Irak opnieuw decor bloedige aanslagen BUITENLAND Duncan Smith kon crisis bij Labour niet uitbuiten Proces Cools komt moeizaam op gang 'Lucht is zo slecht dat je liever niet ademt' Reddingswerkers mijn vinden overlevenden 'Qurei blijft Palestijns premier' Artsen Zonder Grenzen trekt mensen terug Verbod hoofddoek in Duitse deelstaat Annan prijst alternatief vredesplan •nazistische iep opgerold - De Duitse politie heeft leren de neonazistische fcpering Combat 18 opge- I. Driehonderd agenten ver aten op vijftig plaatsen huis- ng. Zeven mensen werden tepakt. De politie nam enke- luurwapens in beslag. De de zou op grote schaal in |svan extreem-rechtse bands en gehandeld en concur- en met geweld hebben af- ierst. er babylijkjes Frans bos house - De lijkjes van vier y's zijn vorige week gevon- in vuilniszaJcken in een bos et oosten van Frankrijk. De y's waren vermoedelijk al ele weken dood. Een boer ■over zijn land liep, deed de Jibere vondst. Volgens de Inbaar aanklager in Mul- se waren de baby's bij de DOrte nog in leven, maar zeker twee van hen met een d gewurgd. DNA-onder- moet uitwijzen of de kin- n dezelfde moeder hadden. caïne spoelt n in Portugal bon - Op de Portugese kust de toeristische regio Algar- ruim zeventig kilo cocaïne ;espoeld. De drugs zijn 3,5 ien euro waard. Sinds idag konden zestig pakjes elk 1,2 kilo worden gebor- De autoriteiten gaan er lit dat smokkelaars uit 5t de cocaïne in zee smeten, luiten ook niet uit dat de ergens onder water wa- verstopt en losraakten. enscontrole verscherpt hincton - De Verenigde en gaan hun grenscontroles cherpen. Met onder meer "^rners en digitale camera's ten vingerafdrukken en fo- an reizigers vergeleken ijsten van terroristen en linelen. Het systeem wordt if volgende maand toege- op het vliegveld van Atlan- )p 5 januari treedt het sys- n op ruim honderd andere thavens en in de veertien ngrijkste zeehavens in wer- In 2006 moet de controle g lie grensovergangen func- eren. no Bouterse en wapendief tMARiBO Een militair tri- aal heeft gisteren Dino terse, zoon van de voorma- urinaamse leider Desi Bou- vrijgesproken van wapen- [tal. Bouterse was ervan be- ddigd dat hij 80 pistolen, 20 imatische geweren en 590 ïitiepatronen had gestolen Ïn gebouw van de Suri- ise geheime dienst. De er vond de bewijzen niet v tuigend. Desi Bouterse ver- gde zijn zoon en noemde eschuldiging onderdeel van jolitieke samenzwering te- ïemzelf. t'ers gedood (Afghanistan jl - Twee Amerikanen die de Amerikaanse Centrale htingendienst CIA werkten, afgelopen zaterdag in Af- ïistan gedood. De CIA heeft insdag bekendgemaakt. De zijn de 43-jarige William son en de 32-jarige Glenn er. Zij achtervolgden terro- n in de omgeving van Sh een dorp in het oosten van antétan. Zij liepen in een irlaag en werden doodge- ten. 3 en pak slaag or Likud-partij zalem - De Likud-partij van iraëlische premier Ariel on heeft het bij de gisteren tuden gemeenteraadsver- ngen beter gedaan dan was speld. Politieke waarne- hadden een pak slaag Likud aangekondigd van- de aanhoudende econo- he recessie, drie jaren van itijns-Israëlisch geweld en jeschuldiging van corrup- m het adres van Sharon, tselijke vraagstukken lijken er belangrijker te zijn ge it dan landelijke kwesties. ipleet Frans itation geveild >ble - Een onbekende pro- Jntwikkelaar heeft gisteren fcn openbare veiling in oble een heel wintersport- gekocht voor 830.000 eu- 103 kavels bevatten on- heer 68 appartementen, piet afgebouwd hotel, een lurant en 31 ondergrondse fcergarages. Saint-Honoré JbOO meter hoogte, 45 kilo- Kr ten zuiden van Grenoble 1 Franse Alpen, telt mo- flteel nog maar een dertigtal woensdag 29 OKTOBER 2003 door onze correspondent Pascale Thewissen luik - Verdachten die spoorloos zijn of doodziek van het gevangeniseten, en huur moordenaars (tevens kroongetuigen) die onvindbaar zijn. Het proces tegen de ver moedelijke opdrachtgevers van de moord op de Luikse socialist en minister, André