Hyundai zit weer in de lift; 'Amerikanen' verliezen thuis steeds meer terrein show Hybride Lexus in de steigers op Tokyo- Citroen C2 eigenzinnig en stoer HU Lexus LF-X. Batavus Loekie 100% ser •meer dan 100 mode topkwaliteit in tweewie Nieuwe opzet rallyopleiding zandvoort - Rensportschool Zandvoort en Rally Company gaan samenwerken aan een nieuwe rallyopleiding. Naast vier theorie-avonden zijn er vier praktijkdagen: twee op het Cir cuit Park Zandvoort, een dag op een onverhard circuit en een slotdag op en om het Duitse vliegveld Niederrhein. De oplei ding start zaterdag 17 januari 2004 en de kosten bedragen 745 euro. Meer info op www.rsz.nl of www.rallycursus.nl 'In 2004 maakt CM Europa winst' Detroit - De Europese divisie van General Motors gaat vol gend jaar zwarte cijfers schrij ven. De eerste winst sinds 1999 is te danken aan de nieuwe Opel Astra en kostenbesparin gen. zegt vice-president Brow ning. Het verlies in dit jaar valt volgens hem hoger uit dan de verwachte 200 miljoen dollar. Samenwerking Mercedes/Armani utrecht - Mercedes-Benz gaat samenwerken met het Milanese modehuis Armani. Het geza menlijke project is de CLK Gior gio Armani Design Car met hoogwaardig leer en aparte kleuren. Mogelijk komt een be perkte oplage van deze trendy auto ook in Nederland op de markt, aldus Mercedes. Weg&Wiel VW bouwt nieuwe fabriek in Mexico leusden - Autoconcern Volks wagen begint eind dit jaar met de bouw van een fabriek voor de productie van zware vracht wagens en bussen in Mexico. Het bedrijf moet in de zomer van volgend jaar gaan draaien met onderdelen die worden aangevoerd vanuit de VW-vesti ging in het Braziliaanse Resen- de, aangevuld met in Mexico geproduceerde onderdelen. VW streeft naar een productie van 2000 wagens in 2006. KALENDER OKTOBER t/m 25 The European Road Transport Show 2003, Rai, Amsterdam. www.roadtransportshow.nl t/m 5/11 Tokyo Motor Show, Tokyo. Japan. 24-26 Spoor- en station jubileum, Valkenburg. 25 Zandvoort 500, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 25-26 Auto-Moto-Italia, Euretco Expocenter, Houten. i035 6836 990. 'www.auto-moto-italia.nl 26 Ruilbeurs AMC, Hotel Mer- cure, Amsterdam. 020 6413 082. 'Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507. 2003 PA Haarlem, •of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. amsterdam/gpd - Citroën werkt met succes aan herstel van de eigen identiteit. Na de eigenzin nig gestileerde C3 en de leuke open C3 Pluriel, staat er weer een nieuwe kleine auto met een heel eigen smoel klaar. Hij heet C2, ziet er voor een kleintje een beetje stoer uit en heeft vooral technische overeenkomsten met de C3. Maar toch is het veel meer dan een 3-deurs versie daarvan. Citroën heeft slim gebruikge maakt van de platfomf-tech niek, waarbij bodemplaat, wiel ophanging en crashstructuur met meerdere auto's gedeeld kunnen worden. Want na de C3 en de C3 Pluriel staat ook de C2 op hetzelfde platform. Het is echter wel flink ingekort om er ook een echt kleine auto van te maken. De wielbasis is met 2,31 meter liefst 15 centimeter kor ter dan die van de C3. Alles bij elkaar is de C2 3,67 meter lang. Toch zit je achterin nog best re delijk, als je niet al te lang bent. Dat komt door de twee aparte, verschuifbare stoelen. Zo kan men de kofferruimte iets ver groten of verkleinen. Overigens is die ruimte gemakkelijk te be laden, omdat het bovenste deel van de klep naar boven opent en het onderste deel naar bene den klapt In de onderste klep zit nog een afsluitbaar vak voor kleine spulletjes. De aantrekkelijke kleine zus van de C3 heeft een eigen identiteit. Foto Citroën De C2 deelt bijna alle motoren met de C3: 1.1, 1.4 en 1.6 benzi ne en 1.4 diesel. Met de sterkste benzinemotor (110 pk) is de au to best sportief, maar helaas