0! Fabrikante dwars bij prijzenst ECONOMIE Olieproduktie Shell daalt 'Staat loopt geld mis door hogere drankaccijns' KLM stelt uitbreiding vloot ve DSM moet export van slib stoppen Bed breakfast Italian style Droomhuis in Andalusië Vakantievilla in de Provence 180 pagina's Laatste betaalde vlucht Concorde Procter Gamble grijpt naast Nivea Versobering zet flink door [v Corns moet nu zoeken rtó andere koper aluminiumf Boete voor vroege Sint-fol; Unilever verliest vrieskistenzaak Luxemburg - Unilever heeft ook bij het Europese Hof ongelijk gekregen in de slepende zaak rond de gratis' vrieskisten voor winkeliers in Ierland. Eerder al had de Europese Commissie gëoordeeld dat Unilever daar mee de concurrentie hindert. Unilever deed in de jaren tach tig en negentig een aantrekke lijk aanbod aan Ierse winke liers: een gratis vrieskist. Voor waarde was dat er alleen ijsjes van Unilever in mochten lig gen. 'Brussel' oordeelde in 1998 dat zo de markt werd afge schermd. Concurrent Mars klaagde dat het bijna onmoge lijk was om marktaandeel te Veroveren. De uitspraak geldt hlleen voor Ierland waar Unile ver zo'n 80 procent van de ijs- markt beheerst. Veel illegalen bij Wal-Mart gepakt Washington - De Amerikaanse politie heeft in twintig staten honderden illegale immigran ten opgepakt die werkten bij Wal-Mart, de grootste winkel keten ter wereld. De arrestaties maken deel uit van voortduren de inspanningen om te zorgen dat bedrijven geen mensen in dienst hebben die niet zijn be voegd om te werken in de VS. Wal-Mart erkende dat meer dan 300 werknemers in 61 win kels zijn aangehouden en dat het zal meewerken aan het on derzoek. Volgens de winkelke ten zijn de arrestanten schoon makers die zijn aangetrokken via particuliere bedrijven. Porceleyne Fles in andere handen delft - De Koninklijke Delftsche Aardewerkfabriek, De Porceley ne Fles anno 1653, komt in handen van de familie Fentener van Vlissingen. De familieon- dememing Boron neemt een belang van 51 procent in het beursgenoteerde bedrijf over van de huidige grootaandeel houder Wolsden. JA Fentener van Vlissingen zei gisteren dat de 'familie het beroemde Delfts Blauw als een belangrijke toe ristische trekker voor het land beschouwt. Voor Wolsden rest na de verkoop een pakket van 11 procent van de aandelen. Kans doorstart bij Gelderland culemborg - De meubelindu strie De Gelderland in Culem borg kan na het faillissement misschien met 65 medewerkers een herstart maken. Er werken Juim 100 mensen. Dat zei be windvoerder Klomp gisteren nadat de rechtbank het faillis sement uitsprak. Het faillisse ment opende de weg voor de bewindvoerder om met de twee gegadigden te gaan praten over een herstart. „Zeer kapitaal krachtige bedrijven met veel know-how", zei hij. Uiterlijk dit weekeinde denkt IGomp tot overeenstemming te komen, ni Nederland melkt steeds preciezer brussel - Nederlandse melkvee houders hebben zich in het sei zoen 2003/2003 vrij precies aan het melkquotum gehouden. De overschrijding bedroeg 0,16 procent. De boete van 6 mil joen euro is het laagste bedrag in de laatste jaren. Nederlandse boeren leverden ruim 11 mil jard kilo melk, waarvan 17.500 miljoen boven het quotum. ,>Öp zo'n grote hoeveelheid is de overschrijding marginaal", vindt Schenk, voorzitter vak groep rundveehouderij LTO. Grootste overschrijders zijn tra ditioneel de Italianen. 