'In de moskee hoor je felle discussies' Bibliotheek dreigt op zondag te sluiten Taleninstituut terug naar Leiden VERRASSEND, at www.autoheemskerk.com R1 REGIO Kinderhoortest in LUMC Leegstand loopt terug Huurmarkt stagneert 4 'De bodem is in zicht' Verhuizing GGD afgerond ^Uitgekeken op uw college's? LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten- gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunst stof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur als ijzersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A U T R K Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 HDC971 LEIDEN vrijdag 31 OKTOBER 2003 Cadeautje van Vaseline Intensive Care Vaseline Intensive Care heeft een nieuwe geschenkverpakking. In deze cadeauverpakking zit alles dat u nodig heeft voor de dagelijkse verzorging van huid en handen tijdens de wintermaanden. Het pakketje bevat de vochtherstel- lende body lotion Essential Moisture I voor de verzorging van de droge huid. Ook onmisbaar in de winter is Hand Nail die uw handen beschermt tegen uitdrogen en pijnlijke klootjes. Bovendien zorgen de AHA fruitzuren or 50% sterkere nagels. Met de I nieuwe 4 stappen polijstvijl en het bokkenpootje maakt u de verzorging I van uw handen compleet De geschenkverpakkmg van Vaseline Intensive Care, een cadeautje voor iemand anders, of voor uzelf. 5.99 consumentenadviesprijs) leiden - Tijdens de open dag van het het audiologisch cen trum van de afdeling keel-, neus- en oorheelkunde, mor gen in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC), staat een nieuwe kinderhoor test centraal. Met deze test op internet (www.kindergehoor- stest) kunnen kinderen tussen vier en twaalf jaar zelf hun ge hoor testen. „Ouders hebben soms het ge voel dat hun kind minder goed hoort. Om niet onnodig naar de huisarts te gaan kun je de test op elk moment thuis uitvoe ren", zegt Jan de Laat, hoofd van het audiologisch centrum van het LUMC. „De test kan ook een preventieve rol spelen bij iets oudere kinderen, die een walkman gebruiken en alert moeten zijn op hun ge hoor." Voor volwassen en is er een hoortest die telefonisch (0900- 4560123) is te doen. Deze test is begin dit jaar gepresenteerd. Sinds die tijd hebben zo'n 100.000 mensen gebeld om een indruk te krijgen van hun ge hoor. Beide tests staan opge steld tijdens de open dag in het LUMC. Tussen 10.00 en 15.00 uur kunnen bezoekers aan het centrum onder meer ook het gehoor van baby's testen. Een KNO-arts is aanwezig om oren te bestuderen. Diverse deskun digen geven adviezen over de begeleiding van slechthorende kinderen en kinderen met spraak- en taalproblemen. (advertenties) Silvan Schoonhoven Marokkaanse jongeren de te weken niets dan slechts. in Voorschoten, klachten iit de Leidse Agaatflat, de J van Anja Joos in Amster- geterroriseerde verzor- jshuizen in het hele land. I it het door de opvoeding, de I ite integratie, het negatieve d in de media, of is er iets I ïrs aan de hand? Een korte I met reacties van betrokke- Iuit de Leidse regio. Vandaag 5: Jan Meijer, Mounir Dadi enny Rioues - jongerenwer- in Leiden-Noord. iy en Mounir zijn van Ma- aanse komaf. „Achter- dsjongeren komen in de ilemen, onafhankelijk van af- 5t" mensen zijn bang voor Ma- tanen op straat. inir: „Jammer, maar toch beetje hun eigen probleem, klinkt hard, maar er is een chil tussen het gevoel van ■^iligheid en de werkelijke ■|iligheid. De criminaliteits- flys gaan juist omlaag. Na kijk zijn er Marokkaanse Bietjes die te ver gaan. Die it je gewoon aanpakken met lederlandse wet. Maar het it ook een self-fulfilling thecy. Als buurvrouw Ans jT genoeg te horen krijgt gevaarlijke slechte Marok- ïn, durft ze ook niet meer Is Mohammedje te lopen '.e al sinds zijn tweede kent. enkt: ja, die gaat nu na- lijk ook met gevaarlijke gas- ?m." I verschilt een Marokkaanse een Nederlandse opvoe- p-imir: „Ruw gezegd: bij Ara- ^jsn gaat het om respect, hië- j Ifiie en terughoudendheid Jie slechte kanten te bespre