Cabaretesk kijkje achter schermen van musical KUNST CULTUUR Volvette meligheid bij Kaandorp en Klunder Grote contrasten bij Dance Works Fortis Bank handhaaft 3,5% op internet sparen Rosenberg Trio superiet 'Lustrum' is vooral een Brigitte Kaandorp-show. Publiciteitsfoto Ben van Duin theater recensie Ruud Buurman Voorstelling: 'Lustrum' van Brigitte Kaandorp en Bert Klunder. Gezien: 21/10, Turbinehal in de Lichtfabriek, Minckelersweg 2 Haarlem. Nog te zien aldaar: tot maart 2004. Kaarten: Stadsschouwburg Haarlem (023-5121212), Ticketservice (0900-3001250) en overige bekende voorverkoopadressen. Een christelijke school is een fort van fatsoen, van normen en waarden. Op een christelijke school is het keurige docenten corps een voorbeeld voor de leerlingen. Er wordt niet gehun kerd, er is geen geilheid, geen ontucht, niemand loopt uit de pas. Tot het 'Lustrum' wordt gevierd met een feestelijke re vue, opgevoerd door de leer krachten. Juist op die avond blijkt de christelijke scholengemeen schap Mea Culpa jarenlang een slapende vulkaan te zijn ge weest. Hormonen zijn niet meer te houden en spuiten met volle kracht uit de krater. Een leerkracht is ook maar een mens en heeft lusten. En te midden van de chaos probeert de rector, die de feestelijke avond aan elkaar praat, de schone schijn hoog te houden. Tot het zelfs hem teveel wordt en hij ten lange leste ook maar zijn grote geheim prijs geeft aan de aanwezigen in de zaal. Zie daar in een notendop de in houd van 'Lustrum' van Brigitte Kaandorp en Bert Klunder. Ze zijn voor de derde keer in acht jaar tijd weer eens bij elkaar gaan zitten. Na 'Chez Marcanti Plaza' in 1995 en de uiterst knappe en hilarische musical persiflage 'Brigitte, de musical' in 1998, staan ze nu drie keer per week, zes maanden lang, weer samen op een podium. Lustrum wordt gespeeld op lo catie in de 'Lichtfabriek', een tot theater omgebouwde lege turbinehal van een energiebe drijf op een industrieterrein in Haarlem. En ze hebben zich eens volle dig, maar dan ook volledig uit geleefd. 'Lustrum' is de over treffende trap van meligheid, van humor die gierend uit de bocht vliegt. Maar bij tijd en wijle zó aanstekelijk dat je op een flink aantal momenten moeite hebt de broek droog te houden door het lachen. Alles kan dus, als het maar met vakmanschap wordt gebracht. En aan dat vakmanschap man keert weinig in deze voorstel ling van Kaandorp en Klunder, bijgestaan door drie studenten van de kleinkunstacademie en een vierkoppig 'schoolorkest' onder leiding van Bas Odijk. De volvette meligheid blijft in 'Lus trum' in de meeste gevallen fier overeind omdat het in de juiste context is gezet: die van een feestelijke revue-avond van een middelbare school. 'Lustrum' is vooral een Brigitte Kaandorp-show. Zij verschijnt in allerlei lullige personages op het podium. Eerst nog als de brave lerares Engels met een nummertje op de ukelele, ver volgens onder andere als de al jarenlang miskende lerares Ne derlands - afgestudeerd op het woord 'verongelijkt' in het werk van Joost van den Vondel. - die het schoollied met de zaal mag zingen. Zo vals dat het pijn aan de oren doet. Een giller is haar rol als de aangeschoten voorzit ster van de oudervereniging, die kort voor haar optreden in de wc van achteren is genomen en daar behoorlijk last van heeft. Rector Comelis Putman (waar mee Klunder teruggrijpt op zijn solo als Meester de Windt in 'De Doorwerkers') glimt bij al die knulligheid van trots. Tot het moment dat een leerling zijn seksuele uitspatting met de lerares Frans bezingt en diezelf de lerares Frans later zijn illu sies van waarden en normen aan gort schiet met het zi van 'Je 't aime, moi non en de leider van het scho kest zich niet meer kan bel sen en zich aan haar verj op het podium. Dan ontsj de feestavond totaal en schijnt de rector in een gec te, waarvoor in de bijbel goedkeuring is verleend. Niet alles in 'Lustrum' is leuk, dat moet gezegd, schiet soms wel erg dóó: goochelact van de 'dame: de administratie' is ecl flauw. Om de slapstick Kaandorp maakt