Seefeld trekt 'ongelovigen' over de streep TOERISME Limburgs eerste spoorlijntje jubileert Duizenden treinfreaks verwacht op feestweekeinde in Valkenburg HOC 303 VRIJDAG 24 OKTOBER 2OO3 door Rob van den Dobbelsteen Langlaufen op het ritme van je adem, op het kloppen van je hart Het kwam door Hannes. Dat het langlauf-web rond Seefeld met gemak kon wedijve ren met de mooiste parkoersen in Scan dinavië. Maar we geloofden hem niet. Een mooie maandagochtend, begin maart. Blauwe hemel, dikke laag sneeuw en tientallen door het land schap golvende langlaufsporen. Toch eh... toch maar weer eens een keertje proberen? Een kwartiertje later al, zijn de potlood-dunne latjes onder de schoentjes geklikt Om er de rest van de week alleen 's nachts nog onder vandaan te gaan. Vijftien jaar lang alle loipes gemeden. Maar dan beland je in Seefeld. Ga nooit af op slogans als Kom naar 's Werelds Mooiste Langlaulparadijs. Ze ker niet als dat volgens de VW-folders in de Alpen ligt De ware skicrosser immers trekt naar Scandinavië. Waar de ruige, ongeprepareerde routes zijn gemarkeerd met sparrentakken. Waar het nog stil is. Waar niet op een heilin kje meer of minder wordt gekeken. Waar je voor je Odyssee door de sneeuw een rugzak vol leeftocht moet meenemen. Omdat pleisterplaatsen er zo zeldzaam zijn. Het kwam door Hannes, Hannes Noirz. We kenden hem van een onver getelijke zomervakantie. Toen hij ons per mountainbike door de bergen rondom Seefeld voerde. En in elk bos, op elke weide en langs elk bergmeer had geroepen dat 'hier in de winter een loipe liep'. En dat we die eigenlijk ook eens moesten proberen. En dat het reusachtige, rondom zijn dorp ge weven langlauf-web met gemak kon wedijveren met de mooiste parkoersen in Scandinavië. Maar we geloofden hem niet Op die maandag in maart gingen we uiteindelijk toch door de knieën. Niet omdat Hannes zo aandrong (daarvoor was hij tenslotte verhuurder van ski- materiaal), maar omdat de vers getrok ken sporen er na een nachtje sneeuw zo allemachtig mooi bij lagen. En het 'toch wel' een leuke afwisseling leek na drie dagen alpine-skiën. De eerste ki lometers richting Mösem verliepen nog wat krakkemikkig. Wat wil je. Geen coördinatie tussen armen en be nen, geen ritme op de hellingen om hoog, geen balans op de hellingen om laag. En dan was dit nog maar een 'ro de' route, een middelzware. Hadden we als warming up niet veel beter de 'blauwe', de vlakke richting Giessen- bach kunnen nemen? Maar zie, nog ruim voor de Seewal- dalm al, kwam langzaam maar zeker watje 'het gevoel' zou kunnen noe men. Langlaufen op het ritme van je adem, op het kloppen van je hart Gek, plotseling lijk je de hele wereld aan te kunnen. En pakje na 'Mösem-Loipe' van zes kilometer, diezelfde ochtend ook nog 'even' de vijf kilometer lange 'Auland-Loipe'. Omdat hij, volgens de uit folders gehaalde gegevens, zo'n mooie 'Herausfoderung' zou zijn, zo'n mooie uitdaging voor de betere lang laufer. Waartoe een laaglander die re gelmatig op de racefiets zit en in lang vervlogen tijden in een redelijk fors Overal lokkende loipen, zoals hier de po pulaire 'Mösern'. Foto's: GPD/Rob van den Dobbelsteen tempo door de loipes suisde, zich al vlug rekent. Een ernstige vorm van zelfoverschat ting, naar al rap bleek. Steil omhoog was nog niet eens het grootste pro bleem; steil omlaag met daarin (snaaks verborgen tussen de bomen) een haakse bocht, helaas wel. Natuurlijk, de techniek was bekend. Eén van de ski's bij een afdaling dwars-remmend naast het spoor zetten, voorkomt al te heftige valpartijen. Alleen: de snelheid raakt eruit Wat knap vervelend is als je - eenmaal op het diepste punt belandt - weer naar boven moet Uitgeput, is een groot woord. Maar terug in het dorp werd wel onmiddellijk het vol in de zon liggende tenas van restaurant Wetterstein opgezocht Nooit smaakte een Orangenpunsch lekkerder. Kaspressknödelsuppe Maar juist vanaf het hoge Wetterstein heb je zo'n schitterend zicht op de lok kende loipes. 