REGIO Joterhuispolder wil liever bij Alkemade Zwemles in Oegstgeest begint in de gymzaal len hapje eten hij Floris V, yjl' dat moet het worden Partijen in Warmond vinden enquête een probaat middel R7 e meeste mensen denken dat Leiderdorp gaat bouwen' Boete na knokken in het verkeer Evenementenduo wint Glimlach van Oegstgeest ders op bezoek ij burgemeester orschoten - Burgemeester - rver van Voorschoten heeft nderdagavond gesproken it een aantal ouders van chtoffers van de Marokkaan - jongens die geruime tijd leef- Igenoten hebben afgeperst, snandeld en bedreigd. Som- ge kinderen waren meegeko- n. Bij de bijeenkomst waren de politie en de officier van titie aanwezig. Over de uit- nst wil Verver weinig kwijt, ïalve dat de ouders de be- gstelling zeer gewaardeerd jben. Wel heeft de burge ester kritiek geuit op de rol i de pers in de affaire. Vol ts haar heeft de vele media- dacht een negatieve invloed slachtoffers én daders. etspad dicht tor bouw mast (RSChoten - Het fietspad Van ienaerlaantje in Voorscho ts vanaf vandaag voor onbe- le tijd afgesloten. Dit van- e de werkzaamheden voor laatsing van een nieuwe panningsmast nabij ten- ereniging Forescate. De af- ting betreft het gedeelte tus- de kinderboerderij en de rplaats van de tennisver- ig. De kinderboerderij bereikbaar. Voor het fiets- ir is een omleidingsroute igeven. vemcursus in phen verlengd :n aan den rijn - De snel- icursus in zwembad De in Alphen aan den Rijn it twee weken verlengd. De in kinderen krijgen de ko- le twee weken nog wat les- tra. Ze worden klaarge- id voor het diploma men dat nu op zondag 9 iber is gepland. De gaf deze maand voor het een snelzwemcursus. Kin van vijfjaar zouden in reken leren zwemmen. zaterdag 25 oktober 2003 'Als de kinderen eenmaal het water in mogen, gaan ze als een speer vooruit' door Nancy Ubert oegstgeest - Menig ouder is de maandenlange zwembadgang beu. Instructeurs spelen daarop in. Met turbocursussen diploma zwemmen, bijvoorbeeld. In Oegstgeest is een ander alterna tief ontwikkeld: droogzwemmen voor je het water in mag. Frederik Jukema doet zijn best om te balanceren op de grote bal. De vierjarige kleuter ligt met zijn buik over de bal heen gevouwen. Zijn handen raken de grond. Frederik krijgt met een paar andere leeftijdgenoot jes 'zwemles' in de gymzaal. Over een paar maanden heeft hij genoeg geleerd bij het droogzwemmen en mag hij het water in. „Met onze oudste was zwemles een ramp", zegt zijn moeder. „Het begon op een verhaal zon der einde te lijken. Week in week uit naar het benauwde zwembad, zonder dat dat kind vooruitgang boekte. Hij en wij kregen er steeds minder zin in. Ik had het gevoel dat hij niet werd gezien. Hij ging verloren in de drukke groep. Jukema heeft besloten het met Frederik anders te gaan doen. Zij heeft hem ingeschreven voor een uniek zwemproject dat een maand geleden in Oegstgeest is begonnen. Voor zover de initiatiefnemers we ten, bestaat iets dergelijks ner gens in Nederland. Voordat kinderen het water in mogen, volgen ze een paar maanden het 'landprogramma'. Daarmee worden ze voorbereid op de 'waterperiode'. Zodra een kind in de gymzaal Zwemles op het land, met links docent Erik van Kordelaar. Foto: Hielco Kuipers genoeg motorische kennis en vaardigheid heeft opgebouwd, stroomt het door naar het zwembad. Volgens de drie be wegingsdeskundigen die het zwemproject hebben ontwik keld, is de zwemslag voor jonge kinderen zo'n complexe bewe ging dat ze beter eerst droog kunnen oefenen. „Op die ma nier bouw je de lessen logischer op en voorkom je ellenlange wachtlijsten voor het zwembad, omdat kinderen er maar niet in slagen hun eerste diploma's te halen", zegt Renee van der Harst. „En wat voor ons het al lerbelangrijkste is: de kinderen raken dankzij ons programma niet ontmoedigd. Als ze een maal het water in mogen, gaan ze als een speer vooruit." Van der Harst is zweminstruc- teur en directeur van de Zwemacademie. Die water- school biedt, verspreid over de regio, op maat