REGIO R5 'Liever mijn kop eraf dan mijn baard Voorschotense minima krijgen 'kerstcomputer' van gemeente WD: Milieuplatform is onzichtbaar in Leiderdorp De buitenkant krijgt nieuwe verf, maar de binnenkant blijft bruin verval op 4lnkstation eurseweg Zoektocht naar ware sinterklaas voor Noordwijkerhout Café De Gouwe staat in de steigers Zoeterwoudse wint prijs met koud porselein 'Groenliefhebbers moeten niet achteroverleunen' jctificatie jgerplassen Ho - Gedeputeerde staten ■Zuid-Holland staan niet zo- jpsteren gemeld op het idpunt dat de Kagerplassen |jn geheel onder één ge- ente moeten gaan vallen. In (iscussie rond de herinde- van Warmond, Voorhout iassenheim wil de provincie de gemeentegrenzen aan lostkant van de plassen ter lussie stellen. Die discussie ,er eventueel in resulteren de Kaag - inclusief Kaagei- 1 - in de toekomst in zijn ge- l onder de nieuwe gemeente lingen valt. Maar het kan gebeuren dat bijvoorbeeld iele oostkant van de plassen er de gemeente Alkemade dt geschoven, of dat de ge- •ntegrenzen onveranderd ren. ider invloed i snorfiets itgeest - De politie heeft ïrmiddag een 59-jarige rfietser met bijna vijf keer oegestane hoeveelheid ik op aangetroffen op de sburgerweg in Oegstgeest. Jat de man niet op het ver- 3te fietspad reed en zich il slingerend voortbewoog, hij de aandacht van de po- De Oegstgeestenaar kreeg proces-verbaal. irkeersongeval >t beknelling anderveen - Een 62-jarige mobiliste uit Noorden st gistermorgen door de idweer en met steun van de •n van de traumahelikopter aar auto worden bevrijd. Joordense raakte bekneld e Nieuwkoopseweg in Aar- I erveen toen een 24-jarige se automobilist de controle zijn auto kwijtraakte en auto in de flank raakte. De kwam vermoedelijk in de terecht, waarna een rcorrectie fataal afliep. De ■»v uit Noorden is, evenals 63-jarige broer uit Zeist, onbekend letsel naar het IC gebracht. De man uit n en zijn inzittende bleven ;deerd. De Nieuwkoopse- is enige tijd afgesloten ge it. schoten - Bij een overval tet Esso-bezinestation aan ïurseweg in Voorschoten is ravond geld buitgemaakt, rerdachte gemaskerd bin- en bedreigde de 22-jarige ^Bchotense pompbediende Ween mes. Hoeveel geld de ^heeft meegenomen is nog vveeiidelijk. jaar.e overval verliet de dader maaid het station in de rich- ikosVan Leidschendam. Daarna efort§een spoor meer te trace- riet vermoeden bestaat, al- De politie, dat de overvaller g lie weg een auto heeft ge stat en daarmee is vertrok- jflToen de politie met een ^rfhond de omgeving af- t, trof zij alleen maar glas jen autoruit aan. De hond daar niets mee. Een door olitie gehouden buurton- lek heeft tot nu toe niets leverd. Ook is er nog geen ing binnengekomen van ;estolen auto. donderdag 30 oktober 2003 door Jan Preenen noordwijkerhout - Noordwij- kerhout heeft de primeur van de eerste sinterklaasverkiezing in Nederland. Op i november wordt in het congrescentrum Leeuwen horst bepaald wie op 15 novem ber als (hulp) goedheiligman wordt ingehaald. Tot nu toe heb ben zich acht kandidaten ge meld. Omdat de namen door de organiserende Noordwijkerhout- se Ondernemersvereniging zorg vuldig geheim worden gehou den, ging het Leidsch Dagblad zelf op zoek naar sollicitanten. - De zoektocht in Noordwijker hout naar de echte sinterklaas levert de nodige surprises op. In eerste instantie onaangena me. Mannen, die óf niet willen praten, óf hun naam niet willen noemen. Zoals