LEIDEN REGIO Geen nerd, maar wel goed in wiskunde Een hijskraan bouw je met papier en ijzerdraad R3 leiderdorps bedrijf viert est in Amsterdam Arena Exclusief bij Het Huis: de Leco collectie! Werkstraf geëist na seksueel misbruik van verstandelijk gehandicapte Familie niet gestraft voor aanvliegen moordenaar Leiderdorpse woonwagens eind volgend jaar verplaatst >03 woensdag 29 OKTOBER 2003 erling van Rijnlands Lyceum naar Olympiade in Athene daT Saskia Stoelinga eeVrcEEST - Hij heeft geen suf .khoofd, zijn brillenglazen .helder en zijn haar zit goed. jjieeft geen zakkige hoogwa ar, roek aan en de trui is leuk Pj. Alexander Tichler uit Lei- at geen uren achter de ,cen en is niet afkerig van Jwen. Hij doet aan sport en .,iek en heeft lol op school. 1 kreeg de 16-jarige eind- riahenleerling van het Rijn- 's Lyceum in Oegstgeest vo- ^leek het bericht dat hij als .^de is geëindigd op de Ne- \ndse Wiskunde Olympia- fen dan ben je opeens een i. „Wij wiskundigen moeten in dat stoffige imago", zegt I Ringeling, die liever spranke- wil overkomen. LXj zit allemaal zo. Mijn ou- 1 - leuke mensen - hebben P^elft gestudeerd. Ik denk dat e vader iets theoretischer is mijn moeder, maar mijn Gder is weer intuïtiever en re£chien wel creatiever. Deze n, lieve eigenschappen heb ik n Venomen. Een prachtige rs,pinatie, waarmee ik goed 1 Je voeten kan. Op de basis- j1 ol kon ik een klas overslaan het Rijnlands ging het ei- 3Pijk allemaal vanzelf. Niet 3 e\k niets hoeft te doen. Ik jjejin de vierde gekozen voor ItH de stroom Natuur en Techniek met muziek en Latijn." In het kamertje van zijn docent wiskunde, Wiltrude ten Bosch, meldt Tichler dat hij met zijn talen op een normaal niveau zit. „Een gunstige afronding brengt mij op een acht voor die vakken. Voor natuurkunde, scheikunde en wiskunde zit ik op een dikke negen. En voor muziek en Latijn zit ik tegen die negen aan. Ja, ik steven af op een cum laude (gemiddeld acht of hoger). Dat is inderdaad mooi." Docent Ten Bosch vindt het ook mooi. „Zo'n leerling heb je natuurlijk maar eens in de zo veel tijd." Voor zover zij zich kan herinneren is dit voor de eerste keer in de geschiedenis van het Rijnlands dat iemand voor wiskunde zo hoog scoort op een Olympiade. De opgaven die ze op dit examen krijgen zijn van een ander niveau dan de schooltoetsen of het eind examen. „Je moet de theorieën die erachter steken ontdekken, terwijl je ze op school gewoon kunt toepassen." Tichler, die vrij gemakkelijk door de voorronde kwam, heeft zich op de finale in Eindhoven, waaraan 119 kandidaten mee deden, ook niet voorbereid. „Een rekenmachine mag je niet gebruiken en iets uit je kop le lat eeiRDORP - Het Leiderdorpse hejjf Microloon huurt mor- ;en'?ie Amsterdam Arena af ter Jokrenheid van de vijftiende at lardag van het bedrijf. Het Al$jf verwacht ongeveer 500 voLn uit heel Nederland, alle- a, d klanten van het bedrijf. illet>loon is sinds de oprich- gespecialiseerd in de ont- eling van software voor 'enjdministraties. Oprichter /Veijers begon het bedrijf in :atenhof, verhuisde vervol- naar het Koningshuis op Dp van de Hoofdstraat en t sinds 1999 in een pand e hoek van de Dijkgraven- en de Van der Valk Bou- <veg. ren heeft geen nut. Het is een combinatie van logisch naden ken en diep doordenken." Aan die tweede prijs zit een aantal leuke dingen vast. De komende tijd krijgt Tichler met de hoogst genoteerde Olympiade-kandi daten speciale trainingen met als doel om in de zomervakan tie met een Nederlands team naar Athene te gaan voor de In ternationale Olympiade. „Daar verheug ik me op. Strijden op wereldniveau." Maar eerst het eindexamen. Druk hoeft hij zich daarom niet te maken. Ook zijn vervolgstu die heeft de scholier bijna rond. Het wordt in elk geval de Tech nische Universiteit Delft. De definitieve keus moet nog val len op civiele techniek, techni sche natuurkunde of lucht- ruimtetechniek. