ECONOMIE Durex heeft condoommarkt in ijzeren greep Lenen of beleggen: trek alle registers open Van der Hoeven: 'Ik kan mijzelf recht in de spiegel aankijken Effecten prijzenslag supermarkten pas volgende week duidelijk Boerenkool en bieten Slaapvertonende verwekking I itoverzekering: oppen voordelig i haac - De autoverzekering gelijken met een polis van i concurrent kan per jaar ge honderden euro's aan pie schelen. De prijsver- illen lopen op tot de helft Ihet premiebedrag bij nage- g dezelfde dekking, zo blijkt en test in de Geldgids van Consumentenbond, die gis- n verscheen. ,,De verschil - zijn voor jongeren onder de aar extreem, omdat die nog- ens worden gezien als roe- ize chauffeurs."' De Consu- ïtenbond vroeg 60 autopo- sn op van 47 verzekeraars, der raadt de bond aan de ring van de polis onder de te nemen. „Sommige ver- iraars vergoeden niet één, ir twee jaar na aanschaf de ivvwaarde." oot prijsverschil reizen naar zon maag - Wie in de winter op ntie wil naar een zonnige emming, doet er goed aan rijzen van de reisorganisa- n te vergelijken. Voor een le hotel of appartement is akantieganger bij de ene irganisator honderden eu- duurder uit dan bij de an- zo heeft de Consumenten- vastgesteld. De bond ver- ek de prijzen van tien grote irganisatoren naar bestem den als Tunesië, Malta en ije. Een reis naar hetzelfde 1, op dezelfde datum lever- rijsverschillen op van 53 tot :uro per persoon. OAD en and International kwamen stal als goedkoopste uit de Neckermann als duurste. zaterdag 25 oktober 2003 den bosch/gpd - Negen verschil lende condooms liggen op tafel. Lichtgevend, verdovend, erectie- bevorderend, met ribbeltjes of met smaakjes als aardbei en ba naan: elk halfjaar komt con doomfabrikant Durex met iets nieuws om de verkoop gaande te houden. Het hele artikelenscala is alleen binnenskamers zichtbaar. Op bedrijventerrein De Brand in Den Bosch is het lastig zoeken naar het Nederlandse hoofd kwartier van Durex. De fabri kant gaat schuil onder de koe pel van SSL International, een Brits concern dat ook medische handschoenen en huidverzor gingsmiddelen verkoopt. „Hier op dit bedrijventerrein reclame maken met Durex heeft geen zin. In de winkel, daar willen we de beste plek, daar is het met andere leveran ciers vechten om de beste plaats op de toonbank. Want daar kom je alleen met artike len die de hoogste omloopsnel heid halen", vertelt algemeen directeur José van Vreeswijk. In de drogisterij, de super markt, de horeca, het benzine station en de seksshop gaan ze in hoog tempo de deur uit. Liefst 94 procent van alle con dooms in Nederland komt van Durex. Ruim 20 miljoen stuks worden er hier jaarlijks ver bruikt. Zelfs met condooms voor minder dan de helft van de prijs kunnen ketens als Kruidvat en Schlecker met een eigen merk niet op tegen de grote concurrent. „Ons marktaandeel van 94 pro cent in Nederland is gebaseerd op de plaatsen waar dat te me- Het managersduo Piet Plomp en José van Vreeswijk achter de SSL-producten. Foto: GPD/Marc Bolsius ten valt. Het grijze kanaal valt daar buiten. In de seksshop komt geen onderzoeksbureau binnen", weet Van Vreeswijk. „De kracht van Durex zie je ook terug in het komen en gaan van andere merken", stelt Piet Plomp. Hij is verantwoordelijk voor de distributie, die vanuit Veghel plaats vindt. Medische handschoenen -bestemd voor ziekenhuizen, artsen, ver- pleekundigen- en voorbe hoedsmiddelen vormen het merendeel. De condooms van Durex zijn niet alleen bestemd voor