se gemeenschap heel gesloten is, maar we zijn juist open en doen graag mee. Dan zie je ook de mindere kanten sneller." Het kan niet alleen maar een vertekend beeld zijn. Marokka nen komen daadwerkelijk vaker met justitie in aanraking dan anderen. Mounir: „Je hebt ook cijfers over zedenmisdrijven, daar ko men bijna geen Marokkanen in voor. Het is meer een kwestie van sociale positie dan van af komst. De Marokkaanse familie in Wassenaar komt niet met de politie in aanraking, want die hebben het beter." Benny: „Ik woon zelf in de Kooi, die tachtig procent Ne derlands is. Daar zie je dagelijks politieauto's met Nederlandse jongeren achterin. Achter standsjongeren komen in de problemen, onafhankelijk van afkomst." De problemen worden vaak in verband gebracht met de islam. Mounir: „Terwijl dat de meest tolerante religie is. Wel vind ik dat imams in Nederland moe ten worden opgeleid. Ze moe ten weten wat moslims hier meemaken, niet hoe de toe stand in Saoedi-Arabië is. Ze zouden ook meer in het Neder lands moeten prediken." (advertentie) Erna Straatsma (N/voorschoten - Het Ne- nds Taleninstituut (NTI) terug naar Leiden. De on- ?r 70 medewerkers van het ijf verhuizen over een ld vanuit het oude ANWB- uw in Voorschoten naar —voormalige NBBS-pand aan :hipholweg. NTI gaat de helft van het NBBS-pand gebruiken. ;1 het kantoor als het ma- krijgt een plek aan de iholweg. :laar Zadelhoff DTZ is in ek met drie andere 'seri- kandidaten' over verhuur Ie overige vierkante meters 'het gebouw. Het kantoor pand staat leeg sinds het faillis sement van reisorganisatie NBBS, in 2001. Het oude ANWB-pand aan de Papelaan voldoet niet meer, zegt NTI-medewerkster Julia Maddamin. „Het gebouw is ge woon op." Bij het zoeken naar nieuwe huisvesting speelde de nabijheid van goed openbaar vervoer een belangrijke rol. „De meeste medewerkers reizen met het openbaar vervoer, dus we wilden zo~"3icht mogelijk bij een station zitten. Toen kwam het voormalige NBBS-pand in beeld." Tot begin jaren negentig zat het NTI in een kantorenpand op het Schuttersveld, pal naast het Golden Tulip-hotel. Daar bezet te het bedrijf één etage, die al leen onderdak bood aan de kantoormedewerkers. Het ma gazijn was elders gehuisvest. In Voorschoten kwamen beide af delingen bijeen en kreeg het bedrijf meer ruimte. Het NTI is in de Tweede We reldoorlog opgericht door Bram van Leeuwen, die na de ver koop multimiljonair werd en zich 'Prince de Lignac' ging noemen. Van Leeuwen begon ooit met het aanbieden van een schriftelijke cursus Engels. In middels biedt het bedrijf 300 schriftelijke opleidingen: van korte cursussen tot volledig HBO-onderwijs. Jaarlijks volgen zo'n 70.000 cursisten onderwijs via het NTI. leiden - De leegstand van Leid se kantoren is de afgelopen maanden flink teruggelopen. Makelaarskantoor Zadelhoff DTZ spreekt over een leegstand van vijf zeven procent. In juli bedroeg de leegstand nog acht a negen procent. Op en rondom de Schipholweg is de leegstand 'drastisch terug gelopen', zegt Van der Kroft van Zadelhoff. „Het zag er een paar maanden geleden best somber uit voor Leiden, want de stad heeft voor internationale be drijven nou niet het beste ima go. Maar het gaat nu best goed." De helft van het NBBS-pand is binnenkort bezet door het Ne derlands Taleninstituut (NTI) en in het kantorenpand Key Point Center is het Amerikaan se softwarebedrijf WAQ neerge streken. Laatstgenoemd bedrijf zat in Den Haag en wilde graag iets opschuiven richting Schip hol en Amsterdam. „We heb ben nog maar enkele kleine units openstaan in het Key Point Center. Voor de nieuwe kantorenflat naast de Groenoordhallen zijn nog geen huurders gevonden. Tien verdiepingen van deze Es- chertoren staan leeg. Uitzend organisatie Luba gebruikt de bovenste vijf verdiepingen. Voor veel bedrijven blijkt de af stand tot het station te groot. Van der Kroft: „Leiden raakt uit het slop. Je ziet nu een bepaal de rust op de kantorenmarkt. Leegstand van vijf zeven pro cent is veel