De heilige koe blijft onaantastbaar REGIO 'De afgelopen 25 jaar is het autobezit alleen maar gestimuleerd' Een dievegge oplichterspad in tranen en een student op het GERECHT NAVRAAG Je hebt zelf ook een kind. Hoe zou je het linden als die opeens een dwaze supporter aan de telefoon krijgt? „Dat zou ik natuurlijk vreselijk vinden. Maar gelukkig is het nooit gebeurd en ik hoop ook dat het nooit zal gebeuren." Volgende week fluit je ADO Den Haag - Ajax. Dat is ook een bela den wedstrijd. „Ja, maar ik ga ervan uit dat ik die tot een goed einde breng. Je kunt een heleboel tijd besteden aan wat er allemaal zou künnen gebeuren, maar dat is allemaal hypothetisch. Leidsche Boys - FC Rijnland kan ook uit de hand lopen, want debielen heb je overal rondlopen. Dus denk ik er verder niet bij na en probeer zo goed mogelijk mijn best te doen. Heb je er nog wel plezier in? „Ja natuurlijk. Als ik geen plezier meer zou hebben in het fluiten, zou ik er onmiddellijk mee stoppen." tekst: Rob Onderwater foto: Kees van Hoogdalem UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° S67 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19 30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. DONDERDAG 30 OKTOBER 2OO3 COLOFON ANNO 1903, Vrijdag 30 October Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-<L(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Emoties kunnen de een voudigste rechtszaak nog beladen maken. De schaamte van de aanwe zige familieleden of de woede bij slachtoffers is sterk bepalend voor de sfeer. Zaken komen en gaan en de daarbij ho rende stemmingen, vad erend van bedrukt tot lachwekkend, ook. Tijdens een ochtendje bij de politierechter passeert soms een keur aan emo ties de revue. Uit profes sionaliteit weten rechter, officier en griflier steeds weer hun hoofd koel te houden. Verdachten daarentegen steken him gevoel meestal niet on der stoelen of banken. Zij worden bij het bespreken van het strafbaar feit soms overvallen door een bui van razernij, blijdschap of intens ver driet. Voor een vrouw uit Lei den geldt het laatste. Wachtend op haar beurt zit ze ineengedoken in de hal van de rechtbank. Haar gehuil is nauwelijks hoorbaar. Alleen de vochtige oranje zakdoek die de vrouw, van mid delbare leeftijd, stevig te gen haar ogen gedrukt houdt, verraadt haar ge moedstoestand. Wan neer ze even later door de bode wordt binnenge roepen, valt een menge ling van verdriet en twij fel in haar ogen af te le zen. Ze staat op maar blijft versteend in de deurope ning van de rechtszaal staan. Pas nadat de rech ter haar nadrukkelijk bij zich heeft geroepen durft ze wankelend haar plaats vooraan in te nemen en met de zakdoek haar bril lenglazen schoon te ma ken. De vrouw komt uit Rus land en is de Nederland se taal niet machtig. De tolk vertaalt daarom haar gevoelens van spijt, schaamte en berouw. Al sinds de diefstal van een pakje boter en wat run dergehakt bij de buurtsu- permarkt doet ze geen oog meer dicht. „Ik kan u gen onzorgvuldigheid, maar aan het noodlot. Dat hij nu juist zijn nieu we mobiel moest verlie zen, kan hij niet verkrop pen. Vastberaden om niet te dupe te worden van deze tegenslag, be denkt hij een listig plan. Voor een nieuwe tele foon van de verzekering hoeft hij namelijk 'alleen maar' valselijk aangifte te doen van diefstal. Zo gezegd, zo gedaan. De student verzint een ver haal over een geweldda dige diefstal. De politie neemt het serieus op en gaat direct op onderzoek uit. De 'gestolen' tele foon wordt afgetapt en nadat agenten ruim der tien uur zijn bezigge- weest, wordt pas duide lijk dat de student de diefstal met geweld uit zijn duim heeft gezogen. In de rechtszaal lijkt de jongeman niet erg onder de indruk te zijn van het misdrijf waarvoor hij te rechtstaat. Hij erkent zijn fout maar zegt er gelijk vergoelijkend bij: „Ik was v m'n mobiel kwijt waar d hard voor had gewerkt Daar zat ik gewoon hei erg mee." De rechter confronteer h hem daarop met het aa tal loze arbeidsuren da H in de zaak is gaan zitte „Dat zijn uren