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Hij moet het beamen. „Eén moment heb ik gedacht aan het conservatorium. Ik speel al ja ren trombone en zit vaak achter de piano. Ik zit in het orkest van school en doe elk jaar mee aan een toneelstuk of musical. Met mijn muzikaliteit zit het wel goed, maar of ik in de techniek van het trombone spelen ook zo goed zou kunnen worden, is de vraag. Daarom beschouw ik het als hobby." Een andere studiemogelijkheid was wiskunde. „Ja, maar tech nische wiskunde is me te ab stract. Ik wil wiskunde toepas sen. Het had trouwens ook nog iets heel anders kunnen zijn. Mijn oudere broer is naar de filmacademie gegaan. Heeft ook natuur en techniek gedaan, maar was daarin niet zo goed als ik, speelt bas en tenorsax. Hij was daarentegen wel goed in literatuur en dat heb ik weer niet." Hoewel zijn keuze voor Delft vaststaat, vindt Tichler dat ook voor de technische universitei ten een schone taak is wegge legd om van het stoffige imago af te komen. „Het is nog veel te veel een mannenclub, dat schrikt vrouwen, maar ook mannen af. Wij hebben in Ne derland allemaal van die clus ters. Economie doe je in Rotter dam, techniek in Twente en Delft en de alphastudenten zit ten weer te veel in Leiden. In het buitenland heb je veel meer richtingen door elkaar. Dat is volgens mij beter. Als je ziet dat hier op het Rijnlands evenveel meisjes als jongens voor de na- tuurstroom kiezen dan moet daar toch meer uitkomen?" (advertentie) De twaalf medewerkers van het bedrijf hebben zich uit de naad gewerkt om het verjaardags feest zo interessant mogelijk te maken voor de klanten, meldt Annette Altenburg van Micro- loon. Het programma bestaat uit een symposium en een aan tal workshops waardoor de sa larisadministrateurs van de laatste ontwikkelingen in de loonadministratie op de hoogte gebracht worden. Microloon staat volgens Alten burg op de vierde plaats van beste softwarepakketten. Zo'n 2.000 klanten produceren jaar lijks vijf miljoen loonstroken met de computerprogramma's van Microloon. Cadeau van Leco: brillenkoker bij één van zijn monturen! De Leco collectie is vernieuwd. Uiterst modieuze monturen in trendy modellen en kleuren. Voor man én vrouw. Uiteraard geselecteerd door visagist/stylist Leco van Zadelhoff en exclusief bij Het Huis Opticiens. Het Huis Rinck Zien mag gezien worden. OPTICIENS LEIDEN - BREESTRAAT 121 TEL. (071) 512 50 36 DIABETICI KUNNEN IN DEZE VESTIGING TERECHT VOOR SCREENING VAN HET NETVLIES den haag/zoeterwoude - VOOT seksueel misbruik van een ver standelijk gehandicapte vrouw uit Zoeterwoude is gisteren bij de Haagse rechtbank tegen een 57-jarige Leidenaar een werk straf geëist van 240 uur. Daar naast vorderde de officier van justitie zes maanden voorwaar delijke celstraf en het volgen van een verplichte therapie. De Leidenaar werkte tot een jaar geleden in het tehuis waar de verstandelijke gehandicapte vrouw verbleef. Volgens des kundigen had de destijds 40-ja rige vrouw de geestelijke ver mogen van een kind van zes jaar. De Leidenaar, die haar persoonlijke begeleider was, maakte een andere inschatting. Hij zei de vrouw een bijzonder mens te vinden, die hij seksueel weerbaarder wilde maken. Volgens de Leidenaar ging de vrouw zonder problemen in op seksuele avances van andere mannen en bood zij een keer haar lichaam aan in ruil voor een pakje sigaretten. De Leide naar wilde het gedrag van de vrouw veranderen maar gaf toe in zijn