REGIO Een politieke carrière als een lichtflits Uit het Nieuws Merenwijker Jouke de Vries wilde partijleider van de PvdA worden Valkenburg en de triomf van een regionale lobby Zien Winter brengt somberheid' ZATERDAG 25 OKTOBER 2003 NAVRAAG Ik heb zelf 's winters meer behoefte aan slaap. „Als het donker is, reageert je hormonale systeem, want dat hangt met zonlicht samen. Als het eerder donker is, krijg je eerder de uit stoot van melanine. In Scandinavië is veel onderzoek gedaan naar seizoensdepressies. Vooral boven de poolcirkel gaat het werken. De mensen slapen 's winters langer dan 's zomers. Zijn minder actief, minder alert, meer geneigd tot somberheid." Je gaat das in winterslaap? „In de biologie geldt: of je nou een ezel bent of een kwezel, de her senen hebben dezelfde structuur. Een mens is niet anders dan een ijsbeer." tekst: Silvan Schoonhoven Illustratie: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 25 oktober LEIDEN - Het personeel van de zwakzinnigenafdeling Voorgeest van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest en de Vereniging van Ouders Voorgeest hebben er bij staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) met klem op aangedrongen een einde te maken aan wat zij noemen de 'mensonwaardige omstandigheden' op Voorgeest. Volgens de ouders en het personeel worden de pupillen van Voorgeest op het ogenblik de dupe van de verbouwing van twee zwakzinnigenpaviljoens. „Zieke pupillen liggen nu op een zaal waar de wind vrij spel heeft. De stenen muur is vervangen door een houten noodwandje, dat in de hoe ken met plakband is dichtgemaakt. Op de betreffende zalen is geen water: toiletten ontbreken in de directie nabijheid. Ook liggen de zieke pupillen de gehele dag in de herrie van de verbouwing", aldus het per soneel in een brief aan de staatssecretaris. De ouders van de pupillen wijzen er in hun brief op dat zij er steeds bij de geneesheer-directeur van Endegeest, dokter G. Mojet, de inspec teur van de zwakzinnigenzorg en wethouder Oosterman op hebben aangedrongen de twee zwakzinnigenpaviljoens te ontruimen voordat met de verbouwing begonnen zou worden. Zij willen dat de bouw tijde lijk wordt stopgezet in afwachting van te nemen maatregelen. ANNO 1978, woensdag 25 oktober LEIDEN - Wethouder Waal gooide gistermiddag in de Derde Haver- straat de dakpannen van het dak als symbolisch begin van de restau ratie van de hekjeswoningen in de Haver en Gortbuurt. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, CP. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. Uit: Leidsch Dagblad 28 oktober 2002 De Leidse hoogleraar bestuurskunde Jouke de Vries leefde zes weken lang in een gekkenhuis. Precies een jaar geleden stelde de Merenwijker zich kandidaat voor het partijleiderschap van de PvdA. Van meet af aan wist hij dat zijn kansen om Wouter Bos te ver slaan, niet groot waren. Maar daar ging het hem niet om. Hij wilde 'de partij openbreken' en hij heeft het ge weten. „Het hele mediacircus zat me in de nek, ik wist niet wat me over kwam." Terugkijkend overheersen goede gevoelens. „Ik vond het vooral een leerzame tijd." De carrière van Jouke de Vries als PvdA-politicus was als een komeet: een fel, kortstondig lichtspoor aan de hemel. Zes weken slechts duurde zijn optreden in de Haagse politiek, vanaf het moment dat hij zich kan didaat stelde voor het partijleider- schap van de PvdA tot aan de verkie zing van Wouter Bos op 12 novem ber vorig jaar. Daarna trok hij zich terug op de Campus Den Haag van de Universiteit Leiden, waarvan hij directeur is. Maar de PvdA is nog niet uit zijn hart en hij volgt de actu ele politiek op de voet. De Vries besloot zich te kandideren nadat voorzitter Ruud Koole meldde dat de nieuwe PvdA-leider in een open procedure zou worden geko zen. Al shel merkte De Vries dat de kandidaatstelling niet zo open was als hij had gehoopt. Hij voelde dat de partij Wouter Bos als leider wilde en dat Jeltje van Nieuwenhoven en Klaas de Vries het pro forma tegen hem opnamen. Hij ergerde zich er aan dat Bos, Klaas de Vries en Van Nieuwenhoven al een eerste lijst trekkersdebat hielden terwijl de kandidaatstellingsprocedure nog liep. De Vries wilde de partij dwin gen