'Mabel had geen inzage in dossier' BINNENLAND 1 Oppervlakkige zeilcontacten en de wijsheid achteraf Minister Hoogervorst wist dat de medicijnknaak minder opbracht Wel vorkje prikken in Madrid niet naar donorconferentie Harde aanpak Antillianen succesvol Kabinet komt er zonder kleerscheuren vanaf Inboedel Vossius onder de hamer Spectaculaire inhaalslag Marokkaanse meisjes Premier Godett wil goede relatie verstevigen ger beroep in lersing Ahold lle - Het openbaar ministe- )M) gaat in hoger beroep i het vonnis in de zaak te- wee afpersers van Ahold. echtbank veroordeelde het tal onlangs tot zeven en aar cel. Behalve in de op- ;de straf kan justitie zich 'linden in de motivering Ie rechtbank. Het OM stelt je mannen terechtstonden pogingen tot moord, po- tot afpersing van Ahold, lij meerdere keren is ge- ;en op een filiaal van AH, rboden wapenbezit. vijf jaar voor gs aan kind ,em - Officier van justitie teeft gisteren bij de recht - n Haarlem vijfjaar cel ge- gen een 44-jarige vrouw jrmerveer. Zij zou in 2002 eind van veertien maan- overdosis drugs en me en hebben gegeven. De ds verslaafde vrouw ont- taar dochtertje de midde- hebben gegeven. Het werd 24 juli vorig jaar n haar bedje gevonden, lichaam werden resten ider meer cocaïne, morfi- Bthadon en kalme- ijllen aangetroffen. eker slaat toe Ier kerktijd lburg - Met de arrestatie in 25-jarige man uit Ter ra heeft de politie een aantal inbraken in Zee- ipgelost. De man heeft in- >ei :ls al bijna 55 inbraken in te vs-Vlaanderen en op n Beveland bekend. Een Vo 1 inbraken pleegde hij op :r- gochtend, als de bewo- »r iaar de kerk waren. De po- b am een groot aantal goe- in beslag waaronder sie- audio- en video-appara- camera's. vrijdag 24 oktober 2003 tpaar komt bij ongeval Premier en minister geen moment in problemen in acht uur durend debat den haag/gpd - Aan het eind van het Kamer debat over Mabelgate wordt premier Balke nende theatraal. „Mij wordt nalatigheid ver weten. Alsof ik moedwillig schade heb willen toebrengen aan ons koningshuis. Dat heeft me erg aangegrepen." Het is het slotakkoord van een acht uur du rend debat waarin Balkenende en minister Remkes van binnenlandse zaken geen mo ment in de gevarenzone zijn gekomen. Vooraf is al duidelijk dat zij op de brede steun kun nen rekenen van regeringspartijen CDA, WD en D66 en van Christenunie, SGP en SP. Het debat spitst zich toe op de vraag, waarom de inlichtingendienst AIVD niet wist dat Mabel gedurende langere tijd omging met topcrimi neel Bruinsma. Een meerderheid van de Kamer neemt het kabinet niets kwalijk. De prins en zijn verloof de hadden openheid van zaken moeten ge ven over de aard van Mabels relatie met Bruinsma. „We hadden er toch niet aan moe ten denken dat dit pas aan het licht was geko men nadat de toestemmingswet was inge diend", verwoordt SGP-leider Van der Vlies de mening van de meerderheid. Balkenende is blij met die steun. „We moeten niet met de wijsheid van nu zeggen dat er grote taxatiefouten zijn gemaakt door kabinet of AIVD. Het had niet anders gekund." Voor PvdA, LPF en Groenlinks is dat allemaal wat te makkelijk. „Het is een zwaktebod om je te verschuilen achter het argument van wijsheid achteraf', zegt waarnemend Groen links-fractievoorzitter Vos. „Met wat meer politieke intuïtie was deze pijnlijke affaire misschien te vermijden geweest." Tot drie keer toe heeft de AIVD naslag gedaan naar het verleden van Mabel Wisse Smit. Be kend is dat zij 'oppervlakkige zeilcontacten' onderhield met Bruinsma en omgang had met de omstreden Bosnische politicus Sacir- bey. De drie onderzoeken behelsden niet meer dan het napluizen van de archieven. Daarin wordt niets gevonden wat aanleiding