Politie werkt aanpak vrouwenhandel tegen BINNENLAND 2 Voorlopig geen uitbreiding 80 kilometer-zones Slachtoffers snel het land uit gezet Scholieren ingeënt tegen TBC Jskast Breda geblazen L - Een onbekende heeft Jen in Breda een flitskast [blazen. De politie denkt fcn gefrustreerde automo- ïde dader is. De schade be lt enkele tienduizenden J. Brokstukken van de kast Jtocamera en radarappa- Jfr lagen tientallen meters ijl rond verspreid. erval' uitkomst meer - Een 23-jarige man ndsmeer heeft in juli een verzonnen om niet op e te hoeven met vrien- man verklaarde bij de dat drie mannen met urwapen hem geld en :kets afhandig hadden kt. Uiteindelijk gaf hij de- k toe, dat hij geen zin had in de vakantie. Om )r zijn vrienden te ver- len, verzon hij de overval. Inminga ■et getuigen mm - Jan Kamminga, com- ■ris van de koningin in yland, moet getuigen in ilzaak over fraude met enementenbeleid in zijn icie. De verklaring van tin ga kan van belang zijn e strafmaat van de drie 1S hten, die omkoping en id in geschrifte ten laste .|ïd- este uren zon 1 en Heider lder - Zonliefhebbers n het best terecht in Den De stad telde dit jaar de uren zon van ons land: )at is een nieuw natio- :cord. Het vorige record «2 uur werd in 1995 ook Helder genoteerd. ut moet :ing uitdoen Nadat Twentse agenten deze week de wacht is egd mogen nu ook e politieagenten geen gs meer dragen. De tiding in Drenthe heeft ragscode voor agenten in opgefrist. Roken op pa- i en een patatje eten op ijn ook uit den boze. Verdachte vlucht uit rechtbank alkmaar/gpd - Een van de hoofdverdachten in een vrou wenhandelzaak is gisteren ge vlucht uit de Alkmaarse recht bank. De 23-jarige Bulgaarse was bang dat zij gepakt zou worden door de vreemdelin genpolitie. Een 32-jarige landgenoot van de vrouw werk wel opgepakt. Officier van justitie Kok eiste vier maanden cel tegen hem voor het vervoeren van onder valse voorwendselen naar Ne derland gelokte en tot prosti tutie gedwongen Bulgaarse De officier gaf toe dat hij de vreemdelingenpolitie had ge- informeerd dat er mogelijk 'klantjes' van hen zouden rondlopen in de rechtszaal. De 23-jarige Bulgaarse, die op dat moment op de publieke tribune het proces volgde, kreeg van haar advocaat het sein als de wiedeweerga het pand te verlaten. De raads-. man zei dat, als zijn speciaal voor het proces uit Bulgarije teruggekeerde cliënte niet vrij kan gaan en staan waar ze wil, ze niet meer in het verdach tenbankje zal plaatsnemen. Peijs gaat automobilisten 'als de donder' informeren over nut langzaam rijden den haag/gpd - Het experiment met een 80-kilometerzone op snelwegen blijft voorlopig beperkt tot de A13 bij Rotter- dam-Overschie. Nader onderzoek moet uitwijzen of die snelheidslimiet ook op acht andere plaatsen in het land moet worden ingevoerd. Minister Peijs van verkeer maakte giste ren bekend dat de tijdelijke proef bij Overschie permanent wordt. Mensen die in de buurt van de snelweg wonen blijken veel minder last te hebben van lawaai en luchtvervuiling. Acht andere locaties zijn genomineerd om '80 km-zone' te worden. Het gaat om de A9 bij Badhoevedorp, ringweg AIO bij Amsterdam, delen van de A20 en de A16 bij Rotterdam, de A16 ter hoogte van Dordrecht, de Al2 bij Voorburg en bij Utrecht en de A2 bij Waardenburg. Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat onderzoeken of de effecten van een snelheidsbeperking er net zo gunstig zijn als bij Overschie. Dat is lang niet ze ker. Door invoering van een 80-kilome terzone kan de verkeerssituatie bijvoor beeld onveiliger worden. Peijs kiest in dat geval liever voor geluiddempend as falt. Verder moet de snelheid goed con troleerbaar zijn en dienen de kosten binnen de perken blijven. De CDA-minister ziet niets in het plan van haar eigen partij om de snelheidsbe perking bij Overschie in de nachtelijke uren op te heffen. De CDA-fractie vindt het 'niet te verkopen' dat automobilis ten 80 kilometer moeten rijden op een doodstille snelweg. Volgens de minister zijn de omwonenden dan weer terug bij af. „Die mensen liggen dan allemaal in hun bed. Overdag werken ze of zitten op school. Dan zou ik eerder zeggen: rijd overdag maar