Dodelijke aanslagen in Bagdad Geëmancipeerde moeder is maximaal mobiel Politie bevrijdt jongen na kidnap Leidsch Dagblad KLM: Chaos na verleggen vliegroute 10 Marokkaanse buurtvaders aan de slag in Leiden-Noord Bomterreur eist zeker 22 levens Ramadan is begonnen Doe eens raar met je haar Staatsloterij: €400.000 boete na schrappen nieuw spel ITT MIMI Leidsch Dagblad Sergej bleef doorwerken voor pensioen Viervoudige moord schokt Kerkrade Beste slager van Europa' stopt nog niet Petra Berger pakt groots uit in Stadsgehoorzaal MMENTAAR AUTOMOBIEL luto is het meest geliefde "iddel van de Nederlan- Voor de man is de auto it statusobject een vanzelf- kend bezit Voor de vrouw is Ie oplossing voor het combi- n van alle taken binnens- 'luitenshuis. En voor het ge- 6 de automobiel een onmis- vervoermiddel om sportac- iiten van de kinderen, het >ek aan oma en een uitstapje de natuur in de schaarse tijd te verwezenlijken, in de vroege jaren zestig de le auto's in de straat zag ver- nen, kan zich verbazen over inen waar inmiddels drie 's voor de deur staan. De staat meer dan enig ander voor de veranderingen in samenleving. Een sterk •enomen individualisering, formidabel toegenomen aart plus een stevige portie lontegedrag, hebben de au- maakt tot het primaire ver- tniddel. verheid, milieuorganisaties n slecht geweten willen nog eens aanzetten tot het ge- c van de trein, de fiets of de nwagen. Die impulsen ver ren het dominante gebruik de auto nauwelijks. Een aag verschenen rapport het Sociaal- en Cultureel bureau geeft overtuigend lat de auto niet meer is weg sr; nken, laat staan weg te pes- >elj conclusie hoeft niet zorg end te zijn. Het is wel de ste tijd dat de overheid rigi- 0 "regulerende maatregelen irwege Iaat Een kilometer- ig op autogebruik heeft ekjelijks invloed op het rijge- 1.1 becijfert het Planbureau. n kan de overheid samen het bedrijfsleven flexibele ef 1 i„ >sk< en winkeltijden stimule- ,otis tegelijk ook de hoogste at de individuele burger de t voor zijn automobiliteit e consequenties accepteert, dereen de vrijheid wil zich dividueel mogelijk te ver- sen, moet het zeuren over ophouden. Want iedere lid heeft zijn grenzen en js dat de bumper van de langer en de achterligger. van der Malen Leidsch maandag Y] OKTOBER 2003 OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43371 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 Nederlander brengt wekelijks gemiddeld 8,5 uur door in de auto door Alex Bogers den haag - Het is simpel. Als Wilma van der Burg met het openbaar vervoer gaat komt ze nergens op tijd. Dus moet ze de auto nemen. Haar eigen auto, want haar man Ton rijdt in een wagen van de zaak. Zo zijn ze allebei maximaal mobiel. Het begint 's ochtends al. Ton vertrekt om acht uur naar zijn werk en kort daarna brengt Wilma de kinde ren met de auto naar school. Met het openbaar vervoer naar school is geen optie voor Wilma. Ze werkt vier dagen in de week en wordt geacht om negen uur te beginnen. „Als ik met het openbaar vervoer ga moet ik op weg van de school van mijn kinderen naar mijn werk drie keer overstappen. Mijn werkgever zit aan de andere kant van de stad. Dan haal ik negen uur niet. Met de auto doe ik alles in een half uur. Dan ben ik net op tijd om mijn kinderen om drie uur 's middags weer op te halen." Wilma en haar gedrag staan model voor de Nederlan der. Tussen 1975 en 2000 nam het aantal uren dat de Nederlanders in de auto doorbrengen toe van 6,5 uur per week tot 8,5 uur, aldus het Sociaal en Cultureel Planbureau in een onderzoek. Het is voor een groot deel de emancipatie die het aantal autokilometers heeft doen toenemen. Vaak met kinderen op de ach terbank, op weg naar feestjes, school, sport en spelen bij vriendjes. „Ik probeer altijd de activiteiten kort na school te plannen, zo tussen half vier en vier uur", zegt moeder Wilma. „Dan kan ik daarna nog boodschap pen doen. En bij die boodschappen is de auto onont beerlijk want