Wolff: Leiden heeft meer filmzalen nodig Drie weken plees schoonmaken, kijk dat helpt' 'Ontruiming appartementen Haven is onherroepelijk' Bè Bij de tijd REGIO e stelling! Succes in Enschede sterkt plannen megabioscoop R1 Gruwelgerucht 'smileybende' onuitroeibaar CDA: winkels in Leiden langer open tegen files SWAAK REGIO LEIDEN 21 I (advertentie) ,öi Niet zeuren, een leboogstoot hoort bij een serieus potje voetbal. pot |fie Geef uw mening i ttitsmËfflüsaÊLir' leidschdagblad.nl door Rody van der Pols leiden - De elf bioscoopzalen die Leiden telt, zijn nog lang niet ge noeg. Althans, dat vindt Wolff Cinema Groep, de exploitant van de bioscoop die in 2006 een plek naast het station moet krijgen. Met dit complex is Leiden in één klap acht bioscoopzalen met in totaal 1850 zitplaatsen rijker. „Ook in Enschede - qua inwo nertal vergelijkbaar met Leiden - hebben we met zo'n bioscoop spectaculaire successen ge boekt." Leiden is niet de enige stad die zijn kaarten op een megabio scoop zet. Utrecht maakte eind september bekend een negen tien zalen tellende bioscoop in het stationsgebied te willen bouwen en ook in Halfweg moet binnen afzienbare tijd een dergelijk complex verrijzen. Ex ploitant van beide bioscopen wordt - net als in Leiden - Wolff Cinema Groep, die nu tien bioscopen met in totaal 37 zalen onder zijn beheer heeft. De recessie lijkt daarmee wei nig vat te hebben op deze vorm van vrijetijdsbesteding. „Dat klopt", zegt Immo Nijhof, woordvoerder van Wolff Cine ma Groep. „Ondanks dat het economisch slechter gaat, blij ven mensen naar de bioscoop gaan. Eén verklaring daarvoor is dat mensen juist nu behoefte hebben aan amusement. Daar bij komt dat de bioscoop een relatief goedkoop uitje is. Voor zes, zeven euro ben je twee, tweeëneenhalf uur onder de pannen. Vergelijk dat eens met de veertien, vijftien euro die je aan de dierentuin kwijt bent." De exploitant is ervan overtuigd dat er in Leiden een 'markt' be staat voor meer bioscoopzalen. Nijhof: „Ik kan verwijzen naar het spectaculaire succes dat we in Enschede hebben geboekt. Die stad - qua inwonertal ver gelijkbaar met Leiden - had ne gen bioscoopzalen en een ver waarloosbaar filmhuis. Daar hebben we een bioscoop met 2700 stoelen neergezet. Die loopt als een trein." Van de acht zalen die Leiden straks rijker is, verwacht Nijhof hetzelfde succes. Ondanks de concurrentie van vergelijkbare 'megaplexen' in Den Haag, Scheveningen, Alphen aan den Rijn en Zoetermeer. „We mik ken in de eerste plaats op de in woners van Leiden. Als er een bioscoop in de buurt is, ga je daarvoor niet de stad uit." Qua filmaanbod zet Wolff Cine ma Groep in op een breed pu bliek. Grote publieksfilms van het kaliber 'James Bond' en 'The Lord of the Rings', maar ook mainstream artmovies als 'Amélie' en 'The Pianist' zullen in de bioscoop te zien zijn. „Ei genlijk alles behalve de echte arthouse films, waarvoor maar een heel beperkt publiek be staat", aldus Nijhof. De nieuwe bioscoop zal volgens de laatste inzichten ingericht worden, waarbij ook rekening gehouden wordt met lange mensen, belooft de exploitant. Nijhof: „De minimale afstand tussen de stoelen is 1,25 meter. Dat is absoluut ruim. Ook lange mensen kunnen zo een ont spannen avondje in de bio scoop doorbrengen." estolen auto in rand gestoken den - Op de Groene Maredijk sportpark Kikkerpolder indde vannacht een auto jledig uit. Omdat het voertuig en kentekenplaten had, lam de politie er via het chas- pummer achter wie de eige- ar was. De auto, een Opel |rsa, bleek op 4 oktober vanaf iDoelengracht te zijn gesto- j. Om de wagen mee te ne- in had de dief eerst ingebro- 1 in het huis van de eigenaar daar de autosleutels ont- lemd. ebat over het lit van hulp )en - Tast de belastingbeta- •voor niets in de buidel? «ft de ontwikkelingshulp aan Tierde Wereld zin? Deze en iere vragen staan centraal in debat op donderdag 6 no- Jiber in café de Burcht aan Burgsteeg. Hoogleraar ge- fiedenis Piet Emmer neemt lop tegen Anneke Ooster ts van hulporganisatie Hivos. I debat begint om 20.00 uur, [oegang is gratis. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden peinst er niet over de appartementen van Verbaan aan de Haven te legali seren. Het besluit om het ge meentelijk monument over vier weken te verzegelen, staat vast. Bewoners zitten als ratten in de val als daar brand uitbreekt, zegt de gemeente. Gesprekken met de eigenaar over de voormalige Verra-pan- den aan de Haven 30-34 over brandveiligheid en over de ille galiteit van vier appartementen hebben tot niets geleid. „Dit is écht een gevaarlijke situatie", zegt woordvoerster Danielle Re bel. „Wat nu gebeurt, is onher roepelijk. Van legaliseren van woningen is in geen geval spra ke. Er ontbreken onder andere vluchtwegen. En de enige vluchtroute, de voordeur, vol doet al niet eens." Volgens Re bel zijn er elf appartementen, terwijl er een vergunning voor zeven is afgegeven. Rebel beseft dat de maatregel 'heel vervelend' is voor de be woners. „Zij zijn de dupe. Het betekent dat zij hun apparte menten straks niet meer in kunnen. De gemeente wil ze absoluut niet duperen. Het is de nalatigheid van de eigenaar geweest. Hij is voor de ontstane situatie verantwoordelijk." Verbaan is woedend op de ge meente, en kondigde maandag direct tegenstappen aan. „Men sen worden niet uitgezet", zei hij. Bovendien wacht hij op een bouwvergunning van de ge meente om aan de eisen te kunnen voldoen. De voorlichtster heeft Verbaans reactie in het Leidsch Dagblad gelezen. Haar commentaar luidt: „Ik heb daar heel veel op te zeggen, maar dat doen we bewust niet. Er is al veel ge sproken en ook deze week wordt weer met hem gespro ken. Eerst bouwen en dan een vergunning aanvragen, zo werkt het niet. De volgorde is andersom." Fractieleider Daan Sloos van LeefbaarLeiden stelde de kwes tie dinsdag aan de orde in de gemeenteraad. Hij vond dat Verbaan 'aardige suggesties' had gedaan in de krant. Verder lijkt het hem onmogelijk dat zo'n 'veertig bewoners op straat komen te staan'. Met dat laatste was wethouder Ron Hillebrand het eens, bleek. „We hebben eerder al, bij een studentenhuis, een noodoplos sing gevonden. Als ze echt op straat terecht dreigen te komen, kunnen we wat doen." De wet houder wees er ook op dat dat wel 'in beginsel een zaak is van de verhuurder'. Die moet be woners andere woonruimte aanbieden of anders de schade compenseren. leiden - De overgang van zomer- naar wintertijd was voor de klok van de Marekerk te groot. De klokken maker zette gisteren de klok op wintertijd, toen het uurwerk om tien voor half zes de geest gaf. De klok kenmaker had het mechaniek een uur stilgezet; de normale gang van zaken als de wintertijd zich aan dient. Maar toen hij de motor weer aanzette, hield die ermee op. Gisterenavond is het uurwerk gerepa reerd. Leiden heeft meer kerken die niet bij de tijd zijn. De Petruskerk aan de Lammenschansweg staat bijvoorbeeld nog steeds op wintertijd en de klok van de Lodewijkkerk aan het Steenschuur is kapot. Lel- denaars zonder horloge kunnen hun toevlucht zoeken bij de gemeenteklokken in de binnenstad. Die lo pen wel gelijk. Foto: Hielco Kuipers 3 Har Meijer heeft de smaak te pakken 2 Heilige koe nog steeds 'onaantastbaar donderdag 30 OKTOBER 2003 leiden - Het gerucht over een bende die de wangen van slachtoffers insnijdt, blijkt hardnekkig in Leiden. Een waarschuwende kettingbrief via e-mail roept op zoveel mogelijk kennissen te waarschuwen voor de zogenoemde 'smiley-bende', die helemaal niet bestaat. Het gruwelverhaal - dat niet waar is - doet sinds ongeveer twee maanden de ronde in de Leidse regio. Een groep jongens zou de Haarlemmerstraat terro- risen en daarbij een gruwelijke methode hanteren. Meisjes die de bende tegen het lijf lopen, krijgen de keus voorgelegd: óf je doet mee aan groepsseks, óf je krijgt van ons een