KUNST CULTUUR 'Hoe groter we groeiden, hoe leuker het werd' 1 Elf gegadigden voor overname Leidse Kunstuitleen 'We hebben het grandioos' Tiende Disco Dance Classics Party markeert tienjarig bestaan Fun Party's documentaire op IDFA 5 '1 ?t| Frédérique Sluyterman van Looin steelt vocaal de show in 'de Cursu;5 Geld subsidieregeling speelfilms lijkt al c® WONEN woensdag 29 oktober 20d Eric Clapton. Foto: AP Eric Clapton weer naar Ahoy' Rotterdam - Gitaarvirtiioos en zanger Eric Clapton geeft op 11 april een concert in Ahoy' Rot terdam. Het is dan drie jaar ge leden dat de 58-jarige Brit voor in het laatst in deze zaal optrad. Toen vertelde hij het publiek dat dat voor het laatst was, om dat hij niet weer aan een nieu we wereldtoemee zou begin nen. Nu blijkt dat hij de verlei ding toch niet kan weerstaan. In november en december geeft hij een reeks van zestien con certen in Japan. In het voorjaar van 2004 heeft het Europese deel van de toemee plaats. De voorverkoop voor het Ahoy' be gint zaterdag. Van Vliet weer voor Unicef den haag - Paul van Vliet be gint op 4 november in Hoofd dorp zijn nieuwe theatertour nee ten bate van Unicef. De ca baretier brengt in 42 voorstel lingen een selectie uit zijn oude repertoire, aangevuld met nieuw materiaal. Net als vorig seizoen gaat de opbrengst naar Unicef-projecten ter ondersteu ning van kinderen die zijn ge troffen door oorlog of conflict. Van Vliet zal tijdens de show ook iets vertellen over zijn eigen ervaringen als oorlogskind. Veilingrecord voor Breitner Amsterdam - Met de verkoop van zijn schilderij 'Geesje Kwak als Kimono-meisje' is gisteren een veilingrecord gevestigd voor de Nederlandse kunste naar Georg Hendrik Breitner (1857-1923). Het werk bracht bij veilinghuis Christie's in Am sterdam 582.450 euro op. Gorbatsjov opent expo Groningen Groningen - Michail Gorba tsjov opent op zaterdag 13 de cember de tentoonstelling 'Het Russische Landschap' in het Groninger Museum. De oud- president van de Sovjet-Unie zal tijdens zijn bezoek aan Gro ningen tevens een bezoek bren gen aan de Rijksuniversiteit Groningen. De 72-jarige Gorba tsjov, tegenwoordig vooral ac tief als het gezicht van de Gor batsjov Foundation, komt spe ciaal voor de opening van de expositie naar Nederland. De Gorbatsjov Foundation werpt zich op als pleitbezorger van de Russische cultuur. door Herman Joustra leiden - Liefst elf instellingen en particulieren zijn serieus geïn teresseerd in de overname van de Kunstuitleen in Leiden. De gemeente, die van de gemeen teraad tot 1 januari de tijd heeft gekregen haar keuze te bepa len, voert op dit moment ver kennende gesprekken met de kandidaten. Omdat een aantal gegadigden anoniem wenst te blijven noemt de gemeente nog geen namen. Drie van de elf kandidaten heb ben in een eerder stadium wel te kennen gegeven mogelijkhe den te zien voor een nieuwe start van de Kunstuitleen, die als gemeentelijke instantie op 1 januari 2005 definitief haar deuren sluit: de Stichting Beel dende Kunst uit Haarlem, Kunst Vliegwerk, en Art Gal lery Caro in samenwerking met Business Art Service. Zij denken dat het mogelijk is meer bezoe kers en huurders te trekken en de Kunstuitleen rendabel te maken. De gemeente wil de Kunstuitleen sluiten omdat men geen subsidie wil blijven verstrekken als maar weinig mensen worden bereikt. De Stichting Beeldende Kunst (SBK) in Haarlem, ook een Kunstuitleen, nam enige tijd geleden de eveneens noodlij dende kunstuitleen in Bever wijk over en wist daar in korte tijd het aantal leners op te schroeven. De uitleen in Haar lem loopt ook goed. Volgens SBK-directeur L. Duppen heeft de Haarlemse Kunstuitleen werk in huis van gerenommeer de Nederlandse kunstenaars. Wat hem betreft zou ook de Kunstuitleen Leiden, wil die in Haarlemse handen overgaan, niet louter werk van Leidse kunstenaars gaan uitlenen. Kunst Vliegwerk, een atelier voor