gesneden zwem onderwijs aan. „We werken uit sluitend met kleine groepen. In massale lessen geloof ik niet." Naast de instructeuropleiding bij de Koninklijke Nederlandse Zwembond studeerde Van der Harst bewegingswetenschap pen. Net als Erik van Kordelaar die als docent bewegingsonder wijs op meerdere basisscholen in Oegstgeest werkt. Van Korde laar verzorgt met zijn collega Rick Kramer het 'landzwem- men'. Beiden zijn gymleraar met een paar plussen. Ze bege leiden ook kinderen met moto rische problemen. Onder de vlag van de Zwemacademie is het drietal een paar jaar geleden gaan 'ex perimenteren' met droog en nat oefenen. „We hebben de re sultaten wetenschappelijk on derzocht", zegt Van der Harst. „Onze conclusie is dat kinderen die het landprogramma volg den aantoonbaar meer vooruit gang in de zwemles boekten dan de jongens en meisjes die uitsluitend zweminstructie kre gen." In de experimentele fase werd het landzwemmen nog in dezelfde periode gegeven als de instructies in het zwembad. De drie bewegingswetenschappers zijn tot de conclusie gekomen dat vooraf een paar maanden droog oefenen een nog beter resultaat levert. In de gymzaal leren de kinde ren hoe ze hun linker en rech ter lichaamshelft optimaal kun nen laten samenwerken. Ook wordt hun evenwichtsgevoel ontwikkeld. „Belangrijk in het zwembad", legt Van der Harst uit. Zeker als ze nog maar net de slag kunnen maken, glijden ze langzaam door het water. Hoe trager je in het water be weegt, hoe meer evenwicht je moet zien te vinden. En als je goed in evenwicht bent, kan je lichaam ook beter de informa tie verwerken die nodig is bij bepaalde bewegingen." Dus wordt er tijdens de zwemles in de gymzaal gehinkeld en over de evenwichtsbalk gelopen. Frederik kan daar geen genoeg van krijgen. Hij vindt elke oefe- Joris Rietbroek mond/leiderdorp/alkemade - De ste bewoners van het Warmondse van de Boterhuispolder willen lie- lij Alkemade horen dan bij Leider als het provinciebestuur War- d verdeelt onder de buurtgemeen- bewoners van het Warmondse dgebied tussen de Kaag en de Zijl dit weten bij monde van Piet van der Geest, bewoner van de Zijldijk Hij hield een enquête om de mening van zijn medebewoners te peilen. Hier is uitgekomen dat zeker 70 procent van de ondervraagde Warmonders het liefst ziet dat de Boterhuispolder on derdeel wordt van Alkemade. Slechts 10 procent geeft de voorkeur aan Lei derdorp en 20 procent blijft neutraal. „De meeste mensen zijn bang dat Lei derdorp de polder gaat bebouwen en dat het Groene Hart wordt aangetast", aldus Van der Geest. „Van Alkemade verwachten de mensen meer begrip voor hun standpunt dat de polder groen moet blijven. Daarnaast heeft Alkemade geen bouwplannen buiten de kernen, Leiderdorp wel." Kurt van der Heden, voorzitter van na- tuurvereniging VanAde, staat Van der Geest bij. „Ook VanAde is argwanend tegenover Leiderdorp en wil de polder groen houden. Hiervoor heeft Alkema de een beter oog. De bebouwing mag wat ons betreft nooit verder opmkken dan nu het geval is." Van der Heden is blij dat de bewoners van de polder massaal hun stem heb ben laten horen. „De Zijldijk was altijd stil, maar nu is er tenminste een dui delijke mening van die kant." Zowel Leiderdorp als Alkemade wil de Boterhuispolder wel bij zijn grondge bied trekken. „De gedachten van de bewoners maken zeker deel uit van de discussie die we gaan voeren met War mond, Alkemade en de provincie", zegt burgemeester Zonnevylle van Lei derdorp. „Maar vergeet niet dat Lei derdorp al taken verzorgt in het ge bied, zoals brandweer en politie. Het zou daarom logisch zijn als de polder aan Leiderdorp wordt toegevoegd." Burgemeester Meerburg van Alkema de vindt het nieuws 'plezierig om te horen', maar wil niet op de zaken vooruitlopen. „Het gebied en de be woners zijn van harte welkom bij Al kemade, maar wij willen zeker geen landjepik spelen. We gaan door dit nieuws niet opeens de provincie op de huid zitten." Koks gaan met de bezem door monumentaal pand Nienke Ledegang lei schoten - Een hand dden kunnen ze niet, want ten onder het stof. Jos (40) en Jacques de Beer ijn stevig aan het verbou- Nee, klussen is niet hun y of beroep, maar de twee willen in november de cl in van hun nieuwe restau- n het Voorschotense Am- s- en Baljuwhuis openen, P e moeten wel. 