Warmond kiest toch voor referendum CÜT REGIO RS if Bezuinigingswoede drijft wethouder tot wanhoop Rooskleurige toekomst voor Zoeterwoudse Rijneke Boulevard Deterwoudenaren tevreden met eigen woonomgeving hoeveel ambtenaren komen wel eens op Kaag?' (e"e> jde maanden en geëist voor dreiging Protestkaarten zelfs uit Delft en Lelystad HDC 973 VRIJDAG 31 OKTOBER 2003 n Bd 222 Kagers verdeeld over bestuurlijke toekomst teuHlienke Ledegang een fanl Bij Alkemade blijven? •pen naar Warmond? Of Qg^och naar Haarlemmer- het even kan? De be- 'oorlike 'nc,eling van Kaag: ibiedtaat ter discussie. De ei- vaniwoners zijn er nog niet uit 3/d Fte bij willen horen. latieilt nog niet mee om dezer 287; bij de pont in Buiten- (rege komen. Vanwege werk- a|s aieden leiden slechts wei- asteigen naar het plassenge- rkerf och is het deze gure ok- lor hlniddag niet uitgestorven oversteek naar het eiland, aers hebben aan wal en gichappen gedaan, hun 'ren uit school gehaald of is mn terug van hun werk. or e^ten zie je in deze tijd van foonir nauwelijks. Op en om srpont hebben de mees- u Géi even tijd om te vertellen van de voorgenomen be- 520 pke herindeling vinden. De meningen blijken verdeeld. De heer Vlugt bijvoorbeeld, een oudere man die met zijn fiets de oversteek naar huis maakt blijft het liefst bij Alkemade. „Ik voel me daar meer bij betrok ken dan bij Warmond. Dat is zo ver weg. Er zijn ook geen pro blemen, de gemeente doet het goed." Gerda van Loon, die in Kaag- Dorp werkt, maar in Warmond woont ('daar zitten we ook met die herindelingskwestie'), kan zich daar wel iets bij voorstel len. „Het is een dubbel gevoel. Aan de ene kant is het financi eel misschien beter om samen te gaan. Maar mensen houden altijd alles het liefst bij het ou de. Ze zijn bang van alles kwijt te raken." Dat geldt niet voor Marian de Groot, die haar zoontje zojuist uit school heeft gehaald. „Het liefst wil ik bij Haarlemmer meer horen. Daar zijn we veel meer op gericht dan op Al kemade. Buitenkaag hoort no- tabene bij Haarlemmermeer. We z$jn in alles met dat dorp verbonden. De school staat er. Voor Alkemade zijn wij een uit hoek. Ik vraag me af hoeveel ambtenaren wel eens in Kaag- Dorp komen kijken. Ze weten helemaal niet wat hier speelt. Terwijl wij te maken hebben met zeer eilandspecifieke pro blemen. Vooral parkeren en de pont zijn hot items. Als je hier 's morgens vlak na acht uur staat, moet je 25 minuten wachten voor je kunt oversteken. En 's middags wéér, van half zes tot kwart over zes. Als ik mijn zoontje naar zwemles breng in Roelofarendsveen, ga ik drie kwartier van te voren weg. Je houdt er dus wel rekening mee, maar toch: Ik denk dat het be ter zou gaan als we bij Haar lemmermeer zouden horen. Buitenkaag heeft een parkeer probleem dat samenhangt met het onze. Het zou toch beter zijn dat integraal aan te pak ken?" Een andere dame ('ik vind het niet nodig dat mijn naam in de krant komt') weet dat de optie van Ejfe Groot onuitvoerbaar is: „De overkant, Buitenkaag, is Noord-Holland. Een provincie grens verander je niet zomaar. Ik heb me er niet zo in verdiept, maar ik denk dat we beter bij Alkemade kunnen blijven. Hoe wel, waar ik woon is het drie meter uit de wal al gemeente Warmond. In dat opzicht zou Warmond logisch zijn." „Warmond", zegt inwoner Ruis gedecideerd. Ook hij vindt dat de meest logische optie. Waar om weet hij niet. „Misschien dat we dan niet meer voor ons water hoeven te betalen." Pieter Keesom vindt het een discussie van niets. „Ik heb twintig jaar in Amerika ge woond en woon sinds twee jaar in Kaag-Dorp. Ik kan alleen maar zeggen: wat een bureau cratie in dit land. Veel erger dan in Amerika. Nou moet Kaag misschien bij Warmond gaan horen en gaat Warmond vervol gens samen met Voorhout en Sassenheim, maar Sassenheim