Hondenpoepactie nog niet geslaagd Nuon doet weer eens van zich spreken LEIDEN REGIO Rechtbank buigt zich over ontvoerde Leiderdorpse kinderen R3 ►nzekere tijden voor huiskamer Slaaghwijk' SF: winst Boshuizerkade esteden aan Leidse sport Wijkgroep ziet nog te weinig controleurs in Slaaghwijk 'Zwemtarief koppelen aan salaris' Internetwinkel voor senioren hdc972 vrijdag 31 OKTOBER 2003 H Bas de Rue en - De toekomst van het pscentrum in de Slaagh- ook wel 'de huiskamer' de wijk, is onzeker. De wijk ip Slaaghwijk kende het xum gisteravond 45.000 eu- >e om het tot juli 2004 uit te en. Maar daarna is het geld p dreigt sluiting, gezinscentrum in Lokaal jVerre biedt mensen onder- kiing bij de opvoeding van kinderen en moet een fekvijver voor buurtmoeders den. Slaaghwijkers met pro llen kunnen er terecht voor babbel, een kop koffie of maaltijd. In mei werd het jrum opgericht met geld fonze Buurt aan Zet en het ^stedenbeleid, i leden van de wijkgroep jden gisteravond al voor de ie: geld toekennen of het jum ten grave dragen, rzitter Marcel Kopmels ig de wijkgroep 60.000 euro let budget van Onze Buurt Zet. Een 'nee' van de wijk ip betekende einde verhaal, adrukte hij. ■leden van de wijkgroep iden unaniem voor behoud het gezinscentrum. Wel be- d er enige onenigheid over de hoogte van de steun. De ge vraagde 60.000 euro was een te zware belasting op het budget, oordeelde de wijkgroep. Om andere Buurt aan Zet-pro- jecten niet in gevaar te brengen, besloot de vergadering 45.000 euro toe te kennen. Van dat geld kan het centrum tot juli 2004 de huur en de enige be taalde kracht, coördinator Mar jan de Jonge, oud-fractievoor zitter van het Leidse CDA, beta len. Het centrum zit vooral vanwege de huur in een benarde financi ële positie. Die bedraagt mo menteel 2500 euro per maand en gaat per 1 januari nog eens met een derde omhoog. .Af schuwelijk veel", meent J. Pie- tersen van de Raad en Daad winkel. Vijf zesde van het bud get voor het centrum gaat op aan de huur en het salaris van de coördinator. Zij is via een uitzendbureau ingehuurd. 'De huiskamer van de Slaagh wijk' kan nu weer een half jaar vooruit. Het is de bedoeling dat het centrum na die tijd zichzelf kan bedruipen, bijvoorbeeld door de verkoop van maaltij den. De wijk hoopt op steun van de Leidse politiek, maar die heeft nog geen toezeggingen gedaan. en - Het geld dat de vrijge- ,en grond aan de Boshui- ade oplevert, moet de ge- pte weer in de Leidse sport Bn. Dat vindt de Leidse ftfederatie (LSF), die onge- j honderd clubs in de stad jgenwoordigt. De velden jde Boshuizerkade zijn deze pr vrijgekomen door de fu- yan verschillende voetbal- i. De bedoeling is dat er ingen komen. IF maakt zich zorgen over lezuinigingen van de ge- ite op onder meer het on- iud van accommodaties, in economisch moeilijker is het van het grootste ig om de sportinfrastruc- op peil te houden en waar er lelijk te verbeteren. De enfde van de functies die de rt 4?aniseerde sPort uitoefent e Ifle malen het budget dat de eente in de sport steekt", t'njjft de LSF in het Leids "Zftmanifest, dat gisteravond jeyns een raadscommissie de begroting is aangebo- diaan de nieuwe wethouder Hessing. Het is volgens stQSF onaanvaardbaar als de e- ven voor sportclubs meer ep kendmatig stijgen. wil tevens dat de r ikeente voldoende middelen pajainingsfaciliteiten beschik- an stelt voor talentvolle spor- de stad, en dat ze de helpt bij het organiseren den haag/leiderdorp - De drie kinderen van Constance Scheers uit Leiderdorp en haar ex-man, de Russisch-Neder- landse concertpianist Alexan der Warenberg, krijgen waar schijnlijk vandaag van de Haag se rechtbank te horen bij wie ze voortaan mogen verblijven. De advocaten van beide ouders willen niets over de zaak losla ten. De partijen hebben op een