Deel staf Rode Kruis weg uit Irak BUITENLAND 'Californische herfstbranden extreem verwoestend' Pi In Russische mijnen telt winst, niet veiligheid Veiligheid kan niet meer worden gegarandeerd Paus mengt zich in debat over kruisbeelden President in proces Cools moet opstappen Duncan Smith weggestemd Vice-premier Abdullah wordt eerste man Maleisië VM k Jm W' Nieuwe muur in Jeruzalem -- erste Franse ltspaal vernield Ville-du-bois - De maandag t veel vertoon in gebruik ge- de flitspaal in La Ville-du- s ten oosten van Parijs heeft geen twee dagen uitgehou- i. Gisteren constateerde de itie dat het volautomatische jaraat volledig was vernield ;t een steen, een zware ha- r of een moker'. Het ging om eerste van zeven flitspalen, tijdens het komend drukke ïkeinde in Frankrijk opera- ïeel moeten zijn. lid CIA -agent 20 jaar vrij ishington Een voormalige -agent die twintig jaar heeft tgezeten omdat hij wapens r Libië zou hebben gesmok- 1, is gisteren alsnog vrijge aken. Volgens de rechtbank Washington is het Ameri- nse ministerie van justitie Ier de toenmalige president gan met valse informatie op jroppen gekomen om tot veroordeling van Edwin son te komen. De nu 75-jari- Vilson zou eind jaren zeven- llegaal 20 ton explosieven r Libië hebben verscheept. ilestijn in Gaza jodgeschoten uzalem - Israëlische solda- hebben gisteren een Pales- doodgeschoten en een Pa- fijn verwond die zich in ver- len gebied bevonden rond hek dat de Gazastrook van »ël scheidt. Dat heeft het le gemeid. Een joodse kolonist kte ernstig gewond toen de p waarin hij zat op de West- er door Palestijnse extremis- ionder vuur werd genomen, verantwoordelijkheid voor beschieting is opgeëist door U Aqsa Martelarenbrigades. inder doden september' ir york - Het dodental als ge- ivan de aanslagen in New k op 11 september 2001 is Cieel naar beneden bijge- d. Na uitgebreid onderzoek ir het stadsbestuur van de Brikaanse metropool zijn er peel veertig namen ge lapt van de lijst van slacht- Irs. Het nieuwe officiële do tal komt daarmee op 2752. ttmige personen op de do- flijst bleken toch in leven (in buitenland), anderen ston- --I tweemaal vermeld. inde-oorlog in 12 doden de Janeiro - Bij een vuurge- tit tussen leden van een tsbende zijn in een slop- wijk van Rio de Janeiro kif mensen om het leven ge- ■rten en een 11 -jarig meisje ond geraakt. Het gevecht J plaats in de sloppenwijk ro de Dende, waar net als in )d andere 'favelas' drugsben- ilsde dienst uitmaken. Aanlei- dvoor het gevecht was vol ei de politie onenigheid over "ieiderschap van de bende, 6fet zondag hun aanvoerder ^^gearresteerd. Erenger toezicht iel op chemicaliën jsel - De Europese Com- >ie heeft gisteren een voor- ingediend om veel strenger ^an toezien op het gebruik n)ichemische stoffen en de irerking ervan in consumen- jroducten als schoonmaak- delen en kleding. Volgens tU is meer onderzoek nodig r de gevolgen van het ge- Tfic van chemicaliën en moet Jjoezicht op de verwerking "hiogelijk gevaarlijke stoffen iekger worden gecontroleerd. iEht jaar cel if maanrots Indo - Een Amerikaanse iter heeft een man veroor- tot acht jaar gevangenis- •or het stelen van stuk- ots van de maan uit een van de Amerikaanse ruim- rorganisatie NASA. De 26- Thad Roberts, een voor- stagiair aan het Johnson Center in Houston, be- le in december de stukken te hebben gestolen. De <tsen, meegenomen de astronauten van de io-expedities tussen 1969 '72, zijn 2,5 tot 7 miljoen waard. iron gehoord er schandaal lem - De Israëlische pre- Sharon is vandaag door de ie ondervraagd in verband of 'teen mogelijk illegaal geval ijl "partijfinanciering en een vwJ van corruptie. Het gaat taken waarbij Sharons zo- Omri en Gilad betrokken in. Een van de zaken die de politie