verstandelijk gehandicap ten, heeft ook wel oren naar een overname van de Kunstuit leen Leiden, maar ziet in dat verband wel slechts een facili taire rol voor zich weggelegd. ,,Wij willen de kunstwerken uit lenen, niet het aankoopbeleid bepalen liet coördinator H. van den Wijngaard eerder we ten. door Theo de With leiden - Twee keer per jaar tril len de Leidse Groenoordhallen op hun grondvesten. De Disco Dance Classics Party's in het voor- en najaar zijn een begrip geworden. De gouden formule van vijf uur lang discomuziek en tussendoor vijf optredens van ar tiesten uit het discotijdperk wordt inmiddels ook elders in het land toegepast. Tien jaar ge leden begonnen Paul Louwers en Richard Neuteboom feesten voor leeftijdgenoten te organiseren, omdat er niets voor die doel groep was. Nu staan ze aan het hoofd van een goed renderend bedrijf dat discofeesten organi seert, bedrijfsfeesten op maat le vert en cd's uitbrengt. Vier dertigers verveelden zich. Daar is de oprichting van het bedrijf Fun Party's op terug te voeren. ,,In Leiden viel niets te beleven voor mensen van onze leeftijd", haalt Richard Neute boom herinneringen op aan 1993. „Daarom zijn we zelf maar feestjes gaan organise ren." Het allereerste was op 22 mei 1993 in zalencentrum An- tonius. Onder het motto 'Back to the Soul' wisten vijfhonderd Leidenaars de weg naar het feest te vinden. Nog niemand dacht eraan om er een bedrijfs matige activiteit van te maken. „Het was puur voor de lol." Van de oprichters is naast Ri chard Neuteboom alleen Paul Louwers overgebleven. De an dere twee zijn afgehaakt toen Fun Party's steeds groter werd en steeds professioneler ging werken. „Zo'n vier keer per jaar hadden we een feest in het An- tonius. Beheerder Ab Huijbers zag 't wel zitten met ons. Hij vond het zelf ook leuk. In die tijd hebben we heel veel met succes gewerkt met winnaars van de Soundmix Show." Eind 1994 verhuisden de fees ten naar de Hotels van Oranje in Noordwijk. „Tja, dat had toch iets meer klasse", zegt Louwers. „Bovendien was daar plaats voor ruim 1500 man. Daardoor konden we ook met grotere artiesten gaan werken. Boney M trad toen voor het eerst op voor ons. In het begin hebben we artiesten er echt van moeten overtuigen dat onze feesten klasse hadden. Niet ie dereen nam ons serieus. Ri chard kwam soms rechtstreeks van de veiling, waar hij toen nog werkte, naar een bespre king in Oranje. Dan had hij het zand nog aan zijn handen." Louwers en Neuteboom lieten zich niet uit het veld slaan. Ze waren voor tweehonderd pro cent overtuigd van het concept. „Hoe groter we groeiden, hoe leuker het werd. Met meer be zoekers krijg je ook meer moge lijkheden." Bij het vijfjarig be staan van Fun Party's kwamen de Groenoordhallen in beeld. Ook werd de formule aange past. Werd in Noordwijk nog muziek uit de jaren zestig tot en met negentig ten gehore ge bracht, in Leiden werd de mu ziekkeuze toegespitst op de hoogtijdagen van de disco. De term 'Disco Classics' werd erop losgelaten: klassiekers uit het discotijdperk die dertigers en veertigers nog kennen uit hun jeugd. Van een regionaal feest is de Disco Dance Classics Party uit gegroeid tot een landelijk eve nement dat met 7500 bezoekers de Groenoordhallen steevast uitverkoopt. „Op het eerste feest hebben we nog geld moe ten toeleggen, maar sindsdien is het alleen maar bergopwaarts gegaan. Twee jaar geleden heb ben we onze baan opgezegd en we leven nu van Fun Party's." Inmiddels is er in het voor- en najaar een feest. Klinkende na men als Boney M, Baccara, Ta- vares, Amanda Lear, Mai Tai en Irene Cara hebben er opgetre den. Dj Comé Klijn praat de Paul Louwers (links) en Richard Neuteboom bij de bar met uiteraard discolampen in hun kantoor in de Leidse Groenoordhallen. Foto: Henk Bouwman optredens aan elkaar en draait tussendoor plaatjes. Komende zaterdag wordt het tienjarig bestaan van Fun Par ty's