haal maar eens op de fiets of met de bus boodschappen voor een gezin van vier. Dat is ondoen lijk." De ochtend- en avondspits bestaan tegenwoordig steeds meer uit huishoudelijk en vrijetijdsverkeer naar de supermarkt of familie. In het algemeen zijn Neder landers zelfs vaker voor vrije tijd onderweg dan voor werk. De woensdagochtend is overigens het drukste moment in het verkeer. Elke woensdag zijn in de ochtendspits rond kwart over acht ruim twee miljoen Nederlanders tegelijkertijd onderweg. Vrijdag is de drukste dag van de week. Het drukste moment in het weekeinde is de zaterdagmiddag rond vier uur. Dan zijn er ruim 1,6 miljoen mensen op pad. Driekwart van alle huishoudens in Nederland bezit in middels een auto. Eén op de vijf huishoudens heeft er twee en één op de vijftig beschikt zelfs over drie of meer auto's. Het aantal auto's is in veertig jaar vertien voudigd van 650.000 in 1960 tot 6,5 miljoen in 2000. leiden - Leiden-Noord krijgt Marokkaanse 'buurtvaders', ou dere mannen die jongens in toom moeten houden door hen aan te spreken op hun gedrag. Een dergelijk project is al suc cesvol in Amsterdam. De buurtvaders in Leiden- Noord gaan volgend jaar aan de slag. „De vaders spreken jonge ren op straat aan, vragen wat ze aan het doen zijn en oefenen sociale controle uit", aldus po litiewoordvoerder Yolanda Wubben. De vaders werken sa men met de politie Hollands Midden en met de Leidse Wel zijnsorganisatie. Marokkaanse buurtvaders wer den voor het eerst ingezet in de Amsterdamse wijken Sloter- vaart en Overtoomse Veld, in 1998. Daar is de sfeer volgens ouders en politie aanzienlijk verbeterd sinds Marokkaanse vaders er patrouilleren. Naar aanleiding van de proble men met Marokkaanse jongens begint het Leidsch Dagblad vandaag een korte serie met de reactie en visie van Marokka nen uit Leiden en omgeving. Vandaag komt Hassan Yakoubi aan het woord. Hij is wijkagent in Leiden-Noord. Pagina Ri: 'Meestal is er niks aan de hand' bagdad/anp-afp-rtr - De Iraak- se hoofdstad Bagdad is vanmor gen getroffen door een reeks zware bomaanslagen. Daarbij kwamen zeker 22 mensen om het leven en raakten tientallen gewond. In het weekeinde bleef de Amerikaanse onderminister Wolfowitz (defensie) nog onge deerd bij een raketaanval op het Rashid-hotel waar hij verbleef. Op de eerste dag van de islami tische vastenmaand ramadan was het complex van het inter nationale Rode Kruis (ICRC) in de wijk Karrada het doelwit. Volgens ICRC-functionaris Jan sen kwamen tien mensen om - twee Iraakse bewakers en acht arbeiders in een passerende truck. Vijftien Iraakse stafleden van het Rode Kruis raakten ge wond. In het noordoosten van de stad in het district Shaab kwamen acht mensen om bij een explo sie bij een politiebureau. Bij een andere politiepost in de wijk Karkh ontplofte ook een autobom. Hier kwamen drie agenten om en raakten zeker tien Amerikaanse soldaten ge wond. Een agent kwam om bij een explosie in al-Khadra. Niet bekend is hoeveel slachtoffers vielen bij een onbevestigde aanval op een politiebureau in Baya in het zuidwesten van de stad. De aanslag op de gebouwen van het Rode Kruis is zeer waarschijnlijk uitgevoerd met een met explosieven volgepakte ambulance. Volgens de Ameri kaanse nieuwszender CNN wa ren dat bij deze aanslag twee voertuigen betrokken waaron der een ambulance. Het hoofd gebouw van het Rode Kruis leed vrijwel geen schade, maar een bijgebouw raakte vrij zwaar beschadigd. Bij een raketaanval gisteren op het zwaarbewaakte Rashid-ho tel kwam een Amerikaanse ko lonel om en raakten zeventien anderen gewond. Wolfowitz kwam met de schrik vrij. Zicht baar geschokt verklaarde hij la ter dat de VS doorgaan met hun missie omdat zij het Iraakse volk willen bevrijden van 'dit soort criminelen'. Een bomaanslag gisteren in de Iraakse hoofdstad kostte twee Amerikaanse militairen het le ven. Onbekenden brachten een bom tot ontploffing langs de kant van een weg op het mo