Cools, begint groteske vormen aan te ne men. De rechtszaak is een aaneenschake ling van incidenten. Op de eerste dag ble ken drie van de acht verdachten spoorloos. Vermoed wordt dat ze zich in het buiten land schuilhouden. Dit tot grote woede van de nabestaanden. Vervolgens bleken de twee Tunesische huurmoordenaars, die Cools op 18 juli 1991 op een parkeerplaats in Luik doodschoten en zijn maitresse le vensgevaarlijk verwondden, onvindbaar. De twee werden in 1998 in eigen land tot 25 cel jaar veroordeeld. „Mij is door het minis terie van buitenlandse zaken gezegd dat men niet weet waar de twee zich bevin den", zei de president van de rechtbank, Godin. Inmiddels is het tweetal terecht. Ze komen waarschijnlijk volgende maand naar. België om te getuigen tegen de man nen die hen inhuurden, onderdak ver schaften en van wapens voorzagen. Volgens de advocaat van één van de ver dachten is president Godin wel erg fel van leer getrokken tegen twee andere, zieke verdachten en enkele advocaten. Door de gezondheidsklachten van de beklaagden niet serieus te nemen, heeft Godin volgens een van de advocaten blijk gegeven van partijdigheid. Hij diende daarom een ver zoek tot wraking van Godin in. Morgen moet duidelijk zijn of de president van de Luikse rechtbank al dan niet wordt vervangen en of het proces eindelijk van de grond komt. Gehoopt wordt dat er voor Kerstmis - ruim twaalf jaar na de moord - een uitspraak is. Bewoners onthutst door vernietigende vuurzee in San Bernardino door onze correspondent Ans Bouwmans san Bernardino - 'Ik kom te- rug' heeft de buurman van Tom en Tina Steele met dikke gele verf op een ruit van zijn inge storte huis geschreven. Alleen de muren staan nog overeind. Bij de overburen is de vernieti ging compleet. Een berg puin, met wat verwrongen staal. Nee, dan het huis van de familie Steele: gordijnen voor de ra men, tuinstoelen voor de deur en een auto op de oprit. „Het vuur is er gewoon rechts en links omheen gegaan", zegt Ti- na, nog steeds onthutst over de grilligheid van de natuur. „Bu ren hebben we niet meer, die zijn weg." De wijk Del Rosa in het Califor- nische San Bernardino ligt aan de voet van de heuvels van het San Bernardino Woud. Arbei ders wonen er, gepensioneer den, mensen uit de midden klasse met een huis, een tuin en soms een zwembad. Het is geen bijzonder groene wijk. Geen vil la's of vakantiehuisjes temid den van de bossen. De bewoners van Del Rosa zijn branden gewend. Bosbrand is een jaarlijks terugkerend ver schijnsel, maar dan wel in de canyons en op de berghellin gen. Niet hier, in hun eigen straat. Het was een heel angsti ge ervaring, meent Tina. Door de harde wind werd brandend hout gewoon de wijk in gebla zen. De brand die zaterdag begon, is waarschijnlijk aangestoken. De politie kijkt uit naar een onge veer twintigjarige jongeman die vanuit zijn auto brandende lu cifers naar buiten gegooid zou hebben. De brand wordt 'Oud Vuur' genoemd, omdat op de zelfde plek in de bossen in no vember 1980 een grote brand woedde. „Maar deze is veel er ger", weet een buurtbewoon ster. Toen Tina Steele zaterdag op stond, schrok ze toen ze de brand zag. Hij leek dichtbij. In de uren daarna verspreidde het vuur zich grillig. „Ineens kwam het de helling over. Binnen tien minuten was het hier", zegt ze, wijzend naar een plek waar minstens tien woningen in vlammen opgingen. „De rook was zwaar en dik, en je kon de druppels voelen van de heli kopters die met zakken water over ons huis vlogen." Toen ze echt niet meer konden blijven zijn ze met hun twee kinderen geëvacueerd. Maar het gezin kwam zo snel mogelijk terug, bang voor plunderingen. Richard Wïsehart van Staats bosbeheer in Califomië staat even verderop bij het mobiele buurtcentrum. Bewoners vra gen om mondkapjes, want die zijn in de hele stad niet meer te krijgen. De lucht is warm en ruikt naar brandend hout. As dwarrelt constant naar bene den. „De lucht is zo slecht dat je liever niet