'In Irak miljarden dollars verdwenen' BUITENLAND Turkse president veroorzaakt rel om hoofddoek 'Verdeling van Bosnië al in 1991 vastgelegd' In Duitsland geen draagvlak voor coffeeshops Blair: Snelle oplossing Britten in Guantanamo Britse organisatie waarschuwt donorconferentie voor corruptie tijdelijk bestuur Labour zet luidruchtige dissident uit de partij Viagra werkt, bij scholieren Aidsmedicijnen Derde Wereld helft goedkoper Saudi-Arabië verhindert demonstraties in werkt mee et atoombureau "jiEN - Iran heeft, naar eigen ;en, al zijn gegevens over nucleaire activiteiten over- agen aan het Internatio- Atoomenergie Agentschap A), de 'atoomwaakhond' jde VN. Dat heeft het hoofd |de IAEA, Mohamed el-Ba- >i, gezegd. En dat is keurig ijd, want de IAEA had Iran ;1 oktober gegeven om fil iatie te verstrekken. Iran ;t aantonen dat het in zijn leaire installaties geen kem- :ns maakt. na executeert plimseparatist nc - In de stad Hotan in het rdwesten van China is vori- reek de moslimactivist Shi- erechtgesteld wegens 'et- separatisme'. Shirali is ,e0ejgoer. Dat is een Kauk- jj;he bevolkingsgroep, die in rovincie Xinjiang streeft onafhankelijkheid. Vol- p Peking gaat dat gepaard bomaanslagen, maar vol- een steungroep in Ameri- eegde Shirali alleen ge- loos verzet. iitharov-prijs or Annan iTSBURG - Secretaris-gene- Cofi Annan en de andere nedewerkers ontvangen de arov-prijs 2003 voor de ienrechten van het Euro- 1{ parlement. Dat is gisteren aatsburg bekendgemaakt, o, lekenning is een eerbetoon n le VN-medewerkers die het hebben verloren in de voor de mensenrechten, de prijs eert de Europese vooral de VN-gezant voor ej leira de Mello. Die kwam e gustus om het leven bij omaanslag op het VN- >or in Bagdad. n in dodencel 0 rdt Fransman ^Orleans - Een Amerikaan t( Amerika in de dodencel V( :eft de Franse nationaliteit gen. Daardoor geniet hij aInsulaire bescherming van /e rijk. De 30-jarige Michael nd is op zijn dertiende door een aan duwde oom met de Franse ïaliteit. Frankrijk heeft op n ek van zijn advocaten zijn eije nationaliteit nu erkend. nd is veroordeeld voor het iteken van een vriend, een anse immigrant. ïjeste Russische "tangenen ziek ou - Bijna driekwart van _pdetineerden in Rusland is "blijk ziek of lijdt aan em- Jiekten als aids, tuberculo- usyfilis. Dat heeft een hoge ionaris van de Russische lie gezegd. Bijna alle gevan- - dat zijn er 820.000 in jnd - gebruiken drugs. Met iatieve straffen hoopt Rus jets te doen aan de overbe- J gevangenissen. Tiental- [detineerden zitten er in z) nwerkers vast °rpijn in Rusland 'e(v - In een steenkolenmijn V^d-Rusland zitten sinds Cfen 49 mijnwerkers vast op ^epte van 800 meter. De waren aan het werk in eilijn in de Zuid-Russische Rostov, toen er plotseling ™jde mijn instroomde en de lt!jiciteit uitviel. Daardoor tjfe de lift niet meer. Vol den medewerker van het c"lerie voor noodsituaties er| lek op 200 meter diepte men dat de mijn on- zal lopen. idsdolheid bij jter in Lyon In het Franse departe- Rhöne is een geval van ;s dolheid geconstateerd. rie-jarige jongetje liep de ,rtlop nadat hij in augustus een vakantie in Gabon ;ebeten door een hond. Ld ligt in het ziekenhuis ernstig aan toe. De ge- :idsdienst onderzoekt ie- die met het kind in aan- is gekomen. Het gaat om |ste geval van hondsdol- n Overgedragen van een op een mens, in Frankrijk 924. dienettes jjen blijven anstad - Meisjes mogen !naar zijn. Dat melden de -katholieke bisschoppen ^geland en Wales na een gisteren op het Vati- van het ge lvaren de berichten dat %caan frivoliteiten als '^-misdienaars, dansen ^laudisseren tijdens de willen verbieden. Maar Tp mogen misdinettes zijn ^liturgische dans of 'het *L.jh bewegen', vooral ge- Mijk in Azië en Afrika, blijft vtaan. donderdag 23 oktober 2003 Geen gesluierde vrouwen bij herdenking 80-jarig bestaan republiek door onze correspondent Fidan Ekiz Istanbul - Turkse islamitische parle mentsleden mogen hun vrouw, als die een hoofddoek (bascrta) draagt, niet meenemen