een man, die in veel opzichten aan het profiel van de gulle gever voldoet. Met aan zijn zijde zijn vrouw schrijdt hij als het ware voort richting centrum. Rechtop. Hij heeft golvend grijs haar, is 68 jaar en 1,76 meter lang. Over die gegevens doet hij niet moei lijk. Wel over zijn naam. „Noem memaar NN." Bij nader inzien is hij ook niet de juiste kandidaat. „De vind het eigenlijk een beetje onzin, zo'n verkiezing. Ik vier het wel met m'n kleinkinderen. Waarom zo veel poeha?" Zijn vrouw valt hem bij: „En dat in Leeuwen horst. Dat kost toch klauwen vol geld. Waarom niet in De Schelft? Trouwens, er loopt hier toch wel een of andere halve zool rond die voor sinterklaas wil spelen." Mocht hij twijfelen, dan is die aarzeling daarmee voorgoed verdwenen. „Zo'n halve zool ben ik in elk geval niet." De Noordwijkerhoutse Onder nemersvereniging heeft juist een grote locatie uitgekozen om zoveel mogelijk mensen in spraak te geven. Op die manier wil voorzitter Theo Weerden burg af van alle kritiek. Dertien jaar is hij al met de intocht be zig en steeds was het niet goed. De sinterklazen waren te groot, te klein, te dik, te dun, te jong, te oud, te houterig of niet kind vriendelijk genoeg. Daarom mogen de Noordwijkerhouters 'hun' sint nu zelf kiezen. „Te recht", zegt Huub van der Zalm. „Dat kleine mannetje dat vorig jaar binnenkwam, dat was toch geen vertoning. Je moet ie mand hebben met een flink postuur. Je moet er ook de praat voor hebben en met kin deren kunnen omgaan." Zelf acht de 70-jarige, 1,74 meter lange Van der Zalm zich niet geschikt. „Nee, de echte mag wel iets groter zijn." Met hem voelen velen er niets voor om in de huid en de kleren van sint te kruipen, ook al is het maar tijdelijk. Henk Nulkes wil zich wél verkleden, maar alleen als assistent. „Ik ga zwartepiet spelen. Niet voor die gekozen sinterklaas, maar bij m'n vrouw op de Victorschool. Ik kan goed met kinderen omgaan, vandaar. Eerst wil ik dit doen, daarna zie ik wel of ik nog een keer sinter klaas wil zijn." Dus is het verder zoeken naar een 'beetje dikbuikige man van middelbare leeftijd met baard, die een sinterklaasachtige uit straling heeft en heel vriendelijk is voor kinderen'. Zo wordt de ideale kandidaat omschreven door Anja van den Berg van kinderboetiek Dolfijntje. Daar en in boekhandel Wagenaar Van Halem kunnen sollicitan ten zich deze week nog opge ven. Van den Berg geeft de tip om eens langs te gaan bij Huub Duivenvoorde in de Kerkstraat. De man heeft zich nog niet aangemeld, maar de rol van sinterklaas zou hem op het lijf geschreven zijn. Het lijf van Duivenvoorde valt ter hoogte van de buik op door 'een gezwel ter grootte van een Heineken-kratje', zoals hij zijn 'bierbuik' met de nodige zelfspot aanduidt. „Door het trimmen wordt het al wat min der en tegen 5 december zal er wel heel wat af zijn." Verder lijkt hij nu al de enige echte Sint Nicolaas. Hij is 1,80 meter en hij toont wat ouder dan de 48 jaar die hij is. Niet voor niets wordt hij door kinderen al vaak sinterklaas genoemd. Hij kan bovendien goed met kinderen overweg. „Mijn meisje (vrouw, red.) gaat volgend jaar vijf we ken naar Brazilië. Dan neem ik vrij om met onze oppaskinde ren op te trekken. Heerlijk vind ik dat. En zij zijn gek op mij." Dat hij zich nog niet als kandi daat-sinterklaas heeft opgege ven, heeft een beetje te maken met de verkiezing van Oppervi- king van de carnavalsvereniging