Omzet Unilever valt tegen DAKKAPELLE ECONOMIE 'Wie nee zegt moet de barricaden op' Randstad ziet vraag toenemen Franse justitie twijfels aan rol Erik de Viege; 'Oud kantoor kun je veel beter slopen' Pay Back naar de rechte voor graaiende voorzitte Philips: via Will and Grad bekendheid in VS verhogei DAKKAPELLEN 'Ringwegen nodig bij groei verkeer* bunnik - Investeren in ringwe gen rondom grote steden is noodzakelijk om het groeiende verkeer op te vangen. Volgens onderzoek van bureau DHV zal de groei van de werkgelegen heid niet in de steden zelf plaatsvinden, maar aan de rand. DHV heeft in opdracht van autobrancheorganisatie Bovag-RAI berekend dat in de periode van 1995 tot 2020 het verkeer in Amsterdam 3 pro cent zal groeien. Aan de rand zal dit echter 57 procent zijn. In het centrum van Amsterdam voorziet DHV een groei van 3 procent van het aantal arbeids plaatsen. Aan de rand van de stad zal het aantal banen daar entegen met 76 procent toene men. Taak Brinkhorst: telecombeleid den haag - Minister Brinkhorst (economische zaken) moet een visie en een concreet beleid ontwikkelen voor de telecom municatiesector. Dat staat in een motie die gisteren door de gehele Tweede Kamer is aange nomen. De Kameruitspraak is onderdeel van de nieuwe Tele communicatiewet. waarover de Kamer volgende week stemt. Van Dobben lijft eigen kroketten in oostzaan - De familie Van Dobben neemt met de inves teerders MIO Fund en Synergia Capital Fund II snackproducent Cold Food over van de Van Dijk Groep. Cold Food maakt onder meer de de kroketten Kwekke- boom en Van Dobben. De fa milie droeg in het verleden de productie van haar eigen merk kroketten en andere snackpro ducten aan Cold Food over. De Van Dobbens krijgen nu het merk weer in eigen handen. Bij Cold Food werken 140 mensen en worden jaarlijks 50 miljoen Kwekkeboom- en Van Dobben- kroketten vervaardigd. België geen echt bierland meer brussel - Belgische bieren zijn wereldwijd bekend, maar zelf drinken de Belgen steeds min der pintjes. De zuiderburen kie zen steeds vaker voor water, frisdrank en vruchtensap, zo heeft het Nationaal Instituut voor de Statistiek in België gis teren gemeld. De gemiddelde Belg dronk vorig jaar 95 liter bier. wat in 1990 nog 120 liter was. Daar kwam vorig jaar 135 liter koffie bij, evenals 127 liter water en 112 liter fris. Belgen la ten vooral de gewone pils staan. De .zware blonde bieren, trap pist- en abdijbieren kennen geen terugval. Ook geuze- en fruitbier houdt stand, net als zure varianten. Amber en wit bier vallen steeds minder in de smaak, net als alcoholvrij bier. 'Durion misbruikt de naam Eneco' Rotterdam - Energiebedrijf En eco zegt de laatste weken tien tallen klachten te hebben ge kregen van klanten over ver kooppraktijken van concurrent Durion, onderdeel van Energie- bedrijf.com. Verkopers van Du rion zouden proberen Aria de te lefoon Eneco-klanten voor groene stroom te werven door hen voor te spiegelen dat zij sa menwerken met Eneco. „Wij werken niet met Durion samen. Dit is misbruik van onze naam", aldus een woordvoer der. Eneco overweegt naar de rechter te stappen als de klach ten aanhouden. Energiebedrijf- .com ontkent de praktijken. Nieuwe schikking Microsoft in VS Washington - Softwarereus Mi crosoft is in nog eens zes Ame rikaanse staten schikkingen overeengekomen met consu menten die menen te hoge prij zen te hebben betaald voor Mi crosoft-software. De schikkin gen hebben een waarde van 200 miljoen dollar. Kopers krij gen kortingsbonnen en bonnen die niet worden ingeleverd gaan naar scholen voor de aan schaf van computerapparatuur. Het concern moet zich nu nog in vijf andere staten verweren tegen opstandige consumen ten. De grootste schikking, in januari in Califomië, kostte het concern 1,1 miljard dollar. 