REGIO 'Oneerlijke plannen' in prullenmani 'Nou, dit was de moeite niet Leiderdorpse raad wil imperium met smeergeld uitbreiden Leiderdorpse stoepen zijn hindernisbaan voor rolstoeler VVD twist met wethouder over natuurcentrum in Leiderdorp Run op huizen Kwaakboog in Oegstgeest Honderd jaar door een goed humeur 'Kagerplassel onder één J gemeente' Rommelmarkt in verpleeghuis oegstgeest - Verpleeghuis Wijc- kerslooth en zorgcentrum Rus- tenborch in Oegstgeest houden zaterdag samen een rommel markt. De opbrengst wordt be steed aan een nieuwe piano en nieuwe verduistergordijnen voor de activiteitenbegeleiding van beide huizen. De rommel markt heeft plaats van 10.00 tot 15.00 uur aan het Wijckersloot- hplein 1 en 3. Mensen die nog spullen willen inleveren kun nen dat morgen en vrijdag nog doen. leiderdorp -De WD in Leider dorp eist dat wethouder Mac- Gillavry een overzicht geeft van de verwachte kosten voor het natuureducatie-centrum dat in park De Houtkamp wordt ge bouwd. „Ik constateer weer dat de wethouder zijn dossier niet kent, en dat geeft een zorgelijk gevoel", aldus WD'er Goossens gisteravond tijdens een com missievergadering. De wethou der distantieerde zich van de aantijgingen van Goossens, maar zegde wel toe dat hij een financieel overzicht maakt. Voor het natuur- en milieucen trum heeft de gemeenteraad eerder al 450.000 euro beschik baar gesteld. Van dat geld moe ten zowel de architect als de ruimtelijke procedures en de bouw betaald worden, evenals de opslagplaats voor hooi en sanitaire voorzieningen bij de kinderboerderij. Gisteravond vergaderde de commissie ruim telijke ordening over de vraag of er alvast 75.000 euro beschik baar gesteld kan worden voor de voorbereidingen. Het cen trum wordt gebouwd op de vijf sprong in het park en vervangt het krakkemikkige en krappe gebouwtje naast restaurant In den Houtkamp. Tijdens de discussie vroeg WD'er Goossens zich af of het ambitieuze ontwerp voor het educatief centrum wel betaal baar is. „Er is straks 375.000 eu ro voor over. Kan het daarvan gedaan worden?" .Als het niet lukt, kom ik bij u terug", ant woordde de wethouder. Daar mee was Goossens niet tevre den. „Dat vind ik geen goede gang van zaken. U moet zich er hard voor maken dat het lukt." Ook CDA'er Laman hield Mac- Gillavry voor dat hij zich aan de afspraak moet houden. Vervolgens wees Goossens MacGiÏÏavry erop dat ook de hooiopslag en de overige voor zieningen, die niet in het na tuurcentrum worden onderge bracht, van hetzelfde bedrag betaald moeten worden. De wethouder ontkende dat aan vankelijk, maar gaf later aan dat het weinig uitmaakt omdat de hooiopslag niet veel kost. Toch stemde dit de WD niet gerust. „Ik vind het zorgelijk dat u dat niet precies weet. Ik krijg bij de ze wethouder het gevoel, en dat is niet voor het eerst, dat hij zijn dossier niet goed kent." door Janneke Dijke leiderdorp - Leiderdorp oogt groen en heeft veel mooie wandelpaden, maar mensen in een rol stoel voelen zich vaak alsof ze bezig zijn aan een hindemisbaan. Als ze een blokje om gaan, stui ten ze op veel plekken op losliggende stoepte gels, scheuren in het wegdek, steile opgangen naar bruggetjes en nauwe hekjes die fietsen moe ten tegenhouden, maar tegelijk een belemmering zijn voor de rolstoeler. Het blijkt allemaal uit het verslag van de stoepen- patrouille. Een paar weken geleden onderwier pen veertig rolstoelrijders en hun begeleiders alle stoepen en paden aan een kritische toets. De rol stoelers telden 256 keer een slecht wegdek. Het Platform Gehandicaptenbeleid Leiderdorp en Pluspunt voor welzijn en dienstverlening, die de patrouille op poten zetten, presenteerden het verslag vanochtend aan wethouder MacGillavry. Het college heeft al laten weten dat er geld be schikbaar is om snel een paar problemen op te lossen. De aanbeveling in het rapport is duidelijk: dat geld is broodnodig. Met name de voetpaden in park De Houtkamp, rondom de Buitenhofvijver en langs de Dwarswatering zijn moeilijk begaan baar voor iemand in een rolstoel. Deze voetpa den moeten