gevierd met de tiende Disco Dance Classics Party. De orga nisatoren laten de artiesten te rugkeren die de meeste indruk gemaakt hebben: Jocelyn Brown, Tavares, The Trammps, Jimmy Somerville en een act waarvan de naam nog geheim wordt gehouden. Volgens Louwers is een artiest geschikt om op te treden als hij minstens twee herkenbare hits heeft gehad die de bezoekers kunnen meezingen. „Wij stel len als voorwaarde dat ze alleen hun hits zingen. Irene Cara wil de bijvoorbeeld ook ballads zingen, maar dat hebben we niet toegestaan. Zo'n avond moet knallen. De gasten moe ten lekker kunnen dansen. We hebben ook een keer Patrick Hernandez gehad. Die heeft maar één hit ('Bom to be alive') gescoord en was dus snel uitge zongen. Heel graag hadden we de Weather Girls ('It's raining men') ook terug laten komen, maar bij hun optreden in 2001 moest één van de twee zich we gens ouderdom en overgewicht al staande houden met behulp van een tafeltje. Dat lukt dus niet meer." Het tweetal krijgt weieens de vraag voorgeschoteld waarom ze geen discotheek openen als er blijkbaar zo'n behoefte is aan oude discomuziek. Maar daar geloven ze niet in, stelt Neute- boom. „Onze klanten hebben een baan, kinderen en een hy potheek. Twee keer per jaar wil len ze nog wel een oppas rege len, maar dat doen ze niet drie keer per week. Wij zóeken onze uitbreiding in een andere rich ting." Vorig jaar hebben ze voor het eerst een discofeest voor 5000 bezoekers gegeven in de Brabanthallen in Den Bosch. Volgend jaar staan er zelfs vier op het programma: twee in Lei den, één in Den Bosch en één in de IJsselhallen in Zwolle. Zo willen ze steeds meer Nederlan ders ook op kleinere plekken kennis laten maken met hun succesformule. De ultieme droom van de Lei denaars is om een stadion vol te krijgen. „En dan zien hoe zo'n mensenmassa uit z'n dak gaat op die discostampers." Art Gallery Caro denkt iil menwerking met Businesi Service de Leidse Kunstui nieuw leven in te kunnen zen. Eigenaar C. van Liero recent met zijn galerie ovet goede nieuwe locatie voq uiüeen te beschikken. Bef dien beschikt Business Art^, vice naar zijn mening ovfr nodige expertise en contf teit. In vijftien jaar groeidr bedrijf uit tot grootste kuni huurder aan bedrijven in* derland. rt f p ==f Nederlandse fc Hl amsterdam/anp Het zei de documentairefilmfe* IDFA geeft dit jaar extra* dacht aan de hoogtijjareiT de Nederlandse document film tussen 1945 en 1965yi maakte festivaldirecteur^ Derks gisteren bekend. He tival is van 20 tot 30 noveli in Amsterdam. |c Tijdens de IDFA zijn in tie! gen ruim 200 documentair zien, verdeeld in een aantf? tegorieën. Wat dit jaar opvi de drie zogenoemde coi tieprogramma's met in 61 documentaires, is het ge aantal Nederlandse pr< ties: slechts zes, waarvan competitie 'First Appear^ maar één nationale debuu ('Scheppers' van Chai Loch Derks vindt dat de kwalitei de Nederlandse prodil achteruit is gegaan. „De b- ge tendens is dat de make de vierkante centimeter zijn. Het lijkt op navelstare grote verhalen worden g- den." Het bevreemdt haa de wereld in vuur en vl« en dat dat alleen is terug den in actualiteitenprol ma's en niet in documents IDFA opent 20 novembeg 'Capturing the Friedmans Andrew Jarecki waarin hf seksschandaal reconsti dat halverwege de jaren maandenlang het nieuv Amerika beheerste. Het Friedman raakt ontwrielf vader Arnold en een vj drie zoons worden gearres op verdenking van grootsj misbruik van jonge jongei Tijdens IDFA 2003 star" Oostenrijkse filmmaker I Seidl centraal met onder een retrospectief van zijn Ook zijn onder de noemer TODAV achttien films ti over de machtspolitiek Verenigde Staten sinds del nationale strijd tegen het risme begon. Bovendien discussies, talkshows, m classes en seminars op h( gramma. IDFA vindt meer plaats in De Bali Stadsschouwburg en Paj De prijsuitreiking is op 28 november. i/lam_ rug tl ipraf ~nta beg