van Wa Walküre heeft Bert Kli misschien hard gelachen, die gaat onacceptabel ov flauwekul-top en is zelfs knullige echte schoolrevu waardig. Gezien de lengtf de voorstelling, ruim twee J zou een snoeimesje ook kwaad kunnen, 't Is zonde kromme tenen krijgt, aj« dan van het onbedaarlij j chen. H Nieuwe voorstelling Erik Brey beleeft première in Leidse Schouwburg Johan Cruijff. Foto: GPD/Rob Keeris De Spaanse tijd van Cruijff amsterdam/anp - En UTl mO- mento dado is de titel van een Nederlandse documentaire over de Spaanse periode van voetballer en trainer Johan Cruijff. Begin 2004 gaat de film tijdens het Internationaal Film festival Rotterdam in première. Dit maakte producent Pieter van Huystee Film gisteren be kend. De titel is de letterlijke vertaling van de uitdrukking 'op een gegeven moment'. Behalve met zijn spel en zijn werk als trainer, maakte Cruijff zich on sterfelijk met zijn interpretatie van de Spaanse taal. In de 90 minuten durende documentai re, geregisseerd door Ramon Gieling, vertellen dertien Cata lanen over het moment waarop de wereldberoemde vedette in hun leven kwam en wat dat voor hen heeft betekend. Ook Cruijff zelf vertelt over zijn mo ment. En un momento dado, mede geproduceerd door de Humanistische Omroep, is van af medio maart in de Neder landse bioscopen te zien. Drukte verrast Haags festival den haac/anp - Uit onderzoek mag dan weliswaar blijken dat Hagenaars niet zo trots zijn op hun stad, de praktijk wijst wel anders uit. De organisatie van het Haags Songfestival, waaruit nieuwe Haagse liedjes a la bij voorbeeld O. o, Den Haag moe ten voortvloeien, heeft al in de voorrondes publiek moeten buitensluiten, omdat de zaal vol was. Het Songfestival is een initiatief van de Haagse enter tainer Sjaak Bral. De afgelopen weken werden veertig deelne mers geselecteerd, vijf per stadsdeel. Elke week is in een van de stadsdelen een voorron de. Uiteindelijk kiest het pu bliek op 28 november de win naar. door Theo de With leiden/alphen aan den rijn - Musical doet het sinds een jaar of tien ongekend goed in Neder land. Onder aanvoering van Joop van den Ende, de ongekroonde koning van het genre, trekken spektakelshows een miljoenen publiek. In de marge komen er ook allerlei kleinere producties tot stand. Een vreemde eend in de bijt is 'Musical, de cursus', die dinsdag in de Leidse Schouw burg in première gaat. Een beet je cabaret, en heel veel musical. In de kleedkamer van het Parkt heater in Alphen aan den Rijn brengen Gerrie van der Klei en Fredérique Sluyterman van Loo hun schmink op. Ze maken zich gereed voor de tweede try- out van 'Musical, de cursus'. Ondertussen vullen ze via de spiegel Erik Brey, de initiatief nemer van de voorstelling, aan. „Musical is helemaal mijn we reld niet", zegt Brey met gevoel voor understatement. „Maar ik heb nu eenmaal de afwijking dingen te willen uitleggen. In mijn soloprogramma heb ik dat bijvoorbeeld eerder gedaan met jazz. Niet zo serieus natuurlijk, maar er zit altijd een kem van waarheid in. En nu pakken we de musical bij de kop." Theaterminnend Nederland kent de 46-jarige Erik Brey vooral van Purper. Na zestien jaar lang de vaste spil van dit cabaretgezelschap te zijn ge weest, besloot hij in 1997 solo te gaan. Hij heeft inmiddels drie soloprogramma's op zijn naam staan. Je zou bijna den ken dat hij het groepsgevoel heeft gemist nu hij weer met twee \TOuwelijke collega's op pad is. „Dat heeft er niets mee te maken", ontkent hij. „Aan de voorstelling ligt ten grondslag dat ik heel graag weer eens met Gerrie, die ik al 21 jaar ken, op tournee wilde." Gerrie van der Klei is een 'ouwe rot' in het vak met hoofdrollen in musicals als 'Foxtrot', 'De zoon van Louis Davids' en '42nd Street'. „Ja, we leerden el kaar kennen in de Nelson Re vue, een show die in 1982 in het kader van het Holland Festival Fredérique Sluyterman van Loo, Erik Brey en Gerrie van der Klei in het Alphense Parktheater, terwijl de speelvloer in gereedheid wordt gebracht voor de voorstelling van die avond. Foto: Mark Lamers werd gemaakt met