'v lusiast geven de twee koks m ondleiding in het monu- !n ale pand, soms onderbro- ia' oor de man die de oude ïttenautomaat komt weg- of de vertegenwoordiger e bierbrouwerij, die een act wil sluiten. Alles komt jk. „We maken dagen van cht 's morgens tot twaalf nachts", zegt De Beer. rordt allemaal anders, lan de Voorstraat 12. Al le naam Floris V blijft in- Maar stond dat tot voor oor sjiek, besloten en mis- in( i wat oubollig, vanaf 23 nber voert in het Am- di s- en Baljuwhuis gemoe- heid de boventoon. „Alles hier kunnen", zegt De „Kwam je voorheen voor Qi aditioneel meergangendi- ij ons kun je terecht voor ussen een simpel hoofd- it en een vijfgangendiner. je vijf gangen van halve s of alleen twee voorge- es, dan mag dat ook. Het r laagdrempelig. Mensen ■a" een lange dag werken in meer hebben om te kunnen hier rustig neer- 1. Je hebt niet altijd zin in inees of de snackbar, ien hapje eten bij Floris V, oet het worden." :feer en Kriek kennen elkaar n. Wat heet: ze gingen sa- Leiden naar de kleuter de basisschool en later naar de middelbare horeca- school. De Beer was jaren de chef-kok van Allemansgeest in Voorschoten, Kriek leverde met zijn bedrijfje de Verskoerier ('volgende week houdt het op te bestaan') groente en delica tessen aan gerenommeerde res taurants in de regio, waaronder De Beukenhof, La Cloche, Fa- bers, de Engelbertha Hoeve. En Floris V. Daar stond Kriek bo vendien regelmatig in de keu ken. „Een paar jaar geleden zei ik al tegen mijn vrouw: als dat pand ooit vrijkomt, dan koop ik het", aldus Kriek. Zo geschiedde. Behalve het res taurant bemannen willen de twee het naastgelegen kroegje nieuw leven inblazen, en in de zomer aan de Voorstraat en aan de achterzijde van het pand een terras voeren. Tot nu toe was die laatste plek niet toegankelijk voor publiek. „Terwijl je er be schut zit en mooi uitzicht op de Dorpskerk hebt", zegt De Beer. Ook beheren hij en zijn com pagnon de verhuur van boven- gelegen zalen - waaronder de trouwzaal - die eigendom van de gemeente blijven. „Het wordt druk, maar het biedt fan tastisch veel mogelijkheden", zegt Kriek.Als er boven ge trouwd wordt, kunnen wij de bruidstaart aanbieden, of de re ceptie verzorgen. Als clubs en verenigingen boven vergade ren, kunnen ze daarna beneden aanschuiven voor een lunch of diner." De Beer: „De vorige ei genaar huurde alleen de bene denverdieping. Je kunt stellen dat hij daardoor een flink aantal mogelijkheden niet benutte." Dat het druk wordt, staat vast, maar de zegen van hun part ners hebben ze. Sterker nog: beide vrouwen gaan de admini stratie doen. Met hart en ziel. De vrouw van De Beer, die van daag ook bij de verbouwing aanwezig is: „Als wij met de Paardenmarkt toiletjufffouw moeten zijn, doen we dat ook." De twee koks, die bovendien chef-kok Jan Waasdorp van de vorige eigenaars hebben 'over genomen', hebben goed nage dacht over de formule. Beers: „Wij zijn opgeleid tot traditio nele koks, dat zul je merken aan onze kaart. Wij gaan geen tour- nedos vullen met zalm. En we willen de seizoenen een beetje in ere houden. Natuurlijk kun je in oktober perfecte aardbeien eten, maar ze zijn niet te beta len. Het hoort ook niet. In onze keuken wordt Frans gekookt, een beetje Italiaans, misschien een beetje Thais. Voorbeeld: In de zomer kun je bij ons een lek kere pastasalade verwachten. Een menuutje gaat tussen de 28,50 en 34,50 kosten. Voor 50 euro moet je helemaal klaar zijn. Inclusief een kopje koffie." Voor de inrichting ('Daarvan hebben we geen verstand') na men Kriek en De Beer een sty liste in de hand. Ze zijn enthou siast over haar ontwerp: een donkere eikenvloer, lichte 'whi te wash' tafels en leren