Omroepmedewerkers willen af van het bestel C c c MEDIA 'Publieke omroepen zitten elkaar behoorlijk in de weg' In That's my Bush blijft weinig heel van George Volwassen televisie voor kinderen VPRO brengt alternatieve pop via internet terug op buis ;/an protestwerk tot handelsmerk 353® lommentator oelmann iat weg bij tudio Sport "an Boxtel j >orzitter NPS Steekproef: systeem werkt geldverspilling in de hand HOC 648 zaterdag 25 oktober 2003 le versum/mediaredactie - Ed- Poelmann (53) heeft zijn islag ingediend bij Studio art. De voetbalcommentator rkte sinds 1981 bij het sport - igramma van de NOS. Als re- i voor zijn vertrek noemt ilmann de waarschuwing die eerder dit jaar kreeg nadat in de media kritiek had ge- is lid op de werkwijze binnen en dio Sport. sta op de zwarte lijst en heb gele kaart. Daar lijd ik on- lizegt Poelmann, die verder is kwijt wil over die kwestie, it mijn werkzaamheden en sfeer op de redactie heeft i vertrek niets van doen. Ik heel lang en met heel veel der bij Studio Sport gewerkt, het een pijnlijke beslissing 5? Dat is vragen naar de be- !efde weg. De NOS noemt vertrek jammer. Maar he- i, zou ik daar aan toe willen 4, gen frimchef Maarten Nooter Studio Sport omschrijft nanns vertrek als „een verlies voor Studio „Poelmann is een van langst zittende, meest erva- krachten en een goede ziAimentator." ch iersum/anp - Voormalig minister Roger van Boxtel 8fc4) wordt de nieuwe voorzit- n( ran de NPS. ^tssecretaris Van der Laan dia, D66), die verantwoor- jk is voor de bij wet inge- de omroep, heeft zijn voor- :ht bekrachtigd, er van Boxtel volgt Ans van Berg op, die per 1 januari de voorzittershamer neer- na negen jaar NPS-bestuur, rvan vier als voorzitter. Van tel was minister van Grote len- en Integratiebeleid. De i is blij met de voorgeno- benoeming. door Dolf Rogmans en Mischa de Bruijn Hilversum Een groot deel van de omroepmedewerkers heeft genoeg van het huidige, verzuil de bestel van de publieke om roep. Volgens hen moeten de af zonderlijke omroepverenigingen samengaan in één grote natio nale omroep, of een aanzienlijk kleinere rol krijgen. Dat blijkt uit een door deze krant uitgevoerde steekproef. Deze uitslag is opmerkelijk, omdat het bestel van afzonder lijke omroepverenigingen, uniek in de wereld, tot nu toe door de publjeke omroepen zelf altijd hartstochtelijk werd ver dedigd. Het zou garant staan voor een breed en gevarieerd programma-aanbod. Veel pro grammamakers en andere me dewerkers van de omroepen menen echter dat het systeem heeft afgedaan, omdat het geld verspilling in de hand werkt. Een door hen genoemd voor beeld is de actualiteitenrubriek Netwerk, die gemaakt wordt door drie verschillende redac ties (van KRO, AVRO en NCRV), waar één redactie zou volstaan. De steekproef is niet represen tatief, maar toont wel aan dat het bestel niet meer onvoor waardelijk wordt gesteund door de omroepmedewerkers. Enke le honderden medewerkers, verspreid over verschillende omroepen en afdelingen, kre gen de enquête via e-mail toe gestuurd. Van hen deden uit eindelijk 69 mee. Een overgrote meerderheid van deze mensen vindt dat het om roepbestel op de schop moet. Voor de meest drastische ma nier kozen 29 mensen: geen af zonderlijke omroepverenigin gen meer, maar één grote, na tionale omroep. 