KUNST CULTUUR 'Twintig procent kunsthandel vals' Frictie tussen zussen in een Vlaams frietkot 5Avontuur moet terug in nachtelijk Amsterdam Tiësto wint eerste Dutch DJ Award Interieur en kunst anders bekeken LD Pennetjes uitgereikt in nepbos Hellström krijgt adviseurs naast zich bij het NDT Tenor Franco Corelli overleden i rnUlvaeus. )i|>:GPD/Torbjoern Andersson 31 örn opent hip Star Art -jkht - Björn Ulvaeus van de roep Abba opent op 9 no- er in het nieuwe Beatrix :er in Utrecht de tentoon- ig Pop Star Art, vooraf- 1 aan de première van de ba-hits tellende musical ima Mia!' In de foyers van leater aan het Utrechtse „eursplein komen ruim "jg schilderijen, tekeningen njcnetsen te hangen die zijn 'Piaakt door artiesten uit bin- en buitenland, zoals Paul ™)artney, Ron Wood, David ^4ie, Jimi Hendrix, Barry Hay, ■Kjde Nijs, Herman Brood en ^4al Griffioen (beter bekend «Mapper Def P van de Osdorp *fe). De organisatoren van tentoonstelling willen het ^ical-publiek op deze wijze Slis laten maken met minder e,ende artistieke bezigheden r®de popartiesten. •ei ipendance 1 ior architectuur „Jerdam - Het Nederlands Ijiitectuurinstituut (NAi) in -hferdam krijgt wellicht een ^endance in Maastricht. ,ejbij het Bonnefantenmuse- ■d^vil het een tentoonstel- lefhal openen. Een project- g^ikkelaar stelt de ruimte ,g|s ter beschikking. Directeur ygftsky van het NAi is druk g om het project te kunnen 0pcieren. Het NAi viert zon- ,efijn jubileum. Het bestaat ^n jaar en is sinds tien jaar ,ajstigd in Rotterdam, in een ïllend pand van Jo Coenen. ■vjijks organiseert het vijftien jeponstellingen, debatten, le en en symposia. Om aan al =iincties te voldoen wordt NAi verbouwd. Op het audi- im komt een educatieruim- ovendien wordt de ingang _jgd en vinden nog andere ouwingen plaats. Zondag, Ibileumdag, is het instituut |s toegankelijk. rtituur van niljoen euro din - Het veilinghuis Sothe- in Jxinden brengt op 5 de- bei een origineel partituur componist Ludwig van hoven (1770-1827) onder amer. Het gaat om een deel het strijkkwartet 127, dat 1824 tot 1825 ontstond. So y's schat de waarde van de agina's tellende partituur miljGen euro. Het manu- »t bevat talrijke wijzigingen, ectiesen toevoegingen. Het neel was van een Zweedse iekstichting die met de op- igst van de verkoop haar tbestaan wil veiligstellen. i Grimmig sprookje van De Wetten van Kepler in het LAKtheater I Marken Duijf I Marl Hbosch/leiden - De Wetten (epler staat bekend om het (n van klassiekers en zelfge- rte t/oorstellingen over de ntenis die mensen voelen de plek waar ze vandaan ko en geïsoleerde mensen die lo: willen komen van hun tel;'. Hier draait het ook om 'itbx', de jongste productie lithuisgezelschap van Thea- is n Den Bosch, dat volgen- eek te zien is in het Leidse Bister. 02' is een gastregie van Jos Kan, Brabander van ge- te Net als de succesvolle Ikile vertelling 'Wolper- die te zien was op Thea- sïval Boulevard, is 'Witlox' ÏOGukt op een tekst van ac- 1 schrijver Herman van de qgjven. De 'Hermanstijl' zal tuw herkenbaar zijn aan Jaiëve poezië'. De teksten bloemrijk en vinden hun irong in het dialect. „Dra- net een lichte toets. Hoe per het probleem, hoe iiger het is", zegt Van Kan. Vitlox' zijn. beeld, taal en ek verweven met elkaar. Donist/musicus Wiebe Go- treëerde tijdens het maak- Is zijn muziek. De zussen^. 1/oorx zingen ondermeer le iederen. En oorspronkelijk het idee voor 'Witlox' van Berings, de vaste regis- Jos van Kan en Dominique Hoste. Samen met Wendell Jaspers vertolkt Hoste de zussen Fee en Parel Wit lox in het frietkot. Foto: GPD/Joep Lennarts seur/artistiek leider van De Wetten van Kepler. „Hij zag een keer 's nachts om drie uur een Brabants meisje met blote buik en telefoon in een frituur zitten. Dat beeld vond hij zo triest. Toen opperde Herman om er een zuidelijk stuk van te maken. Want zo'n frietkot is een typische Belgi sche aangelegenheid", vertelt Dominique Hoste die, samen met Wendell Jaspers, de zussen Fee en Parel Witlox vertolkt in het frietkot. Het stuk zou al drie jaar geleden opgevoerd wor den, maar actrice Hoste werd zwanger en de voorstelling werd uitgesteld. Volgens Jos van Kan die als gastregisseur de honneurs waarneemt voor Be rings is de voorstelling wel an ders dan destijds. „Het is niet zo dat ik achter een afgekoeld bordje ben aangeschoven. We hebben er onze eigen voorstel ling van gemaakt. Het is een grimmig sprookje geworden. 