'Inburgeren met werk combineren' den haag - Migranten draaien sneller mee in de maatschappij als zij tijdens de inburgering niet alleen Nederlands leren maar ook werken of een oplei ding beginnen. De inburge- ringscursussen moeten daarom grondig worden vernieuwd. Dat staat in een SER-advies dat gis teren is gepubliceerd. Het ad viesorgaan van de regering vindt dat de rijksoverheid en de gemeenten ervoor moeten zor gen dat meer vreemdelingen tijdens de inburgering de weg naar werk inslaan. arnhem/gpo - Kantoren die niet gewild zijn bij huurders, moeten worden gesloopt, opge knapt of geschikt gemaakt voor bewoning. Want met de inge zakte kantorenmarkt komt het voorlopig niet meer goed. Dat zegt de vereniging van project ontwikkelaars en bouwers NVB. De crisis op de kantorenmarkt is hardnekkiger dan die van be gin jaren negentig. De vraag daalt nog steeds, terwijl er tege lijkertijd ook nog nieuwe kanto ren worden bijgebouwd. Dat is het gevolg van bouwplannen die nog in de goede jaren zijn gemaakt. Inmiddels staat 3 mil joen vierkante meter daadwer kelijk leeg en het ziet ernaar uit dat het aantal groeit naar 6 mil joen vierkante meter in 2005. Voorlopig ziet de NVB geen ver betering. Op z'n vroegst in de tweede helft van 2005 is enig herstel mogelijk. Maar als de economische groei tegenvalt, kan het nog wel langer gaan duren, zegt NVB-directeur Riet dijk. Eigenaren, beleggers en ver huurders doen er volgens hem verstandig aan hun kantoren- bestand nog eens 'goed en kri tisch' tegen het licht te houden. Tegelijkertijd moeten ze blijven investeren in de 'pareltjes', de kantoren waar wel genoeg lief hebbers voor zijn. De NVB verwacht voor dit jaar een krimp van 20.000 kantoor banen. In 2004 zullen vermoe delijk nog eens 60.000 kantoor banen verdwijnen. De opvat ting van de NVB spoort met de mening van minister Dekker van VROM. Zij vindt dat oude kantoorpanden moeten worden omgebouwd tot woonruimte. Volgens haar woordvoerder ko men jaarlijks 5000 panden daarvoor in aanmerking. Beleggers voelen echter weinig voor deze plannen. In Arnhem staan tal van kantoren leeg, 'maar daar maak je niet zomaar appartementen van', zegt direc teur Mulder van makelaar DTZ Zadelhoff. Ombouw is een kost bare zaak. Kantoorpanden ont beren vaak een gas- of waterlei ding. Ook de isolatie voldoet niet aan die voor woningen gel den. rotte rdam/gpd - De omzet van multinational Unilever is in het derde kwartaal van dit jaar met 12,3 miljard euro gelijk gebleven aan de verkopen in dezelfde pe riode vorig jaar. De winst steeg wel: met 15 procent naar 866 miljoen euro. Toch is de top van het Brits-Nederlandse concern in voedings- en wasmiddelen te leurgesteld over de omzet dit jaar. De groeivooruitzichten van leidende merken als Dove, Knorr, Becel en Omo zijn verlaagd van 5 tot 6 procent naar minder dan 3 procent voor het hele jaar. „Wij zien in het overgrote deel van de onderneming vooruit gang. maar die is nog onvol doende om de problemen te compenseren van een aantal zwakker presterende bedrijfs onderdelen", aldus bestuurs voorzitter A. Burgmans in een toelichting op de vanmorgen bekendgemaakte cijfers. Hij blijft optimistisch. „Ondanks de moeilijkere marktomstandighe den zijn wij flexibel