ins 1 tc* !um lier var_ rrejï ots| gei* »tar" r t Ier ijn ner tef c v| del iet P 'L In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: de Big Band Bollenstreek. Een mooie pakkende naam, Big Band Bollenstreek. Ook een naam die aardig de lading dekt De muzikanten komen stuk voor stuk uit de Bollenstreek, of van net daarbuiten. Dat is al jaren zo. Op de kop af 25 jaar. De Big Band Bollenstreek geeft daarom een groot feest, met op 1 november een optreden in De Kleine Engel in Lisse. Dat betekent dat er vooraf ste vig wordt gerepeteerd in deze zaal. Onder de bezielende lei ding van dirigent Adri van Vel- sen wordt het grote repertoire nog eens doorgenomen. Hé, worden daar triolen gewoon als achtste noten gespeeld? Dat kan niet, vindt Van Velsen. Op nieuw maar weer. Totdat het stuk vloeiend en swingend klinkt. Maar hoe serieus er ook wordt gespeeld, zonder plezier kan dat natuurlijk niet, zeggen een paar blazers, die even met elkaar aan een tafeltje zijn ge schoven om het hoe en wat van hun band uit de doeken te doen. „We hebben het samen grandi oos", zegt Willem Ruigrok. „Zonder plezier is het niks", vindt Henriëtte Limburg. „Ook al moeten we kwaliteit leve ren", vultAad Wols aan. „Maar dat lukt ook", weet Limburg op haar beurt. „Wij gaan nog steeds vooruit, dankzij de diri gent." En dat is niet het enige, aldus Willem Ruigrok: „Het komt soms nog wel eens voor, dat ik vermoeid uit mijn werk kom. Dan heb ik eigenlijk geen zin om te repeteren. Maar ik ga toch, omdat ik weet dat ik na afloop weer helemaal fris ben. De vermoeidheid is dan weg." Dat is nog eens harmonieus samenspel. Eensgezindheid al om. Willem Ruigrok: „Het is een hechte groep. We hebben een standaardbezetting. Van 22 man. We zijn niet op zoek naar nieuwe leden, zolang de stoe len bezet blijven. Nou ja, we zijn wel op zoek naar een pia nist." „Op dit moment spelen we weer even met een oudge diende, Erik Doelman", gaat Aad Wols verder. „Hij is intus sen professional, maar doet speciaal voor het lustrumcon cert weer even met ons mee. Ja, we wilden voor dat concert weer even in de originele be- Big Band Bollenstreek: „Wij gaan nog steeds vooruit, dankzij de dirigent, Adri van Velsen." Foto: Taco van der Eb zetting spelen, voor zover mo gelijk. Na het concert is het he laas weer afgelopen." Willem Ruigrok: „Frits Landes- bergen helpt ons wel eens uit de brand en speelt mee. Kijk, een pianist voor een optreden, dat lukt altijd wel. Er is altijd wel een invaller te vinden. Ook voor repetities. Dat klinkt mis schien gek, maar ook bij het re peteren is dat belangrijk. Dat speelt gewoon lekkerder." Aad Wols: „Zonder pianist is er geen big band." Willem Ruig rok: „Blazers lopen met een manke poot, zonder pianist. We blijven zoeken." Big-band-muziek is zeker nog van deze tijd, vinden de bla zers. Omdat de muziek tijdloos is. „Ook al is het nu overal house en hiphop, wat de klok slaat, de Big-band-muziek slaat ook bij jonge mensen zeker wel aan." Aad Wols: „Voorbeeld: we hebben jarenlang gespeeld op het vwo in Lisse. De leerlin gen waren enorm enthousiast. Dus er is heus nog wel belang stelling voor, hoor." „De laat ste jaren helaas wat minder", constateert Coen Maas. „Het nieuwe is er voor het publiek misschien van af. Bovendien zijn er veel meer bigbands ge komen." De Big Band Bollenstreek doet er alles aan om bij het lustrum concert uitstekend voor de dag te komen. Aad Wols zorgt voor het slotakkoord van het ge sprek: „Het leuke van dit con cert is dat we op één avond met twee bands spelen. Die met het oude repertoire en die met het nieuwe, moderner re pertoire. Voor elk wat wils." De Big Band Bollenstreek viert zijn jubileum op zater dag 1 november in De Klein Engel, Heereweg 461 Lisse. Aanvang 19.45 uur. De entree is gratis. Herman Joustra theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Musical, de Cursus', met Gerrie van der