om 'te zeggen wat ze denkt en te doen wat ze zegt', naar de gevleu gelde woorden van Pim Fortuyn. Nog de middag dat zijn vrouw de kandidaatstelling openbaar maakte door het ANP in te lichten, stond de huiskamer vol met cameraploegen. Hij kwam op het NOS-joumaal en zat daarna al snel bij Andries Knevel. .Aardige man", herinnert De Vries zich. .Alleen zaten we aan zo'n klein tafeltje dat ik niet op het tafelblad durfde te leunen. Daardoor kwam ik gespannen over. Later zat ik bij Ba rend Van Dorp, die hebben een grote, zware tafel. Maar goed, die hebben weer Jan Mulder. Zo'n man ontregelt je meteen." Als een dolle ging De Vries het land door om zijn gezicht te laten zien bij verkie zingsbijeenkom sten van de partij. Hij her innert zich goed hoe hij door een loeiende storm naar Groningen reed, ter- -m*, wijl bij t- hem j Óui thuis de pan nen van het I dak vlogen. In het begin reed hij zelf, 'maar ik kon het natuurlijk nooit vinden'. Later vroeg hij een student om hem te chaufferen. „Kwamen we bij Tilburg, gaat mijn mobiele telefoon. Wouke van Scher- renburg! Die ging mij volgen, of ik me maar metéén bij aankomst bij haar wilde melden. Tijdens het de bat die avond krijg ik de vraag wat mijn plannen zijn met de multicul turele samenleving. Nou, ik zet mijn professorale gezicht op en begin uit te leggen dat de integratie in Neder land verschillende snelheden heeft. Vanuit mijn ooghoek zie ik hoe Van Scherrenburg in wanhoop haar handen in de lucht gooit, zo van: dat wordt niks. Jeltje ziet dat ook, grijpt de micro foon en roept: 'Da mes en heren, we moeten gaan fiet sen met de al lochtonen!' On zin natuurlijk, maar het was wel een mooie oneliner, ze kreeg er applaus voor en 's a- vonds kwam zij ermee op tv en rug naar de Campus Den Haag. De PvdA is echter niet uit zijn gedach ten. Integendeel, als bestuurskundi ge én als partijlid volgt hij de ontwik kelingen op de voet. „Ik zei tijdens mijn campagne al dat de PvdA naar rechts, naar het CDA moet koersen." Balkenendes opvattingen over het maatschappelijke middenveld staan hem bijvoorbeeld aan. Mét de pre mier vindt hij dat de staat niet alles kan doen, dat burgers zichzelf moe ten organiseren en dat de staat daar bij hooguit behulpzaam kan zijn. „Tijdens de informatie hebben we fouten gemaakt. We had den niet WD'er Frans Weisglas, maar CDA'er Gerda Ver burg moeten kiezen als voor zitter van de Tweede Ka mer. De keuze voor Leijnse als PvdA-in- formateur was niet ge lukkig. We hadden het CDA ook meer kun nen steu nen inzake Irak. Ik had dat wel ge daan." Ronduit bezorgd is De Vries over het feit dat de PvdA onzichtbaar is in de oppositie. „De partij moet zeggen: dit is onze vi sie, dit onze mensen, zo pakken we het ka binet aan. Dat gebeurt niet. Volgens mij denkt de partijtop: in de peilin gen staan we op vijftig zetels en als er verkiezingen komen, trekt Bos de n zwevende kiezers wel naar zich toe. rc Ja, maar Balkenende II is een goede i'i ministersploeg. Als de premier gi nieuwe affaires meer aan zijn broek n krijgt - ik denk dat niet hoor - en di e economie trekt aan, dan wordt het ia een heel ander verhaal. Om een heldere oppositionele lijm krijgen, moet de partij eerst intern debatteren. De Vries vreest dat het i v\ niet van komt omdat dan het gevaa e bestaat dat de PvdA splijt. „Er zijn zoveel verschillende groepen. Je hebt de traditionele sociaal-demo-^ craten, die willen vasthouden aan verworvenheden van de verzor gingsstaat - Lodewijk de Waal. Je hebt de multiculturelen die 'de bot e< bij elkaar wil houden' en die de im n migratieproblematiek op kousen- m voeten benaderen - Job Cohen. Da staat een andere groep tegenover vindt dat die benadering niet deui en die een harde, strenge inburge ring bepleiten - Paul Scheffer. Je hebt 'internationalisten' die solida teit met de Derde Wereld bepleiten Max van den Berg. Er zijn postmo- Er dernen die niet veel belangstelling r0 hebben voor de partij en die vinde ,r dat de PvdA een pressiegroep moe worden. Dan heb je nog de markt! tJ cialisten - Rick van der Ploeg, Mar ',T van Zuylen, de oude Paarse hap." n. Wouter Bos staat dus voor een di- at lemma. Hij kan de discussie open- ecj gooien met het risico dat hij een d