'Als we vanmiddag nou eens op ons dooie akkertje nog een keer de Mösern pakken?', zeiden we tegen elkaar. De volgende morgen al waren we zo door het dolle, dat we het gevecht aangingen met een deel van de 'Otympia' en weer twee dagen later namen we op aanraden van Hannes Noirz bij de brandweerkazerne de postbus naar de Wildmoosalm om vandaar via de Lottenseehiitte, de Wïldmoossee en de golfbaan terug te glijden naar Seefeld. Wat nou lan^auf- en-in-Scandinavië-is-mooier? Bijna helemaal alleen in de stille, stille Al- penbossen met daarin - precies op tijd - altijd wel weer een uitgaanderij waar Kaspressknödelsuppe op de kaan staat Of - vooral niet te vergeten - Kai- serschmarm. Kom daar in het hoge noorden eens om? Daarbij; in Seefeld kan ter onderbre king van al dat extra-sportieve gesjouw nog prima worden geskied (alpine) ook. Het lijkt niet veel, die dertig kilo meter aan pistes, maar ze mogen er warempel wel zijn. Of het nu om het Seefelder Joch (Rosshütte) gaat, de Harmelekopf of de Gschwandtkopf. De eerste twee zijn door een hoog over het Hermannstal zwevende kabelbaan met elkaar verbonden; de Gschwandt kopf ligt separaat aan de andere kant van het dorp. Die laatste berg lijkt geschapen voor gezinnen met kinderen. Ga maar na: de hoofdpiste terug naar het dorp, is zó breed dat je desnoods op dertig manieren naar beneden kimt, langs de Brennerköpflift rechtsboven ligt een ideaal oefenhellinkje en bevallig slin gerend tussen de bomen door, fladde- In het autovrije centrum van Seefeld wordt de sneeuw aan de kant geschoven, niet geruimd. ren dan ook nog niet al te moeilijke pistes naar zowel Auland als Mösem. 'Seefelds mooiste' echter, ligt op de Harmelekopf. Het is tegelijk ook de pittigste: iets meer vier kilometer afda len bij een verval van 700 meter. Een verrukkelijk toetje aan het eind van de dag, als de zon recht voor je achter de bergtoppen zinkt. Treintje Het grootste skigebied ligt onder het Seefelder Joch, dat in eerste instantie wordt bediend door een treintje. Een kabelbaan, één stoeltjeslift en vier sle pers maken het gebied vervolgens veel uitgebreider dan het op eerste gezicht lijkt Maar dan nog: zou het daar eens een keer al te druk worden, dan vormt het enorme langlaufgebied dus een uitstekend alternatief. Of de drie ijsba nen. Of het Olympische zwembad. Of de speciale kinder-sleehelling, waarop een opa wiens gezicht de kleur heeft van een tekort op de gril gelegen ham burger misschien wel de grootste lol heeft. Totdat hij zich met een nood- vaart in de afsluitende sneeuwrand boort 'Scheisse!', roept hij. Wintersport totaaL FEITEN&CIJFERS Afstand vanaf Amsterdam: 970 kilometer. Auto: Frankfurt - Nümberg - München - Carmisch- Partenkirchen - Seefeld. Trein-. Seefeld heeft via de Karwendelbahn een rechtstreekse spoorverbinding met het station van Innsbruck. Vliegen: Het vliegveld van Innsbruck ligt op 21 kilometer. Vandaar per openbaar vervoer (onder meer per postbus) naar Seefeld. Hoogte: 1180 - 2074 meter Wachttijden: Alleen in het weekeinde. