Tbs-klinieken scoren weer onvoldoende BINNENLAND 2 Oud-deken Weert beschuldigt bladen van 'zinloos mediageweld' Curasao haalt bodyscan weg Dennendal vindt politieke discussies na verdrinking niet gepast Kamer: Terrorist levenslang vast Adele grootste zeiljacht Minister verrast Kamer met nieuw onderwijsplan Nood nog hoog op spoor Hoorn Ontdekking geheim adres werd Marokkaanse fataal sns meteen er in de fout idam Met het eind van if in zicht zijn vijf jon- lit een jeugdgevangenis in it gisteren toch op het |e pad gegaan. In Rotter- ?roofde het vijftal drie jds van hun portemonnee. ]f liepen stage in Rotter- als voorbereiding op hun jceer in de maatschappij, regden de beroving onder t>g van een veiligheidsca- Drie van de vijf jongens jn aangehouden, de ande- wisten te ontkomen. I wil weer il lozen - Het chemieconcern doorgaan met het lo- een omstreden afval- de Maas. DSM loosde if al van april vorig jaar ptember dit jaar. In au- 6 legde de Waterleiding jchappij Limburg WML p de winning van drink- uit de Maas twee maan- I. DSM ging vervolgens ot het verbranden van de lof. DSM meent dat lozin- »en kwaad kunnen voor "Iksgezondheid. Het Zuive- 'Jiap Limburg gaat nu on tken of de stof giftig is. Jreinlawaai Sr Kamerleden - Het actiecomité 'Spoor- i Delft NU' heeft gister- tid een cd aangeboden den van de Tweede Ka- |rï)p de cd is te horen wat goners volgens het actie- I P 350 keer per etmaal ho- Vimelijk het lawaai van 6 Dpgsdenderende trein. Het dat bestaat uit bewo on belangenorganisaties, V-er een spoorwegtunnel Jn Delft. Het kabinet zei gs voorlopig geen geld Ie tunnel te hebben. st wil huizen jlse arbeiders aan de maas - De Noord- irgse gemeente Horst aan f> wil in de regio honder- a huizen laten bouwen itenlandse werknemers, ne Polen. Jaarlijks wer- tussen de 10.000 en vooral Poolse arbeiders rd-Limburgse fabrieken, lignonkwekerijen, tuin- ledrijven en in de bouw. is de gemeente leven ze i erbarmelijke omstan- en, onder meer in cara- eel Polen slapen ook in of in de bossen. jaar voor enhandel ar - Tegen vier leden van ide vrouwenhandelaren bij de Alkmaarse vier jaar cel geëist, inbaar aanklager uitte p gemeente, politie en ische hulpverlening' in - In de zaak tegen het ging het om meer dan 5 Bulgaarse vrouwen, die re armoede in eigen land en te ontvluchtten. De en werden gedwongen te i in de seksindustrie en irdiensten af te geven. De lak is op 12 november. meevaller taatsschuld iag - De regering ge- 242 miljoen euro die het rijgt van de Europese lissie voor het aflossen i staatsschuld. Het geld is ibleven in de pot voor ian arme regio's in de Bse Unie. In de begro- tgels staat dat een mee- 5p de uitgaven besteed orden aan andere uitga- ie redenering wil minis- m (financiën) niet volgen e meevaller. ere boete raus illegalen iag - Uitzendbureaus die t werknemers in diénst n, riskeren straks een /an 50.000 euro. Minister iaihs-van sociale zaken is vaibi het boetebedrag voor snomisch delict drastisch logen. Nu bedraagt de /oor de malafide uitzend- 1 is bij de eerste overtre- Ijna 1000 euro. 3 st jenfondsen unlet matje I- Het College toezicht fzekeringen (CTZ) wil f ziekenfondsen ophelde- 'er de manier waarop ze enfondswet vorig jaar b uitgevoerd. Volgens voerder Hoppen van CTZ _te veel onrechtmatighe- a^igetroffen. De zieken- n zijn met name nalatig er )t in het controleren of maïn volgens de regels zijn na(|hreven. Dat heeft het n steren bekendgemaakt. J lleg'e wil de namen van S.rienfondsen niet noemen. donderdag 3o oktober 2003 den bosch/anp - 'Zinloos mediageweld'. Die term is vol gens advocaat Pais van oud-deken Van der Valk van de Rooms-Katholieke kerk in Weert van toepassing op publi caties eerder deze maand van de Gay Krant en de Panora ma. In de reportages over