stoelen in drie verschillende warme kleuren. Voor de grote ramen komen mooie, zware gordijnen. Hoewel ze nog bergen werk moeten verzetten, mijmeren de twee koks vast over hoe het er straks zal uitzien. „Op vrijdag na de markt nog even neerstrij ken voor een kopje koffie met appelgebak, jongeren die op vrijdagavond voor het stappen eerst bij ons even iets komen drinken, mensen die na hun werk komen borrelen en daar na besluiten ook nog een hapje te eten." Kriek en De Beer twij felen er niet aan of er markt is voor hun Floris V. „Boven dien", besluit De Beer, „Als je hier zomers onder de lindenbo- men aan de Voorstraat zit, dan waan je je in Zuid-Frankrijk. Wat wil je nog meer?" ning even leuk en spannend. De ouders die hun kind hebben ingeschreven voor het land- en waterproject, hebben voor 650 euro de garantie gekregen dat zoon of dochter het A diploma haalt. Hoeveel tijd het kind daarvoor ook nodig heeft. Af hankelijk van aanleg moet het ene kind wat langer het land programma volgen dan het an dere. Vier tot zeven maanden droogzwemmen, daar moeten de ouders wel rekening mee houden. „Leren zwemmen is hartstikke moeilijk", stelt Van der Harst. „Ouders laten hun kinderen op steeds jongere leeftijd begin nen. Dat is logisch, gezien ons waterrijke land, maar dan moet de zweminstructie wel geschikt zijn voor die kleintjes. Als ze merken dat ze achterblijven bij de rest van de groep, raken ze gedemotiveerd en krijgt hun zelfvertrouwen een deuk. Wij zorgen ervoor dat ze juist trots op zichzelf kunnen zijn." Positieve stimulans, daarin ge loven de drie docenten heilig. Aan het einde van de landles krijgen alle kleuters een sticker op hun leskaart. Frederik heeft voor een zonnige lachebek ge kozen die hij vol trots aan zijn moeder laat zien. De les zit erop en de kinderen krijgen huiswerk mee. Thuis moeten ze met papa of mama elke dag bewegingsoefeningen doen. Die staan uitgebreid op papier beschreven. Een trek poplichaam maken, bijvoor beeld. Of doen alsof je een kik ker bent. „Eigenlijk is het alle maal zo logisch", zegt de moe der van Frederik. „Gymmen om uiteindelijk te kunnen zwem men. Dat nou geen enkele in structeur daar jaren eerder aan heeft gedacht." den haag/voorschoten - Om dat hij na een ruzie in het ver keer een automobilist een klap in zijn gezicht heeft gegeven, is een 47-jarige man uit Voor schoten gisteren door de Haag se politierechter veroordeeld. Hij kreeg een boete van vijfhon derd euro waarvan de helft voorwaardelijk opgelegd. De verdachte was het totaal niet eens met de straf. Nog steeds raakt hij geagiteerd als hij denkt aan de rare caprio len die de automobilist in april op de weg uithaalde. Op de Voorschoterweg zou de man via de busbaan het wachtende ver keer hebben ingehaald. Toen hij op het laatste moment de weg weer wilde opduiken, liet de verdachte hem er niet tus sen. Vervolgens zou de boze automobilist met zijn jeep vlak op de bumper van de man uit Voorschoten hebben gereden. Een stukje verder ging het mis en reed hij achter op de auto van de verdachte. De mannen stapten uit hun au to's. „Sorry, ik lette even niet op", zei de eigenaar van de jeep lachend. De verdachte had ech ter het gevoel dat de man be wust tegen zijn auto aan was gereden. Woedend sloeg hij hem in het gezicht. De Voorschotenaar vond het ronduit belachelijk dat hij voor de rechter moest verschijnen. Officier van justitie R. Steen had er wel begrip voor dat de man boos was geworden toen ie rhand achter op zijn auto was gereden, maar hij vond dat de verdachte nooit had mogen slaan. „Dat is ook absoluut geen goed voorbeeld voor uw zoon die bij u in de auto zat", aldus de aanklager. De politie rechter vonniste overeenkom stig zijn eis. door Saskia Stoelinga warmond - De Warmondse raadspartijen reageren mild op het voorstel van het college om de enquête te gebruiken om de bevolking te raadplegen over de herindeling. Alle fracties laten weten niet vast te zitten aan een referendum, al besloot de raad