genoeg om te kunnen blijven investeren in onze leidende merken, die nu 92 procent van onze activiteiten uitmaken." In Europa groeiden de bak- en braadmargarines en oliën van Becel/Flora goed, maar Blue Band en Rama hadden last van de prijsconcurrentie. In het al gemeen kon Unilever zijn marktaandelen handhaven, ter wijl de fors gestegen kosten voor eetbare oliën zijn gecom penseerd. Dove deed het goed, maar de omzet van Knorr nam af, omdat de consumptie van deze producten daalde door het extreem warme weer. Thee dranken van Lipton deden het goed. Ijs groeide mee met de markt, geholpen door het warme weer. Magnum was met zijn ijsjes van 'De zeven zonden' de snelste groeier. In Centraal- en Oost- Europa groeiden huid- en haar- verzorgingsmiddelen sterk. Bij (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging.. 073- 5 999 795/96 KRASl rn.lcijnsceiiras.nl door Koos van Wees en Sylvia Marmelstein Amsterdam - Stapt Lodewijk de Waal op als de FNV-leden het najaarsakkoord afwijzen dat hij onlangs namens 's lands groot ste vakcentrale sloot met werk gevers en kabinet? „Het zou de leden raad pleging zeer belasten als ik nu zou zwaaien met mijn portefeuille", zegt hij glimla chend. Deze week beslissen de FNV-leden over het akkoord. Meer dan 1,2 miljoen formulieren zijn er verstuurd. Op 3 november worden de stemmen geteld. Tot die tijd probeert de FNV-top de schijn te vermijden dat zij de le den wil beïnvloeden. Uw CNV-collega Doelde Terp stra zegt dat hij opstapt als zijn achterban het akkoord af wijst... De Waal: „En nu wilt u van mij horen dat ik dat ook doe? Ik wil het referendum niet koppelen aan de toekomst van de per soon Lodewijk de Waal. De le den moeten naar de inhoud van het akkoord kijken, en al leen daarop hun afweging ma ken. Anders wordt het een soort beauty contest'vinden we de voorzitter wel leuk." Op de website van de FNV roe pen ze al dat u beter kunt gaan. „Ik ben voor die mensen het symbool van het overlegmodel. Zij zijn tegen dat model. Ik rela tiveer het. Zo gaat het als je een publiek figuur bent. Ik heb ook de indruk dat het steeds dezelf de mensen zijn die op internet zo te keer gaan. Emotionele mensen. Ik herken het wel een beetje. Ik was indertijd ook fel tegen het Akkoord van Wasse naar. En zie, het is toch nog goed gekomen." Het akkoord kan volgens Terpstra overeind blijven, ook al wijzen de FNV-leden het af. „Dat fijkt me onmogelijk. Mis schien vindt het CNV dat, maar de werkgevers en het kabinet vinden dat niet. Want dan eisen wij in de CAO's wel loonsverho ging, en het CNV niet. En dan klopt de rekensom van Zalm niet meer. Hij wil een heel groot deel van de afspraken betalen uit het geld dat vrijkomt door dat wij de lonen bijna bevrie zen. Als wij ons niet aan die af spraak houden, verliest het ak koord dus zijn betekenis." Hebt u geen valse verwachtin gen gewekt bij uw achterban? Want terwijl die nog acties voerde, sloot u al een akkoord. JDe nacht voor het akkoord gingen we uiteen zonder dat er enig zicht was op overeenstem ming. Sterker, een kwartier voordat het rond kwam waren er nog geen concessies. Tot Zalm een draai maakte en alles wat ik als ondergrens had neer gelegd accepteerde: schrappen van de partnertoets, wijziging van het arbeidsongeschikt heidscriterium, compensatie voor de ziektekosten. Van tevo ren dacht ik: „Dat doen ze nóóit. Ik denk dat ze dat zelf ook dachten. Toen Zalm toch die draai maakte, moest ik die kans wel grijpen". Er is veel kritiek op de leden raadpleging. Te