wordt hij alleen met Senso- drive-versnellingsbak geleverd, waarbij de koppeling automa tisch wordt bediend en de ver snellingen met 'flippers' aan het stuur. De bak schakelt veel te langzaam en dat kost in de sprint van 0 tot 100 zeker an derhalve seconde. Jammer van die misser, want de C2 is verder een opmerkelijk prettig rijdende auto met een heel complete uitrusting. Elke door Peter Lodewijks Lexus is voor het Japanse moederbe drijf Toyota puur een exportmerk. Het werd in 1989 opgericht in Noord-Ame- rika met als visie het nastreven van perfectie. Inmiddels wordt Lexus alom geprezen als topmerk en zijn de ko pers zeer tevreden. In Nederland is het een bekende verschijning en in de Ver enigde Staten zelfs een zeer goed ver kopende fabrikant. Gek genoeg worden op de Japanse markt geen Lexus automobielen ver kocht. Dit gaat vanaf augustus 2005 echter veranderen. Hoewel Japan ty pisch een markt is voor kleine auto's ziet Toyota ook in eigen land mogelijk heden voor de luxe dochter. Naar aanleiding van dit feit presen teert Lexus op de vandaag begonnen Tokyo Motor Show twee opvallende conceptauto's: de LF-S en LF-X. Eerst genoemde is een studiemodel op basis van de vierwielaandrijver RX, maar dan als hybride. Deze 5-persoons con ceptwagen heeft een aandrijfsysteem op basis van een 8-cilinder benzine motor en een krachtige elektromotor. Vandaar de aanduiding hybride. De LF-S is een auto voor de toekomst die de nieuwe visie van Lexus met be trekking tot het begrip luxe tot in de kleinste details in combinatie met zui nig rijden in praktijk moet brengen. Toch zal het volgens de fabrikant niet bij dit studiemodel blijven. Lexus wil nog voor het einde van 2004 als eerste merk een suv (sports utility vehicle of wel luxe terreinwagen) met hybride aandrijving in gebruik nemen. De andere conceptauto LF-X is een zo geheten crossover, een soort combina tie van verschillende carrosserietypen. Maar hij is toch het best te omschrij ven als een sportieve stationwagon. Volgens Lexus combineert deze auto de kracht van een suv en de verfijning van een sportsedan. Dit samen vormt het concept voor een nieuwe generatie Lexus-automobielen. Deze station- Lexus beschikt over een 4.3 liter V8 benzinemotor en vierwielaandrijving. De 37ste Tokyo Motor Show duurt tot en met 5 november. (advertentie) Van onze correspondent Ans Bouwmans De grootste Amerikaanse auto fabrikant General Motors (GM) zag zijn winst op het maken van auto's fors teruglopen het afge lopen kwartaal. Nummer 2 Ford wist opnieuw geen winst te ma ken met deze kernactiviteit. Ook de nummer drie in de VS, Chrys ler, heeft het moeilijk. De 'Grote Drie' uit autostad Detroit moe ten terrein prijsgeven. Zelden is er in de Verenigde Staten zo enthousiast gestunt als in de afgelopen twee jaar. Koop een auto en krijg duizen den dollars cash terug! Nul pro cent rente op alle modellen uit 2003! De Amerikaanse autofa brikanten GM, Ford en Chrysler hebben hun nieuwe auto's zo agressief aan de man gebracht, dat tweedehands 'Amerikanen' nu nog verder in waarde zijn gedaald. Dit in tegenstelling tot Japanners of Europese auto's. Volgens gegevens van Autodata is er dit jaar 3.655 dollar per au to aan kortingsacties uitgege ven door de 'Grote Drie'. Des ondanks blijven de bedrijven uit autostad Detroit marktaan deel verliezen en rukken bui tenlandse merken op. In augus tus zaten GM, Ford en Chrysler samen op 57,9 procent van de Amerikaanse autoverkopen, het laagste marktaandeel ooit. Het tekent het dal waarin de Ameri kaanse fabrikanten terecht zijn gekomen. De 'Big Three' kam pen met toenemende concur rentie van buitenlandse merken op hun thuismarkt, overcapaci teit, hoge pensioen- en ziekte- kostenlasten en hoge reorgani satiekosten. De Amerikaanse autofabrikan- ment