Office System 2003: meer dan een pakket MULTIMEDIA PAINT THUIS Sony opent najaarsoffensief Laserprinters van Samsung Werken met Pain Shop Pro SHOP PRO 8 Windows XP Tips en Trucs Thuisnetwerk bouwen EEN NETWERK Leren muis met horizontaal scrollwiel HDC975 VRIJDAG 24 OKTOBER 2003 Website: www.samsung.nl Paint Shop Pro is nog steeds een van de populairste grafische pro gramma's. ondanks het feit dat het tegenwoordig niet meer gra tis is. Paint Shop Pro 8 is de meest gebruikersvriendelijke ver sie ooit maar toch kan een boek je nog veel verduidelijken over de mogelijkheden van het program ma. Dat heeft Marjon Hendriks dan ook geschreven voor Van Duuren Multimedia. Het boekje behandelt veel van de functies, zoals het verbeteren van afbeel dingen, het werken met lagen en maskers en het automatiseren van handelingen. Een probeer versie van Paint Shop Pro is toe gevoegd. Het boekje kost 16,90 Windows XP heeft rich in korte tijd een prominente plek op de pc weten te verwerven. En dat is niet voor niets: Windows XP is vergeleken met rijn voorgangers een zeer stabiel besturingssysteem met ondersteuning voor multi media, netwerken, rand apparatuur, spelletjes enzovoort. Maar Windows XP biedt nog een groot aantal andere zaken, die voor de ge middelde gebruiker vaak verborgen blijven. Met Computer Idee: Windows Tips en Trucs kan de gebruiker rijn kennis verdiepen. Aan bod komen onder meer de vormgeving van het besturingssysteem, het register, het werken met afbeeldingen en video en het gebruik van draagbare apparaten. Uitgever Van Duuren Media. Windows XP Tips Trucs Installatie Vormgeving ProducJrvflert Multimedia ThuisnetwerV BOUWEN Een computernetwerk bouwen: ooit was het een heidens karwei voor de leek, maar met Windows 98 en Windows XP/2000 is het eigenlijk niet zo moeilijk meer. Maar wat hulp is nooit weg, omdat er bepaalde instellingen nodig rijn die de helpfunctie van Windows niet zo makkelijk prijsgeeft. Geluk kig heeft John Vanderaart er nu een nieuw boekje over geschre ven dat 'Een thuisnetwerk bou wen' heet. Stap voor stap wordt de pc-gebruiker door het pro ces geleid. De software voor het netwerk is al opgenomen in Windows. Meestal is de com putergebruiker alleen enkele tientallen euro's kwijt aan net werkkaarten en soms zelfs dat niet eens, want veel van de nieuwe moederborden hebben een uitstekende netwerk chip ingebouwd. Blijven de kosten voor het boekje over: bijna 15 euro. Uitgever: Van Duuren Media. Website: www.vanduurenmedia.nl 2* EDITIE tafel» Vaadtfaart Microsoft heeft de langverwachte nieuwe Office gelanceerd, boordevol nieuwe of verbeterde func ties. Maar daar gaat het volgens de softwaregigant niet om. Men spreekt niet voor niets over Office System, een combinatie van producten, hulpmid delen en diensten. Die hulpmiddelen en diensten komen gratis of tegen vergoeding beschikbaar voor de gebruikers van Office. In Nederland rijn reeds diensten ontwikkeld voor Office System, uiteenlopend van diensten voor het verzenden en on Wangen van sms-berichten en faxen vanuit Outlook en de conversie van Word-documenten, tot verta lingen en het online uitvoeren van onderzoeken. Binnenkort zullen ook diensten van de Gouden Gids en van Van Dale Lexicografie via deze site be schikbaar komen voor alle ge bruikers van Office System, op www. microsoft, nl officesys - tem. Deze site is ook te vinden in het Help-menu van de ver schillende Office System-toe- passingen. In principe kunnen alle diensten die volgens Mi crosoft de mogelijkheden van het Office System vergroten en die aanvullende waarde bieden voor gebruikers in aanmerking komen voor vermelding op de ze site. Waar Microsoft het jaartal 2004 gebruikt voor de nieuwste consumentensoftware, krijgt de opvol ger van Office XP het jaartal 2003 mee, terwijl dat jaar reeds goeddeels is