Uitvindingen steeds vaker op tv GESPREK VAN DE DAG VN-diplomaat wilde met Wisse Smit trouwen Abba-zangeres Agnetha werkt aan comeback Stalker ex-Spice Girl hoeft niet opnieuw cel in Minister wil meer stewardessen aan het bed Het moet niet te groot en te zwaar zijn en er moet een verhaal aan vastzitten donderdag 30 oktober 29 DAGELIJKS LEVEN Mabel Wisse Smit was niet be trokken bij wapenhandel voor Bosnië. Dat heeft haar ex-vriend Muhamed Sacirbey gisteren in twee afzonderlijke vraaggesprek ken met RTL Nieuws en Nova ge zegd. Sacirbey deed zijn uitspra ken in het huis van bewaring in New York. Hij reageerde daarmee op eerdere berichten in de Neder landse media over vermeende be trokkenheid van Wisse Smit bij wapenaankopen van Bosnië. Sacirbey, in de jaren '90 VN-am- bassadeur en later ook minister van buitenlandse zaken, bevestig de zijn innige contacten met Mabel Wisse Smit, de huidige ver loofde van prins Friso. ,,Ik ver trouwde mijn leven aan haar toe", aldus Sacirbey. Ze leerden elkaar kennen bij de Verenigde Naties, waar Wisse Smit korte tijd stage Sacirbey: Mabel niet betrokken bij wapenhandel liep. Daarna vormden ze een soort 'koningskoppel' dat overal in de wereld, samen of apart, de Bosnische zaak bepleitte. De twee hadden in die tijd zelfs trouwplannen, zo vertelde Sacir bey. niettegenstaande het feit dat hij al twintig jaar is getrouwd. Zijn echtgenote Susan ontkende on langs dat er sprake was van een liefdesrelatie tussen haar man en Mabel Wisse Smit. Volgens Sacir bey had hij met Mabel ook ge sproken over haar eerdere contac ten met gangster Klaas Bruinsma. ,,Ze zag dat als een grappige pe riode in haar leven en heeft zich Muhamed Sacirbey. Foto: Reuters nooit gerealiseerd dat het nog eens nare gevolgen zou hebben", aldus Sacirbey. Mabel Wisse Smit heeft, zo beves tigde ze eerder tegenover deze krant, nog steeds contact met de familie Sacirbey. Op de achter grond is ze ook betrokken bij po gingen Sacirbey een eerlijk proces te geven en uit de gevangenis te krijgen. De voormalige diplomaat wordt vastgehouden omdat Bos nië hem verdenkt van machtsmis bruik en het wegmoffelen van geld. In afwachting van een hoor zitting over zijn mogelijke uitleve ring, zit hij sinds eind maart vast. Buitenlandse Zaken had vorige week al laten weten niets te weten van mogelijke contacten van Mabel Wisse Smit die zouden wij zen op haar betrokkenheid bij wa penleveranties aan Bosnië in de jaren negentig. Muhamed Sacir bey vertelde daar wel bij betrok ken te zijn geweest omdat hij het VN wapenembargo tegen zijn land wilde opheffen en omzeilj De Amerikanen zaten op de lij|J van de door de Serviërs belaag regering in Sarajevo maar dur| het embargo, dat werd onder-pi steund door de Russen, Britten Fransen niet eenzijdig te doorf ken. I. Een oplossing was overigens sr gevonden. Iran, dat de Bosnistt moslims al jaren clandestien <T dersteunde, stond klaar om w* pens en manschappen te levefg De Amerikanen gaven hun mijt tairen op zee en in de lucht opg dracht de andere kant op te kije wanneer er wapenzendingen Bosnië binnenkwamen. Kroatjti profiteerde mee, met het inneiv van transportkosten en een dan van de wapens. h M Hans Jacobs ai DJJ 4LPJP MET JE. LEUKE. pL-AMKETJEs DIE Bur ZAi- OOl< WEL WI6T Komen MENSELIJK Jn Mexico hebben artsen bij een vrouw DRIE TUMOREN weggehaald die in totaal 32 KILO wogen. Dat meldden Mexicaanse media gisteren op gezag van een woordvoerder van het ziekenhuis in Mexico-stad waar de vrouw werd behandeld. De kan kergezwellen zaten vergroeid in de maag van de 46-jarige vrouw. Door het enorme extra gewicht was ze al een half jaar niet meer in staat om te lopen. Tijdens de operatieve verwij dering drie dagen geleden moest de vrouw op haar zij liggen. Volgens