is om diepgaander onderzoek in te stellen. „Dat is conform de wet", houdt Remkes de Kamer voor. „Iedere burger heeft grondrech ten. Oppervlakkige zeilcontacten, ook al zijn ze met een crimineel, zijn niet ernstig ge noeg." Volgens PvdA-leider Bos is dat onzin. „De AIVD heeft alle recht om onderzoek te doen als er aanwijzingen zijn dat er iets mis zou kunnen zijn met een toekomstig lid van het Koninklijk Huis. Als contacten met Bruinsma dat niet zijn, wat dan wel?" Tijdens een gesprek dat Balkenende met Mabel Wisse Smit heeft op 25 juni, vertelt de laatste dat het om meer ging dan sporadische zeilcontacten. De twee zouden elkaar enkele maanden met regelmaat hebben gezien. Re den voor Balkenende om de AIVD te verzoe ken na te gaan of haar naam niet in politie dossiers voorkomt. „Wie weet, is er toen Bruinsma nog leefde ooit onderzoek gedaan door de politie naar Mabel Wisse Smit zonder dat zij dat wist", zegt de premier. „Als dat la ter bekend zou worden, was zij daardoor in verlegenheid gebracht." Het onderzoek levert niets op en Balkenende geeft zijn fiat voor de verloving die op 30 juni bekend wordt ge maakt. Pas als Peter R. De Vries met zijn onthulling komt dat de relatie veel langer duurde dan Mabel Wisse Smit aangaf, biecht ze in een ge sprek aan de premier op dat ze niet de hele waarheid heeft gesproken. Hierop besluit hij geen toestemming aan het parlement te vra gen voor het huwelijk. aartensvlotbrug - Een 13 iar uit Sint Maarten is gis- n 'ha een verkeersongeval in J' aartensvlotbrug overle- )e auto waarin zij reden jeraakt door een 66-jarige jobilist uit Harenkarspel, iet afslaan het voertuig lelijk over het hoofd izien. De auto van de iiers, een 60-jarige man 56-jarige echtgenote, flop de kop in een sloot te- "7ij overleden in het zie- dheving in ningen - Groningen is vanoch- ren voor vier uur getrof- lor een aardbeving. De t is veroorzaakt door de rs ping in het gebied rond ie Irsum en had een kracht 2 tifl op de schaal van Rich- mismologen van het KNMI ïnjn van een 'vrij zware nefeving' voor Nederlandse v®en. Het epicentrum lag (plaatsje Hoeksmeer. De liepte beving in Nederland deit van 2001toen in Alk- te ),5 op de schaal van Rich- ikerd geregistreerd, ivai holiek bestuur nbare school ondAG - Roermond mag een ar i openbare school laten ieren door een katholieke svohg. Dat heeft minister ndfr Hoeven van onderwijs ijnyoord op Kamervragen. pnj)R, de stichting die twee ndare scholen en een aantal it ttlere scholen in Roer- auipestuurt, ging ervan uit ar tie derde openbare ovflin oprichting ook onder daipede zou krijgen. De ge- bi$ wil de school echter irengen bij de katholieke ig Christoffel. amstoring metro plat Dam - De metro's in Rot- en omgeving zijn van- rond 07.15 uur lamge- or een stroomstoring, ur later begonnen de langzamerhand weer te Volgens het openbaar bedrijf RET hadden de nen te maken met een (storing in het bedie- rsteem. De storing trof itro's op de Calandlijn en muslijn. 1 omgekomen teekpartij ■n - Bij een steekpartij in tchiatrische inrichting in Iderse Lunteren is gister- J een 21-jarige man uit gedood. De steekpartij )nd half vijf plaats in (atelaar, een kliniek voor ierapie. De politie heeft iarige man aangehou- 'er het motief van de ij kan de politie nog jgen. Zowel het slacht- de verdachte is bewo- I de kliniek. den haag/gpd - Mabel Wisse Smit heeft geen inzage gehad in haar persoonsdossier van de in lichtingendienst AIVD. De ver loofde van prins Friso heeft evenmin vertrouwelijke infor matie gekregen van koningin Beatrix. Dat zei minister van bin nenlandse zaken Remkes giste ren in het Kamerdebat over de perikelen rond de Toestem mingswet. Maandagavond berichtte