LEIDEN REGIO Rijngeest Groep wil samen met Robert Fleury Effeti SCAL: van artsenlab tot medisch centrum Kom uit je stoel voor het goede doel A Leidsch Dagblad KEUKENSTUDIO VOORSCHOTEN OUDSHOORN Kagie Italiaanse Keukens Kagie Italiaanse Keukens Drugsdealers moeten cel in R3 'Invalide Leidse 'a :ist thuiszorg Van Waay 10 SHOWROOMKEUKENS met een korting van 50% ;n haag/leiden - Voor de han del in heroïne, cocaïne en xtc is een 29-jarige man uit Leiden gisteren door de Haagse recht- iank veroordeeld tot een ge vangenisstraf van anderhalf aar, waarvan een halfjaar voor- waaidelijk. Zijn 59-jarige com- Dagnon kreeg een celstraf van J >en jaar, waarvan een half jaar voorwaardelijk. l'olgens de rechtbank had de !9-jarige Leidenaar, alias 'De 3eine', vanaf juni vorig jaar tot juli dit jaar een kleine drugs- landel geleid. In het huis van ijn oudere compagnon werden harddrugs geprepareerd, ns )ok verkocht hij het spul vanuit iet huis of op straat, n de kelder van de 59-jarige de nan troffen agenten het afval >e. an het pillenlaboratorium aan. de 'oor driehonderd euro had de- verdachte zijn huis aan ie- teknand beschikbaar gesteld om dienen als xtc-lab. De recht- lank benadrukte dat het explo- iegevaar voor omwonenden n root was geweest. Ifficier van justitie E. Mos eiste et vee weken geleden een gevan- inisstraf van twee jaar, waar- an een half jaar voorwaardelijk fgen beide mannen. De recht- o- ank hield bij het vonnis reke- ing met de leeftijd van de oud- le verdachte en met het feit at hij een baan heeft. Om die •cm eden moest ook de straf van de m ndere verdachte naar beneden rorden bijgesteld. zaterdag 25 oktober 2003 door Erna Straatsma oegstgeest/le ide N/bollenstreek - De Rijngeest Groep en de Robert Fleury Stich ting overwegen een fusie. Als de samenvoeging doorgaat, moet die per 1 januari 2005 gestalte krijgen. De fusie zal geen grote consequenties hebben voor perso neel en patiënten van beide instellingen voor psychiatrische zorg. Voor patiënten is er dan wel een groter aanbod van soorten zorg. De instellingen werken sinds enkele jaren al samen. Vooral op specialisti sche terreinen worden gezamenlijke zorgprogramma's ontwikkeld. De af deling eetstoornissen in Oegstgeest heeft zelfs een intensieve samenwer king met het kennis- en behandel centrum De Ursula van de Robert Fleury-stichting in Leidschendam. De Ursula is het grootste en meest ge specialiseerde centrum voor eet stoornissen in Nederland. Door een fusie worden beide afdelingen omge bouwd tot één nieuw centrum. „Mocht het tot een fusie - of een an dere verregaande vorm van samen werking - komen dan merken patiën ten en werknemers daar weinig van", zegt bestuurssecretaris Caroline Soe- terbroek. „Het zal dan een fusie zijn op bestuurlijk niveau, die voor beide instellingen een aantal plussen moet opleveren." Intensievere samenwerking zou wen selijk zijn vanwege de inkrimping van de klinische zorg. De Rijngeest Groep ging de afgelopen jaren terug van 1.200 naar 600 bedden. De ambulan te hulp neemt fors toe. „Je krijgt een instelling met een heel ander karak ter", zegt Soeterbroek „We zijn al lang geen ziekenhuis meer in een lommerrijk park." De komende jaren wordt verder gewerkt aan het terug dringen van het aantal bedden. Bij de Rijngeest Groep werken zo'n 1.800 mensen, op verschillende loca ties in Zuid-Holland Noord. De zorg instelling heeft onder meer vestigin gen in Leiden, Alphen aan den Rijn, Oegstgeest, Noordwijkerhout, Noord- wijk en Voorhout. De Rijngeest Groep is het resultaat van een fusie - in 2000 - tussen de psychiatrische ziekenhuizen Ende geest (Oegstgeest) en Langeveld (Noordwijk/Noordwijkerhout), de Riagg Zuid-Holland Noord en de Re gionale instelling voor Beschermd Wonen. Vorig jaar kondigde de Rijngeest Groep een fusie aan van de afdeling kinderen en jeugd met kinderpsychi atrisch centrum Curium in Oegst geest. De Robert Fleury-stichting is een al gemeen psychiatrisch ziekenhuis met vestigingen in Leidschendam, Zoeter- meer en Gouda. Bij de stichting wer ken 800 mensen. r< - °1 en haag/leiden - Een invalide ">8 rouw uit Leiden heeft de thuis- irginstelling Stichting Fokus oe >or de rechter gesleept omdat eze weigert haar nog langer ïrzorging te bieden. De stich- ng heeft de zorg gestaakt om- at de vrouw zich te lastig zou idragen. d e vrouw, die al tien jaar van t stichting hulp aan huis ijgt, heeft het