Minder geld voor ziekenvervoer BINNENLAND Massale drukte op poppen- en berenbeurs Ahoy Videobeelden dader moord op Erdogan |els Klassiek viin Easy Living Zorgverzekeraars Nederland: 220.000 mensen verliezen vergoeding Nog steeds straatroven op plek van steekpartij Ondergaande herfstzon Voorbereiding huwelijk Kabinet wil deelnemen aan vredesmacht Liberia Friso en Mabel gaat door bij Van Til vantiMircnsifi een treinverkeer a brand in trein vda - Een kleine brand in nverwarmingskast van een •instel heeft het treinverkeer n en naar Gouda gisteren- ond stil gelegd. De brand er had de brand vrij snel on- r controle; niemand raakte lïond. Doordat de elektrici- ivan de bovenleiding ge- ald werd was er geen trein- (keer meer mogelijk tussen recht, Den Haag, Rotterdam Leiden. jlanten onwel tor ammoniak here - Ongeveer tien klanten een Almeerse supermarkt i onwel geworden, nadat een iemaker gistermiddag een iammoniak had leeggespo- lin het gezicht van zijn te- jstander. De mannen had- i ruzie gekregen over een keerplaats. Verschillende standers raakten bedwelmd de ammoniak. ■trapt op apenbezit ihem - Beveiligingsbeamb- hebben gistermorgen bij de ectiepoortjes iri het Paleis Justitie in Arnhem drie be kers betrapt op verboden lenbezit. Volgens Justitie den de drie niets met elkaar taken. De beambten von- leen ploertendoder bij een jarige Arnhemse, een boks- igel in de tas van een Nij- tgse vrouw van 35 jaar en vlindermes, dat van een 51- ge man uit Ede was. an zes weken od in woning terhout - Een 50-jarige in ter van Oosterhout heeft zes en dood in zijn woning. De [ie vond hem donderdag dag nadat ze was ingeseind rde huismeester. Die had oan al enige tijd niet gezien naakte zich zorgen. Uit on- toek is gebleken dat de man natuurlijke dood is gestor- eisje gedood vete jongeren terdam Een achttienjarig sje uit Huizen blijkt donder- tvond te zijn overleden na steekpartij in een woning in sp. Haar even oude vrien- die in de schouder werd ge en is buiten levensgevaar, rhaar toestand is nog kri- De politie heeft vier ver- ïten aangehouden. De kpartij zou verband houden een langdurige ruzie tussen pen jongeren in de Gooi- echtstreek. sjaar voor lord op Rowena - Het gerechtshof in lem heeft de 27-jarige moe- ran de 4-jarige Rowena - rteisje van Nulde - gisteren ordeeld tot zes jaar gevan- sstraf. Het hof acht de w schuldig aan het mede- en van doodslag. Het OM tien jaar celstraf en tbs met ïgverpleging geëist. rkrachter lisjes gepakt gen - De politie heeft een rige man uit Schagen aan- luden wegens aanranding irkrachting van vier jonge jes uit zijn woonplaats, sns de moeder van één van achtoffertjes heeft de man meer jonge meisjes aange- en mogelijk ook verkracht, aak kwam aan het rollen een 11 -jarig meisje haar !e- aal aan de schoolarts ver- zaterdag 25 oktober 2003 zeist/anp - Door het besluit van het kabi net om de ziekenfondsdekking voor het ziekenvervoer te beperken tot vier groe pen patiënten verliezen 220.000 mensen hun vergoeding. Dat stelt Zorgverzeke raars Nederland. Het kabinet ging giste ren akkoord met het voorstel van minis ter Hoogervorst van Volksgezondheid om alleen nog maar een vergoeding te bie den aan nierdialysepatiënten, radiothera pie- en chemokuurpatiënten, visueel ge handicapten en rolstoelgebruikers. Maar zij krijgen die alleen voor taxi- of openbaarvervoerritten die nodig zijn voor een medische behandeling. Boven dien blijft de eigen bijdrage van 80 euro per jaar ook nog gehandhaafd. Hemofiliepatiënten