e van de partij van zich vervreemdt. e Hij kan het deksel op de pan hou- den, maar dan komt er geen duidi lijkheid over de vraag wat de PvdA ,e wil. De Vries vindt dat Bos zijn 'de mocratisch leiderschap' moet ge- )ri bruiken en de discussie moet ,g opengooien. De partij op ac haar beurt moet 'niet wej n kruipen, ook niet breker er maar praten'. Uiteindel jj, moet Bos kiezen en he 0l risico accepteren dat een deel van de part niet meegaat. Helde w heid, daar verlangt uj Vries naar. „Links, r het initiatief nu )0 lemaal kwijt." m wilt,; Sim, Jouke de Vries. „De partij moet zeggen: dit is onze visie, dit zijn onze mensen, zo pakken we het kabinet aan. Dat gebeurt niet." Foto: Taco van der Eb UITGELICHT Valkenburg was deze week een topic in de krant. De toekomst van het Marine vliegkamp domineerde het nieuws. Gaat het vliegveld dicht of blijft het open? U kent inmiddels de uitkomst: Valkenburg blijft open. Of er sprake is van uitstel of afstel van sluiting moet de nabije toekomst leren. De Tweede Kamer toonde zich in deze zaak geen lam maar een leeuw. Zij blok keerde het voornemen van minister Kamp van defensie om het vliegveld per 1 janu ari te sluiten en de op Val kenburg gestationeerde Ori- ons te verkopen. Minister Kamp toonde zich op zijn beurt geen potentaat maar democraat. Hij legde zich neer bij de opvatting van de Tweede Kamer. Deze uitkomst mag een tri omf worden genoemd voor de actieve lobbby die vanuit de omliggende gemeenten - Valkenburg, Katwijk en Wassenaar - is gevoerd. Be stuurders, bewoners en ma rinemensen bundelden de afgelopen maanden hun krachten. Met een zelfbe wuste houding en een in tensieve lobby imponeerden zij de Kamer en dwongen zo succes af. Het Leidsch Dagblad volgde het debat over over Valken burg op de voet. De toe komst van het vliegveld is in de Leidse regio en de Duin en Bollenstreek een brisante kwestie. Want tegenover de lobby voor het openhouden van het vliegveld, staat in Leiden brede voorkeur voor het bebouwen van het vlieg veld. Wethouder Hillebrand van Leiden noemde de be slissing Valkenburg open te houden gisteren in deze krant zelfs 'funest' voor de ontwikkeling van de regio. Maar misschien moet Hille brand ook vaststellen dat met name Leiden te weinig druk heeft uitgeoefend om die andere beslissing - be bouwing van het vliegveld - dichterbij te brengen. Het wapengekletter over Valkenburg was een 'feest' voor de krant. Als de regio zich roert, is de kracht van een regionale krant maxi maal. Geen enkel medium kan zich dan meten met de boodschapper van 'de we reld om u heen'. De bericht geving van de krant klinkt ook door in Den Haag. Als politiek redacteur van een landelijke krant heb ik regel matig kunnen vaststellen dat de betekenis van een re gionale krant groter is dan menigeen in de regio veron derstelt. Zeker bij gevoelige kwesties als Valkenburg spellen Kamerleden de krant. De parlementariërs weten immers dat het regio nale medium vaak de beste vertolker is van de stand punten en de sentimenten in het gebied. De uitkomst van het Kamer debat over Valkenburg laat ook zien dat er in de ver houding tussen landsbe stuur en regio sprake is van een kenterend tij. Volksver tegenwoordigers kunnen zich niet meer permitteren gewichtige regionale belan gen te negeren. Burgers hechten steeds vaker belang aan wat er met hun directe leefomgeving gebeurt. Zij rekenen politici daar ook steeds vaker op af. In zekere zin is er in Neder land sprake van een renais sance, een wedergeboorte, van de regio. Waar het be stuur internationaliseert en de economie globaüseert, zoekt de burger zijn identi teit steeds sterker in de ei gen leefomgeving. De schij- ver/journalist Geert Mak gaf daarvan in zijn boek over het Friese dorp Jorwerd eer der prachtige voorbeelden. Het dorp telde nieuwe in woners die door de week tot in de verste uithoeken van Europa werkten, maar zich thuis sterk verbonden voel den met de cultuur en het ritme van deze kleine leefge meenschap. Met die verschuiving van in teresses wint de regionale krant aan gewicht. Want hoe het er overal in de we reld aan toe gaat, is via een oneindig groot aantal media te zien en te horen. Maar om te weten wat zich in de directe