LEIDE Twijfels over disco naast het station 'Integratie begint op de islamitische school' listorisch 'javoor Aalmarkt REGIO Toch verbouwing in uitzonderlijke gevallen R1 mKÊÊÊÊKÊÊ^M filmzalen erdwijnen' Eerste Hulp LUMC oefent 'Moordenaar nooit betaald' Van Gils aktie woensdag 2g OKTOBER 2003 8 Noordwijkse handballer nog niet uitgeleerd j Geen nerd, maar wel goed in wiskunde cn - Een nieuwe megabio- op met acht zalen zal ten te gaan van enkele bestaan- ilmzalen in de stad. Dat ver- L ht Jan Boer, eigenaar van de icopen Trianon en het Kijk- Boer is van mening dat len behoefte heeft aan extra scoopzalen. „Op dit mo ut zijn er te weinig. Maar megabioscoop met acht za- is erg groot. Dan zijn er te in de stad en dat gaat dus koste van een paar zalen, zou kunnen dat een be nde bioscoop het onderspit t. Maar het kan evengoed zo dat die nieuwe bioscoop van de grond komt. Het kt leuk, maar je kunt daar ;ens je auto parkeren, verwacht Boer voor zijn n zaken minder concurren- dan voor Lido en Luxor. j hebben meestal een afwij- d filmaanbod. Lido en or draaien de echte com- ciële films. Ik denk dat ze concurrentie daar harder ;n voelen." Lido was niemand voor imentaar bereikbaar. 'Dealers verkopen hun waar en springen de trein weer in' door Timoteus Waarsenburg leiden - Horeca-ondernemers juichen de komst van een nieu we discotheek toe, maar zijn ver deeld over de vraag of de plek pal naast het station wel goed is gekozen. „Een disco direct naast het station is natuurlijk vragen om moeilijkheden." De kogel is door de kerk: Leiden krijgt een megabiscoop en een extra discotheek van hetzelfde formaat als 'In Casa' pal naast het Centraal Station. Horeca ondernemer Richard van Leeu wen, eigenaar van restaurant Markt, Mas y mas en Stadscafé Van der Werff en voorzitter van de Leidse afdeling van Konink lijke Horeca Nederland, juicht het besluit toe. ,,Alle ontwikke lingen op het gebied van extra horecagelegenheden in Leiden zijn positief." Volgens Van Leeuwen, die in gesprek is met de gemeente over het exploiteren van de dis cotheek, zijn de komst van een megabioscoop en een disco theek 'prima voor de stad'. „Dat kan duidelijk een toegevoegde waarde zijn voor het uitgaans- klimaat in Leiden. Op dit mo ment is het stationsgebied nog niet de meest fraaie plek in de stad. Maar misschien trekt dat bij als alles is aangekleed." Hij verwacht geen bijkomende pro blemen door de ligging naast het station. Zijn collega Ron de Jong, eige naar van discotheek Nexus ver wacht dat wel. „Een extra disco is prima. Maar ik vind dit wel een typisch voorbeeld van een plan dat van achter een bureau is bedacht. Een disco direct naast het station is natuurlijk vragen om moeilijkheden. Er zijn problemen met drugs en dealers geweest rond Den Haag Centraal, het station in Utrecht, Amsterdam en Rotterdam. Lei den is één van de drukste sta tions van Nederland, ideaal ge legen tussen de grote steden. Dan kun je op je vingers natel len dat dat problemen gaat op leveren. Dealers stappen de trein uit, verkopen hun waar en springen de trein weer in. Die hoeven niet eens meer de halve stad door te rennen als ze poli tie achter ze aan zit." De eigenaar van In Casa, Leo Kamphues, is eveneens ver heugd over het nieuws. „Op dit moment is In Casa de enige echte discotheek in Leiden. Er mogen wat mij betreft wel zes of zeven grote discotheken in Leiden komen. De mensen moeten een keuze hebben. Nu zie je nog veel uitgaanspubliek vanuit Leiden naar Amsterdam of Rotterdam gaan. Met meer disco's in Leiden, kun je niet al leen dat publiek