eerste zitting in Den Haag, exact een maand geleden, een geheimhoudingsverklaring on dertekend voor de duur van vier weken. Al bijna een jaar ruziën de bei de ex-echtelieden over de vraag wie de directe zorg voor de kin deren op zich neemt. Vlak voor kerst 2002 hield Alexander Wa renberg zijn kinderen thuis in het Belgische Hamont. Hij bracht ze niet terug na een be zoek van de kinderen in het ka der van een omgangsregeling. Dat gebeurde ondanks de voor lopige uitspraak van de Neder landse rechter dat de kinderen bij de moeder horen. Volgens de pianist was zijn ex-vrouw te labiel om voor de drie kinderen te zorgen. Na een mislukte po ging van moeder Constance Scheers om de kinderen al in januari van dit jaar terug te ha len naar Leiderdorp, slaagde haar tweede poging medio sep tember wel gedeeltelijk. Een bureau uit Rijswijk zag kans twee van de drie kinderen op spectaculaire wijze te 'ontvoe ren', vlak voor de Belgische school van de kinderen. Bij die kidnap werd de auto van Warenberg klemgereden en werden de twee jongste kinde ren door circa zeven mannen met bivakmutsen meegeno men. De oudste zoon was die dag ziek thuisgebleven. Daarna verbleef moeder Scheers enkele weken met de twee kinderen op een onbekend adres. De oudste zoon bleef bij zijn vader wonen. Volgens bronnen rond de fami lie zijn de drie kinderen sinds de zitting van 3 oktober weer bij elkaar. Ze zijn ondergebracht bij familie. Waar deze familie woont, is niet bekend. Bij hun oma aan de Acacialaan in Leiderdorp zijn ze in elk geval niet. Constance Scheers, nog steeds ondergedoken, verklaarde later in een brief 'uit wanhoop' te hebben gehandeld. Omdat de Raad voor de Kinderbescher ming en de gezinsvoogd van mening waren dat de kinderen bij de vader in België zouden moeten blijven, was ze bang dat ze de kinderen zou verliezen. van (topsport)evenementen. Omdat het voor sportclubs steeds moeilijker wordt om vrij willigers te vinden, wil de LSF samen met de gemeente zoe ken naar oplossingen. De accommodaties moeten niet alleen voldoen aan alle ei sen, maar ze moeten ook door meer mensen worden gebruikt. Bijvoorbeeld, 'in daluren', voor wijkactiviteiten en door oude ren. Om die 'multifunctionali teit' te verbeteren moet ook ge keken worden naar de sprei ding van accommodaties, vindt de LSF. De gezamenlijke sportclubs willen Leiden 'als sportstad op de kaart zetten'. De federatie is niet erg tevreden over het hui dige gemeentelijke 'ad-hocbe- leid'. ,,De inmiddels aangeno men plannen voor de Boshui zerkade hebben meer het ka rakter van paniekvoetbal dan dat de plannen voortkomen uit een gedragen visie, waaraan de verschillende alternatieven ge toetst hadden kunnen wor den", klaagt de LSF. Die vindt het ook een gemiste kans dat met de zwemvereni gingen niet is gesproken over het huren van uren in het ver nieuwde zwembad De Zijl. De huidige verdeling van uren zou zelfs een negatieve uitwerking kunnen hebben op de presta ties van de zwemmers en wa- terpoloërs. door Bas de Rue leiden - Vroeger was het erger, maar er ligt nog genoeg. Dat vinden de bewoners van de Leid se Slaaghwijk van het gemeen telijke 'proefproject Honden poep'. De wijkgroep klaagt dat hon denpoepcontroleurs nauwelijks in de wijk te zien zijn en vindt dat zij meer boetes uit moeten delen. ,,Ik hoef mijn deur maar uit te stappen en ik zie overtre dingen. We moeten laten zien dat het ons menens is. Dit pro ject mag geen politiek speeltje van een wethouder zijn", aldus een boze Slaaghwijker gister avond tijdens de wijkgroepver- gadering. De gemeente vindt het hondenpoepbeleid een suc ces. Volgens haar ligt er minder poep op stoepen en in plant soenen sinds het instellen van uitlaalroules met opruimplichl, hondenuitlaatstroken en poep- prullenbakken in juli dit jaar. Arjaan