waarin politie wel wat beters h kunnen doen", bijt hij jongen toe. De Leidena zucht. „Ik schaam mij ook diep", verklaart hij uiteindelijk op vlakke toon. Die schaamte is op zijl plaats, vindt de officier Volgens hem is het stal um om aan een geldbo te te denken allang voo bij. „Het openbaar mi- i. nisterie beschouwt het doen van valse aangifti als een soort meineed' J legt hij uit. Hij eist daa om een taakstraf van 2 uur. Ondanks het gepi van de verdachte om strafvermindering, volj de rechter de officier. Verder moet de studen de gemaakte onkosten van de politie - 299 eui i - terugbetalen. LEIDEN - Het UVS- jeugdteam behaalde een verdiende 2-1 overwinning op het sterke Feyenoord. Marcel van der Blom (rechts) in duel met een Feyenoord speler. Voor het talrijke pu bliek werd een aan trekkelijke wedstrijd opgevoerd. door Rody van der Pols en Paul de Tombe Mensen zijn bijna niet uit hun auto te krijgen. Steeds meer personen ver plaatsen zich in steeds meer exempla ren op vier wielen over steeds meer Nederlandse wegen. Pogingen om ze tot alternatief vervoer te bewegen, zijn tot nu toe gedoemd te mislukken. Het aantal auto's in Nederland is in veertig jaartijd vertienvoudigd: van 650.000 in i960 tot 6,5 miljoen in 2000, bleek eerder deze week uit een onderzoek van het Sociaal en Cultu reel Planbureau. Nederland slibt dicht en toch blijven mensen massaal kie zen voor de heilige koe. Waarom? „De auto biedt vrijheid en privacy." Heieen Rijnkels, hoofd communi catie van de verkeersveiligheidsor ganisatie 3VO: ..Mensen zijn inderdaad niet uit hun auto te krijgen. Het openbaar ver voer is niet altijd een concurrerend alternatief, maar dat is maar een deel van de verklaring. Als de afstand naar het werk prima te fietsen is, stappen mensen ook in de auto. Dat heeft alles te maken met het gevoel van luxe en privacy. De auto is de tweede huiskamer. De auto is veilig, comfortabel, je kunt gaan en staan waar je wilt. Dat is een onderstre ping van de individualiteit en dat in dividualisme is de laatste 40 jaar sterk toegenomen. In de trein, in de bus of bij het car poolen moet je naast iemand zitten, de ruimte delen. Dat vinden mensen niet prettig. Het is heel plat, maar in de auto kun je in je neus peuteren. Het is jouw ruimte en daar komt niets en niemand in. In de auto voelen mensen zich on kwetsbaar. Daar is geen enkele re den voor, want de helft van de 1100 verkeersdoden per jaar vallen door auto-ongelukken, maar toch blijft die overtuiging bestaan. Ik kan me dan ook niet voorstellen dat er in de komende jaren sprEtke zal zijn van een terugloop. Het zullen er alleen maar meer worden." Anton Korteweg (59), directeur Let terkundig Museum in Den Haag. Woont in Leiden. Gaat elke dag op de fiets naar de Hofstad: „Nooit met de auto, nee. Ik heb er niet eens één. Ik ben een van de wei nige mensen die hun milieubewust zijn trouw zijn gebleven vanaf de ja ren zestig. Iedereen riep in die tijd dat hij geen auto zou nemen en een jaar later hadden ze er allemaal een of twee. Ik ben zelfs zo suf geweest mijn rij bewijs te laten verlopen na mijn stu dententijd. Of nou ja, suf... Dat be doel ik zo: als het milieu je argument is, kun je beter twee vrienden van de auto afhelpen en zelf blijven rijden, dan heb je meer voor het milieu ge daan dan er zelf uit te stappen. Maar voor mij is het milieu niet het enige argument. Voor mij is het ook een manier van leven. Ik hoef 's och tends nooit aan de slag te gaan met zo n krabbertje en ik hoef ook niet 8,5 uur per week in de auto door te brengen. Vreselijk lijkt met dat. Bo vendien ben ik het fietsen in de bijna 25 jaar dat ik dat nu doe heel erg leuk gaan vinden. Het is heel prettig om even ruimte tussen huis en werk te hebben en ik kan me voorstellen dat je in de auto dan toch ergernis sen over medeweggebruikers en files hebt. Maar misschien is dat wel een Het aantal auto's in Nederland is in veertig jaartijd vertienvoudigd: van 650.000 in i960 tot 6,5 miljoen in 2000. Foto: Ron Pichel rationalisatie van me. Ik wil