'Een soort sigarenkoker met een raketmotor' Bijna vier miljoen passagiers 25 OKTOBER 2005 incorde: het enige passagiersvliegtuig dat sneller ging dan het geluid. Foto: EPA/Tim Ockenden De Concorde heeft gisteren zijn laatste vlucht gemaakt. Na Air France in mei dit jaar, zette nu ook British Airways het supersonische toestel definitief aan de grond. Tijd voor de enige weemoed? Een beetje wel, zeggen Nederlanders die ooit in een Concorde zaten. Maar de geneugten moeten niet worden overdreven. door Marcel Proos en Sal Stam Concorde belangrijk voor luchtvaartgeschiedenis De Concorde heeft in zijn 27-jarige bestaan als lijnvliegtuig ongeveer 3,8 miljoen passagiers vervoerd, 2,5 miljoen bij British Airways en 1,3 miljoen bij Air France. Het toestel landde zeven keer op Schiphol, voor het eerst op 27 fe bruari 1982 en voor het laatst op 6 mei 1995. Mijlpalen in de (voor)geschiedenis van de Concorde: November 1956. In Groot-Brittan- nië wordt een commissie ingesteld van de regering en het bedrijfsle ven die moet studeren op de moge lijkheden voor de bouw van een supersonisch verkeersvliegtuig. Maart 1959. De commissie komt met de aanbeveling ontwerpstu dies te doen. Juni-juli 1961. De vliegtuigbou wers British Aircraft Corporation (voorloper van British Aerospace) en Sud Aviation (voorloper van het Franse Aerospatiale) houden de eerste besprekingen. September 1962. De Franse presi dent Charles de Gaulle houdt een pleidooi voor samenwerking van Groot-Brittannië en Frankrijk bij de bouw van een snel vliegtuig omdat de landen zo'n project alleen niet zouden kunnen bekostigen. November 1962. Frankrijk en Groot-Brittannië ondertekenen een verdrag voor gezamenlijke produc tie van een supersonisch toestel. Januari 1963. In een toespraak ge bruikt president De Gaulle met be trekking tot het project het woord concorde (eendracht, in het Engels concordDat zal de naam worden. Juni 1963. De Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Pan American Airlines neemt een optie op zes vliegtuigen. In 1967'was het aantal opties opgelopen tot 74, afkomstig van zestien maatschappijen uit on der meer de Verenigde Staten en Azië. Later haakte de ene na de an dere maatschappij af, waardoor uiteindelijk alleen British Airways en Air France met de Concorde zouden vliegen. November 1964. De nieuwe La- bour-regering in Groot-Brittannië laat weten zich terug te trekken uit het project, maar komt daar twee maanden later van terug. 1966. De assemblage van een Frans en een Brits prototype be gint. 2 maart 1968. Het Franse prototy pe maakt zijn eerste vlucht, het Britse volgt ruim een maand later. Juni 1968. De twee toestellen heb ben hun eerste openbare optreden op de luchtvaarttentoonstelling in Parijs. Juli 1974. De Britse premier Harold Wilson en de Franse president Va- lery Giscard d'Estaing besluiten het project voort te zetten, maar de productie beperkt te houden tot zestien vliegtuigen. 21 januari 1976. De Concorde wordt in dienst genomen. British Airways gebruikt het eerste toestel voor een dienst tussen Londen en Bahrein en Air France vliegt van Parijs naar Rio de Janeiro via Da kar. 24 mei 1976. De twee maatschap pijen beginnen transatlantische diensten vanuit Londen en Parijs naar Washington. Op de eerste vlucht vliegen de toestellen gelijk tijdig over de Amerikaanse hoofd stad en landen ze samen. November 1977. Na langdurig uit stel wegens protesten tegen ge luidsoverlast beginnen de diensten naar New York. Het lawaai van de Concorde zal het toestel vooral in de VS parten blijven spelen. April 1989. Een Concorde verliest een deel van een roer. Later zijn er nog twee gevallen van problemen met het roer, in 1990 en 1991. Dat is aanleiding tot vervanging van de roeren. Februari 1996. Concorde-piloot Leslie Scott verbetert het record voor de vliegtijd op de route New York-Londen tot 2 uur, 52 minuten en 59 seconden. 25 juli 2000. Een Concorde van Air France stort kort na het opstijgen neer bij Parijs. Er vallen 109 doden aan boord en vier op de grond. Alle toestellen worden aan de grond ge houden in afwachting van onder zoek naar de ramp. De conclusie is dat een band is geklapt doordat rommel op de baan lag. Rondvlie gende stukken rubber veroorzaak ten een lek in een brandstoftank waardoor brand uitbrak. November 2001. De vluchten met de Concorde worden hervat. April 2003. British Airways en Air France kondigen aan eind oktober de laatste lijnvlucht met de Con corde uit te voeren. De Fransen be sluiten kort daarop er al op 31 mei mee te stoppen. 