minder dramatisch dan je op sommige plekken in Nederland ziet." Met name Rijswijk, Haarlemmermeer en Amsterdam-Zuidoost kampen met forse leegstand op de kan torenmarkt. Die varieert van dertien tot twintig procent. Wachttijd voor een starter nu 3,3 jaar leiden - De doorstroming op de Leidse kamer- en woningmarkt is het afgelopen jaar afgeno men. Vooral de 'uitstroom' van starters naar duurdere huur- en koopwiningen is stilgevallen. Woordvoerder W. Bots van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS) zei gisteren tijdens een woningdebat in het Leidse Gmeentearchief dat het tekort aan goedkope koopwoningen in de regio er de oorzaak van is. „Zelfs driekamerappartemen ten kosten al twee euroton." De starheid van de starters- markt is vooral een probleem voor werkende jongeren en voor afgestudeerden van de Universiteit Leiden en de Hoge school Leiden. Afgestudeerden blijven noodgedwongen op hun kamer van de SLS. Kon de SLS in 2001 nog ruim een kwart van haar kamerbezit aanbieden aan eerstejaars, nu is dat nog maar twintig procent, oftewel 800 ka mers. De SLS schat dat tien procent van al haar bewoners geen student meer is. De gemiddelde wachttijd voor een starterswoning in Leiden is nu 3,3 jaar. De SLS maakt van de nood een deugd door met ingang van dit studiejaar nieu we huurders meteen ook in te schrijven voor een woning bij een corporatie. Idealiter bete kent dit dat een student na zijn studie meteen kan doorstro men naar een starterswoning. Volgens PvdA-wethouder Hüle- brand (volkshuisvesting) bete kent het gebrek aan woningen dat er Leidenaars uit de regio verdrongen worden. „Niet ie dereen die in Leiden wil wonen, kén er ook wonen." Jan Meijer (links), Mounir Dadi (midden) en Benny Rioues, jongerenwerkers in Leiden-Noord. Foto: Hielco Kuipers ken. Nederlanders zien dat als hypocriet: bij hen gaat het om eerlijkheid en je recht kunnen opeisen." Wat is er mis gegaan Mounir: „Kijk naar de geschie denis van de migratie. Als je er van uitgaat dat een bevolkings groep drie jaar blijft, hoef je niet vanaf dag één taal- en inburge ringcursussen verplicht te stel len. Als je dat dertig jaar laat sluimeren, groei je dertig jaar lang uit elkaar. Onvrede krijg je dan aan beide zijden. De Ma rokkaan denkt: die Nederlander mag me wel eens welkom he ten. De Nederlander denkt: die Marokkaan mag wel een stapje meer doen om in te burgeren." Benny: „Je hoort altijd dat Ma rokkanen niet over de proble men durven praten met elkaar. Onzin. Als jij vanavond hier in de moskee gaat luisteren, hoor je felle discussies over wat ze in de krant hebben gelezen. Ze zeggen: hoe komt onze naam zo slecht? We hebben zo hard gewerkt al die jaren, waar heb ben we zo'n slechte naam aan te danken?" Mounir: „Altijd is er weer de wijzende vinger naar de ouders, die de opvoeding hebben laten liggen. Ook onzin. Je kan niet zeggen dat Marokkanen hun kinderen altijd maar overlaten aan de straat en de sociale con trole." Jan: „Jongeren raken confuus. Waar binnenshuis keiharde re gels gelden, mag buiten alles. Van een Marokkaanse vader van een probleemjongere kreeg ik te horen: 'Nederland is ge woon te soft in de aanpak van jeugd. De opvoeding zoals wij die geven - hard en streng - is ons ontnomen doordat jonge ren zich bij allerlei instanties kunnen melden, zodat de ou ders buiten spel staan'. Dat be tekent schaamte en gezichts- verlies." De problemen spelen niet met Turken, Indonesiërs of met Chi nezen. Mounir: „Dat komt omdat wij beter geïntegreerd zijn: wij doen aan alles mee. Veel men sen denken dat de Marokkaan Nieuw Unox Kindersoep! Unox maakt allerlei soepen. Voor iedereen. Maar tol nu toe niet speciaal voor kinderen. Terwijl kleine mensen toch echt andere wensen hebben dan grote mensen. Daarom heeft Unox nu Kindersoep voor ze gemaakt. In twee varianten: Tomatensoep met 'safari' pastafiguurtjes en Kippensoep met 'ruimte' pastafiguurtjes. Zo wordt soep eten een stuk leuker. Maar wel gezond: kindersoepen zitten