het vermeende seksschandaal rond het Anne Frankplantsoen in Eindhoven wordt onder meer gesuggereerd dat de voormalig deken afgelopen zo mer zijn functie neerlegde naar aanleiding van publicaties over seksfeesten in Weert. Pais eiste gisteren in een kort geding bij de rechtbank in Den Bosch namens Van der Valk een uitgebreide rectifi catie in beide bladen en een schadevergoeding van twee maal 50.000 euro als genoegdoening voor het 'door het slijk halen' van de eer en goede naam van de oud-deken. De Gay Krant en de Panorama zeggen tot publicatie te zijn overgegaan uit ergernis over de 'grenzeloze hypocri sie' van de oud-deken, die zich volgens de bladen vanaf de kansel regelmatig antihomoseksueel zou hebben uitge laten terwijl hij in zijn privé-leven een 'gekend homo' zou zijn. Dat laatste ontkent Van der Valk overigens met klem. In het gewraakte artikel wordt er melding van gemaakt dat de voormalig kerkleider kort na zijn aftreden aan de Spaanse kust werd gesignaleerd in het gezelschap van een groep 'jonge knapen', terwijl hij.officieel in Antwerpen verbleef om te herstellen van een burn-out. Volgens Pais betrof het een jaarlijks uitstapje met de misdienaren en zijn de suggesties die de bladen in bijschriften bij de fo to's wekken pervers. Het hele verhaal zou zijn gebaseerd op insinuaties en spe culaties van anonieme, niet te achterhalen bronnen. Ad vocaat Pais: ,,Het openbaar ministerie in Roermond en dat in Den Bosch hebben de verdachtmakingen onder zocht en geen enkel aanknopingspunt kunnen vinden voor seksfeesten die zich zouden hebben afgespeeld, laat staan voor de betrokkenheid van mijn cliënt daarbij. Dat zegt genoeg.'' Pais meent dat lichtvaardig en in strijd met de journalis tieke gedragscode is gepubliceerd. Zo werd het principe van hoor en wederhoor niet toegepast. Advocaat Polak van de Gay Krant en de Panorama zegt dat een journalist van Panorama drie keer heeft geprobeerd Van dér Valk te bereiken voor commentaar, maar dat lukte steeds niet. De rechtbank probeert donderdag 6 november uitspraak te doen. den haag/anp - De tbs-klinieken in Nederland halen de doelstel ling om patiënten binnen zes jaar afdoende te behandelen niet. Dat blijkt uit het rapport 'Tbs-klinieken in beweging', dat de Inspectie voor de Volksge zondheid (IGZ) vandaag open baar maakt. Geen van de negen tbs-klinieken krijgt een voldoen de. Er is sinds de alarmerende rap portage van de IGZ in 2000 veel verbeterd bij de tbs-klinieken in Nederland. Maar de doelstel ling wordt in geen van de kli nieken gehaald. Om wel aan de normen te vol doen moeten de klinieken jaar lijks 15 procent van de tbs'ers laten uitstromen. Dat lukt niet, omdat de veroordeelden in de klinieken wel worden bewaakt en verzorgd, maar onvoldoende behandeld. Wet- en regelgeving belemmerd de doorstroom naar reguliere zorg. Bovendien zijn er onvoldoende plaatsen in de klinieken, waar tbs'ers die niet kunnen terugkeren in de maatschappij (veelal seksueel delinquenten) langer kunnen blijven. Geen van de negen tbs-klinie ken kreeg een volledige onvol doende. In 2000 was het nog er ger. Toen bleek dat de zorg slechts in drie van de negen in stellingen aan de eisen voor verantwoorde zorg voldeed^. Maar volgens de inspectie moet er nog wel veel gebeuren. De klinieken zijn volgens de IGZ soms te terughoudend als het gaat om dwangmedicatie, het ontbreekt aan fouten- en incidentenregistratie en niet el ke kliniek gaat op de goede ma nier om met de inschatting van het risico op herhaling van een delict. Verbetering op deze punten kan volgens de inspectie leiden tot een groter aantal beëindi gingen van de tbs-raaatregeL- Zo zou ook het aantal veroor deelden dat in de gevangenis zit te wachten op behandeling in een tbs-kliniek afnemen. aalsmeer - Werknemers van een werf in Aalsmeer inspecteren de Adele. Het grootste zeiljacht dat ooit in Nederland werd gebouwd, 55 meter lang en 9,5 meter breed, is van daag te water gelaten. Van Aalsmeer wordt het schip naar een werf in Zwartsluis gevaren, waar de Adele wordt afgebouwd. Het jacht is besteld door een Europees industrieel, die anoniem wil blijven. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Profielen worden even zwaar den haag/anp - Minister Van der Hoeven (onderwijs) verras te gisteren de Tweede Kamer met een nieuw voorstel voor de tweede fase in het voortgezet onderwijs. Alle vier profielen, een pakket van samenhangen de vakken waartussen vwo'ers en havisten kunnen kiezen, worden even zwaar. De Kamerleden bleken tijdens overleg met de minister proble men te hebben met het verschil tussen de twee exacte profielen: natuur en gezondheid en na tuur en techniek. Het eerste telt vier vaste vakken, het tweede drie. De zwaarte van natuur en ge zondheid zou studenten kun nen afschrikken, die juist wel verder willen met een opleiding in de medische hoek, voerde de Kamer aan. Bovendien zou het hardste bèta-profiel, natuur en techniek, 'het zwakke broertje of zusje' van natuur en gezond heid worden, zoals D66-Kamer- lid Lambrechts het uitdrukte. De minister zei te weinig draag vlak voor haar eigen voorstellen te zien en te weinig eensgezind heid in de Kamer over hoe het nu wel moest. Vandaar dat ze met een nieuw eigen plan kwam: alle vier profielen krijgen drie verplichte vakken, een keu zevak dat aansluit bij het profiel en een geheel vrij keuzevak. De Kamer wil pas reageren op het nieuwe voorstel nadat de mi nister dat op papier had gezet. Van der Hoeven zegde toe dat binnen twee weken te doen. In 1998 begonnen de eerste scholen met de tweede fase in de laatste jaren van havo en vwo. Een van de bedoelingen was de opleidingen beter te la ten aansluiten op het hoger be roepsonderwijs en de universi teit. Na klachten over het veel te zware vakkenpakket werd de tweede fase een aantal keren aangepast. De nieuwste voor stellen betekenen volgens de minister geen verdere verlich ting, maar zijn bedoeld om plooien die door eerdere wijzi gingen waren ontstaan glad te strijken. Verder moeten er meer keuzevakken komen. hoorn/gpd - Een poging van NS om met het personeel in gesprek te komen over de on rust en onveiligheid op de lijn van Hoorn naar Enkhuizen is gisteren niet uit de verf geko men. Weinig conducteurs en machinisten gingen op de uit nodiging in. FNV Bondgeno ten houdt vandaag een eigen bijeenkomst over de proble men. Het personeel dat vaak op de lijn Hoorn-Enkhuizen werkt is de agressie en intimidaties van 'treinterroristen' beu. Steeds vaker is er sprake van geweld en ander wangedrag. Dit was voor personeel aanleiding in een brief aan de regiodirectie extra maatregelen te vragen. Men dreigt ook met stakingen. De woede werd des te groter toen bekend werd dat de aan vullende maatregelen in som mige gevallen zelfs worden te ruggedraaid. Zo willen de NS straks geen dubbele bezetting meer op de treinen. De vakbond wil dat de lijn Hoorn-Enkhuizen tot agressie- lijn wordt bestempeld. Dan komt er geld voor meer toe zicht. De NS hebben dat ge weigerd. Ook het voorstel voor een dubbele bezetting op dub- beldekstreinen is afgewezen. De vergadering van vandaag wordt bepalend voor de werk sfeer in de toekomst, aldus de vakbondsman. „Wij worden er ook een beetje moe van dat wij als vakbond telkens de rotzooi van de Spoorwegen moeten opruimen." den haag/anp - Er tekent zich een meerderheid in de Tweede Kamer af" voor het voorstel van de WD om terroristen levens lange gevangenisstraf op te kunnen leggen. Het gaat de op richters en leiders van terroris tische