verstreken. Merkwaardig. Terwijl tot nog toe tekstverwerking als de belang rijkste Office-toepassing werd gezien, is dat vol gens de laatste onderzoeken nu e mail. Geen wonder dat juist het onderdeel Outlook prat kan gaan op de meest ingrijpende veranderingen. De Nederlandstalige Office is in vier versies lever baar. De Standard Editie 489,00; upgrade 289,00, ex-btw) bestaat uit de tekstverwerker Word 2003, het spreadsheet Excel 2003, het pre sentatie-programma PowerPoint 2003 en het e- mail, agenda- en adresprogramma Outlook 2003. Studenten, leerlingen en onderwijsgevenden of wie willen doorgaan voor 'bevoegde onderwijs gebruikers' (Microsoft dwingt de leveranciers niet om naar een legitimatie te vragen) kunnen voor een geringer bedrag 179,95) deze editie aanschaffen en mogen hem daft op maximaal drie pc's installeren. De Small Business editie is bedoeld voor het midden- en kleinbedrijf en bevat, naast de programma's van de Standard Editie, het desktop publishing program ma Publisher 2003 om zelf fol ders, advertenties, cd-hoesjes, uitnodigingen en dergelijke, ja zelfs volledige websites, vorm te geven. Aan Outlook is de Business Cofttact Manager toe gevoegd, om de verschillende zakelijke contacten te beheren. De Professional editie 589,- upgrade 379,-) bevat naast alle bovengenoemde program ma's ook nog het databasepro gramma Acciess 2003. Wat is er nieuw of verbeterd in Office 2003? Het ligt voor de hand om te beginnen met Outlook 2003. U kunt snel belangrijke informatie vinden en navigeren in mappen met zpekcriteria. Er zijn verschillende categorieën mappen, zoals gemar keerd voor opvolgen, oude of nieuwe e-mail be richten van een bepaalde contactpersoon, grote berichten en andere mappen. Outlook kan nu binnenkomende ongevraagde e-mail blokkeren, zoals spam. Desgewenst kunt u voorkomen dat een ontvanger de inhoud van een bericht kan doorsturen, afdrukken, bewerken of ophalen. Het is zelfs mogelijk om een vervaldatum in te stellen, waarna een document niet meer kan worden geopend. r: Met het nieuwe _'f leesvenster, dat meer ruimte biedt voor berichttekst, hoeft u minder te bladeren. Wilt u alleen de nog niet gelezen berichten zien of die van de laatste zeven da- gen of die van de baas? Dat kan al- lemaal. Bij het be antwoorden van e-mails kunt u gebruikmaken van een speciale werkbalk uit Word. U hebt nu de mogelijkheid een foto te plaatsen bij een contactpersoon. Pop up berichten informeren onmiddellijk wanneer er nieuwe berichten binnenkomen. Bij het door sturen en beantwoorden van berichten wordt onnodige informatie verwijderd, waardoor ze be ter leesbaar zijn. Met Outlook 2003 kunnen ge bruikers op het netwerk persoonlijke informatie delen, zoals agenda's en gegevens van contact personen. In Word 2003 kunt u opmerkingen ge makkelijker weergeven en verschillende manie ren gebruiken voor het bijhouden van wijzigin gen en het beheren van opmerkingen in een or ganisatie. Word ondersteunt XML als oorspron kelijke bestandsindeling en kan worden gebruikt als een volledig functionele XML-editor. Boven dien kunnen gebruikers XML-bestanden opsla en openen en ze integreren met belangrijke be drijfsgegevens binnen de organisatie. De nieuv Leesindeling zorgt ervoor dat u documenten v prettiger op het scherm lezen, zodat u ze niet eerst hoeft te printen. In Excel 2003 kunt u gemakkelijker infom - tie delen met andere op het (bedrijfs)net- werk. Excel bevat ver beterde statistische functies waarmee u statistieken efficiënt» kunt analyseren. Ooi de ondersteuning vo XML verbeterd. Zo k u ook diagrammen, bellen en grafieken I werken als er wijzigi gen worden aange bracht in de onderlij gende XML-gegeven U kunt nu PowerPoi bestanden en gekoppelde informatie vanuit werPoint 2003 inpakken en rechtstreeks opsla op een cd. PowerPoint 2003 is nu geïntegreer met