in de stad hou den, maar ook stappers van buiten Leiden aantrekken. Bo vendien is onderlinge concur rentie goed voor de kwaliteit van de disco's." Net als De Jong, vindt Kamp hues de locatie naast het sta tion niet ideaal. „Ik ben niet bang dat zo'n disco meer drugsproblemen aantrekt. Lei den heeft die problemen name lijk allang. Wat dat betreft loopt Leiden echt niet meer achter bij andere steden. Maar je mist daar elke vorm van sociale con trole. Misschien dat de combi natie van disco en bioscoop goed uitpakt. Maar ik hoop wel dat de plannenmakers zich be seffen dat bioscopen ten eerste een ander publiek aantrekken dan disco's. En dat een disco theek pas begint als de bio scoop dicht gaat. Ik ben blij dat er een extra disco komt, maar ik zou zelf niet naast het station willen zitten." Volgens Van Leeuwen echter ligt het volledig aan de toekom stige eigenaar van de nieuwe disco of er problemen ontstaan. leiden - Wat te doen in geval van calamiteiten? Kunnen ziekenhuizen een plotselinge stroom patiënten aan na een groot ongeval? Deze vragen zijn na de gebeurtenissen als de vuurwerkramp in Enschede en de nieuwjaarsbrand in Volendam even actueel als actueel en relevant. Gisteravond werd de Eerste Hulp Dienst van het LUMC 'opgeschrikt' door een invasie patiënten. Een grootscheepse oefening. „Om 18.40 uur kwam de melding binnen dat er een explosie zou hebben plaatsgevonden in het oude Pesthuis", zegt LUMC-woordvoerder D. Ketting. „Binnen de kortste keren stonden er zeker acht ambu lances bij de Eerste Hulp met zo'n dertig Lotus-slachtoffers." Lotus-slachtoffers zijn vrijwilligers die zich voor dit soort oefeningen laten schminken als gewonden." Volgens Ketting verliep de oefening naar tevredenheid. „Het oproepen van personeel, het inventariseren en behandelen van de gewonden, alles is goed verlopen. De oefening wordt nu geëvalueerd. Er zijn na tuurlijk altijd punten die nog beter kunnen." De verpleegkundigen en artsen van de Eerste Hulp Dienst wisten dat er in deze periode een oefening zou worden gehouden. Maar tijd en plaats en omvang waren onbekend. Foto: Mark Lamers den haag/leiden - De 30-jarige Bulgaarse huurmoordenaar cfie de 60-jarige Wassenaarse za kenman J. van der Krieke om het leven heeft gebracht in was serij Ozon aan de Zaalbergweg in Leiden heeft nooit geld ont vangen voor het misdrijf. Dat vertelde zijn raadsman R. Dormeijer gisteren voor aan vang van een pro forma zitting bij de Haagse rechtbank. Vol gens de advocaat zou de Bul gaar vijftigduizend euro krijgen voor de gruweldaad. De inhou delijke behandeling van de strafzaak is op 15 december. De opdrachtgever van de moord zou de toenmalige eige naar van de wasserij zijn ge weest. Deze 38-jarige Alphe- naar kocht de wasserij drie jaar geleden van Van der Krieke, die als zakelijk adviseur aan het be drijf verbonden bleef. De aan koopsom zou hij verspreid over drie jaar terugbetalen. Financi ële problemen zouden voor veel spanningen hebben ge zorgd en uiteindelijk zelfs tot de huurmoord hebben geleid. Volgens de advocaat van de Bulgaar werd zijn cliënt sterk beïnvloed door de eigenaar van Ozon. Hij wilde een psychiater laten uitzoeken hoe de vreemde verhouding tussen beide man nen had bijgedragen aan de be reidheid van de Bulgaar om het vuile werk op te knappen. Die was nog nooit met justitie in aanraking gekomen. Volgens de rechtbankvoorzitter Hensen is het echter onmogelijk de eige naar van de wasserij te dwingen mee te werken aan een derge lijk onderzoek. Robbert Minkhorst n - Met een historisch, bij- ilmondig 