ademt, maar ja je moet wel", zegt politieagent Mark Johnson. De brand heeft tot nu toe 450 huizen vernietigd, en een ge bied van zo n 10.400 hectare verbrand. Ook zijn er slachtof fers: twee mannen die een hart- Brandweerlieden zien machteloos toe hoe de bosbranden in Califomië een spoor van vernielingen ach terlaten. Foto: AP/Lenny Ignelzi aanval kregen tijdens de evacu atie. De kans dat het vuur woonwijk Del Rosa nog een keer aandoet is niet groot, het gevaar loert nu vooral in berg dorpen zoals Crestline en Ar rowhead Lake ten noorden van de stad. De prachtige weg die langs de berghellingen naar Crestline slingert, is bijna verlaten. Alle 20.000 mensen die hier ver spreid in de heuvels wonen, zijn geëvacueerd. Af en toe stijgt een rookpluim op uit de berm. Het vuur heeft een grillig patroon getrokken langs de weg. Hier is alles groen, daar ligt een schuur, met verkreukel de ijzeren platen en een paar zwartgeblakerde autokarkassen. Achter een heuvel is te zien hoe het vuur weer flink is opgelaaid. De zon kleurt felrood achter de dikke oranje-grijze rookwolk die opklimt tegen de blauwe lucht. bagdad-washington/anp-rtr- afp - Na de reeks bloedige zelf moordaanslagen van maandag in Bagdad zijn gisteren opnieuw verschillende aanvallen uitge voerd op politieposten in Irak. In de noordelijke stad Mosul werden gisteravond drie Irakese politiemannen gedood toen hun bureau werd bestookt met mortiergranaten. Een onbe kend aantal omstanders zou ge wond zijn geraakt. In Fallujah, ten westen van Bagdad, blies een zelfmoorde naar eerder op de dag zijn be stelauto circa 100 meter van het hoofdbureau van politie en vlakbij een jongensschool op. Volgens de politie kwamen zes burgers en de dader om door de explosie en raakten acht mensen gewond. Fallujah is een centrum van verzet tegen de Amerikaanse-Britse bezet ting. Het ligt in de soennitische driehoek, waar Saddam veel aanhang heeft. Onbekenden hebben vannacht bij Suwajran, ten zuidoosten van Bagdad, een patrouille van Oekraïense militairen in een hinderlaag gelokt. Bij het inci dent raakten zeven militairen gewond, van wie vijf zwaar. Eerst lieten de terroristen een bom afgaan om vervolgens het vuur te openen met granaat werpers en machinegeweren. De Amerikaanse president George Bush is niet verbaasd over het aanhoudende geweld en blijft er bij dat de gevolgde strategie juist is. Volgens Bush zijn het voormalige aanhangers van Saddam, maar ook buiten landse strijders die gelieerd zijn aan al-Qaeda, die met hun aan slagen de Iraakse bevolking de stuipen op het lijf proberen te jagen. Bush zei dat er 'druk wordt sa mengewerkt' met Syrië en Iran om ervoor te zorgen dat beide landen de controles langs de grens met Irak opvoeren, om te voorkomen dat strijders het land binnentrekken. De Iraanse ambassadeur in Parijs Kharrazi zei eerder op de dag dat hij denkt dat al-Qaeda en Saddam- aanhangers samenwerken bij het plegen van aanslagen. Artsen Zonder Grenzen trekt vier van de zeven stafleden te rug uit Irak. De organisatie doet dit in verband met de toene mende onveiligheid voor ook hulpverleners. Dat heeft een woordvoerder van de Neder landse tak van de organisatie vandaag bekendgemaakt. De beslissing is genomen na de aanslag maandag op het Rode Kruis in Bagdad. Het Rode Kruis zelf heeft nog geen besluit genomen over de terugtrekking van zijn interna tionale stafmedewerkers. Woordvoerder Doumani bena drukte dat de hulporganisatie vastbesloten is om haar opera ties in Irak voort te zetten. De VS hebben er bij hulporganisa ties op aangedrongen hun werk in Irak voort te zetten. stuttgart/ap - Baden-Würt- temberg heeft gisteren als eer ste Duitse deelstaat een wets ontwerp ingediend om de isla mitische hoofddoek in scholen te verbieden. De stap is genomen naar aan leiding van een uitspraak van het Duitse constitutionele hof, dat vorige maand het ontslag van een hoofddoek dragende islamitische onderwijzeres ver nietigde omdat er geen