wil Voorhout er niet bij omdat die plaats groter is. Ik sta er van te kijken." „Als je hier 's morgens rond acht uur staat, moetje 25 minuten wachten voor je kunt oversteken", zegt een Kager over de problemen waar mee haar eiland te kampen heeft. Wie die in de toekomst mag oplossen, is nog niet duidelijk: Warmond of Alkemade - en wat sommige be woners betreft Haarlemmermeer.Foto: Hiellfo kuipers ïji tDORP - Lenie van Riet- lar die dinsdag in de Dil- ijrg in Leiderdorp haar Cprdste verjaardag vierde, ë^t pas twee jaar in het Lei- lg|rpse zorgcentrum. In de van woensdag stond per dat zij daar vijf jaar it. Athouders tn natuurwerk |rwoudc - De wethouders l(Snijdewind van Zoeter- |e en wethouder Roerig oetermeer steken zich en in boerenoutfit om na- |j,verk te verrichten op de lajerij van Theo en Lidia van lieven in Zoeterwoude. urilveel gezinnen met kin- r 1 hebben zich opgegeven tief aan de slag te gaan op s lerij De Vierhuizen van fa- Van Leeuwen of aan de ofpvegzijde in Zoetermeer. hdoel van de Natuurwerkdag Dn, mensen bewust te maken latuur en landschap. in( ichoten - Tegen een 16- B Voorschotenaar is drie iden onvoorwaardelijke en Emaanden voorwaardelijke ieiaf geëist. Dat heeft het Daar ministerie bekendge- d t. De jongen wordt ervan cht geweld te hebben ge- t tegen leeftijdgenoten. ;aat om de vriend van de Vi Voorschotense jongens naandenlang jongeren in Earp hebben bedreigd. Zczaak liep al toen de 16-ja- dwöngen werd opgepakt toen :h, tijdens zijn voorwaar- e invrijheidstelling, schul- iaakte aan het bedreigen e slachtoffers die aangifte zijn twee vrienden had- jedaan. Hij stond woens- üstoor de kinderrechter op nking van het eerdere ver- Behalve de celstraf eiste lficier van justitie dat de chte cursussen gaat vol- door Nienke Ledegang warmond - Er komt toch een re ferendum in Warmond. Een meerderheid van de raad sprak zich gisteravond uit vóór een volksraadpleging, waarbij - voor alle duidelijkheid - alle bewoners zich mogen uitspreken vóór of tegen een bestuurlijke herinde ling met Sassenheim en Voor hout. Dat is tegen de wens van het college, dat pleitte voor een enquête. Overigens komt er wel een en quête in Warmond, maar die dient ter ondersteuning van het referendum en is puur bedoeld ter onderbouwing van het 'ja' of 'nee' van de burgers. VVD, Progressief Warmond en War mond Anders pleitten alle drie voor deze oplossing. Alleen het CDA volgde het voorstel van het college. Eerder was grote verwarring ontstaan over het inzetten van een volksraadpleging. Aanvan kelijk wilden raad en college een referendum. Later, toen zij minder enthousiast werden over de gedachte om alle inwo ners te raadplegen, noemden zij de beloofde volksraadple ging niets anders dan een 'ma nier om het volk te raadplegen'. Daarmee werd een enquête een mogelijkheid om de belofte van een volksraadpleging gestand te doen. WD-fractievoorzitter Van der Steur: „De WD is geen voor stander van referenda, maar we hebben toch liever een referen dum dan een enquête. Wat niet wil zeggen dat een enquête geen waarde heeft, maar dan naóst het referendum." Daarin kon Goudsmit van Pro gressief Warmond zich hele maal vinden. „Wij vinden het belangrijk dat iedereen zich kan uitspreken. Maar alleen een 'ja' of 'nee' draagt onvoldoende onderbouwing in zich. Ons voorstel is daarom óók een en quête te houden." Fractievoorzitter Van der Voo- ren van Warmond Anders: „Wij kunnen de bevolking een refe rendum niet onthouden bij een essentieel onderwerp als dit. Ie dereen moet kunnen reage ren." Fractievoorzitter Van Kempen van het CDA liet weten de lijn van het college te steunen. „Wij willen een telefonische enquête en daarnaast alle bewoners de mogelijkheid bieden te reage ren via een enquêteformulier." Jan Sevenster, voorzitter van