organisaties. Het CDA en de LPF zijn positief, zo bleek gisteren uit hun reacties. De oprichters en leiders zijn de hoofdverantwoordelijken voor terroristische daden die door hun organisatie worden ge pleegd en verdienen dus de hoogste straf. Dat vindt het WD-Kamerlid Wilders. Nu is de maximumstraf voor leiders van terroristische organisaties nog vijftien jaar cel. Levenslang 1 wordt doorgaans alleen opge legd voor zeer zware delicten als meervoudige moord. In de nieuwe 'wet terroristische misdrijven' is al een bepaling opgenomen dat er een zwaar dere straf wordt opgelegd voor misdaden, bijvoorbeeld brand stichting, als die zijn gepleegd met een terroristisch oogmerk. den haag/gpd - De bodyscan op het vliegveld van Curasao verdwijnt. De Antilliaanse rege ring haalt hem weg omdat Cu rasao de enige plek in het ko ninkrijk is waar de scan staat. De afspraak was dat op elke luchthaven gecontroleerd zou worden op bolletjesslikkers. Het Antilliaanse kabinet vindt dat het eiland op deze manier gestigmatiseerd wordt. De Nederlandse justitieminister Donner leek vanmorgen in een reactie niet onder de indruk. De minister meent dat het uitein delijk weinig uitmaakt of de scan er staat of niet. ,,Er komen weliswaar bolletjesslikkers het land binnen, maar de totale in voer van drugs verandert niet. Ze worden alleen op een ande re manier binnengesmokkeld." Donner hoopt wel dat minister De Graaf (koninkrijkszaken) de Antilliaanse regering nog op andere gedachten kan brengen. De Graaf brengt momenteel een bezoek aan de Antillen. Volgens de WD zijn er ook an dere manieren om te checken of een passagier drugs heeft ge slikt. „Je moet weer op mensen gaan letten. Zweet die man erg? Hoe ziet hij eruit, hoe gedraagt hij zich?" meent liberaal ka merlid Griffith. Ze zegt het wel te betreuren als de oude me thodes weer uit de kast moeten worden gehaald. „Je gaat terug in de tijd." De PvdA vreest lan ge wachtrijen op Schiphol als de controle op bolletjesslikkers straks daar moet plaatsvinden. Donner heeft al gedreigd dat al le passagiers op risicovluchten aan controles kunnen worden onderworpen. den bosch/gpd - De koppeling van gegevens van de apotheek en de ziektekostenverzekering, is de 22-jarige Saloua Razouki uit Zeist fataal geworden. Dat bleek gisteren tijdens de rechts zaak tegen haar 33-jarige echt genoot, die op 17 mei met tien tallen messteken een einde maakte aan het leven van zijn vrouw. De vrouw zat al enkele maan den ondergedoken in een op vanghuis in Den Bosch, doods bang dat haar man haar zou vinden. Nadat de man ziek was geworden, naar zijn zeggen door het vertrek van zijn vrouw en hun kind, ging hij naar de huisarts. Die schreef medicij nen voor. Bij de apotheek kon hij, hoewel er volgens officier van justitie Lukowski 'met koei- enletters' geheim bij stond, een blik werpen op het adres van zijn vrouw. Toch duurde het nog drie we ken voordat hij haar ging zoe ken. De eerste keer keerde hij onverrichterzake huiswaarts. Een dag later zag hij zijn vrouw in de buurt van het opvanghuis. „Ze zag er mooi uit. Had make up op. Dat deed ze anders nooit." De man stapte op haar af. Naar hij gisteren voor de rechtbank in Den Bosch zei om te probe ren met haar in gesprek te ko men over haar terugkeer. Vol gens ooggetuigen duwde de vrouw hem van zich af, waarna de man een slagersmes uit zijn auto haalde en stak. Wegens moord eiste de officier van justitie gisteren negen jaar en tbs met dwangverpleging te gen de man. Volgens een psy choloog en een psychiater is er kans op herhaling van het mis- drijk als de hij niet wordt be handeld. De rechtbank doet op 12 no vember uitspraak. 