wordt onder- It draait om een 'lening' an- gift van 1,5 miljoen dollar ien Zuid-Afrikaanse zaken- en vriend van Sharon aan ons zonen heeft verstrekt. donderdag 30 oktober 2003 Een Irakees is gevangen genomen door Amerikaanse soldaten en heeft een zak over zijn hoofd gekregen. Die is bedoeld om zijn identiteit te beschermen voor het geval de man niet schuldig is aan het voorberei den van aanvallen tegen de coalitietroepen. Foto: EPA/Stefan Zaklin bagdad-geneve/anp-rtr-afp - Het Internationale Rode Kruis trekt een deel van zijn buiten landse staf terug uit Irak. Eerder besloot Artsen Zonder Grenzen hier al toe. De hulporganisaties noemen de bomaanslag van maandag op een kantoor van het Rode Kruis in Bagdad als re den voor hun besluit. „We hebben geen andere keuze dan de manier waarop we in Irak werken aan te passen", al dus Rode Kruis-directeur Kra- henbühl in Genève. Hij wilde niet zeggen hoeveel buitenlan ders het land gaan verlaten. Op dit moment werken er nog circa dertig buitenlandse Rode Kruis medewerkers in het roerige Irak. De ongeveer zeshonderd Iraak- se medewerkers zullen het werk voortzetten. Zij zullen daarbij beter worden beschermd, maar het neutrale Rode Kruis weigert daarvoor de hulp van de Ameri kaans-Britse bezettingsmacht in te roepen. Artsen Zonder Grenzen trekt vier van de zeven stafleden te rug uit Irak. Volgens een woordvoerder van de Neder landse tak van de organisatie is de kans groot dat de overige drie medewerkers, die in een buitenwijk van de Iraakse hoofdstad verblijven, ook wor den teruggetrokken. Hun veilig heid kan niet meer worden ge garandeerd. In Irak zijn opnieuw militairen van de internationale coalitie macht om het leven gekomen door aanslagen, zo werd giste ren bekend. Ten noorden van Bagdad wer den twee Amerikaanse militai ren gedood door een explode rende bom. Het aantal Amerikaanse militai ren dat gedood werd door vij andelijke acties sinds 1 mei, toen president Bush het eind verklaarde van de grote ge vechtshandelingen in Irak, ligt op 116. Volgens officiële cijfers kwamen tijdens de oorlog die op 20 maart begon, 115 Ameri kanen om het leven tijdens ge vechten. In die oorlog van 42 dagen kwa men naar schatting 13.000 Ira kezen om het leven, zo blijkt uit een onderzoek van een particu liere groep in de VS, Project De fensie Alternatieven. Onder de ze slachtoffers zijn naar schat ting 4300 burgers. Congres akkoord met 16 miljard hulp Amerikaanse volksverte genwoordigers die met de regering over de hulp aan Irak onderhandelen, zijn gisteravond akkoord gegaan met 18,4 miljard dollar hulp in 2004. Het geld is bestemd voor de wederopbouw van het land en wordt niet, zoals eerder bedongen, voor de helft in leningen ver strekt. Twee weken geleden stelde de Senaat nog dat Irak de helft zou moeten terugbetalen indien lan den zoals Rusland, Sau- di-Arabië en Frankrijk de leningen die zij het regi me van Saddam Hussein gaven, niet kwijtschol den. Op aandringen van de regering-Bush is dat voorbehoud door de on derhandelaars ge schrapt. De bijna 16 miljard euro voor de wederopbouw van Irak maken deel uit van de 75 miljard euro bestemd voor uitgaven aan de militaire en poli tieke bemoeienissen met Irak en met Afghanistan. door onze correspondent Ans Bouwmans san Bernardino - In het zuiden van Californië woeden tien gro te branden, waardoor al zestien mensenlevens, 1600 huizen en 242.800 hectare land verloren zijn gegaan. Bij enkele branden wordt brandstichting vermoed. Maar ook als geen sprake is van opzet, is de mens meestal de schuld van bosbranden. Een vonk van een uitlaat of elektri citeitsdraad is genoeg. Of een moment van onachtzaamheid met een kampvuur of sigaret. Steeds meer mensen bevolken de wouden en natuurgebieden