smiley. Groot is de schok als blijkt wat de bendeleden daar onder ver staan: twee messneden in de mondhoeken en vervolgens een flinke stomp in de maag zodat de wangen uitscheuren. De ver minking staat bekend als 'eeu wige glimlach'. Deskundige op het gebied van 'stedelijke legenden' Peter Bur ger van de Universiteit Leiden ontmaskerde in deze krant het verhaal in september al als een broodje-aapverhaal. Volgens hem is het verhaal vijftig jaar oud en stamt het oorspronke lijk uit Engeland. De kettingmail die nu de ronde doet, weet allerlei nieuwe de tails te noemen over de legen darische bende. Zo zou het gaan om 'ongeveer zes Antillia- nen of Marokkanen', die ook nog eens zout in de wonden smeren zodat het litteken le venslang zichtbaar blijft. Vol gens de e-mail opereert de ben de behalve in Leiden ook in Vlaanderen, Bergen op Zoom en Roosendaal. De mail verwijst naar de website van universi teitsblad Mare en naar die van deze krant - waar het gerucht juist wordt ontzenuwd. De politie in de regio Haaglan den heeft begin oktober met een persbericht geprobeerd het verhaal de wereld uit te helpen. De politie in de regio Hollands Midden achtte het niet nodig om het gerucht te ontzenuwen, omdat door de publiciteit in Leiden inmiddels duidelijk moet zijn dat de smiley-bende niet bestaat. (advertentie) Wilfred Simons r Marokkaanse jongeren de 5te weken niets dan slechts, jeur in Voorschoten, klachten ^Jit de Leidse Agaatflat, de d van Anja Joos in Amster- l, geterroriseerde verzor- jshuizen in het hele land. ït het door de opvoeding, de hte integratie, het negatieve ld in de media of is er iets an- iaan de hand? Een korte se- het reacties van betrokkenen Ie Leidse regio. Vandaag deel B Oegstgeestse historicus en Pykkodeskundige Herman Deyn. „Geen enkele 13- of 14- ^e puber is van zichzélf be- om aan de toekomst te den- "okkanen hebben een lange itie van verzet tegen de theid, weet Herman Ob- li. „Zeker die uit de Rif. ral de sultans deden voort- ?nd pogingen om de Ma- tanen in de bergen aan zich nderwerpen. Daardoor is idee dat gezag er voor het iijn van de burgers is, niet '.elfsprekend. Natuurlijk, tandelijk weten de Neder- Ise Marokkanen wel dat ze niet met tien euro smeer- in de hand naar het stad- hoeven om een paspoort tijgen, maar gevoelsmatig is Sen ander verhaal. De fami- le eigen kring telt. De rest Mt je argwanend bekijken, 'n Marokkaanse politie- jt als Hassan Yakoubi in tn-Noord erin slaagt om 'ertrouwensband met ze bouwen, dan 'hoort hij er- 'oor zo'n agent doen ze al- Marokkodeskundige Herman Obdeyn vindt dat de media de gezinsproblemen van Marokkanen 'erg absoluut' voorstellen. „Veel ouders zien goed dat hun kinderen kansen moeten hebben die zij zelf niet hebben gehad." Foto: Hielco Kuipers De rotjochies die nu zo'n slech te naam hebben, zijn de eerste Marokkanen die in Nederland geboren en getogen zijn. Dat verklaart een deel van het on behagen, meent Obdeyn. „Aan autochtone hangjongeren zijn we allang gewend, maar als al lochtonen hetzelfde doen als hun generatiegenoten, vinden we dat bedreigend. Zij zijn voor ons 'de Ander'. Dat wekt angst op." Nu is er voor die angst ook wel reden, erkent Obdeyn, maar hij wil toch gezegd heb ben 'dat een groot deel van de jonge Marokkanen het in Ne derland goed doet'. Vooropgesteld, zegt Obdeyn: geen enkele 13- 14-jarige pu ber is van zichzelf bereid om aan zijn toekomst te denken. Ouders moeten ze per definitie 'een trap onder hun luie gat' geven. „Maar als pa een loser is en ma spreekt geen Neder lands, dan gaat er weinig pres sie van hen uit. Zij functioneren zelf niet in het moderne Neder land." Toch vindt Obdeyn dat de media de gezinsproblemen van Marokkanen 'erg absoluut' voorstellen. „Heel veel ouders leven voor hun kinderen, zij zien goed dat die kansen moe ten hebben die zij zelf niet heb ben gehad." Marokkaanse rotjochies zijn 'net zwermen mussen', weet Obdeyn. „Ze