boordevol groenten. Lekker fijn gesneden en niet scherp van smaak (geen prei of ui dus!). Kindersoepen van Unox zit in flinke blikken voor 3-4 personen. Want vaders en moeders eten natuurlijk gewoon mee. Unox blijft Unox Actie tegen idenpoep og niet geslaagd 5 Warmond rUest toch voor referendum «ogopgeleiden r centrum stad - De Leidse binnenstad >eds populairder bij hoog- ileiden, mensen die een of universitaire opleidin- lebben gevolgd. In de Bin- itad-Zuid is nu 62 procent le bevolking hoogopgeleid, 53 procent vorig jaar. In linnenstad-Noord, inclusief [avenwijk en De Waard, ligt ircentage op 56 (was 50). en ander blijkt uit de Stads- 2003 van de gemeente Ook de helft van de be- ■ers in het Roodenburger- mct en de Merenwijk is ^opgeleid. Laagopgeleide ■elenaars wonen vooral in Sflen-Noord en in de Stevens- ^tbeide 44 procent). door Rody van der Pols leiden - De zondagopenstelling van de Openbare Bibliotheek Lei den staat op de helling. Geldge brek dwingt de bieb aan de Nieuwstraat haar openingstijden te beperken. Bovendien dreigt de collectie te verouderen en is de inrichting van het pand com pleet uit de tijd, zo waarschuwt directeur Peter Duijvestein. „Er is te weinig geld voor een fatsoen lijk bibliotheekbeleid. De bodem is in zicht. We zijn op het punt gekomen dat mensen gaan afha ken." Twee jaar geleden dreigde de bibliotheek ook al op zondag de deuren te moeten sluiten. Toenmalig cultuurwethouder Alexander Pechtold wilde dit koste wat kost voorkomen en schoot de bieb financieel te hulp. „Dat was echter geen structurele subsidie, zodat we nu met hetzelfde probleem zit ten. Dit leidt onvermijdelijk tot beperktere openingstijden", al dus Duijvestein gisteravond tij dens de commissie onderwijs en cultuur. De noodkreet van de directeur betrof echter niet alleen de zon dagopenstelling. De algehele serviceverlening van de biblio theek holt achteruit, stelde hij. Al jaren moet de bieb het met hetzelfde bedrag doen. „En dat is al jaren te weinig. We lopen achter de feiten aan. Van het zelfde bedrag moeten we nu ook dvd's en cd-roms kopen. De collectie is niet langer up-to- date. Mensen haken straks af." Normaal gesproken vervangt een bibliotheek jaarlijks 12,5 procent van haar collectie, zegt de directeur. „Bij ons is dat af gezakt tot acht procent. Dat werkt nog jaren door. Veel boe ken kun je maar één jaar kopen, daarna niet meer. De collectie dreigt te verouderen. We eten onze eigen bruidsschat op." Ook is de inrichting van de cen trale bibliotheek hopeloos ver ouderd, zegt de directeur. „Het is een prachtig gebouw. Daar door lijkt er niet zoveel mee mis te zijn. Maar de inrichting is versleten en ouderwets. Ook de manier van presenteren is uit de tijd. Om dat te zien, moet je eerst maar eens boekhandel De Kier binnenlopen en daarna de bieb. Dan zie je het verschil. Vooral de jeugd is daar heel ge voelig voor." De nieuwe cultuurwethouder Ruud Hessink wil voorlopig nog niets weten van een subsidie verhoging. Eerst moet er een 'bibliotheekvisie' opgesteld worden, die vervolgens als lei draad kan dienen voor een 'uit voeringsovereenkomst' tussen bieb en gemeente. 'Daarin staan afspraken over de te stellen doelen en serviceverlening. Pas daarna kan er gesproken wor den over geld. leiden - Met een grote kraan werden gisterochtend drie portakabins uit de tuin van het voormalige GGD-gebouw aan de Roodenburgerstraat getakeld. Het was de laatste handeling van de verhuizing van GGD Zuid-Holland Noord naar Parmentierweg 49, vlakbij station Leiden CS. De GGD was uit haar jasje gegroeid. De afgelopen driejaar werkte een deel van het administratief personeel uit ruimtegebrek in de noodgebouwtjes. Het oude GGD-gebouw wordt deze week schoongemaakt. Wat er daarna gebeurt met het pand, dat tot in de Tweede Wereldoorlog dienst deed als joods weeshuis, kan de gemeente, eigenaar van het gebouw, nog niet zeggen. Foto: Hielco Kuipers Morgen vindt u de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11