autorij den erg blijven vinden." Bartel Stompedissel uit Leiden. Heeft vorige week zijn eerste auto gekocht: „Het gevoel van vrijheid dat een au to geeft, heeft bij mijn aanschaf een belangrijke rol gespeeld. Ook de be hoefte om op een beetje ontspannen manier te kunnen reizen. Want laten we wel wezen: in de reclames hou den ze je een beeld voor dat het heerlijk is om met de trein te reizen, maar de kille werkelijkheid is dat het er bijna altijd stampvol is. Als je dan ook nog eens vier uur doet over een afstand die je met de auto in twee uur kunt afleggen, dan is de keuze snel gemaakt. Als je al veertig uur per week werkt nog meer als je de reistijd erbij telt wordt vrije tijd kostbaar. Wil je dan in het weekeinde familie in Frieslan opzoeken of vrienden in een buiten wijk van Den Haag, dan is een auto gewoon veel makkelijker. Dat het je iets meer kost, neem je op zo'n mo ment voor lief." Jacques van Hoof, hoogleraar so ciologie aan de Universiteit Leidei Heeft zelf geen auto: „Ik denk dat het toegenomen auto bezit niet zoveel heeft te maken me de status die erbij hoort. Auto's zijn steeds normaler. Daar onderscheid je je niet meer mee. Tenzij je een bi zondere auto hebt, een cabrio of ee dure sportwagen. Autogebruik won vooral door ons veranderde gedrag patroon in de hand gewerkt. Druk, druk, druk. We kunnen niet meer zonder. Ik las ergens dat mensen h( helemaal niet zo erg vinden om in de file te zitten, omdat ze dan tot rust komen. Daar kan ik me wel iet bij voorstellen. Nee, zelf heb ik geen auto. Niet meer. Een paar jaar geleden wegge daan. Dat bevalt prima. Je moet je leven wel iets beter plannen. En soms doe je er iets langer over om van a naar b te komen. Maar daar moet je je bij neerleggen. Afgelopen weekeinde ging ik naar Egmond. Met het openbaar vervoei kostte me dat ongeveer twee uur. Met de auto had het in drie kwartie gekund. Wat scheelt, is dat ik lange ritten in de trein wel aangenaam vind." Joris Wijnhoven, campagneleider 'verkeer" van Milieudefensie. Heel zelf geen auto: „Dat er zoveel auto's zijn, is allesb< f halve verbazingwekkend. Over het r algemeen bestaat het beeld dat de 3 overheid er alles aan doet om men P sen uit die auto's te krijgen. Dat is onzin. De afgelopen 25 jaar is auto i bezit alleen maar gestimuleerd. Er i onwaarschijnlijk veel geld in nieuv f wegen gestoken. Iets als een kilom terheffing is nog steeds taboe. On dertussen is het openbaar vervoer' door alle bezuinigingen alleen mai slechter geworden. Treinen hebbei doorlopend vertraging, buslijnen s worden geschrapt. En in de toe- n komst wordt het niet anders. De k< P mende jaren wordt er vijf keer mee1 geld uitgetrokken voor asfalt dan voor openbaar vervoer. n Nog zoiets. Er is algemeen bekend r dat er één moment is wanneer je ri mensen kunt overhalen tot een an-v dere levensstijl: bij een verhuizing. Dat weet de politiek. Maar er word niet op ingespeeld. Bij de bouw va zo'n Vinexwijk worden eerst de hu E zen neergezet, daarna komen de b woners en tot slot wordt er nog eei nagedacht over eventueel een bus lijntje. Maar dan hebben mensen j besloten dat ze niet zonder die aul kunnen." Jacques van den Nouland, eigena van Sjaak's Hobbyshop in Leiden „Ik kan niet zeggen dat er de laatst jaren nu ook spectaculair meer mi niatuurautootjes worden verkocht Het gaat een beetje in golfbewegin gen, maar houdt zeker geen gelijke tred met het toenemend autobezit Hoewel hier -behalve verzamelaar -wel veel mensen komen die een miniatuurversie van hun eigen aut zoeken. Helaas zijn die niet allema in een miniatuurversie voorradig.' ir a: WARMOND - 'De Harmonie van Warmond' gaf voor een flink bezette zaal, weer een uitvoering voor haar leden. Het fraaie programma werd op uitstekende wijze ten gehoore gebracht en een welverdiend applaus was dan ook het deel der uitvoerenden. Wij hopen onze 'Harmonie' in den a.s. winter nog menigmaal te hooren. Jammer is het, dat de 'Har monie' op het oogenblik kwijnende is en dreigde opgehouden te heb ben bestaan, en wel door te