of andere mensen die niet onder deze groep vallen, verlie zen de vergoeding die ze nu nog wel krijgen voor niet-spoedeisende taxi- of openbaarvervoerritten. Om voor de maatregel in aanmerking te komen hebben ook deze patiënten eerst een verklaring van de arts nodig, dat ze in de genoemde categorie vallen. Daar na bepaalt het ziekenfonds of en welk vervoer vergoed wordt: eigen vervoer, openbaar vervoer met of zonder begelei ding of taxivervoer met of zonder bege leiding. De minister hoopt met de maatregel vormen van misbruik tegen te gaan en meteen meer duidelijkheid te scheppen over wie nou wel en wie niet voor een vergoeding in aanmerking komt. In zijn begroting is 70 miljoen euro per jaar ge reserveerd om dit zogeheten zittend zie kenvervoer te betalen. J. Troost van de organisatie voor chro nisch zieken en gehandicapten, de CG- Raad is blij dat de minister de protesten serieus heeft genomen. Maar hij noemt de keuze voor genoemde vier groepen die wel een vergoeding houden „vrij wil lekeurig". „Hemofiliepatiënten voelen zich niet goed als ze een bloed behande ling hebben gehad en mensen die hartrevalidatie nodig hebben worden soms van de huisdeur naar de voordeur van de revalidatie gebracht omdat ze niet kunnen lopen. Die mensen hebben geen rolstoel." Troost gaat de maatrege len met zijn achterban bespreken. Hij vindt dat een arts altijd medisch advies moet kunnen geven. De Nederlandse Patiënten Consumen ten Federatie (NPCF) vindt het logisch dat Hoogervorst het oneigenlijk gebruik tegen gaat, aldus een woordvoerster. De NPCF schreeuwt nog geen moord en brand, maar gaat de gevolgen scherp in de gaten houden. tilburg/anp - De Tilburgse politie heeft vier jongens tus sen de 16 en 18 jaar uit Til burg en Asperen opgepakt voor het plegen van negen straatroven. Ze pleegden de straatroven in de omgeving van de Reeshofdijk in Tilburg. Hier werd drie maanden gele den de 18-jarige Bart Raaijma- kers bij een straatroof doodge stoken. De dood van Raaijmakers ver oorzaakte veel commotie in Tilburg. Twee van de vier ver dachten zijn van Antilliaanse afkomst. De inmiddels overle den burgemeester Stekelen burg van Tilburg kondigde na de dood van Raaijmakers har de maatregelen aan tegen cri minele Antilliaanse jongeren. De vier jongens pleegden de roven tussen 30 september en 12 oktober. Zij deden dit op de Baden Powellaan, de Langen- dijk en de Reeshofdijk. Zij maakten alleen GSM-toestel- len buit. Drie van de vier da ders werden op 12 oktober vlak na een straatroof aange houden, iets later volgde de vierde verdachte. De Tilburgse politie is nog op zoek naar de ouders van twee slachtoffers tussen de 10 en 12 jaar. De verdachten poogden deze twee jongens op 12 okto ber te beroven. Maar toen de slachtoffers begonnen te hui len verdwenen de rovers. Naar aanleiding van de dode lijke straatroof intensiveerde de politie de surveillances in de omgeving van de Reeshof dijk. Een woordvoerder van de Tilburgse politie heeft geen verklaring voor het feit dat er ondanks de verhoogde sur veillance nog steeds geroofd wordt in de omgeving van de Reeshofdijk. „Het zijn jonge gasten. Zowel de rovers als de genen die beroofd worden. Ze denken er niet bij na, denk ik", aldus de woordvoerder. De vier verdachten van de moord op Bart Raaijmakers moeten dinsdag voor het eerst voorkomen bij de rechtbank in Breda. Dan staat een pro formazitting op het program ma. De rechtbank behandelt de zaak op 6 november inhou delijk. Het Openbaar