Koningskoppel voor Bosnische zaak Slimme apparaten beïnvloeden menselijk gedrag Mabel Wisse Smit aan de zijde van diplomaat Muhamed Sacirbey ZATERDAG 25 oktober! 2003 h dc 236 Bij alle commotie rond Mabel Wisse Smit loopt de verloofde van prins Friso de kans dat ze wordt opgeroepen ais getuige in een rechtszaak in Sarajevo tegen haar ex-vriend Muhamed Sacirbey. De Bosnische diplomaat en ex-minister met wie Wisse Smit kortstondig een relatie had, wordt beschuldigd van verduistering van gelden uit fondsen. door Harald Doornbos en Hans Jacobs et is volstrekt uitgesloten dat Mabel iets te maken zou hebben met de mo- I gelijke verduistering van geld waar Muhamed Sacirbey van beschuldigd wordt. Ik weet dat hij onschuldig vastzit. Mabel heeft er helemaal niets mee te maken. Ze betaalde al haar vliegtickets uit eigen zak. En Mabel was niet gemachtigd che ques van de Bosnische missie uit te schrijven. Dat konden alleen Sacirbegovic en de tweede man in de missie. Ivica Misic." Aan het woord is Mirza Hajric, een van de beste vrienden van Muhamed Sacirbey - die hij bij zijn oorspronkelijke naam Sacirbegovic noemt - en voormalig persoonlijk adviseur van de zondag over leden Bosnische president Alija Izetbegovic. Hij kent ook Mabel Wisse Smit erg goed.Mabel was een fantastische en zeer efficiënt werkende dame. Ze kwam naar Bosnië toe als een vrijwilligster om het land te helpen. Ze lobbyde voor Bosnië, ze hield van ons land. Ze heeft tijdens de oorlog in Sarajevo gezeten. Dat was gevaarlijk en dat maakt haar te vens een dappere vrouw.'' Mabel Wisse Smit leerde de bevlogen Bosnische VN-ambassadeur Muhamed Sacirbey (47) in 1993 kennen terwijl ze stage liep bij de Verenigde Naties. Ze had hem uitgenodigd om een spreekbeurt te houden, zo vertelde Sacirbey begin deze week. De diplomaat was kort daarvoor min of meer in de po sitie gerold van spreekbuis van de door oorlog ver scheurde jonge staat. Zijn familie was in 1963 uit Joegoslavië gevlucht en uiteindelijk in Amerika te rechtgekomen, waar Muhamed een typische Ame rikaanse opvoeding kreeg. Gedreven Hij belandde na zijn rechtenstudie aan Tulane uni versiteit op Wall Street, waar hij werkte bij de Secu rity Pacific Merchant Bank toen in 1992 het verzoek kwam om Bosnië te helpen. Vader Nedzib Sacirbey - de naam Sacirbegovic is bij de naturalisatie van de familie officieel veranderd - was namelijk een oude vriend van president Izetbegovic. Muhamed - vrienden noemen hem 'Mo' - hielp eerst met het werven van fondsen, maar werd snel daarna de Bosnische vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties. „Na een week had ik wel door dat ik de juiste man op de juiste plaats was", zei hij zelf daarover in een interview. Het was geen gemakkelijke taak, maar met zijn welbespraaktheid, tomeloze energie en jeugdig elan wist hij Bosnië in de westerse media een eigen gezicht te geven. Sacirbey. die in 1995 ook even minister van buiten landse zaken werd, gebruikte onorthodoxe metho den om de aandacht op zijn land te vestigen. „Dat moet wel, want anders worden we over het hoofd gezien", verdedigde hij zijn soms ondiplomatiek handelen. Uit die tijd dateert ook de relatie met Mabel Wisse Smit. Hajric: „Sacirbegovic en Mabel hadden een korte relatie. Drie of vier, hoogstens zes maanden. Die relatie duurde van eind 1994 of begin 1995 tot ergens halverwege dat jaar. Muhamed was getrouwd, maar had een zeer liberaal huwelijk. Hij en zijn vrouw hadden met elkaar afgesproken dat ze op dat gebied allebei konden doen wat ze wil den." Susan Sacirbey, al twintig jaar de echtgenote van Muhamed, schrikt niet wanneer haar wordt ge vraagd naar de liefdesrelatie van haar man en Mabel Wisse Smit. Maar ze geeft een andere lezing. Van een 'romantische' relatie was volgens haar geen sprake.Mabel deed ontzettend veel voor Bosnische vluchtelingen. Ze is een goede vriendin van mij en Mo. Ze is een briljant en goed mens, be vlogen en menslievend", aldus Susan Sacirbey in New York. Ook Muhameds jongere