Kalkoenziekte geen epidemie GESPREK VAN DE DAG Extreme vetzucht neemt snel toe onder Amerikanen*/ Gretta Duisenberg valt over 'onbetamelijke' column fa Kat-astrofe vrijdag 24 oktober 2003 DAGELIJKS LEVEN ''laat vat ONT&ljT TocH.' JE- ME- WEG vA/iLT HtBSE/W MENSELIJK De rechtbank van Parijs heeft gisteren de 44-jarige Britse Margaret MacDonald tot een gevangenisstraf van vier jaar en een boete van 150.000 euro veroor deeld voor het runnen van een internationaal PROSTITUTIENETWERK. MacDo nald werd in mei vorig jaar gearresteerd in Parijs. Op haar laptop vond de politie een lijst met 500 escorts. Onder haar klanten waren tal van beroemdheden en kopstukken uit het internationale zakenleven, meldde de Franse pers, al zijn daar tijdens het proces tegen MacDonald geen verdere details over bekend ge worden. In de zaak tegen het prostitutienetwerk van MacDonald zijn ook drie anderen veroordeeld, onder wie concurrente Laura Schleich, die MacDonald aangaf bij de politie. De 23-jarige Schleich heeft als prostituee voor MacDonald gewerkt, maar begon enkele jaren terug een eigen escortservice. De WEDUWE van de voormalige Tai wanese leider CHIANG KAI-SHEK is op 106-jarige leeftijd OVERLEDEN. Dat hebben Taiwanese media van daag gemeld. Soong Mayling stief in haar huis in New York. Soong stond bekend als de vrouw met de ijzeren wil en werd decennia lang gevreesd door haar invloed op haar man. Chi ang Kai-shek was tot 1949 de natio nalistische leider van China. In dat jaar vluchtte hij, na een verloren burgeroorlog tegen de communis ten, met zijn vrouw naar het eiland Taiwan. Hij stierf in 1975. Archeologen hebben in Zuid-Korea de voor zover bekend OUDSTE ge kweekte RIJSTSOORT in de wereld ontdekt. Daarmee wordt de regi streerde oorsprong van het volks- voedsel van Azië met duizenden ja ren teruggedrongen. Radioactieve bepaling van de leeftijd van 59 ver koolde rijstkorrels die in het midden van Zuid-Korea zijn gevonden, heeft aan het licht gebracht dat die 14.000 tot 15.000 jaar geleden zijn verbouwd. Tot nu toe werden verkoolde rijstkorrels in China van ongeveer 11.000 jaar geleden als de oudste geteelde rijst beschouwd. Tijdens een woedeaanval een ge weer op je computer leegschieten of de pc het raam uitgooien. Beide voorvallen staan in de top-10 van meest bizarre COMPUTERINCIDEN TEN. Experts die verloren gewaande gegevens in de computer moeten te rugvinden hebben de top-10 sa mengesteld. Hoog op de lijst staan incidenten waarbij een laptop wordt platgereden door een vrachtwagen, en een computer die in bad valt. De deskundigen bogen zich ook over de opdracht het geheugen te herstellen van computers die drie weken in een rivier hadden gelegen. In alle geval len lukte het de data op de compu ters terug te vinden. De laatste grote liefde van de Britse PRINSES DIANA was een Pakis taan, en niet Dodi al-Fayed, die in 1997 samen met haar om het leven kwam bij een auto-ongeluk in Parijs. Dat heeft de voormalige butler van Diana, Paul Burrell, gezegd in een interview. De Amerikaanse zender ABC zendt het vandaag uit. ,,Het was Hasnat", zei Burrell, die daar mee doelde op de Pakistaanse hart chirurg Hasnat Khan. Diana had hem ontmoet tijdens een bezoek aan een patiënt die een harttrans plantatie had ondergaan in het Lon- dense Brompton Hospital. Volgens Burrell had Diana met Khan willen trouwen, maar verbrak de hartchi rurg de relatie. Kort na het eind van die relatie ontmoette de prinses Do di al-Fayed, wiens