de Nederlandse winkels en automaten, ook Oost-Europese landen als Rusland, Polen en Hongarije worden vanuit Veg hel bediend. De hoeveelheid latex rubbertjes loopt in de tientallen miljoe nen. Die productie komt gro tendeels uit Spanje; de meeste - handschoenen worden ge maakt in de landen waar de ar beidskrachten goedkoop zijn. „De latex komt uit Maleisië; daar heb je de plantages. In die regio hebben we ook fabrieken: in India, Thailand en Maleisië", vertelt Plomp. De productie is flink gestegen. SSL heeft goed geboerd, vooral door de voorzorgsmaatregelen tegen seksueel overdraagbare ziektes. „Het condoom heeft er een functie bijgekregen. Hand schoenen vormen nu een ge weldig grote markt. We hebben daardoor een sterke stijging van volumes gekregen", zegt Van Vreeswijk. Durex buit daarbij het voordeel uit dat het merk in brede kring een soortnaam is geworden, net als cola. De klant in de win kel vraagt niet zo snel om uitleg over een condoom en kiest daarom vaak de bekende weg. „De naamsbekendheid in Ne derland ligt boven de 90 pro cent. Er zijn niet veel merken die zo hoog scoren", aldus Van Vreeswijk. Geschiedenis De eerste voorlopers van het condoom dateren van 4000 voor Christus. In de Middel eeuwen zongen troubadours in ballades over condooms. In de 16de eeuw werden con dooms gemaakt van vissen- blaas en schapendarm. Begin vorige eeuw deden rubberla tex condooms hun intrede. Sinds de introductie in 1964 van een condoom met glij middel zijn er regelmatig technische verfijningen geko men. Veiligheid Condoomfabrikanten zijn ver plicht de Europese veilig heidsnormen aan te houden. Het CE- logo moet dat garan deren. Als een condoom wordt opgeblazen, moet er minimaal 18 liter lucht in kun nen voor het knapt. Durex houdt als norm 20 tot 30 pro cent extra aan. Een condoom moet minimaal tot 5 jaar na Groei realiseert Durex door steeds met vernieuwingen te komen en doordat de ldanten- kring steeds verjongt. Van Vreeswijk: „Wat nog steeds het meest verkocht wordt, zijn de basic condooms. De sterkste stijging zit in het segment van de funcondooms. De con dooms met een smaakje of waarmee je langer plezier van de daad kunt hebben. Groei zie je ook doordat het condoom op steeds jongere leeftijd wordt ge bruikt. De wereld komt nu een maal naar de jongeren toe." productie houdbaar zijn. Op elke verpakking moet een ui terste gebruiksdatum staan. En bij iedere verpakking moet een Nederlandstalige ge bruiksaanwijzing zitten. Durex Jaarlijks maakt Durex 1,1 mil jard condooms. Dat is 25 pro cent van de wereldmarkt. Durex is een merk van SSL In ternational. Het Britse con cern ontstond in 1999 uit een fusie van Seton Scholl Health care en London International (het vroegere London Rubber Company)De jaaromzet van SSL over 2002 bedroeg 885 miljoen euro. SSL Internatio nal is actief in meer dan dertig landen met merken als Durex (condooms), Regent (medi sche handschoenen) en Scholl (voetverzorging). Fabrieken zijn er in Engeland, Portugal, Spanje, India, Maleisië, Thai land en China. geleen/abbenbroek - De oogst in ons land is op vele plaatsen in vol le gang. In het Zuid-Hollandse Abbenbroek werd direct na de eerste nachtvorst de boerenkool van het land gehaald. Door de tempera tuur onder het vriespunt ontwikkelen zich suikers in de planten die de smaak van de wintergroente ten goede komen. Zoet was het ook in het Limburgse Geleen. Daar was het voor de 82-jarige Louis Laugs goed verpozen met een appeltje op de grote berg