voorlichting aan de vrouw enkele keren te ver te zijn gegaan. „Ik heb de gedrags normen van de instelling over schreden", zei de man. Hij zei echter wel zijn persoonlijke normen in acht te hebben ge nomen en nooit seksuele ge meenschap met de vrouw te hebben gehad. Officier van justitie Steen noemde het een ernstig delict dat de man het vertrouwen, dat hij als persoonlijk begeleider genoot, heeft misbruikt. „Het is bekend dat verstandelijk ge handicapten zich seksueel pro vocerend kunnen gedragen", zei de officier. „Daarvoor zijn in de gezondheidszorg grenzen opgesteld en deze verdachte heeft die grenzen ver over schreden." De uitspraak volgt over twee weken. ggJ die leerlingen in de grote zaal ed^i Buurthuis Stevenshof ;al >uden hun adem in. Ze mo- ootn een auto met straalmotor roviuwen. „Zooo" en „Wauw", 'er Inkt het door de zaal. Deze ïn dek kregen 560 leerlingen er 17 Leidse basisscholen een lingar uurtjes techniekles van it ntioolbegeleidingsdienst On- jererwijsAdvies. Basisscholen men daar bijna niet aan toe. genlijk is het maken van een 'llebaetwagen heel makkelijk. Je i sefot alleen een paar wieltjes, it triplex en een ballonnetje -dig. Een hijskraan bouw je wvet strookjes papier en wat il, fcferdraad. De middagploeg ïr p<i 75 leerlingen uit groep 6 jstb» gisteren meedeed aan het :n. hniekproject kon kiezen uit aalf verschillende voertui- n, van zweefvliegtuigjes tot rt Dpellerwagens. de zaal klinkt opgewonden kwebbel. Vol enthousiasme tgojrten de kinderen zich op de e prfners, stiften, stukken balsa- prüut ('het lichtste hout van de iod, acto )nsi wereld') en tangetjes die bege leiders Margret Engelbertink en Margriet Blom van Onder- wijsAdvies hebben klaarge- legd. „Met dit project willen wij leerlingen op een boeiende manier met techniek in con tact brengen. Ze maken iets dat werkt en waar ze mee kun nen spelen. Dat is tastbaar en leuk", legt begeleidster Engel bertink uit. „We hebben geko zen voor leerlingen van groep zes, omdat die het meest ont vankelijk zijn voor nieuwe din gen en omdat zij inmiddels oud genoeg zijn om moeilijke handelingen te verrichten." Het 'techniekevenement' van OnderwijsAdvies is niet alleen bedoeld voor de kinderen, maar ook voor de leraren. Die moeten enthousiast raken voor de techniekles op school. Dat is nodig, stelt Engelber tink, want techniekonderwijs is voor een leraar moeilijk te organiseren en kost tijd. „Hier zitten we in groepjes van acht De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Joris en Michelle van basisschool 't Klankbord zijn druk bezig met hun propellerwagen. Joris: „Ik vind hem wel mooi, maar hij wiebelt een beetje." Foto: Henk Bouwman met een Pabo-student die de kinderen begeleidt. We heb ben genoeg gereedschap en materiaal. Maar in een klas met dertig man is dat moeilijk te regelen als je in je eentje bent, hoewel soms ouders een helpende hand kunnen bie den. Veel scholen hebben niet eens een handenarbeidlo- kaaL" Bovendien is techniek in het volle schema van de basis scholen een van de eerste vak ken waarop gekort wordt, al dus de begeleidster. „Dat heeft te maken met de manier waar op de scholen worden afgere kend op de resultaten van de Cito-toets. Techniek is niet in de toets opgenomen en heeft dus minder prioriteit, net als muziek en andere creatieve vakken." Docent Kitty van Leeuwen van basisschool 't Klankbord uit de Stevenshof straalt bij het zien van de ijverig knutselende kin deren. „Dit is een enig idee. Heel leuk. In mijn klas geef ik ook les in techniek, maar daar ik heb veel minder mogelijkhe den. Mijn lokaal is maar klein en op school is er geen han- denarbeidlokaal. Techniekles is altijd