Leiden maakt einde aan kamemood Schutter Leidse Hout liep al langer rond met moordplannen De belasting is mijn grootste concurrent' 3 Rijngeest gaat bouwen naast het LUMC REGIO Leiden kan de cultuurhistorische hoofdstad van Nederland worden SL n> n> era' pE STELLING 1500 woningen erbij in korte tijd Leidse Hoed drie keer in tuinzaal 'Hooglandse' ca üj CL Auto gaat in vlammen op 8 Kijkje achter de schermen van een musical LEI DE zaterdag 25 oktober 2003 R1 leiden - Op het grasveld naast het Leids Universitair Medisch Centrum komt nieuwbouw van de Rijngeest Groep. Het nieuwe gebouw wordt drie verdiepingen hoog en moet on derdak bieden aan crisisop vang, ouderenzorg, diverse po liklinieken en kantoren. Deze voorzieningen zitten nu nog voor een belangrijk deel op het voormalige Endegeest-terrein noodzakelijk. „U toont een ge brek aan respect voor het men selijk leven. Dat blijkt eens te meer uit het feit dat u in een druk park schoot waar u om standers had kunnen raken." De verdachte had die dinsdag middag afgesproken met zijn vrouw bij het asielzoekerscen trum aan de Rijnsburgerweg. Voordat hij daar naar toe ging, had hij een wapen opgehaald dat hij had verstopt in de buurt van zijn woning aan de Pas teurstraat. Toen hij samen met een kennis naar de Rijnsburger weg ging, trof hij daar zijn vrouw, hun 5-jarig zoontje en de nieuwe vriend van zijn echt genote aan. Op verzoek van de verdachte ging het gezelschap eind van de middag naar het speelweitje naast het Theehuis in de Leidse Hout. Toen de vrouw daar op een bankje wederom aangaf van hem te willen scheiden, sloegen bij de man de stoppen door. Hij trok een pistool uit zijn broeks band en vuurde van een af stand van minder dan een hal ve meter vermoedelijk vier ko gels af op zijn vrouw. Twee trof fen haar in de borst en zij over leed later die dag in het zieken huis aan haar verwondingen. De andere twee kogels misten de kennis van het in onmin le vende echtpaar op een haar. De nieuwe vriend van de vrouw had het inmiddels op een lopen gezet, het park uit naar het Dia- conessenhuis. De verdachte zette al schietend de achtervol ging in, herlaadde zijn wapen en schoot daarna nog een aan tal keren gericht op de vriend. Twee kogels werden in een muur van het ziekenhuis ge vonden. In totaal zou de verdachte 12 schoten hebben afgevuurd. Het wapen gooide hij tijdens zijn vlucht in een sloot. Op aanwij zingen van getuigen werd het vuurwapen later gevonden. De verdachte zelf werd kort na de schietpartij, eveneens op aan wijzingen van getuigen, naar adem happend en hevig zwe tend door de politie uit een tuin van een woning in de Vogelwijk gehaald. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door Wilfred Simons leiden - De Universiteit Leiden en de gemeente kunnen geza menlijk van Leiden een interna tionale 'kennismainport' ma ken, vergelijkbaar met de haven van Rotterdam en luchthaven Schiphol. Een eis is wel dat alle kennisin stellingen in Leiden, maar ook bedrijven, de horeca en sport en cultuurinstellingen bij dit project aanhaken. De stad zal zowel in sociaal als economisch opzicht de vruch ten van die ontwikkeling pluk ken, zo blijkt uit het rapport Leiden in de kennissamenleving van de Leidse hoogleraar Theo Toonen. De gemeente Leiden en de uni versiteit gebruiken eikaars mo gelijkheden niet goed, blijkt uit het rapport van Toonen. Jaren lang leefden zij langs elkaar heen. De gemeente kon zich niet voorstellen wat zij aan de universiteit kon hebben. De universiteit klopte alleen bij de gemeente aan als het ging om nieuwbouwplannen of om be stemmingswijzigingen. Tegelij kertijd bestonden er over en weer