Microsoft Windows Media Player voor h< afspelen van video op het volledige scherm, 1 afspelen van streaming audio en video, en he weergeven van besturingselementen voor vid weergave binnen een diavoorstelling, waarin bovendien gemakkelijker door presentaties kt navigeren. PowerPoint ondersteunt evenals het gebruik van Infolabels. Bij Access 2003 biedt de Infolabel AutoCorrec biedt vele mogelijkheden. Algemene fouten vi den vastgesteld en gemarkeerd, en de gebruik krijgt opties te zien om de fouten te corrigere Rinus Pater Het succesverhaal van de Sony Playstation 2 gaat door. Wereld wijd zijn er nu 60 miljoen exem plaren van Sony's 'zwarte doos' over de toonbank gegaan en in de Benelux komt het miljoen in zicht. Het marktaandeel blijft, ondanks de concurrentie van Mi- crosofts Xbox en Nintendo's GameCube, indrukwekkend. In Nederland is tegen de 70 pro cent van de spelcomputers van de nieuwe generatie een PS2. Die is daarmee ook de beste ver kochte DVD-speler, want het ap paraat wordt ook veel gebruikt om films te bekijken. Overigens hoeft de zwarte doos geen zwar te doos meer te zijn, want er is nu ook een zilverkleurige PlayStation 2 op de markt met wat meer technische mogelijk heden. Sony begint dit najaar een pu bliciteitsoffensief om de Playstation 2 nog meer te laten doordringen in de Nederlandse huiskamers. Sony wil de voor oordelen die er bestaan over het spelen van computerspelle tjes wegnemen. Het spelen van spelletjes is niet asociaal, ver slavend en specifiek voor we reldvreemde 'computemerds', vindt Sony, maar juist een soci aal gebeuren voor iedereen. Veel spellen kunnen door meerdere spelers tegen of met elkaar worden gespeeld, niet al leen in de huiskamer maar ook op internet via Sony's netwerk. Ook de verkoop van de spellen voor de Playstation 2 verloopt, ondank de vaak hoge prijs van 70 euro, naar wens. Een opmer kelijk succes is de Eyetoy, de camera die de speler zelf in beeld brengt als middelpunt van beweeglijke spelletjes. Hiervan zijn er inmiddels al an derhalf miljoen verkocht in Eu ropa en de vraag is nog steeds groot, zo groot dat de fabriek die de cameraatjes maakt de vraag niet meer aankan. Een dergelijk succes vraagt om een vervolg en dat komt er ook in Vooroordelen over computerspelletjes wegnemen Een opmerkelijk succes is de Eyetoy, de camera die de speler zelf in beeld brengt als middelpunt van beweeglijke spelletjes. Publiciteitsfoto de vorm van de Eyetoy Groove, een programma waarmee dans bewegingen door middel van de camera kunnen worden ge daan. De dansers komen van zelfsprekend in beeld en bewe gen voor hun televisietoestel op de muziek van Madonna, Mi chael Jackson en andere super sterren. Wie zich goed op het ritme van de muziek beweegt krijgt een hoge score. Ook is een calorieënteller ingebouwd en zou je de Groove dus kun nen gebruiken om af te vallen. Het programma is in november verkrijgbaar. Ook staat voor 2004 een fitness-variant ge pland. Verder wordt het moge lijk om jezelf te fotograferen met de Eyetoy en je gezicht op dat van een spelfiguurtje te plakken, voor de herkenbaar heid bij het spelen op internet. Sinterklaas en Kerstmis nade ren met rasse schreden en dat betekent dat er hard wordt ge werkt om een nieuwe program ma's voor die tijd in de winkel- schappen te krijgen. Een van de opmerkelijkste nieuwe spellen is Dog's Life van de vermaarde spelontwikkelaar David Braben. Het spel is in eerste instantie gericht op jongere kinderen. Uniek is dat je in dit spel een echte hond speelt en niet een figuurtje dat er uitziet als een dier en menselijke eigenschap pen heeft, zoals het egeltje So nic. De speler is de jonge labra dor Jake die Noord-Amerika doorkruist op zoek naar zijn 'gedognapte' maatje Daisy, derweg ontrafelt Jake een si ster complot dat er op geric om gevangen honden in ka tenvoer