*A, Sloop 'Oranjegracht' van de baan in d°°r Modetrends Drie soldaten gedood bij Palestijnse aanval Warmondse college wil geen referendum over herindeling r {i $S*I5éü Ommezwaai Portaal krijgt weinig waardering in Leidse buurt strenge veiligheidseisen PSV pisnijdig over schorsing Mateja Kezman Vroege sneeuw verrast Nederland Hillebrand: Openblijven vliegkamp is funest Zaterdag 25 oktober Modeshows Metamorfoses Demonstraties Speciale gast: Leco van Zadelhoff TT Leidsch Dagblad (alkoenziekte: lieuwe plaag, een epidemie Vier miljard iollar in Irak rerdwenen' lYSi Jrl plu i ngrediënten: eel liefde en een pieperige koe Mensen die iek zijn, heb t te helpen' arage aan oommarkt lordt splijtzwam Amerikanen' erliezen steeds t terrein Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad vrijdag 24 oktober 2003 De gróótste selectie kantoormeubelen |2000 m2 SHOWROOM! NR. 43369 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 IMMENTAAR MONARCHIE :t veel politieke spanning :n Kamerdebat over de Mabel Wisse Smit is met ir afgelopen. Op het t waren alle partijen iel eens met elkaar. De re- - kabinet én koningin - verstandig gehandeld door oestemmingswet in te die- Dor het huwelijk van prins Friso en zijn verloofde. De is van het paar over de :ten met topcrimineel Bruinsma maakten parle- lire goedkeuring onmoge- vraag of deze pijnlijke af- voorkomen had kunnen n door de AIVD vroegtij- iderzoek te laten doen, geen bevredigend ant- Premier Balkenende en illega Remkes bleven zich de formele redenering uilen, dat ook de inlich- dienst zich aan de wet tiouden. Toch lijkt het er de regering met twee ma- set. ijft onbegrijpelijk dat een lerstelde winkeldiefstal en nog jeugdige Edwin De in Zuidewijn wél aanlei- ras voor een diepgravend soek en de contacten van Wisse Smit met een ge- e crimineel niet. De oor- laarvan kan alleen maar in feiten, die in een open- Camerdebat niet bespro- innen worden: de rol van schendbare staatshoofd. vijst er op dat koningin ie het kabinet tot twee keer jor voldongen feiten heeft [tst. Eerst toen Wisse Smit pegrafenis van prins Claus Ivacht de grafkelder van de is in mocht. En daarna (overhaaste aankondiging t verloving, waardoor er geen tijd meer was voor tpgravend onderzoek, esduidelijk dat ook dit kabi- ïoeilijk greep krijgt op ps, die door de koningin Kiliezaken worden afge- aardoor is premier Bal- Be in problemen gebracht It andersom, zoals PvdA- kooWouter Bos ten onrechte eciferde. De recente affaires al (lijeden van de koninklijke maken het noodzakelijk en plaats van de monar- het moderne staatsbestel door Robbert Minkhorst leiden - De sloop van zo'n 200 woningen in de Leidse binnen stad is van de baan. Woningcor poratie Portaal kiest voor reno vatie van vrijwel alle huizen aan en rondom de Oranjegracht en Waardgracht. Er verdwijnen maar 21 woningen. De omme zwaai valt niet in goede aarde bij bewoners, ook al waren zij juist tegen sloop. zeist/gpd - Mateja Kezman is drie wedstrijden onvoorwaar delijk geschorst. Dit heeft de beroepscommis sie van de KNVB vanochtend beslist in een beroepszaak die de PSV-aanvalier had aange spannen tegen een eerder op gelegde straf van drie wedstrij den schorsing, waarvan één voorwaardelijk. Kezman mist door de schorsing de wedstrij den tegen Ajax, NAC en RBC. De uitspraak van de beroeps commissie is bindend. PSV is woedend over de uit spraak. Nadat trainer Guus Hiddink bij de behandeling van de zaak in Zeist al had ge suggereerd dat er met twee maten wordt gemeten („Van der Vaart werd niet bestraft voor een elleboog tegen FC Groningen") is PSV-manager Frank Arnesen ook niet terug houdend: „Ik vind dit belache lijk. Deze beroepscommissie mag wat mij betreft zelf le venslang krijgen. Dit is zoeken naar een