harder." Tijdens een debat in de Kamer maakte Peijs duidelijk dat ze automobilisten 'als de donder' wil informeren over het nut van langzamer rijden. Peijs: „Ze weten niet waarom het goed is. Ze denken ten onrechte dat het omwille van de veilig heid is." Volgens haar zijn de Neder landse snelwegen relatief veilig en draait het om lawaai en luchtverontreiniging. i oosterend - Leerlingen van basisschool De Akker in Oosterend op Texel kregen gisteren een mantouxprik tegen tuberculose. Nadat bij het 57-jarige hoofd van de school, die op 12 oktober overleed, TBC was geconstateerd is de GGD Kop van Noord-Holland begonnen met inenten. De 150 leerlingen van de school worden onderzocht op tu berculose. Foto: ANP/Edo Kooiman den haag/gpd - De politie frus treert justitie bij de aanpak van vrouwenhandel. Doordat de vreemdelingenpolitie de slacht offers te snel het land uit zet, lukt het justitie vaak niet ze te laten getuigen. Veel verdachten gaan daardoor bij gebrek aan bewijs vrijuit. Dat blijkt uit onderzoek van mr. Conny Rijken aan de Universi teit van Tilburg naar de vervol ging van mensenhandelaren. In veel van de 49 zaken in Amster dam, Den Haag en Rotterdam zag Rijken hoe de vreemdelin genpolitie justitie tegenwerkte. Officieren van justitie - ook die in Groningen en Roermond - klagen over de vroegtijdige uit zettingen. Een 'hoofdprobleem' bij de aanpak van vrouwenhan del, aldus de officieren. Rijken: „Slachtoffers die geen papieren hebben worden vaak uitgezet voordat ze zijn ge hoord door de politie of rech- ter-commissaris. De belangrijk ste getuigen verdwijnen zo." De vreemdelingenpolitie moet illegalen zo snel mogelijk uit zetten, maar voor slachtoffers van vrouwenhandel geldt een uitzondering. Volgens de 'B9- procedure' mogen ze drie maanden in Nederland blijven om het doen van aangifte te overdenken. Na een aanklacht krijgen ze een tijdelijke ver blijfsvergunning. Het opspo ringsonderzoek en de strafzaak mogen ze in Nederland afwach ten. De vreemdelingenpolitie is ech ter zo op uitzetting gericht dat slachtoffers van vrouwenhandel vaak niet de kans krijgen aan gifte te doen, meent Rijken. „Kijk maar naar de razzia's op de Amsterdamse tippelzone. Daar zaten ook heel veel Slacht offers van mensenhandel tus sen. Voordat die gehoord kon den worden als getuige, zaten ze al in het vliegtuig." Rijken heeft zaken bestudeerd van slachtoffers van vrouwen handel die door de vreemdelin genpolitie zijn uitgezet naar Estland en Bulgarije. Met veel kunst- en vliegwerk hebben po litie en justitie de vrouwen toch nog kunnen traceren, waarna een speciale commissie is afge reisd om ze ter plekke te horen. Vaak zijn de slachtoffers niet meer te achterhalen. En als dat toch lukt zijn er veel landen waarmee Nederland geen ver drag heeft om ter plaatse slachtoffers te mogen horen. Dat geldt bijvoorbeeld voor veel landen in Afrika. Met dit soort landen is amper samen te wer ken bij de bestrijding van men senhandel, stelt Rijken. De Haagse rechtbank beperkt onderzoeken naar mensenhan del daarom zo veel mogelijk tot landen die behoren tot de Eu- ropese Unie (EU) of die het Verdrag van Schengen hebben ondertekend. Een slechte zaak, vindt Rijken. „Daar los je dus niks mee op. Zo krijg je geen zicht op de hele netwerken, die vaak tot in Afrika, Oost-Europa en Azië lopen. Je pakt dan mis schien wel een poppetje hier, maar dan komt daar gewoon weer een nieuw poppetje voor in de plaats." (advertentie) HP printers. Het gaat om uw reputatie, niet de onze. De beste printer voor uw bedrijf is de printer waaraan u nooit hoeft te denken. Die u een goed imago geeft zonder er veel voor terug te vragen. Kortom, een HP printer. Met wereldwijd al meer dan 260 miljoen HP printers blijft HP bouwen aan zijn reputatie op het gebied van kwaliteit, betrouwbaarheid en netwerkgemak. En als u erop kunt rekenen dat dingen werken, is het veel gemakkelijker om u te concentreren - bijvoorbeeld op uw werk. Kies voor meer. Kies voor HP printers. HP color LaserJet 1500 serie Vanaf 619,- excl. BTW Ga naar uw HP Business Partner of kijk op www.hp.nl/color.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5