rondom de grote steden van Californië. Dat verhoogt niet al leen de kans op ongelukken, maar verergert ook de gevolgen van bosbranden voor de mens en zijn bezit. „Laat er geen misverstand over bestaan", zegt ecoloog Eric Knapp, verbonden aan het Se quoia National Park in Califor nië. „De branden die nu Cali fornië teisteren zijn door de mens 'gemaakt'." Echte na- tuurbranden worden veroor zaakt door blikseminslag en gaan vaak gepaard met iets vochtiger weersomstandighe den. Het weer speelt een grote rol bij de ongekend felle branden die op dit moment in het zuiden van Californië woeden, aldus Knapp. Het is er extreem droog. Als de harde Santa Ana wind zoals elk najaar over de licht ontvlambare canyons en hellin gen waait, dan kun je binnen seconden een inferno hebben. Voor vuur is hitte, zuurstof en brandstof (takken, naalden, bo men, struiken, gebouwen) no dig. Hitte zorgt er voor dat hout eerder ontbrandt en harder brandt waardoor het zich mak kelijker verspreidt. Dat is de re den dat bosbranden harder woedden in de middag, op het heetst van de dag. Wind zorgt voor de zuurstof en maakt dat het vuur sneller oprukt. De langdurige droogte heeft er voor gezorgd dat bomen ge makkelijk vlam vatten. Daar komt in de regio San Bernardi no nog bij dat veel bomen dood zijn gegaan. Als bomen ziekelijk raken, bijvoorbeeld door lucht vervuiling, zijn ze kwetsbaar voor de zogenaamde schorske ver, die miljoenen bomen in deze regio heeft uitgedroogd. „Je ziet nu veel bomen met bruine naalden, en juist die branden erg goed en wakkeren het vuur aan." Vaak wordt gezegd dat branden goed zijn voor de natuur. „Je hebt ook inderdaad 'goedaardi ge' branden, die min of meer oppervlakkig over een terrein gaan en daarmee heilzaam zijn voor de natuur", aldus Knapp. Zo vernieuwen bepaalde pijn bomen zich bijvoorbeeld na een brand. Als bomen verbran den, krijgen struiken en grassen op de bosvloer weer een kans. En verbrande planten voeden de grond. De herfstbranden in Californië veroorzaken door de extreme droogte en harde wind zo'n ho ge temperaturen dat er niks overblijft. Ze zijn bijzonder ver woestend, aldus Knapp. „Ze bakken alles dat op hun weg ligt. Ik zie er ecologisch gezien niets goeds uit voortkomen." Integendeel het gevaar voor erosie is groot omdat er grote oppervlakten gebakken aarde ontstaan, waardoor het water er niet goed in kan doordringen. vaticaanstad/anp-rtr-afp - Paus Johannes Paulus II heeft zich gisteren gemengd in het debat over kruisbeelden dat in Italië woedt. Het beeld van Je zus die sterft aan het kruis, staat volgens de rooms-katho- lieke kerkleider symbool voor 'troost en hoop voor mensen van alle tijden'. De paus maakte zijn opmerkin gen tijdens de algemene audi ëntie in het Vaticaan op het moment dat veel Italianen ver wikkeld zijn in een discussie over de aanwezigheid van kruisbeelden in klaslokalen en rechtszalen. Kardinalen, bis schoppen en de meerderheid van de Italiaanse politici heb ben een recente geruchtmaken de uitspraak van de rechtbank in L'Aquilaover de verwijdering van kruisbeelden uit schoollo kalen veroordeeld. Een radicale moslim had daarom gevraagd. luik/gpd - De president van de Luikse rechtbank die het pro- ces-Cools behandelt, moet op stappen. Henri Godin is ge wraakt omdat hij blijk heeft ge geven van partijdigheid in het proces tegen de vermoedelijke opdrachtgevers van de moord op de Waalse socialist en minis ter van Staat in juli 1991 in Luik. De beslissing van het Brusselse Hof van Cassatie om Godin te vervangen, kwam als een ver rassing. De advocaat-generaal verweet Godin alleen onvoor zichtig te zijn geweest. Ver wacht werd dat de president er met een reprimande vanaf zou komen. Door de gezondheidsklachten van de