'Witlox' is dromerig en verzandt niet in realisme, maar is ook bijtgraag en vol opgekropte energie die eruit moet." De zussen wachten op minnaar Jossip terwijl heel België wacht op de halve finale van het WK voetbal. In de frituur, temidden van kratten vol aardappels en kratten Stella Artois, stijgt de temperatuur. Klandizie is er in tijden niet geweest. Het zijn twee vrouwen die hun dorp be zien. Het dorp waar ze, onaan gepast als ze zijn, weinig gena de vinden. Volgens Jos van Kan verbeelden de twee zussen, ver noemd naar aardappelrassen, een voor iedereen begrijpbare situatie. „Ze verlangen er naar weg te gaan waar ze zijn. Ze dromen ervan dat het geluk el ders ligt. De frictie tussen bei den is pijnlijk, absurd en hu morvol tegelijk." Met Van Kan als gastregisseur klikte het meteen, beaamt Do minique Hoste. „De sfeer voor het stuk was er snel. Het ging heel intuïtief en het creatieve proces was geweldig." Van Kan heeft het Bossche ge zelschap door de jaren heen ge volgd. Hij was zeven jaar artis tiek leider van Theater Maccus (nu Max) en werkte als regis seur bij Artemis, Het Zuidelijk Toneel en profileerde zich ook in Duitsland met een aantal bij zondere (muziek) theatervoor stellingen en ook opera's zoals 'King Arthur', de opening voor het Holland Festival. „Ik voel me verwant met De Wetten. De manier van theater maken, vanuit een ongeschon denheid, naïviteit, spreekt me enorm aan. Ik hou niet van bit tere voorstellingen waarin je overspoeld word door ironie of cynisme." In 'Witlox' hebben de zussen dan ook de drift om iets van het leven te maken. Al vloeken ze op de buitenwereld, ze doen dat zonder dat het zwaar wordt. 'Wiüox', 5 tm 7 november in het LAKtheater, Leiden; 5 de cember, Theater a/t Spui, Den Haag; 22 en 23 december, Frascati, Amsterdam. Kleurige vlakken en uitdagende teksten op de muren van het CBK. Foto: Hielco Kuipers door Ad van Kaam leiden - Hoe kunst en interieur architectuur zich tot elkaar ver houden is gedurende een maand lang te zien in het CBK Leiden en het RAP Architec tuurcentrum. Twee ontwerp bureaus kregen de vrije hand om hun eigen visie op dat on derwerp te geven. Het leverde twee even verschillende als op merkelijke interpretaties op. Trude Hooykaas, ontwerpster van o.a de City Hall in het Leid se stadhuis, gebruikte de grote zaal van het CBK om een wis selwerking tussen kunst en ruimte te bewerkstelligen. Kleurige vlakken op de muren wisselde ze af met beschou wende, filosofische en eventu eel uitdagende teksten. 'Lelijk went, kunst moet', poneerde ze ergens halverwege op de scheidslijn tussen rood, geel, blauw en bruin. Door de ruim te heen, plaatste ze een veertig tal werken uit de collectie van het Centrum Beeldende Kunst die ze, zo op het oog, in wille keurige volgorde rangschikte. De kijker kon zijn gang gaan. Het bureau CAA, dat onder meer tekende voor de Supper Club in Amsterdam, koos de gevel van het RAP Architectuur centrum uit om kunst en interi eurarchitectuur te combineren tot een opvallend geheel. Met De week volgens Concrete greep het bureau terug op oude asso ciaties die telkens een dag van de week verbeeldde. Zoals maandag - wasdag, woensdag - gehaktdag, zondag - rustdag. De ruimtes achter zeven ramen zijn hierbij ingericht als een soort etalages. Voor elk kunst werk een eigen ruimte. Nick Oudshoom, interieurar chitect en kunstenaar, leidde gisteren de dubbeltentoonstel ling van het CBK en RAP in. In zijn openingstoespraak hief hij het vingertje en waarschuwde- de bezoekers: dat mochten ze hier op zoek zijn naar de