de Vikings, die ook op 1 novem ber plaatsheeft. Als camavaller en Viking wil hij daar ook wel graag bij zijn. Maar Duivenvoorde twijfelt vooral, omdat hij gehecht is aan zijn baard. Dat lijkt voor een rol als sinterklaas overigens be paald geen probleem. „Toch wel. Mijn baard is maar tien centimeter. Ongeveer de lengte van de baard van de kerstman. Die van sinterklaas is veel lan ger. Als ze er wat aan willen plakken prima. Maar als mijn baard eraf moet, wat ik al heb gehoord, word ik geen sinter klaas. Liever mijn kop eraf dan mijn baard." door Marieke de Kok voorschoten - Voorschotenaren met een gezinsinkomen van maximaal 110 procent van het minimumloon kunnen tot 1 januari aanspraak maken op een nieuwe computer op kosten van de gemeente. Alle minima-gezinnen mo gen gebruik maken van deze eenmalige regeling. „Het is een soort kerstcomputer", zegt wethouder Carabain. Voor kinderen uit gezinnen die moeten rondkomen van een minimuminkomen zit een computer er vaak niet in. Wethouder Carabain, die de regeling heeft ingesteld, vindt dat ook deze kinderen moeten kunnen meekomen in het digitale tijperk. Daarom bedacht de gemeente Voorschoten een nieuw minimabeleid. De tegemoetkoming is bedoeld voor gezinnen met kinde ren tussen de tien en zestien jaar. Jongeren hebben voor school een pc nodig. Het gaat in Voorschoten om veertig tot vijftig gezinnen. Of de huishoudens 500 euro in han den krijgen of dat de gemeente de computers met kwan tumkorting inkoopt is nog niet duidelijk. Wethouder Carabain: „Vanaf 1 januari mogen de Neder landse gemeenten geen structurele financiële hulp meer geven aan de minimahuishoudens als groep. Dat komt door een nieuwe bezuinigingswet van de overheid, de wet werk en bijstand." De gemeente moet voortaan voor elk minimagezin afzonderlijk bepalen of het in aanmerking komt voor bijzondere bijstand, verklaart de wethouder. Om de huishoudens dit jaar nog ter wille te zijn heeft de gemeente spoed achter de computerregeling gezet. Sinds 2002 heeft Voorschoten het plan iets meer te doen voor de minimahuishoudens met schoolgaande kinderen. „We wilden ons niet alleen beperken tot schoolmiddelen als boeken en rugtassen", aldus de wethouder. ,,In eerste instantie dachten we eraan om de oude gemeentecompu ters weg te geven, maar de kosten om die op te knappen waren ongeveer 700 euro per pc." Chris Schollaardt: „Ik zou gek zijn als ik iets aan het interieur zou veranderen." Foto: Dick Hogewoning zoeterwoude - Zomer, winter en herfst zijn de drie thema's van het werkstuk van koud porselein waarmee de Zoeterwoudse Gerrie La Lau onlangs weer eens in de prijzen viel. Koud porselein is een boet- seerpasta, die ingekleurd moet worden met olieverf. „Anders lijkt het op plastic", aldus La Lau, die aan huis allerlei creativiteitscursus- sen geeft. Begin deze maand deed de Zoeterwoudse mee aan de Cold Porcelaine Sugar Crafts Show in het Engelse York, de grootste beurs op het gebied van koud porselein. Daar won ze met haar drie- seizoenenwerkstuk in de hoogste categorie de derde prijs. Het werk stuk is binnenkort te zien op diverse creativiteitsbeurzen in de regio. Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke leiderdorp - Het Milieuplat- form Leiderdorp moet niet zeu ren over gebrek aan aandacht, vindt WD-fractievoorzitter Hu- go Langenberg. „De rol van het Milieuplatform is voor mij vaag. Ik heb ze in het dorp nog nooit horen spreken." Als de leden besluiten het platform op te heffen, mist hij er niets aan. De WD is van alle partijen in de gemeenteraad het scherpst. De andere fracties vinden het Milieuplatform een nuttig ad viesorgaan, maar vinden ook dat de leden in actie moeten komen als ze iets kwijt willen. „Verschijn eens in de fractie, dat doen andere groepen ook. Je kunt niet achteroverleunen. Soms moet je wat brutaler zijn", zegt PvdA-fractieleider Ramon Thunnissen. Alleen vol gens Groenlinks is het Milieu platform actief genoeg. Het Milieuplatform ergert zich al geruime tijd aan een meer derheid van de gemeenteraad. Raadsleden beschouwen het platform niet als officieel ad viesorgaan van de gemeente, maar als één van de vele actie comités in het dorp. Het Mi lieuplatform is het niet met die behandeling eens: als platform dat door burgemeester en wet houders is ingesteld willen ze door de gemeenteraad geraad pleegd worden. Bij de discussie over het hondenaanlijngebod bij de Dwarswatering deze zo mer, aangezwengeld door het platform, gebeurde dat niet. Het platform legde deze erger nissen uit in een brief die een maand geleden naar de raad werd verstuurd, maar kreeg daar van de meeste partijen op nieuw geen reactie op. Voor be stuurslid Joop van Huut is de maat vol. Hij heeft laten weten dat het platform daarom over weegt het werk neer te leggen. De WD wil niet zeggen dat ze dat maar moeten doen. „Die af weging moeten ze zelf maken", zegt Langenberg. „Maar je kunt je afvragen wat het nut is van een club die nooit van zich laat horen en achteraf aan de bel trekt bij punten die ze belang rijk vindt. De argumenten ko men als mosterd na de maal tijd. Bij de discussie over de honden hebben ze niet inge sproken. Ze hebben hun beurt voorbij laten gaan." Hij heeft expres niet gereageerd op de brief. „Ik vond de toonzetting zo onvriendelijk." Het Milieuplatform verwijt de gemeenteraad dat er bij de dis cussie over het aanlijngebod al leen is geluisterd naar honden bezitters, en niet is nagedacht over het gevaar voor broedende vogels. Emotie won het van in houd, aldus het platform. Di verse raadsleden zijn het daar mee niet eens. „Ik zou niet we ten waarom we wel naar hen moeten luisteren, en niet naar de hondenbezitters", zegt WD- 'er Langenberg. Arnold Staal van BBL sluit zich daarbij aan. „Ik snap de emotie wel. Volgens mij is die ontstaan doordat de voorzitter bedreigd is. Daarvoor heb ik dan ook geen goed woord over." Voor BBL en PvdA is tijdgebrek de reden dat zij niet reageerden op de brief. Alleen Groenlinks geeft het Mi lieuplatform volmondig gelijk. „Ze krijgen vaak geen reactie op brieven die ze aan ons schrij ven. Wij zijn altijd de enigen die erover beginnen in de raad", zegt GroenLinkser Riny Vons. Ze is het totaal oneens met de WD, die vindt dat het platform onzichtbaar is. „Het Milieuplat form heeft zich ingezet voor de autovrije week en is in actie te gen de aanlegsteigers in de Dwarswatering, om maar wat dingen te noemen. De WD heeft nu opeens de mond vol van groen. Dan vind ik dit kort zichtig." Met het CDA kijkt Groenlinks alvast vooruit. „In het verleden was het platform een adviesor gaan van het college. Nu in het dualisme moeten we bekijken of dat zo blijft, of dat ze de raad moeten adviseren", zegt CDA- leider Jan Stevers.Vons van GroenLinks wil dat in een com missievergadering doen en voor haar eigen standpunt pleiten. „Ik vind dat er een plaatselijke groep moet zijn die burgers prikkelt en aandacht voor het milieu vraagt. Het is niet zo maar een clubje dat voor zich zelf bezig is." de tekeningen ingediend voor de nieuwbouw. 