Ringeling uit de Horsten is in zijn nopjes. Hij kan einde lijk weer rustig voetballen op de Slaaghwijkse veldjes. „Een paar maanden geleden was het erg, de poep lag echt overal. Nu heb ik er weinig last van." Hij lacht. „Vanuit mijn raam zie ik zelfs wel eens een mevrouw de hon denpoep opruimen met een zwart zakje." Toch deelt niet iedereen zijn enthousiasme. Rob Tol bijvoor beeld, ook uit de Horsten, stoort zich er nog dagelijks aan. „Tja, je trapt er overal in", ver zucht de Leidenaar. NDe hon den horen aan de lijn te lopen, maar daar zie ik niks van. Die beesten poepen overal." Daniël Zwanziger is ook nog niet hele maal overtuigd, ,,'t Is wel min der. Toen ik vier jaar geleden in de Slaaghwijk kwam wonen, konden mijn kinderen niet bui ten spelen door de poep. Nu kan dat wel, maar het ligt er nog steeds, hoor." De gemeente probeert met zachte dwang de hondenbezit ters in het gareel te krijgen. Speciale opsporingsambtena ren maken tien uur per week per scooter een rondje door de wijk, op zoek naai- illegaal poe pende honden en nonchalante baasjes. Opsporingsambtenaar Wolter Knol hoopt dat hij en zijn collega's een mentaliteits verandering teweeg kunnen brengen bij de Slaaghwijkse hondenbezitters. Vooralsnog is hij tevreden over de resultaten. „De meeste mensen kennen de regels", constateert de beambte tevreden. „Bijna iedereen heeft zijn hond aan de lijn. Sommi gen hebben zelfs plastic poep- zakjes bij zich. We zien een ver schuiving. De honden poepen nu meer op de hondenuitlaat stroken waar het mag." Het project is een idee van wet houder R. van der Sande (WD), ook bekend als 'wethouder hondenpoep'. De Slaaghwijk is uitgekozen op verzoek van de bewoners; de groenstroken en grasvelden in de wijk bleken ware magneten voor honden poep. Eind mei plaatste de ge meente daarom 33 poeppml- lenbakken (depodogs) en tien tallen waarschuwingsborden. Ook legde zij tien hondenuit laatstroken aan. Twintig plek ken in de wijk, vooral speel plaatsen, zijn verboden voor honden. De hondenbezitters in de wijk reageren gematigd positief. John Eradus en zijn hond Spike wonen in de Horsten. „Contro le is prima, maar ze doen het op de verkeerde plekken. Con troleer niet langs de Slaagh- sloot, maar bij de winkels aan de Kopermolen, daar hebben mensen echt last van honden poep." Jan Correljé laat zijn Li sa geregeld uit langs de sloot, maar aanlijnen doet hij niet al tijd. Overdreven, vindt hij. Wel ruimt hij de poep altijd op. „Die depodogs zijn een goed initia tief, maar die uitiaatstroken zijn veel te klein, vaak maar een paar meter lang. Een hond kan op zo'n klein stukje zijn plek niet vinden." Het succes van de poepcam- pagne hangt af van de bereid willigheid van de baasjes om mee te werken. Wolter Knol en zijn collega's hebben op dat vlak nog werk te verrichten, blijkt uit de reactie van Hans Stuifzand. TTij loopt met Banjer en Astra langs de Slaaghsloot. „Ik heb nog nooit de poep op geruimd en ik doe mijn honden ook niet aan de lijn. Noem het burgerlijke ongehoorzaamheid. Maar ik word zelf ook niet graag aangelijnd." Daarom schakelde ze voor de zitting over de definitieve toe kenning van de verblijfplaats van de kinderen een zogeheten 'kidhuntersbureau' uit Rijswijk in. De leider van dat bedrijfje werd een dag na de ontvoering opgepakt en zit nog vast. Op 11, november wordt besloten of hij wordt uitgeleverd aan de Belgi sche justitie, die hem graag wil hebben omdat hij op Belgisch grondgebied een misdrijf heeft gepleegd door de kinderen te ontvoeren. leiden - De prijs van een kaartje voor het zwembad moet in Lei den voortaan gekoppeld wor den aan iemands loonstrookje. Dat stelt raadslid Jacques de Coo van LWG/De Groenen voor. „Die tarieven moeten voor iedereen betaalbaar zijn. Daarom moet je ze aan het in