'ja' heeft de Leid- ;emeenteraad zich gister- id geschaard achter de Aal- ctpl annen van het college e projectgroep Nieuw Aal- ctplan. Daarmee zette de iek een dikke streep onder dan tien jaar van onder en, hemelbestormen en ;eleien. de 36 aanwezige raadsle- stemden 34 in met het stel. Beloftes van wethou- Ron Hillebrand (ruimtelijke ning) of aangenomen ndementen en moties na- de laatste twistpunten weg rokken twijfelaars bij het en de SP over de streep, ging gisteravond om de eergarage aan de Boom- et, het winkelerf achter de g, het lot van de Aalmarkt- ol en de geplande nieuwe steeg tussen de Stille Rijn en de Haarlemmerstraat. Het besluit betekent dat pro jectontwikkelaar MAB de op dracht krijgt het compromis van het gemeentebestuur en de projectgroep verder uit te wer ken. Het voorstel van MAB wordt onderworpen aan een contra-expertise. Tegen MAB bestaat veel weerzin, maar het verzet in de politiek bleek uit eindelijk niet groot genoeg. Het voorstel van D66 om archi tecten ontwerpen te laten ma ken waaruit de Leidse bevol king een keuze maakt, is over genomen. De partij wil naar Gronings voorbeeld een prijs vraag uitschrijven voor het uit tekenen van het nieuwe be stemmingsplan, dat gister avond dus werd aangenomen. Of dat tekeningen worden van het gehele voorstel, of slechts van onderdelen daaruit, wordt later beslist. Opvallend was gisteravond het stemgedrag van twee fracties: dat van LeefbaarLeiden en dat van de ChristenUnie. Filip van As van die laatste partij is de schepper van de projectgroep, maar stemde tegen diens eind voorstel. Daarin staat nog altijd de Boommarktgarage, waar Van As een groot tegenstander van is. Ronduit merkwaardig kwam de opstelling van Daan Sloos (LeefbaarLeiden) over. Hij eiste voor de zomer nog het afrieden van Hillebrand vanwege het Aalmarktdossier, en vond de af gelopen jaren voortdurend dat het college het beste kon op stappen, maar hij was gister avond zeer mild. Een parkeer garage in een autoluwe binnen stad 'begrijpt hij niet', maar een tegenstem zou de coalitie op blazen. En die was net zo lekker bezig, vond Sloos. „Zonde om het dan op te blazen." Geen overkapte steeg leiden - De nieuwe steeg tussen de Stille Rijn en de Haarlemmerstraat krijgt geen overkapping. De projectgroep had daar wel op aangedrongen, maar een krappe meer derheid van de gemeenteraad stemde giste ren in met het voorstel van de WD. Die vindt dat een passage 'niet past in de ste- gensttuctuur van de binnenstad'. Daarnaast is besloten om de omstreden parkeergarage aan de Boommarkt zo te ex ploiteren, dat er 'zo min mogelijk verkeers bewegingen ontstaan'. Zodra er opstoppin gen ontstaan, moet opnieuw gekeken wor den naar de verdeling tussen de plekken voor bezoekers (250) en bewoners (100). De motie daarover van Groenlinks en D66 haalde met de steun van PvdA, CDA en de ChristenUnie genoeg stemmen. Wethouder Hillebrand waarschuwde er vorige week voor dat het morrelen met de aantallen zou kunnen leiden tot een scheuring in de coa litie. De overige plannen voor het Aalmarktge bied: - een voetgangersbrug tegenover de Aal- marktschool - winkels in de Vrouwensteeg en de Aal markt en aan de Aalmarkt, met woonruim te erboven - een cultuurtuin achter de Aalmarktschool - een winkel in de Aalmarktschool, met mo gelijk een cultuurcafé - uitbreiding van de Stadsgehoorzaal - sloop van het voormalige pand van het Hoogheemraadschap van Rijnland. - nieuwbouw voor het postkantoor - nieuwbouw voor het LVC - nieuwbouw voor het Stathuys - verbrediging van de Mandenmakerssteeg achter de