veroordeling. De straf staat in geen enkele verhou ding tot wat er is gebeurd." De aanklager van de KNVB eiste gisteravond eenzelfde straf tegen Mateja Kezman als zijn collega vorige week: drie wedstrijden schorsing, on voorwaardelijk. Hij achtte be wezen dat de PSV-spits in het duel met ADO Den Haag een slaande beweging maakte richting verdediger Jeffrey van As die daarbij aan het hoofd werd geraakt. Portaaldirecteur Lex de Boer maakte gistermiddag de gewij zigde plannen van de corpora tie bekend, in aanwezigheid van bewoners en van wethou der Ron Hillebrand van ruim telijke ordening. Weerstand uit de buurt heeft tot nieuwe inzichten geleid, erkende De Boer. Drie jaar lang was grootschalige sloop absoluut noodzakelijk, maar nieuwe, 'diepere onderzoeken' hebben Portaal van die over tuiging doen terugkomen.De woningcorporatie wil 24 mil joen euro investeren in het ge bied. De wijk met huizen uit de jaren zeventig bestaat uit 233 woningen, waarvan het merendeel in matige tot slech te staat verkeert. Als het aan Portaal ligt, staan er straks 261 woningen. Een aantal huizen wil de corpora tie samenvoegen. Twee plein tjes in de wijk, het Kaarsenma kersplein en het Lakenplein, worden bebouwd. Langs de Groenesteeg, tussen de Oran- jegracht en de Waardgracht in, moet een nieuw plein komen. Daarvoor moeten 21 huizen worden gesloopt. Volgend jaar begint Portaal met het weg werken van achterstallig on derhoud. De corporatie wil in 2007 of 2008 klaar zijn in de wijk. De bewonerscommissie is he lemaal niet tevreden met de gewijzigde plannen. Zij verzet zich tegen de 'onnodige en onrendabele' sloop van huizen voor een nieuw plein. Ook is ze tegen het verlengen van de Kaarsenmakersstraat, die dan 'een racebaan' wordt. 'Schandalig' is het dat Portaal tien jaar lang geen onderhoud heeft verricht aan de huizen, zeggen de bewoners. Pagina Ri: Huis op de Waard blijft staan door Timoteus Waarsenburg leiden - De landelijke veilig heidseisen voor speeltoestellen zijn zo streng dat vrijwel alle speeltuinen in Leiden niet aan de eisen voldoen. Het opknap pen en vervangen van de appa raten kost tussen de anderhalf en twee miljoen euro. Maar geld voor die maatregelen is er niet. „Van onze dertig speelap paraten, voldoen er elf niet aan de veiligheidseisen", zegt voor zitter Bram van der Zeeuw van Speeltuinvereniging Noorder kwartier aan de Anna van Sak- harderwijk - Op het moment dat de bomen nog blad dragen sneeuwt het op sommige plaatsen in Nederland, zoals op de foto in Harderwijk. Weerkundige Cees Ceule- mans van Weerbureau HWS in Soest spreekt van een grote zeldzaamheid. Het is alweer 28 jaar geleden dat Nederland zo vroeg in het najaar werd verrast met sneeuw. Veel mensen sliepen vannacht onder een extra deken, want nog nooit vroor het in oktober zo hard. De temperatuur zakte in De Bilt zelfs naar-5,9 graden. Ove rigens is het ai weer gedaan met de kou, want een wes telijke stroming brengt zacht en wisselvallig weer. Foto: ANP/Ruben Schipper (advertentie) De nieuwe Mitsubishi Lancer. Jongste telg uit een sportief nest. Als Station Wagon of Sedan vanaf 18.795,-. LANCER. THE NEW MITSUBISHI Prijs Incl. BPM/BTW, excl verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Schlphol-Rijk. Brandstof verbruik Lancer gemiddeld 7,0 1/100 km (1 op 14,3), C02-emissie 166. Wijzigingen voorbehouden chneider jeruzalem/ap-gpd - Drie Israëli- sche soldaten zijn vanmorgen doodgeschoten door twee Pa- lestijnen die een joodse neder zetting in de Gazastrook waren binnengedrongen. Twee solda ten raaiden gewond, van wie een ernstig. Een van de twee daders werd door soldaten doodgeschoten. De moorden werden gepleegd in de nederzetting Netzarim, ten zuidwesten van Gaza-stad. De daders kwamen de neder