SPORT )ave de Heiden en le verloren jaren 'Vrijdagavond dodelijk voor de voetbalsport' 'Futsallers' mogen duel Oranje tegen Schotland niet zien Z pakt zijn eerste punten in inhaalduel op kansloos tegen wereldkampioen Oranje S2 fS zit al te lang in de eerste klasse KNVB weigert wedstrijden te verzetten Bezoek aan uitwedstrijd in eerste divisie een helse tocht zaterdag 25 oktober 2003 r Loman Leefmans rwoude - De 5-0 nederlaag 1 WSB is keihard aangeko- bij UVS. De hoogte van de ig, de getoonde instelling vooruitzicht om voor het seizoen op rij promotie de hoofdklasse mis te lo- leidde dinsdagavond tot ingelast gesprek. „Nee, geen isberaad of stressbijeen- ist", bagatelliseert doelman e de Heiden. Toch spreekt de terwoudenaar van 'verloren n' als het gaat over het ver van zijn club in de eerste se. „Hoe langer we daarin en hoe vervelender het fdt", aldus de tweevoudig Is voetballer van het jaar. Heiden is aan zijn tiende oen bij UVS bezig. Zes daar- speelde hij in de hoofdklas ser seizoenen in de afdeling ronder. „De balans slaat naar de goede kant uit", hij met een glimlachje, keer in de week racet de stingadviseur van zijn kan- in Hoofddorp naar de trai- in de Kikkerpolder. Pas op de avond meldt hij zich ijn vriendin, in hun onlangs okken woning in Zoeter- de. Het eten moet dan re- ïatig uit de vriezer komen, opoffering wil hij het niet e nen, zijn sport staat hem altijd niet tegen. Tenmin- als er niet te veel wedstrij- verlopen zoals het treffen oordwijkerhout. tvas er laat op de avond nog van. Vorig jaar verloren we van WSB. Op zich geen nde. Zij hebben tegen ons de extra motivatie die er ekeerd niet altijd is. Maar ;e week zondag zakten we wel héél ver weg. Er werden veel fouten gemaakt en er kwam, eenmaal op achterstand, een soort gelatenheid over de ploeg. Vaak wordt er dan direct geroepen dat het aan de typi sche UVS-mentaliteit ligt. Dat we gemakzuchtig worden als het een keertje goed gaat. We hebben vaak genoeg bewezen, zeker in de hoofdklasse, dat we wel degelijk over mentale kracht beschikken. Bij WSB was die veelgehoorde kritiek overigens wél terecht." Met als resultaat dat UVS niets meer of minder is dan een mid denmoter. „Frustrerend", zegt De Heiden. „We staan waar we horen, nog altijd hoger dan waar we vorig seizoen eindig den. Toch tonen we nu al twee jaar aan dat er niet meer in zit en op basis van de achterlig gende periode mag je mis schien ook niet meer verwach ten. Zondag spelen we tegen hekkensluiter OW. Ik ga ervan uit dat we winnen, maar de vanzelfsprekendheid daarvan is er niet meer." De oorzaak voor de matige prestaties van UVS ligt volgens De Heiden niet aan de kwaliteit van zijn teamgenoten. „We be schikken momenteel over een ideale mix van ervaren spelers en jong talent. We kunnen ons niet blijven verschuilen achter het feit dat er in het verleden goede spelers naar het zater dagvoetbal zijn vertrokken. Het elftal kan 'voetballend' tegen el ke tegenstander het verschil maken, maar dan moeten eerst inzet en strijdlust minimaal ge lijkwaardig zijn", zegt hij, bijna vertwijfeld. Zijn dertigste verjaardag staat voor de deur. Een goed mo ment voor reflectie en vooruit blikken. „Ik heb nog altijd het gevoel dat ik goed genoeg ben voor de hoofdklasse, dat blijft mijn doel. Tot de wedstrijd te gen WSB waarin ik niet bij elke goal