komen koppelen, zoals dat bij voorbeeld ook het geval is met het abonnementsgeld voor de Muziekschool." Het raadslid oogstte gister avond in de commissie onder wijs en cultuur echter weinig bijval voor zijn voorstel. Vooral VVD'er Paul Laudy plaatste vraagtekens bij de praktische uitvoering ervan. Daarop haalde De Coo een ou de wens van zijn partij van stal: de Jan Steen-pas. Daarmee zouden alle inwoners van Lei den korting kunnen krijgen op het gebruik van allerlei voorzie ningen en diensten. „Want het is toch absurd dat Leidenaars net zoveel voor de schouwburg betalen als mensen uit Oegst- geest?", aldus De Coo. Wethouder Ruud Hessing ver wees het voorstel echter naar de prullenbak. „Ik ga geen in komenspolitiek bedrijven ten aanzien van zwembadtarieven. Ik zeg niet dat het niet kan, maar ik wil het gewoon niet." leiden - Seniorgids.nl, een in ternetsite voor 55-plussers, opent de eerste internetwinkel voor senioren. Seniorgids, dat. zijn hoofdkantoor heeft in Til burg, is gespecialiseerd in het geven van computerhulp aan ouderen. De internetwinkel biedt onder meer beeldscher men, aansluitkabels en cursus boeken voor computerpro gramma's te koop aan. Vanaf november levert de internet winkel in Leiden. Volgens Seni orgids heeft onderzoek uitge wezen dat ouderen steeds vaker boodschappen doen op het in ternet. iep id kei AGENDA Dn en de gemeente Leiden 1 weer eens in het nieuws en efestal belooft dat weinig n°. ds. Zo is dit jaar de post icariotoeslag' voor water op naandelijkse afrekening het energiebedrijf gestegen 1,36 naar 2,48 euro. Geen eldschokkend bedrag na- rlijk, maar het is wél een 'w ^ng van ruim 80 procent. 1 wordt de hoogte van de slag door de gemeente be id dus is een belletje naar jemeentelijke rekenaars wel zijn plaats, dachtèn wij zo. gemeenteraad heeft in de- Dber 2002 besloten het tarief erhogen, zo leert dat tele foontje. „En dat is gedaan om dat de tarieven zijn gelijkge trokken met de andere groot aandeelhouder van het water bedrijf, de gemeente Den Haag. Daar is het tarief welis waar lager, maar dat komt om dat dat tarief wordt berekend naar het aantal meters leiding in de grond dat weer wordt omgeslagen naar het aantal aansluitingen. Maar het meter tarief is hetzelfde", zo laat een woordvoerder weten. Nog een voorbeeld van forse tariefstijginge'n. In de Stevens hof is het basistarief per een heid gas en licht gestegen van 19,99 gulden in 2001 naar 16 .eid 4, 2 fen h De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Bteestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 <124 ITO Bij sommige mensen die de naam Nuon horen, slaan de stoppen door. Foto: Mirjam Vissers euro 45 in 2002. Vervolgens wordt er in 2003 door Nuon 20 euro 65 gevraagd, zo heeft een bewoner uitgerekend. Als klap op de vuurpijl is het vastrecht van 5 euro naar 13,69 euro ge gaan. Volgens een woordvoer ster van Nuon is die stijging te verklaren doordat de prijs van energie is gekoppeld aan de prijs van gas die de laatste ja ren fors is gestegen. Nuon blijkt zich ook bezig te houden met dingen waar de gemiddelde Leidenaar weinig tot niets aan heeft. Zo wordt er naar adressen van particulie ren een brief gestuurd waarin Nuon de geadresseerde vraagt of 'u zeker weet dat u geen subsidiegeld misloopt'. „U bent ondernemer en altijd ge ïnteresseerd in een voordeel", zo begint de brief. „Kijk dan op internet waar wij een nieuwe site hebben. De kans is groot dat u in aanmerking komt voor één van de ruim 200 subsidies op het gebied van energie en milieu. En dat kan u heel wat voordeel opleveren." Op de brief is door een aantal mensen boos gereageerd. Wij zijn geen ondernemer maar wel ondernemend", aldus een van hen. „Ik ben als particulier niet geïnteresseerd in subsidies voor ondernemers. Ik wil ge