Ministe rie houdt een 20-jarige Tilbur- ger hoofdverantwoordelijk voor de moord op Raaijma kers. Hem wordt moord ten laste gelegd. De drie andere verdachten staan terecht voor poging tot doodslag. overveen - 's Nachts vroor het zeven graden. Een record voor de tijd van het jaar. Maar gistermiddag was het in de natuur weer aangenaam toeven. Herten koesterden zich on der een dampende boom in de ondergaande herfstzon op landgoed Elswout in Overveen. Foto: ANP/Koen Suyk rotterdam/anp - De politie in Rotterdam beschikt over video beelden van de dader van de dodelijke steekpartij op 1 okto ber, waarbij de 18-jarige Turk Muhammed Erdogan om het leven kwam. Het tv-programma Opsporing Verzocht vertoont de beelden maandag. De dood van de zoon van de schoenenverkoper aan de Ka- tendrechtse Lagedijk veroor zaakte grote onrust in de wijk Charlois. Hij werd tegen slui tingstijd neergestoken. Op de opnamen is een man met een getinte huidskleur en kort donker haar te zien. Hij droeg een pet en had een witte plastic tas bij zich. De politie schat dat hij tussen de 20 en 25 jaar oud en ongeveer 1,75 me ter lang is. Justitie looft een be loning van 20.000 euro uit voor de tip die leidt naar de aanhou ding van de dader. De recherche gaat in haar on derzoek uit van een overval. Uit de schoenenzaak werd de dag opbrengst weggenomen. Char lois organiseerde een drukbe zochte stille tocht naar aanlei ding van de dood van Erdogan. Eerder dit jaar werd in dezelfde straat een juwelier vermoord. Wethouder W. van Sluis (eco nomische infrastructuur) te kent volgende week donderdag een convenant met de lokale ondernemers en de deelge meente Charlois om de veilig heid in het gebied te vergroten. De ondernemers, de gemeente en politie investeren de komen de drie jaar elk 75.000 euro om de wijk te bevrijden van crimi naliteit en overlast. Na het over lijden van Erdogan deed het college daar zelf 60.000 euro bij om particuliere bewaking op de Katendrechtse Lagedijk in te zetten. den haag/anp - Er is volgens premier Balkenende geen enke le aanwijzing dat het huwelijk van prins Friso en Mabel Wisse Smit niet doorgaat. Het paar is druk bezig met de voorberei ding ervan, zei de premier gis teren tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Als datum geldt nog steeds 24 april. Balkenende ging niet in op de vraag of het huwelijk in Delft plaatsvindt. Ook wilde hij niet zeggen of de overheid financi eel of anderszins betrokken is bij de organisatie ervan. De premier kreeg donderdag ruime steun in de Tweede Ka mer voor het kabinetsbelsuit om geen toestemmingswet in te dienen voor het huwelijk van Friso en Mabel, omdat de laat ste gelogen bleek te hebben over haar contacten met de in 1991 doodgeschoten topcrimi neel Klaas Bruinsma. Alleen enkele oppositiepartijen uitten kritiek in het debat. Met name PvdA-leider Bos verweet Balkenende gebrek aan regie bij het afhandelen van de affaire. Balkenende haalde daarna hard uit naar Bos, maar zei vrijdag geen 'hard feelings' te koeste ren. „Persoonlijke verhoudin gen lijden niet onder een zake lijk verschil van mening." den haag/gpd - Het kabinet wil dat de Nederlandse marine deelneemt aan de internationa le vredesmacht in Liberia. Het is de bedoeling dat het trans portschip Rotterdam drie maanden voor de kust van het West-Afrikaanse land gaat lig gen om gewonden te verzorgen en om drinkwater te leveren. De Tweede Kamer moet nog in stemmen met het regerings voornemen. Met zijn besluit komt het kabi