het RTL Nieuws dat de verloofde van prins Friso haar AIVD-dos- sier had ingezien voordat ze ge sprekken voerde met de pre mier. Remkes zei dat die be richten absoluut niet kloppen. Ook het kabinet der koningin heeft haar niet wijzer gemaakt, antwoordde Remkes. In de Ka mer was de suggestie gerezen dat in de slipstream van het AIVD-onderzoek naar de han del en wandel van Edwin de Roy van Zuydewijn, de echtge noot van prinses Margarita, het dossier van Wisse Smit ook bij het staatshoofd terecht kon zijn gekomen. In het Kamerdebat kwam uit, dat de betrokken bewindsper sonen hebben overwogen zwaardere onderzoeksmidde len in te zetten om de relatie tussen Mabel Wisse Smit en de gangster Klaas Bruinsma bloot te leggen. Na rijp beraad werd daarvan afgezien. 'Een taxatiefout', oordeelde PvdA-leider Bos. De relatie met een topcrimineel was ruim vol doende aanleiding voor 'een steviger onderzoek', vonden ook andere oppositiepartijen. Unaniem oordeelde de Kamer echter dat premier Balkenende de Toestemmingswet na de leu gens van Wisse Smit en prins Friso terecht niet heeft willen indienen. Balkenende en Rem kes kwamen zodoende zonder kleerscheuren uit het debat. Minister Remkes hield de Ka mer uitdrukkelijk voor dat de wettelijke mogelijkheden ont braken voor zwaardere onder zoeksmiddelen. Bovendien hadden die Wisse Smit (meer) schade kunnen berokkenen. „Stel u nu eens voor dat onze inlichtingendienst op een be paald moment in de haven van Muiden uitvoerig was gaan pra ten met kennissen van Bruins ma. Als dat bekend was gewor den, hadden we nu een heel ander debat gevoerd", merkte Remkes op. Balkenende kon niet aangeven wanneer het vervolgonderzoek naar de achtergronden van Wisse Smit wordt afgerond. Dat onderzoek moet antwoord ge ven op de vraag in hoeverre Wisse Smit te chanteren is en of ze (indirect) een veiligheidspro bleem vormt voor koningin Beatrix. den haag/gpd - PvdA, CDA en WD eisen opheldering van mi nister Hoogervorst (volksge zondheid) over de vraag of hij de Tweede Kamer bewust be langrijke informatie heeft ont houden. Bij het debat over de invoering van de 'medicijnknaak' vroeg Hoogervorst voor 210 miljoen euro aan compenserende be zuinigingen als de Kamer die maatregel zou afblazen. Vol gens het college van zorgverze keringen (CVZ) bedroeg de maximale opbrengst van de medicijnknaak hoogstens 150 miljoen euro. Nog vóór het Kamerdebat waarschuwde het CVZ de mi nister in een brief, dat de medi cijnknaak veel minder geld in het laatje zou brengen dan aan vankelijk werd aangenomen. Particuliere verzekeraars zou den namelijk geen eigen bijdra ge voor medicijnen gaan hef fen, aldus het CVZ in juni. Tijdens het debat repte minis ter Hoogervorst met geen woord over die brief. De Kamer keurde tijdens de financiële be schouwingen invoering van de 'knaak' (1,50 euro) af, maar moest in ruil daarvoor een forse verhoging van het eigen risico voor ziekenfondsverzekerden accepteren. Een Kamermeerderheid van PvdA, CDA en WD wil nu het naadje van de kous weten en dreigt alsnog terug te komen op het eerder deze maand afge sproken alternatieve bezuini gingspakket. Het eigen risico voor ziekenfondsverzekerden, dat wordt verhoogd van 200 naar 250 euro per jaar, kan vol gens het CDA wellicht nu weer omlaag. Volgens PvdA-kamerlid Arib heeft de minister zich 'rijk gere kend'. „Dit had niet moeten ge beuren. De Tweede Kamer is steeds afgegaan op de gegevens van het ministerie. Je mag er toch van uitgaan dat die infor matie klopt." WD-woordvoerdster Schippers zegt: „Dit is niet zo mooi. Ik wil opheldering van de minister." Het verkeerd informeren van de Tweede Kamer is een politieke doodzonde, maar de regerings partijen