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 30 kilometer (niet aaneengesloten) Moeilijkheidsgraad: Licht tot middelzwaar. Kinderopvang: Ja. Kinderen van 4 tot 10 jaar van 10.00 tot 16.00 uur, inclusief lunch in de Schikindergarten. Prijsindicatie: 5 dagen 169 euro. Langlaufmogelijkheden: 250 kilometer, voor een groot deel aaneengesloten. Snowboarden: Vooral op de Rossboden (half pipe vlak bij de Rosshütte) goede mogelijkheden. Verdere sportieve ontspanning: Kunstschaatsen, curling, sleetjerijden, parapente, wandelen (80 kilometer, de meeste routes beginnen bij de springschans), zwemmen, Turks bad, sauna, tennis, squash, indoor golf (alle in het sportcentrum), bowlen, sneeuwschoenwandelen. Prijspeil: zesdaagse skipas 147 euro (16-17 jaar: 135 euro, kinderen tot en met 15 jaar: 88 euro). Wie alleen in Seefeld blijft, kan i- of 2-daagse passen (respectievelijk 28,50 en 55.00 euro) of puntenkaarten (37 euro) kopen. Bijzonderheden: De Gastekarte (wordt gratis uitgereikt aan elke gast die meer dan twee nachten in Seefeld blijft) geeft recht op gebruik van het Loipe-net alsmede de dorpsbus. Ook kan met de kaart korting worden verkregen bij het huren van ski's. Nadere informatie Uriaubsregion Seefeld, Klosterstrasse 43, A-6100 Seefeld (Tirol), tel. 0043 5212 2313, internet www.seefeld.at In Nederland: Oostenrijks Toeristenburo, tel. 020 4684 793 of www.austria-tourism.at REISBERICHTEN Nieuwe baas TUI Annemie Brackx wordt per 1 januari aanstaande hoogste van TUI Nederland - marktleider met merken als Kras, Arke, land International, Robinson en Fit. Zij wordt de opvolger Louis Frankenhuis. Mevrouw Brackx, dochter van de Belg JetAir-oprichter Gerard Brackx, leidt sinds november vorij de hotelinkoop voor alle deelnemende World of TUI tourc tors. Deze week treedt zij toe tot de raad van bestuur va Nederland om per i januari de algehele leiding over te nerr 0 Avontuurlijke fietsreis Het Amsterdamse Bike Tracks is een van de specialisten c gebied van fietsvakanties en dan met name voor de meer a tuurlijk ingestelde toeristen. De organisatie biedt reizen naar onder meer de Baltische staten, Mongolië, China, Ecu Bali/Lombok en Suriname. Op zaterdag 1 november is er ee zigersmiddag. Tussen 14.00 en T7.00 uur hebben geïnteres den gratis toegang in Sportcentrum de Pijp aan de Lizzj singhstraat 88 in Amsterdam. Informatie: tel. 020-662.854 Uienfeest Een feest om te janken speelt zich op 24 november af Zwitserse hoofdstad Bern. De jaarlijkse 'Zibelemarit' is groot volksfeest waarbij alles om uien draait. Tienduizend lo's uien en knoflook zijn in kramen uitgestald, vaak in k zinnige strengen gevlochten. Natuurlijk zijn overal uientaa ensoep en uienmoes te koop. De historie van het feest ga rug naar 1405. Toen bijna de hele stad door een brand wa woest, kregen dc Berners veel hulp bij het opruimen, voor inwoners van Fribourg. Als dank kregen die het recht om aan elke herfst hun uien op de markt in Bern te verkopen. Q SkiSwiss-weken De SkiSwiss-weken gelden in Zwitserland al jaren zo'n bee de officiële start van het wintersportseizoen. Van oorspror het de weken waarin de skischoolhoofden worden bijgesc en aansluitend tijdens speciale gastencursussen het gelee de praktijk kunnen laten brengen. Jaarlijks gaat SkiSwiss >j een andere wintersportplaats. Ditmaal valt Zermatt in het lis de eer te beurt. De eerste week is van 30 november tot K vember, de tweede van 6 tot 13 december. Er worden arr menten aangeboden met onder meer overnachting, skip begeleiding door een instructeur. Prijs per persoon vanaf rekend zo'n 1150 euro. De reis is er niet bij inbegrepen. Infi tie over het programma: tel. 0033 