broer Omar, destijds werk zaam bij de Bosnische VN-delegatie en nu journa list, weet niets van een relatie. Hij heeft er althans 'nooit iets van gemerkt', ook niet bij de keren dat hij samen met 'Mo' en Mabel uitging. „Dat was heel ongedwongen en de gesprekken gingen allemaal over het werk", vertelt Omar. „Ze was een persoon lijke vriendin", aldus Muhamed Sacirbey zelf. „We kenden elkaar goed", zegt Mabel Wisse Smit. „Natuurlijk kenden ze elkaar goed. Het was in die tijd onmogelijk actief te zijn op de Balkan zonder deze man te kennen en met hem gezien te wor Muhamed Sacirbey: „Na een week had ik door dat ik de juiste man op de juiste plaats was". Foto: Archief/Reuters den." meent Thorvald Stoltenberg. In zijn woning in Oslo zegt de voormalig bemiddelaar in het Bos nische conflict en speciaal afgezant voor Joegosla vië namens de Verenigde Naties, zich Mabel Wisse Smit nog goed te herinneren. „Een aardige, intelli gente meid." Mirza Hajric: „Nadat er een einde kwam aan hun relatie zijn ze altijd goede vrienden gebleven. Zo hebben ze in Sarajevo in 1995 nog nieuwjaar ge vierd met U2-zanger Bono en diens vrouw. Op dat moment waren Mabel en Muhamed echter gewoon vrienden." In die tijd zat Wisse Smit bepaald niet stil. In 1994 richtte ze de 'European Action Council for Peace in the Balkans' op. Dat was een door de Hongaars- Amerikaanse miljardair en filantroop George Soros - tegenwoordig Mabels werkgever en pleitbezorger - gesponsorde organisatie die zich inzette voor vre de, democratie en stabiliteit op de Balkan. Zo ver schafte de raad informatie aan vooraanstaande po litici, zoals bijvoorbeeld de Amerikaanse senator Bob Dole, om met kracht van argumenten te plei ten voor opheffing van het door de VN ingestelde wapenembargo tegen Bosnië. „Dole kreeg 'gedetailleerde informatie over wapens die effectief zouden zijn tegen de Serviërs, en over de wijze waarop moslims zichzelf zouden kunnen bevoorraden', aldus een adviseur van Dole. Met het binnenhalen van wapens hield Wisse Smit zich vol gens goed ingelichte bronnen niet bezig, al zal ze zeker wapenhandelaars tegen het lijf zijn gelopen. Dat kon in die oorlogstijd ook moeilijk anders. Behalve invloed op het Amerikaanse beleid, speel den Sacirbey en Wisse Smit ook een belangrijke rol bij de bepaling van het Nederlandse beleid inzake Bosnië, zo staat te lezen in het lijvige onderzoek Srebrenica, een 'veilig' gebied' van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie. De onderzoe kers meldden vorig jaar: 'Bij het Nederlandse stand punt speelde wellicht ook het nauwe contact met Mohamed Sacirbey mee. Sacirbey en zijn toenmali ge vriendin Mabel Wisse Smit zijn de enigen die door ambtenaren van het ministerie van buiten landse zaken werden aangewezen als personen bui ten het Nederlandse politieke en ambtelijke circuit die invloed op het beleid uitoefenden'. Eén van hun bronnen is H. van der Zwan, destijds hoofd politie ke VN-zaken op het ministerie en nu algemeen se cretaris van het koninklijk huis. Onderzoeker Dick Schoonoord toonde zich onlangs tegenover maandblad Quote niet verbaasd over de rol van Wisse Smit. „Als je bevriend bent met een invloedrijk man, gaan sommige dingen vanzelf', meende hij. „Mabel kende veel belangrijke mensen omdat ze nou eenmaal zo aardig en intelligent is. Zo is ze ook bevriend met Pavarotti en David Bo wie", zegt Mirza Hajric in Sarajevo. Adnan Buturevic bevestigt dat Mabel in belangrijke kringen verkeerde. Zo was ze ook met Sacirbey bij de vredesonderhandelingen op de Amerikaanse luchtmachtbasis Wright-Patterson in Dayton in het najaar van 1995. „Maar ze is uit Dayton gegooid door Richard Holbrooke (de Amerikaanse leider van de onderhandelingen, red.). Die had zoiets van 'Wie is dat nu weer, maak jij eens even dat je weg komt." Wending Twee jaar na Dayton nam het leven van Mabel Wis se Smit een nieuwe wending. Ze begon in 1997 in Brussel als directeur van het Open Society Institute van George Soros. Niet lang daarna