'Groot deel personeel zorginstelling loopt op zijn laatste benen' den DoiDER/GPD - 'Niet gepast', vindt voorzit ter Brandt van de raad van bestuur van de Stichting Reinaerde de 'politieke discussies' na het verdrinken van een bewoonster van zorgin stelling Dennendal zondagavond. Een epilepti sche aanval zou de 55-jarige, zwaar gehandi capte vrouw fataal zijn geworden. Haar bege leidster had ook de zorg voor negen andere be woners Personeelstekort, geldnood, een tragisch inci dent? „Ik heb opdracht gegeven tot een on derzoek en wijs voordat ik de uitslag heb geen enkele kant op", zegt Brandt gedecideerd. Voorzitter Van de Siepkamp van de Familie vereniging Reinaerde vindt dat wel gekeken moet worden naar zaken als personeelsge brek of geldnood. „Ik weet dat er groepen zijn waar stelselmatig alleen wordt gewerkt, dat er een hoog ziekteverzuim is en een groot ver loop onder het personeel. Bovendien zijn er financiële tekorten. Wij als verwanten hebben grote waardering voor de inzet van het perso neel, maar heel veel lopen er op hun laatste benen. De totale situatie is zorgelijk." Stichting Reinaerde is een onderzoek begon nen. Brandt wil niet ingaan op vragen over de toedracht van het ongeval. Met eventuele maatregelen wordt gewacht tot het onder zoek, vermoedelijk over drie weken, is afge rond. Brandt omschrijft de groep waarin de ver dronken bewoonster woonde als 'volwasse nen met voor het merendeel een ernstige ver standelijke handicap'. De overleden bewoon ster woonde er al ongeveer vijf jaar, de bege leidster (die nu thuis zit) is bevoegd en werkte er ongeveer twee jaar. Volgens Brandt zijn er doordeweeks momen ten dat op de groep meerdere begeleiders werken. Dan worden de mensen doorgaans ook in bad gedaan. Waarom er toch voor ge kozen is de vrouw zondagavond in bad te doen, weet hij niet. De Inspectie voor Volksgezondheid beoor deelt of het rapport dat Reinearde laat maken Incidenten in de gehandicaptenzorg In juli 2001 laat de Inspectie voor de Ge zondheidszorg een circulaire uitgaan waar in de regels staan waaraan verplegend per soneel zich moet houden bij het in bad doen van gehandicapten. De inspectie had uit de gehandicaptenzorg in één maand tijd vier meldingen gekregen van verbrandingen bij het in bad doen van patiënten. In die cir culaire is te lezen dat met 'enige regelmaat' melding wordt gemaakt van ernstige ver brandingen. De incidenten die de media haalden: April 2001: een 6-jarig verstandelijk gehandicapt meisje in Nieuwegein verdrinkt als de medewerkster van thuiszorg haar even alleen laat in bad. Het meisje kreeg een epileptische aanval. Augustus 2001: justitie stelt een 34-jarige verpleger uit Middelburg verantwoordelijk voor de dood van een ge handicapte cliënte, nadat hij haar in een veel te heet bad heeft gestopt. De vrouw overlijdt aan haar verwondingen. Oktober 2002: een 79-jarige vrouw overlijdt in ver zorgingshuis Molenschot in Soest, nadat zij in een te heet bad is gelegd. 'degelijk en met onafhankelijke blik' is ge maakt. Vindt de inspecteur dat dat niet zo is, dan stelt hij een eigen onderzoek in. Volgens de Inspectie zijn in het afgelopen jaar meer dere mensen verdronken in zorginstellingen. „Maar ze zijn op de vingers van een hand te tellen." Voorzitter Thijs van de ondernemingsraad van Reinaerde is geschokt door de verdrip- king. „Geschokt dat iemand op zo'n afschu welijke wijze aan het eind van zijn leven komt. En ik heb het heel erg te doen met mijn collega die dit overkomen is, al ken ik haar niet persoonlijk." Woordvoerder Smit van Nu'91de vakbond van verplegenden en verzorgenden, vindt één begeleider op tien verstandelijk gehandicap ten te weinig. „Ik kom geregeld in instellingen voor gehandicaptenzorg en vaak zie ik dat er zo'n kleine bezetting is, dat die risico's met zich meebrengt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5