vader de eigenaar is van het exclusieve Londense wa renhuis Harrods. Burrell zei in het interview dat Diana hem in een handgeschreven brief heeft laten weten dat ze nooit had willen schei den van prins Charles. ,,Ze wilde blijven werken aan het huwelijk", zei hij tegen Walters. Foto: Reuters Gretta Duisenberg eist dat Metro-co lumnist Luuk Koelman een column van zijn website haalt. Volgens de advocaat van Duisenberg worden in de column „de grenzen van het beta melijke overschreden". Koelman be schrijft in zijn column hoe de vrouw van Europese Bankdirecteur Duisen berg de liefde bedrijft met Yassar Arafat. In een brief aan Koelman eist de advocaat van Duisenberg, mr. O. Trojan, dat Koelman de column ver wijdert en dat hij een tekst op zijn si te plaatst waarin hij excuses aan biedt aan Duisenberg. Als Koelman dit niet doet spant de advocaat na mens zijn cliënte een kort geding aan, schrijft hij. De columnist dacht eerst aan een grap toen hij een e-mail kreeg van de advocaat. Koelman is bekend van zo genaamde brandbrieven. Hierin neemt hij bedrijven en instelling in de maling door onzinnige proble men voor te leggen. De correspon dentie met deze bedrijven zet hij op zijn website. „Ik heb eerst eens goed gekeken naar de afzender van de mail, om te kij ken of ik niet in de maling werd ge nomen. Maar gisteren kwam er ook een aangetekende brief van de advo caat", aldus de columnist. Hij maakt zich niet druk om de juridische drei ging. Ik heb er eigenlijk hartelijk om gelachen. Over het Midden-Oosten en de rol van mevrouw Duisenberg mag je kennelijk niet kritisch schrij ven. Het is net als vlak na de dood van Fortuyn. Daar mocht je ook niets 'verkeerds' over schrijven." Volgens Koelman zijn er bij Metro een paar boze brieven binnengeko men na rijn column over Duisen berg. Op zijn website komen vooral instemmende reacties binnen, anp Een nieuwe plaag treft de kalkoe nenhouders. Na de vogelpest slaat nu de zwartekoppenziekte toe. De dodelijke ziekte 'blackhead' zal zich evenwel niet ontpoppen tot een epidemie. Kenners verwachten wel dat de ziekte de komende jaren willekeurig bij pluimveebedrijven opduikt. „Er ontstaat nu geen kettingreac tie van besmettingen, maar we krijgen allemaal losse brandhaar den", aldus voorzitter Wolleswin- kel van de Nederlandse Organisa tie van Pluimveehouders (NOP). Zwartekoppenziekte is de volgen de plaag in een rij die de veehou ders de afgelopen jaren treft. Eerst was er de gekkekoeienriekte BSE, toen volgde in 1997 de varkens pest. Twee jaar later zat er dioxine in het veevoer. In 2001 was er mond- en klauwzeer, vorig jaar werd het MPA-hormoon in vee voer gevonden en in de afgelopen lente was er de uitbraak van vo gelpest. De zevende plaag is blackhead. Kalkoenen worden riek en sterven binnen tien dagen door aandoeningen aan blinde darm en lever. Daarbij kleurt de kop donker. Vele tientallen kalkoenhouders in Frankrijk en Duitsland hebben ook te kampen met de zwartekop penziekte. De dodelijke riekte wordt veroorzaakt door parasie ten, die zich niet via de lucht ver spreiden. Zonder remedie kan de parasiet jarenlang toeslaan. Waar schijnlijk is de ziekte door kippën binnengebracht. Kippen kunnen drager van de parasiet rijn, maar worden zelf niet riek. De riekte De pluimveehouders zijn somber over de nieuwste plaag: „Als dit zo blijft, verspreidt zich via de eieren van spoelwormen. Die eitjes kunnen dertig jaar lang overleven. Geen ontsmettingsmiddel biedt soelaas. Als