vrijuit ging, stak ik in een redelijke vorm. Ik hield een paar maal 'de nul' wat me vorig seizoen niet een keer lukte. Een keeper gaat lang mee en daar om is het nog geen tijd om met oude vrienden in SJZ 4 te gaan spelen. Ik heb nog de drive om de top te halen. Bij een andere club? Ik sluit het niet meer uit." In 1999 en 2002 werd keeper De Heiden tot de beste (amateur) voetballer van Leiden uitgeroe pen en ook in de andere acht seizoenen bij UVS werd zijn op treden onder de lat hogelijk ge waardeerd. Toch stond de tele foon in huize De Heiden niet echt roodgloeiend door clubs die hem wilden inlijven. Bijna fluisterend geeft hij toe dat hij afgelopen zomer wel dichtbij een overgang was. Naar een hoofdklasser waarvan hij de naam liever niet prijsgeeft. Bui ten zijn schuld om ging die transfer niet door en dus ging hij hoopvol verder bij UVS. Ook nu nog blijft hij opmerkelijk op gewekt. Alsof hij zijn medespe lers toespreekt, zegt hij: „In het gesprek van afgelopen dinsdag zijn verschillende meningen naar voren gekomen. Het moet duidelijk zijn; we moeten het nu als team oppakken en voor vastigheid zorgen. Punten ha len, meesluipen en misschien valt er nog wat te halen, want de onderlinge verschillen in de eerste klasse zijn niet zo groot." Maar als hij de vraag krijgt voorgelegd wanneer UVS weer de hoofdklasse bereikt, valt er een pauze. „En ik vrees dat mijn stilte veelzeggend is." Dave de Heiden plukt in de gewraakte wedstrijd tegen WSB de bal van het hoofd van Menno Ooijendijk. Archieffoto: Dick Hogewoning door Loman Leefmans leiden - Zwarte Wolf 1, Simeko '82 2. SJZ 2, Docos 5, ROAC '79 4, Iduna 1 en Bax 2. Zomaar wat namen van zaalvoetbal teams die een competitieduel moeten afwerken op woens dagavond 19 november. Op hetzelfde tijdstip als het Neder lands Elftal in de Arena tegen de Schotten aantreedt. De KNVB stelt in een speciaal schrijven aan de clubs dat ver zetten of uitstellen van die zaal voetbalwedstrijden niet moge lijk is. Opmerkelijk, omdat de bond in dezelfde brief wel toe stemming geeft om wedstrijden (veldvoetbal) op zaterdagmid dag 15 november te verplaatsen of te vervroegen. Dan speelt Oranje in Schotland het eerste duel va., het kwalificatietwee luik. Ed Zwart van Zwarte Wolf rea geert met een diepe zucht. „Het is het zoveelste bewijs dat de KNVB niet met zijn leden mee denkt. Belachelijk. Dit is toch niet zomaar een interland, het is erop of eronder. Wij gaan die woensdag gewoon zaalvoetbal len, we zullen wel moeten. Uit ervaring weten we wat er ge beurt als we dat niet doen", al dus Zwart, die refereert aan de hoge boetes die de voetbalbond uitdeelt. „In het verleden is er wel vaker een competitieprogramma fut- sal afgewerkt op woensdag ter wijl het Nederlands Elftal speel de", zegt KNVB-voorlichter Rob de Leede. „Dat leverde toen weinig problemen op en daar om hebben we die lijn doorge trokken." Harry van Dam van Bax valt over een passage in de brief waarin staat dat volgens de KNVB zaalvoetbal geheel los moet worden gezien van veld voetbal. „Mogen wij zaalvoet ballers dan van 4 tot en met 11 november onze wedstrijden verzetten? Dan speelt het natio nale zaalvoetbalteam zijn kwa lificatiewedstrijden. Daar is weer niet bij stilgestaan." Niet iedereen heeft er proble men met de werkwijze van de voetbalbond. ,Ach, we voetbal len liever zelf