oplos sing van hun interieurpro bleem, ze die hier ongetwijfeld niet zouden vinden. „Maar wel", zo sprak hij, „hoop ik dat de expositie een stimulans biedt om eens anders naar uw interieur en vooral naar uw wanden te kijken. Het kan nooit geen kwaad enigszins verward, vrolijk of opgewonden een museum of expositie te verlaten." Amsterdam/ anp - Twintig pro cent van de werken die worden aangeboden op de Nederlandse kunstmarkt is vals. Dat schrijven Sander Kooistra en Ard Huiberts in een boek, dat vandaag ver schijnt bij uitgeverij LJ. Veen. Beiden zijn medewerker van het blad Origine, dat publiceert over kunsthandel. In het boek Valse Kunst - hoe de kunstkoper bedrogen wordt' staat dat bij de Nederlandse veilinghuizen jaarlijks ongeveer 50.000 werken te koop worden aangeboden. „Naar schatting tienduizend werken daarvan zijn geheel of gedeeltelijk ver valst. Kunstkopers gaan jaarlijks voor miljoenen euro's het schip in", aldus de uitgever. Het zou vooral gaan om etsen en litho's van kunstenaars als Picasso, Miró, Dali en Chagall. Die worden gekopieerd of na gedrukt en daarna voorzien van een ferme ondertekening. Jon ge, onervaren kunstkopers zou den er veelal de dupe van wor den. De schrijvers constateren dat bij politie en justitie de situ atie op de kunstmarkt helemaal onderaan staat op de prioritei tenlijst. Directieleden van de twee grote veilinghuizen in Nederland, Christie's en Sotheby's, reage ren wisselend op de aantijgin gen. Adjunct-directeur P. van Maris van Sotheby's wil eerst het boek lezen en noemt de conclusie 'boud'. „Vervalsingen worden bij ons nauwelijks aan getroffen. Er zijn veel interne controles en als later blijkt dat een aangekocht werk toch vals is, dan kunnen kopers de koop terugdraaien." Van Maris vraagt zich af wat de auteurs al lemaal onder kunsthandel scharen. Volgens zijn collega J. Ubbens, algemeen directeur van Christie's, 'zit 'em juist daar de kneep'. Hij kan zich voor stellen dat in het 'tertiaire cir cuit' vervalsingen regelmatig opduiken. „Dan moet je dus niet denken aan huizen als Sot heby's en Christie's, maar aan de kleinere veilinghuizen in de provincie." Ubbens heeft het boek al wel gelezen en wijst het gestelde percentage van twintig niet di rect van de hand. Maar het gaat hem te ver de kunstmarkt de meest ontregelde bedrijfstak in de Lage Landen te noemen, zo als de schrijvers doen. De au teurs stellen dat vergeleken met de kunstmarkt „de handel in tweedehands auto's een won der van regulering en legitimi teit" is. leiden - Aan tien kinderen uit de Leidse regio is gistermiddag het LD Pennetje overhandigd. In het gebouw van het Leidsch Dagblad was als decor voor de uitreiking een nepbos geschilderd. In die entourage onderhield boswachter G. van der Tak zijn toehoorders met een 'one- man-show' over zijn activiteiten in een bos zo groot als Wassenaar. De jaarlijkse schrijfwedstrijd van het Leidsch Dagblad trok dit jaar meer inzenders dan ooit. Meer dan achthonderd kinderen namen de moeite een verhaal of gedicht te schrijven over het bos. Per leeftijds categorie (8-9 en 10-12 jaar) zijn vijf prijzen toegekend. Deze inzen dingen zijn afgelopen zaterdag gepubliceerd in de wekelijkse bijlage Erbij. En gisteren volgde voor dit tiental het prijzenpakket, bestaan de uit een T-shirt met daarop hun inzending, een oorkonde, een foto, een poster en uiteraard het felbegeerde LD Pennetje. De winnaars zijn: Maartje Bakermans (Leiden), Babette Boezaard (Katwijk), Nancy Dantese (Oegstgeest), Jan Morgan Bomhof (Leiden), Paulette Imanse (Lisse), Vanessa Lin (Rijnsburg), Koen Nijenhuis (Oegstgeest), Justin van Tol (Oude Wetering), Eline Westra (Voor schoten) en Marjolein Zevenhoven (Leiden). Uit handen van kunstre dacteur Theo de With ontvingen de winnaars hun prijzen. Ze moch ten veelal nog een stukje voorlezen van hun verhaal of gedicht en kregen soms de vraag voorgelegd of ze liever schrijver of boswachter wilden worden. Dat was moeilijk kiezen. 