wet is die het dragen ervan verbiedt. Bij het voorgenomen verbod gaat het niet primair om de hoofddoek als religieus sym bool, want christelijke en jood se symbolen worden op scho len in Baden-Württemberg wel toegestaan. De CDU/FDP-coa- litie in Stuttgart ziet in de hoofddoek vooral een symbool van onderdrukking van demo cratische rechten en vrijheden en de gelijkheid van man en moskou-vladivostok/anp-afp - Reddingswerkers in het Zuid- Russische Zapadnaja hebben vanmorgen in een mijnschacht twaalf mijnwerkers gevonden, die daar al zes dagen vastzaten. Een mijnwerker bleek te zijn bezweken. Een ander wordt nog vermist. De mijnwerkers zaten sinds het ongeluk van donderdag opge sloten in een deels onder water staande schacht 800 meter on der de grond. De reddingswerk zaamheden waren een race te gen de klok. Niet alleen dreigde de tunnel waar de twaalf zaten geheel onder water te komen ook de zuurstofvoorraad leek slechts toereikend te zijn tot gisteren. Van de overlevenden die gered zijn, is er een ernstig gewond. De doorbraak om de vermisten te vinden, volgde op een tegen slag. Bij de pogingen de mijn werkers te redden, maakten de reddingswerkers een bereke- ningsfout. Daardoor stuitten ze op een loze ruimte en niet op de schacht waar ze overleven den dachten te vinden. Maar vanmorgen bereikten ze die schacht alsnog. De vermiste groep kompels werd afgelopen donderdag ver rast door water dat na een breuk van een wand de mijn in stroomde. Twee dagen na de ramp slaagden de redders er in 33 ingesloten mijnwerkers te bevrijden. Op het moment van het ongeluk werkten in totaal 71 mensen in de schachten, 25 van hen konden zichzelf tijdig in veiligheid stellen. In het oosten van Rusland deed zich vanmorgen een explosie voor in een mijn in Partizansk, ten oosten van Vladivostok. Daarbij zijn volgens de lokale autoriteiten geen doden geval len. Wel wordt één van de 71 mijnwerkers die onder de grond werkten op het moment van de ontploffing vermist. vrouw. „De geschiedenis van de hoofddoek is ook altijd de geschiedenis van een politiek symbool", aldus de verant woordelijke minister, Annette Schavan. De deelstaatregering zal op 11 november over het wetsont werp beslissen. Als het wordt aangenomen, wordt de wet nog voor het lo pende schooljaar van toepas sing verklaard. new vork/ap - Secretaris-gene raal Kofi Annan van de Verenig de Naties heeft zijn waardering uitgesproken voor een vredesi nitiatief dat de Palestijnse hoogleraar Sari Nusseibeh en een voormalig hoofd van de Is raëlische geheime dienst, Ami Ayalon, hebben ondernomen. Annan ontving het tweetal gis teren op zijn kantoor in New York. Nusseibeh en Ayalon hebben de afgelopen drie maanden in Israël en de Palestijnse gebie den 160.000 handtekeningen opgehaald voor een petitie waarin wordt opgeroepen tot een vredesregeling op grond waarvan Israël en een Palestijn se staat de grenzen moeten krij gen die bestonden voor de Zes daagse Oorlog van 1967. Annan zei dat initiatieven als die van het tweetal de vrede een impuls kunnen geven. ramallah/anp-afp - De Pales tijnse premier Ahmed Qurei blijft op zijn post na afloop be gin november van het mandaat van het huidige noodkabinet. Dat zei de Palestijnse minister van buitenlandse zaken Shaath gisteren in Ramallah. Volgens een Palestijnse functio naris heeft Qurei wel een voor waarde gesteld voor hij de functie opnieuw aanvaardt. Hij zou eerst het dispuut met Ara fat over de controle van de vei ligheidsdiensten willen oplos sen. De president wil de macht hierover niet opgeven. Shaath zei dat het huidige noodkabinet de kem gaat vormen van de nieuwe regeerploeg. Het parle ment zal om goedkeuring van het nieuwe kabinet worden ge vraagd, aldus de bewindsman. Hij zei dat het Centraal Comité unaniem was in zijn besluit om Qurei voor te dragen. De afgelopen weken heeft Qur ei gehint het premierschap geen vervolg te willen geven. Zo zei hij op 13 oktober 'niet ge neigd te zijn' op