woon een normaal tarief beta len." Een woordvoerster van Nuon bevestigt dat de brief ook aan niet-ondememers is verstuurd. „Er is iets niet goed gegaan, dat is heel vervelend en inmiddels zijn er maatregelen genomen om te zorgen dat zoiets niet meer gebeurt." Tot slot is een aantal gepensio neerden teleurgesteld in Nuon. De voormalige werknemers van de EWR, van wie een aan tal 40 jaar of meer bij de EWR in dienst is geweest, kregen de ze week een brief van Nuon waarin zij over een 'beleidsver andering' worden geïnfor meerd. Nuon maakt voortaan een onderscheid tussen 'post- actievén' die wel of geen lid zijn van de personeelsvereni ging. Leden krijgen het perso neelsblad en een kerstpakket, niet leden krijgen niks. „Het gaat mij niet om een kerstpak ket maar de hele toon van de briefis lelijk en getuigt van weinig tot geen respect voor oud-werknemers", aldus een van de gepensioneerden. Nüon kon hier vanochtend niet op reageren Eric-Jan Berendsen Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Raadsleden van de Partij van de Arbeid in Leiden houden maandag spreekuur in het Morskwartier en in de binnen stad om zo te weten te komen wat er volgens de bewoners in de wijk speelt. De spreekuren zijn van 19.00 tot 19.45 uur in buurthuis Morswijck, Topaas laan 19 en in de fractiekamer van de PvdA, Breestraat 70. Vanaf volgende week vrijdag is er elke eerste vrijdag van de maand van 13.00 tot 15.00 uur een spreekuur, ook in de frac tiekamer. Vanavond is er van 18.30 tot 21.30 uur een rommelmarkt bij de Maranathakerk aan de Lage Morsweg. Morgen kan er van 10.00 tot 11.30 uur een bezoek aan de markt worden gebracht. De ingang is aan de Dijkstraat 2b in Leiden. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den kan zondag aan een bingo worden meegedaan. Aanvang 13.30 uur. Na een radiostilte van drie maanden gaat Koekoeroe Reedio, de anarchistische vrije radiozender voor Leiden en omstreken morgen weer de lucht in. Vier avonden per week, van zondag tot en met woensdag van 18.00 tot 22.00 uur, zijn de uitzendingen te be luisteren op frequentie 97.35 FM. Voor vrouwen in de overgang is er woensdag om 20.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst in het Dienstencentrum Jaco bus agn de Saskia van Uylen- burchlaan 1 in Oude Wetering. Gynaecoloog H. Kruyff verzorgt een lezing en E. Kuyck van de apotheek Alkemade vertelt over de geneesmiddelen die bij over gangsklachten worden ge bruikt. Inlichtingen 3312483. Allerlei zaken, zoals meube len, glaswerk, serviesgoed of boeken worden woensdag op de jaarlijkse bazar aangeboden in Zorgcentrum Lorentzhof aan Lorentzhof 1 in Leiden. Ook staat er de hele dag een poffer tjeskraam en zijn er oliebollen te koop. De opbrengst wordt besteed aan activiteiten voor de bewoners. De afdeling Leiden van Tes- selschade-Arbeid Adelt houdt dinsdag van 13.30 tot 17.30 uur en woensdagvan 10.00 tot 16.00 uur een najaarsverkoop in Huize Rhijnhof aan de Rhijn- hofweg 4 in Leiden van met de hand gemaakte baby- en kin derkleding, handwerken en di verse beschilderde voorwerpen. De vereniging Tesselschade-Ar- beid Adelt bestaat al meer dan 125 jaar en stelt zich ten doel vrouwen behulpzaam te zijn bij hun streven zelfstandig te zijn of te blijven. Voor 55-plussers is er maan dag om 14.00 uur bingo in buurthuis Op Eigen Weken, Valkenpad 5 in Leiden. De kos ten voor vijf spelronden bedra gen 3 euro. Voor vrouwen vanaf ongeveer 40 jaar is er elke maandag van 9.15 tot 10.15 uur conditietrai ning in de gymzaal aan de Lam- t menschansweg 4. 4 Opsporingsambtenaar Wouter Knol in gesprek met een hondeneigenaar in Slaaghwijk. Tien uur per week rijden ambtenaren op een scooter door de wijk om de overlast van hondenpoep te bestrijden. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13