ingewikkeld. Unox is een van de 400 topmerken van Unilever. In de fabriek in Oss worden met deze merknaam rookworsten gemaakt die voor 90 procent vacuüm worden verpakt. Foto: ANP/Unilever arnhem/gpd - Het is onmisken baar een kwestie van dubbel leed: als belangenvereniging voor gedupeerden van aande- lenlease-constructies zélf gedu peerd worden door je eigen penningmeester, die er met de kas vandoor gaat. Volgens de in Arnhem gevestigde vereniging Pay Back is het de wrange waarheid waarmee de club is geconfronteerd. Morgen dient een kort geding tegen de voor malige oprichter, voorzitter en penningmeester van Pay Back. De man wordt ervan beschul digd bijna 15.000 euro aan con- tributiegeld te hebben verduis terd. Dit zou Pay Back, dat na mens 800 leden uit heel Neder land de handschoen opneemt tegen financiële instellingen als Dexia, Aegon en Spaar Select, zo goed als vleugellam hebben gemaakt. Bovendien eist Pay Back dat de ex-bestuurder het adressenbestand van de vereni ging teruggeeft en ophoudt met het benaderen van de leden. De oud-penningmeester is volgens Pay Back bezig een nieuwe stichting op te richten die de belangen van aandelenle; gedupeerden wil behartigen^ „We kwamen er achter da j iets mis was toen wij allerlei,, ties wilden organiseren en c oud-voorzitter iedere keer weerde dat daar geen geld was", zegt de huidige secreti van Pay Back, P. Koremjj, Toen de oud-voorzitter na 1 conflict over de te volgen k<j van de vereniging opstaptew, er uiteindelijk inzicht kwanf* de financiën van Pay Bij bleek volgens Koremans dar" man al het geld van de ver(E| ging op een privé-rekening jp| staan. „Hij deed daar ook gewoon boodschappen bij de markt van. En tegen alle afst ken in, bracht hij persone^ kosten in rekening. Er was t ons dus geen geld om als i eniging wat te doen, omdaü het allemaal opmaakte. hebben eind september aan^ te gedaan bij de Arnhemse tie." De beschuldigde ex- stuurder, die in Arnhem ee». nancieel adviesbedrijf runt, I* de gisteren geen reactie gev^ Lodewijk de Waal. Foto: GPD/Harmen de Jong 'Ruim helft FNV'ers is tegen' Uit een onderzoek van Mau rice de Hond onder ruim 1000 FNVers in opdracht van SBS blijkt dat 56 procent van de mensen die zegt te gaan stemmen, tegen het na- jaarsakkoord is. Ongeveer 40 procent zegt zeker het stern- formulier op te sturen. De Hond verwacht dat in werke lijkheid een beduidend klei ner aantal dat gaat doen maar wel meer dan 100.000. De leden kunnen tot en met vrijdag hun stemformulier nog opsturen. Onder Groen links- of SP-stemmers is driekwart tegen het sociaal akkoord. Bij PvdA-stemmers is dat ruim 50 procent. Van alleen de mensen die in loondienst zijn is weer 54 procent voor. Als er tot vrij dag nog actie wordt gevoerd om ja-stemmers binnen te halen, dan kan de uitslag an ders worden dan nu voor speld. Een woordvoerster van de FNV noemt de ten dens van het onderzoek 'zor gelijk'. „Maar dit is een on derzoek, we moeten zien wat het referendum echt ople vert." Te gevoelig voor fraude. Te veel onduidelijkheid over de vraag wat er gebeurt als maar weinig mensen stemmen „We volgen de uitspraak van de leden. Alleen als de opkomst heel laag is, en de uitslag is on geveer fifty-fifty en maar een paar stemmen geven de door slag, dan moeten onze bonds raden een afweging maken. Maar als de uitslag duidelijk is volgen we die. En inderdaad, het is ingewikkeld, maar het is wel de werkelijkheid. Die kun je niet vangen in one-liners'Dat fraudegevoelige, dat zie ik niet. Elk lid