slijpen de messen nog niet, omdat zij eerst meer in zicht willen in de gehanteerde rekenmethoden en begrotings regels. schiphol - De inboedel van het luxueuze restaurant Vossius in Am sterdam wordt geveild. In september bleek dat het restaurant zijn deuren definitief moest sluiten omdat de uitbaters geen geldschie ters konden vinden. De spullen staan uitgestald in een loods bij Schiphol, maar het is alleen mogelijk om de inboedel op internet te bekijken. Liefhebbers kunnen een bod uitbrengen op onder meer het porcelein van J.L. Coquet uit het Franse Limoges, bestek dat afkom stig is van Kyra ten Cate, exclusieve maatpakken van de obers, hand- gedraaid glaswerk uit Duitsland, stoelen en tafels van het Italiaanse Moroso en tal van wijnen en champagnes. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/anp - In tegenstelling tot wat vaak wordt gedacht, doen Marokkaanse meisjes het in Nederland helemaal niet zo goed. Soms doen de jongens het zelfs be ter. Wel zijn de Marokkaanse meisjes bezig meteen 'spectaculaire' inhaalslag. Dat blijkt uit het rapport 'Een ander succes; de keuzes van Marokkaanse meisjes' van het Instituut voor Maatschappijweten schappen Siswo en het Sociaal Cultureel Planbureau, (SCP) over de positie van Ma rokkaanse meisjes. Het rapport is gisteren overhandigd aan minister Verdonk van vreemdelingenzaken en integratie. Uit het onderzoek blijkt dat Marokkaanse meisjes op de basisschool van alle etnische groepen het slechtst scoren op de Cito- toets. Maar daarna gebeurt er volgens de onderzoekers een wonder: na drie jaar voortgezet onderwijs hebben de meisjes hun achterstand ingehaald. De afgelopen tien jaar stegen de onderwijsprestaties van de meisjes sneller dan die van andere al lochtone en autochtone jongeren. Voor het onderzoek zijn interviews gehou den met Marokkaanse meisjes, waaruit naar voren komt dat zij het fijn vinden om naar school te gaan. De reden is, geven de meisjes aan, dat ze thuis beperkt worden. Opvallend is dat schoolsucces een familie project blijkt en dat de meisjes door de fa milie worden gestimuleerd om te leren. De onderzoekers vrezen dat de positie van de meisjes op de arbeidsmarkt er in de toe komst minder rooskleurig uitziet als de economie verder terugloopt. Ze vragen zich af wat de meisjes doen als het lastiger wordt werk te vinden en herkomst en hoofddoek het solliciteren moeilijk maken. schiphol-den haag/anp - De Antilliaanse premier Mima Louisa-Godett is vanmorgen in Nederland aangekomen voor een kennismakingsbezoek. „Ik ben hier om de goede relatie die altijd heeft bestaan tussen de Antillen en Nederland te ver stevigen", zei Godett bij aan komst op Schiphol. Louisa-Godett heeft ontmoetin gen met onder anderen konin gin Beatrix, minister-president Balkenende en minister van ko ninkrijksrelaties De Graaf. Ook gaat ze naar Rotterdam. Ze praat op uitnodiging van burge meester Opstelten met wethou ders tijdens een rondvaart en bezoekt de Antilliaanse ge meenschap in Rotterdam. Louisa-Godett stond de pers vanochtend te woord, maar wilde weinig kwijt. Het enige kritische dat uit haar mond kwam was de reactie op de dreigende woorden van minis ter Donner van justitie om risi- covluchten van de Antillen naar Nederland te verbieden als de stroom bolletjesslikkers niet af neemt. „Als hij de vluchten van DCA (Dutch Caribbean Airli nes) stopt, doen wij dat ook met vluchten naar de Antillen van KLM en Air Holland", waarschuwde Godett. Gisteren reageerde ook gevol machtigd minister Adriaens van Venijnige botsing WD'er met De Hoop Scheffer den haag/anp - HetWD-Ka- merlid Wilders en minister De Hoop Scheffer van buitenland se zaken zijn venijnig met el kaar in