met voorrang opgeknapt worden, vinden de opstellers van het rapport. Ook de overgang van voetpaden naar bruggetjes zijn vaak slecht. Een probleem voor rolstoelrijders zijn de vele losliggende stoeptegels. Vaak zijn bomenwortels de boosdoeners, omdat die de tegels omhoog drukken. Bovendien staan de bomen vaak mid den op de stoep, waardoor er te weinig door gangsruimte is voor een rolstoeler. Dit geldt ook voor palen met verkeersborden, bushokjes en lantaarnpalen. Pluspunt en het Platform Gehan dicaptenbeleid hopen dat de gemeente hier kri tisch naar kijkt als een gebied op de schop gaat voor een facelift, zoals op dit moment aan de Vronkenlaan en de Van Poelgeestlaan. Andere obstakels voor iemand in een rolstoel of met een kinderwagen zijn de hekjes die fietsers op voetpaden moeten weren. Nodeloos ingewik keld, is het oordeel in het rapport. De hekjes moeten meer uit elkaar gezet worden. Ook is het opgevallen dat juist rondom huizen waar veel mensen in rolstoelen wonen, de stoepen slecht zijn. De initiatiefnemers van de stoepenpatrouille geven de gemeente de tip om meer bekendheid té geven aan het telefoonnummer van de ge- meentewerf, waar mensen kunnen doorgeven dat er een stoeptegel los ligt. Niet alleen de gemeente krijgt een berisping. In totaal deelden de rolstoelers 84 gele kaarten uit aan inwoners van Leiderdorp. Meestal ging het om struiken die over de stoep hangen, waardoor iemand in een rolstoel er moeilijk door kan of nat wordt na een regenbui. moeilijk een huis kunnen bin nenkomen, maar ook dat de buurt zo is ingericht dat een verhoogd gevoel van veiligheid ontstaat. Deze week is voor het keurmerk een convenant gete kend door Jos Jansen, politie Hollands Midden en de ge meente Oegstgeest. oegstgeest - Kwaakboog, Ren baan en Serre heten de bouw projecten waaraan in de Oegst- geestse nieuwbouwwijk Poel geest gewerkt gaat worden. Voor de 51 koopwoningen van de Kwaakboog konden gegadig den zich inschrijven. Bouwer Jos Jansen kan tevre den zijn: 310 inschrijvingen staan geregistreerd. Wanneer de inschrijving voor Renbaan en Serre begint, is nog niet be kend. De drie bouwprojecten zijn de eerste in Poelgeest die voldoen aan het politiekeur merk 'veilig wonen'. Dat bete kent niet alleen dat inbrekers leiderdorp - Het liefst had ze een paar nieuwe benen gekregen voor haar honderdste verjaardag. Op haar hoge leeftijd is goed lopen er namelijk niet meer bij, al zat ze zelfs na haar negentigste nog wel eens op de fiets. Helaas zat zo'n prachtcadeau er gisteren niet in voor Lenie van Riet-Brocaar. Wel kreeg zij op haar verjaardag een drukbezochte receptie aangeboden in zorgcentrum Dillenburg in Lei derdorp, waar ze vijfjaar woont. Tientallen familieleden, medebe woners en vrienden waren gekomen om haar feliciteren en te overla den met bloemen. De geboren en getogen Leidse, 68 jaar getrouwd geweest, moeder van een zoon en oma van twee kleindochters, was geen moment ze nuwachtig voor de bijzondere dag en had 'goed geslapen'. „Eigenlijk gaat het allemaal een beetje langs me heen", zegt ze op haar ge mak, even voordat ze een 97-jarige vriendin in de armen sluit. Ze kennen elkaar al 87 jaar. Van Riet heeft vanaf haar 65ste met haar man in Huis ter Does ge woond. Hier kon ze maar moeilijk stilzitten. Zo stond ze als voorzit ter van de recreatiecommissie garant voor vele activiteiten in het huis. Ook stond ze er regelmatig achter de bar. „Ze is altijd vrolijk en ze klaagt nooit over iets", zegt Bep Heijnen, vertrouwenspersoon bij Dillenburg, bewonderend over Van Riet. „Ze heeft bovendien nog nooit iets ernstigs gemankeerd. Volgens mij heeft ze deze prachtige leeftijd gehaald door haar altijd goede hu meur. Zij is een ontzettend aimabel mens." Foto: Hielco Kuipers ncL. >riP1 wo regio - Bij de samenvoflof van Warmond, Sassenheic Voorhout moeten ook de gerplassen worden betrok Gedeputeerde staten sti gisteren het herindeling! werp vast. Ze willen niet dat in januari 2006 de fu; meente van start gaat vinden ook dat dan de plassen onder het beheei één gemeente moeten