krijgt een antwoordkaart. Misschien dat de buurvrouw er eentje pikt. Maar maakt dat dan zoveel uit op 1,2 miljoen?" Hoopt u in stilte dat de leden het akkoord afwijzen, opdat u alsnog uw gelijk kunt halen? „Nee, ik heb niet de hoop dat het akkoord verworpen wordt. Als dat gebeurt, hou je de maat regelen over die onherroepelijk de voedingsmiddelen deden de sauzen en de thee het goed, maar dat werd teniet gedaan door een daling in margarines en halvarines. In de Verenigde Staten en Ca nada daalden de verkopen met 2,6 procent. De omzet van af- siankmerk Slim Fast en de luxe parfums daalden sterk. Unile ver Bestfoods groeide ondanks de sterke concurrentie met een procent, vooral Hellmann's mayonaise en Lipton thee. De ijsjes deden het goed, dankzij de introductie van Slim Fast ijs. Het ijs van Ben Jerry's had te lijden van een aanhoudend zwakke markt. amsterdam/anp - Randstad constateert dat de vraag naar uitzendkrachten weer wat toe neemt. Het uitzendconcern vindt de verbetering, die zich vooral in Europa voordoet, nog te zwak om ook te zeggen dat de uitzendmarkten herstellen. Zo kromp de Nederlandse markt volgens Randstad in het derde kwartaal met 3 procent. Het concem publiceerde van daag de cijfers over het derde kwartaal. De omzet kwam uit op 1,4 miljard euro, 2,6 procent minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Reden was de zwak ke dollar waardoor de omzet in de VS minder gewicht kreeg. De totale omzet was sterker dan was verwacht door analisten. De nettowinst steeg in vergelij king met hetzelfde kwartaal in 2002 met 15 procent naar 29 miljoen euro. Deuitzendketen wist de winst te vergroten door de kosten verder te verminde ren. In het derde kwartaal daal den de bedrijfskosten van 267,6 naar 245,5 miljoen euro. De kosten werden vooral verlaagd door eigen personeel te ont slaan. Het afgelopen kwartaal trok de uitzender uit Diemen 5 miljoen euro uit voor afvloei ingsregelingen. Randstad won marktaandeel in Spanje, Duitsland, Frankrijk en Nederland. De Amerikaanse markt kromp met 2 procent, maar het bedrijfsresultaat kwam positief uit. In het twee de kwartaal werd in de VS nog 1,6 miljoen euro verlies gele den. JU er burg, verantwoordelijk voorfb profilering van Philips in de at en Guimaraes, de baas van Pbi lips Global Brand Managempe .Als je een winkel binnenste en iemand vraagt naar de tofei drie van merken in consumes tenelektronica, is Philips - ak we al genoemd worden - deiw de", stelt Guimaraes onom-ïn wonden. Philips investeerde in de afg| pen jaren honderden miljoe» dollars in reclamecampagndfl de VS. Die blijken onvoldoei effect te hebben. De Philips-to managers verwachten nu uife eindelijk te slagen met hun ?tt campagnes 'omdat dit initia. r komt van de marketingmens, in de VS zelf. „Die geloven <a£ Philips verwachtte medio dien jaar nog dat de Amerikaans^ voor consumentenelektronide eind dit jaar uit de verliezen et zou komen, maar dat werd I langs weer betwijfeld. Over kosten van de nieuwe reclaijec campagne worden geen mepn delingen gedaan. Hei eindhoven/gpd - Philips pro beert via de comedy Will and Grace alsnog naam te maken in de VS. Er wordt onder meer ge sproken met hoofdrolspeelster Debra Messing en de schrijver van de hitserie. Philips wil Amerikaanse tv-sterren en film producenten helpen bij de 'her inrichting' van hun woningen. In ruil voor tv's en andere pro ducten wil Philips publiciteit. De comedy trekt alleen al in de VS zo'n 20 miljoen kijkers en wordt via Net 5 ook in Neder land