suikerbieten die hij met een riek had verzameld voor transport naar de fabriek. Foto's ANP/Ed Oudenaarden/Ermindo Armino den haag/anp - Pas volgende week wordt duidelijk of de maandag door Al- bert Heijn begonnen prijsoorlog ook tot meer klanten heeft geleid voor de win kels van de Zaansè supermarktketen. De eerste slag, die om het imago van de winkel die -weer- op de kleintjes let, heeft het concern al wel gewonnen. Dat zei marktonderzoeker J. Holla van bureau GfK gisteren na een turbulente week. De dagbladen hebben in ieder ge val geprofiteerd. De paginagrote adver tenties volgden elkaar dagelijks op. Lan delijke concurrenten als Konmar, Edah, Super De Boer en C1000 reageerden meteen met prijsacties. Ook de goedko pere winkels van Dirk van den Broek en Bas van der Heijden plaatsten adverten ties met prijsverlagingen. Holla constateert dat de regionale su pers, veelal verenigd bij de SuperUnie, niet mee zijn gegaan in de prijzenslag. Ook de 'bedreigers' op de achtergrond van het klantenbestand van Albert Heijn, de Duitse prijsvechters Aldi en Lidl, hebben tot nu geen extra prijsverla gingen aangekondigd. „Imago is waar het om gaat. En dat kun je meestal moeilijk veranderen. Je zag het indertijd bij de Konmar op een ne gatieve manier: die winkels waren te duur en de klanten liepen massaal weg. Albert Heijn heeft de eerste slag gewon nen, maar het is nog niet zeker of het bedrijf daarmee ook weer terug is." De prijsverlagingen die andere ketens vervolgens aankondigden, bevestigen volgens Holla alleen maar de effectiviteit van de actie van Albert Heijn. „De reac ties zijn vooral defensief. Die ketens pro beren de klanten vast te houden. Albert Heijn wilde vooral eerder opgestapte klanten terugwinnen", analyseert Holla. Albert Heijn zei gisteren dat het zich houdt aan de belofte de prijzen laag te houden. Het bedrijf claimt dat ook leve ranciers er baat bij hebben dat hun mer ken in een kwaliteitswinkel als AH tegen een concurrerende prijs in de schappen liggen. Hij wilde niet vooruitlopen op de onderhandelingen met de leveranciers: „We zien wel." BEURS IN ZICHT haarlem/anp - „Ik kan mezelf recht in de spiegel aankijken." Dat zei de gesneefde Ahold- topman Cees van der Hoeven gisteren in de rechtbank in Haarlem. „Het is vreselijk wat er is gebeurd", zei hij over de grote problemen waarin het su permarktconcern terecht is ge komen. De voormalige bestuursvoorzit ter weigerde in detail in te gaan op de financiële besognes bij Ahold. Volgens Van der Hoeven zijn de boekhoudschandalen het gevolg van allerlei omstan digheden. Hij zei zich 'verant woordelijk' te voelen voor de crisis bij Ahold. Van der Hoeven wilde verder niet te veel kwijt tegen de jour nalisten, die massaal waren ko men opdraven. „Omdat het be lang van het bedrijf voorgaat op mijn persoonlijk zaken", pro beert hij zoveel mogelijk uit de publiciteit te blijven. „Mijn hart ligt bij Ahold. Ik ga niet mee- Cees van der Hoeven. Foto: GPD Joep Lennarts doen aan de polemiek rond het bedrijf." De voormalige bestuursvoorzit ter verscheen gisteren voor het eerst in het openbaar sinds zijn gedwongen aftreden bij Ahold in februari. Van der Hoeven moest voor de rechter-commis- saris in Haarlem getuigen in de oude twist rondom de overna me van de Argentijnse tak van D&S, een Zuid-Amerikaanse supermarktketen. De zaak staat los van rechtza ken die tegen Ahold worden voorbereid wegens de boek houdschandalen die eerder dit jaar aan het licht kwamen. In de Verenigde