23 gaven de voorkeur aan een tussenvorm, waarbij de verschillende om roepen blijven bestaan, maar wel een grote stap terugdoen: ze maken alleen nog program ma's voor specifieke doelgroe pen, bijvoorbeeld over religie. De rest van de programma's wordt gezamenlijk gemaakt of aangekocht. Zeventien mensen kozen voor behoud van het huidige bestel. De discussie over de toekomst van het bestel is opgelaaid om dat de publieke omroepen zwaar moeten bezuinigen. Vol gens critici van het huidige sys teem kost het in stand houden van de verzuiling handen vol geld. Onderzoeksbureau McK- insey, dat de publieke omroep doorlichtte, concludeerde dat er maximaal honderd miljoen euro bespaard kan worden door de omroepen veel meer samen te laten werken. Uit een eerdere enquête door journalistenvakbond NVJ blijkt dat programmamakers zich steeds minder verbonden voe len aan de omroep waarvoor ze werken. Ze onüenen hun iden titeit op de eerste plaats aan hun programma, dan pas aan de omroep. Ook vinden ze de kwaliteit van de programma's belangrijker dan de pluriformi teit van de publieke omroep. Op de persconferentie van Balke nende over Mabel Wisse Smit stonden het NOS Journaal, Twee Vandaag, NOVA en Netwerk naast elkaar precies hetzelfde te filmen. Zoiets gebeurde ook toen de bevrijde gijzelaar Arjen Hil- bers op het vliegveld in Keulen arriveerde. De publieke omroep was met drie of vier cameraploe gen uitgerukt, om allemaal de zelfde glimp van Hilbers op te vangen. door Mischa de Bruijn Hilversum - Voorbeelden waar mee NOVA-verslaggever Jan van Loenen aan komt zetten om te illustreren dat de huidige manier van werken van de pu blieke omroep weinig efficiënt is. „Veel werk wordt dubbel ge daan", zegt hij. Zijn oplossing: de actualiteitenrubrieken sa menvoegen, en het geld dat daarmee vrijkomt investeren in onderzoeksjournalistiek en bui- tenlandverslaggeving. Een hervorming zou volgens hem misschien nog verder moeten gaan dan de actualitei tenrubrieken. Waarom heeft Nederland meer dan dertig (de kleintjes, zoals de Boeddhisti sche omroep, meegeteld) lan delijke publieke omroepen die ook nog eens voor een groot deel met belastinggeld zijn gefi nancierd? Van Loenen: „Het is tamelijk ouderwets, zoveel om roepen." Uit een door deze krant gehou den enquête blijkt dat meer omroepmedewerkers er zo over denken. Een meerderheid van de mensen die meededen, vindt dat het huidige bestel op de schop moet. Ze zijn van me ning dat het systeem, ontstaan in een tijd dat katholieken al leen naar de katholieke radio luisterden en protestanten al leen naar de protestantse, ou derwets is. Erger dan dat:het kost volgens hen scheppen met geld en zit hen, de programma makers, nog dwars ook. „De verzuiling is lang over de houdbaarheidsdatum heen", reageert één van de omroepme dewerkers. Een ander: „Omroe pen zitten elkaar in de weg. We versnipperen omroepgelden die veel efficiënter in kwaliteit gestoken kunnen worden." Een derde: „Het is tijd om de om roepen op te doeken. Ze wer ken vertragend en inefficiënt." Critici Het voorbeeld van de actuali teitenrubrieken wordt vaker aangehaald. Waarom moet Net werk door drie verschillende re dacties worden gemaakt, vra gen critici van het bestel zich af. En Twee Vandaag door twee omroepen (EO en TROS)? Een ander typisch product van het bestel is Radio 1, aldus Max van Weezei, presentator bij het Radio 1 Journaal. De nieuws zender lijkt één geheel, maar is in werkelijkheid niet veel meer dan een doorgeefluik van ver schillende omroepen, met elk eigen redacties en eigen stu dio's. Van Weezei: „Je kunt het Radio 1 Journaal vergelijken met een soort voorpagina van een dagblad. Maar in dit geval weet je niet wat er in de rest van de krant staat. Contacten tus sen de omroepen zijn bijna he lemaal afwezig, het is totaal idi oot. Het kan gebeuren dat twee omroepen precies hetzelfde