k( Welke dat is, is volgens ciewoordvoerder Disco no| open vraag. Het provim stuur wil hierover in apri besluit nemen. Momenteel valt het gro deel van de Kagerplassen c Warmond, en is Alkemadf-^ goede tweedeDe Alkem. gemeentesecretaris W; is niet verbaasd over het s| punt van GS. „Op het liggen verschillende claim: zijn van mening dat de pi aan deze kant van de K> plassen het best bij ons Ook bij de bewoners üg^| zware claim om als er een| indeling komt bij Alkemaj worden gevoegd." Dat er aan de andere kant uit Warmond een claim Kaageiland, vindt de gemt secretaris niet zo raar. „ZijH" gen: willen we als recreaï meente iets betekenen vol Kagerplassen, dan is hel langrijk dat we alle oevt ons beheer hebben. Dat legitiem standpunt. Burgemeester Vosjan van tJJ.f mond laat weten nu niet njfy. krant te willen praten. door Janneke Dijke leiderdorp - Zodra Leiderdorp se politici de kans ruiken om hun gemeentegrenzen op te rekken, gebeurt er iets bijzon ders. In plaats van eenvoudige lieden die ooit toevallig in Lei derdorp neerstreken, worden het bloeddorstige aasgieren. In hun ogen staat elke vierkante centimeter extra grondgebied garant voor meer aanzien, macht en inkomen. Althans, dat zou je denken als je afgaat op de woorden die sommige politici gisteravond kozen voor hun pleidooi. „Het is een genoegen om onze heerlijkheid Leiderdorp in om vang te zien toenemen", zeiW- D'er Goossens. „Een uniek jaar, waarin we ons twee keer impe rialistisch kunnen opstellen", voegde PvdA'er McDaniel daar aan toe. Tijdens een commissievergade ring stond gisteravond het voorstel op de agenda om stuk jes van de buurgemeentes Al kemade en Jacobswoude aan het Leiderdorpse grondgebied toe te voegen. De snippers lig gen rondom rijksweg A4, in de buurt van de Pannenkoeken boerderij, en komen na de aan leg van de nieuwe op- en afrit ten aan de Leiderdorpse kant van de weg te liggen. Het is veel gemakkelijker als die gemeente er verantwoordelijk voor is. vin den de drie gemeentebesturen. Daar moeten immers ook de brandweerauto's en ambulan ces vandaan komen. Dat vinden de machtswelluste lingen in de Leiderdorpse raad ook. En zekér op deze manier. Voor het bemachtigen van het Warmondse deel van de Boter- huispolder moeten ze mis schien hun hamassen nog uit het vet halen. Maar bij deze an nexatie houden ze in elk geval schone handen, want burge meester en wethouders hebben het in een vergadering al met de buren opgelost. Uitbreiden van het imperium zonder wa pengekletter, zonder paarden met schuim op de mond, zon der dat er bloed vloeit, wie wil dat niet. 'Heerlijkheid Leiderdorp', 'im perialistisch opstellen', Goos sens en McDaniel waren hele maal in hun element. Dat Al kemade 15.000 euro wil voor de grond als afkoopsom voor de onroerendezaakbelasting die de gemeente wellicht misloopt, vinden sommige raadsleden, zoals BBL'er Weller, 'kinderach tig'. McDaniel vond van niet en bleef helemaal in zijn rol als Monopolyspeler uit vervlogen tijden. „Soms moet je in het on derhandelingsproces een beetje smeergeld betalen. 15.000 euro is niet zoveel", zei hij. Die uitspraak ging commissie voorzitter Thunnissen te ver. De PvdA'er, doorgaans niet vies van een flinke dosis beeld spraak, werd plotseling bang. Stel dat de pers op de publieke tribune het spel niet zou begrij pen, en werkelijk zou denken dat de raadsleden er duistere praktijken op nahouden? „U moet dat smeergeld natuurlijk niet verkeerd begrijpen", haast te hij zich te zeggen. Hij zag de krantenkoppen natuurlijk al voor zich. En terecht. Alkemade vangt weinig voor grenscorrectie alkemade - „Het is ons achter af ook een beetje tegengeval len." Met die woorden rea geert de Alkemadese wethou der Reijnders op de 15.000 eu ro die de gemeente vraagt het afstaan van grondgebied aan buurgemeente Leiderdorp. Voor het bedrag krijgt Leider dorp er zes en een halve hec tare grondgebied bij. Op die grond wordt de nieuwe afrit van de A4 aangelegd en ver schijnt in de toekomst als het goed is ook nog een ben pomp. De prijs die Leiderdorp mot