'Adidas-strepen zijn versiering' luxemburg/brussel - Het beeldmerk van Adidas is niet zo exclusief als de fabrikant van sportkleding zelf zou wensen. Het Europees Hof heeft gisteren geoordeeld dat je de drie schui ne streepjes ook kunt zien als versiering. Met dat arrest lijkt Adidas af te stevenen op een nederlaag in een zaak in Neder land tegen Fitnessworld. Dat bedrijf brengt ook sportkleding op de markt, met twee streep jes. Puur versiering, vindt Fit nessworld. Adidas spreekt van ihbreuk op de merkenrechten. De Hoge Raad in Den Haag moet het eindoordel te vellen. Den Bosch beste binnenstad 2003 den haag - Den Bosch is geko- ien tot 'Beste Binnenstad 2003'. De hoofdstad van Noord-Bra bant dankt de prijs aan de aan trekkelijke mix van functies, de cultuurhistorische kwaliteiten eri de hoogwaardige inrichting van de openbare ruimte. Met de prijs wil het PlatformDetail- handel.nl, een samenwerkings verband van de Raad Neder landse Detailhandel en de Na tionale Winkelraad van MKB- Nederland, aandacht kweken voor een betere toegang tot stadscentra. vrijdag 24 OKTOBER 2003 den haag/gpd - De staat moet er reke ning mee houden dat de begin 2003 in gevoerde forse verhoging van de accijns op sterke drank leidt tot tegenvallende inkomsten. Dat zegt oud-hoogleraar belastingrecht Sybren Cnossen. Hij wijst er op dat de zeer hoge heffingen op tabak inmiddels hebben geleid tot sigarettensmokkel naar Nederland die goed is voor 10 procent van de binnen landse consumptie. Daardoor loopt de staat accijnzen mis. Cnossen, expert in het Europese belas tingrecht, denkt dat landen onderling afspraken zouden moeten maken over de hoogte van accijnzen op bijvoor beeld tabak en alcohol. De Europese Unie kent alleen minimumtarieven. Toch denkt hij dat de lidstaten 'abso luut' zullen vasthouden aan hun auto nomie bij het heffen van indirecte be lastingen. Hij stelt vast dat de politiek doorgaans uit puur opportunisme een accijns maatregel neemt, meestal om een gaat je in de rijksbegroting te dichten. Dat dit kan leiden tot verstoringen in een lokale economie, is wel degelijk ingecal culeerd. Zo is men zich er volgens Cnossen van bewust dat de grensstreek flink te lijden kan hebben als drankac cijns eenzijdig sterk wordt opgetrokken. „Maar het lokale belang kan hier wor den opgeofferd aan het algemene be lang," zegt hij. Slijters in de grensstreken merken de gevolgen hiervan. Volgens Jan Blauw, voorzitter van de Commissie Gedistilleerd, de branchevereniging van slijters, worden daar omzetdalingen tot 50 procent gemeten. Het is goed denkbaar dat consumenten in de grensstreek nu hun sterke drank halen in Duitsland of België, zegt Cnos sen. „Hoewel het prijsvoordeel snel af neemt naarmate de afstand tot de grens groter is. In de VS doen zich tussen sta ten onderling hetzelfde fenomeen voor." Een EU-studie naar belastingeffecten uit 2001 bevestigt dat het winkelen over de grens toeneemt als er grotere prijsver schillen ontstaan bij de verkoop van al coholische dranken. In dezelfde studie wordt vastgesteld dat de consumptie van alcohol afneemt als de accijns sterk omhoog gaat. Nederland verhoogde de accijns op sterke drank dit jaar met 18 procent en slijterijen klagen al over flin ke omzetdalingen. Met de introductie van de euro zouden de prijsverschillen aan weerszijden van een landsgrens nog moeten zijn toege nomen. Maar Cnossen betwijfelt of dat leidt tot meer grensoverschrijdend boodschappen doen. „Limburgers wa ren al decennia gewend aan prijsver schillen, dat is niet veranderd met de komst van de gezamenlijke munt." geleen/den haag/gpd - DSM mag na volgend jaar geen ver vuild slib meer uitvoeren naar België en Frankrijk. De Raad van State heeft dit bepaald na een uitspraak van het Euro pees Hof. Het gaat om een par tij van acht miljoen kilo zuive ringsslib en tien miljoen kilo kalkslib dat bij de