het platform 'Warmond Zelf standig' en gisteravond op de publieke tribune, toont zich verheugd. „Dat referendum komt er nu wel, zelfs als het college weer zou terugkrabbe len. Met het binnenhalen van handtekeningen kunnen wij een referendum afdwingen. Dat lukt ons zonder meer, mocht dat nodig zijn." Belasting Warmond minder omhoog warmond - De Warmondse ge meenteraad heeft bezuinigin gen afgedwongen, die volgens wethouder De Vroomen de ge meente in problemen brengen. Vooral het terugbrengen van het Warmondse geldpotje voor onvoorziene uitgaven met 62.000 euro noemde De Vroo men gisteravond 'onverant woord'. De wethouder dreigde even met aftreden, maar bleef toch zitten. „U draait zichzelf een rad voor ogen als u denkt op deze ma nier de veelbesproken ozb-ver- hoging van 33 procent te kun nen afwenden", zei De Vroo men wanhopig. De omstreden maatregelen brengen die ver hoging terug naar zo'n 20 tot 25 procent. Maar dat ging bijna ten koste van het Warmondse college. Alle partijen in de Warmondse gemeenteraad hebben er moei te mee om de lasten van War- monders in deze barre tijden flink te verhogen. „Niet alleen de ozb, maar ook de rioolrech ten, de afvalstoffenheffing en de hondenbelasting gaan om hoog", zei Van der Vooren van Warmond Anders (WA). Van der Steur (WD) noemde de be stuurlijke toekomst van War mond: „We moeten geen geld verkwanselen omdat we den ken dat we toch worden herin gedeeld. Als je dat doet, weet je zeker dat je niet zelfstandig kunt blijven." Dus kwam de raad met alterna tieven. Succesvol was onder an dere het WA-voorstel om nog eens 25 procent te bezuinigen op het inhuren van externe me dewerkers. De huur van de volkstuintjes gaat met dertig procent omhoog en de privati sering van de theaterprogram mering levert zo'n 13.000 euro op- Maar een 'klapper', een maatre gel die de ozb serieus omlaag brengt, moest op dat moment nog komen. Op voorstel van Warmond Anders werd 62.000 euro gevonden in een verlaging van de begrotingspost 'onvoor zien en eenmalige kosten'. Dat ging De Vroomen te ver. „De 80.000 euro die in dat potje zit, is al heel weinig. Deze begro ting is al zo uitgekleed, dat er helemaal niets meer mag te genzitten het komend jaar. We kunnen bovendien worden te ruggefloten door de provincie." Zijn collega-wethouder Van Klinken viel hem bij: „De post 'onvoorzien' heet niet voor niets zo. Denk bijvoorbeeld aan de nieuwe Bijstandswet, die volgend jaar komt. We hebben nog geen idee hoe die financi eel voor ons uitpakt." Toen Warmond Anders ook nog voorstelde om gelijk maar de toeristen- en forensenbelas ting met 42.000 euro te verho gen en flink te snijden in het opleidingsbudget voor ambte naren, was voor De Vroomen de maat vol. „Dit kan niet, dit is luchtfietserij. Hier krijg je pro blemen mee bij de Belasting rechter." Naarmate de avond vorderde werd de wethouder wanhopiger, vermoeider en ook bozer. „Het is onverantwoord om zo met het ambtelijk appa raat om te springen. Een onmo gelijke opdracht als deze hoeft het college niet te accepteren. Ik ben bijna zover dat ik het bijltje erbij neerleg." Toch gebeurde dat niet. Met een reeks maatregelen, de meeste afkomstig van War mond Anders en de WD, kan de ozb-verhoging worden te ruggebracht. Op welk percenta ge de belastingverhoging uit komt, moet nog worden bere kend, maar de Warmondse po litiek gaat uit van iets tussen de 20 en 25 procent. Wethouder Ates pleit voor de status van 'opvanglocatie' in Leidse regio door Nancy Ubert zoeterwoude - De Zoeterwoudse Rijneke Boulevard gaat een mooie toekomst tege moet. Dat concludeert Kolpron/Ecorys. De detailhandel aan de Hoge Rijndijk heeft een sterke positie, stelt onderzoeksbureau. Wet houder Ates heeft dat altijd wel vermoed, zegt ze, maar nu staat het zwart op wit. Ze