clichématige beelden van 'de' universiteit en 'de' ge meente, terwijl beide ingewik kelde organisaties zijn waar werknemers het zelfs intern niet met elkaar eens zijn. Toonen bespeurt in zijn rap port een kentering in de hou ding van beide organisaties ten opzichte van elkaar. De op komst van de kenniseconomie is er de oorzaak van. Universi teit en gemeente hadden elkaar volop nodig bij het tot bloei brengen van het Bio Science Park. Kort gezegd bracht de universiteit de mensen en de kennis in, terwijl de gemeente zorgde voor de stedenbouw kundige ontwikkeling en voor de bouw- en milieuvergunnin gen. Samenwerking hoeft niet tot biotechnologie beperkt te blij ven. Toonen noemt een combi natie van ICT en taalonderzoe kers, die samen bijvoorbeeld vertaalbedrijven kunnen opzet ten. Ruimte- en sterrenonder- zoek kan in samenwerking met de toeristische en de multime- diasector leiden tot bijvoor beeld een planetarium waar be zoekers genieten van 'edutain ment'. Samen met de musea en de televisie-industrie moet het mogelijk zijn om programma's te maken over cultureel erf goed, archeologische vondsten en antropologische projecten. Musea, bedrijven en universi teit kunnen samen van Leiden de cultuurhistorische hoofd stad van Nederland maken en zelfs van het hele Nederlands talige cultuurgebied. Dergelijke ontwflkelingen zijn alleen mogelijk als het bedrijfs leven, de universiteit en de ge meente een strategie opstellen en zeker twintig tot dertig jaar intensief samenwerken, zegt Toonen. Hét grote probleem hierbij is dat Leiden geen netwerk heeft waarin (onderwijs-)instellingen, bedrijven, overheid en universi teit samenkomen. Leiden is, zo wel maatschappelijk als institu tioneel, verkokerd. Contact en samenwerking blijft beperkt tot de eigen sector of groep. Sleu telfiguren in het MBO, de Ka mer van Koophandel en de Leidse politiek klagen al langer over het gebrek aan 'organise rend vermogen' in de Leidse re gio. Volgens Toonen kan dat al leen veranderen door 'principi ële ontkokering' en door 'hori- zontalisering'. 2 Een politieke carrière als een lichtflits tncordia lat door den - Muziekvereniging Con- rdia blijft bestaan. De leden jbcn ingestemd met plan- om Concordia weer levens baar te maken. Daartoe is de ftijdgrens voor leerling-leden laagd van twaalf naar tien Zij komen in een leerlin- iklas die ook af en toe op- edt. Met een grote reclame- npagne wil het Leidse mu- kkorps meer leden aantrek- l Naast de bingo's en de ïmelmarkten gaat Concor- ook een wekelijkse 55+ soos aniseren in het clubgebouw i de Langegracht. Op die nier wil de vereniging een kfunctie' gaan vervullen. irde jeugdkerk 'er 'strijd' ien - Morgenavond komen ivige jongeren in het Vliet- i College bij elkaar voor de de Leidse Jeugdkerk 'Open Gate'. Constantijn Geluk ;ekt over het thema 'The Ie'. De jeugdkerk is bedoeld r jongeren van alle kerkelij- jezindten. De bijeenkomst nt om 19.30 uur aan de illolaan 262. orkshop over mse wijnen en - Sopexa, het promotie- eau voor Franse wijnen, dt samen met restaurant Hall in Leiden drie work- )s over 'Franse wijnen in ibinatie met wereldse ge iten'. De eerste is maandag 18.30 uur, de tweede op 17 ember, de derde op 1 de- ber. Aanmelden kan via tel m !354 of 5144055. (advertentie) De prijzenoorlog :wijst dat we jaren veel hebben betaald ,SI n de supermarkt. »P i Geef uw mening] '.leidschdagblad.nl vervolg van voorpagina leiden - De 30-jarige man die in maart zijn vrouw doodschoot in de Leidse Hout, liep al langer rond met moordplannen. On derzoek van de politie en getui genverklaringen hebben dat uitgewezen, bleek gisteren tij dens de rechtszaak in Den