waterzuive ringsinstallatie van DSM bij Stein vrijkomt. Bedrijven in het Belgische Engis en het Franse Le Havre gebruiken het spul nu nog als brandstof voor ce mentovens en als grondstof bij de productie van cement. DSM ligt al vijf jaar in de clinch met het ministerie van VROM (milieu) over de export van het slib. Het ministerie heeft, han gende de procedure, telkens een vergunning voor een jaar afgegeven. In de beoordeling door de Raad van State stond de vraag centraal of het kalk slib moet worden gezien als af val of als nuttig her te gebrui ken grondstof. Volgens het ministerie is kalk slib een afvalstof en mag die niet worden uitgevoerd. DSM is van mening dat de stof nut tig wordt hergebruikt. Een groot deel wordt verbrand, de resten dienen als grondstof voor de cementindustrie, zo stelt het concern. Nadat DSM en Vrom er niet uit kwamen, legden ze de kwestie voor aan de rechter. Die vroeg op zijn beurt advies aan het Europees Hof van Justitie. Volgens de Europese rechter heeft VROM de vergunning te recht geweigerd. Het hof be paalde dat kalkslib een afval stof is omdat minder dan de helft (ongeveer 35 procent) or ganisch materiaal is dat ge schikt is voor verbranding of hergebruik. DSM moet nu op zoek naar alternatieven. Er twee mogelijkheden: het kalk slib door een afvalverbrander laten verwerken of zorgen dat het aandeel organisch materi aal meer dan de helft wordt, zodat het wel als grondstof wordt gezien. (advertentie) Kasteel bij Antwerpen Sofa's en verlichting Brussels stadsappartement vol antiek curiosa Modern-klassieke keukens internationaal wonen londen - De Concorde heeft gisteren zijn laatste betalende passagiers vervoerd op een vlucht van British Airways van Londen naar New York. Het supersonische toestel landde om 17.40 uur plaatselijke tijd op luchthaven Kennedy International in New York. Vandaag maken 100 genodigden van de luchtvaart maatschappij de allerlaatste vlucht mee. „Het is een prachtig vliegtuig en de laatste dag is er een van gemengde gevoelens", zei BA-topman Lord Marshall, die de gastheer is op de laatste vlucht. Onder de genodigen zijn de actrice Joan Collins en de Britse tv- presentator Sir David Frost, die vaker dan ie dereen met de Concorde vloog op de beman ning na. De Frans-Britse uitvinding is nooit een commercieel succes geworden. Er zijn er maar 16 gebouwd. In april maakten Air Fran ce en BA bekend de Concorde te schrappen uit het vluchtschema. De meeste gaan naar musea. Voorafgaand aan de 'pensioenvlucht' werd de Concorde op Heathrow nog eens een extra opgepoetst. Foto: Reuters/Russell Boyce Tchibo-consortium lijft Beiersdorf in van pensioen münchen/anp - Het Amerikaanse concern Proc ter Gamble is er niet in geslaagd om Beiersdorf over te nemen. De Duitse producent van onder meer Nivea-producten, Labello en Hansaplast wordt verkocht aan een consortium rondom de Duitse koffiebrander Tchibo. Met de overname is 4,4 miljard euro gemoeid, zo heeft de Duitse verzekeraar Allianz bekendge maakt Allianz verkoopt een belang van 40 pro cent aan het consortium. Tchibo was al groot aandeelhouder van Beiersdorf met een belang van 30,1 procent. Procter Gamble, bekend van consumentenpro ducten als Pampers, Pantene en Pringles, was lange tijd een belangrijke gegadigde om Beiers dorf te kopen. Daarmee zouden de Amerikanen de concurrentiestrijd met Unilever verhogen. Toen echter Tchibo op het toneel kwam en zich presenteerde als een verdediger van de Duitse trots, verminderde de kans dat Allianz in zee zou gaan met Procter Gamble. Tchibo wordt in de overname gesteund door de stadstaat Hamburg, waar Beiersdorf