snel ingehaald door met lichtere modellen te komen die het goed doen bij de 'voetbal moeders' in de buitenwijken. Zelfs de pick-up, dat typisch Amerikaanse voertuig, hebben de Japanners nu in hun vizier. Al die Honda's en BMWs wor den bovendien voor een groot deel in de VS geproduceerd. Maar liefst 85.000 Amerikanen werken voor niet-Amerikaanse autowerkgevers, dat is meer dan het hele personeelsbestand van Chrysler. De 'buitenlanders' weten effici ënter te produceren en hebben ook minder financiële ballast dan hun Amerikaanse concur renten. GM, Ford en Chrysler zitten met een pensioengat, omdat het belegde vermogen van de pensioenen in waarde is gedaald. De traditionele autoin dustrie heeft een hoge organi satiegraad, maar bij de nieuw komers hebben de vakbonden geen voet aan de grond gekre gen. Die fabrieken liggen vaak in het arme zuiden en Alabama heet inmiddels Detroit Zuid te zijn. GM, Ford en Chrysler proberen hun zaakjes op orde te krijgen. Ze hebben in september een akkoord gesloten met vakbond United Auto Workers, dat hen de mogelijkheid geeft 50.000 banen te schrappen, zo'n tien fabrieken te sluiten en de lonen te bevriezen in de komende vier jaar. Analisten betwijfelen of dat genoeg is om het verlies aan marktaandeel te stoppen. CSM Worldwide denkt dat de Grote Drie zullen inkrimpen met 1,6 procent per jaar tot 2008, zo staat in hun meest recente voorspelling te lezen. Journalis te Maynard verwacht dat er te gen het eind van dit decennium van de 'Grote Drie' geen sprake meer is. Dan zijn er nog maar twee, voorspelt ze. ten wisten in de jaren negentig flink te scoren in de VS met hun minivans (kleine ruimtebusjes), suVs (grote jeepachtige perso nenwagens) en pick-up trucks. Benzineslurpers die in Amerika -waar de benzine relatief goed koop is- goed aansloegen en vanwege hun formaat als uiter mate veilige of handige familie wagens werden gezien. Het succes trok de autobedrijven uit de puree waarin ze toen zaten. Volgens New York Times jour naliste Micheline Maynard ging dit echter gepaard met ver waarlozing van traditionele markten: de gewone personen wagen en de luxe auto. In haar onlangs verschenen boek 'The End of Detroit' betoogt ze dat de Grote Drie de Amerikaanse consument uit het oog verlo ren. Die wilden betrouwbare, mooi ontworpen modellen met de nieuwste toeters en bellen, en merken als Honda, Toyota, BMW of Volkswagen speelden daar handig op in. Dé luxe auto in Amerika heet al jaren Lexus in plaats van Lincoln. De Amerikaanse autofabrikan ten wilden vooral groot groeien en kochten her en der bedrijven op. Niet altijd met evenveel succes. Vorig jaar moest GM zo ongeveer zijn hele investering in Fiat afboeken. Ford kwam in 2001 in financiële problemen terecht, kondigde een grote re organisatie aan en hoopt dit jaar weer winst te maken op de autoproductie. De markt is groot genoeg: jaarlijks worden er 16 miljoen wagens verkocht in de VS en dat zal naar ver wachting oplopen tot 17,3 mil joen in 2008. Maar de concur rentie is immens. De komende drie jaar komen er maar liefst 248 nieuwe modellen op de markt, zegt CSM Worldwide, een bedrijf gespecialiseerd in prognoses voor de autoindu strie. Het grote probleem voor Ame rikaanse automakers is dat de consument zich ondanks zijn patriottisme niet meer verplicht voelt een Amerikaanse auto te kopen. Buitenlandse auto's zijn kwalitatief beter en hipper, of hebben althans dat imago. En de Europese en Aziatische fa brikanten hebben hun achter stand in het terreinwagenseg- Amsterdam - Hyundai draait be hoorlijk. In september heeft de Koreaanse autofabrikant de ver kopen met een kleine 14 procent zien groeien tot 170.996 stuks. De meeste auto's (122.455) gin gen naar het buitenland. Maar ook thuis in Zuid-Korea stegen de