Staten hebben aandeelhouders zich verenigd om samen een schadevergoe ding van Ahold te eisen. In veel van deze gezamenlijke rechtszaken, ook wel 'class ac tions' genoemd, wordt Van der Hoeven ook persoonlijk aan sprakelijk gehouden voor de problemen bij het supermarkt concern. Daarnaast doen de Amerikaanse beurswaakhond SEC en de justitie in de VS on derzoek naar Ahold. Van der Hoeven zei gisteren dat hij nog niet is opgeroepen door de au toriteiten in de VS. Stel, je wilt een lening afsluiten. Je wilt gaan beleggen of je bent op zoek naar een vermogensbeheerder. Je bereidt je goed voor en vraagt bij diverse instellin gen informatie en offertes op. Wil je we ten of de instelling waarmee je zaken wilt gaan doen wel over de juiste papieren be schikt? Raadpleeg dan eerst de registers van de Autoriteit Financiële Markteh. Financiële instellingen, zoals consu mentenkredietinstellingen, effectenbe middelaars, vermogensbeheerders en beleggingsinstellingen mogen niet zo maar actief zijn. Ze hebben een vergun ning nodig van de Autoriteit Financiële Markten(AFM) in Amsterdam. De AFM houdt toezicht op alle partijen die actief zijn op de financiële markten in Neder land, dus zowel op het gedrag van con sumenten als op het gedrag van financi ële instellingen en ondernemingen die effecten uitgeven. Dat laatste gebeurt onder meer door vergunningen te ver strekken en controles bij instellingen uit te voeren. Om voor een vergunning van de AFM in aanmerking te komen, moeten instellin gen aan diverse eisen voldoen. Zo moe ten bestuurders deskun dig en betrouwbaar zijn en instellingen hun zaken intern op orde hebben. Maar ze moeten ook op de juiste manier met hun klanten omgaan en hen op de juiste manier infor meren. Als blijkt dat een instelling niet aan de ver eisten voldoet, kan de AFM besluiten geen ver gunning te verstrekken, die in te trekken of een andere sanctie op teleg- gen. Als consument is het wel zo prettig om vooraf te weten of de instelling waarmee je in zee wilt gaan over de juiste papieren beschikt. Hoe kom je daar nu achter? De AFM verstrekt de vergunningen op basis van een aantal wetten, zoals onder meer de wet op het consumentenkrediet (wek), de wet toezicht effectenverkeer 1995 en de wet toezicht beleggingsinstellingen. De instellingen die over zo'n vergunning beschikken zijn opgenomen in de be treffende registers. Deze registers, zeg maar lijsten met vergunningsgegevens, EIGEN B E URS Brenda van Dam zijn voor iedereen toegan kelijk. In het wek-register staat welke activiteiten een kredietverstrekker mag uit voeren. Overigens moet je dan wel weten wie de kre dietverstrekker is. Als je bijvoorbeeld bij een auto dealer een financiering voor een nieuwe auto af sluit, doe je wat de lening betreft geen zaken met de autodealer maar met diens financieringsbedrijf. Vraag daar dus naar. Het makkelijkst is om zelf een kijkje in de registers te nemen op de website van de AFM. Het zijn niet de meest toegankelijke zoek systemen, maar je vind wel de informa tie die je nodig hebt. Het is overigens ook mogelijk om telefonisch, via de Toe- zichtslijn van de AFM, te achterhalen of een instelling geregistreerd staat of niet. De publieksvoorlichters van de Toe- zichtslijn krijgen honderden telefoontjes per jaar. Als een instelling niet geregistreerd staat, beschikt deze dus niet over de ver eiste vergunning. Dat betekent dat je een grote kans loopt dat de instelling onbetrouwbaar is. Je kunt er dus beter niet mee in