de riekte in een kalkoenstal rit, dan is die ruimte onbruikbaar voor de kalkoenhouderij. Blackhead is vorige week opgedo ken bij een Limburgse kalkoenen houder. Ook een biologische kal- koenenhouderij in Zeeland is door de dodelijke riekte getroffen. Het medicijn dat kalkoenen tegen de riekte beschermt, is sinds april niet meer toegestaan door de Eu ropese Commissie. Het middel, Nifursol geheten, is mogelijk kan kerverwekkend voor mensen. De pluimveehouders willen het medicijn zo snel mogelijk terug. De NOP heeft er bij minister Veer man van landbouw op aange drongen naar Brussel te stappen met de vraag Nifursol tijdelijk weer toe te staan. De regerings partij CDA wil een ander verbo den middel inzetten om black head te bestrijden. Veerman liet gisteren weten dat hij Nifursol niet opnieuw op de Nederlandse markt wil hebben ai Hij heeft de Tweede Kamer ge- >p schreven dat er momenteel ge Js middel tegen de kalkoenziekte irs staat dat voldoet aan de eisen de Europese Unie. Volgens Wc ii leswinkel kan een verdere ver spreiding van blackhead voor ia; pluimveehouders de nekslag b an tekenen, anp-gpd Extreme vetzucht is in de Verenigde Staten schrikbarend toegenomen. Het aantal extreem dikke mensen -met meer dan 45 kilogram overgewicht- verviervoudigde sinds de jaren tachtig tot vier miljoen, ofwel een op iedere vijftig volwassenen. Dat zegt de econoom Roland Sturm, die gegevens uit jaarlijkse telefonische enquêtes analyseerde. Zijn onderzoek betrof de periode 1986-2000. In 1986 gaf 1 op de 200 volwassenen aan een body mass index (een ver houding tussen lengte en gewicht) te hebben van 40 of meer. In 2000 was dat aantal gestegen tot 1 op 50. Het aantal mensen met extreem overge wicht -een BMI van 50 of meer- nam toe van 1 op 2000 tot 1 op 400. Mensen met 'gewoon' overgewicht - een BMI tussen de 30 en 35- verdub belden in aantal van ongeveer 1 op 10 naar 1 op 5. Een BMI (gewicht gedeeld door lengte in het kwadraat) tussen de 20 en 23 geldt als gezond. Mensen rijn geneigd hun gewicht te laag op te geven. Een recente studie waarin het gewicht daadwerkelijk werd gemeten gaf aan dat bijna 1 op de 3 Amerikanen te zwaar is. Als voor naamste oorzaak van overgewicht wordt gezien een combinatie van te veel eten en te weinig bewegen. Volgens onderzoeker Sturm staan de uitkomsten haaks op de gangbare op vatting onder medici, dat een stabiele groep mensen lijdt aan buitengewone dikte. Het zou gaan om een relatief zeldzaam, genetisch bepaald ziekte beeld. Het onderzoek laat daarente gen juist zien dat de categorie ex treem dikke mensen sneller groeit dan andere gewichtscategorieën. Sturm verwacht dat deze ontwikke ling ingrijpende gevolgen kan hebben voor de Amerikaanse gezondheids zorg. Het betekent dat meer mensen behandeld moeten worden voor bij voorbeeld diabetes en hart- en vaat ziekten. Ook heeft de toename van ex treem zwaarlijvige patiënten gevolgen voor de ziekenhuisinrichting. Steeds meer dikke mensen in de VS. Foto's: AP/Ron Edmonds Brancards steviger Amerikaanse ambulances hebben bijvoorbeeld steeds vaker te maken met patiënten die te zwaar rijn om vervoerd te worden met normale brancards. Mensen die zwaarder rijn dan 225 kilo kunnen niet ver voerd worden met de 'standaard' brancards en stretchers waar de meeste ambulances nu mee rijn uitgerust. Om de problemen op te lossen met het toenemende aantal te zware patiënten worden nu brancards gefabriceerd waarmee tot 295 kilo kan worden getild. De