82315000, of www.s ports.ch Q Q Europa Sportregion Ook in Oostenrijk start het winterseizoen met speciale menten. Van 5 tot en met 12 december is in de Europa Sj gion (Zeil am See en Kaprun) het Intersport-festival. Er zijn dan zesduizend ski's en snowboards beschikbaar om e< proberen. Na de actieve sport kan een grote muziekpartij internationale live acts worden bezocht Saalbach-Hinterg opent het seizoen met Rave on Snow 2003. Zowel op het ly| plein als op de 2095 meter hoge Schattberg zijn rave-part ar formatie: www.sa Izbu rgerla nd .com Q Winter bij Disney In Disneyland Resort Paris is het de komende maanden, acht de werkelijke weersomstandigheden, volop winter, november tot en met 4 januari zijn er in beide themapar lerlei extra activiteiten die met de winter en vooral de kt hebben te maken. Zo is Main Street bedolven onder hebben Disneyfiguren hun eigen kerstboom versierd, nieuwe kerstparade te zien en wordt in het Studios Disneyfiguren, een muziekband en zangers volop kerst g Blikvanger in Disneyland Park is een 25 meter hoge kersl met zevenduizend lichtjes. Sommige activiteiten staan op het programma. Informatie: www.disneyland.com iral de k< B der de srT^ sierd, is f jdios Parf Tallinn nonstop Estonian Air voert vanaf 27 oktober rechtstreekse vluch A tussen Amsterdam en de Estlandse hoofdstad Tallinn. De ten zijn op maandag, woensdag en vrijdag. Er wordt ge met een Boeing 737-500. Q Rl Bier igd Andorra Het prinsdom Andorra groeit in populariteit bij de wint mI ters. Het tussen Frankrijk en Spanje ingeklemde land t^aa skigebieden met samen ruim 170 skipistes. Andorra-spl00^ Sunski heeft alweer voor de zestiende maal een broch#0'11 mengesteld met reizen naar het belastingvrije en da^e laaggeprijsde dwergstaatje. De gids kan worden aangek via tel. 0547-26.00.50. Informatie: www.sunski.nl itill de h< risi< chi; door Gerard Chel Het was in oktober 1853 de der de spoorverbinding die in Ne derland werd geopend, de lijn Aken-Maastricht. Door een Duitse onderneming weliswaar, maar toch. En het station van Valkenburg is met 150 jaar het oudste, nog in gebruik zijnde, van ons land. Kortom, Zuid- Limburg viert dit weekeinde een feestje, maar de rest van het land mag ook komen. Graag zelfs. Voorbarig", oordeelde Koning Willem I in 1835 en de delegatie uit Aken die in Maastricht wilde komen praten over de aanleg van een spoorlijn tussen beide steden, mocht de stad niet in. Nederland had het veel te druk met opstandige Belgen, die door Limburg - vesting Maas tricht uitgezonderd - werden bijgestaan. Koning Willem II steunde later de plannen wel, maar de Twee de Kamer oordeelde ook toen ah Limburg was te ver weg en de spoorlijn was uitsluitend van regionaal belang. Uiteindelijk ging pas in 1847 letterlijk de eerste spa de grond in en op donderdag 20 oktober 1853 reed de eerste trein over het baanvak. Voor Zuid-Limburg een ge beurtenis van formaat, zo blijkt uit het jubileumboek dat Mi chel Dreuw over de spoorlijn heeft geschreven. Alle hoog waardigheidsbekleders 'in vol ornaat' zijn in alle vroegte pre sent op het station van Maas tricht, 'dat prachtig is versierd'. Muziekgezelschappen en schutterijen fleuren de boel op en 'duizenden nieuwsgierigen slaan het stoompaard met zijn stalen hoeven gade', 's Avonds is het feest op het Vrijthof: mastklimmen, koekhappen, pa lingtrekken, paardenrennen, brooduitdeling aan de armen en bier tot 12 uur die nachL Het succes van de spoorlijn laat zich tekenen als het Limburgse heuvellandschap zelf: met pie ken en dalen. In 1898 namen de Staatsspoorwegen