ontmoette ze via Laurentien Brinkhorst haar huidige verloofde prins Friso. Ze bleef zich bezig houden met de Bal kan, al is het niet langer haar specialiteit. In 2002 is ze bij het World Economie Forum - dat haar later op de lijst zette van toekomstig 'wereld leider' - in Salzburg in gezelschap van de (in 2003 vermoorde) Servische premier Zoran Djindjic. „Mabel was altijd erg tegen Milosevic en werkte voor zowel democratie in Bosnië als in Servië", zegt journalist Adnan Buturevic van 'Slobodna Bosna'. Sacirbey kwam ze in New York nog regelmatig te gen. „Ze heeft altijd contact gehouden zegt Susan Sacirbey. Met haar echtgenoot liep het na Dayton minder goed af. Hij werd weliswaar in 1998 op nieuw ambassadeur bij de VN, maar nadat zijn par tij de verkiezingen in Bosnië verloor, raakte hij zijn machtsbasis en uiteindelijk ook zijn baan kwijt. Het was tijd voor de afrekening, zo meende Sacirbey zelf. In 2000 kwamen de beschuldigingen van 'machtsmisbruik' bij het aanwenden van fondsen. Bij bijna alle Bosnische ambassades zijn onregel matigheden vastgesteld in de boekhouding, maar tot nu toe is alleen Sacirbey gebrandmerkt. Hij dacht dat Izetbegovic - die afgelopen zondag over leed - hem kon vrijpleiten, maar de oude vos nam het niet voor hem op. Een aanklacht is tegen Sacirbey overigens nog steeds niet ingediend, er is slechts sprake van een gerechtelijk onderzoek-Muhamed Sacirbey noemt in zijn verdediging, zoals die te vinden is in het bij de rechtbank ter inzage liggende dossier, ook zijn 'vriendin Mabel Wisse Smit'. Die wordt in Bosnië aangemerkt als 'spionne voor Servië'. Volgens Sa cirbey een bewijs van de politieke achtergronden van de beschuldigingen. Begin november wordt vastgesteld wanneer de de rechtbank in New York het verzoek om uitlevering van Bosnië behandelt. Dit artikel kwam tot stand met bijdragen van Ans Bouwmans (Washington), Philippe Deprez (Sara jevo), Esther Gotink (Londen), Windy Kester (Os lo) en Erwin Tuil (Den Haag) Hoeveel mannen zijn nog zo galant dat ze het portier van de auto openhouden voor hun vrbuw of vriendin? Vijf pro cent? En als het regent? Twee procent? Toch was deze uiting van galanterie vroeger heel normaal. „Met de komst van de afstandsbediening zie je het fe nomeen verdwijnen", zegt techniek-filo soof Peter-Paul Verbeek. „Een mooi voorbeeld van hoe een product het ge drag van de mens verandert. Technolo gie maakt het leven makkelijker, maar het hoeft niet altijd een vooruitgang te zijn." Verbeek (32) doceert aan de universiteit Twente. „We gaan er altijd van uit dat de mens een superslim dier is, want wij be denken apparaten en producten die een stuk verder gaan dan de stok waarmee een chimpansee bananen uit de boom slaat. Maar we staan er zelden bij stil dat al die slimme technologieën niet alleen ons alledaagse leven veraangenamen, maar ook invloed hebben op ons gedrag en de sociale structuren. Apparaten kunnen ons zelfs met morele dilemma's confronteren. Via een echo kunnen zwangere vrouwen hun ongeboren kind zien. Heel leuk allemaal, maar een erva ren echoscopist kan aan de dikte van de nekplooi voorspellen of het kind het syndroom van Down (mongooltje) heeft De echo laat het kind opeens aanwezig zijn in termen van ziekte en gezondheid en daarmee impliciet met de beslissing gewenst of ongewenst." De klassieke filosofische stroming die de relatie tussen de mens en zijn wereld be studeert, heet fenomenologie. Ze gaat ervan uit dat mens en wereld onlosma kelijk met elkaar verbonden en verwe ven zijn. Mensen richten zich altijd op dat wat ze om zich heen horen, zien, ruiken, voelen, weten. Mensen met ver schillende werelden zijn er wel in over vloed, alleen al door het simpele feit dat iemand die in de trein zit de wereld heel anders ervaart dan iemand die op de fiets zit. Zoals iemand in de bioscoop in een andere wereld zit dan de man die buiten over de stoep loopt. Technologieën creëren volgens Verbeek vaak hun eigen leefwereld. Wanneer mensen via de telefoon met