zee gaan. Staat de instelling wél geregistreerd, dan is het nog steeds zaak om kritisch te blijven en verschil lende aanbiedingen goed met elkaar te vergelijken. Registratie betekent niet dat er nooit eens iets mis kan gaan, maar het biedt natuurlijk wel enige zekerheid. Als je trouwens een klacht hebt over een financiële instelling, dan is het mogelijk om die te melden. De AFM kan dan eventueel een verder onderzoek instel len en zo nodig de instelling een sanctie opleggen of op een waarschuwingslijst plaatsen. In de loop van 2004 tot slot, zal de wet financiële dienstverlening van kracht worden. Dat'betekent dat ook alle finan ciële dienstverleners, zoals assurantie tussenpersonen, hypotheekadviseurs of financiële planners over een vergunning van de AFM moeten beschikken. Ook deze vergunninghouders zullen in een register opgenomen worden, dat door consumenten te raadplegen is op de site van de AFM. Meer informatie: wvvw.afm.nl - toe- zichtslijn AFM: 0900-540.0540 (35 eu rocent per gesprek) Het leek zo goed te gaan aan het Damrak. Toen de sneeuw klokjes bloeiden, begonnen de koersen aan een indrukwekken de stijging. Toen de tulpen bloeiden, kregen beleggers er weer vertrouwen in en nam de handel toe. En toen de rodo dendrons bloeiden, passeerde de beursindex het niveau waar op dit barre jaar ook was be gonnen. Maar sindsdien zijn we niet veel meer opgescho ten. Alleen de tijd is vooruitgegaan en binnenkort raakt al les uitgebloeid. On ze AEX-index stond even op een winst van ongeveer 6 pro cent vergeleken met 1 januari. Maar in middels is deze weer ingeleverd. Willen we voor het einde van het jaar nog een gemiddeld rende ment op onze aan delenbeleggingen halen, dan moet de index zo'n 30 punten omhoog. Maar wie de koersontwikkelin gen volgt, weet dat het de laat ste weken weer de verkeerde kant opgaat. In Zeeland zeggen ze: Het groeit wel, maar dan als een koeienstaart naar beneden. En ergens halverwege blijft het bungelen. De zwiep is er weer uit. Het lijkt wel klaarmaken voor de winter. Zoals een ko nijntje de beukennootjes zijn holletje inrolt, zo heeft de be legger zijn koerswinsten van deze zomer verzilverd. De pot is weer gevuld. We graven ons in en zien volgend voorjaar wel weer verder. Het leven gaat echter door. De winkels liggen vol met bloem bollen. Het zaad van de zonne bloem heeft zich in de aarde genesteld en de rododendrons hebben hun knoppen gevormd. In de buitenwereld zal de ko mende maanden blijken of het economische herstel er nu ook werkelijk aan komt. Of blijft het bij een belofte? We zien geen duidelijk beeld opdoemen. On dernemers zijn optimistischer geworden en verschillende vroegcyclische bedrijven mel den een verbetering van de or derportefeuille. Met name de Aziatische regio vertoont een spectaculaire toe name van de groei. In Oost-Eu ropa staan tien nieuwe landen Wim Fonteine Private Banking ABN Amro Haarlem op het punt om toe te treden tot de Europese Unie en het Rusland van Poetin lijkt de communistische grauwsluier steeds nadrukkelijker van zich af te werpen. In de Verenigde Staten is sprake van een ware hoerastemming: over het derde kwartaal is daar een economi sche groei gerealiseerd die in de laatste tien jaar niet meer is voorgekomen. West-Europa moet daar toch ook een keer van gaan profite ren? De twijfel is groot. De meeste econo men verwachten dat de zomer van Bush en Green span geen lang le ven beschoren is. Bedrijven zitten ruim in de pro ductiecapaciteit en hebben