te veranderen. Kijk door de ogen van Jake dan wereld zwart-wit (honden kleurenblind) maar kun je geursporen waarnemen. Al Jake volgt met het camera-f spectief is de wereld wel in kleur. Jake doet alles wat hc den normaal gesproken doi zoals poepen op straat, win laten en katten achterna zit Maar verder moet hij puzzt oplossen en samenwerken andere honden en mensen zijn doel te bereiken. Dog's wordt voor de 'vriendelijke' prijs van 55 euro op de mai gebracht en is gericht op h< wat jongere publiek. Andere titels waar Sony vee van verwacht zijn Ghost Hi ter, Jak II Renegade en Racl and Clank II. Ghost Hunter een typisch Ghostbusters-s met in de hoofdrol Lazarus nes, een spokenjager met b vennatuurlijke kwaliteiten, nes bevrijdt ongewild een geesten en monsters uit ee boratorium die prompt de reld gaan terroriseren. Dat bleem moet de speler weer gaan oplossen. Het cartoor guurtje Ratchet, dat zich ge steund weet door het robo Clank op zijn rug bleek een enorme hit in 2002. Het sp werd maar liefst twee miljc keer verkocht. Het vervolg vanzelfsprekend weer veel mooier en groter. Ratchet i een getrainde commando een enorm arsenaal aan w; f pens tot zijn beschikking h Niettemin blijft het dit plat machtige avonturenspel k( misch en kindvriendelijk. Jak is op herhaling en sterk beterd. Het spel is wel wat grimmiger geworden omd; een duistere kant heeft gek gen. De meeste nieuwe sp< zullen in november in de kei liggen, Jak II is al op de markt. Frank Buurman Het Koreaanse Samsung brengt zeven nieuwe laserprinters op de markt. De printers zijn met prijzen tussen de 179 en 899 euro redelijk betaalbaar. Bovendien beschikken ze over een Toner Save-knop waarmee een besparing van 40 pro cent op de dure inkt kan worden bereikt. De printers zijn compact en dankzij het ge- bruik van de USB 2.0 poort BlÈU**- zeer snel. Hoe hoger de prijs, des te beter de kwaliteit. Ook Sams ung heeft nu multifunctio nele printers die tevens scanner en soms ook fax zijn, en daar door geschikt als kopieerapparaat. Het gaat om de SCX-serie. Hoewel de naam anders doet vermoeden produceert Mi crosoft al twintig jaar ook hardware-producten. Met toet senborden, muizen en desktops gaat men al jarenlang de concurrentie aan met Logitech. Leather aanschaffen, een zwart jasje dat als echt leer zou aanvoelen. De Wireless Optical Mouse voor links- en rechtshandi- gen kunt u voor zo'n 49,95 euro aanschaffen in de kleu ren Periwinkle, Metallic Red, Steel Blue, Platinum en Blue Moon IMD. Weet u wat Periwinkle is? Volgens het woordenboek alikruik, maar dat helpt natuurlijk niet echt. Gelukkig kunt u de muis (en dus ook de kleur) door de verpakking heen zien. Ook bij deze muis brengt één druk op het scrollwiel u direct naar een ander scherm. Hij heeft drie herprogrammeerbare knoppen. De vanaf eind oktober leverbare IntelliMouse Explorer, heeft naast vijf herprogrammeerbare knoppen ook nog twee extra knoppen waarmee u snel vooruit en achter uit kunt bladeren op een website. Wederom schakelt u bij het indrukken van het scrollwiel van het ene naar het andere venster. De verwachte prijs winkelprijs van deze volgens Microsoft zeer snelle muis voor rechts- handigen bedraagt eveneens 49,95 euro, maar u kunt geen kleur uitkiezen, deze muis is alleen leverbaar in Platinum. Het Natural Multimedia Keyboard (59,95 eu ro) is een voorzetting van de Microsoft traditie om de toetsen ergonomisch in twee delen te scheiden, die links en rechts wat schuin naar boven lopen. Volgens Microsoft zijn deze toetsen aangepast voor intensief ge bruik, zodat u een goede werkhouding kunt aannemen, wat het gebruikersgemak verhoogt. Er zijn inderdaad mensen die comfortabel werken met een dergelijk toet senbord. Dit toetsenbord lijkt in de eerste plaats bestemd voor wie veel bezig is met multimedia. Het heeft een groot