Waag. Daar komt een winkelerf met toegang naar V&D en een doorgang naar de Breestraat - een 'levendig' Waterplein in het gebied tussen de Kippenbrug en de Hoogstraat - een fietsenkelder onder het Stadhuisplein - een auto- en busvrije Breestraat als de Rijn Gouwe Lijn er komt - aanpassing van de gevel van de ABN Am- robank aan de Breestraat en vestiging van een winkel met bovenwoningen op die plek MAROKKANEN IN DE LEIDSE REGIO Nancy Ubert Marokkaanse jongeren de te weken niets dan slechts. :ur in Voorschoten, klachten it de Leidse Agaatflat, de van Anja Joos in Amster- geterroriseerde verzor- huizen in het hele land. het door de opvoeding, de te integratie, het negatieve in de media, of is er iets rs aan de hand? Een korte met reacties van Marokka- 5t de Leidse regio. Vandaag directeur Ozir van de isla- he basisschool An Nour in n aan den Rijn: „Ik zie ze al- I slagen in de Nederlandse schappij." sciplineerd staan de jon- in de rij voor de gymzaal, s hebben de boys van sportles en doen de jes wat anders. Gemengd nen mag niet. Dat is voor- ft bij de islamitische basis- ol An Noer in Alphen. Vol- directeur Mohamed Gafer :ijn er nog veel meer regels igeschreven wetten waar- Ie leerlingen zich te hou- lebben. „Normen en len, daar draait het hier Misschien, filosofeert i begint de integratie van kkaanse jongeren juist op amitische basisschool, r zo ver ik weet is geen van oud-leerlingen ooit ont- d geraakt." ;n de flatgebouwen in de :nse Sriomenbuurt staat school An Noer ('Het Dagelijks volgen daar Leerlingen van basisschool An Noer voor het gebed bijeen. Foto: Eric Taal 203 kinderen onderwijs. Daar van zijn 132 leerlingen van Ma rokkaanse afkomst. Ozir, zelf moslim en van Surinaamse af komst, is sinds 1996 directeur van An Noer. Voor zijn tijd kwam het merendeel van de leerlingen in het lager voortge zet onderwijs terecht. Nu stroomt de meerderheid door naar niveau mavo-havo. „Lou ter gymnasiasten kan ik niet af leveren, dat zou geen realisti sche doelstelling zijn. Dus is de meest belangrijke taak dat de kinderen die hier van school gaan stevig in hun schoenen staan en toekomstperspectief hebben. Wat ik terughoor over de kinderen die naar het voort gezet onderwijs uitvliegen, is dat ze het allemaal prima doen. Niet alleen qua leerprestaties maar ook sociaal. Ze kunnen echt vooruit. Ik kan het niet hard maken met een weten schappelijke onderbouwing, maar ik heb wel een vermoeden hoe dat komt. Dit is een school die aansluit op de thuiscultuur. De normen en waarden vanuit het islamitisch perspectief zijn hier voelbaar. Dat geeft hou vast. Voor nu en voor later." Respect voor alles wat leeft. Dat wordt de kinderen van An Noer dagelijks bijgebracht. „Ook res pect voor de vrouwen, ja. Die onzinnige gedachte dat mos limvrouwen ondergeschikt aan de man zijn Geloof me, thuis hebben die de broek aan. Ik heb hier een Marokkaanse lera res die groep 8 leidt. Met die beginnende pubers niet de makkelijkste klas. Elke jongen heeft ontzag voor haar. Niet een haalt het in zijn hoofd om neer buigend te doen." Maar buiten op straat gebeurt dat wel. Daar vinden nog ergere dingen plaats. Meisjes die in het Alphense zwembad door Marokkaanse jongens worden lastig gevallen, hanggroepen die de buurtbewoners een on veilig gevoel bezorgen. „Ik weet het, maar ik heb er geen verkla ring voor", antwoordt Ozir. „Zelf woon ik in Den Haag. In mijn buurt zie ik regelmatig Turkse en Marokkaanse man nen op straat hangen. Het is de cultuur. Als htm vaders het al doen, waarom de jongeren dan niet? Maar dat straathangen kent