de artsen maakt de vrouw het goed en mag ze binnenkort weer naar huis. Een derde van de Nederlandse be volking vindt dat de KONINGIN een louter CEREMONIËLE functie moet krijgen. Dat blijkt uit een enquête van TNS NIPO in opdracht van Twee Vandaag waarjan de uitkomsten gis teren zijn bekendgemaakt. Over de hele linie ziet de helft van de Neder landers het meest in het handhaven van de bestaande situatie. Van de ruim duizend ondervraagden zegt 32 procent dat zijn of haar vertrouwen in het Koninklijk Huis is afgenomen door de affaires rond (de vader van) Méxima, Margarita en Mabel Wisse Smit. Volgens de steekproef is onder de aanhang van WD 45 procent en bij de PvdA 44 er voor dat de konin gin alleen een symbolische functie krijgt zonder politiek belang. Meer dan de helft van de D66-stemmers (54 procent) wil de huidige vorm be houden terwijl dat bij GroenLinks en SP 45 procent is. De meest succesvol Ie soloartieste van de wereld, SHANIA TWAIN, komt naar Nederland. Op 4 maart geeft de in Canada geboren zange res een show in ROTTERDAM AHOY Het is de eerste keer dat zij in ons land optreedt, aldus concertorgani sator Mojo. Tijdens haar 'Up Tour' speelt ze 'in the round', wat inhoudt dat een podium midden in de zaal wordt gebouwd met rondom zit plaatsen. De toernee is vernoemd naar haar meest recente album 'Up'. Twain heeft wereldwijd inmid dels 34 miljoen cd's verkocht. De voorverkoop voor het Ahoy-concert begint zaterdag. Foto: AP Als het aan het Openbaar Minis terie ligt, hoeft de Nederlandse stalker van ex-Spice Girl Mel C. niet meer de cel in. Voor de rechtbank in Utrecht eiste officier van justitie H. Festen gisteren 334 dagen gevangenisstraf, waarvan 240 dagen voorwaardelijk. De resterende 94 dagen heeft de man in voorarrest uitgezeten. De 38-jarige Utrechter verzond van juni tot oktober 2001 met re gelmaat postpakketten met be dreigende brieven en videoban den naar het woonadres van 'Sporty Spice' in Londen. Het ging onder meer om videoban den waarop te zien was hoe de man masturbeerde boven een fo to van de Britse zangeres. Ook schreef hij dat hij haar aan zijn zijde nodig had „als ik door de poort loop" en dat ze vanaf 8 ok tober 2001 samen zouden zijn. Deskundigen adviseerden de Britse politie om de bedreiging serieus te nemen. De rechtbank doet woensdag 12 november uitspraak, anp De blonde Abba-zange res Agnetha Faltskog werkt aan een come back. In maart verschijnt ze na een stilte van ze ventien jaar opnieuw aan het muziekfront met een nieuwe cd. De opna mes hebben plaats in het diepste geheim, aldus de directeur van Faltskogs bedrijf, Staffan Lindé. „Het zou me niets verba zen als er meer platen volgen", aldus de man die sinds 1984 nauw met de zangeres samenwerkt. De 53-jarige voormalige Abba-ster, die een terug getrokken leven leidde op een eiland vlak buiten Stockholm, wilde zelf nog weinig ruchtbaar heid geven aan haar co meback. „Het was be langrijk voor haar om te voelen dat haar stem het hield en dat deed die. Ze is hartstikke tevreden", zegt Lindé. De opnames van de cd begonnen al drie jaar ge- Archieffoto: leden, maar moesten af gebroken worden omdat de vroegere Abba-muziektechnicus die bij het project betrokken was een hersen bloeding kreeg. Daarna lagen ze een jaar stil. In januari komt eerst een single in de schappen te liggen en die wordt in maart gevolgd door een helé cd: Voor het eersLsinds het begin van haar carrière heeft Faltskog ook zelf weer nummers geschreven. Of ze ook op de cd komen, is echter vol- AP gens Lindé nog onduidelijk. De laatste plaat van de zangeres kwam zeventien jaar geleden uit. Niet veel later trok ze zich terug uit de openbaarheid na speculaties over haar privé-leven in de media. Sinds dien wil ze niet