beldaagden niet serieus te nemen en de advocaten te beledigen, maakte Godin zich volgens de raadsman van de hoofdverdachte schuldig aan partijdigheid. Tories op zoek naar nieuwe leider door onze correspondent Esther Gotink londen - Iain Duncan Smith ligt eruit. De leider van de Brit se Conservatieve Partij is door zijn eigen achterban wegge stuurd. Van de partijleden in het Lagerhuis zeiden 75 nog vertrouwen te hebben in Duncan Smith, 90 gaven aan dat te hebben verloren. De par tijleider had minimaal 83 sup porters nodig om aan te kun nen blijven. Dagenlang heeft Duncan Smith in interviews geprobeerd het vertrouwen in zijn leiderschap te versterken. Ook binnenska mers poogde hij zijn partijge noten ervan te overtuigen dat het beter was om met hem ver der te gaan, dan de bescha mende traditie om hun aan voerder eruit te knikkeren, voort te zetten. De stemming was de climax van een wekenlang proces. Sinds het partijcongres begin oktober zochten dissidenten een manier om Duncan Smith onderuit te halen. Hij is nooit beschouwd als een krachtig leider en tijdens zijn 778 dagen aan het hoofd van de Tories werd duidelijk dat het management van zijn kantoor een rommeltje was. Partijgenoten die belangrijke posities bekleedden liepen ge frustreerd weg, omdat ze niet snapten hoe een man die zijn eigen administratie niet eens kon runnen de leiding van het land ambieerde. Michael Howard lijkt voorals nog de voornaamste kandidaat Duncan Smith op te volgen. Howard was in 1997 al eens kandidaat voor het leiderschap maar verloor de strijd toen door zijn pro-EU-houding. Hij is nu populair omdat hij er blijk van heeft gegeven een goed leider te zijn. Dat heeft hij bewezen op het departement van binnen landse zaken onder Thatcher en Major. kuala lumpur/anp - Het Zal even wennen zijn voor de 23 miljoen inwoners van Maleisië. Als premier Mahathir Moha mad morgen na 22 jaar opstapt, krijgen zij een geheel ander persoon aan het politieke roer: Abdullah Ahmad Badawi. Waar Mahathir behoorlijk autocra tisch de scepter zwaaide en de confrontatie niet schuwde, staat Abdullah bekend als een rustige man, een 'Mr Nice Guy' en een teamspeler. Onder Mahathir is het Aziati sche land economisch tot in drukwekkende wasdom geko men. Tegelijkertijd 'erft' Adbul- lah echter een land met politiek bevorderde etnische scheidslij nen, een slechte naam op het gebied van de mensenrechten en een groeiende stroming moslims die van het multicul turele Maleisië een strikt islami tische staat willen maken. Abdullah, nu vice-premier, heeft tot dusver weinig losgela ten over het beleid dat hij wil voeren. De 63-jarige hamert er wel steeds op dat de lijn van Ma hathir ook zijn leidraad zal zijn. Toch verwachten velen dat Ab dullah op een aantal punten zijn eigen stempel zal drukken. Hoewel de nieuwe premier nauwelijks ervaring heeft met economische vraagstukken, zal zijn beleid op dit gebied zeker tot vernieuwingen leiden. Voor al de Verenigde Staten en de Europese Unie zullen meer ge negen zijn extra zaken te doen met Maleisië nu Mahathir het veld ruimt, verwachten analis ten. Politieke ervaring heeft de in deelstaat Penang geboren Ab dullah voldoende. Zijn vader behoort tot een van de oprich ters van de Umno, de huidige leidende partij, en dat bracht Abdullah al rap in contact met het openbaar bestuur. Hij trad in 1978 toe tot het parlement en hij maakte snel carrière in de gelederen van de Umno. Vier jaar geleden kreeg Abdul lah de post van vice-premier annex minister van binnen landse zaken. Deze politieke promotie werd vooral mogelijk doordat Mahathir zijn politieke rivaal Anwar Ibrahim de laan uitstuurde. De toenmalige vice- premier draaide uiteindelijk de bak in wegens corruptie en so domie, een