huidige brancards kunnen vaak niet alleen het gewicht van patiën ten niet aan, maar rijn ook te smal voor extreem dikke mensen. In ver scheidene staten in de VS rijn am bulancediensten begonnen met het gebruik van bredere brancards waarmee ook extreem zware men sen vervoerd kunnen worden. Het ambulancepersoneel klaagt echter dat hele dikke mensen wel iswaar op de nieuwe brancards passen, maar dat deze bijna onmo gelijk te tillen rijn. Met grote regel maat moet de hulp van extra per soneel worden ingeroepen om zware patiënten naar een zieken huis te vervoeren. Vooroordelen Wie rijn goede imago hoog wil houden kan beter niet in het gezel schap van dikke mensen worden gezien. Dat blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Liverpool. Voor het onderzoek, uitgevoerd door psychologen, werd de reactie gemeten van 144 vrouwen op twee foto's: een waarop een mooi gekle de, dunne man naast een slanke dame staat, en een waarop dezelf de man naast een zwaarlijvige vrouw staat. De man naast de dik ke vrouw werd aanmerkelijk nega tiever beoordeeld. Hij werd 22 pro cent vaker beschreven als triest, passief, vormloos, depressief, ge notzuchtig, zwak, onbeduidend en onzeker. „Het laat zien dat mensen niet alleen negatieve opvattingen hebben over dikke mensen, ma iai ook over iedereen die met hen la gaat", aldus onderzoeksleider Ji a- son Halford. Bierbuik Andere Britse wetenschappers hebben de hardnekkige mythe jr; gronde gericht over de relatie tL sen bier drinken en de buikom-isn vang. Bier blijkt helemaal geen (r bierbuik te veroorzaken, zo mep onderzoeker Martin Marmot v$ University College London. !pl; Een groep wetenschappers dieite fenomeen bierbuik wilde onde( zoeken, ging uit van de geijkte ideeën dat veel bier onlosmakef verbonden is aan de buikomvaj „Maar we vonden dat er weinii echte bewijzen voor zijn in de v tenschappelijke literatuur", al<^|| Marmot. Om de zaak diepgravend te on zoeken, vertrok het team naar t chië dat claimt de hoogste biere sumptie per hoofd van de bev<' king te kennen ter wereld. Ondj zoek onder een groep van bijn 2000 mensen leidde tot de opnDR, kelijke conclusie dat er geen n® menswaardige relatie bestaat tjler sen bierconsumptie en bierbuie: Sterker nog: vrouwen die bier Üe plachten te drinken, wogen ov^in hele linie genomen minder daipec vrouwen die helemaal geen bi® w dronken, anp-ap >rei De teleurstelling is tastbaar, als blijkt dat ik het ben. Een verwijtende blik. Zijn twee helgroene ogen die me wantrouwend in de gaten houden. Zij kijkt quasi on geïnteresseerd weg maar aan haar houding te zien, staat ze op scherp. Ik ben duidelijk de indringer hier, maar tijdelijk wel de baas in huis. In hun ogen waar schijnlijk ook degene die het baasje heeft doen ver dwijnen en ongevraagd de macht overneemt. Ze heeft het me zelf gevraagd hoor,begin ik beledigd het gesprek. Geen reactie. 'Jullie zullen de komende drie dagen echt met mij genoegen moeten nemen. Jullie willen toch eten...The magic word. Of ik al dan niet geaccepteerd zal worden, is van latere zorg, ze staan al bij hun bakje. Ik heb niks met katten, maar wel wat met het baasje van deze twee. Ze wilde dolgraag een weekendje naar haar zus en voor iemand met dezelfde breekbaarheid en leeftijd als het antiek waarmee haar huis vol staat, is dat een hele onderneming. Dat er iemand de katten verzorgt en ze gezelschap houdt, is dan een hele ge ruststelling. Ik vind hetgeen ramp om drie dagen in de PC Hooftstaat te