Haag, waar vijftien jaar cel te gen de Leidenaar werd geëist. Hij zou kort voor de moord zijn vrouw en haar nieuwe vriend zowel schriftelijk als telefonisch met de dood hebben bedreigd. De verdachte zei zich niets te kunnen herinneren, noch van de moord, noch van de dreige menten. Omdat onderzoek in het Pieter Baan Centrum heeft aange toond dat de man volledig toe rekeningsvatbaar is voor zijn daad, achtte de officier van jus titie een lange gevangenisstraf door Robbert Minkhorst leiden/oegstgeest - Leiden denkt de oplossing voor kamer- nood onder studenten gevonden te hebben. Op korte termijn ko men 1500 kamers beschikbaar, waaronder 800 in Oegstgeest. De gemeente legt binnenkort een plan voor aan de Universiteit Leiden en de studentenhuisves- ters SLS en Duwo. Wat in het oog springt, is dat in Oegstgeest in Rijnfront - waar schijnlijk op of vlakbij de plek van de vroegere studentenba rakken - volgend jaar al units komen te staan van het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoe kers (COA). Ze blijven daar vijf jaar. Verhuurder wordt Duwo. In de tussentijd moet langs de Wassenaarseweg in Leiden een campus worden gebouwd, met minimaal 600 en maximaal 1000 woningen. Opvallend zijn ook de 250 ka mers bij de Groenoordhallen in Leiden-Noord, en een plek na bij het centrum. Omdat de SLS over die locatie onderhandelt met de eigenaar van het com plex, wordt niet bekend ge maakt waar deze ligt. Er is daar plaats voor 350 studenten. De wethouders Ron Hillebrand (ruimtelijke ordening) en Hans Buijing (wonen) willen gauw zaken doen. Het afgelopen jaar zaten zij samen met de SLS, Duwo en de universiteit in de 'Task Force Studentenhuisves ting'. Het tekort aan woonruim te voor studenten was zo groot geworden, dat voor oplossin gen van dat probleem een apar te club is opgericht. De opdracht die de Task Force zichzelf heeft gegeven, is om in 2007 1700 extra kamers te heb ben. Met de 200 die al beschik baar zijn in het Elisabeth-zie- kenhuis, haalt de gemeente dat aantal ruim, zegt Hillebrand. Tijdelijke locaties worden flats en huizen van Portaal. Bekend was al dat de flats aan de Dia mantlaan beschikbaar kwamen, nu komen daar een flat aan de Willem de Zwijgerlaan én de woningen rondom de Oranje gracht en Waardgracht bij. Por taal moet het nog eens worden met de buurt (en met de ge meente) over de renovatieplan nen, maar Hillebrand en Buij ing hebben al een voorlopige bestemming op het oog. De ge meente verwacht dat deze deal met Portaal 1250 kamers kan opleveren. Uiteindelijk zijn er in 2007 zo'n 1800 woningen voor studenten beschikbaar. Dat aantal is in clusief 200 kamers in de oude rechtenfaculteit in de Hugo de Grootstraat, 145 in de Meelfa briek, 200 in het Elisabeth en 84 in Leiderdorp, bij de Driegaten- brag. De gemeente ziet af van het on derbrengen van studenten in kantoorpanden. Hillebrand: „We wilden er best tijdelijk aan meewerken. Alleen loont het dan de moeite niet. De SLS krijgt dat financieel niet rond. Je kunt in vijfjaar onmogelijk je investering terugverdienen." leiden - De debatorganisatie De Leidse Hoed houdt drie ge- spreksavonden rondom het thema 'waar sta je voor'. In de tuinzaal van de Hooglandse kerk in Leiden spreken op drie woensdagavonden in oktober, november en december men sen met elkaar die op de één of andere manier tegengestelden zijn. Als gespreksleider heeft De Leidse Hoed oud-hoofdredac teur Ton van Brussel van het Leidsch Dagblad bereid gevon den. Steeds heeft de organisatie gezocht naar mannelijke en vrouwelijke gesprekspartners, van wie de een ouder is en de ander jonger. Staatsecretaris Melanie Schultz en oud-bisschop