betalen is gebaseerd op h bedrag aan ozb dat Alkemai door de grenswijziging mi loopt. Dat bedrag wordt ovel gens hoger als er inderda^ volgens planning een ben; nepomp wordt gebouwd het gebiedje. Als dat binm tien jaar plaatsheeft, dan hei Alkemade het recht om hogere vergoeding te vragen Wassenaar zit met gat van 20 miljoen door Nienke Ledegang vervolg van voorpagina wassenaar - Geen enkel draag vlak was er voor de plannen van het Wassenaars college om 20 miljoen euro te verdienen aan de verkoop van groen binnen de ge- meentegrezen. Eerst bewoners, en gisteravond ook alle fracties in de gemeenteraad wezen de 'notitie bouwlocaties' krachtig van de hand. Burgemeester en wethouders konden niets anders dan het plan van tafel halen. De fracties in de Wassenaarse raad noemden de verkoopplan nen 'niet eerlijk' en vinden ze 'regelrecht indruisen tegen het vastgestelde gemeentebeleid om zoveel mogelijk groen te be houden'. Verder is de commu nicatie met de inwoners tame lijk desastreus verlopen, zo viel op te maken uit de betogen van de verschillende fracties. De meeste fracties staken ook de hand in eigen boezem. „We hebben zelf om deze notitie ge vraagd. Het is triest dat het zo fout is gelopen", zegt CDA-frac- tievoorzitter Stolk. Hij betreurt het dat plekken waarover eer der geen enkele discussie be stond en die allang bestemd waren voor woningbouw, nu weer ter discussie staan. „Dat is het effect geweest van deze no ta. Dat is kwalijk." De WD ergert zich vooral aan de manier waarop de gemeente geld wilde verdienen aan de verkoop van openbaar groen. „De insteek om met bouwen al leen geld te genereren is niet goed geweestaldus raadslid Topper. „Er is niet naar ons, de raad en de burgers, geluisterd en als dat weer gebeurt, dan be raden wij ons als fractie stevig over de positie van dit college." Zover wilden PvdA en D66 het niet laten komen, maar zij deel den het bezwaar dat de plan nen geen planologische grd slag hebben. Oppositielid en Groen voorzitter Claassen is felleri spreekt van een vertrouw! breuk tussen inwoners en c«i ge. „Er is maar één weg enl is opstappen." Claassen stateert vele tekortkomingeP het rapport, zoals de vastR ling dat woningbouw de so<^ onveiligheid in het dorp zoi 1 gengaan. „Een gotspe. Als V J senaar al onveilig was, danf er andere wegen om die tey strijden dan het neerzetten* een paar huizen?" Burgemeester Van den senberg erkent dat het coC fouten heeft gemaakt. .AfgJ pen vrijdag hebben wij een! tra collegevergadering ingij en hebben we besloten dJ"^ geen draagvlak is. We kon daarom niets anders dan plannen intrekken. Dat d kent dat er alleen nog boul caties ontwikkeld worden een planologische grondsla® niet meer met een fin an doelstelling." Van den Muij I berg zegde verder toe het port en de commotie daar H heen in alle openbaarhei^ willen evalueren. „We moM buitengewoon goed comnJÉ ceren. We kunnen niet gaan alsof er niets is gebeur Hoe de gemeente het gat va miljoen wil dichten, k maandag tijdens de begroti behandeling aan de orde. 1 houder Van Dijk (WD) overgaan tot bezuinigingei personeel, het huishoudbo van de gemeente en op prt ten in het dorp. Verder is ve ging van de ozb wat haar treft een mogelijkheid. Door de hele operatie is h J kort in elk geval met 8.0001 toegenomen. Zoveel kosttl begrotingskrant van de r meente, die, met de opbrJ van de verkoop van het gl erin, waardeloos is gewordl door Annelieke Siappendel katwijk - „Een perfecte plek", zegt Hans Molenaar van de Ex plosieven Opruimingsdienst (EOD). „Goed zicht, zand in over vloed." Met zijn collega Jan Lu cas is hij verantwoordelijk voor het onschadelijk maken van de 28 brisantgranaten uit Oegst geest op het Noorderstrand in Katwijk, gisteren. Aan het eind van de ochtend wordt met een shovel een kuil gegraven en houdt de politie wandelaars, vis sers en een brommerrijder op af stand. Wat zou ervan te zien zijn, 250 meter verderop? De verwach tingen aan de 'zuidkant' zijn hooggespannen, een tiental mensen en een flink aantal honden wacht af wat er gaat ge