wil dat de provincie en de andere gemeenten in de regio de positie van de Rijneke Boulevard se rieus nemen. Provinciebestuurder Norder gooide een paar maanden geleden het balletje op om de Rij neke Boulevard naar het Meubelplein in Lei derdorp te verplaatsen. Hij is ervan overtuigd dat dit de regionale economie een impuls geeft. Nu legt de gemeente Zoeterwoude een onafhankelijk rapport op tafel waarin staat te lezen dat de Hoge Rijndijk een 'krachtige lo catie' is. Wethouder Ates is in haar nopjes. Zij wil dat de Rijneke Boulevard officieel de sta tus krijgt van 'opvangadres' voor bedrijven die, om wat voor reden dan ook, uit de Leidse binnenstad moeten verdwijnen. Het onder zoeksbureau adviseert dat ook. Ates: „Waar om naar Leiderdorp, Katwijk of Alphen aan den Rijn? Zoeterwoude blijkt een perfect al ternatief te zijn." Het is niet meer dan logisch dat de provincie en het Regionaal Econo misch Overleg Rijn en Bollenstreek de Rijneke Boulevard in hun beleid opnemen als 'op vanglocatie', vindt de wethouder. De toekomst van het detailhandellint hangt nauw samen met de andere plekken voor grootschalige detailhandel in de regio. De structuur daarvan heeft een versnipperd ka rakter, concludeert Kolpron/Ecorys. Voor bij na elk plein of iedere boulevard ligt wel een nieuw plan klaar of zijn plannen in de maak. Het onderzoeksbureau suggereert dat de ver schillen tusSen de verscheidene locaties extra benadrukt moeten worden. Nieuwe meubel pleinen en dergelijke kunnen in de Leidse re gio niet meer worden gebouwd. Dit zou de versnippering alleen maar versterken en dat is niet goed voor de regionale economie. De detailhandel aan de Hoge Rijndijk, met een omvang van bijna 48.000 vierkante meter netto vloeroppervlak, heeft een belangrijke verzorgingsfmictie in de regio. In het onder zoeksrapport wordt gesproken van een 'krachtige locatie met goede uitstraling en een onderscheidend aanbod'. Voor de Rijne ke Boulevard heeft Kolpron/Ecorys nog een advies. Het winkelaanbod kan beperkt uit breiden, zolang dat wel binnen de uitstraling van 'voordeelboulevard' past. Ates zwaait de Rijneke-ondememers alle lof toe. „Ze hebben de afgelopen jaren forse in spanningen verricht om de Boulevard aan zien te geven. Ze kiezen niet altijd voor de goedkoopste oplossingen." Er liggen nog een paar plannen op stapel. Zo moet het pand waarin Kwantum is gevestigd tegen de vlakte en wordt op die plek een 'doorkijk' naar de Rijn gemaakt. „Dat past helemaal in onze vi sie", zegt Ates. „Ik vind het lovenswaardig dat de ondernemers daarin meegaan." Ates benadrukt dat de ondernemers alle steun van de gemeente verdienen. Zoeter woude gaat alles op alles zetten, belooft de wethouder, om te zorgen dat de Rijneke Bou levard opvanglocatie wordt. Pg2 H jijjikelaanbod en voorzieningen van de jeugd laten te wensen over v'Marieta Kroft iwouDE - Zoeterwoude te weinig voorzieningen ïrmle jongeren. Ook het aan- 3Onkels voor de dagelijkse ichappen en de vuilnisop- Hten te wensen over. Toch t overgrote deel van de tevreden woonomgeving. Dat uit een onderzoek naar de larheid en de veiligheid e politie in mei heeft ge- .Jn- ïemend burgemeester "q Inans is 'gelukkig met de uitslag'. „De punten waarop we niet zo goed scoren, zijn we be zig die te verbeteren. Het onderzoek Pilot Gemeen temonitor Leefbaarheid en Vei ligheid mei 2003 Zoeterwoude' is voor het eerst gehouden en wordt over enkele jaren her haald. Hetzelfde onderzoek had plaats in vergelijkbare gemeen ten Nieuwerkerk aan den IJssel, Nieuwkoop en Noordwijker- hout. In totaal werden bijna 2.000 huishoudens onder vraagd. Uit het rapport blijkt dat 76 procent van de Zoeterwoude- naren zich nooit onveilig voelt in de eigen woonomgeving. In de andere drie gemeenten ligt dat percentage op 69 