dan dat we voet bal kijken", meldt Hans van Marwijk van Simeko 2. „Dan zien we de tweede helft van Oranje toch gezellig samen in de kantine." De Leede geeft toe dat het geen ideale situatie is. „Ook op de zaterdag kunnen er problemen ontstaan. Als bijvoorbeeld wed strijden worden vervroegd dan moeten spelers toch nog tegen hun zin Oranje in een vreemde kantine bekijken. Hoe je het ook wendt of keert, je kan het niemand honderd procent naar de zin maken. Het feit dat wij alle clubs een brief over dit on derwerp hebben geschreven, geeft in ieder geval aan dat wij over het onderwerp hebben na gedacht." Volgens Ingrid van Leeuwen van de zaalvoetbaltak van Iduna is dat niet voldoende. „Het is toch vreemd dat wij on ze wedstrijd op 19 november niet mogen veranderen van de KNVB. Terwijl van de zes wed strijden die we tot nu toe heb ben gespeeld er zeker vier door allerlei wijzigingen tot stand zijn gekomen. Zij verzetten ie dere week wel wat, en juist op zo'n dag mag het niet." Dirk Kloos n - De waterpoloërs van LZ hebben gisteravond hun alwedstrijd tegen De Ham 12-8 gewonnen en daar- de laatste plaats in de petitie verlaten. De Leide- naars waren de minst slechten in een matig duel tussen twee teams die tot nu toe dan ook nog puntloos waren in de hoofdldasse. Hoewel de overwinning geen moment in gevaar kwam, speelde LZ zwak en had het ei genlijk veel dikker kunnen win nen. Beide ploegen speelden press, wat veel persoonlijke fouten opleverde. Met name LZ benutte de daaruit voortvloei ende overtalsituaties echter niet. Uitblinker aan Leidse kant was Martijn Laurense met zes tref fers. Frans Langerhorst maakte er twee, Jan Langerhorst, Joeri Klein, Mirco Zuidweg en Lucas Vlaardingerbroek scoorden ie der eenmaal. De periodestanden: 2-0, 6-3, 8- 4, 12-8. /jMIchel van Cent nheim - TOP beleefde in ITasbeek als sparring part- 'an de Nederlandse selectie enige contact met topkorf- in het komende zaalsei- De Sassenheimse ploeg, seizoen gedegradeerd uit ïoofdklasse, kreeg weinig tegen de wereldkampioen icasseerde met 13-23 dan fl ;en afgetekende nederlaag, kt was voor TOP een ideale om met een oefenwed- J tegen Nederland het 75- irjubileum extra glans te maar in de huidige om- c ligheden ook vermetel. De nheimers speelden im- hun eerste zaalwedstrijd, jl de nationale ploeg al k tijd bezig is met het oog iet wereldkampioenschap orfbal in november in ei- W land. De formatie van ef scoach Jan Sjouke van den verkt vandaag en morgen 1 k wee oefenduels af. er verschil in zaal-ervaring met name in de eerste ''wel heel groot. TOP werd re elheid en slagvaardigheid dig overtroefd door Oranje r naakte beduidend .meer ie<sfouten. De formatie van (Jan Kraaijeveld stond bij 'e st dan ook op een 4-11 2 rstand. Veelzeggend was nder deze productie twee rorpen van Marijke van ce erg zaten en veldgoals van in ir Harmzen en Amoud allemaal gescoord in de in le opstelling. De begin- m il zou pas diep in de twee- lft bij zijn zesde beurt voor tionale paal tot scoren ko- Stanley Lardé (7-18 -18). Trainer Kraaijeveld 'ooraf verklaard de wed- y als een serieuze oefen- rijd te beschouwen en hij m lenten Michael Star en Ivo re er Sommen dan ook hun kans in het eerste achttal. rvVl Star, vorig jaar bij Ma- ictief in de derde klasse, :rst nog een schot geblokt :n door Leon Simons, om later toch te