zetting binnen door de omhei ning stuk te snijden en namen vervolgens een legerpost onder vuur. Twee van de vermoorde soldaten zijn vrouwen. De ver antwoordelijkheid voor de moorden werd opgeëist door de Islamitische Jihad en de Ha rnas. In het noorden van de Gaza strook schoten Israëlische sol daten een Palestijn dood die zou hebben geprobeerd een joodse nederzetting binnen te dringen, meldde de Israëlische radio. In het zuiden van de Ga zastrook werd gisteravond een Palestijn doodgeschoten die drie leden van een kolonisten gezin had beschoten. Het drie tal raakte lichtgewond. Het Israëlische ministerie van volkshuisvesting heeft gisteren vergunningen afgegeven voor de bouw van meer dan drie honderd wooneenheden in Is raëlische nederzettingen op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver. De appartementen worden gebouwd in Givat Ze'ev, in de buurt van Jeruzalem, en in Karnei Shomron bij de Pales tijnse stad Nablus. Volgens de Routekaart, het jongste internationale vredes plan, moet Israël de bouw in zijn nederzettingen in bezet ge bied bevriezen. door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse regio en de Bollenstreek zijn weinig opge schoten met het besluit vlieg kamp Valkenburg een jaar lan ger open te houden. Sterker nog, stelt de Leidse wethouder Ron Hillebrand, de regio is de grote verliezer. Leiden kampt met een tekort aan woningen en wil al jaren dat het vliegveld dicht gaat, zo dat het kan worden bebouwd. Hillebrand: „Dit is funest voor de regio. Je kan natuurlijk zeg gen: over een jaar gaat het dicht. Maaj: het is gewoon weer een jaar onzekerheid. Het is slecht voor de economische ontwikkeling, voor het oplos sen van de woningnood en voor de verbinding tussen de A4 en A44." Het vliegkamp is het vliegwiel voor een reeks van ontwikke lingen, geeft de wethouder aan. Zolang geen duidelijkheid is over het lot van het vlieg veld, moeten andere zaken wachten. En daarom ook is het schadelijk voor de samenwer king in de regio, waarschuwt de Leidse bestuurder: drie ge meenten zijn tegen bebou wing, dertien zijn ervoor. Maar het vliegveld ligt op het grond gebied van die drie tegenstan ders. In hun programma van afspra ken hebben de bestuurders van de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek vorig jaar, en dit jaar opnieuw, niet temin gezamenlijk afgespro ken dat het vliegkamp dé bouwlocatie is om de groeien de vraag naar woningen op te vangen. „We zitten dus met z'n allen naar het kabinet en de Kamer te kijken. Men heeft wederom de zaak voor zich uitgeschoven. En dat is fu nest." I, door Saskia Stoelinga warmond - Het Warmondse college ziet niets in een referen dum over de mogelijke fusie met de buurgemeenten Voor hout en Sassenheim. Burge meester en wethouders geven de voorkeur aan een enquête om de mening van de eigen be volking te peilen. Het college standpunt staat haaks op een uitspraak van de Warmondse raad. Die besloot op 25 septem ber dat in Warmond een volks raadpleging moet worden ge houden over de vorming van de gemeente Teylingen. Burgemeester Vosjan liet van morgen weten dat deze omme zwaai van het college niet bete kent dat alle democratische re gels overboord worden gezet. „We hebben de kwestie bespro ken met de raadsfracties. Die gaan nu overleggen en volgen de week donderdag komen we in de raad op deze ontwikkeling terug. Pas dan valt een defini tief besluit: referendum of en quête." Afgelopen dinsdag kwamen de drie colleges van Warmond, Sassenheim en Voorhout bij el kaar om te praten over het refe rendum. Tijdens deze vergade ring bleek dat ook Sassenheim de voorkeur gaf aan een enquê te. Warmond haakte daarop onverwacht in. In Sassenheim heeft de raad echter in een eer der stadium al een slag om de