on derwerp uitzenden, maar dan op een andere dag." Een veel gehoorde klacht over het huidige bestel is dat om roepgelden worden versnip perd. Waarom ziet u als kijker wel bekende films op het com merciële NET 5, maar zelden op de publieke omroep? Niet om dat de publieke omroep deze films niet wil uitzenden, aldus Hans van Beers. Van Beers is voormalig lid van de overkoe pelende Raad van Bestuur, ex- netcoördinator van Nederland 3 en oud-voorzitter van de VPRO. „De films van NET 5 had de publieke omroep graag ge had. Maar het is een groot pro bleem om filmpakketten aan te kopen." Oorzaak is volgens hem dat de omroepen de krachten niet bundelen bij film aankopen. Hetzelfde geldt voor het maken van een eigen dra ma- of soapserie, aldus Van Beers. „Een publieke omroep zal nooit een grote dramaserie kunnen maken, dat kan één omroep nooit betalen. Daar voor zouden minstens drie om roepen moeten samenwerken. Dat willen ze niet. Ze willen lie ver een eigen serie, waannee ze zich kunnen profileren. Voorstanders van dit bestel blij ven er echter op hameren dat het systeem garant staat voor een breed en gevarieerd pro gramma-aanbod. TROS-voor zitter Karei van Doodewaerd, in een reactie op de enquête-uit slag: „Moeten we overgaan tot één nationale omroep? Dezelf de vraag kun je stellen ten aan zien van regionale kranten. Hoeveel regionale kranten zijn er nodig? Hoeveel politieke par tijen? Hoeveel supermarkten?" Hij geeft een sneer naar de om roepmedewerkers die pleiten voor een nationale omroep. „Als er omroepmedewerkers zijn die een staatsomroep met één saus voorstaan, is dit hun goed recht. In ieder geval zullen honderden van hen dan in de WW de hele dag de tijd hebben staats-tv te kijken." iRsuM - Eigenlijk maakt hij j^al genoeg uitglijders. Dus om nog grappen daarover? t Verenigde Staten denken aar anders over. In de tv- edie That's my Bush wordt ident George Bush neerge ls een sulletje, een dom- i, een rare kwast. Hoe it Bush er vanaf komt, is vanavond te zien bij RTL onze mediaredactie dateert uit begin 2001. cht afleveringen hebben in Amerika de nodige aan- t van critici gekregen, maar ïrie is nooit echt een succes lest. Dat er daarna geen ive afleveringen zijn ge- *a, komt waarschijnlijk de terroristische aansla- ran 11 september 2001. Op dat moment sloot Amerika de rijen. Geen kritiek op de presi dent en wie niet voor ons is, die is tegen ons, luidde het motto. Inmiddels is de eensgezindheid ver te zoeken. De Democraten zijn het al lang niet meer eens met meneer de president. En ook allerlei commentatoren ne men Bush weer graag de maat. Een serie als That's my Bush zou nu misschien weer kunnen. Nu geeft George W. daar ook al le aanleiding toe. Hij is kampi oen 'verspreken in het open baar'. Op internet zijn lange lijsten met zijn fouten te vin den. Wat te denken van: 'De ruimte heeft voor de Nasa nog steeds een hoge prioriteit.' Off 'We gaan onomkeerbaar rich ting meer vrijheid en democra tie. Maar dat kan veranderen.' En: 'Als we geen succes heb ben, lopen we het risico van een mislukking.' Maar al die kritiek is niets ver geleken bij het programma That's my Bush. Dodelijk, dat is toch wel de beste omschrijving van de reeks die in de Verenig de Staten via een speciaal 'co- medy-kanaal' werd uitgezon den. Acteur Timothy Bottoms speelt George W. Bush. Nu lijkt hij be hoorlijk veel op de president, dus het is even wennen voor wie de eerste keer naar That's my Bush kijkt. Het is hem écht niet. That's my Bush speelt zich af in het Witte Huis. Zo zien we Bush in The Oval Office bekvechten met zijn