procent. Zoeterwoude is leefbaarder, de kwaliteit van de woningen goed én de overlast en dreiging in de buurt zijn lager dan in andere drie gemeenten, zijn conclusies uit het rapport waarmee Haver- mans graag naar buiten komt. „We scoren niet zo goed op het gebied van de winkelvoorzie ningen. Over een paar jaar is dat beeld anders. Want we zijn druk bezig met plannen voor de dorpskern." Datzelfde geldt voor het andere minpuntje: de voorzieningen voor de jeugd. „Hier zijn we ook druk mee bezig. Toevallig hebben we vorige week, alle raadsleden en de politie, een toer door de gemeente gemaakt om te kijken waar we iets voor jongeren kunnen realiseren. In Rijndijk en Dorp hebben we al lebei een stuk of drie plekken op het oog die we aan het uit werken zijn." De burgemeester is er daarom van overtuigd dat als de moni tor over enkele jaren wordt her haald, Zoeterwoude nog beter scoort. Het 'minpuntje' over de vuilnisophaal had hij nog niet in het rapport opgemerkt. Slechts 74 procent is tevreden, terwijl dat percentage in de an dere drie dorpen op 84 procent ligt. „Tja, dit verbaast me. Maar het is een signaal. We moeten kijken of we hier meer over bo ven tafel kunnen krijgen." De gemeente neemt alle gege vens mee in het lopende onder zoek naar onveilige situaties. Voor het eind van het jaar moe-' ten alle plaatsen waar het on veilig is door bijvoorbeeld brandgevaar, vuurwerkopslag, water, criminaliteit in kaart zijn gebracht. De raad besluit ten slotte waar iets als eerste moet worden aangepakt. ichtbank besloot de voor- ïvit hechtenis opnieuw te sen. De rechtbank doet :h.,wee weken uitspraak. Het ig fzoek tegen de twee 15-ja- mgens die eerder in Voor in werden opgepakt, xljnog. De twee zitten nog (advertentie) st.l KUNSTSTOF KOZIJNEN MET iano VKG-KEURMERK? NPIjnen U.UIJIMM.I.I'MJII.tJ J.IM ingevend in kunststof relief kozijnen leiderdorp 'Geen plezier langs de A4' staat er op de map die wet houder Victor Molkenboer onder de arm heeft. Gistermiddag kreeg hij de map met protestkaarten van Karin Laurens, één van de ouders die niet willen dat kinderen vlak naast de A4 op school zitten omdat ze dat ongezond vinden, en die daarom tegen de bouw van een Bre de School aan de Ericalaan zijn. Molkenboer is het hier niet mee eens. Volgens hem, en volgens een meerderheid van de Leiderdorpse gemeenteraad, is voldoende aangetoond dat de plek rustig en schoon genoeg is. „TNO, de Regionale Milieudienst, de GGD, de pro vincie en de minister vinden dat er sprake is van een verantwoorde situatie. Niet ideaal, maar wel verantwoord. Dat staat niet op deze kaarten. Bovendien staat er op de kaarten dat de school op zestig meter afstand van de snelweg wordt gebouwd, terwijl het negentig meter is. Ik ben benieuwd hoeveel mensen hun handtekening had den gezet als dat er op had gestaan", zegt Molkenboer. De map bevat 252 kaarten. „Vandaag zijn er weer 32 binnengeko men, maar we wilden ze gisteren aanbieden omdat toen de be zwaartermijn voor het voorbereidingsbesluit verstreek", aldus Harre van der Nat van de SP, medeorganisator van de actie. „Waarschijnlijk tellen de kaarten niet mee als officiële bezwaarschriften, maar we hopen het wel." Molkenboer zegt dat hij de kaartenactie aanvanke lijk serieus wilde nemen, maar aarzelt nu hij de adressen heeft beke ken van de afzenders. „Bij een vlugge screening viel het me op dat er wel erg veel kaarten uit Leiden bij zaten, en zelfs uit Woubrugge, Le lystad, Delft, noem maar op. Dat vind ik bedenkelijk. Ik heb het idee dat het ledenbestand van de SP hier tussen zit. Als je in de hele we reld kaarten gaat verspreiden, krijg je er altijd wel wat terug." Hij is van plan precies te tellen hoeveel Leiderdorpers de hartenkreet on dertekenden. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15