Goede dj's draaien financieel top Gevecht op de radiomarkt Luistercijfers ZATERDAG 25 OKTOBER 2003 Achtergrond 'Concorde is afsluiting van tijdperk waarin luchtvaart glans en glamour had' Edwin Evers (links) en Jeroen van Inkel, de twee top-dj's van Radio 538 die vette salarissen verdienen. Foto: Archief/Ton Kastermans Hoe word je jong rijk? Voetballen, tennissen? „Ik zou een carrière als diskjockey overwegen", zegt radiodirecteur Ton Lathouwers van Sky Radio. De salarissen voor top-dj's in Nederland rijzen de pan uit. Bedragen van zeshonderd- tot achthonderdduizend euro per jaar gaan over tafel. Welke diskjockeys verdienen dat en welke radiozenders kunnen dat betalen? door Rianne Vaartjes en Dolf Rogmans Onrust in radioland. Sinds dit voorjaar de overheid de FM-ffequenties opnieuw heeft verdeeld, zoeken commerciële radiostations naar manieren om het geïnvesteerde geld terug te verdie nen. De snelste oplossing: koop een succesvolle dj weg bij een concurre rend station. Dat levert meteen ho gere luistercijfers op en dus meer re clame-inkomsten. Die snelle oplos sing kiezen de zenders niet uit luxe. Ze hebben haast. De gekochte fre quenties mogen ze maai" acht jaar gebruiken. In die tijd moet het geld terugver diend zijn. „Nee, dan moet er winst zijn gemaakt. En het liefst niet in het laatste jaar, maar meteen volgend jaar al", corrigeert Lathouwers. Zelf betaalde hij namens Sky Radio 56 miljoen euro voor een frequentie. Een stuk minder dan John de Mol. Die telde tachtig miljoen euro neer om Radio Noordzee in de lucht te houden, Radio 538 betaalde 57 mil joen en Yorin 33 miljoen. Sky be machtigde ook een tweede frequen tie en daar zendt Veronica nu op uit. In totaal ontving de overheid ruim 330 miljoen euro voor alle radiofre quenties. Lathouwers:-„Jaarlijks wordt voor ongeveer tweehonderd miljoen euro op de radio geadver teerd. Niet iedereen kan dus zijn geld terugverdienen. De verschillen de partijen vechten nu om de koek. Verschuivingen van tienden van procenten in marktaandeel zijn nu ineens belangrijk." Daarbij spelen top-diskjockeys een belangrijke rol in de strijd om de luisteraar. Maar een relativering is op zijn plaats. De rekenmeesters van de Dienst Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) wijzen er fijntjes op dat Radio 1 in de ochtend de best beluisterde radiozender is. En zowel 's ochtends als 's avonds blazen Sky Radio en Radio 2 een aardig deuntje mee. Sky Radio is zelfs al jaren marktleider als de hele dag in ogenschouw wordt genomen. Dat doen die zenders alle maal zonder top-dj's. Waarom kijken alle populaire radio stations dan toch zo begerig naar een paar namen? „Omdat ze een he le duidelijke marktwaarde hebben. Die jongens trekken luisteraars on- geacht op welk station ze zitten. Heb je ze binnen, dan weet je ongeveer wat je verdient", zegt Florent Luyckx, als zendercoördinator ver antwoordelijk voor Radio 3 FM. „Bo vendien trekken de top-dj's veel jon ge luisteraars en daar zijn adverteer ders extra in geïnteresseerd." Luyckx heeft twee van de zes Neder landse top-dj's op zijn zender zitten. Rob Stenders (Vara) in de ochtend en Ruud de Wdd (BNN) in de na middag. Maar niet voor lang meer, weet hij sinds deze week. Radio 3 FM dreigt de grote verliezer te wor den van de stoelendans die op gang gekomen is als gevolg van de verde ling van de radiofrequenties. Verhoging Radioland telt zes grote namen met bijbehorende salarissen. Naast De Wild en Stenders zijn dat Edwin Evers en Jeroen van Inkel bij Radio 538 en Gordon en Robert Jensen bij Radio Noordzee. Volgens het ge ruchtencircuit verdient Gordon zes honderdduizend euro per jaar, Evers en Jensen zitten dichter tegen het miljoen aan, De Wild en Stenders zouden net als Jeroen van Inkel rond de 250.000 euro zitten. De laatste drie staan voor een sala risverhoging. Lathouwers is al twee maanden met Van Inkel in gesprek over een overstap naar Radio Vero nica. Lathouwers schrikt daarbij niet van bedragen die boven de achthon derdduizend