Japan en Arabische landen redden donorconferentie BUITENLAND Kinderen hopen op een gouden toekomst voor 20 cent per dag Bonden weer in oorlog met Berlusconi Britse prins William haalt fel uit naar de ex-butler van zijn moeder Laatste Concorde geland Bezorgdheid om kompels In totaal 28 miljard voor wederopbouw van Irak 'Aanslagen in VS beraamd in Afghanistan' Reuses IRA voor Verdwijningen piFAST Het verboden Ierse ipublikiense Leger IRA heeft kteren zijn excuses aangebo- Jn voor het leed dat het de na- «taanden van verdwenen ichtoffers heeft aangedaan, «organisatie gaf gisteren, We maanden na de vondst «1 een door de IRA vermoorde fuw op een strand in Ierland, verklaring uit van die strek- Jean McConville was een Mi de negen zogenoemde ver- Venen slachtoffers van de IA. In de jaren zeventig ver- irdde de radicale organisa- negen 'verraders' in de ka- jlieke gelederen en begroef ip geheime plaatsen. iree kinderen edood in Irak ksuL - Twee kinderen zijn gis- |en in de Iraakse stad Mosul lood toen mannen een fedgranaat naar een politie- ■eau wierpen. Vier mensen, [der wie een politieagent, ïkten gewond. In dezelfde d werd in de nacht van don- ]dag op vrijdag een Ameri- nse soldaat gedood. Ook el- s in het land kwamen Ame- nen onder vuur te liggen. ;hanen dood raketaanval ui - Tien mensen, onder drie vrouwen en twee kin- ren, zijn gisteren omgeko- n toen de vrachtwagen irin zij reden in de plaats mar in het noorden van Af- nistan werd beschoten met rtten en machinegeweren. »ens commandant Khan, onder bevel staat van de beekse krijgsheer Dostum, ben de aanvallers zich mo- jk vergist en dachten zij dat en belangrijke persoon in voertuig zat. Strijders van turn hebben eerder deze nd zwaar gevochten met hangers van diens Tadzjiek- ivaal Mohammed. Dde bij botsing ssen sneltreinen :m - Bij het treinstation Zü- Oerlikon in Zwitserland gisteren aan het einde van iddag twee sneltreinen op |&r gebotst. Daarbij kwam inzittende om. Het Zwitser- jpoorwegbedrijf SBB heeft gemeld. Zeker een wagon uit de rails. Zürich-Oerli- staat bekend als een knel- It in het treinverkeer. aximumsnelheid ilië naar 150 km Italië gaat de maximum- ïlheid verhogen tot 150 kilo- (ter per uur. Dat heeft minis- Lunardi (transport) gisteren :egd. In november gaat de eidslimiet op een aantal aanswegen omhoog van naar 150 kilometer per uur. slecht zicht en regenval is 10 kilometer het maximum, talië heeft binnen Europa pro- entueel gezien de meeste ver- eersslachtoffers. Per jaar val- n hier naar schatting 8000 erkeersdoden. walrus gebruikt ver rechtervin door Glenn McKenzie/AP ONicoNGON - Wasiu Goyikon was 9 toen hij met de belofte van een fiets van huis werd weggelokt en zijn leven van zwaar werk in de steengroeven in het zuidwesten van Nigeria begon. Daar slaat hij nu graniet tot gruis. In andere groeven zijn kleine jongens, kleuters nog, met hamers en stenen in de weer. Vorige maand werden 190 afgebeulde kinde ren - geen van hen ouder dan 15 - uit de Ni- geriaanse steengroeven gered. Een luttel aan tal, vergeleken bij de naar schatting 200.000 kinderen die jaarlijks over de landsgrenzen in West- en Midden-Afrika worden gesmokkeld om ergens aan het werk te worden gezet. Overheden staan voor een onmogelijke taak om de kinderhandel aan te pakken. In landen waar de armoede weinig keuzes laat, wordt werk waar je nog geen 20 cent per dag mee verdient met beide handen aangepakt. „De volgende keer neem ik mijn jongere broertje mee om ook hier te komen werken", zegt Wasiu, die nu 15 is. Voor een karig loon slaan Wasiu en zijn twee vrienden stenen aan gruzelementen tot zij een vrachtwagen - hun dagelijkse quotum - vol hebben. Elke lading wordt voor omgerekend 42,50 euro verkocht, meer dan honderd keer het loon van de drie jongens samen. Wasiu is er nog gelukkig van afgekomen. Hij heeft zijn fiets en hij leeft nog. Aan het eind van zijn laatste contract ontving hij het loon van jaren werk: het equivalent van 124 euro. Sinds september heeft de Nigeriaanse