wonen, maar aan het eerste con tact met mijn huisgenoten te merken, zou dat het nog wel eens kunnen worden. Daar hebben ze redenen voor. Ze zijn eenkennig, hebben zelfs een hekel aan elkaar en zitten op dieet. Er heerst daardoor per defi nitie spanning en honger. Gezellig dus. Er is ook een steegpoes. Daar hebben Saartje en Jacob weinig last van, behalve dat er elke dag een blikje Whiskas adult care paté met rundvlees uit de kast getoverd wordt, in schril contrast met hun smakeloze dieetbrokjes, en het in hun beleving goddelijke bakje via de achter deur verdwijnt. Als het goed is. Want terwijl ik met een bak vol verboden vruchten op weg ben naar bui ten, gaat de telefoon. Om mijn aanwezigheid te be wijzen, is het handig om op te nemen, dus met het bakje onder mijn strenge bewaking spurt ik naar de kamer, waarbij ik de geboende houten vloer en de Perzische tapijten verkeerd inschat. De bak vliegt met me mee. Een explosie van Whiskasdrek en een gena deloze kiestoon in mijn oor. Twee katten die als hon gerige leeuwen dreigend op me afkomen. Het spul zit overal, er druipt een klodder over de wang van het houten Mariabeeld uit achttien-zoveel. 'It's a miracle!' zie ik ze denken, terwijl ze gulzig om me heen draai en. Van de muur glijden wat plakkerige klontjes naar beneden, op de stoel, onder de stoel, op, in de stoof, tussen de kieren van de houten vloer en in mijn haar. Oööhveral stijgen de stinkende dampen van katten voer op. Ik hoop alleen maar dat ze geen videobewa king heeft. Na een ranzig heen en weer geren met een duizend- dingen-doekje, besluit ik dan de katten vrij spel te ge ven. Ik stijg acuut in aanzien. De steegpoes komt niets tekort zie ik, als ik even later een nieuwe poging waag. Hij heeft het voor het kiezen uit een serie wach tende bakjes. Liever dus een zwerfkat dan een huiskat die uit bezielende verzorging op dieet is gezet. Een thuiszorgcliënt van mij had ook een stel aanloopkat- ten. 'Ze weten me toch te vinden, hè,' zei ze, terwijl ze liefkozend d'r schrale pensioentje in fijngeprakte vlees- en vissmurrie voor de deur uitstalde. Sure, alsof er een Lonely Planet reisgids voor katten bestaat, waarin alle gratis vreetadresjes staan beschreven. Een kat loopt niet aan, een kat haal je aan. Volgevreten zijn de katten binnen enigszins tot beda ren gekomen, totdat opnieuw de pleuris uitbreekt omdat Jacob op Saartjes plek bij de kachel is gaan liggen en zij hulpeloos rondjes blijft draaien. 'Kom op, meid, dat kan je toch wel zelf rege len. Doe eens een beetje kattig...Maar met hangende pootjes verdwijnt ze naar boven. De lol is er voor Jacob dan al snel af. Voor mij ook. Na twee dagen Saartje van de ene uit de andere penarie te halen, zeven uur s'ochtends door twee hongerig mauwende J katten uit bed gejaagd te worden, voorde F katz'n staart gezellig thuis te zijn, katten-1 haren in mijn thee en op mijn kussen, c brandende blik van Jacob als ik me uitsta te kleden, het verstoppen van elke vorm m van voedsel en ze toch blijven betrappen op het opentrekken van kasten. Ik ruik kat, kattenvoer of kattenbak, zelfs als ik het huis even ontvlucht. Vroeger viel ik in katzwijm bij het zien van een snoezig poezenkopje en leek het me geweldig er eentje te hebben als ik op mezelf zou wonen. Nu weet ik één 1 ding zeker: voor mij nooit een kat. Ik heb genoeg aan deze kater... Reageren? reacties_op_column@hotmail.com |ee ge< md l latt idt de

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2