naar een receptie ter gele genheid van het 80-jarig bestaan van de Turkse republiek. Dit heeft de Turkse president Ahmet Necdet Sezer, zelf een liberaal, gezegd. Zijn uitspraken hebben grote woede veroorzaakt in streng isla mitische kringen. Parlementsleden van de oppositiepartij CHP mogen hun echtgenotes wel mee nemen naar de receptie, omdat hun vrouwen geen hoofddoek dragen. Dis criminatie, vinden de leden van de isla mitische AK-partij. Zij vinden het ver bod van de president oneerbiedig. Velen van hen zullen het feest daarom niet bij wonen. Premier Erdogan (zelf AK-lid) zei er wel te zullen zijn maar zonder zijn vrouw. Parlementsvoorzitter Balent Arinc (eveneens van de AK) zei geen proble men te hebben met 'het verzoek van Sezer'. Arinc riep drie jaar gelegen nog dat pogingen om de islamitische bewe ging de pas af te snijden/tevergeefs wa ren. „Wij kunnen niet uit de weg worden geruimd. Onze kinderen zullen ons na komen", beloofde Arinc, toen nog afge vaardigde van de later verboden islami tische Partij van de Deugd. Uit die partij is de AK voortgekomen. De Turken die een strikte scheiding tus sen kerk en staat aanhangen zijn de dis cussies, met name over een bas^rta-ver- bod voor regeringsgebouwen en scho len, meer dan zat. „Het wordt tijd dat is lamitische Turken de scheiding tussen kerk en staat respecteren", luidde de stelling van een Turk tijdens een tv-de- bat over de kwestie. De algemene opinie in de tv-discussie was dat Turkije een voorbeeld moet ne men aan Frankrijk waar een wettelijk verbod op het dragen van de hoofddoek op school in de maak is. De Turkse kranten prijzen Frankrijk openlijk om die aanpak. „Het lijkt erop dat Frankrijk het probleem veel sneller zal oplossen dan Turkije", schreef de Turkse krant Cumhuriyet, „De Franse premier Raf- farin windt er geen doekjes om. Hij zegt ronduit dat in Frankrijk geen discussie mag bestaan over het in standhouden van de seculariteit. En Turkije discus sieert en discussieert maar." londen/ap - De Britse premier Tony Blair verwacht binnen en kele weken een oplossing voor het geschil met de Verenigde Staten over de detentie van ne gen Britse terreurverdachten in Guantanamo Bay op Cuba. „Of deze mensen krijgen een pro ces dat voldoet aan onze ver plichtingen, of zij komen terug naar hier", zei Blair gisteren op een persconferentie. In een Amerikaanse marineba sis bij Guantanamo Bay worden zonder proces of toegang tot advocaten ongeveer 660 man nen vastgehouden, voor het merendeel Taliban- en Al-Qai- dastrijders die in 2001 in Afgha nistan gevangen zijn genomen. De verdachten wachten moge lijk een militair proces en de doodstraf. Toen de Amerikaan se autoriteiten in juli aankon digden twee Britten en vier an deren voor een militair tribu naal te willen brengen, tekende Londen bezwaar aan en eiste het overleg over de regels. madrid/anp-afp-gpd - Een be drag van bijna vier miljard dollar voor de wederopbouw van het land is verdwenen naar obscure bankrekeningen van het Ameri kaans-Britse interim-bestuur in Irak (CPA). Dat maakte de Britse organisatie voor ontwikkelings hulp Christian Aid gisteren be kend. Gisteren begon ook de do norconferentie in Madrid, waar de VN 56 miljard dollar hoopt op te halen voor de wederopbouw van Irak. Christian Aid roept de deelne mers op voordat ze geld toezeg gen eerst de vraag te stellen: Wat is er gebeurd met de ont brekende miljarden? Volgens de onderzoekers was voor Irak zo'n vijf miljard dollar beschikbaar, afkomstig uit de olieverkoop en uit de geheime bankrekeningen van Saddam. Daarvan is vier* miljard dollar zoek, waarbij Christian Aid haar schattingen nog betitelt als conservatief. „Het kan alleen de speculaties in Irak voeden, dat een dispro portioneel bedrag wordt afge roomd ten gunste van Ameri kaanse bedrijven. Het geld had gebruikt kunnen worden voor het verlichten van de chroni sche werkloosheid en andere ernstige problemen waarmee Iraki's kampen, onder wie de armsten en kwetsbaarsten", al dus