veroordeling die door mensenrechtengroepen werd gezien als een politiek ge motiveerde rechterlijke uit spraak. De kans dat Abdullah deze ook internationaal omstreden affai re poogt op te lossen lijkt ge ring. Sterker nog, op het gebied van de burger- en mensenrech ten is hij net als Mahathir een persoon van de harde lijn. -- s»' Jeruzalem - Twee Palestijnse kinderen rijden ongestoord op een ezel langs door het Israëlische leger geplaatste blokken. De muur is gebouwd om een nieuwe veiligheidszone te creëren in Oost-Jeruzalem. Foto: AFP/Pedro Ugarte door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Alles gaat crescendo met de mijnbouw in Rusland. Tenminste, als je de website van de werkgeversorganisatie RoesOegolj mag geloven. De 'kwaliteit van de steenkoolpro ductie' gaat omhoog, de 'ecolo gische standaard' stijgt en de 'machines zijn gemoderni seerd'. Er is een 'stap naar de 21ste eeuw' gemaakt. De kompels in Novosjachtinsk zouden er hartelijk om kunnen lachen, als ze ooit op internet zouden surfen. Met hun salaris van 180 euro en een loonach terstand van zes maanden zijn ze te druk met overleven. Het armzalige mijnwerkers stadje in het zuiden van Rus land haalde deze week de pu bliciteit door een overstroming in de mijn 'Zapadnaja'. Een uit zonderlijk voorval. Meestal zijn het ontploffingen van methaan gas die levens kosten, maar die zijn minder mediageniek. Een dramatische reddingsactie met een in allerijl gegraven 'tunnel van de hoop' zit er in zo'n geval niet in. De slachtoffers van me thaangas worden direct afge voerd naar het ziekenhuis of het moratorium, zoals bij de ontploffing gisteren in Parti- zansk. De vijf doden zijn voor de statistiek. Ook in Novosjachtinsk gingen ze in februari gewoon over tot de orde van de dag. De rampmijn 'Zapadnaja' over- stroomde toen al, maar er wa ren geen mensen in de schacht. Het lek werd gedicht met be tonblokken, het water liep lang zaam weg en de mijnwerkers gingen weer naar beneden. Nu blijft de mijn dicht en de direc tie wordt vervolgd wegens nala tigheid. Eén ding maken de ongelukken duidelijk: de herstructurering van de Russische mijnbouw is niet verlopen zoals de Wereld bank en het Internationaal Mo netair Fonds zich dat begin ja ren negentig voorstelden. Rus land moest de meest verouder de mijnen sluiten, in ruil voor kredieten om de overige mijnen te moderniseren. Negentig mij nen gingen dicht; de moderni sering bleef uit. De privatisering na 1992 ging vooral ten koste van de mijn werkers. Inmiddels is 70 pro cent van de mijnen particulier bezit. Mensen in onherbergza me gebieden als Jakoetië en de Koezbass verloren in één klap hun sovjetprivileges. De ooit zo machtige vakbonden versplin terden. Onder de kompels leeft sindsdien de opvatting dat vak bondsleiders zijn vervallen in corruptie. Ze worden betaald door de exploitanten om hun achterban koest te houden. Sta kingen zijn zeldzaam. Iedereen die klaagt over achterstallig loon moet vrezen voor ontslag. De mijnwerkers in Novosjacht insk bleven zonder loon wer ken, omdat ze geen kant op konden. Bedrijfsmatig gaat het de laatste jaren iets beter met de sector, maar het is twijfelachtig of dat aan hervormingen ligt. Na de crisis van 1998 daalde de roebel sterk in waarde. Daardoor werd de export van Russische steen kool aantrekkelijk. Dat voordeel verdwijnt nu langzaam en het is de vraag of de sector die klap kan verwerken. Economische tegenwind gaat ten koste van de veiligheid, zo bleek in No vosjachtinsk. De mijnwerkers daar moesten niet alleen maan den wachten op hun salaris, ook de wekelijkse briefing over de veiligheidssituatie werd ge schrapt. Verspilde tijd, vond de directie.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7