met journalisten pra ten. „Iedereen was alleen maar nieuwsgierig over hoe ze leefde, maar ze wil niet spreken over haar privé-leven. Nu wil ze wel praten over de plaat", aldus Lindé. anp-dpa Handige keukenhulpjes, revolutio naire afslankpleisters, hypermo derne fitnessapparatuur. Het ene na de andere nieuwe product flitst dagelijks over het televisiescherm. Uitvinders en fabrikanten die hun vinding aan de man willen bren gen, kiezen steeds vaker voor homeshoppingprogramma's. Zijn vrouw hoorde hem drie ka mers verderop nog snurken. Bij vrienden, kennissen en op de camping was Jan Koops niet meer welkom. Middeltjes, een operatie, niets hielp. Uit pure el lende ontwikkelde de Groninger een oppompbaar kussen dat hem in één klap van het probleem af hielp. Door het oppompen veran dert de hoogte van het kussen en stopt het snurken. „Het werkt bij iedereen", verzekert Koops. Gisteren won hij op de jaarlijkse Innovatiemarkt in Rotterdam met zijn vinding de Publieksprijs. Za terdag ligt de Silenzzz bij V&D. In het televisieprogramma V&D TV komt het de komende weken re gelmatig langs. Een bewuste keu ze van fabrikant Jade. „We willen dat het heel snel bekend wordt bij iedereen, dan is een warenhuis bij uitstek geschikt", legt verte genwoordiger Wim van Riet uit. Is het in dat geval dan juist niet slimmer naar een homeshop- pingprogramma of -kanaal als Tel Sell te stappen? Nee, schudt Van Riet. „Dit is geen hype-artikel. We mikken op de lange termijn, daar hebben we veel meer aan. Toch stijgt de belangstelling van uitvinders en fabrikanten voor electronic retailing, zoals de ver koop via televisie en internet offi cieel heet. Geen wonder, het biedt een groot publiek en veel tijd om uit te leggen hoe het pro duct zich onderscheidt van de rest. Wie heeft de wervende spot jes voor een super geconcen treerd schoonmaakmiddel, ultra- scherpe messen en revolutionaire afslankpleisters niet het op net vlies gebrand staan? „En de marges zijn er het grootst", noemt Menno van der Zalm van ID-NL nog een reden dat fabrikanten graag naar kana len als Tel Sell stappen. ID-NL is naar eigen zeggen de grootste or ganisatie in Nederland die zich met uitvindingen bezighoudt. „Neem de space bags, de opberg zakken. Die zag je eerst bij Tel Sell voor een behoorlijk bedrag. Nu liggen ze bij Blokker voor een kwart van het geld. Het gaat erom snel de markt af te romen." Sommige uitvinders houden er Minister Hoogervorst van volks gezondheid heeft gisteren in Am sterdam een pleidooi gehouden voor meer 'blauw aan het bed'. De minister verwees hiermee naar stewardessen met een verpleeg kundige achtergrond die kunnen terugkeren naar de zorg. Stewar dessen zijn volgens hem maar één voorbeeld van zij-instromers waar ook ziekenhuizen gebruik van kunnen maken. De minister zei dit bij de opening van de nieuwe afdeling voor in tensieve zorg van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Am sterdam. Het AMC krijgt er tot 2008 vier IC-bedden per jaar bij, totdat de afdeling in totaal vijftig bedden heeft. Vanaf dat moment zou het tekort aan IC-bedden in de regio opgelost moeten zijn. Het AMC denkt zelf voldoende IC- verpleegkundigen te kunnen op leiden voor de nieuwe afdeling. Elk voor- en elk najaar kunnen acht tot twaalf verpleegkundigen aan de anderhalf jaar durende op leiding beginnen. Voor toelating tot de opleiding IC-verpleegkun- dige zijn de 4-jarige hbo-oplei- ding tot verpleegkundige en mini maal 1 jaar relevante werkervaring In Rotterdam werd de eerste jaarlijkse Innovatiemarkt gehouden. Foto: GPD/Phil Nijhuis bij de ontwikkeling van hun pro duct al rekening mee dat het ge schikt moet zijn voor verkoop op televisie. Het moet bijvoorbeeld niet te groot en te zwaar zijn, om dat het moet kunnen