is gevestigd. Die participeert via een eigen investeringsmaat schappij. Allianz verwacht dit jaar zware cijfers te schrijven na de verkoop van zijn belang in Bei ersdorf. De transactie zal zich vooral vertaald zien in de resultaten over het vierde kwartaal, zo maakte het bedrijf donderdag bekend. Het derde kwartaal zal licht negatief zijn. Allianz boekte vorig jaar een recordverlies van 1,2 miljard euro. De verliesgevende Dresdner Bank, die twee jaar geleden door Allianz werd overge nomen, is een blok aan het been van de Duitse verzekeraar. Allianz is bij de bank bezig met een flinke afslankingsoperatie. den haag/gpd - Shell heeft in het derde kwartaal van dit jaar minder olie en gas geproduceerd dan vorig jaar in dezelfde perio- de. Over heel 2003 zal de pro ductie van olie en gas ook iets onder de verwachting blijven, voorspelt het bedrijf. De winst gevendheid van het energiecon cern bleef echter op peil, gehol pen door een relatief hoge olie prijs. De oliemaatschappij zag de productie teruglopen door het afstoten van bedrijfsonderde len. Daarnaast leverde een aan tal olievelden dat door Shell wordt geëxploiteerd, minder olie op. Onlusten in Nigeria drukte de productie van olie in dat land. De productie van olie uit de Canadese teerzanden, die begin dit jaar op gang kwam, levert inmiddels een beschei den bijdrage aan de winst. Shell verdiende in de maanden juli, augustus en september 2,66 miljard dollar, een fractie meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Na negen maanden in 2003 staat de winst voor het concern op 10,82 miljard dollar. De resultaten over het derde kwartaal viel analisten iets te- Resultaten Koninklijke/Shell Groep 3de kwartaal 2003 bedrijfsresultaat 3de kwartaal per sector in miljoenen dollars 2002 2003 +/- Exploratie/productie 1.699 2.057 +21% Gas/Elektriciteit 196 65 -67% Olieproducten 583 880 +51% Chemie 164 12 -93% Andere sectoren 42 -160 Totaal 2.684 2.854 +6% netto-winst aangepast op basis van geschatte actuele kosten in miljoenen dollars negen maanden 3e kwarta 9.845 anp - bron: Shell apeldoorn/anp - Nederlandse Pensioenfondsen hebben de versobering van de uitkeringen vorig jaar verder voortgezet. Begin dit jaar voerde 55,9 pro cent van de fondsen een eind loonregeling, tegen 59,7 pro cent een jaar eerder. Het per centage dat een middelloonre geling kent steeg van 22,4 naar 25,3 procent. Dat blijkt uit cij fers van de toezichthouder PVK. „De trend is duidelijk. De mid delloonregelingen nemen toe," aldus een woordvoerder. De ontwikkeling komt nog sterker naar voren in de tabellen van de afgelopen vijf jaar. Vorig jaar bouwden 2,12 mil joen werknemers aan een mid delloonpensioen, wat bijna een verdubbeling betekent ten opzichte van 1998. Toen spaar den 1,15 miljoen werknemers voor een middelloonpensioen. Tegelijkertijd is het aantal werknemers dat een eindloon pensioen opbouwt, gezakt van 3,14 naar 3,01 miljoen. De PVK voorziet binnenkort een forse verschuiving omdat de twee grootste pensioen fondsen van Nederland, ABP (overheid en onderwijs) en PGGM (zorg en welzijn), willen overstappen naar de middel- loonregeling. Bij deze fondsen bouwen 2 miljoen werknemers hun pensioen op. AH moet opdraaien voor kosten den haag/gpd - Leveranciers van Albert Heijn weigeren op te draaien voor de kosten van de prijzenoorlog die de supermarkt keten deze week is begonnen. Ze vinden dat Albert Heijn de actie uit eigen zak moet betalen om dat het bedrijf de prijzenoorlog is begonnen zonder daarover te overleggen met de fabrikanten. Normaal gesproken maken su permarkten en leveranciers af spraken over