beuren. „Zoiets maak je niet vaak mee", zegt vrachtwagen chauffeur Arjan Merkens uit Wijk bij Duurstede. Eigenlijk was het zijn bedoeling een haft- uurtje zijn hondje uit te laten en nog voor 12 uur te gaan la den. „Maar zo'n knal lijkt me wel leuk om te zien. „Zo leuk is het niet", zegt een oudere man uit Twente. „Ik heb zoiets al eens meegemaakt, met een vliegtuigbom die in een nieuwbouwwijk was gevon den." Zijn vrouw kent dergelij ke ontploffingen echter alleen van tv en is wel nieuwsgierig. Maar na driekwartier geven zij het wachten op. Ook anderen worden ongedul dig. „Duurt het nog lang?", vraagt een vrouw met een hond. „Hoezo, het is toch ge zellig?" reageert een politie man. „Ja, maar de honden wor den helemaal gek." „Je had je hond gewoon los moeten la ten", mengt Arjan Merkens zich in het gesprek, „het strand is groot zat." Dat vindt de vrouw geen goed idee. „Want als die bom straks afgaat, dan gaat 'ie meteen naar huis, ik ken hem een beetje." Brigadier Boers staat met een camera klaar om foto's te ma ken van het moment supème. „Ik ben er al vanaf het begin bij, sinds de aannemer een aantal granaten ontdekte tussen het puin uit Oegstgeest. Eén bom- EOD'ers Lucas (links) en Molenaar dragen een kist met granaten de kuil in. Foto: Dick Hogewoning verkenner beschreef wat er ge vonden was, vervolgens bracht de EOD advies uit. Maar toen er nog meer granaten tevoorschijn kwamen, werd het een spoed opdracht." Vervolgens moest de politie het werk stil leggen en de boel afzetten. Een bak ijzer die al was afgevoerd naar Nieuw-Vennep, werd terugge haald. Na bijna een uur wachten is het toch zo ver. EOD'er Molenaar draait aan een slingertje om stroom op te wekken en roept: „Ben je er klaar voor? Drie, twee, éénen hij drukt op een rode knop. Een doffe knal, zand vliegt de lucht in, gevolgd door witte rook. „Nou, dit was de moeite niet waard", reageert Merkens teleurgesteld. „Ik had een vuurzee verwacht van een paar meter hoog." „We hebben nog wel een geluids-cd met een ontploffing", grapt een verslag gever van Radio West. Terwijl alle omstanders afdrui pen, legt Molenaar uit waarom het zo lang duurde en de klap meeviel. „We gebruiken kneed - springstof, dat moesten we zorgvuldig aanbrengen. Hope lijk is alles in één keer weg. En we werken liever aan de veilige kant, daarom graven we de ex plosieven diep in. Als de scher ven op een paar meter afstand vallen, zou je zeggen: 'Lekkere jongens, die EOD.' En het is echt niet fijn als een scherf dichtbij komt, ik spreek uit er varing." Lucas is intussen met een schop de kuil ingelopen om te kijken of de operatie geslaagd is. De shovel graaft nog wat zand weg en strooit het in een lange strook uit, zodat de gra- naatresten zichtbaar worden. „Kijk", zegt Molenaar, wijzend op een emmer waarin de groot ste scherven verzameld wor den. „Aan de oppervlakte zou den de brisantgranaten in klei ne stukjes uiteen gespat zijn. Daarom brengen we ze onder de grond tot ontploffing. Dat is minder spectaculair, maar wel veilig." Twee granaten blijken nog in tact te zijn, maar de wandelaars mogen gewoon doorlopen ter wijl Lucas een plak wit materi aal uit de verpakking haalt. „Dit is geen boetseerklei hoor!" Het ligt aan de springstof in de gra naten zelf dat deze twee nog niet ontploft zijn, vertelt hij. „Dit zijn 'Oudhollandse' grana ten van ongeveer een eeuw oud, dus eigenlijk is dit ouwe troep. Maar dat moet je niet op schrijven hoor!", zegt hij la chend, en hij kneedt de spring stof om de projectielen. Voor de tweede keer "wordt ie dereen op afstand gehouden, maar nu duurt het niet lang en is het effect van de explosie nog minder. Deze keer moet het wel gelukt zijn, zegt Molenaar: „We konden nu in allebei de grana ten een ontstekertje doen." „Wat was er aan de hand, is er een mijn gevonden?", vraagt een man bij de strandopgang. Alles bij elkaar heeft de operatie ruim twee uur geduurd, maar hij komt echt te laat. Alleen wat kleine scherven blijven achter, onder een berg zand.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16