aantal extra toetsen. Er zijn multimediatoetsen voor play/ pause, stop, mute, volume hoger, volume lager, Media Lauch, voorgaand nummer en volgend nummer. De functietoetsen maken zaken als openen, sluiten, op slaan, ongedaan maken, verzenden, printen en help met één knop toegankelijk. Verder zijn er onder meer herprogrammeerbare sneltoetsen om veel gebruikte programma's én bestanden onder op te slaan, een uit- toets voor Windows en een sluimertoets om energie te besparen.Het Multimedia Keyboard biedt dezelfde functionaliteit, maar daar zijn de toetsen op de 'norma le' manier naast elkaar geplaatst. De multimedia-ge- bruiker aan wie de ideeën van Microsoft over ergono misch typen niet besteed zijn is met 39,95 euro nog voor dit toetsenbord aanzienlijk goedkoper uit. En dan zijn er nog de draadloze desktops, combinaties van ver schillende toetsenborden met variaties van de boven genoemde Wireless Optical Mouse. De 27 MHz verbin ding maakt werken tot twee meter afstand mogelijk. De aanschaf is in de regel wat goedkoper dan als u beide onderdelen apart koopt. De kleur van de muis is dan wel aangepast aan die van het toetsenbord. Er valt dus niets te kiezen. De goedkoopste versie, de Basic Wireless Optical Desk top kost ongevëer 64,95 euro. Het toetsenbord heeft sneltoetsen, functietoetsen, multimediatoetsen en een functiewisseltoets om te schakelen tussen normale en www.microsoft.nl Inmiddels is de softwarereus uit Redmond gestopt met het maken van stuurtjes en speakers voor pc's, naar verluidt omdat deze producten de markt uitgedrukt werden door in Azië vervaardigde ko- pieën.Onlangs presenteerde Microsoft volgens eigen zeggen de meest uitge breide en bijna volledig vernieuwde collectie muizen en toetsenborden. Aan de muizen is een interessante ver nieuwing toegevoegd, namelijk de mogelijkheid om het scrollwiel niet alleen verticaal, maar nu ook hori zontaal te kunnen bewegen. Een interessante verbetering voor wie vaak internet of met spreadsheets werkt. Het oog wil ook wat, dus ook daarop heeft Microsoft handig ingespeeld met trendy gekleurde muizen in economisch design. De nieuwe draadloze muizen zijn ener giezuinig. De Wireless IntelliMouse Ex plorer, die ongeveer 64,95 euro gaat kos ten, is verkrijgbaar in de kleuren Metallic Grey, Platinum en Metallic Blue. Deze muis voor rechtshandigen bevat vijf functieknoppen die u naar behoefte kunt programmeren. Met een klik op het scrollwiel wisselt u van venster. Voor zo'n vijf euro meer kunt u deze muis binnenkort zelfs in Black geavanceerde functietoetsen. De muis heeft nog geen horizontaal scrollwiel. Voor 89,95 euro koopt u de Wire less Optical Desktop. Deze combinatie beschikt over een stabiele ontvanger die storingen moet tegengaan. Het witte toetsenbord ziet er iets gelikter uit. De Wire less Optical Desktop Pro combineert een 'rechtshandige' muis met een ergono misch toetsenbord in twee delen. De prijs bedraagt waarschijnlijk 109,95 euro. Ook de Wireless Optical Desk top Elite heeft een muis voor rechtshandigen. Het toetsenbord dat qua uiterlijk sterk doet denken aan het Multimedia Keyboard, heeft een een gevoerde handpalmsteun die als echt leer moet aanvoelen. Deze combinatie kost om en nabij 129,95 eu ro. Tegelijkertijd lanceerde Microsoft drie nieuwe versies van Office v. X voor de Macintosh, waaronder een Engelstali ge professionele editie waarvan de docu menten uitwisselbaar zijn met de Windows-versie (649,95 euro, upgrade 439,95 euro) en een relatief goedkope (179,95 euro) versie voor studenten en on derwijsgevenden in het Engels, Frans, Duits Spaans en Zweeds. Het enige tijd geleden overgenomen populaire Virtual PC voor Mac, dat een pc nabootst op een Macintosh, wordt nu voor 119,95 euro onder de merknaam Micro soft aangeboden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 32