behelpen. Hier komen de kinderen in een gespreid bedje terecht. Ik zou hier wel elke week naar toe willen. Haar collega Marloes Gauw van de Leidse Houtschool denkt er net zo over. „Tech niekles is heel bewerkelijk. Ik doe een uur handvaardigheid per week, maar moet me be perken tot werken met makke lijke materialen als papier. Ik kan in mijn eentje niet met dertig kinderen gaan figuurza gen." Voor de kinderen is de middag een feest. Ze zijn druk bezig met hun bouwsels. Geen van de leerlingen komt op het idee om te klieren of te kletsen. Martijn van de Leidse Hout bouwt geconcentreerd aan zijn papieren hijskraan. Het onder ste deel heeft hij al af. Heel precies lijmt hij dubbelgevou wen strookjes papier in een z- patroon tegen de verticale staanders aan. „Ik ben heel goed in rekenen, maai: dat vind ik een beetje saai. Dit is veel leuker dan rekenen." Bas de Rue leiden - De leden van een fami lie die tijdens de rechtszaak over de 'Leidse stationsmoord' uit woede de dader naar zijn hals vlogen, zullen daarvoor niet worden gestraft. Volgens het gerechtshof in Den Haag kunnen de familieleden zich beroepen op 'psychische over macht'. Het slachtoffer van de moord was namelijk een van de zonen uit het Rotterdamse ge zin. Hij werd in de zomer van 2001 op Leiden Centraal doodge schoten. Een motief voor de moord leek de 18-jarige dader nauwelijks te hebben. Hij had geschoten omdat de manier waarop het slachtoffer naar hem keek 'hem niet aanstond'. De zinloze moord op de jon gen, trof de familie van het slachtoffer diep. De emoties tij dens de rechtszaak tegen de moordenaar liepen dan ook hoog op. De boel liep uit de hand toen de zaal tijdelijk werd geschorst. Toen de dader de rechtszaal werd uitgeleid, zou hij een beledigend gebaar heb ben gemaakt naar de familie. De vader, moeder, broers en zussen van het slachtoffer kre gen het te kwaad en doken bo ven op de moordenaar. Achteraf verklaarde de dader, die inmiddels is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, dat hij het gebaar niet beledigend had bedoeld. Maar daar gelooft de boze familie nog altijd niets van. De politierechter toonde des tijds begrip voor de situatie van het door emoties verscheurde gezin en legde slechts een boete op. Het openbaar ministerie ging echter in hoger beroep, waarin drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen de ge zinsleden geëist werd. Maar wegens psychische overmacht zal de familie dus niet worden gestraft. leiderdorp - De woonwagens aan de Persant Snoepweg in Leiderdorp worden in het na jaar van 2004 verplaatst naar het voormalige zesde voetbal veld van RCL. Daar wil de ge meente zeven standplaatsen aanleggen, bleek gisteravond tijdens een commissievergade ring. De gemeenteraad neemt volgende maand een zoge noemd voorbereidingsbesluit, waarmee de weg vrij is om ver gunningen voor de verhuizing te regelen. De verhuizing is nodig, omdat de Persant Snoepweg wordt verlegd als gevolg van de ver brede rijksweg A4 en het nieu we bedrijventerrein Bospoort. Twee woonwagens kunnen niet verplaatst worden, omdat ze dan instorten. Het is nog niet bekend wie de kosten voor een nieuwe wagen betaalt: de ge meente of de eigenaar. Het gemeentebestuur over weegt om ook de postduiven vereniging en de scheidsrech ters een gebouwtje op het voor malige voetbalveld te geven. Een aantal Leiderdorpse poli tieke partijen gaat daar niet zo maar mee akkoord. CDA en PvdA willen niet dat sportpark De Bloemerd geleidelijk aani wordt volgebouwd. WD en BBL hebben er minder moeite mee, omdat ze vinden dat er voor sportverenigingen en -in stanties wel gebouwd mag wor den.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15