euro per jaar uitko men. „Die jongens weten heus wel wat ze waard zijn. Jeroen heeft zich zelfbij ons gemeld. Wij willen hem graag hebben. Hij is goed. Alleen hij moet er nog met Racüo 538 uitko men. Het heeft nog een contract daar." Rob Stenders heeft een aanbieding van Yorin op zak. „Ik verdien nu ruim minder dan drie ton en het aanbod ligt daar ruim boven. Het lijkt me dus redelijk dat ik mijn sala ris bij de Vara ter discussie stel", zegt hij daarover. En Ruud de Wild kan kiezen. Yorin wil hem graag hebben, maar ook Ra dio 538. „Daar zoeken ze nu naarstig naar een opvolger voor Jeroen. Ik denk dat Jeroen naar ons komt als ze daar een opvolger hebben", aldus Lathouwers. Verder is HMG-baas Fons van Westerloo in gesprek met Robert Jensen over een mogelijke te rugkeer naar Yorin. „Ik heb het ge voel dat Robert bij Radio Noordzee niet op zijn plek zit, hij is bij ons welkom." Daarmee wordt Radio 3 FM het kind van de rekening. De publieke radio zender kan niet tegen de topsalaris sen op en raakt Stenders en De Wild dus kwijt. Het contract van Stenders loopt in augustus volgend jaar af, De Wild komt een jaar later 'vrij'. Tot deze week leek het er op dat de pu blieke omroep ook met de geldbui del zou gaan rammelen om het duo binnenboord te houden. Luyckx had van zijn baas - omroep voorzitter Harm Bruins Slot - te ho ren gekregen dat „de publieke om roep de Vara en BNN met geld wil steunen om Stenders en De Wild te behouden." Bruins Slot bevestigde dat vorige week voor de radio. „Je hebt medewerkers en je hebt ster ren. Voor sterren moet je een uitzon dering maken." Maar Bruins Slot had buiten de politiek gerekend. In de Tweede Kamer stak deze week een storm van protest op. De coali- tiepartjen CDA en D66 toonden zich fel tegenstander van het betalen van topsalarissen met belastinggeld. „De publieke omroep mag hier niet aan meedoen. Zo verhoog je alleen maar de bedragen die worden betaald. Als dat er toe leidt dat de radiosterren niet bij de publieke omroep zitten, dan is dat maar zo. Dan moet de pu blieke omroep zich schikken in haar rol als ontdekker van talent", aldus CDA-Kamerlid Joop Atsma. Daarop trok de Raad van Bestuur van Publieke Omroep snel haar toe zegging in. Dat kon relatief eenvou dig omdat zowel Vara als BNN nog geen officieel verzoek tot steun had den gedaan. Zendercoördinator Luyckx had alleen geïnformeerd naar de mogelijkheden. „Ik ben nieuw hier en wilde weten wat wel en niet kan. Ik ben teleurgesteld dat het nu niet doorgaat." Zowel Luyckx als BNN-voorzitter Gerard Timmer ziet goede redenen om de dj's meer te betalen. „Je wil een doel bereiken, namelijk dat meer jongeren naar de publieke om roep luisteren. Daar heb je dan wel de juiste mensen voor nodig. Als je die meer moet betalen dan anderen, dan moet dat. Alleen wel met mate. We maken als publieke omroep nu eenmaal ook deel uit van de vecht - markt die radio nu is." Maar de politiek wil er niet aan. Voor Luyckx zijn de druiven misschien nog wel zuurder. Het is maar de vraag of hij zijn talenten kan vast houden. Lathouwers: „De A-jongens hebben hun inkomen de afgelopen jaren flink zien stijgen, maar de B en de C-dj's ook. Als over een paar jaar een aantal zenders te weinig ver dient, gaan ze extra investeren in een laatste poging de schade te be perken. En dan kijken ze ook weer naar welke dj's er rondlopen. Rust op de radiomarkt is ver weg." Aantal luisteraars ochtend (06.00 - 09.00 uur): Radio 1 390.000 Radio 538 (Edwin Evers) 315.000 Radio 3 FM (Rob Stenders) 305.000 Sky Radio 275.000 Radio 2 260.000 Radio 10150.000 Noordzee (Gordon) 145.000 Yorin 70.000 Aantal luisteraars namiddag (16.00 -18.00 uur): Sky Radio 350.000 Radio 538 (Jeroen van Inkel) 320.000 Radio 3 (Ruud de Wild) 315.000 Radio 2 275.000 Radio 1 200.000 Noordzee (Robert Jensen) 170.000 Radio io 170.000 Yorin 95.000 Bron: KLO, gemiddelde luister cijfers tot en met augustus 2003. Gordon. Foto: GPD/Roy Beusker Robert Jensen. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1