scoren. Mir- r e Kleijn, tegenwoordig bij ar aghe maar oud-speelster w. rOP, speelde alleen de e helft mee bij Oranje, ij zij zich met twee doel- «n wist te onderscheiden. Synchroonspringen tijdens de oefenwedstrijd Top-Oranje. Foto: Mark Lamers door Sjoerd Bootsma den haag - Ze hebben goed de smoor in, de echte supporters van de clubs uit de eerste divi sie. Tweewekelijks geven ze zich over aan de ultieme vorm van zelfkastijding. Na een dag van hard werken stappen ze in auto of bus om hun favorieten te volgen, wetende dat de aan staande reis door het niet te vermijden oponthoud op de Nederlandse wegen een helse tocht wordt. Steeds vaker ko men ze te laat. En dat leidt tot veel irritatie. „Als het aan mij ligt, gaan we onmiddellijk terug naar de zaterdagavond. De vrij dagavond is dodelijk voor de voetbalsport", zegt Jo Delil, voorzitter van de supporters club van Fortuna Sittard. Afgelopen vrijdag was de aan hang van de Limburgse vereni ging te laat bij FC Dordrecht, waardoor het duel aan de Krommedijk één van de drie wedstrijden die avond was die later begonnen. Nou was de avondspits van vrijdag 17 okto ber uitzonderlijk druk door de herfstvakantie, maar het was niet het eerste voorval dit sei zoen. „Voor de gemiddelde supporter is de vrijdagavond drie keer niks. Iedereen went er wel aan, maar een meerderheid wil wel van die vrijdag af', weet Karin Koers, bestuurslid van de sup portersvereniging van Go Ahead Eagles. Koers: „We heb ben besloten dat de supporters bus alleen nog rijdt als er ten minste dertig man meegaan." Henny Beijer, bestuurslid van HFC Haarlem, is ook niet ge lukkig met vrijdag als speeldag: „Wij vinden vrijdag niet de ge lukkigste avond. We merken aan de opkomst dat het minder trekt. Weekeinde en voetbal ho ren toch meer bij elkaar dan vrijdagavond en voetbal. De vrijdag is toch een gezins- en familieavond. Bij veel mensen zit het weekeinde volgepropt met voetbal en zo'n vrijdag avond is dan een superextra. Dan moet je wel een diehard zijn om naar het stadion te ko men. Ja, voor supporters is het heel lastig om uitwedstrijden te bezoeken. Vooral in de tijd dat ik bij Sparta werkte, heb ik dat gemerkt. De fans moesten zich om drie uur 's middags verza melen om op tijd met de bus in de stadions te komen. Mijn voorkeur voor een speeltijd, maar dan spreek ik op persoon Knelpunten vrijdagfiles (15-18 uur) Q Rondweg Amsterdam (kloksgewijs) O A16: Dordrecht-Breda O A 27: Brug bij Gorindiem Juen A 2: Utrecht - Den Bosch (vice-versa) 0 A 2: Rondweg Eindhoven Q A 28: Utrecht-Amersfoort Q A 28: Wezep-Zwolle-Noord lijke titel, is op zaterdag in de namiddag. Dus naar het Engel se model. Mensen die dan overdag hebben gevoetbald of naar voetbal hebben gekeken, kunnen aansluitend naar het stadion." De negentien supportersvereni gingen van de clubs uit de eer ste divisie zijn unaniem in hun kritiek. De uitwedstrijden op vrijdagavond kosten toeschou wers en de grote meerderheid (behalve Sparta, Excelsior, Haarlem en Eindhoven) keert graag terug naar de zaterdag. Directeur Piet van der Pol van Stormvogels Telstar kan zich de kritiek van de supporters wel voorstellen. „Voor hen zijn we niet blij met de vrijdagavond. Bij uitwedstrijden is het een verschrikking om er te komen, heel onpraktisch. Maar het ge zamenlijk belang van de eerste- divisieclubs weegt