omgeving afspeelt, is de regionale krant onmis baar. Niet alleen vanwege haar verslaggeving, maar ook vanwege haar opstel ling. Deze krant is niet al leen een boodschapper van het nieuws uit de regjo, maar voelt zich tegelijk sterk verbonden met die regio. Ik ben dan ook benieuwd hoe Leiden de belangen van alle woningenzoekenden gaat behartigen in Den Haag. Misschien moet de gemeente straks Joop van der Reijden inschakelen als diens klus als interim-bur gemeester in Valkenburg er op zit. Deze krant infor meert haar lezers graag over een nieuwe lobby uit de re gio. Kees van der Malen, hoofdredacteur KATWIJK, 14.30 UUR le> Jazeker, de afdeling is nieuw. Licht en gezellig, met blauwe meubels. En een fraai terras voor warmere tijden. Maar hij ziet het niet. Eerst moest hij naar de derde verdieping, nu zit h °S in de kelder van Huize Salem. Wel even wennen, want als blinr redt-ie het alleen in een bekende omgeving. „Naar de wc is het precies tien stappen, naar de uitgang zijn het er 48." Hij is 88, hoopt in januari 89 te worden. „De ouderdom komt met gebreken. Ik zie alleen nog vage schaduwen." Hij woont u standig, maar is het niet meer. Vandaar zijn tweewekelijkse be ,m zoekjes aan Huize Salem. „Ik zou hier graag willen wonen, ma u er is geen plek." Dan maar naar de 'dagverzorging'. Zo'n dag van huis is prettig kan hij aan de meeste activiteiten niet meedoen. Je bent er toe even uit. En tussen de middag krijg je een goede lunch. Thuis het maar behelpen met de koelverse maaltijden van Tafeltje D Je. Hij krijgt het niet eens voor elkaar om die schotels zelf in d( magnetron te verwarmen. „Moet toch weer iemand helpen. Gelukkig zit hij niet om een praatje verlegen. Hij kan uren ver len over zijn belevenissen als zeeman en binnenvaartschipper Over de tijd dat de schepen van hout waren en de zeelui van staal. Over zijn eerste ervaringen op zee, als 9-jarig Katwijks jc getje. Of over zijn angstige uren tijdens de watersnoodramp in 1953. „Zaten wij met een stukkende motor." Zijn vrouw zat L doodsangst voor de radio, ,,'t Was erop of eronder." En dan keer met die enorme storm toen een Katwijks schip met m; muis verging. „Ik zal het nooit vergeten." Dan is het tijd voor 'een activiteit'. De koffiekopjes gaan van fel. Herfststukjes gaan ze maken. „Hé, daar hoor ik Lenie. En vrouw Zwart is er ook." Voor de goede orde: horen kan hij n( prima. ,Als een postbode een brief door de brievenbus gooit, hoor ik 'm vallen." Voor hem geen gepriegel met dennenappels en takken. Hij bi liever praten over vroeger. „Dit hier om me heen, en dat bloei schikken, dat hoef ik allemaal niet te zien." Erna Straatsma Zondag gaat de klok een uur terug. Daardoor is het 's ochtends weer even wat lichter op het moment dat de wekker gaat. Maakt dat het opstaan ook gemakkelijker? Navraag bij emeritus-slaapprofessor HIL- BERT KAMPHUISEN uit Oegstgeest. Is de wintertijd een goed middel om te zorgen dat mensen 's och tends gemakkelijker uit hun bed komen? „De gedachte achter wintertijd is dat je moet werken als het licht is; als het donker is, kun je in je bed liggen. Het is meer een verstandelijke aanpassing dan een biologische. Sommige mensen beweren dat ze het echt merken, dat uurtje ver schil. Als dat al zo is, is het maar heel weinig. Jetlag krijg je pas als je drie of vier tijdzones opschuift. Eén zo'n uurtje stelt biologisch weinig voor. Ik denk dat als je de melanine zou me ten - het hormoon dat als slaapmiddel werkt - dat je het verschil wel kunt merken." Maar is het niet moeilijk wak ker worden als het nog donker is? „Zou kunnen, maar dat weet je pas zeker als je er onderzoek naar doet bij duizenden men sen. Dat is duur. Er is wel ooit een onderzoek gedaan naar statistische gegevens over het aantal ernstige auto-ongeluk- ken direct na het ingaan van de zomer- of wintertijd. Het blijkt dat er een piek is in het aantal ongevallen in de eerste dagen na het invoeren van de winter tijd. Als de zomertijd is ingegaan, gebeuren er die week juist minder ongelukken. Het onderzoek is wetenschappelijk uiterst omstreden. Ik heb het met belangstelling gevolgd, maar statistisch schijnt er niets van te kloppen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14