medewerkers. Ook slaat hij de adviezen van zijn vrouw Laura (Carrie Quinn Do- lin) graag in de wind en kan hij niet op tegen de werkster. Waar Bush elk gevoel voor humor George Bush Foto: AFP mist, veegt de werkster verbaal de vloer met hem aan. De komedie is wat je noemt 'over the top'. De verhalen zijn erg dik aangezet, net als de ac teerprestaties. Dat is een beetje jammer. De schrijvers leggen wel de nodige kritiek in hun scripts, maar dat had best een tandje feller gekund. Thats my Biish, vanaf van avond iedere zaterdag op RTL 5, 19.30 uur Hilversum - Bestaat er zoiets als kinderpro gramma's, of is goede televisie universeel? Waarschijnlijk dat laatste. VPRO's Villa Achterwerk draagt de komende negen we ken bewijs aan voor die stelling met de se rie En Terecht!. Ook al is zondagmorgen tien uur aan de vroege kant om televisie te kijken, deze keer loont het de moeite. De VPRO vroeg samen met producent Lemming Film negen regisseurs die nor maal voor volwassenen werken een docu mentaire te maken, met één van de kinder rechten uit het Verdrag inzake de rechten van het kind als thema. Regisseurs als John Appel, René Roelofs, Meral Ursal, Cherry Duyns en Paul Cohen zegden hun mede werking toe. Ze konden kiezen uit thema's als zorg van ouders, identiteit, vluchtelin gen, contact met ouders, kinderarbeid en bescherming in oorlog. Alle documentaires zijn bedoeld voor kin deren tot twaalf jaar. Desondanks zien ze er heel volwassen uit. Dat ligt voor een deel aan het 'serieuze' thema, maar ook zeker aan de uitwerking. Niks kinderachtig, ge woon goede televisie die kinderen én vol wassenen boeit. Als er al een kanttekening te maken is bij deze reeks, dan is het de vraag of de onder werpen en de uitwerking soms té heftig zijn voor kinderen. Zo gaat aflevering vijf (23 november op de buis), met als titel Kai en Mozes, over kindsoldaten. In die aflevering zitten enkele gruwelijke beelden en wordt een nogal ingewikkeld onderwerp aan de orde gesteld. Aan de andere kant zijn het wél de kinderen die vertellen. Dat maakt dat leeftijdgenootjes wellicht toch geboeid blijven. Mag het werken voor kinderen of volwassenen dan weinig verschil maken, het werken mét kinderen is wel iets anders, vindt regisseur René Roelofs. „Voor mij maakte dat niet zoveel verschil. Natuurlijk moet je je vragen aanpassen aan wat een kind kan verwachten en begrijpen. En je kunt een veel kortere spanningsboog op bouwen met een kind. Daarom heb ik een lang interview in drie delen gedaan", ver telde hij in de VPRO-gids. Het mooie aan de serie is ook de diversiteit aan onderwerpen die aan bod komen. Neem bijvoorbeeld de documentaire Nao mi en haar moeder (2 november). Daarin schetst John Appel een ontroerend portret van Naomi (12), die samenwoont met haar manisch-depressieve moeder. Ondanks dat haar moeder soms lange perioden achter elkaar geen echte moeder kan zijn, redden de twee het wonderwel samen. Naomi ver telt eerlijk en oprecht over de 'ups en downs'. Een verhaal dat elk kind direct be grijpt. Heel anders van opzet, maar even indrin gend is De juiste naam, gemaakt door Hed- dy Honigmann (30 november). Uitgangs punt voor de documentaire is artikel 7 uit het Verdrag inzake de rechten van het kind: elk kind heeft vanaf zijn geboorte recht op een naam en nationaliteit, en voor zover mogelijk het recht om te weten wie zijn ou ders zijn. Om dat artikel handen en voeten te geven, haalt Heddy Honigmann een aantal ge adopteerde kinderen voor de camera en laat ze hun Nederlandse haam zeggen. In één keer maakt ze duidelijk dat er iets niet