Ronald Bar kruisen de degens op woensdag 29 oktober. Volgens woordvoer ster Margo de Rooij speelt hier de tegenstelling politiek en reli gie een rol. Op woensdag 19 november is het de beurt aan theologe Jaco- bine Geel en econoom Arnold Heertje. PvdA-politica Hedy d'Ancona spreekt op de laatste woensdagavond, 10 december, met Jort Kelder van het magazi ne Quote, over idealisme versus materialisme. De bijeenkom sten beginnen steeds om 20.00 uur. Aanvankelijk belegde De Leidse Hoed haar debatavonden in diaconaal centrum De Bakkerij. Door de groeiende belangstel ling wijkt de organisatie steeds vaker uit naar grotere zalen, maar de perfecte locatie is nog niet gevonden. Café Einstein heeft een gezellige bovenzaal, maar die is door de steile trap daar naartoe ongeschikt voor gehandicapten. Verder pro beerde De Leidse Hoed de Bur gerzaal van het stadhuis en de Vredeskerk uit. Nu belegt zij de gesprekken in de tuinzaal van de Hooglandse kerk. In het recente verleden is ook De Waag aan de Aalmarkt wel voor discussiebijeenkomsten gebruikt. Woordvoerster Marga van Rooij acht die zaal niet zo geschikt voor lezingen en de batten. Door het hoge plafond is de akoestiek er minder goed. Zij constateert dan ook dat Lei den wel toe is aan een gebouw, of tenminste een extra zaal voor lezingen en debatten. De tuin zaal bij Sociëteit de Burcht, die volgens haar 'heel geschikt is' voor lezingen en debatten, is namelijk 'elke avond vol'. .eio is een prijzenslag aan de gang tussen de supermarkten. Albert Heijn begon deze week een om weggelopen klanten terug te winnen door de prijzen van ruim duizend producten te -nejerlagen. Andere winkels volgen. Hoe staat het met de kleine winkeliers? Kijken de eigenaars pnnen toe of mengen zij zich in de strijd van de giganten? Bram van der Laan van 'Bram en Cora ftsuper', op de hoek van de Raamstraat en de Hansenstraat in Leiden, is niet bang om te worden vermorzeld tussen AH en de Digros. SU 3 3 (T> 3 SU fij c c 3. V» C T3 fl> leiden - Van een personenauto die 'spon taan' in brand vloog op de Jan Luykenlaan in Leiden, bleef gistermiddag bitter weinig over. Toen de brandweer arriveerde stond de wagen al in lichterlaaie. De vlammen sloe gen meters hoog op en de brand ging ge paard met een flinke rookontwikkeling. Hoe het vuur is ontstaan, is niet bekend. De wa gen vloog onder het rijden in brand. De be stuurster zag nog wel kans de auto aan de kant te zetten, waarna ze halsoverkop haar wagen moest verlaten. De vrouw is ter plek ke door personeel van een opgeroepen am bulance behandeld. Daarna is ze op eigen gelegenheid voor controle naar het zieken huis gegaan. Volgens een van de brandweer mannen klaagde ze over ademhalingsproble men. De uitgebrande auto is later weggeta- keld. Foto: Henk Bouwman in Oegstgeest. Op dat terrein komt de komende jaren meer plaats voor langerdurende kli nische zorg. De nieuwbouw komt pal achter het gebouw Rijnveste, dat in 2000 is opgele verd en meteen al te klein was. In dit Rijngeest-gebouw zit on der meer de Riagg. Na voltooiing van de nieuw bouw naast het LUMC wordt een aantal paviljoens op het Endegeest-terrein gesloopt. „Op dit terrein blijft een klein gedeelte van de klinische zorg over", zegt bestuurssecretaris van Rijngeest C. Soeterbroek. „Daar ontkom je niet aan. Niet iedereen is geschikt om in een woonwijk te wonen." De veranderingen in de huis vesting zijn onder meer het ge volg van een ingrijpende bed denreductie. „De klinische ca paciteit neemt af en daarnaast is er de wens voor zorg buiten de muren van de instelling." De rijksoverheid verlangt boven dien dat psychiatrische hulp zich niet verschanst