idee dat ze de upe is van een klacht die ze ingediend. Maar daar is Stichting Fokus geen prake van. Volgens de stich- ïg regent het al langere tijd achten van verpleegassisten- e$n die met de vrouw moeten ïrken. jlgens de assistenten stelt de ouw zich onhandelbaar op. atzou zich ook denigrerend irttlaten tegen de thuiszorgme- iwerkers. Verder ergeren de 61 uishulpen zich aan de te klei- rolstoel van de vrouw. Daar- ior komen ze de hele tijd met in vingers klem te zitten, als de vrouw uit haar rolstoel oeten tillen. vrouw gaf gisteren bij de chtbank te kennen dat zij ets van deze klachten afwist, verklaarde dat er altijd een le goede relatie was geweest ssen haar en de thuishulpen, vrouw eiste daarom in een geding dat Stichting Fokus thuiszorg hervat. Ze is bang t ze anders in een verzor- igstehuis belandt, rechter deed nog een poging bemiddeling, maar daar wil- Stichting Fokus niets van [en. Volgens de stichting is al ;er, zonder succes, gepro- :rd om de problemen met de luw op te lossen. kort geding-rechter doet inenkort uitspraak in deze door Erna Straatsma leiden - Het 'artsenlab' is uitgegroeid tot een groot diagnostisch en facilitair cen trum, dat werk biedt aan 65 personen. Behalve laboratoriumonderzoek is het centrum aan de Doezastraat dé plek voor een reeks andere medische onder zoeken in de eerstelijnszorg. De diabe- tesdienst is onlangs verhuisd naar de overkant van de straat, in het voormali ge Sijthoff-gebouw. En voor de toekomst denkt SCAL (Stichting Centrale Artsenla boratorium Leiden) aan een verdere uit breiding van activiteiten. Elk jaar ziet SCAL het aantal patiënten toenemen. Jarenlang is die stijging stan daard rond de tien procent geweest. Dit jaar was het voor het eerst iets lager. „Vroeger hielpen we zo'n vijftig perso nen op een dag", zegt John Souverijn, klinisch chemicus bij SCAL. Hij werkte in de jaren zeventig in het veel kleinere onderkomen aan de Zoeterwoudsesin- gel. „Nu helpen we zo'n 450 personen per dag." SCAL werkt voor huisartsen in het gebied dat grofweg wordt begrensd door Alphen aan den Rijn en de kust. Een duidelijk aanwijsbare oorzaak voor de structurele groei kan SCAL niet noe men, al zijn er vermoedens. De vraag naar zorg is in het algemeen toegeno men, er is sprake van vergrijzing en er zijn meer en betere onderzoeksmetho den. Souverijn: „We hebben nooit pre cies onderzocht waar de stijging in zit. Het zou toch een keer moeten ophouden, denk je. Maar dat is dus niet het geval." Het artsenlab ver huisde in 1999 naar het voormalige muse umgebouw in de Doezastraat. Souve rijn: „Ik kwam in 1983 bij SCAL aan de Zoeterwoudsesingel en daar hadden we eigenlijk niet veel meer dan een huiskamertje." In de Doe zastraat verhuurt SCAL ook ruimte aan de District Huisartsen Vereniging, nachtapotheek de Nachtwacht en de dokterspost. Inmiddels is het gebouw al weer aan de kleine kant. De dokterspost, die buiten kantooruren gebruik maakt van een deel van het gebouw, wil verhuizen naar een ziekenhuis. En de diabetesdienst van Stichting Centrale Artsenlaboratorium Leiden helpt nu zo'n 450 mensen per dag SCAL is in juli ondergebracht in het de ziekte hebben. voormalige Sijthoff-gebouw op Doeza straat nummer 1. De diabetesdienst bestaat sinds 1994 en is bedoeld voor patiënten die lijden aan suikerziekte type II. Ter ondersteuning van huisartsen kunnen diabetici hier te recht voor controles, afspraken met een diëtist of diabetesver- pleegkundige, voor bloedonderzoek en voor 'fundusfotogra- fie'. Bij laatstgenoemd onderzoek wordt een foto van het oog ge maakt om te zien in hoeverre de bloedva ten van een diabetes patiënt zijn aangetast. Zo'n 2.100 diabe tespatiënten uit de regio maken gebruik van de voorzieningen van SCAL. Souve rijn: „Dat is nog niet zo veel, maar dat kan meer worden." Het Diabetesfonds luidde onlangs de noodklok omdat sui kerziekte langzaam uitgroeit tot een volksziekte, onder meer door een onge zonde leefwijze van veel Nederlanders. Ongeveer de helft van alle diabetespa tiënten zou bovendien niet weten dat ze hfog even een Paar pondjes kvijt dit jaar? En dat ook nog nioor het goede doel? Ga dan op iet ondag 16 november naar de •orkout van het Willem- lexander Kinderfonds in Holi- y Inn Leiden. Het is alweer vijfde editie van dit jaarlijks 'rugkerend sportief evene- :nt. De opbrengst van de ïssie gaat naar de kinderen in et Willem-Alexander