'Een schrijvende boswach ter' bedacht een van de kinderen daarom als compromis. Foto: Hielco Kuipers den haag/gpd - De nieuwe ar tistiek directeur van het Neder lands Dans Theater, Anders Hellström, krijgt choreograaf Ji- ri Kylian en het choreografen- duo Lightfoot/León als artistie ke adviseurs naast zich. Nog meer dan de afgelopen jaren zal het NDT een 'Kylién/Lightfoot- gezelschap' worden. Dat heeft NDT-bestuursvoorzit- ter Ton Rombouts gistermiddag bekendgemaakt. „We willen onze traditie behouden en tege lijk komen tot een vernieuwing. Hellström zal dat ingewikkelde proces gaan bundelen en orga niseren. We hebben bewust ge kozen voor een artistiek leider die zelf geen choreograaf is", aldus Rombouts. Kylién en het duo Paul Lightfoot/Sol Léon worden behalve artistiek advi seur ook huischoreograaf. Rombouts zei met nadruk dat Hellström in artistieke zaken wel het laatste woord heeft. Anders Hellström werd gisteren voorgesteld aan de danspers. Hij zei zich te hebben gereali seerd dat hij, met zulke zware adviseurs naast zich, niet de vrije hand krijgt. „Daarom heb ik intensief gesproken met Ky- lidn en Lightfoot. Er is een goe de chemie en we hebben veel respect voor elkaar." Het NDT blijft de komende ja ren opereren met de drie gezel schappen, die gezamenlijk tweehonderd voorstellingen per jaar zullen geven. Het gezel schap wil nieuwe dingen gaan doen en risico's nemen. Er komt meer ruimte voor eigen talent en voor een nieuwe ge neratie choreografen. Het NDT zal de komende jaren een aan tal grote Europese coproducties presenteren, die in Nederland alleen in Den Haag te zien zul len zijn. Daarmee krijgt het Danstheater aan het Spui een exclusievere status. Verder is gisteren aangekon digd dat behalve met het orkest Holland Symfonia ook structu reel zal worden samengewerkt met het Nederlands Blazers En semble. Anders Hellström (1961) begint in Den Haag per 1 januari. De Zweed begon zijn carrière als danser bij het Royal Swedish Ballet in Stockholm. Daama danste hij in Hamburg en Frankfurt. Van 1999 tot 2002 was hij artistiek directeur van het Göteborg Ballet. rome/ap - De Italiaanse helden tenor Franco Corelli, die wordt beschouwd als een van de grootste operazangers van de twintigste eeuw, is woensdag op 82-jarige leeftijd overleden. Corelli boekte in zijn loopbaan, die 25 jaar duurde, in operahui zen over de hele wereld grote successen. Zijn debuut maakte hij in 1951 in Spoleto als Don José in 'Carmen' van Bizet en drie jaar later opende hij met Maria Callas het operaseizoen in de Scala, in Spontini's 'La Vestale'. In latere jaren zong hij nog vele malen met Callas. In 1957 zong hij voor het eerst bij The Royal Opera in Londen, maar zijn favoriete operahuis was de Metropolitan in New York, waar hij 368 keer optrad, voor het laatst in 1975, een jaar voor zijn pensionering. Amsterdam/anp - De stad Amsterdam moet volledig op zijn kop wil het weer de hippe culturele uitgaansmetropool van Europa worden. Amsterdam mist nu veelal de bereidwilligheid van het stadsbestuur en het avontuur bij veel ondernemers om de nacht aantrekke lijk te maken. Als er al iets wordt geor ganiseerd, is het oude wijn in nieuwe zakken of vaak te weinig vernieuwend, beklaagt Stichting Nachtwacht Am sterdam zich in haar nachtnota. De organisatie is een collectief van acht personen die werken aan wat heet de emancipatie van de nacht. In haar eerste nota schetst zij de huidige situatie van de Amsterdamse nachten en zet zij haar visie en plannen voor de nieuwe nacht uiteen. Het collectief wil dat de hoofdstad in de kleine uurtjes weer warm wordt en bruist van ver nieuwende initiatieven. Niet alleen op muzikaal- en cultureel gebied, maar ook in de horeca zelf. .Amsterdam ontbeert bijvoorbeeld een goede nachtelijke eetstraat met een rijke diversiteit in aanbod. Buiten de normale vette bek zou men ook avontuurlijk kunnen snacken: van sus hi tot echte Spaanse tapas en Italiaan se antipasti en voor ons part: de culi naire gehaktbal." Als het aan de