botsing gekomen. Wil ders is woedend dat De Hoop Scheffer gisteren wel naar Ma drid ging voor een diner met collega-ministers, maar zijn ge zicht niet laat zien op de donor conferentie voor Irak in de Spaanse hoofdstad. Wilders: „Dit is werkelijk te pijnlijk voor woorden. De Hoop Scheffer zegt een debat in de Tweede Kamer af om gezellig een vorkje te prikken met een enkele collega, maar weigert drie straten verderop de donor conferentie te bezoeken. Daar wordt de koek aan contracten voor de wederopbouw van Irak verdeeld. Het is stuitend dat hij er niet is om de belangen van het Nederlands bedrijfsleven te behartigen." Het kabinet besloot deze week om 13 miljoen euro voor de we deropbouw van Irak te geven. Staatssecretaris Wijn is namens het kabinet bij de conferentie. Wilders: „Met alle respectvoor Wijn, maar ik snap de naïviteit van De Hoop Scheffer totaal niet. Nederland moet daar op het hoogste niveau vertegen woordigd zijn." De minister laat via zijn woord voerder weten dat het kabinet zelf bepaalt wie het afvaardigt en dat het belangrijkste deel van de donorconferentie pas vandaag is. „En op die dag wil de minister in de ministerraad praten over een bijdrage aan de vredesmacht in Liberia. Als de heer Wilders zich werkelijk zo graag met de agenda van de mi nister wil bemoeien, kan hij zich met een sollicitatiebrief vervoegen bij Ketsëcretariaat van de minister", aldus de woordvoerder. Wilders, in antwoord op de re actie van de minister: „Dit is stuitend en zeer dubieus. Hij moet gewoon zija gezicht laten zien op die conferentie en zo opkomen voor het belang van het Nederlands bedrijfsleven." Premier Goddet gaf vanmorgen op Schiphol een persconferentie. Foto: GPD/Phil Nijhuis de Nederlandse Antillen op de uitspraken van minister Don ner. Hij noemde het dreigen met het intrekken van landings rechten voor zogeheten risico- vluchten ongepast en storend voor de relatie tussen Neder land en de Antillen. „Gezien de inspanningen die de Antillen het afgelopen jaar geleverd hebben om drugs smokkel in te dammen, zijn de uitspraken van Donner onge past. Er moet betere controle op Schiphol plaatsvinden, ook op vluchten vanuit landen als Venezuela", aldus Adriaens. Volgens de gevolmachtigde mi nister moet Donner ophouden met de Antillen telkens de zwartepiet toe te spelen. zwolle/anp - De harde aanpak van criminelen in de Antilliaan se gemeenschap in Zwolle heeft sinds april dit jaar geleid tot 53 aanhoudingen. Politie IJssel- land, gemeente Zwolle en het openbaar ministerie spreken van een opvallende daling van het aantal delicten in de ge meente. De opgepakte crimine len hielden zich vooral bezig met ernstige geweldszaken, drugshandel en loverboy-prak tijken. Sinds april houden zes recher cheurs zich in Zwolle perma nent bezig met het volgen en oppakken van criminelen bin nen de Antilliaanse gemeen schap. De politie heeft een lijst opgesteld met vijftien zware criminelen, waarvan er inmid dels twaalf zijn opgepakt. Daar naast zijn nog eens 41 handlan gers opgepakt. De laatste aan houdingen zijn vorige week verricht. „De laatste jaren en met name in 2002 was er in Zwolle sprake van een schrikbarende stijging ~d van het aantal delicten met ge bruik van excessief geweld", zegt burgemeester Meijer. Sinds de instelling van het zo geheten Vespula-team in april dit jaar is het aantal geweldsde licten in de stad gedaald van 934 in 2002 tot 680 dit jaar. De politie wil de aanpak voorlo pig blijven hanteren. Zwolle is een van de achttien gemeenten met een Antilliaanse gemeen schap die meer dan 1 procent van het totaal aantal inwoners bedraagt. a Louisa - Godett

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3