ment dat de militairen langs kwamen. Jakarta - Islamitische vrouwen in de Indonesische hoofdstad Jakarta bidden op de dan vandaag. Het begin van de ramadan hangt af van waar de nieuwe maan is gezien, vooravond van het begin van de ramadan. Voor miljoenen moslims in Egypte, Jordanië De ramadan is gewoonlijk een periode van geestelijke bezinning. Moslims gedenken en Jemen is gisteren de vastenmaand begonnen, de heilige maand waarin overdag niet daarmee de maand waarin ongeveer 1.400 jaar geleden de koran aan de profeet Mo- gegeten of gedronken mag worden. Voor moslims elders in de wereld begint de rama- hammed werd onthuld. Foto: EPA noordwijk - Bij kappers in de Bollenstreek werden wekenlang kandidaten geworven, maar de uiteindelijke opkomst bij de 'Doe eens raar met je haar-party' viel een beetje tegen. In de Noord- wijkse discotheek The Grand moest je onder de felgekleurde lampen een beetje zoeken naar bezoekers met een uitbundige en kleurige haardos. Volgens ei genaar Hans Opdam van The Grand lag dat vooral aan het stappersgedrag: „Mensen lopen hier het hele rijtje cafés en dis co's af en kruipen uiteindelijk al lemaal bij elkaar. In een andere zaak vallen ze uit de toon, als hun haar raar zit. Pagina Regio 2: Als je haar maar goed zit. Foto: Mark Lamers Extreem drukke ochtendspits door ongelukken utrecht/anp - Op de Neder landse wegen was het vanoch tend extreem druk. Rond half negen stonden er 62 files met een totale lengte van 300 kilo meter. De drukte is het gevolg van ongevallen. De A28 Gronin gen richting Amersfoort is lange tijd afgesloten geweest ter hoogte van Zwolle. Een vracht wagen met kippen kwam iets na vijf uur in de middenberm terecht en kantelde. Ongeveer 2000 kippen overleefden het ongeval niet. De chauffeur en een automobilist die op de vrachtwagen inreed, zijn onge deerd. Bij een kettingbotsing op de A20 tussen Rotterdam en Gou da waren twaalf auto's betrok ken. Twee mensen zijn met ver wondingen naar een ziekenhuis gebracht. Ook op de A7 tussen Noordbroek en Sappemeer re den auto's op elkaar. Een vrachtwagen vloog in brand. Er zijn geen slachtoffers. Zestienjarige zoon rijke familie vijf dagen vastgehouden numegen/anp - De 16-jarige Reinier Terwindt, telg uit het geslacht van een rijke Nijmeeg se familie van baksteenfabri kanten, is vijf dagen lang het slachtoffer geweest van een ontvoering. Hij werd zaterdag avond laat bevrijd in het Lim burgse Eijsden. Een 37-jarige Nederlander zonder vaste woon- of verblijfplaats is aange houden. Hij had tien miljoen losgeld geëist. Dat üet plaatsvervangend hoofdofficier van justitie B. Steensma gisteren in Nijmegen weten. Volgens de hoofdofficier is de jongen vermoeid, maar verder ongedeerd. De politie zette 450 man in, onder wie le den van de FBI, om de ontvoe ring op te lossen. De kidnapper nam Reinier Terwindt mee'naar een huisje in het Belgische Sankt Vith in het Duitstalige deel van de Ardennen. Daar zat de jongen vier dagen vast. De politie wil niet zeggen of het kind of zijn ouders in die tijd zijn bedreigd. De familie schakelde dinsdag onmiddellijk de politie in. De kidnapper onderhield contact met de familie via mobiele tele foons en e-mail. De woonom geving van de familie Terwindt was gisteren hermetisch afge sloten door de politie. Media deskundige Dig Istha voert na mens de familie het woord. Ish- ta wees erop dat de familie voorkomt op openbare lijsten van rijke Nederlanders. „Zoiets kan mensen dus op een idee brengen. Vanwege dat soort publiciteit hield de familie reke ning met calamiteiten", zei Ist ha. De familie is volgens de woord voerder zeer te spreken over de inzet van de politie. Hoofdoffi cier Steensma verklaarde dat tijdens het onderzoek is geble ken dat de grensoverschrijden de samenwerking, die is gere geld in het Verdrag van Schen- gen, goed werkt. De samenwer king met Duitse, Belgische en Amerikaanse collega's verliep volgens hem uitstekend. De ontvoerder zit