hebben niet, zoals jeugdbendes of maffia, een structuur met een leider. Het zijn individualisten. Ze komen bij elkaar, jutten elkaar op, ha len rottigheid uit en verdwijnen weer. Ze spreken met elkaar af via de mobiele telefoon. In een groep doen ze dingen die ze in dividueel nooit zouden doen. Het doet me denken aan mijn studententijd in Nijmegen. Dan gingen we met z'n allen uit, na afloop sloopten we halfzat de verkeersborden van de palen. Dan eindigde ik ook met zo'n bord op mijn kamer, achteraf schaamde je je dood." Obdeyn is ervan overtuigd dat ook Ma rokkaanse jongens er achteraf, op hun kamers, niet trots op zijn als ze een meisje hebben gedwongen om haar slipje uit te trekken. Obdeyn verwacht dat de over last verdwijnt als de jongens gaan werken en trouwen. Intus sen kan de overheid toch veel doen. De Oegstgeestenaar denkt dat welzijnswerkers meer energie kunnen steken in de Marokkaanse moeders. „We kijken te veel naar de vaders, maar juist voor hen hebben die schoffies vaak weinig respect. De moeders hebben de grootste greep over hun kinderen. Dus: zoek de moeders op, geef ze educatie, vergroot hun rol." Daarnaast is duidelijkheid, zo wel van burgers als overheid, de beste remedie tegen de straat schoffies. „In Rabat heb ik dat ook wel gezien: jongens die Westerse meisjes lastig vallen. De andere kant opkijken, net doen alsof je ze niet ziet, helpt niet. Dat moedigt ze alleen maar aan. Zeg: 'hoepel op, ik ben er niet van gediend!' Dan gaan ze wel weg. 'Een goed gesprek op het poli tiebureau' heeft geen effect, dat ervaren zij niet als duidelijk. Een paar uurtjes cel doet ook niets, daar komen ze als helden weer uit. Drie weken plees schoonmaken in een zieken huis, kijk dót helpt." leiden - Het CDA-raadslid Lin da Lieverse stelt voor om de openingstijden van winkels in Leiden door de week te verrui men en op zaterdag te vervroe gen. Op die manier hoopt ze dat het autoverkeer rond de stad zich meer verspreidt, zodat de files korter worden. Lieverse spiegelt zich aan een onderzoek en aan de winkeltijden in Duitsland. „De mensen die werken kun nen zo gemakkelijker na het werk winkelen. Zo waaier je het autoverkeer in de spits uit. Met een dergelijke anti-filemaatre- gel zou Leiden trendsetter kun nen zijn." Lieverse oogstte gisteravond weinig bijval in de raad. Jac ques de Coo (LWG/DeGroe- nen) denkt dat ruimere ope ningstijden de avondwinkels de nek omdraait. Arend-Jan Sleij- ster (WD) sprak van 'een bal lon'. De nieuwe wethouder Hessing vindt het een 'sympathiek plan', maar denkt niet dat het winst oplevert in de stad. Wethouder Geertsema wijst het plan van de hand. „Er is genoeg ondernemerschap in Leiden om dit soort zaken zelf te rege len. Wij gaan dat niet van ge meentewege opleggen." Lieverse kwam gisteravond met 'nog een ballonnetje'. Ze wil een 'fietsbewaker' in de strijd gooien om overvolle fietsenrek ken en fietswrakken rond sta tion Leiden Centraal tegen te gaan. „Die plakt stickers op de fiet sen. Als die er langer dan een week op zit, moet de fietspar- keerder betalen om de fiets te rug te krijgen. Een wegsleepre- geling voor fietsen." Waarom heeft niemand dit eerder bedacht? Het idee van een wisselaar voor een aantal cd's is met nieuw. Het voor deel is natuurlijk dat u niet steeds hoeft op te staan om een andere cd op te zetten Zeker wanneer u graag urenlang naar muziek luistert En tussendoor kunt u nog altijd naar de ingebouwde radio schakelen. Bij de BeoSound 9000 zijrvhet niet de zes cd's die bewegen, maar is het de cd-speler En dat gaat ook - nog eens zo ml, dat de pauze nift langer lijkt dan de normale stilte tussen de tracks Als u random' inschakelt, is het net of u naar de radio luistert Geschikt voor-alle Bang Olufsen actieve luidsprekers A LIFE LESS O R*[) i N AR Y inm a Geluld Winkelhof 81, Leiderdorp. Telefoon 071 541 24 97 BANG OLUFSEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13