politie zes kindersmokkelaars aangehouden. Hoofd verdachte Zinjo wordt ervan verdacht talloze kinderen uit Benin te hebben gesmokkeld, een van de dertig armste landen ter wereld. Ouders stonden hun kinderen aan medewer kers van Zinjo af voor 25 euro. De jongens werd cadeaus beloofd, de ouders dachten dat hun zonen een vak zouden leren, aldus hulp verleners, onderzoekers en kinderen zelf. In plaats daarvan werden de kinderen voor maanden, soms jaren te werk gesteld op boerderijen of in steengroeven in Nigeria. Ze sliepen in het oerwoud, onbeschut tegen de regen. Ze kregen schamele porties maïspap te eten en de meesten kregen nooit loon. Som migen werden afgeranseld. De kinderen die gered werden uit de steen groeven bij Abeokuta - de oorspronkelijke woonplaats van president Obasanjo - vertel den dat in de voorafgaande drie maanden dertien jongens aan ziekte, honger of werk waren bezweken. De Nigeriaanse autoriteiten beweren dat mis daadorganisaties in Benin de kinderen met valse beloftes lokken of gewoonweg kidnap pen. Getuigen zeggen dat de Nigeriaanse eigena ren van boerderijen en steengroeven de kin deren maar al te graag van de handelaren overnemen omdat ze nooit zoveel loon of eten .hoeven te hebben als volwassen arbei ders. Bij de bevrijding van de kinderen vervulde een man uit Benin een hoofdrol. Dauda Ewenje en een tiental medestanders maakten met verborgen camera's opnamen van kleu ters die moesten werken in steengroeven en maniokvelden. Met hulp van een sympathise rende politieman wist de groep van Ewenje in totaal 190 jongens uit handen van handelaren te redden. Meermalen werd de groepdoor smokkelaars met vuurwapens, kapmessen en bijlen ach tervolgd. Ewenje ving de jongens enkele we ken thuis op, totdat de autoriteiten de kinde ren terugbrachten naar Benin. Vertegenwoordigers van de regering van dat land, de Verenigde Naties en hulporganisaties zoeken nu in Nigeria naar meer kinderen die slavenwerk verrichten. „Of het twintig kinde ren zijn of 2000, het is een probleem dat onze gezamenlijke inspanning verdient", zegt Yann Colliou van de Zwitserse organisatie Terre des Hommes. (advertentie) I openhagen - Walrussen zijn chtsvinnig. Dat concludeert en Deense wetenschapper uit en onderzoek dat hij met (eense en Zweedse collega's eeft uitgevoerd. De onderzoe- ers volgden honderd walrus- n bij hun zoektocht naar eten ngs de kust van Noordoost- roenland. De dieren bleken in irreweg de meeste gevallen de chtervin te gebruiken. inse marine iderschept schip lon - De bemanning van Franse fregat Guépratte ft bij Sicilië beslag gelegd op 276 meter lange Franse ;dekmoederschip Clémen- Het vaartuig was drie jaar den uit de vaart genomen, schip is verkocht aan een ans sloopbedrijf. Blijkbaar A de Clémenceau door de er naar Turkije gesleept om te worden gesloopt. De p zou daar waarschijnlijk volgens de Europese regels tsvinden. In het schip is asbest verwerkt. De Franse ine zegt dat sprake is van ractbreuk. tsen: 1000 »cent meer loon lre - Ziekenhuisdokters in )abwe zijn gisteren in sta gegaan. Ze eisen 1000 pro loonsverhoging om de me inflatie in het land bij innen houden. De Zimbab we dokters beweren niet te ïen leven van een jaarsala- in 5 tot 7 miljoen Zimbab we dollar. Volgens de offi- wisselkoers is dat zo'n tot 7400 euro maar op de r realistische zwarte markt n jaarloon maar 850 euro d. Het is de tweede dok- taking dit jaar. londen - Het supersonische verkeersvliegtuig Concorde is gistermiddag op de Londense luchthaven Heathrow voor het laatste geland. De vlucht uit New York met aan boord speciaal uitgenodigde be roemdheden werd om vijf over vier (lokale tijd) aan de grond gezet. Het door zijn hoge snelheid en rank heid bekende Frans-Britse vliegtuig is uit bedrijf genomen na 27 jaar trouwe commerciële dienst. Duizen den mensen hadden zich gisteren op het vliegveld Heathrow verzameld om voor het laatst het superso nische toestel te zien arriveren. Zie verder Erbij. Foto: Reuters/Matt Dunham