elkaar pra ten, zijn ze op een heel andere manier 'samen' dan in een vis-a-vis-gesprek. En een magnetron werkt in de hand dat mensen vaker kant-en-klaar maaltijden eten, die veelal in eenzaamheid en hoog tempo worden verorberd. Wat onmis kenbaar invloed heeft op de sociale structuren van het moderne gezinsle ven. Ook hebben technologiëen doorgaans een eigen script. Ze dirigeren ons zoals een script een filmacteur stuurt. Sommi- e voorwerpen vragen gewoon om een epaalde handelwijze. Een plastic be kertje wil weggegooid worden, niemand die het ding in de vaatwasser zet. Pro ducten kunnen ook seksistisch zijn, zo als de eerder genoemde magnetron. Vroeger was het een toy for the boy, een hightech speeltje voor mannen, dat in winkels tussen de tv's, videorecorders en computers stond. De bediening vergde nogal wat technologische kennis en vaardigheden. Pas toen de verkoop stok te, werd het een kookmachine voor de vrouwen. Het apparaat verhuisde van de bruingoed- naar de witgoedafdeling (koelkasten, fornuizen) en de bediening werd vereenvoudigd met symbooltjes. De functie bleef al die tijd hetzelfde, het snel bereiden of opwarmen van een maaltijd, maar de oude magnetron defi nieerde vrouwen als technologisch in competent. Een ladyshave is al even seksistisch. In tegenstelling tot een scheerapparaat voor mannen, is het ding niet open te schroeven. De Amerikaanse techniekfi- losoof Langdon Winner suggereerde in zijn boek Do artifacts have politics ooit dat voorwerpen ook een politieke lading kunnen hebben. Er zijn in New York een paar snelwegen die naar de stranden van Long Beach Island lopen. De via ducten over deze snelwegen zijn echter zo laag dat er alleen auto's onderdoor kunnen, geen bussen. De viaducten zijn in de jaren zestig ontworpen door Ro bert Moses, een architect van wie be kend is dat hij racistische denkbeelden had. Bussen werden in die tijd vooral door zwarten benut. Volgens Winner zijn de viaducten een onfris politiek sta tement van Moses. Peter-Paul Verbeek zit op de lijn van de Franse antropoloog-filosoof Bruno La- tour, die stelt dat we onze sociale leef wereld nooit kunnen doorgronden als we geen oog hebben voor de rol die ma terie (apparaten, producten) daarin speelt. „Er wordt zo vaak gemopperd dat we vandaag de dag geen moraal meer hebben, maar wie goed kijkt, ziet dat de wereld vol zit met moraaldingen. Omdat we niet meer het fatsoen hebben om de deur achter ons te sluiten, hebben wij deurdrangers bedacht. Omdat we altijd de hotelsleutel 'vergeten' in te leveren bij de portier, hebben hoteliers er van die grote bollen aan vast gemaakt. In plaats van dat onze overheid auto's laat bouwen die maximaal de wettelijke 120 kilometer per uur kunnen rijden, vinden wij snelheidsbegrenzers en verkeers drempel uit. Allemaal technische ingre pen die moraliseren." Mensen hebben volgens Verbeek vaak een aversie tegen nieuwe technologieën, Zijn mannen minder galant geworden door de afstandsbediening? Waarom is een magnetron seksistisch? Wat is de moraal van een verkeersdrempel? Technologie-filosoof Peter-Paul Verbeek bestudeert hoe producten ons gedrag sturen. door Ron Buitenhuis De magnetron was oorspronkelijk bedoeld als hightech speeltje voor mannen. Illustratie: GPD/René van Megen zoals de huidige bio- en gentechnologie. „Plato was tegen het schrift, want daar mee zouden we verleren te onthouden en honderd jaar terug was narcose nog iets tegennatuurlijks. Wie was er aan vankelijk niet tegen e-mail en gsm? Het intermenselijke contact zou totaal ver vluchtigen en individualiseren. En zie, nog nooit hebben mensen zo veel en zo vaak met elkaar gecommuniceerd. An ders, maar niet minder intens. Je moet technologie kritisch volgen en begelei den, maar niet verdoemen. Het is een (evolutionaire) weg die je niet kunt stop pen. De mens is onlosmakelijk verweven met technologie. We zijn nu eenmaal verder gekomen dan die chimpansee met zijn bananenstok."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6