in de haak is. Een Chinesedie bijvoorbeeld Annemarie Jansen heet. Dat moet anders. Maar niet alleen geadopteerde kinderen vinden dat ze niet de juiste naam hebben. Honigmann vond een Nederlands kind dat graag de naam van haar inmiddels overle den stiefvader aanneemt. Dat gevoel zit heel diep en het meisje kan dat prachtig onder woorden brengen. Dolf Rogmans En Terecht, vanaf morgen negen keer bij Villa Achteriverk om 10.10 uur (6 iet maar durven. Waar dezer dagen de portemonnee van elke eke omroep binnenstebuiten wordt gekeerd om aan de bezuini- drift van het kabinet te voldoen, daar begint de VPRO een v tv-kanaal. Het heet 3voon2 TV, biedt 24 uur per dag alterna- ipopmuziek en is sinds enkele maanden al te zien via internet, naast verschijnt het ook steeds vaker op de gewone buis van |en met een digitaal televisie-abonnement. Gratis. Patrick van den Hurk tsuM - De VPRO zou de f) niet zijn als het nieuwe i niet iets zou bieden dat Js niet meer te vinden is. ijls de al vijf jaar oude inter- e 3voorl2 biedt de tv-vari- lopmuziek die elders niet hq aan bod komt. Clips voor al, maar sinds woensdag ook één keer per maand op proef een talkshow, een documentai re, een concert en een pro gramma waarin 'shockjock' Giel Beelen clips bespreekt met gasten. En het liefst wil de zen der dat wekelijks gaan doen. Dat kost geld, erkent eindredac teur Leonieke Daalder, maar het gaat in deze voor Hilversum zo schrale tijden niet om grote bedragen. De clips zijn niet duur, er wordt geen studio ge huurd maar een eigen ruimte gebruikt, de redacteuren hante ren zelf de camera's en het de cor van de live-uitzendingen werd in een middag zelf ge bouwd. „En geschilderd door de vriendin van een redacteur die even langs kwam", aldus Daalder. De nieuwkomer vult een gat, zegt ze, en de VPRO-directie ziet daar het belang van in en heeft er geld voor over. Was im mers op MTV ooit nog geregeld alternatieve muziek te zien en te horen in programma's als ikII d. b?0 begon in 1998 op internet met het pop- 3voori2 uit protest tegen de invoering trakke formats op 3FM. Die maakten het de ge|ids op het alternatieve circuit gerichte om- mbraktisch onmogelijk om op de nationale pop- v^r nog een eigen gezicht te laten zien. werd een succes en won dit jaar de lett-prijs, de multimedia-variant van de Nip- i vjchijf. De naam van de site, een naar 3FM ver- elshde variant op de aloude waarschuwing 'het isevoor twaalf, is inmiddels uitgegroeid tot een le ièlsmerk dat de VPRO gebruikt om zijn eigen ilf f) popmuziek te presenteren, eqrdt de naam 3voori2 ook gebruikt voor de «(programma's van de VPRO op Radio 3FM. hebben een eigen karakter een toevoeging die bij de muziek past: 3voori2 BPM brengt dance, 3voori2 dB draait punk en metal, en 3voori2 ook XL hip hop en R&B. Er wordt overwogen om op de 3voori2-site ook themakanalen met dezelfde namen aan te gaan bieden, zodat liefhebbers alleen naar hun eigen genre kunnen luisteren. Daarnaast wordt er proef gedraaid met regionale sites. Voor Den Haag, van ouds dé Nederlandse rockstad, is al een eigen 3voori2-site in de lucht. Lokale bands en podia kun nen zich daar presenteren en er is een plaatselijke agenda. De lokale site wordt niet door de VPRO ge vuld, maar door plaatselijke beheerders onder de 3voori2-vlag gemaakt. De VPRO houdt wel in de gaten of het karakter van het aanbod bij dat van de 'moedersite' past. Als 3voori2 Lokaal in Den Haag een succes wordt volgen er sites voor andere steden. 