arm gehouden ten aanzien van het organiseren van een refe rendum. Voorhout blijft bij het referendum omdat het aan een enquête minder gewicht en sta tus verbindt. Volgens Vosjan kiest het War mondse college voor een en quête omdat deze methode meer mogelijkheden biedt. „Je kunt meer vragen stellen, waar door je veel preciezer weet wat de bevolking nu wil. Over de vorm - betrekken we al onze in woners erbij of nemen we een steekproef - moet nog uitge breid worden gesproken." Burgemeester Vosjan heeft er geen bezwaar tegen dat Voor hout het allemaal anders wil. Wel gaan volgens Vosjan Sas senheim en Warmond samen werken bij het opstellen van de vragenlijst. Zij geeft ook aan voorstander te zijn van het for muleren van één uniforme vraag en het uitbrengen van een gezamenlijke informatie krant. Pagina R5: Voorhout op eigen houtje verder met referendum senstraat. „Als we alles willen opknappen kost ons dat 75.000 euro." Medewerkers van de sociale werkvoorziening DZB hebben alle zestien speeltuinen in Lei den onderzocht en daarbij zijn inderdaad nogal wat speeltoe stellen afgekeurd, bevestigt E. Oortwijn van de gemeentelijke dienst Cultuur en Educatie. „De eisen zijn echt enorm streng. Maar het is niet zo dat de speel tuinen nu onveilig zijn. Wat echt onveilig is, wordt direct door DZB afgevoerd." Maar Van der Zeeuw is er niet gerust op. „Kijk, deze draaimo len staat er al sinds 1928 en al die jaren doet 'ie het perfect. Nog nooit iemand op gewond geraakt. Maar hij is nu wel afge keurd. Dat betekent dat als er ooit een ongeluk op gebeurt, wij verantwoordelijk zijn. Dus er zit voor ons niets anders op dan alles maar weg te halen." Pagina Ri: Met oude kranten en een bingo redt de speeltuin het niet Feestweken rond corso's bollenstreek - Rond de twee bloemencorso's van de Duin en Bollenstreek moeten vol gend jaar twee festivalweken komen. Daarmee moet de Bol lenstreek nadrukkelijk op de kaart worden gezet. In april moet de 'Week van de Bollen streek' veel mensen naar de streek lokken met voorjaarseve nementen, terwijl in augustus de 'week van de fleurige kust' het Rijnsburgse bloemencorso moet omringen met allerlei zo- meractiviteiten voor jong en oud. Dat is het voorstel van het Haagse bureau Mano dat op verzoek van de provincie sa men met de WV en Keukenhof heeft gekeken naar extra evene menten rond de halve eeuw ou de bloemencorso's. Scooterrijder verongelukt wassenaar - Een nog onbeken de scooterrijder is vanochtend in Wassenaar om het leven ge komen bij een botsing met een andere scooter. De bestuurder daarvan is in kritieke toestand naar het ziekenhuis overge bracht. Een meisje dat achterop een van de scooters zat, raakte eveneens gewond. De aanrij ding had rond 07.30 uur door nog onbekende oorzaak plaats op het fietspad van de Rijks straatweg. A4 morgen zes uur dicht roelofarendsveen - De A4 richting Den Haag is zaterdag tussen 7.00 en 13.00 uur vanaf knooppunt Burgerveen tot de afslag Roelofarendsveen afge sloten. Het verkeer wordt om geleid via de A44 (Wassenaar- Den Haag) en de A2 en Al 2 (Utrecht-Den Haag). Na 13.00 uur is één rijbaan weer beschik baar en na 18.00 uur kan het verkeer weer gebruik maken van beide rijstroken. Het ver keer vanuit Den Haag kan wel gewoon richting Amsterdam rijden. De afsluiting is noodza kelijk vanwege werkzaamheden bij het Ringvaartaquaduct. Hier wordt een putdeksel van een pompkelder vervangen. (advertentie) Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 v NaamM V Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvukfg om met persoonsgegevens In het colofon van de krant treft u nadere info/mate aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank||ironumnien Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1