zwaar." De negentien betaald-voetbal organisaties (bvo's) hadden na het sluiten van de rijen ook be loofd het ingenomen standpunt uit te dragen. Toch blijkt bij na vraag dat Sparta, Emmen, Veendam, TOP Oss en FC Den Bosch hun hoop op een koers wijziging niet hebben opgege ven. „Omdat de zondag ons nu eenmaal meer bezoekers ople vert", stelt Sparta-directeur Pe ter Bonthuis. De andere vier 'oppositieleden' steken hun voorkeur voor de zaterdag niet onder stoelen of banken. Volgens Johan Stuulen, algemeen directeur van Em men, kost het spelen op vrijdag zijn club 700 tot 1000 bezoe kers. Ook Cambuur, Fortuna Sittard en FC Den Bosch wijten het teruglopende aantal toe schouwers aan de programme ring. Stuulen: „Wij spelen liever op zaterdag, hoewel we ook be seffen dat vrijdagavond zo z'n financiëL "oordelen heeft." Edwin Lugt, directeur van de Coöperatieve Vereniging Eerste Divisie (CED), kan die stelling alleen maar onderschrijven. „Laten we alsjeblieft onze han den dichtknijpen, want dit is niet geboren uit luxe. Door de keuze voor de vrijdagavond hebben we in SBS6 een partij gevonden, die het voetbal in de eerste divisie op juiste waarde weet te schatten en ook bereid is te investeren. Door het on derscheiden op de vrijdag avond hebben we ook een hoofdsponsor en een aantal partners gevonden. Die zorgen voor belangrijke inkomsten." Lugt wil het bedrag niet noe men, maar naar verluidt krijgen de clubs (afhankelijk van de kijkcijfers) uit het televisiecon tract (directe en indirecte in komsten) tussen de 400.000 en 450.000 euro. Voor de meeste clubs betekent dat 15 of soms 25 procent van de totale inkomsten. „De tv-exposure is noodzaak", vervolgt Lugt. „Maar daarom deed het mij niet minder pijn toen ik in de voorgaande jaren brieven uit Volendam kreeg, waar de mensen smeekten om op zondag te mogen spelen, omdat het spelen op vrijdag hen twintig procent minder be zoekers opleverde. Maar helaas is het in de voetballerij zover gekomen dat de commercie be paalt, niet de supporters. Neem van mij aan dat ik anders zou doen als er andere mogelijkhe den waren." Een eventuele verschuiving van het aanvangstijdstip van 20.00 naar 20.30 uur zou de CED-di- recteur nog wel bespreekbaar willen maken. De zaterdag avond, waar Studio Sport met de eredivisiebeelden een te gro te concurrent is vgor SBS 6, lijkt niet aan de orde. Fred van der Hoorn, technisch directeur van FC Den Bosch, denkt toch an ders. „Ik speel het liefst op za terdagavond en het overzicht van SBS 6 zou- ik uitzenden op zondagavond na Studio Sport, om kwart voor negen." Supportersverenigingen willen af van vrijdag Veertien van de negentien eerste-divisieclubs houden vast aan de vrijdagavond. Al leen Sparta (zondag), Emmen, Veendam. TOP Oss en FC Den Bosch (zaterdag) zouden op een andere dag willen spelen. Volgens Cambuur, Sparta, Emmen, Fortuna S en FC Den Bosch kost de keuze voor de vrijdag ook toeschouwers. De besturen van de suppor tersverenigingen zijn unaniem tegen de vrijdagavond en con stateren eveneens unaniem dat er minder fans meereizen naar uitwedstrijden. Sparta, Excelsior, Haarlem en Eind hoven zouden liever naar de zondagmiddag verhuizen. De andere clubs kiezen voor de zaterdagavond, behalve AGO- W dat zich voor de zaterdag middag uitsprak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23