120 Minutes, nu is daar geen sprake meer van. Nummers die niet in een hitparade belanden, zijn vrijwel niet meer te zien. „En dan is het toch mooi dat wij daar iets aan kunnen doen", aldus Daalder. De zender is volgens haar voor al een gevolg van de filosofie die 3voorl2 aanhangt: „Het is er niet, dus we gaan het maken. Dat is hier het idee. We zijn hier voortdurend op zoek naar wat je kunt toevoegen en televisie was een logische stap. Eigenlijk zijn we met tv via het internet nu net zo ver als vijf jaar gele den met audio. Toen had je een krakend mono-geluidje en nu klinkt het gewoon goed. Nu hebben we een klein beeld, maar de ontwikkelingen gaan hard." Het tv-station is dus niet voort gekomen uit ontvredenheid, ooit wel de ontstaansgrond van de 3voorl2-site. „Voor de mu ziek die wij bieden was vijf jaar geleden in het aan 3 FM opge legde format geen plaats meer, en daarom zijn wij toen uit pro test op het net begonnen. Maar de VPRO doet nog wel degelijk aan muziek op de gewone tv. Het is alleen lang niet zo breed uitgemeten als wij dat kunnen. Internet is een ander soort me dium, waarmee wij pionieren. Dat hebben we met audio ook gedaan en de positie die we daardoor nu innemen valt moeilijk meer in te halen." Die pioniersdrift blijft niet on- De Gevestigde Orde, het 3voori2-praatprogramma over actuele zaken in de muziek, afgelopen woens dag. Van links naar rechts platenbaas Ferry Rosenboom (Excelsior), A&R-manager Niels Aalbers, boeker Willem Venema (Mojo) presentator-eindredacteur Leonieke Daalder en presentator Gerard J. Walhof. Foto: Ton Kastermans opgemerkt. Was de site vijf jaar geleden nog een marginaal ge beuren, nu komen er maande lijks al 220.000 luisteraars en kijkers langs. De digitale nieuwsbrief gaat inmiddels zo'n 20.000 keer de deur uit, tegen nog maar zo'n 4000 keer aan het begin van dit jaar. En de Luisterpaal, waar nieuwe al bums vaak al vóór de release in hun geheel te horen zijn, wordt zo'n 30.000 keer per maand ge raadpleegd. Daalder denkt dat die onstui mige groei veel te maken heeft met de kwaliteit van 3voorl2. „We hebben hier een heel klei ne ploeg, maar het gaat om mensen die er met hun ziel en zaligheid mee bezig zijn. Het is een passie. Maar we doen het wel héél serieus. Ik heb een he kel aan het hobbykarakter dat popjournalistiek zo vaak heeft. Die serieuze aanpak vertaalt zich in waardering, niet alleen bij onze luisteraars en kijkers, maar ook bij de directie. Die ziet dat we hier iets goeds doen." Zelfs de platenbranche, al jaren de zelfverklaarde erfvijand van alles wat met internet te maken heeft, begint in te zien dat 3voorl2 een goed promotieka naal is. „Eerst moesten ze wei nig van ons hebben", zegt Daalder, „maar dat verandert. We zijn heel nauw verbonden met 3 FM, dus de pluggers ko men sowieso al en nemen ons mee. We merken jjat heel goed bij de Luisterpaafbe maat schappijen willen daar nu erg graag op, zeker met wat moei lijkere muziek." „Ik begrijp dat wel. Het is een uitgelezen kans om een band in de markt te zetten. Probeer met een onbekende nieuwkomer ons bereik maar eens te halen via de platenzaak. Maar we houden wél onze eigen selectie aan. Ik wil de nieuwe cd van The Strokes graag op de site, maar niet alles van hun maat schappij. Dwingen ze ons de rest ook te nemen, dan maar geen Strokes. Ik begrijp hun be lang wel, maar ik doe geen con cessies. Dat heeft ook weer te maken met die kwaliteit. Laat je die eis los, dan zakt 3voorl2 weg." www.3voorl2.nl Veel Nederlandse journalisten waren erbij toen de bevrijde Nederlander Arjen Hilbers zijn duim opstak op het vliegveld in Keulen. Foto: AFP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29