zijn post te blijven na de ruzie met Arafat over de benoeming van Nasser Youssef tot minister van bin nenlandse zaken. Qurei verloor deze strijd en een vertrouweling van Arafat kwam op het ministerie van binnen landse zaken dat de veiligheids diensten controleert. Begin de ze week veranderde echter de toon van de premier. Toen gaf hij al een aanwijzing aan te vvil- len blijven omwille van de 'sta biliteit'. De post van premier werd onder zware internationa le druk gecreëerd. De Verenigde Staten en Israël hoopten zo de positie van Arafat te ondermij nen die het 'terrorisme' zou steunen. door Liesbeth Buitink Rijswijk - Iain Duncan Smith verraste in 2001 vriend en vijand door gedoodverfde favorieten voorbij te streven en verkozen te worden tot partijleider van de Britse Conservatieve Partij. De voormalige beroepsmilitair slaagde er echter geen moment in over te komen als een potentiële premier. Zijn oproep om 'achter hem te staan of uit de weg te gaan' is tevergeefs. Duncan Smith (49) lijkt vandaag na twee moeizame jaren plaats te moeten maken voor een nieuwe Tory-leider. IDS, zoals de Britse pers hem gemakshalve noemt, geldt als een man met zeer rechtse opvattingen. Hij vond zijn aanhang dan ook vooral bij de Conservatie ven uit het kamp van Margaret Thatcher, de 'IJzeren Dame' die de partij én het land jarenlang met harde hand regeerde. Hij kenschetst zichzelf als 'stille man' met een verslaving aan sportvissen en profileert zich zelf graag als huisvader met vier kinderen. Duncan Smith werd in 1954 geboren als zoon van een in de Tweede Wereldoorlog onderscheiden lucht machtofficier en een Ierse balletdanseres. Hij is actief christen en onderbouwt met zijn geloof zijn weerzin tegen abortus, is uitgesproken voorstander van de doodstraf en heeft geen bezwaar tegen een corrigeren de tik met een rietje. Homo's horen volgens hem niet thuis in het leger; vrouwen mogen wel dienen, maar niet in de frontlinies. De bedachtzame intellectueel was een vrij onbekende speler in het Britse politieke veld toen hij William Ha gue na de verkiezingsnederlaag van 2001 opvolgde. Duncan Smith was geen beroepspoliticus, maar had na zijn middelbare schoolopleiding op een Spartaans instituut gekozen voor het leger. Na de militaire academie van Sandhurst zag Duncan Smith in 1975 militaire actie in Noord-Ierland, waar hij diende bij de Scots Guards. Het was op het hoogtepunt van de bloedige gewapende strijd in Noord-Ierland. Volgens een collega-officier was IDS er getuige van 'vreselijke dingen'. Duncan Smith diende ook in Rho- desië, vlak voordat het land Zimbabwe werd. Aan het begin van de jaren tachtig koos hij voor het bedrijfsle ven. In 1982 trouwde hij met Elizabeth. Pas tien jaar later werd IDS politiek actief en behaalde hij een zetel in het Lagerhuis. Daar liet hij zich meteen zien als uitgesproken euroscepticus. Hij stemde tegen het Verdrag van Maastricht. Als lid van het Tory-scha- duwkabinet onder William Hague dreigde hij eens af te treden, als Hague zich niet uitdrukkelijk tegen invoe ring van de euro in Groot-Brittannië zou blijven verzet ten. Duncan Smith zwakte zijn ultrarechtse imago in de campagne voor de leiderschapsverkiezing in 2001 af doende af om de Conservatieve Partij achter zich te/ krijgen. Progressieve Tories waarschuwden toen al dat de partij onder zijn leiding gedoemd zou zijn tot de op- positiebanken of zou uitsterven. Hun waarschuwing bleek het afgelopen jaar niet ongegrond. In het jaar dat de regerende Labour Party worstelde met de binnenlandse protesten tegen de oorlog in Irak, de Kelly-affaire, parlementaire onderzoeken en steeds weer opborrelende twijfels aan de toekomst van de re- gering-Blair, slaagde Duncan Smith er niet in garen bij die problemen te spinnen. Speculaties over zijn politieke toekomst bleven hem voortdurend achtervolgen. lain Duncan Smith en zijn vrouw Betsy. Foto: AP/Max Nash

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7