worden op gestuurd, legt Jasper Vlasblom van de Nederlandse Orde van Uitvinders (NOVU) uit. En er moet een verhaal aan vastzitten. „Wij zijn nu met een product be zig, dat uitermate geschikt is voor tv. Op zich is het niets bijzonders, maar als je het verhaal hoort, wil je het hebben. Kijk maar naar Tae Bo (een vorm van aerobics, red.). Dat was gebakken lucht, maar is gigantisch aangeslagen. Tel Sell, een Nederlands bedrijf maar inmiddels actief in heel Eu ropa, bevestigt dat hij regelmatig gebeld wordt door uitvinders en ondernemers die een product in de aanbieding hebben. De mees te producten van Tel Sell komen echter nog steeds uit Amerika, waar de markt vele malen groter is. Maar een rondgang over de jaar lijkse Innovatiemarkt, die gisteren in het World Trade Center in Rot terdam werd gehouden, leert dat Hit of geen hit? Of een uitvinding een hit wordt, valt nooit op voorhand te zeg gen. Soms zijn de verwachtin gen torenhoog gespannen en slaat het product in de winkels niet aan. Maar andersom komt ook voor. Menno van der Zalm van ID-NL geloofde op voor hand niet in het succes van de verfschenktuit. Zaten de men sen daar nou op te wachten? Maar het ding is inmiddels in heel Europa op de markt. Een prijs, zoals de ID-NL Jaar prijs of Publieksprijs, is ook geen garantie voor succes. Het helpt wel uitvindingen extra on der de aandacht te brengen, is zijn ervaring. De afgelopen ja ren doen de prijswinnaars het goed. zegt hij. „Twee jaar gele den won de Intubator (een ap paraatje dat voorkomt dat er bij ook in Nederland heel wat wordt uitgevonden aan nieuwe, handi ge, revolutionaire producten voor het inbrengen van een beade mingsbuis problemen optre den, red.). We zijn net klaar met de ontwikkeling ervan. Nu al staat vast dat het een succes gaat worden. Het apparaat heeft een zeer grote toegevoegde waarde." Als een product aanslaat, lopen de uitvinders de kans een aardig centje bij te verdienen. De be denkers van de Nike-bal, een bal die ronder is dan alle andere ballen, vangen ieder jaar een aardig bedrag aan royalty's. Echte idealisten, mensen die het puur om het uitvinden gaat, zijn er zelden. ,Als puntje bij paaltje komt, willen ze er toch graag wat voor hebben", is de ervaring van directeur Wouter Pijzei van de Nederlandse Orde van Uitvinders. alle mogelijke sectoren. En wat daar ligt, is nog maar het topje van de ijsberg. Archieffoto: Dijkstra vereist. Het is de vraag of oud-stewardes sen daaraan voldoen. De kans is groter dat ze op korte termijn op geleid kunnen worden tot alge meen verpleegkundige. Dat ge beurt inmiddels ook al. Overigens kent de zorg, net als het onder wijs, het fenomeen van de zij-in- stromer al een tijdje. Volgens het ministerie zijn inmiddels al el paar duizend mensen op een Zt derhalf jaar geleden gelanceö wervingscampagne afgekomt o anp Bij ID-NL melden zich ieder ja' zo'n 3000 moderne Willie WoiTv' die ervan overtuigd zijn het gap de markt te hebben gevonden!ri Maar dat valt tegen, weet Van !ra Zalm. Uiteindelijk worden zo'r®. 500 producten serieus beoor- deeld door een panel. Is het wr11' interessant genoeg? Is er niet n iets soortgelijks op de markt? e Slecht vijf procent doorstaat d; beoordeling. - }\j Koops is met zijn antisnurkku»» sen een van de gelukkigen. Vwl jaar heeft hij zijn uitvinding vo zichzelf gehouden, maar twpp jaar geleden („Toen kreeg il meer tijd") besloot hij er de mee op te gaan. Na een stuk wat 'brouwsels' ligt er nu eei fect product. Het heeft hem tot nu toe lijk wat geld gekost. Maar d; moet snel gaan veranderen, met de publieksprijs op zak heeft zich voorgenomen zat naar het kussen te warenhuis bij hem Als ze dan nog niet zijn." Angela de Jong

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2