net tegemoet aan een verzoek van de Verenigde Naties eind deze zomer. In totaal gaan er 270 militairen mee op de Rot terdam. Het schip kan worden omgebouwd tot drijvend hospi taal. De bemanning bestaat on der andere uit medisch perso neel en een peloton mariniers dat voor de veiligheid van de bemanning moet zorgen. Het schip beschikt over helikopters die gewonden kunnen oppik ken op het land en over een fil terinstallatie die drinkwater kan maken uit zeewater. Volgens premier Balkenende is deelname aan de vredesmacht volledig verantwoord. „Wat er in Liberia gebeurt, is zorgwek kend. Natuurlijk zijn risico's voor onze militairen nooit uit te sluiten, maar het gaat om on dersteunende diensten vanaf het water, niet om acties op het land." In de Tweede Kamer denkt niet iedereen er zo over. De opposi tiepartijen PvdA en SP zijn voor deelname aan de vredesmacht, maar zeker regeringspartij WD is erg kritisch. Die vindt het on verstandig om mee te doen aan een vredesmissie waar geen groot Westers land als Groot- Brittannië of de Verenigde Sta ten bij betrokken is. Ook rege ringspartij CDA is er om die re den nog niet helemaal uit. Waarschijnlijk neemt de Kamer over anderhalve week een be slissing. De VN-vredesmacht is al actief in Liberia. Het Nederlandse leger neemt op dit moment al deel aan vre desmissies in Irak en Bosnië. Daarnaast zou het wederom de vredesmacht in Afghanistan gaan versterken. „We doen be trekkelijk veel", aldus Balke nende. „Maar het gaat bij de missie in Liberia om een be perkt aantal militairen. En er is op het moment geen sprake van dat de missie langer gaat duren dan drie maanden." (advertentie) de afdeling Eigentijds Klassiek bij Van Til vindt u de sfeervolle collectie Easy ig van Heidense Exclusive. De. met de hand afgewerkte meubels van licht maho- gaan qua stijl en uitstraling terug naar het rijke Engelse koloniale verleden. De htige details en handmatige finish met gebruikssporen geven de meubels het enlieke karakter dat zo goed past in een warm en stijlvol interieur. Openingstijden: Ma-Di-Wo 9.30-17. Do-Vr: 9.30-21.00 u Za: 9.30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM rotterdam/gpd - Om tien uur zwaaien de deuren open, om half twaalf puilen de hallen vol ledig uit. De bezoekers arriveren met busladingen tegelijk. Uit Groningen. Uit Enschede. Uit Heerlen. De dertiende internatio nale poppen- en berenbeurs in Ahoy* met driehonderd stand houders trekt massa's publiek. Misschien iets minder dan vorig jaar, zeggen kenners weifelend. Maar beren blijven booming bu siness. En dat dankzij de passie van Niesje Wolters van Bemmel (72) uit Epe, die dertig jaar geleden ontdekte dat zij meer geluk na streefde dan haar echtgenoot en vier kinderen haar konden geven. Een demonstratie pop- penmaken in Hilversum wees haar de weg. Ze begon onder aan de roltrap bij de V&D met een bescheiden kraampje vol poppen en stofjes. Stapte met twee boodschappentassen vol eigen friaaksels naar Metz in de Amsterdamse Leidsestraat en werd met open armen ontvan gen. Nu is zij de onbetwiste poppenmoeder van Nederland en omstreken. Geen beurs in binnen- of bui tenland of zij drukt er haar stempel op. „Ik heb er dagwerk aan. Er is niet eens tijd om mijn hondje uit te laten." Haar echt genoot Max runt een uitgeverij die inmiddels 350 standaard werken het licht heeft doen zien met titels als 'Buikige Be ren', 'Mollige Beren' en 'Bruno de Belgische Beer'. Niesjes hobby wordt nagevolgd door vele tienduizenden