vast in Ne derland en wordt morgen voor geleid aan de rechter-commis saris. De politie onderzoekt nog of er mogelijk meer men sen bij de goed voorbereide ontvoering betrokken zijn ge weest. Het is niet bekend of de kidnapper de familie kende. Pagina Gesprek van de Dag: De nachtmerrie van de familie Terwindt Onderzoek naar dood jongen (15) oegstgeest - De politie Hol lands Midden is vandaag een onderzoek begonnen naar de omstandigheden rond het over lijden van een 15-jarige Oegst- geestenaar. De jongen was za terdagavond naar een feest van de hockeyclub LOHC geweest en werd de ochtend daarop dood aangetroffen in zijn bed. Strandzeiler sterft aan hartstilstand noordwuk/ijmuiden - Een lid van de Noordwijkse zeilwagen vereniging De Noordwester is zaterdagmiddag op het strand van IJmuiden overleden na een hartstilstand. De wedstrijd werd meteen gestaakt. Luchtvaartmaatschappij deelt vrees Schultz van Haegen door Richard Mooyman schiphol - De KLM is tegen een snelle verlegging van de vlieg route bij Spaarndam. Volgens KLM-directeur Peter Hartman kan er 'een chaos' ontstaan als deze uitvliegroute van de Pol- derbaan al volgend jaar wordt gewijzigd, zoals Schiphol-top- man Cerfontaine wil. „We moe ten dit soort suggesties pas in alle rust bekijken in 2005, als de luchtvaartwet wordt geëvalu eerd. Het is niet zuiver voor die tijd allerlei dingen te herstel len." De KLM deelt de vrees van staatssecretaris Schultz van Haegen (verkeer) dat een snelle aanpassing van de vliegroute bij Spaarndam de groeimoge lijkheden van Schiphol in ge vaar brengt. Schultz is een pro cedure begonnen om een re kenfout bij de vaststelling van de geluidsgrenzen van de Zwa- nenburgbaan te herstellen. Daarmee kan, als alles goed gaat, op het nippertje worden verhinderd dat Schiphol vol gend jaar niet meer kan groei en. Cerfontaine heeft het door lawaai geteisterde Spaarndam beloofd dat de vliegroute snel wordt verlegd, maar zowel r Schultz als de KLM vreest dat daardoor het herstel van de re kenfout wordt vertraagd. Vol gens Hartman kan zo'n vertra ging rampzalig zijn voor de KLM. „De gevolgen zijn niet te overzien als Schiphol dan ba nen moet gaan sluiten." De KLM spant zich volgens Hart man enorm in om de geluids hinder te verminderen. Afgelo pen weekeinde kwam de eerste van tien gloednieuwe Boeing 777's aan op Schiphol. Het vliegtuig is volgens Hartman mede aangeschaft om het la waai rond de luchthaven terug te dringen. Uitspraak na conflict met EWLH den haag/anp - De Staatsloterij moet de European Wireless Lotery Holding (EWLH) een bedrag van 400.000 euro betalen, omdat Sevens, een nieuw loterijspel, niet van de grond is ge komen. Dat heeft de rechtbank in Den Haag vanmorgen be paald. EWLH had beslag willen laten leggen op de op prijzen- pot van 40 miljoen euro, maar dat verzoek heeft de rechter af gewezen. De uitspraak van de rechter was noodzakelijk nadat beide par tijen onderling niet tot een oplossing waren gekomen. EWLH hield de Staatsloterij verantwoordelijk voor het niet doorgaan van Sevens dat in het voorjaar had moeten beginnen. De Staatsloterij beriep zich op overmacht. In augustus zette de staatssecretaris van financiën definitief een streep door de lo terij waaraan de consument via zijn mobiele telefoon kan meedoen. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 NaamDMDV Postcode Telefoon „Plaats (I.v.m. controle nabezorging) 1 persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een kwartaalabonnement 1/5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro D 56,70 Bj automatische betaling is mijn Wij gaan zotgvukig or Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 Handtekening: 712141 400114 ink-gironummer. Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 1)1 Jft'l.irJ il'l'l'WI J!I J dame een handje wil als zij nog goed de pinken is Een gênante vertoning in Eindhoven go Olaerts een man die

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1