verkopen. Twee belangrijke succesnum mers van het huidige Hyundai zijn de 4wd Santa Fe en de Getz. De Santa Fe is vooral ge wild in de VS en Canada. De compacte Getz doet het in Eu ropa goed. In de eerste negen maanden van 2003 bedroeg de totale export 911.935 Hyun dai's, 18,9 procent meer dan vorig jaar. Alles bij elkaar komt Hyundai voor de eerste negen maanden op een totaal van bij na 1,4 miljoen auto's, 3 procent meer dan in dezelfde periode van 2002. In Korea is de verkoop van per sonenauto's in de maand sep tember met 7,9 procent geste gen naar 22.702 stuks. De best verkochte auto in Korea is de Hyundai Sonata, op de voei volgd door de Hyundai Elan Ook de bedrijfsauto's van H undai doen het goed in Kor De verkoop hiervan steeg m t 7,2 procent naar 15.284 exei plaren. Ook in Nederland is undai, dat zijn 25-jarig besta op onze markt viert, tevredi Tot nu toe verkocht het ma hier dit jaar 12.839 auto's, 3 procent meer dan vorig jaar Hyundai staat daarmee opi negende plek op de Nederla se ranglijst. Het is vooral de Getz die hiervoor de groei 1 het merk zorgt. In de komende jaren zal Hy dai Motor Company zich n sterker richten op toppresti in het World Rally Champio ship (WRC). Deze ambities de autosport sluit geheel de ambitie van Hyundai de grootste autofabrikan wereld te behoren. Een rijke eerste stap naar de onlangs gezet door de van een geheel nieuw kantoor voor het Hyundai World Rally Team. Bijna alles is Italiaans wat de klok slaat op de jaarlijkse Auto- Moto Italia, die dit weekeinde wordt gehouden in Houten. Bij na, want sinds twee jaar is de beurs ook toegankelijk voor niet- Italiaanse auto's, op voorwaarde dat het ontwerp van een Italiaan is en dat er weinig van zijn ge maakt. Aan deze criteria voldoet bijgaande Fiat 1100 TV Allemano Coupé uit 1954 zeker en het is ook nog eens een Italiaan, dus een graag geziene gast in het Euretco Expocenter te Houten. Moderne ontwerpers laten zich maar al te graag inspireren door het roemrijke verleden van de Italiaanse auto-industrie. En te recht, want de Italiaanse desig ners hebben in de loop der jaren heel wat kunstwerken op wielen voortgebracht. Ook de door ont werper Allemano getekende Fiat 1100 TV is in al zijn eenvoud een bijzondere auto. Allemano, die een klein carrosseriebedrijf in Turijn had, maakte van de ge toonde auto drie versies, die niet alleen uiterlijk van elkaar ver schilden maar ook qua techniek. Alle drie waren ze echter geba seerd op het snelste type 1100 dat Fiat in de gelederen had, de Sport, die was gebouwd op het succesvolle TV-chassis. Een unie ke auto dus, die men niet 1 zal tegenkomen op straatJ wel in Houten. Op de beul staan importeurs, tuning!" en andere commerciële h ven uit binnen- en buitenlf gespecialiseerd in Italiaani to's en motoren. Ook de 11 se merkendubs zijn aanw met hun favoriete modelij heden en verleden. En nat wordt het geheel omlijst ij Ie kraampjes met onderdi 'automobilia' zoals boekej ders en modelauto's. De b morgen en overmorgen c van 10-18 uur. Foto: Auto-Moto Italia Ook Porsche doet met zijn aansprekende wagens, waaronder deze suv Cayenne, goede zaken in de VS. Foto: Porsche C2 heeft zes airbags, stuurbe krachtiging, centrale portierver grendeling en een boordcom puter. De prijzen beginnen bij 11.750 euro en gaan tot bijna 17 mille voor de duurste diesel. (advertentie) Bij de Franse bandenfabri kant Michelin is de omzet in het derde kwartaal met 1,7 pro cent gedaald tot 3,8 miljard eu ro. Over de eerste negen maan den van dit jaar verminderde de omzet met 4,6 procent tot 11,15 miljard euro. tweewielers b Levendaal 76 Lekten Tel.: 071-513 15 15 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwik Leiden Tel.: 071 -568 06 80

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20