de Britse stichting in haar rapport 'Iraq: the missing bil lions'. Dit geld staat volgens de in 1945 opgerichte organisatie, die sinds 1949 nauw verbonden is met de Britse Raad van Kerken, los van fondsen die door lan den beloofd zijn voor de recon structie van Irak. „Dit is Iraaks geld dat uitgegeven moet wor den ten faveure van alle Irake zen en niet in het geheim be waard mag worden door een niet-gekozen buitenlands be stuur", meent Christian Aid. De internationaal directeur van de stichting, Roger Riddell, noemt de hele situatie 'schan dalig'. De Britse regering moet haar positie als tweede com mandant van het CPA gebrui ken om volledige helderheid te scheppen over dit geld, ook om vergelijkbare praktijken in de toekomst te voorkomen, zegt hij. De Amerikaanse bewindvoer der in Irak, Paul Bremer, wees gisteren in Madrid de aantijgin gen meteen van de hand. Alle fondsen worden volgens de Amerikaan op een 'volstrekt transparante' wijze uitgegeven of overgeboekt. In Madrid hielden vertegen woordigers van de voorlopige Iraakse regering de internatio nale gemeenschap voor dat Irak 'totaal is verwoest'. „We moe ten niet beginnen bij nul maar ver onder nul", aldus minister Mowaffak al Rabaye. Hij verze kerde dat landen die nu al steun toezeggen kunnen reke nen op een voorkeursbehande ling bij de uitgifte van opdrach ten aan bedrijven. Nederland heeft, na een aanvankelijke wei gering omdat ons land al troe pen levert, toch 13 miljoen euro toegezegd. Geld voor Irak Toezeggingen van geld of andere steun voor de wederopbouw van Irak, naast de 20 miljard dollar die de VS hebben toegezegd: Nederland: 15 miljoen dollar België: 5 tot 6 miljoen dollar voor 2004. Canada: 150 miljoen dollar voor 2004. Europese Unie: 233 miljoen dollar voor 2004. Filipijnen: 1 miljoen dollar voor 2004. Groot-Brittannië: 900 miljoen dollar voor de komende driejaar. Iran: elektriciteit en gas. Italië: 150 miljoen dollar voor de komende driejaar. Japan: 1,5 miljard dollar voor 2004, bereidt groter financieel pakket voor. Spanje: 300 miljoen dollar voor de komende drie jaar. Zuid-Korea: 60 miljoen dollar dit jaar 200 miljoen dollar de komende drie jaar Zweden: 32,7 miljoen voor de komende twee jaar. Wereldbank: 3 tot 5 miljard voor de komende driejaar in lenin gen. londen/ap - De geruchtmaken de Britse parlementariër George Galloway is gisteren de Labour- partij uitgezet. Met zijn luid keelse oppositie tegen de oor log in Irak heeft Galloway de partij in diskrediet gebracht, oordeelde een partijcommissie tijdens een zitting in Londen. De partijleiding had om Gallo ways royement gevraagd. Gallo way sprak, nadat het oordeel was geveld, van een zitting 'in de beste traditie van politieke showprocessen'. „De tegen standers van de oorlog in Irak gaan niet weg, meneer Blair, binnen noch buiten Labour", zei hij. „We blijven Blair verant woordelijk stellen voor oorlogs misdaden en een blunder van buitengewone omvang." Gallo way behoudt zijn parlements zetel. Galloway was al geschorst als partijlid sinds hij in mei in een televisie-interview Britse solda ten in Irak opriep geen gehoor te geven aan bevelen. Galloway is sinds 1987 lid van het Lager huis en heeft naam gemaakt als George Galloway. Foto: AP dwarsligger. Hij is al langer soli dair met Irak. Om aandacht te krijgen voor het lot van de Iraakse bevolking, die jarenlang te lijden had onder internatio nale sancties, reed hij in 1999 met een rode dubbeldekker van Londen naar londen/anp/rtr - Zes Britse schooljongens zijn deze week naar een ziekenhuis gebracht, omdat ze onmiskenbaar van de erec tiepil viagra hadden gesnoept. Een van de 13-jarigen had tablet ten van huis meegenomen en uitgedeeld tijdens de lunch. Ze konden de effecten uiteindelijk niet meer verbergen, waarop de schoolleiding besloot de knapen naar een hospitaal te brengen. Daar stonden ze onder controle totdat de pil was uitgewerkt. Demonstranten in Khaldiya, ten westen van de Iraakse hoofdstad Bagdad, eisen voor de