acties. Fabrikan ten zijn dan vaak bereid flinke inkoopkortingen te geven, om dat hun producten tijdens ac ties groot in folders worden af gedrukt en in de schappen de beste plekken krijgen. Daardoor zien ze over het algemeen hun omzet flink stijgen. Albert Heijn doet het nu omge keerd. De winkel is de actie eenzijdig begonnen en probeert de kosten nu op de fabrikanten te verhalen. De keten heeft er bewust voor gekozen geen vooroverleg te voeren: de acties moesten tot het allerlaatst mo ment geheim blijven om de concurrenten te overdonderen. „Het is prima dat Albert Heijn dat doet, maar wij willen beslist niet opdraaien voor de kosten", zegt Dick van der Aart, hoofd marketing van Aviko. Albert Heijn heeft onder meer de kreukelfrieten van Aviko flink in prijs verlaagd. Albert Heijn heeft hem 'al wel gebeld', maar Van der Aart houdt voet bij stuk. „Wij sluiten aan het einde van de zomer altijd contracten af. Het huidige contract met Al- bert Heijn loopt halverwege 2004. In die overeenkomst ga ik niet meer rommelen. Als Albert Heijn dat toch wil, is dat onbe trouwbaar ondernemerschap." Ook Heineken voert gesprekken met Albert Heijn, maar een woordvoerder onderstreept dat dat het hele jaar door gebeurt. „Maar wij gaan daar nu even niet op in." Op de vraag of de onderhandelingen heftiger zijn dan anders, zegt hij: „Dat valt wel mee." Ook Unilever, j el cent van onder meer p Knorr en Ola, heeft deze^1 met Albert Heijn rond d gezeten, maar doet eviro geen mededelingen. 0 Ruim een jaar geleden lag P Heijn openlijk in de clinc 3( Coca Cola. De supermark e haalde toen enkele wek twee-literflessen uit het f° Dat kost de drankfabrikai joenen aan omzet. Tegeli; J maakt de consument n dwongen kennis met O merken en dat is mogcli schadelijker voor een *T cent. Ook een aantal Ur ^c producten werden korte lnt boycot. Uiteindelijk hebbi31 de partijen elkaar toch w(ie dig, want een zogenaam< P' service supermarkt als raj heijn behoort alle belangi[e' merken in huis te hebben h Uit de gratie 've< Na jaren de 'Beste Nedei landse onderneming' te 8l geweest heeft de waarde101 van Nederlandse mana^0 voor Ahold een flinke kni gekregen. In het jaarlijks|n derzoek van het zakenbb Management Team en o f( zoeksbureau Interview N komt het concern nu pa de 25ste paats. Ook ex-t('A man Cees van der Hoev< -e diep gevallen. Was hij vc jaar volgens zijn collega' nf de beste manager nu we ri aangewezen als de slech1™ topman die Nederland kjed Shell neemt de toppositFv over en niet de nummerP^' van vorig jaar Heineken e nieuwe topmanager weife 1 tony Burgmans van Unilnc Kabelaar UPC geniet noflt steeds de twijfelachtige slechtste onderneming zijn. NS zijn net als vorig0; tweede al is de waarderii wel wat gestegen. f3 ou fdi elij Péchiney ziet af van nieuw bod londen - Sta'alconcern Corus kan op zoek naar een nieuwe gegadigde voor het grootste deel van zijn aluminiumdivisie. De Franse aluminiumgigant Péchiney maakt geen gebruik van het exclusieve recht om een bod uit te brengen. De ter mijn voor de onderhandelin gen verliep gisteren. Eerder had het Franse bedrijf een bod van 861 miljoen euro gedaan op de aluminiumpoot van Corus, uitgezonderd de aluminiumsmelterijen in Delf zijl (Aldel) en het Duitse Voer de. De Corus-top wilde het geld gebruiken om de financië- le nood te ledigen. De rechter in Amsterdam hield in maart de verkoop tegen na protesten van de commissarissen van Corus Nederland (Hoogovens) en de centrale ondememings- pd lati ets »g( raad in IJmuiden. Die eisten garanties dat brengst ook ten goede zi men aan de Nederlandse^ teiten. De aluminiunfl' valt onder het vooiuj Hoogovens. De kansen nieuw Péchiney-bod we^ kleiner na de recente ovq^.j van Péchiney door het Cfen se Alcan. Het was ook qep vraag of de Europese m^js gingsautoriteiten haddeiy:n stemd met de aankoop. r0. Deze nieuwe onderneming dan een te sterke machtsjcjt op de aluminiummarkt j Corus zet de aluminiurrien voorlopig in de wachjerj staalconcern wil zich een ie| ten op de uitvoering vangst organisatieplan, dat de^te activiteiten weer winst( moet maken. ut ren om hun schoentjes i?