in lommer rijke parken, een eind buiten de bebouwde kom. Soeterbroek: „Bij het LUMC zitten we gun stig. Vlakbij het station en het ziekenhuis, waar patiënten ook wel eens naartoe moeten." Het Centrum voor autisme en de ouderenzorg verhuisden on langs van Rijnveste naar de ou de Jelgersma-kliniek in Oegst geest. Die ruimte is eerder dit jaar vrijgekomen door nieuw bouw achter het raadhuis van Oegstgeest. Daar zit het nieuwe Centrum voor Specialistische Psychotherapie. zorg ook boodschappen. In Poelgeest in Oegst geest, de Merenwijk en hier in de buurt, na tuurlijk. Als mijn vrouw en ik twee weken op vakantie zijn geweest, zijn onze klanten blij dat we terug zijn." Welk product liep deze week het best in uw winkeP. „Brood en vleeswaren, de dagelijkse dingen. Daarnaast zijn de eco-pakketten met groente en fruit en aardappelen populair. En wijn en bier, natuurlijk. Er rijn hier veel koophuizen met jonge mensen en studenten. Die lusten wel een slok. En de mensen van Eurodusnie aan de Boerhaavelaan ook. Die komen hier met een bakfiets de kratten bier ophalen. Aar dige lui, daar kom je nooit een cent aan te kort." Was de prijzenslag deze week het gesprek van de dag in uw winkel? „Ja en nee. Er werd eigenlijk niet over de prij zenslag gesproken, totdat de klanten de folder zagen die ik in de winkel had opgehangen. Daarin stonden mijn aanbiedingen onder het kopje 'Sorry Albert en Dirk'. Daar moesten mijn klanten wel om lachen. Verder is hier de afgelopen week eigenlijk over van alles ge praat." Hoe lang denkt u dat uw winkel nog kan blijven bestaan „Heel lang, maar de vraag is of ik dat nog wil. Ik ben nu 60 en over een jaar of twee a drie stop ik er mee. Dan is het mooi geweest en wil ik van mijn vrije tijd genieten. Helaas is er geen opvolging. Maar ja, wie wil er nu nog om zeven uur 's ochtends brood, groente en fruit halen, bestellingen klaarmaken en dan de hele dag nog werken om vervolgens twee keer in de week 's avonds boodschappen te gaan bezor gen? Niemand toch." tekst: Eric-Jan Berendsen foto: Dick Hogewoning vast een rustige week achter de rug* ben je gek geworden. Het was hier de week business as usual. Albert Heijn duur geworden en niet ineens goed- concurreer al 30 jaar met de zoge- 'groten'. Hier vlakbij op de Haarlem hebben de Witte Schuur, Codi en Net- »ezeten De warme bakker is hier weg iger is verdwenen. Vroeger waren hier twaalf winkels in de buurt en de no- Ik ben de enige die is overge- iedereen overleefd. Ik heb in de tijd een enorme klantenkring opge- Mensen willen, naast een goede prijs, ze willen hun verhaal kwijt. Of het jn een geboorte gaat of over een bult op ju mee aan de prijsverlagingen D 30 jaar, daar heb ik Albert Heijn niet nodig. Ik krijg zelf aanbiedingen van leve- brs en weet zo onderhand wel wat er |t bij mijn klanten. Ik hoef hier geen dure ps in de aanbieding te doen. Zo werkt let. Nee, voor het zogenaamde stuntwerk ttbert Heijn of de Digros ben ik niet bang. fng meer geld naar de belasting. Dat is grootste concurrent." 1 de mensen meer op de kleintjes, nu het unisch slechter gaat? laar dat geldt slechts voor bepaalde pro- n. Mijn klanten nemen een goedkopere, nog steeds goede wijn. Maar iemand die ken-bier drinkt, zal nooit een blikje bier jn< :n onbekend merk voor 50 cent kopen, ijft bij zijn product." u nog klanten die de grote wekelijkse 3vl chappen bij u doen ïsii veel. Alleen komen de meesten hier elke lor hun benodigdheden. Ze hebben geen •j 1 zich één keer in de week een hernia te en. Ik heb klanten die hier dagelijks ko- n ééns per maand betalen. Maar ik be-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13