vorige maand nog om op die manier de inwoners een stem te geven in de aanstaande her indeling met Voorhout en Sas- senheim. Burgemeester en wethouders vinden nu dat de bevolking van Warmond via een enquête be ter kan reageren. Wethouder Van Klinken meent, evenals burgemeester Vosjan, dat bij een enquête een genuanceer dere vraagstelling mogelijk is dan alleen maar ja of nee. „Je krijgt een veel zuiverder beeld. Je krijgt geen mensen die over de streep moeten worden ge trokken of uit sentiment nee zeggen", aldus Van Klinken. De mogelijke fusie met buurge meenten Voorhout en Sassen- heim moet eind januari duide lijk worden. Volgende week donderdag spreekt de raad in Warmond zich opnieuw uit: re ferendum of enquête of mis schien wel een tussenvorm. Vooruitlopend op de discussie die nog moet komen, alvast een eerste reactie. Fractievoorzitter Jozef van der Vooren (Warmond Anders): „In het raadsbesluit hebben we het over een volksraadpleging gehad. Dat hoeft geen referen dum te zijn, dat kan wat ons betreft op verschillende manie ren worden uitgelegd en aange pakt. We moeten deze kans be nutten om erachter te komen wat de bevolking wil. Misschien een combinatie van een enquê te en een referendum. Wij heb ben wel moeite met het inhu ren van een bureau dat een deel van de bevolking selecteert om een vragenlijst in te vullen." Fractievoorzitter Lydia van Kempen-van Moorsel (CDA): „Wat mij betreft zitten wij niet vast aan een referendum. Ik wil ook meer weten dan alleen ja of nee. We hebben nu de gelegen heid om de zaak goed aan te pakken. Eén ding is voor mij duidelijk dat de uitslag straks niet meer ter discussie mag staan. Dat betekent dat we ge zamenlijk een goede keus moe ten maken, waarbij we de be volking optimaal betrekken." Raadslid Frits van der Scheer (WD): „Staatsrechtelijk is het referen dum een beter instrument. De uitslag daarvan is onmiddellijk duidelijk Met een referendum kun je de Tweede Kamer denk ik meer overtuigen. Bij een en quête kun je altijd de kritische kanttekening plaatsen of het wel bij de juiste doelgroep is uitgezet. Daarom zijn wij voor om beide middelen te gebrui ken. Naast het referendum een enquête met specifiekere vra gen, zoals: welke gemeente zou u bij een herindeling willen be trekken, of: moet er in War mond een gemeenteloket ko men? De hele bevolking bereik je nooit. Je hebt ermee te ma ken dat mensen die een duide lijke mening hebben, gaan stemmen en zo'n enquête in vullen." Raadslid Rob van Konijnen burg (Progressief Warmond): „A priori zijn wij niet tegen een enquête. Toch kleven daar nog wat bezwaren aan. Wij vinden het belangrijk dat iedereen zich kan uitspreken. Bij de enquête blijf je ook zitten met de vraag hoe maatgevend de steekproef is. Was hij wel groot genoeg? Ik neig naar een referendum, maar we zijn er nog niet uit. De vraag blijft: hoe kom je tot een goede betrokkenheid van de bevolking? Missc^en en en. We weten het dus nog niet hele maal." Jacques de Beer (links) en Jos Kriek, de nieuwe eigenaren van het Voorschotense restaurant Floris V, heb ben grootse plannen met het Ambachts- en Baljuwhuis. Je moet hier lekker kunnen neerploffen na een lange dag werken." Foto: Hielco Kuipers oegstgeest - Ingrid Striens en Diderik Selier, partners in het dagelijks leven en bondgenoten in hun streven om Oegstgeestse kinderen leuke activiteiten te bezorgen, hebben gistermiddag De Glimlach van Oegstgeest ge kregen. Deze prijs heeft de plaatselijke afdeling van de WD ingesteld voor inwoners die zich voor het maatschappe lijk belang inzetten. Selier en Striens hebben in het afgelopen jaar initiatieven ontplooid die de jeugd van Oegstgeest ten goede kwamen. Kindervakan- tieweek, jeugdsoos, tienerdisco, etcetera. De winnaars mochten een keus maken uit één van de kunstwerken, geïnspireerd op de Glimlach van Oegstgeest. Le den van Gallery Instock hebben deze kunstwerken speciaal voor de gelegenheid vervaardigd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19