cabaret uit het Interbellum. Sindsdien heb ben we nog geregeld samen schnabbels gedaan en eens een zomer in Scheveningen ge staan. Maar ja, nooit echt sa men op tournee. Erik wordt niet gewaagd voor musicals. Tja, het is zijn wereld niet." Een vleugje ironie is aan Van der Klei wel besteed. Op oudejaarsavond 2001 ston den ze weer samen, aangevuld met Fredérique Sluyterman van Loo, op het podium van theater Diligentia in Den Haag. Brey legt uit waarom: „Die avond was in principe altijd voor Pur per gereserveerd. Na achttien jaar zag Purper daar van af. Ik heb die oudejaarsavond over genomen. Toen ik Gerry vroeg samen met mij een voorstelling voor die gelegenheid te maken, zat zij net met Fredérique in '42nd Street'. Ze was helemaal weg van haar en daarom is zij er ook bij betrokken geraakt. We hebben een cabaretachtige voorstelling gemaakt en het plan gesmeed op een later mo ment nog eens iets met zijn drieën te doen. En dat is na" Voor Fredérique Sluyterman van Loo, winnares van de John Kraaijkamp Musical Award 2002, was het wel even wennen om met deze twee oudgedien den te werken. Zij heeft zich in middels losgerukt van de spie gel en schuift aan. „Ik ben ge wend met een kant en klaar script te werken. Je studeert je eigen rol in en dat is het enige waar je verantwoordelijk voor bent. Ik vond dit doodeng. Bij de voorbereiding zaten we soms met zijn drieën bij elkaar en dan begonnen die andere twee driftig te schrijven. Ik ben ook met een blocnote gaan zit ten, maar het duurde lang voor dat ik een letter op papier had." Uiteindelijk werd het een kijkje achter de schermen van de mu sical. De voorstelling is gegoten in de vorm van een cursus, waarbij de toeschouwers onge vraagd de rol van cursisten op zich nemen. Het drietal neemt het publiek mee langs allerlei bekende melodieën uit musi cals. Doordat ze veelal zijn voorzien van een Nederlandse tekst is het soms even graven in het brein uit welke musical lied ook al weer komt. O 'Grease'. En deze dan? Natq lijk, 'The Sound of Music'. In liedjes wordt uit de doeken daan hoe het leven van musicalster in elkaar stei Steeds maar weer auditie d< en de bijbehorende vernedei gen ondergaan. Steeds m weer in de bus op weg naar schouwburgen diep in de p vincie. Of als zogeheten lint study steeds maar weer hoj dat de hoofdrolspeler 2 wordt, zodat je zelf een avi in het spotlicht mag schitteri In 'Musical, de cursus' is op lend genoeg weinig muziek 1 Andrew Lloyd Webber te hoi met onder meer 'Cats', 'Ev en 'Phantom of the Opera' t< de meest succesvolle musii componist aller tijden. Ze I ken alle drie een voorliefdi hebben voor de musicals Stephen Sondheim, die minder commercieel en meer intellectueel te werk g „Afgelopen zomer heb ik in to the Woods' van Sondh gespeeld", vertelt Fredéri Sluyterman van Loo. „Het een kleinschalige productie we opvoerden in de bossen Amersfoort. Dat is abso mijn favoriete musical. De t en de muziek zijn fantasti Er zit zoveel humor in, n ook zoveel waarheid. Ik h dat we er ooit nog eens mei tournee kunnen door Ne land en dan het liefst in openlucht. Gelukkig spee g vanaf januari bij het Konin ri Ballet van Vlaanderen in ri andere musical van Sondh ji 'Merrily we roll along'." el Erik Brey wijst 'The Soun 1 Music' aan als zijn favo t „Dat is toch de musical e musicals. Die zit zo goed it g kaar dat die nog steeds volli len trekt. Ik heb 'm zelf één gespeeld en toen was ik Ma Gerrie van der Klei kiest vat d ge de muziek voor 'Westil Story'. „Een klassiek verhi maar toch een lekkere swin de musical." 1 'j 'Musical, de cursus' - 28 0 li ber première Leidse Schc ir burg. Aanvang 20.15 uur v tournee voert daarna langs Amsterdam (4-6 ;i Rijswijk (5/12), Gouda (11, en Amstelveen (20/12). 