SERVICE Regen HDC 160 DONDERDAG 30 OKTOBER 2 CD VAN DE DAG Genre: pop/jazz/electronics Robert Wyatt Cuckooland Rykodisc/Pias HNCD 1468 In 1973 viel Robert Wyatt uit een raam. Bij dat ongeluk raakte de voormalige frontman van Soft Machine (met Pink Floyd vaandel drager van de psychedelica in de jaren zestig) vanaf zijn middel verlamd. Sindsdien is zijn ijle, dromerige stem als het ware ont hecht geraakt van zijn invalide lichaam. Wyatts stem zweeft boven een ietwat bevreemdend, maar buitengewoon bekoorlijk muzikaal landschap rond als een verleidelijk dwaallicht. Volg Robert Wyatt bijvoorbeeld door zijn denkbeeldige Cuckooland (toevallig ook de titel van zijn recente album) en je loopt het risico nooit meer terug te keren naar de realiteit. In elke geval niet zoals je voordien was. In het traag verglijdende Old Europe vermaakt hij je met de ro mance tussen Miles Davis en Juliette Greco in het Parijs van de ja ren vijftig. Boosaardiger is Forest, een bijna symfonische opgezet gebed voor een nazi-concentratiekamp in Lety (Tsjechië), tegen woordig een varkensboerderij. Een stoet grote namen (Dave Gilmour, Brian Eno), Annie Whitehead, Phil Manzanera) draagt zijn steentje bij, maar eigenlijk kan Wyatt het wel alleen af. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: religie Nico ter Linden Het verhaal gaat... deel 6 Uitgeverij Balans Prijs: 22,50 In de ogen van zwartekousen-christenen is dominee Nico ter Lin den - die de bijbel niet letterlijk neemt - opgestaan uit de hel. Ge lukkig voor de Amsterdamse 'grachtengordelpredikant' heeft hij onder vrijzinnige christenen een betere reputatie opgebouwd. Zijn hervertelling van de oude verhalen wordt zeer gewaardeerd, juist omdat Ter Linden de overlevering niet letterlijk neemt. Zo heeft de bruiloft te Kana - waarbij Jezus water in wijn toverde - zich in zijn ogen nooit zo afgespeeld. In feite diste de evangelist een symbo lisch verhaal op waarbij Jezus getuige was van het huwelijk tussen God en zijn bruid Israel. Het klinkt plausibel, maar het is natuurlijk geen eenvoudige kost. Bij de start van zijn zesdelige reeks 'Het ver haal gaat.' werd gezegd, dat Ter Linden de bijbel dichterbij zou brengen. Na het verschijnen van het laatste deel is duidelijk, dat hij daarin is mislukt. Ter Linden heeft juist aangetoond, wat een ra zend ingewikkeld boek de bijbel in wezen is. Wil je het simpel hou den, dan kun je de verhalen inderdaad maar beter letterlijk ne men. KOKKERELLEN Haring met aardappelen Voor- of lunchgerecht voor 2 personen Hoewel het 'nieuwe' van de Hol landse haring er zo langzamer hand wel af is smaakt de Hol landse 'nieuwe' nog altijd bijzon der goed. En dat doet ze tot in het voorjaar. Voor de ware ha ringliefhebbers tijd genoeg om het gerecht van van daag te testen. U kunt de hapjes als een voor- of lunchgerecht op dienen. Ze kunnen ook als appetizers dienen en smaken dan ook heel goed bij een vaderlandse borrel of een glas koele sher ry (fino). Ingrediënten ca. 50 gram waterkers; 3 (nieuwe) haringen, ge fileerd; 5-6 grote lang werpige aardappelen, vastkokers, zoals La dy Christl (AH); zout. Voor de dressing: 11/2 eetl. dille-azijn; 1 mes puntje poedersuiker; zout; zwarte peper uit de molen; 2 theel. Zaanse mosterd; 5 eetl. (zonnebloem)olie; 3 eetl. ragfijn gesneden bieslook. Bereiding Boen de aardappelen schoon. Zet ze op met ruim kokend wa ter waaraan wat zout is toege voegd. Laat de aardappelen in circa 20 minuten gaar koken. Stort ze in een vergiet en laat ze uitlekken, opdrogen en iets af koelen. Pel de warme aardap pelen en snijd ze in ronde plak jes met een dikte van 1/2 cm. U heeft 24 van dergelijke plakjes nodig. Maak de waterkers schoon. Neem lelijke en aangetaste blaadjes weg en verwijder ook de worteltjes en de dikste stelen. Spoel de waterkers enkele malen in ruim koud water. Maak ze daama zo droog moge lijk (slacentrifuge). Kijk intussen de harin gen na op achterge bleven graatjes en dergelijke. Snijd el ke filet in 4 min of meer gelijke stuk jes. Maak de dres sing door eerst de azijn te vermengen met wat zout, peper en poedersuiker. Blijf roeren tot het zout is opgelost. Voeg daama de mosterd toe en klop de olie er door. Schenk de dressing op een groot bord of schaal. Leg de nog warme aardappelplakjes in de dressing en keer ze na 10 minuten allemaal om. Laat ze hierna nogmaals 10 minuten in de dressing liggen. Wentel de stukjes haringfilet door het bieslook. Presentatie Beleg de spiegels van kleine bordjes met waterkers en schik er 6 aardappelplakken op. Leg op elke plak een stukje haringfi let en dek alles af met een twee de aardappelplak. Steek ze eventueel vast met houten prik kers. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A50 tussen Oss en knooppunt Grijsoord en A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Tevens zal extra worden gecontroleerd op de A27 ter hoogte van omgeving Meerkerk en op de A67 ter hoogte van Bladel. HET WEER door Jan Visser Het is alweer bijna vijftien jaar geleden dat klimaat deskundige Bart van Mourik uit De Bilt aantoonde dat er een verband bestaat tussen de trendmatige verandering van de oktobertemperatuur en het ka rakter van de daarop volgende winter. Volgens Bart kan men in het algemeen stellen dat een oktober waarin de temperatuur met minder dan vijf graden daalt een vorstarme winter tot gevolg heeft, daalt de temperatuur sterk (meer dan vijf) dan bestaat er een grotere kans op een strenge of zeer strenge winter. Dat het verband niet eenvoudig is, blijkt uit het feit dat een zeer sterke daling van de oktobertempera tuur (meer dan tien graden) juist een iets grotere kans op een zachte winter oplevert. Kijken we naar oktober 2003 dan komen we uit op een tempera tuurdaling van maar liefst negen graden. Daarmee bevindt oktober zich in het gezelschap van tien jaren met een vergelijkbare temperatuurdaling. Van deze tien werden er drie gevolgd door een koude (1909, 1934, 1941), één (1917) door een strenge en twee door een (zeer) strenge winter (1942,1947). De ove rige winters waren normaal, zacht of vrij zacht. Voor wat betreft de komende winter kan de voorzichtige conclusie worden getrokken dat de kans op een zachte winter klein is (circa tien procent, de kans op een strenge winter vrij groot (dertig procent) en de kans op een normale winter het grootst: zestig pro cent Zonder voorkennis van de oktobertemperatuur bedraagt de kans op een strenge winter in het kli- maatoptimum (vanaf 1988) slechts vijf, op een nor male winter 35 en op een zachte winter zestig pro cent. Een diepe depressie boven de Kanaalregio bepaalt morgen het weerbeeld. Fronten veroorzaken perio den met regen (later op de dag in de vorm van buien met kans op onweer) en aan de kust waait het in de nacht en vroege ochtend krachtig tot hard uit het oosten tot zuidoosten. Later op de dag neemt de wind af. De temperatuur loopt op naar 10 graden. Tijdens het weekeinde blijft het wisselvallig weer. (3 O O <3 <3 ooj> V <3 zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max (advertentie) Horizontaal: 1. Deel van de Oekraïne; 4. deel van de hand; 8. streep; ,gj 10. gehoororgaan; 11. interest; 13. familielid; 15. windricul 16. symbool rubidium; 17. popster; 20. lichtkring rond z(dt maan; 21. met tegenzin; 22. herberg; 24. onmeetbaar getP 25. tijdperk; 26. symbool tin; 28. thans; 29. deel van het lichaam; 32. stimulerend middel; 34. paard; 35. kader. 1 d Verticaal: v 1. Steilte; 2. file; 3. voorzetsel; 5. geliefde van Zeus; 6. Hat ontkenning; 7. schaaldier; 9. in het jaar (Lat.); 11. dompee 12. rijtuigje; 14. vioolbouwer; 16. wortelgewas; 18. op dsc manier van; 19. gevangenis; 23. dikke brij; 24. wandelpl^ 27. op het kantje; 30. Frans lidwoord; 31. Japans bordsp^ 32. monnikskleed; 33. boom. Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan6700vrijwilligers.Hbïkoatjê jjg Zonnebloem* Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail into@zonnebloeP' til Internet wvav zonnebloem nl Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Romance; 5. tandwolf; 7. arts; 9. wrak; 10. graantje. Verticaal: 1. Zowaar; 2. landijs; 3. schotwond; 6. flatje; 8. terp. Ie. jft di 5S<

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24