zijn grenzen. Ik heb het idee dat de jongens met lol- schoppen de limiet overschrij den. Ik denk dat een alternatief geboden moet worden. Een ontmoetingsplek waar ze kun nen sporten en een spelletje kunnen spelen. Niet bij de moskee, want dat schrikt som migen af. Een neutrale plek hebben ze nodig." De meeste van 'zijn' Marok kaanse jongens zorgen niet voor problemen, dat weet Ozir heel zeker. „Ik zie ze allemaal slagen in de Nederlandse maat schappij. Ik heb een oud-leer ling die een rijschool is begon nen, de volgende studeert eco nomie en ga zo maar door. En de meisjes? Die doen het vaak nog beter. Misschien omdat ze thuis toch korter worden ge houden dan hun broers. Bin nenkort krijg ik twee jonge vrouwen van de lerarenoplei ding. Ze zijn hier op school be gonnen." door Rody van der Pols leiden - In 'uitzonderlijke geval len' gaat de gemeente Leiden toch toestemming geven voor verbouwingen in de binnen stad. Met dit gedoogbeleid hoopt het gemeentebestuur de ergste schade van de 'bouw- stop' te beperken. Het college van burgemeester en wethouders reageert met dit besluit op onrust die is ont staan naar aanleiding van de 'bouwstop' in de Leidse bin nenstad. Als gevolg van een uit spraak van de rechtbank in Den Haag mag de gemeente pas weer bouwvergunningen ver strekken wanneer de bestem mingsplannen voor dit deel van de stad vernieuwd zijn. Omdat de gemeente op zijn vroegst in november 2004 - wanneer de ontwerpbestemmingsplannen klaar zijn - weer vergunningen kan afgeven, lopen veel verbou wingen in de binnenstad ernsti ge vertraging op. Dit heeft tot grote consternatie onder aan nemers, makelaars, architecten en huizenbezitters geleid, die een financiële strop vrezen. De gemeente wil deze nood maatregel terughoudend en al leen in de 'uitzonderlijke geval len' hanteren. In het collegebe- sluit staat een aantal nauw om schreven gevallen waarin de wethouder tot een zogenaamd 'vooruitakkoord' mag besluiten. Hiermee geeft het collegebe- stuur alvast zijn fiat aan een verbouwing, vooruitlopend op de daadwerkelijke afgifte van de vergunning. Vanaf het moment van aanvraag staat hier onge veer een periode van dertien tot vijftien weken voor. Vier situaties komen in aan merking voor een dergelijk 'vooruitakkoord': als uitstel ge vaar oplevert voor bewoners of omwonenden en als het nala ten van een verbouwing onaan vaardbare of onomkeerbare schade aan Leids stadsgezicht tot gevolg heeft (bijvoorbeeld als een monument staat te ver loederen). Ook indien uitstel tot 'sociaal-economisch onaan vaardbare schade' leidt, moet toestemming gegeven worden. Bijvoorbeeld wanneer iemand een winkel wil vestigen in een leegstaand pand, waarvoor een verbouwing nodig is. Tot slot wil de gemeente verbouwingen toestaan die uitsluitend interne of zeer beperkte externe veran deringen betreffen die niet in strijd met het beschermd stads gezicht zijn, zoals het plaatsen van een keuken. Bij het opstellen van de maatre gel heeft de gemeente zich la ten adviseren door een expert op dit gebied. „Juridisch gezien is dit de enige juiste weg. Ook is het de snelste oplossing", zegt Lara Ummels, hoofd van de af deling Ruimtelijke Ordening van de gemeente. „Wel moeten we terughoudend omgaan"met de vooruitakkoorden. De rech ter zal er immers alleen mee in stemmen als aan alle vereisten wordt voldaan." Kostuum, shirt, das en horloge €603,- nu voor maar €429,- Van Gils Store Alkmaar Houttil 58 Den Haag Plaats 14 (^>Paleispromenade) Haarlem Grote Houtstraat 125-127

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13