poorten van een Amerikaanse basis de vrijla ting van drie vrouwen. Ze werden eerder deze week gearresteerd door Amerikanen die op zoek waren naar hun echtgenoten, die ver dacht worden van anti-Amerikaanse aanslagen. Foto: AFP new york/anp - De voormalige Amerikaanse president Clinton heeft gisteren bekendgemaakt dat het fonds dat zijn naam draagt, met vier medicijnfabri kanten heeft afgesproken dat de prijs voor aidsmedicijnen voor de Derde Wereld zijn ge halveerd. Het Clinton Foundation HI- V/AIDS Initiative sloot de over eenkomst met drie Indiase en een Zuid-Afrikaanse fabrikant van medicijnen. In plaats van 300 dollar per jaar zou een be handeling nu uitkomen op 140 dollar. Het fonds wil grote pro gramma's opzetten in Afrika, waar honderdduizenden men sen tot nu toe geen enkele vorm van behandeling hebben gekre gen. De deal is volgens Clinton „een grote doorbraak in onze pogin gen behandelprogramma's op te zetten in plaatsen waar tot nu toe eigenlijk geen medijnen en dus geen hoop kwamen." riyad/ap - Saudi-Arabië heeft gisteren op negen plaatsen in het land demonstraties voorko men. Een vanuit Londen opere rende Saudische oppositiebe weging had tot de demonstra ties opgeroepen, maar de poli tie was massaal op de been om protestacties onmogelijk te ma ken. Vorige week demonstreer den honderden mensen in de hoofdstad Riyad na een oproep van de Beweging voor Islamiti sche Hervormingen in Arabië (MIRA). Het was de eerste de monstratie sinds jaren in Saudi- Arabië, waar politieke vrijheden niet of nauwelijks bestaan. Saudi-Arabië ligt sinds de aan slagen van 11 september ondér vuur omdat het ontbreken van politieke vrijheden mensen tot terrorisme zou drijven. Veel van de kapers van 11 septembér waren Saudiërs. Ook de afne mende welvaart door dalende olie-inkomsten veroorzaakt on vrede. den haag/ap - De laatste pre mier van het oude Joegoslavië, Ante Markovic, heeft gisteren voor het Joegoslaviëtribunaal bevestigd dat Slobodan Milose vic en de voormalige Kroatische president Franjo Tudjman al in 1991 in het geheim Bosnië heb ben opgedeeld. Al jaren gaat in diverse varian ten het verhaal dat Milosevic en Tudjman in maart 1991, toen de oorlog tussen Servië en Kro atië op uitbreken stond, in een geheime vergadering in Karad- jordjevo in Noord-Servië Bos nië verdeelden. Markovic, die optrad als getuige van de aan klagers in het proces tegen Milosevic, bevestigde dat. Beide heren zagen volgens Markovic een enclave voor zich waar de moslims naartoe moesten. Markovic, zelf Kroaat, zei Tudj man en Milosevic te hebben ge waarschuwd dat hij alles zou doen wat in zijn 'beperkte macht' lag om hen tegen te houden, omdat het tot bloed vergieten zou leiden. Tudjman en Milosevic trokken zich daar niets van aan. Markovic pleitte destijds voor hervormingen in plaats van oorlog. Hij was duidelijk te libe raal voor de nationalisten Milo sevic en Tudjman en werd uit eindelijk gedwongen te vertrek ken. Milosevic, die zijn eigen verde diging voert, ontkende dat de vergadering in Karadjordjevo heeft plaatsgevonden. Politiek verdeeld over legalisering van soft drugs door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - „Laat er geen misver stand over bestaan: wij zijn te gen het bestaan van coffee shops." De Duitse minister van binnenlandse zaken, Otto Schi- ly (SPD), wond er geen doekjes om. Na overleg met zijn Neder landse collega Donner (CDA, justitie) hekelde Schily in harde bewoordingen het Nederlandse drugsbeleid. „Ik hoop dat de Nederlanders hun positie zul len herzien", bromde de be windsman. De harde lijn van de minister leidt echter tot niets, is de me ning van de liberale politicus Martin Matz (FDP). Matz heeft als lid van de Berlijnse senaat een plan ingediend om bezit en gebruik van cannabis te legali seren en coffeeshops in de hoofdstad mogelijk te maken. „Het gaat ons, net als de Neder landers, om de decriminalise ring van het gebruik van soft drugs en om het scheiden van de markten voor soft- en hard