door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Met een algemene staking van vier uur en demonstraties in tal van Italiaanse steden werd de regering Berlusconi giste ren de wacht aangezegd door de Italiaanse vakbonden. De werkonderbreking veroorzaakte vooral in de transportsector chaos: het verkeer in de grote steden raakte in de morgenuren ontregeld, door honderden geannuleerde vluchten strandden duizenden luchtreizi gers. Aanleiding voor deze nieuwe confrontatie tussen de centrum-rechtse regering en de bonden is de voor 2008 aangekondigde pensioenhervorming. Kem daarvan is het verhogen van de pensioengerechtigde leef tijd tot 65 jaar en vervroegd uittreden al leen mogelijk maken na 40 jaar werk. Tot nog toe was pensionering na 35 jaar werk mogelijk, zodat veel Italianen al op hun 55ste of soms zelfs vroeger konden genie ten van een (overigens mager) staatspensi oen. Volgens de regering is het huidige stelsel door de voortgaande vergrijzing niet meer te financieren. De vakbonden bestrijden dat en menen dat eerdere minder vergaan de pensioenhervormingen de nieuwe wijzi ging onnodig maken. Het is voor het eerst na de massale demon straties van vorig voorjaar tegen Berlusconi dat de drie grote vakcentrales weer eensge zind optreden. Volgens voorzitter Epifani van de meest linkse vakbond CGIL zal de 'mobilisering van het protest tegen de af braakregering Berlusconi' de komende we ken onverminderd doorgaan. Angelotti van de gematigde vakbond UIL schold Berlusconi uit voor leugenaar, om dat deze de vakbonden heeft aangewreven tegen elke hervorming te zijn. Werkgeversvoorzitter D'Amato bestreed gisteren de bewering van de vakbonden dat zo'n negentig procent van alle werknemers gisteren heeft gestaakt. „Over heel Italië ging het om niet meer dan dertig procent", zei D'Amato. „Dat komt omdat de meeste Italianen heel wat wijzer zijn dan de vak bonden willen doen geloven." Voor de vakbonden gaat het hier echter om een eerste stap. Nieuwe manifestaties en werkonderbrelangen zullen, als de regering niet toegeeft, de komende twee maanden schering en inslag zijn. Tot de peptalk tijdens de manifestaties gis teren behoorden verwijzingen naar de massale demonstraties in 1994 tegen ook toen voorgestelde pensioenhervormingen. Die leidden uiteindelijk tot de val van de eerste coalitieregering Berlusconi. novosjachinks - Familieleden van de 46 mijnwerkers die sinds donderdag vastzitten in een steenkool mijn in Novosjachinks in het zuiden van Rusland wachten gespannen en bezorgd op nieuws over hun mannen en zonen. Reddingswerkers zijn al ruim een etmaal bezig een tunnel te graven naar de mijnwer kers, die op 700 meter diepte vast zitten, maar dat proces verloopt moeizaam. Ondertussen blijft het wa ter in grote hoeveelheden de mijn binnenstromen. Foto: AP/Sergei Venyavsky door onze correspondent Henk van den Boom Madrid - De donorconferentie voor de wederopbouw van Irak kreeg op de laatste dag een on verwachte impuls toen Japan be kend maakte nog eens 3,5 mil jard dollar bij te dragen. Eerder hadden de Japanners al 1,5 mil jard toegezegd. De conferentie heeft volgens de Spaanse vice- premier Rato in totaal 28 miljard dollar opgeleverd. Ook de Arabische landen lieten zich niet onbetuigd. Van buur land Koeweit kunnen de Irake zen 1,5 miljard dollar tegemoet zien. Saudi-Arabië beloofde 1 miljard en de Verenigde Arabi sche Emiraten 215 miljoen. De Europese Unie verhoogde haar aanvankelijke bijdrage van 200 miljoen euro met 700 miljoen. Zelfs buurland en jarenlange vijand Iran beloofde hulp en zegde 300 miljoen dollar toe. Irak heeft de eerste vier jaar 55 miljard dollar nodig. Twintig miljard, zo bevestigde de Ame rikaanse minister Powell (bui tenlandse zaken) gisteren nog eens, worden door de Amerika nen betaald en zijn vooral be stemd voor de veiligheid en het herstel van de olie-industrie. Dit wordt door de Amerikanen zelf beheerd. Het 'donorgeld' wordt beheerd door een speci aal op te richten fonds onder toezicht van de Wereldbank. De