° gen zetten. e' De overheid controleert P brussel/anp - Enkele winkelke tens in België lopen kans op boetes tot 25.000 euro. Reden is dat ze te vroeg folders versprei den voor sinterklaascadeautjes. De reclame voor het speelgoed, marsepein en andere zaken is in België pas na 1 november toegestaan op grond van een afspraak tussen de overheid en winkeliers. Het verbod moet voorkomen dat kinderen te vroeg bij hun ouders gaan zeu- leving van het reclamef^ „Vorig jaar hebben we ve, bedrijven gewaarschuw1 jaar delen we boetes uiF.^l klaart een woordvoerstP.. minister Van den Bosschr;_1 sumentenzaken) dondeq kan nog niet zeggen bedrijven al op de bon slingerd. gen, waardoor het concern op de beurs bijna drie procent minder waard werd. De winst van het bedrijf werd gedrukt door afboekingen van in totaal 330 miljoen dollar op dochterondernemingen in de sectoren elektriciteit, zonne- energie en chemie. Intergen, de joint venture van Shell en het Amerikaanse Bechtel, die actief is op de elektriciteitsmarkt, heeft last van slechte elektrici teitsprijzen. Shell Solar, dat zonnecellen produceert, zag de markt sterk verslechteren omdat subsidie regelingen van de Duitse en Ja panse overheid zijn weggeval len. Shell opende onlangs nog een tweede productielijn in Gelsenkirchen, waar grootscha lig zonnecellen worden ge maakt. Het olieconcern zag de marges op de raffinage van olie in de afgelopen maanden verbeteren. Vooral in de VS herstelden de prijzen zich, maar ook in Rot terdam levert de raffinage van olie meer op dan een jaar gele den. In Azië blijven de marges slecht. Er is daar sprake van grote overcapaciteit, ondanks de snel toenemende vraag naar olieproducten in China. di ansterdam - KLM gaat een verdere uitbreiding van de luchtvloot uitstellen vanwege de sombere economische verwachtingen. Oude MD-11 en Boeing-767 toestellen moeten langer mee. Vol gens financieel directeur Ruijter is dat ook moge lijk omdat de meeste toestellen nog lang niet aan het eind van hun latijn zijn. Sommige oude mo dellen kunnen volgens Ruijter nog makkelijk tot 2012 in de lucht blijven, naast de nieuwe efficiën tere en stillere toestellen zoals de Boeing 777. De bezuinigingsoperatie begint zichtbaar te wor den. Het bedrijf wil in dit boekjaar zo'n 200 mil joen besparen. Nu is al voor zo'n 62 miljoen in de uitgaven gesneden, onder meer door vliegend personeel in goedkopere hotels te laten over nachten. Het uiteindelijke doel is een b ging van 650 miljoen, dat op 1 april 2005 jj moet zijn. Inmiddels zijn ook al 1375 batj^ schrapt, aan het einde van de bezuiniging^ tie moeten dat er 4500 zijn. var Ruijter haalde verder nog aan dat Al It^jca KLM en Air France betreft pas aan de nie^_n siemaatschappij kan deelnemen als de It^jau maatschappij financieel flink reorganise u volledig wordt geprivatiseerd. Ruijter sch^ m het Alitalia zeker enkele jaren gaat kostei dat aansluiting bij Air France en KLM i^ j, komt. De samenwerking kan overigens flifyj,. den vertraagd worden door onderzoek v(aaj telautoriteiten in Europa en de VS.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6