geen behoefte om te gen afbraakprij- zen extra produc tie op de markt te brengen. Consu menten en overheden hebben zich flink in de schulden gesto ken. Het economische vuur, dat met belastingmaatregelen en renteverlagingen flink is opge stookt, grijpt nog onvoldoende om zich heen. Als de wind gaat liggen, is het zo gedoofd. Inves teringen vormen de brandstof voor economische groei, maar niemand heeft er de moed voor, zou je zeggen. Dat is niet helemaaLwaar. Er wordt wel degelijk ^nvesteerd in nieuwe productie, maar dan in lagelonenlanden als China en Oost-Europa. De producten die daar gemaakt worden kun nen tegen een lage prijs op on ze westerse markten worden aangeboden. Het gevolg daar van is dat consumptiegoederen steeds goedkoper worden. In combinatie met de sterk ge daalde aandelenkoersen, de te ruglopende huizenmarkten, toenemende besparingen en de zeer lage rentestanden levert dat een groot potentieel pro bleem op. Deflatie. De beursemoties eisen hun tol. Geen wonder dat de belegger in zijn holletje kruipt en het even niet meer aanziet. Hij is een verwekking die slaap heeft ge kregen. Als het allemaal weer wat zonniger wordt, wordt hij vanzelf wakker van het lawaai dat zijn omgeving maakt. e jaar cel voor -bercrimineel' ig - Een Chinees is veroor- 1 tot drie jaar celstraf om- Ie ij artikelen op internet zou en geplaatst waarin hij negatief uitlaat over de ese overheid. De rechter in igchun noemde de ruim ek rtikelen 'een bedreiging 1. de samenleving'. Repor- onder Grenzen en de New ie persvrijheidsorganisatie z( tillen dat de man wordt 5W ilaten. int rprijs blijft tot Pasen ijk - De eierprijzen zullen ;f\|j Pasen volgend jaar on- A< derd hoog blijven. Pas 3_] ia daalt de prijs tot het ni- van voor de uitbraak van té gelpest. Dat zegt het Pro- 9 chap Pluimvee en Eieren. anbod van eieren in de iese Unie ligt laag door de IC )est in Nederland, Duits in België, de warme zo- v n de overstap van veel be- n naar scharrelkippen. In (jd land is de productie ge- s. met 35 procent. In sep- ?r kreeg de boer een histo- hoge eierprijs van 7,7 eu- t per stuk. Dat is bijna 2 ent hoger dan voor de uit- p van vogelpest. 4oflot wil ook iet SkyTeam De Russische lucht- naatschappij Aeroflot gaat hogelijk nog voor eind dit nsluiten bij de door Air i en Delta Air Lines gelei- antie SkyTeam. Volgens sische onderneming fen de overige leden van 1 de toetreding. Aero- brdt daarmee op termijn partner van KLM als t.nlemamebod van Air Fran- ~gend voorjaar slaagt. De Ie leden van de alliantie Aeromexico, CSA Airlines en Korean Air. j op Malpensa ltfr Nederlanders aki - Werkmaatschappij- de Schiphol Groep en ryjontmij gaan samenwer- ontwikkeling van een bij de rjjipse luchthaven Malpen- gaat om een terrein van diijtare waar vier bedrijfsge- en drie kantoorgebou- 54&men. Eind dit jaar begint die vijf tot acht jaar -ren. De bedrijven hebben een belang van 70 pro- '41 Avioport, eigenaar en Tkelaar van het terrein. 30 procent heeft 1, liaanse Finair. 00 te interesse Hk Scandinavië y\oAPA - De belangstelling )2$n baan in een van de jnavische landen is groot, e voorlichtingsdag die htrum voor Werk en In- (CWI) hierover op 1 no- ..r houdt, hebben zich al mensen gemeld. Voor IKnensen is geen plaats. ■Jegen, Zweden en Fin- in op zoek naar arbeids- tn. De Finnen verwach- tekort in de biomedi- anttenschap en de ICT- JuiZweden is op zoek naar "ïfqi en Noorwegen ziet het ind leeglopen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9