Kinder- ir in di< en Jeugdcentrum in het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Onder het motto 'Kom uitje stoel voor het goede doel' kun nen honderden enthousiaste lingen zich van 13.00 tot 16.00 uur in het zweet werken door mee te doen aan drie kwartier steps, drie kwartier aerobics en drie kwartier streetdance. Deel nemers betalen 15 euro in '°3 De élauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71-53 56 424 schrijfgeld en moeten zich daarnaast voor minimaal 35 euro laten sponsoren door col lega's, vrienden, familie of be kenden. Per 50 euro sponsor geld krijgen de deelnemers een lot. De trekking van de loterij is meteen na afloop van het eve nement. Het opvallende aan de middag is dat iedereen om niet mee doet. Zo stelt Holiday Inn Lei den weer belangeloos locatie en faciliteiten beschikbaar en doet iedereen die bij de organi satie is betrokken, eveneens pro deo mee. Daardoor kan de gehele opbrengst van 'Kom uit je stoel voor het goede doel' worden gebruikt om het ver blijf van de ernstig zieke kinde ren die worden behandeld in het Willem-Alexander Kinder en Jeugdcentrum van het LUMC zo prettig mogelijk te maken- Het programmaonderdeel steps wordt gegeven door Bi- anca Oostra, aerobics door Anita Felfer, en streetdance door Borke Erades, alledrie professionals. En vaders en moeder kunnen ook gewoon meedoen want er worden ook activiteiten voor kinderen van deelnemers in de leeftijd van 4 tot 9 jaar georganiseerd. Om teleurstelling te voorkomen, moet men ruim vooraf opge ven bij de organisatoren of men hiervan gebruik wil ma- Half november kan er weer worden gezweet voor het goede doel: zieke kinderen In het LUMC. Archieffoto: Mark lamers ken, want er is beperkt plaats. Inschrijven voor het sportieve evenement kan tot en met 9 november bij de volgende sportscholen: Barends Sport Oegstgeest, Fun Fit Fitnesscen trum Leiden, LKV de Spartaan Leiden, Sportcentrum van Houdt Leiderdorp, SportCity Leiden, SportCityLeiderdorp, Steijn Sports Voorschoten, Sportcentrum The Right Move Sassenheim, Pro Life Factory Warmond, Felter Sport Health Centre Leiderdorp en Vrouw-Fit Leiden en bij het Willem-Alexander Kinder fonds: 071-5262814. Daar kun nen ook inlichtingen worden verkregen. Dat kan ook per e- mail: willem-alexanderkinder- fonds@lumc.nl Eric-Jan Berendsen (advertentie) Zwangere vrouwen kunnen in de Doe zastraat 2a terecht voor het maken van een echo. Ook bij deze faciliteit is sprake van een flinke toename van patiënten. Echo's worden onder meer gemaakt om de zwangerschapsduur exact vast te stel len en te kijken naar de ligging van het kind. Huisartsen kunnen (hart)patiënten naar SCAL doorverwijzen voor een simpel of uitgebreid ECG-onderzoek. Behalve in de Doezastraat kunnen (hart)patiënten ook elders in de regio voor diverse on derzoeken terecht, bij de zogeheten 'prikpunten' van SCAL. In het hele ge bied heeft SCAL achttien van deze prik punten. Voor de toekomst denkt SCAL aan een verdere uitbreiding van haar takenpak ket. Zo wordt onder meer gewerkt aan de ontwikkeling van een cardio- dia gnostisch centrum, de ontwikkeling van longfunctie-onderzoek en het opzetten van een audiometrische dienst. Voor huisartsen wil SCAL de mogelijkheden van administratieve steun vergroten en vier ondersteunende diensten opzetten: een ijkdienst, een onderhoudsdienst voor kleine apparatuur, een ophaal dienst voor afval en een stikstofdienst. Liefhebbers van Italiaans design komen naar Benthuizen teriev'4 modern klassiek slapen 5000 m2 showroom www.vanwaayinterieurs.com gratis parkeren Verbreepark 27, Benthuizen (A12 atrit 8), telefoon (079) 33 11 200 NOG SLECHTS et persoonlijk design Konihgin Julianalaan 46 2251 EA Voorschoten Tel. 071 - 561 59 27 www.houlwedkeukensludio.nl Vrijdog koopavond 19.00 - 21.00 uur EEN EXCLUSIEF AANBOD WEDGWOOD SOLAR 4 dinerborden, 4 dessert-/ontbijtborden 4 diepe borden en 4 kop en schotels Setprijs normaal 300,- Nu tijdelijk 35% voordeel. Totale setprijs 199,- ALLES VOOR DE GF.DEKTF. TAFF.I. Haarlemmerstraat 165 2312 DP Leiden Tel.: 071 r 514 08 92 De actie loopt t/m januari 2004 U bent van harte welkom in*onze vernieuwde showroom, waar de allernieuwste Italiaanse keukens staan van ontwerper Giancarlo Vegni CUCINE UNICHE Hoge Rijndijk 317, Zoeterwoude (Rijneke Boulevard) Tel. (071) 589 35 40 www.kagie.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15