belangrijkste donateurs stel len wel voorwaarden. De We reldbank die drie tot vijf miljard dollar bijdraagt aan de weder opbouw en ook het Internatio naal Monetair Fonds (tussen de twee en vier miljard dollar) eis ten gisteren nadrukkelijk van de voorlopige regering in Irak dat de veiligheid en de publieke or de moet verbeteren. Ook de la- panse minister van buitenland se zaken zei dat de uitbetaling van het toegezegde bedrag af hankelijk wordt gemaakt van de veiligheid. Het Iraakse lid van de voorlopige regering, Pacha- chi, probeerde de donateurs ge rust te stellen en beloofde in december te komen met een programma waarin de datum voor de verkiezingen en een nieuwe grondwet worden aan gekondigd. Op dat moment zal Amerika de macht weer over dragen aan de Irakezen, aldus Bremer, de Amerikaanse voor zitter van het voorlopige gezag. Volgens Bremer zijn in 85 pro cent van de Iraakse steden al gemeentelijke vertegenwoordi gers gekozen, een hoopvol te ken van de groeiende democra tie. hamburg/anp-afp - De aansla gen die in september 2001 in de VS met gekaapte verkeersvlieg tuigen werden gepleegd, zijn voorbereid in Afghanistan en niet in Hamburg. Dit heeft een topman van de Duitse inlich tingendienst voor een recht bank in Hamburg verklaard. De aanslagen zijn eind 1999 in het Aziatische land beraamd en de terroristen die Hamburg als uitvalsbasis hadden, zijn in Af ghanistan getraind om de aan slagen te plegen. De verklaring werd gisteren bekend tijdens het proces tegen de Marokkaan Abdelghani Mzoudi. Hij wordt van medeplichtigheid aan de aanslagen beschuldigd. De aanklagers van Mzoudi stel len dat hij als lid van een Ham- burgse terroristencel van meet af aan, vanaf het voorjaar van 1999, betrokken was bij de planning en uitvoering van de aanslagen. De topman van de inlichtingendienst stelde echter dat er voor eind 1999 zeker in Hamburg geen plannen waren voor deze aanslagen. De cel of het groepje had moge lijk slechts vage plannen om aan een heilige oorlog deel te nemen. Ze ondernamen daar om ook niets om te leren vlie gen. Pas nadat leden van de cel van Hamburg naar Afghanistan waren gegaan, kwam de voor bereiding voor de aanslagen op gang. De advocaat van Mzoudi ziet in de uiteenzetting van de inlichtingendienst een reden om zijn cliënt van vervolging te ontslaan. londen/anp-dpa-rtr - De Britse prins William heeft gisteren in een verklaring de voormalige butler van zijn moeder verweten ,dat hij prinses Diana 'koud en openlijk' heeft bedrogen. William reageerde op de publicatie van een deel van een boek van Diana's ex-butler Paul Burrell in de krant Daily Mirror. Burrell schrijft onder meer dat Diana na haar scheiding met de Britse prins Charles negen vriendjes heeft gehad die zij rangschikte naar po pulariteit. Onder haar aanbidders, die haar over laadden met cadeaus, bevonden zich een zaken man, een miljardair, een advocaat, een politicus en een schrijver. Diana vergeleek het zelf met een paardenren. „Soms grapte de prinses dat de ren baan te druk werd", aldus Burrell. De enige man van wie zij heeft gehouden zou de Pakistaanse chirurg Hasnat Khan zijn geweest. Diana wilde trouwen, maar Khan verbrak de rela tie. De verhouding met Dodi Al Fayed was vol gens Burrell niet serieus. Diana vermoedde dat hij een drank- en drugsprobleem had, prostitu ees bezocht en in geldnood zat. William vraagt Burrell in de verklaring af te zien van verdere voorpublicaties van zijn boek. Daily Minor zou komende week nog meer stukken uit het boek plaatsen. De prins zegt dat hij 'niet kan geloven dat Paul, aan wie zo veel vertrouwen was geschonken, nu zijn positie misbruikt voor koud en openlijk verraad'. William, die zei ook voor zijn broer Harry te spre ken, liet weten dat 'dit niet alleen voor ons twee- en erg pijnlijk is, maar ook voor iedereen die hierbij betrokken is'. Hij voegde daar aan toe dat zijn moeder, als zij nog in leven was geweest 'diep gekwetst' zou zijn.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5