16 oktober 2003. British Airways heeft voor de laatste week een re cordaantal van 2000 passagiers ge boekt voor het retourtarief van 8292 pond sterling (11.940 euro). Op de laatste vlucht zijn de 92 zit plaatsen gereserveerd voor geno digden. 24 oktober 2003. British Airways vliegt voor het laatst met de Con corde, van New York naar Londen met als piloot de 54-jarige Concor- de-veteraan Mike Bannister. De Concorde heeft 27 jaar dienst gedaan en was het enige passagiersvliegtuig dat sneller ging dan het geluid. Een vlucht van Londen naar New York duurde nog geen 3,5 uur. Een gewoon vlieg tuig doet er bijna twee keer zolang over. Een vlucht met de Concorde mocht ook wel wat kosten: ruim 6.000 euro voor een enkeltje. De snelheid van het toestel was meestal de belangrijkste reden om in te stappen, zo leert een rondgang langs enkele bekende Nederlanders. Verbazingwekkend, zo snel als het vliegtuig ging, zegt Euronext-topman George Möller. „Ik keek eens uit mijn raam en zag Groenland liggen, ik nam een hap van mijn lunch, keek op nieuw, en zag dat Groenland alweer uit beeld was." Möller vloog één keer in een Concorde. De tijdwinst die hij dacht te maken, bleek uiteindelijk be perkt want op Manhattan kwam hij meteen vast te zitten in het verkeer. KLM-topman Leo van Wijk was niet zo onder de indruk van de snelheid van de Concorde. „Het snelle vliegen op zich was voor mij geen echte sen satie. Het was vooral handig, omdat je er zo snel was." De laatste keer dat hij een supersonische vlucht meemaakte, was met een Concorde van Air Fran ce, de nieuwe moeder van KLM. Voormalig internetondernemer Adam Curry, bekend van radio en tv, heeft verscheidene keren in een Concorde gezeten. Over de vraag hoe dat was kan hij kort zijn: 'Gewoon geil'. Niet alleen de snelheid staat hem nog bij, maar ook de keurige en bijna ouder wetse dienstverlening: goed eten, een glas champagne en uiterst attente ste wardessen. „Juist dat maakte een vlucht zo leuk en bijzonder." Een bij zondere herinnering bewaart Curry aan de Sennheiser-koptelefoons waarmee de Concordes waren uitge rust. „Prima dingen. Ik heb er nog een paar gejat. Ik gebruik ze nog elke dag." Een Concorde was in meerdere op zichten totaal anders dan een gewoon verkeersvliegtuig; niet alleen sneller, maar ook een stuk kleiner. „Een soort uitgebouwde straaljager en zeer krap", aldus George Möller. Je kon beter niet te veel drinken voordat je aan boord ging. Een bezoek aan het toilet was geen pretje." Van Wijk deed de Concorde vooral denken aan een 'gewone' Europese lijndienst: „Het was een relatief klein vliegtuig met een beperkt en overzichtelijk aantal stoelen." Ook de koeling van het toestel is een verhaal apart. De Concorde, volgens Adam Curry niets anders dan een soort sigarenkoker met een raketmo tor, werd over de hele lengte gekoeld met kerosine die nog niet is verbrand. Als aan het eind van de vlucht de ke rosine en dus de koelvloeistof bijna op is, wordt het in de cabine plotse ling een stuk warmer. TPG-topman Bakker kan daarover meepraten. Hij herinnert zich dat de temperatuur aan het eind van de vlucht omhoog ging en dat hij zwe tend uitstapte. „Dat was zeker zo als je aan het raam zat. Het was eigenlijk een onding. De verbinding was nog eens slecht ook. Je moest naar Parijs of Londen om de Concorde te nemen. Ik ben er niet rouwig om dat hij ver dwijnt." Het einde van de Concorde past vol gens KLM'er Van Wijk in de beweging van de luchtvaartsector om goedko per te werken „Onze klanten kijken ook steeds vaker naar het prijskaartje en vliegen is nu voor velen een vorm van transport die veilig, efficiënt en comfortabel moet zijn." Toch kijkt de topman wel met enige weemoed te rug op de Concorde: ,,We sluiten nu een tijdperk af, waarin de luchtvaart nog glamour en glans had." Foto: AP/Dave Caulkin Foto: Reuters/Kieran Doherty

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7