Klei, Frédérique Sluyterman van Loo én Erik Brey. Regie: Michael Diederich. Gezien: 28/10 (première), Leidse Schouwburg. Ontegenzeggelijk spreekt er liefde uit 'Musical, de Cursus'. Liefde voor de muziek, liefde voor het vak, liefde voor het to neel - en liefde voor zichzelf. Erik Brey, Frédérique Sluyter man van Loo en Gerrie van der Klei brengen hun favoriete mu sicalliedjes in de vorm van een 'cursus', die tal van aspecten van het genre aan de orde laat komen. De thema's, de zang stijl, de audities, het van de we reld vervreemdende repeteren, het publiek en natuurlijk de on derlinge competitie. Dat laatste speelt natuurlijk het hele pro gramma lang: de vriendschap pelijke wedstrijd tussen de ge arriveerde ster Van der Klei en de aanstormende ster Sluyter man van Loo is een dankbare running gag. De spil van 'Musical, de Cursus' is Erik Brey, die met jaloersma- kend gemak de toon zet, maar vocaal gezien steelt Frédérique Sluyterman van Loo tintelend de show. De meeste présence heeft natuurlijk Gerrie van der Klei, die haar leeftijd koket uit speelt en geregeld fel opvlamt. Mooi zijn ook de subtiele ver wijzingen naar het Nederlandse musicalrepertoire, zoals het lied van de oude diva 'In mijn tijd', dat onmiddellijk 'Goddank er komt weer schaarste' uit 'Wat een planeet' in herinnering roept. Aan de vorm houden ze vooral vast in het eerste deel van het programma. Ze beginnen zelfs met het vilein becommentari ëren van het ingeleverde huis werk van 'cursisten' in de zaal. Vervolgens springen ze door de stof heen op muziek van musi cal-evergreens, uit 'The sound p of music' van Rodgers en merstein natuurlijk, matvo Steven Sondheim, Irving l i Lerner en Loewe, Kebb er der en zelfs Casey Jacob maker van Grease) kome bod met speciaal voor dé— genheid vernederlandste sten. Die melodietjes zijn het 1 ment. Erik Brey, die bijn en ook zichzelf aan de i begeleidt, is een pianist c sferen en stijlen typeel mooie arrangementen kaf zinnen. Maar na de pauze de klad er een beetje ir^ worden al die mooie mg wijsjes vooral ingezet om P maar weer de musicalster"- klagen dan wel te be wie If Goedwillende amateurs steeds weer braaf opdrdt publiek worden wat mij iets te cru afgezet tegen L va's, bij lange na niet altijr overtuigend. Dat maakt dele luchtje dat rond 'M_-- de Cursus' hangt, iets te trant. 31 1.1 den haag/anp - Er is dit jaar al voor 41 miljoen euro een be roep gedaan op de fiscale sub sidieregeling voor speelfilms, terwijl het budget maar 23 mil joen bedraagt. Het is dan ook twijfelachtig of er nog geld overblijft om de regeling vol gend jaar voort te zetten. Dat blijkt uit stukken die het minis terie van Financiën naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De betreffende regeling maakt het voor particulieren mogelijk om fiscaal gunstig te investeren in speelfilms. Het kabinet wilde er volgend jaar mee stoppen, omdat het verlenen van belas tingvoordelen aan particulieren ook tot misbruik kan leiden. Maar de Tweede Kamer heeft bedongen dat de fiscale stimu lans nog één jaar in stand blijft, in afwachting van een andere subsidieregeling voor speel films. Voor dat extra jaar is ech ter geen apart budget beschik baar. Het voortzetten van de re geling moet betaald worden uit het geld dat dit jaar overblijft. Nu het aantal aanvragen bijna tweemaal zo groot is als het be schikbare bedrag, lijkt er weinig kans op dat er voor 2004 nog iets overschiet. D66-Kamerlid Bakker ziet het niet zo somber in. Hij wijst er op dat er de afge lopen jaren steeds geld is over gebleven omdat aanvragen werden afgewezen of omdat speelfilms uiteindelijk niet doorgingen. Bovendien is er volgens Bakker nog zo'n 1 joen over van vorig jaar. (advertentie) Exposities, lezinge - workshops en I interieuradvies bl kunstuitleencentrej heel Nederland)! www.kunstuitleeij^

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18