'Koffiehuis met woning', staat op de aanvraag te lezen. Op 31 december van dat jaar werd A.J. Knijnenburg de bouwvergunning verleend." Op de bouwtekeningen prijkt de naam van twee bekende Leidse architecten: vader Leo (1864-1942) en zoon Jan van der Laan (1896-1966). Leonar- dus van der Laan begon zijn loopbaan als schrijnmaker voor neogotische kerkmeubelen en vestigde zich in 1891 als zelf standig architect te Leiden. Zijn zonen Jan, Hans en Nico traden in de voetsporen van hun va der. De oudste, Johannus Anto- nius (Jan) van der Laan, associ eerde zich in 1921 met vader Leo. Leo van der Laan had in middels een goed lopend archi tectenbureau. Zijn opdrachtge vers waren vooral rooms-ka- tholieken uit Leiden en omge ving. Eén van de eerste werken die Jan met zijn vader maakte, was de rooms-katholieke St. Jo- sephkerk aan de Heerensingel te Leiden (1923). In de binnen stad van Leiden zijn weinig straten te vinden zonder sporen van de Van der Laans. Ook in Oegstgeest staan panden van het duo. „Ik vind dit pand in elk geval bloedmooi", zegt caféhouder Chris Schollaardt. „Ik ben blij dat het wordt opgeknapt. Met storm liep je hier met gevaar voor eigen leven. De dakplan nen konden zo in het rond vlie gen." De 32-jarige ondernemer vindt het bijzonder dat al die jaren in het pand, vanaf de oplevering in 1931, een horeca-etablisse- ment is gehuisvest. Vrij snel na dat het nieuwe onderkomen in gebruik was genomen, ging het oude Zomerlust tegen de vlak te. „In de loop der jaren heeft het hier verschillende namen gehad. Ik hoor wel eens verha len van oudere klanten die vroeger stiekem in het speel- tuintje gingen spelen dat naast het café stond. Dat was alleen bestemd voor de kinderen van de gasten." Schollaardt pakt er een ansichtkaart van zo'n dertig jaar geleden bij. „Deze moet rond 1970 zijn gemaakt. Toen diende dit pand naast café ook als hotel en restaurant." In die tijd luidde de naam: De Gou den Lantaarn. Aan een hotel moet Schollaardt niet denken. Maar de restau rantfunctie wil hij de komende tijd wel een extra impuls geven. „Groeit vanzelf uit. Er komen de laatste tijd zoveel mensen eten. Vandaar dat, gelijktijdig met de buitenboel, de keuken een fikse opknapbeurt krijgt." Chris Schollaardt is sinds 1996 in café De Gouwe te vinden. Aanvankelijk runde hij de tent met een compagnon, maar het tweetal ging in 2001 vriend schappelijk uit elkaar. Het café is van Schollaardt, maar het pand is nog steeds eigendom van de vrouw die voor het duo De Gouwe exploiteerde. Nancy Ubert - Café De Gouwe in staat in de steigers, draait uitbater Chris gewoon door. Bui- het pand in een laag nieuwe verf gezet en ver hout en kapotte dak- vervangen. Binnen bruine kroeg onaange- vuilnisman tot direc- voelen zich hier alle- Ik zou gek zijn als ik het interieur zou veran- et gemeentearchief van geest zijn de bouwteke- n te vinden van het karak- jeke pand aan de Rhijn- ^Rrstraatweg, waarin de Kpp kroeg is te vinden. Ar- ■jris Carla de Glopper tovert ^■pcumenten tevoorschijn. De Gouwe stond vroeger ®®*%eel ander pand. Daarin ,ar(jjteerde de familie Knij- ïrg café-biljart Zomerlust. lopper: „In 1929 werden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17