vooral jonge, vooral vrouwelijke, voor al blanke Nederlanders. De mannelijke aanhang is sterk in de minderheid. Op de beurs vormen zij hooguit tien procent van alle bezoekers. Maar die tien procent bestaat wel uit hartstochtelijke fans. Neem Henk van Hiem, rijks ambtenaar uit Meppel. „Beren zijn alles voor mij," zegt hij stralend. „Ik verzamel ze en ik maak ze zelf. Verkopen doe ik er niet één. Ik beschouw ze als mijn kinderen." Zodoende woont Henk samen met twee honderd beren. Zijn zus Gé Kuiper, leerkracht te Staphorst, bezit er iets minder, maar haar exemplaren zijn stuk voor stuk van absolute topkwaliteit. „Dus niet van Bart Smit, want die le ven niet." De ware liefhebber haalt zijn neus op voor een beer uit de speelgoedwinkel. „Dat spul uit Korea en de Filippijnen is lelijk massagoed," schampert een verzamelaar die liever zijn naam niet noemt. In vroeger dagen werden poppen en beren ook aan de lopende band ver vaardigd, maar die zijn wel de gelijk iets waard. Veel geld soms. Op zijn taxatiespreekuur heeft Max Wolters van Bemmel aan één blik genoeg. „Tweehonderd De poppen zijn zo levensecht dat nauwelijks te zien is of de vrouwen kinderen of poppen in hun armen hebben. Foto: GPD/Jaap Rozema euro," zegt hij tegen een vrouw die een kaal, afgekloven beertje uit een boodschappentas op diept. Hij pakt het beest niet eens aan. Het veel grotere, veel beter geconserveerde gele knuf feldier dat vervolgens uit de tas wordt getoverd, keurt hij geen blik waardig. Engels fabrikaat, rommel. Als de vrouw niet be grijpend de wenkbrauwen fronst, zegt Wolters: „Er is toch ook verschil tussen een eiken kast en zo'n formicadingetje van de Formido?" Sinds zijn intrede in Europa rond 1900 mag de teddybeer zich in een nu eens groeiende, dan weer dalende populariteit verheugen. „Een paar jaar gele den werd een nieuwe piek be reikt, nu zitten we weer in neer gaande lijn," zegt Manon Mar- silje, poppenmaakster uit Bre da. Na twee uur in Ahoy heeft zij nog geen pop verkocht. Voor heen gingen haar creaties met prijzen van 485, 600, 1250 euro vlot van de hand. „De mensen gaan meer poppen zelf maken. Kijk maar wat hier te koop is. Heel veel stands met kleertjes en stofjes," meent haar echtge noot Joop. Is die toenemende huisvlijt een gevolg van de eco nomische recessie? „Best mo gelijk," knikt Joop. Anita Blokzijl uit Groningen maakt in elk geval al jaren haar eigen poppen. Ze leerde de kunst bij Amy van Boxel in Waspik. Terwijl haar man Ebo zich in de plaatselijke herberg verpoosde, werkte Anita in Amy's atelier samen met Ame rikaanse en Franse cursisten. Want poppenliefde kent geen grenzen. Hoewel volgens Niesje het vooral noordelijke volken zijn die zich uitleve%in dit deli cate handwerk. „Wanne landen doen veel minder creatieve din gen." Eigenaardig genoeg weten veel verzamelaars geen sluitend ant woord op de vraag wat hen zo aantrekt in die zwijgzame mini atuurmensjes van kunststof. „Ze zijn zo lief, zo leuk," daar blijft het meestal bij. Niesje is nuchterder: „Een beertje is niet meer dan een lapje mohair." Maar ze kent zat mensen die zo'n opvatting bijna lasterlijk vinden. „Ze bellen de maakster op en zeggen: 'De pop kijkt vandaag wat lodderig uit haar ogen, zou ze een griepje heb ben?' Waarop de maakster dan zegt: 'Geef haar maar een half aspirientje.' Zulke mensen zien hun pop als een baby van vlees en bloed." De poppen- en berenbeurs in Ahov' duurt tot vanmiddag 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3