Nachtwacht ligt worden de koks de nieuwe popsterren van de eeuw, „maar geef ze daar dan ook een podi um voor". Zoals er ook podia moeten komen voor undergroundkunstenaars, de inspiratiebron voor de vernieuwing. „Om de titel 'Gay Capital of Europe' terug te winnen zou de Gaypride een veel groter festival moeten worden, waarbij alle organisaties de krachten bundelen." Die uitbreiding zou vorm kunnen krijgen in exposities in grote musea van gay-kunstenaars en in the aters van gay- en lesbische theaterma kers. Bovendien moet de popbandjes- cultuur terugkomen door daar plekken voor te realiseren. Om het nieuwe ho- reca-experiment te laten slagen stelt de Nachtwacht dat er behoefte is aan kleinschalige horecazaken. Nieuwe uitgaansgebieden kunnen worden gecreëerd op plaatsen die worden opgeknapt of in stadsvemieu- wingswijken, zoals de Westelijke Tuin steden, langs en onder de A10-West, aan de Noordelijke IJ-oevers, in Nieu- wendam Noord en in de Banne. Het vergunningensysteem kan veel gemak kelijker door het introduceren van een éénloketsysteem. „Er moet ook helder heid komen in de regels." Bovendien moet het stadsbestuur niet meer moeilijk doen over alcohol en soft drugs, mits die op een recreatieve ma nier worden gebruikt, staat in de nota. Om problemen met vooral partydrugs te voorkomen, moeten de testen te rugkomen, vindt de Nachtwacht. amsterdam/gpd - Dj TiëStO is winnaar geworden van de eer ste Dutch DJ Award, een nieu we Nederlandse dj-prijs van dance-organisatie ID&T. De award, een vergulde koptele foon, werd hem gisteren in Ho tel Arena in Amsterdam, op de openingsavond van het Amster dam Dance Event, (ADE) uitge reikt. Tiësto (Tijs Verwest uit Breda), nummer één van de wereld vol gens het Engelse DJ Mag, won zowel de publieks- als de vak prijs van de Dutch DJ Award. Vannacht wordt overigens in Londen bekend of Tiësto zijn wereldtitel zal behouden. Het toonaangevende dancetijd- schrift DJ Mag maakt dan de nieuwe nummer één bekend. Als Tiësto de beste dj van de wereld blijft, breekt de Neder lander weer een record, want het is nooit eerder voorgeko men dat een dj twee keer tot beste van de wereld werd ver kozen. In Nederland staat hij echter onbetwist op de eerste plaats. Bij het publiek van de Dutch Dj Award was hij met in totaal 4821 stemmen afgetekend win naar. Tweede werd de vrouwe lijke hardstyle-dj Dana (2253 stemmen), derde de Duitse trance-dj Paul van Dyk (1893). Als vierde eindigde verrassend dj Luna, tot voor kort een onbe kende hardstyle-dj. De zegetocht van dj Tiësto is tot nu toe ongekend. Het lijkt wel of de Bredanaar alles wint wat er te winnen valt. Verwest bracht eind jaren negentig de vrolijkheid terug in de house met melodieuze trance. Dat maakte de dj bijzonder geliefd bij een groot deel van het dancepubfiek. In 1999 vestigde hij zijn naam in de dancescene met liits als 'Gouryella' en 'The- Dj Tiësto. Foto: ANP/Juan Vrijdag me From Norefjell'. Het optre den op Innercity in de Amster dam Rai in datzelfde jaar wordt in dancekringen gezien als zijn nationale doorbraak. Het jaar 2002 gaat echter we reldwijd de boeken in als het jaar van Tiësto. De disk-jockey werd niet alleen uitgeroepen tot de beste dj van de wereld maar won tevens twee TMF-Awards, een Zilveren Harp, De Ibiza Award, de Dance Star Award USA en de Popprijs 2002. Daar naast ging hij op tournee door Amerika met Moby en David Bowie en scoorde hij hits met 'Flight 643' en 'Lethal Industry". In mei wist hij in het Gelredo- me in Arnhem als eerste deejay een compleet stadion te vullen met dansende fans en scoorde hij bovendien een nummer één hit met 'Traffic'. Voor de Dutch DJ Award brach ten bijna 30 duizend mensen een stem uit, via de site www- .dutchdjaward.nl. ID&T stelde daaruit een top-100 samen, die is afgedrukt in het jongste num mer van haar eigen magazine, dat vanaf vandaag in de winkel ligt. lelijk wen it ik niet begnjp kap ook wet uitlegger kunst moet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19