het Neder landse deel over. Twee Wereld oorlogen, de aanleg van het 'miljoenenlijntje' tussen Sim- pelveld en Kerkrade en later de aftakking van Schin op Geul naar Heerlen, afnemend belang van de kolenmijnen en teruglo pend goederen- en personen vervoer leidde langzaam maar zeker de ondergang in. De bijl viel in 1992. Wie van Aken naar Maastricht wil, en omgekeerd, moet nu via Heer len en Herzogenrath. De Zuid- Limburgse Stoomtrein Maat schappij (ZLSM) heeft de ex- nu toeristen over het traject. ploitatie van een groot deel vanStation Valkenburg, dat ook in de lijn overgenomen en rijdt 1853 de loketten opende, is nog met stoomlocs en overige oude steeds in gebruik en is daarmee treinstellen als de Schienenbus het oudste NS-station dat dienst doet Het lag en ligt aan de oorspronkelijke lijn en wist zich te handhaven, samen met het stationnetje van Schin op Geul, waar later de (nu in ge bruik zijnde) aftakking naar Heerlen zou komen. De Valken- burgse bierbrouwerij De Leeuw was indertijd zo gebaat bij de spoorlijn, dat de brouwer vanaf het bedrijfsterrein een weg liet aanleggen naar het station en eigen bierwagons liet bouwen. Een deel van deze weg is nu op rijlaan naar de fabriek en de bierwagons zijn in miniatuur vorm als jubileumgeschenk te koop. Feest Dezer dagen wordt in Valken burg op uitbundige wijze stil gestaan bij het 150-jarig jubile um. Uiteraard staat de trein daarin centraaL De belangstel ling is groot en verschillende onderdelen van het program ma, zoals enkele arrangemen ten en speciale ritten met de stoomtrein, zijn reeds uitver kocht Duizenden treinfreaks worden in het Geuldal verwacht en veel lege hotelkamers zijn er niet meer. „Valkenburg zit weer eens gezellig volzegt initia tiefnemer Wim Göbbels, daar mee doelend op het dalend toe risme naar zijn stad. Zo mag iedereen zaterdag en zondag met de speciale Rail card onbeperkt én op uiteenlo pende wijze ritjes maken met stoomtreinen, waaronder de Met stoomloc 1040 door het Limburgse landschap. Duitse Adler. En tussen Schin op Geul en Valkenburg rijden historische bussen. Genoemde brouwerij laat op het bedrijfs terrein andere oude vervoer middelen als vrachtauto's, bus sen en personenauto's zien. Diezelfde Railcard geeft gratis toegang tot de internationale modelspoorbanenshow Eure- gio-RailExpo, die op tien ver schillende locaties wordt ge houden en waar behalve mo delbanen ook stands staan van bij voorbeeld Trix en Marklin, welke laatste in Valkenburg voor het eerst in ons land zijn Harry Potter-trein presenteert Om het geheel op eenzelfde wijze als 150 jaar geleden op te fleuren zijn diverse dweilorkes ten ingehuurd die volgens een strakke dienstregeling langs de horecazaken trekken. Maar let op: alleen bij die cafés die het jubileumfeest hebben paai sord. Zegt Göbbels: „Efaar 1 er hier in Valkenburg tin ji rond die denken dat ahker zelf gaat Zo werkt het 1 onz lit a Euregio-RailExpo op zkat z van 10 tot 17 uur op fa feit ties in Valkenburg. Efrlgrot to (volw.), 2 euro (t/m ar g< 65+). Speciale weekeintjk, r treekaart 6,50 euro i'oudin euro (t/m 12 jr.); Railciand euro (volw.), 8 euro (7ïn te en 65+), incl. entree Ever I RailExpo. Busvervoergisi voor hele dag onbeperhtüli informatie voorverhde t( 0900 9798 1 pergesfolitii www.l50jaarspoorlijrie in maastricht.nl. udin; Informatie verkoop Irust: stoomtreinen en hety'iflt dc boek: www.zlsm.nl, fehdeli 544.00.18. jstru Br mi an d< De Duitse Adler, nog tot eind deze maand te zien in Valkenburg. Foto: ZLSM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22