drugs. Het restrictieve beleid van de afgelopen 30 jaar, dat Schily nog altijd voorstaat, is mislukt. Het cannabisgebruik is alleen maar toegenomen en Plan Donner 'onuitvoerbaar* Het plan van minister Donner (justitie) om buitenlandse drugstoeristen met een pasjes- of Iedensysteem uit coffee shops te weren is volgens gemeenten en coffeeshophouders onuitvoerbaar. Het zal leiden tot overlast op straat omdat dealers in hard-drugs de handel zullen overnemen. De CDA- minister lanceerde zijn idee woensdag onder druk van zijn Duitse collega Schily. Volgens burgemeester Van Beers van Roermond zijn de Duitse grensgemeenten juist tevreden met het huidige gédoogbeleid. En Nijmegen, Hengelo en Ensche de benadrukken dat Duitse bezoekers van coffeeshops niet voor overlast zorgen. jongeren kennen hoegenaamd geen hindernis om het eens uit te proberen. Dan moet je iets anders bedenken." Matz' plan kreeg instemming van de Groenen en ook de Ber lijnse SPD is er voorstander van om het bezit van kleine hoe veelheden hasj voor eigen ge bruik toe te staan. Maar er kwam ook kritiek op de plannen van de 'Kiffer-Koali- tion' ('de coalitie van blowers'). De drugsexpert van de bonds regering, topambtenaar Marion Caspers-Merk, sprak van een 'fout signaal'. „De discussie over het vrijgeven van softdrugs moet niet worden gevoerd door 40-jarigen, die vroeger met z'n tienen één joint deelden. De si tuatie is tegenwoordig veel grimmiger. Dit is zeer ondoor dacht." De als tolerant bekend staande Berlijnse burgemeester Klaus Wowereit (SPD) liet van uit Mexico, waar hij op werkbe zoek is, weten het coffeeshop plan van de FDP-senator heil loos te vinden. Matz begrijpt dat de meningen over de legalisering van soft drugs in Duitsland verdeeld zijn. „Ook binnen mijn eigen partij, de FDP, zijn er mensen die zich tegen coffeeshops ver zetten. Het is nu eenmaal een omstreden thema." In Duitsland is de politie - an ders dan in Nederland - ver plicht proces-verbaal op te ma ken bij cannbisbezit of gebruik, ook als het om zeer geringe hoeveelheden gaat. Dit stoort Bernhard Witthaut, plaatsvervangend voorzitter van de Duitse Politiebond. Wit thaut pleit ervoor het bezit van kleine hoeveelheden niet langer strafbaar te stellen en het mo gelijk te maken om cannabis in bijvoorbeeld apotheken zonder recept te verkopen. „Dan kan er ook goed op de kwaliteit wor den gelet", aldus Witthaut. Het handhaven van de huidige wetgeving is voor de politie zeer frustrerend, stelt Witthaut uit ervaring. „Het komt erop neer dat kleine zaken vaak worden geseponeerd, maai- dat er wel eerst een hoop administratief werk in moet worden gesto ken." Witthaut benadrukt dat hij op 'persoonlijke titel' spreekt. De Politiebond is officieel tegen el ke vorm van legalisering en Witthaut werd wegens zijn af wijkende opinies al door zijn voorzitter bekritiseerd. Ook in het 'veld' lopen de me- 1 ningen uiteen. Zo zijn er hulpverleners die pleiten voor legalisering van softdrugs, maar Matthias Hof- mann-Bayer van de Nooddienst voor Verslaafden in Berlijn vindt de instelling van coffee- shops een slecht idee. „Mijn er varing is dat de bevolking het domweg niet zal accepteren. Nederlanders zijn gewend om problemen via onderhandelen op te lossen. Maar in Duitsland worden druggebruikers toch veel meer als een gemarginali seerde groep gezien. Er bestaat hier eenvoudig geen draagvlak, voor dat soort plannen. Dus Schily heeft gelijk, in die zin dat hij de mening van een meer derheid vertolkt. Dat idee van Matz is een zuiver politiek initi atief. Het haalt het nooit." Hofmann-Bayer ziet niet zo gek veel verschillen tussen de Ne derlandse en de Duitse situatie. „Nederlanders zijn er goed in om de werkelijkheid op een charmante manier te verzach ten. Maar ik geloof niet dat de aanpak van drugsoverlast in Rotterdam of Amsterdam nou zo anders is dan in Berlijn. In de afgelopen jaren is men in Nederland toch ook veel stren ger gaan optreden."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7