uitgezonden. In de serie fi gureren onder anderen Madon na, Michael Douglas, Demi Moore en Cher in gastrollen. Verder wil Philips meer van zijn producten laten 'figureren' in Hollywood-films, zoals dat eer der gebeurde bij James Bond. Bovendien wordt gewerkt aan 'infomercials' voor zenders met koopprogramma's. Met de bekendheid van Philips' merknaam onder consumenten daar is het nog steeds droevig gesteld, onderschrijven Fass- door onze correspondent Henk Glimmerveen parus - De Franse justitie wil van de Nederlandse zakenman Erik de Vlieger weten wat pre cies zijn rol was in de affaire-Air Lib. Hij is door rechter van in structie Renaud van Ruymbeke ondervraagd over zijn relatie met ex-topman Jean-Charles Corbet van Air Lib die beschul digd wordt van misbruik van gemeenschapsgelden. De Vlieger was in maart met zijn maatschappij IMCA plotse ling opgedoken als potentiële redder van Air Lib, de tweede Franse luchtvaartmaatschappij na Air France die op het randje van faillissement balanceerde. Enkele weken lang leek het er op alsof IMCA Air Lib zou over nemen maar uiteindelijk haakte De Vlieger af. Er zouden te wei nig garanties zijn gegeven door de Franse overheid. Intussen was De Vlieger wel ei genaar van zeven Air Lib-lieg- tuigen geworden. Hij bleek na melijk ook de directeur te zijn van Mermoz, een dochteron derneming van de Luxemburg se holding Holco, een firma die in het leven was geroepen dit de president-directeur van its Lib Corbet. De parlementscr® missie die het Air Lib-schan(N onderzocht, had dat ontdek^ zijn bevindingen kenbaar ge^ maakt aan onderzoeksrecht^] Van Ruymbeke. Die liet in jtte in het diepste geheim beslag leggen op de zeven toestella^. Vijf ervan stonden geparkee.^ op Franse vliegvelden, dat lt'e verde niet al te veel problenjt j op. De overige twee bevond^ zich echter op Cuba. De Vli^ zou ruimhartig hebben meéea werkt om deze toestellen vr^e geven. Onderzoeksrechter Van Ruy^J. beke heeft de afgelopen dag 3 ex-topman van Air lib Corb verhoord alsmede de numn twee en drie van de Holco-rfy ding, Francois Bachelet en p 1 Alain Bardi en een topfunctl naris van de Canadese banl^ CIBC. In het rapport van det g Franse parlementscommiss^ komt De Vlieger naar voren} iemand die pas kort in de lu0^ vaartwerd kwam kijken. In Franse pers wordt De Vliegt^ vooral als een stroman van Jj^ len =3e bet afgeschilderd. (advertentie) voor iedereen een verslechte ring zijn. We hebben veel pun ten binnengehaald die structu reel zijn. Terwijl al datgene wat we hebben weggegeven aan loonmatiging niet meer dan tij delijke concessies zijn. We kun nen bijvoorbeeld weer sociale plannen afsluiten, wat in deze tijd toch heel belangrijk is. Als het kabinet ons dat via de wet onmogelijk had gemaakt, had den we dat niet kunnen repare ren in CAO's. Als het akkoord verworpen wordt, is het ook niet zo dat we dan opnieuw kunnen onderhandelen met ka binet en werkgevers. Je krijgt een heel nieuwe strategie. Men sen moeten de barricaden op om er dan zelf meer uit te ha len. Als ze dat niet doen, heb ben ze uiteindelijk niks. Dan hebben we geen akkoord en voert het kabinet de bezuinigin gen gewoon uit. Het idee dat het vanzelf wel goed komt, klopt dus niet." ÉÉN DA Nijverheidsterrein 14 - 1645 VX URSEM showroom geopend; ma. t/m vrij. 9 00 - 17.00 Pj zaterdag 10.00 - 14.00 VO tel. 0800 - kapellen 0800 - 5273®jl! www.ruiter-dokkapellen.nl - info@ruiter-dakkopellen woensdag 29 OKTOBER 200»

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8