weinig steun van de zijde der ingezetenen. Het ledental is gedaald tot op een goede 50 leden, zoodat de inkom sten van dat kleine ledentaai de noodige uitgaven niet meer kunnen dekken. Maar toen zulks bekend werd, ging er een roep op: Onze 'Har monie' moet blijven bestaan; zij, die reeds 35 jaren zich heeft staande gehouden en een der oudste en beste Harmoniën is, die in de laatste jaren pas is begonnen roem in te oogsten! Welke Warmonder gevoelde zich niet trotsch, toen de 'Harmonie' dit jaar op het concours te Delft in de 1ste afd. den lsten en eereprijs be haalde. En zou zij thans moeten ophou den te bestaan! Wat zou er worden van on ze volksfeesten, hard draverijen, ijsfeesten, enz. zonder onze 'Harmonie'. En daar om, Warmonders! Uw steun gegeven en ge zorgd, dat de 'Harmo nie' ons nog lange ja ren moge vergasten op haar fraaie tonen. ANNO 1978, maandag 30 oktober nu alleen mijn excuses aanbieden", fluistert ze tussen het zachte snik ken door. „Ik heb God al beloofd dat zoiets nooit meer zal voorkomen." Diefstal is een kwalijke zaak, benadrukt de rech ter. „Het zorgt voor een geweldige onrust in de detailhandel." De vrouws eigen invulling van boe tedoening - het slaapge- brek en de belofte aan de Heer - zijn volgens hem onvoldoende om de zaak mee af te doen. Met na me omdat de vrouw bij haar aanhouding een verkeerde naam had op gegeven: „U heeft daar mee het gezag van de po litie ondermijnd en dat is buitengewoon ernstig." De advocaat van de ver dachte wil de politierech ter op het hart drukken dat zijn cliënt zich terde ge bewust is van de ernst van het feit. Wie tijdens zijn betoog een blik op de vrouw werpt, ziet dat ze met de zakdoek een nieuwe vloed aan tranen probeert tegen te hou- voorwaardelijke geldboe te op zijn plaats. De vrouw is immers door haar verdriet al genoeg gestraft. Die lijn wordt door de rechter niet gevolgd. De vrouw krijgt 250 euro boete opgelegd waarvan 100 euro voorwaardelijk. Steunend op de schou ders van haar twee zonen verlaat ze met rood door lopen ogen de zaal. Verzinsel Iedereen raakt wel eens wat kwijt. Toch zetten de meeste mensen zich re delijk snel over het ver lies van hun eigendom heen. Waarschijnlijk om dat hun eigen slordigheid er dikwijls aan ten grond slag ligt. Het kwijtraken van voorwerpen heeft immers een groot 'eigen schuld dikke bult'-gehal- te. Een Leidse student zoekt de schuld voor het verlies van zijn mobiele telefoon echter buiten zichzelf. Wat hem is overkomen wijdt hij niet aan zijn ei- den. „De meest zware straf voor haar is dat ze hier moet verschijnen", legt de advocaat ten overvloede uit. Hij kan zelf trouwens best begrip opbrengen voor het opgeven van een valse naam en ge boortedatum: „Ze was bang voor het effect dat de diefstal op haar asiel procedure zou hebben. Daarnaast wist ze de diefstal in de familie zwaar zou vallen." De advocaat acht alleen een Scheidsrechter Erik Braamhaar was zondag de gebeten hond bij de voetbaltopper PSV - Ajax. Hij was er vooral in de ogen van de Ajax- supporters de oorzaak van dat de wedstrijd ontspoorde. Het was de y eerste grote wed- Je vraagt je wel eens van de arbiter, r 7 j 7 die in Nederland en af' waar hoiiat het Op: ook binnen de UEFA gezien wordt als de coming man. Braamhaar werd in de afgelopen dagen een aantal ke ren telefonisch bedreigd. Tijdens de wedstrijd al 'zongen' supporters dat zijn kind wat zou worden aangedaan. Is fluiten anno 2004 nog wel leuk? Na vraag bij PIE- TER VINK (fo to) uit Noord wij kerhoirt, collega van Braamhaar. Wat vindt u van hetgeen uw collega overkomt? „Dit is te be lachelijk voor woorden. Ie dereen keurt het ook af. Maar wat moet je als een paar gekken tijdens de wedstrijd gaan roepen dat ze je kind wat gaan aandoen? En als ze in de dagen daarna je thuis gaan bellen? Het ergste is dat Erik niet thuis was en zijn vrouw een paar keer met die idioten werd geconfronteerd. Het is een maat schappelijk probleem. Je vraagt je wel eens af: waar houdt het op?"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14