1 n >1 (advertentie) theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: Werk van Adams, Listopad en Simons door Dance Works Rotterdam. Gezien: 24/10 LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien: 25/10 Dance Works Rotterdam zoekt het avontuur. Voor het nieuw ste programma maakte niet al leen artistiek leider Ton Simons een choreografie, maar ook Phillip Adams en Bruno Listop ad. Groter contrasten zijn bijna niet denkbaar. Na de dicht te gen elkaar uitgevoerde kluwen- dansen van Adams en de vreemde bewegingsimpulsen met knakkende gewrichten in het werk van Listopad, zien we dat de groep uiteindelijk het meest overtuigt in 'Quantum Q' van Simons. Vaak is de felle, heldere bewe gingstaal van Simons onrustig en bestaat het gevaar dat de veelheid van vormen en lijnen vermoeiend wordt. In 'Quan tum Q' echter is alles precies goed gedoseerd. De zes danse ressen en twee dansers komen af en aan met uitgekiende be wegingsreeksen, als de partijen in een muziekstuk. Wat dit be treft gaan ze gelijk op met de orgelmuziek van Bach, terwijl de lichtheid er juist weer een spannende tegenstelling mee vormt. Telkens duiken speelse accenten met heup en romp op in de klassieke stijl en bewegen de dansers vloeiend op de vloer. 'Quantum Q' is fris en spannend, Simons op zijn best. Dankzij een vloeiende en tref zekere uitvoering straalt dit stuk nog eens extra. Adams verwerkt in 'Fem Tree Gully' herinneringen aan een jeugdkamp in de natuur. Het stuk begint sterk met woest kronkelende samendans. Hoof den worden tussen benen ge klemd, lichamen omstrengelen elkaar, alsof ze zoveel mogelijk raakvlakken zoeken. Het is wonderlijk en verrassend en roept de mengeling van ge worstel en ontwakende erotiek op die in dat soort kampen rondspookt. Helaas zakt dit stuk in. Aanvankelijk energieke groepsdansen, die iets van ritu elen oproepen, verzanden in onoverzichtelijkheid. Maar de grootste zwakheid komt aan het eind. Mensen in slaapzakken worden gekoesterd en over de vloer gesleept. Van meeslepen de dansbewegingen is hier vol strekt geen sprake meer. Wat wil Adams hiermee? Listopads unieke bewegingstaal wordt in 'Robinson out of Con text' ontkracht door het verhaal van Crusoë die in een samenle ving terechtkomt. De verschrik te reacties en de onderlinge communicatie worden te veel en op een naïeve manier uitge beeld. Hierdoor en door het feit dat de groep minder met deze bewegingsstijl vertrouwd lijkt, heeft dit werk niet de indrin gendheid die Listopad gewoon lijk laat zien. Waar andere aanbieders hun internet-spaarrente verlagen, handhaaft Fortis Bank onverkort 3,5%* Kom langs bi) Fortis Bank, Bargelaan 10, 2333 CT Leiden of bel (071) 525 81 81 Rente vanaf 1 juli 2003. Rentewijzigingen voorbehouden. muziek recensie Lidy van der Spek Concert Rosenberg Trio en Los Reyes. Gehoord: 24/10, Stadsgehoorzaal, Leiden. Heetgloeiend familiegevoel en muzikaal genetisch materiaal, dat hebben beide ensembles gemeen, het Rosenberg Trio en Los Reyes. Maar ze uiten dat behoorlijk anders. De familie Rosenberg groeit op in een Sin- ti-gemeenschap, waar zigeu- nermuziek centraal staat. Aan vankelijk spelen ze in Spaanse kerken en zigeunerkampen, worden ontdekt door Hans Meelen, breken door in 1989 en gaan de wereld in onder hun familienaam Rosenberg. Volmaakt op elkaar ingespeeld kan het bijna niet anders dan dat er opgedragen wordt aan de familie, vader, zusje, kleine zoon. Heldere trotse schwung voor zusje Sephora, met strak gedoseerde dynamiek. Het vol gende stuk is voor de jo zoon Pepito. Ritmisch ha met drammerige thema's Pepito wijdbeens voor je. Ook na de pauze is het Rl berg superieur. Messcher per muzikaal overtuigt s taar Stochelo in 'Spain' ei ravan', bijgestaan door send 'slagwerk' van bro neef. Ook bij Los Reyes is de fa naam legendarisch. Ook z len al 25 jaar meeslepend, wel een stukje 'platter'. Wz; versterking bij het Rosebei Trio feilloos afgestemd, Le Gipsy Swing van Los 1st banjert het geluid door d ld» terwijl Los Reyes - met z/er genen - veel minder verst en nodig hebben. 1 o Op een warm zinderend sld e onder een pinkelende st>m hemel, daar hoort deze n :an thuis. Populaire meekknal als 'bamboleo', heftige i Ve mentale kanjers als 'Al >01 kolken de pan uit. Het i; nli aanstekelijk, gezellig maawa houdt het wel mee op. pn

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20