KUNST CULTUUR 'Dans is voor doetjes, vinden ze' Jan Cremer wil zijn museum in geboortestad Enschede Tk hoef geen hit meer te scoren' Drama volgens Wieringa R7 Australische groepen treden op tijdens Holland Dance Festival in Den Haag Jim Kerr van Simple Minds heeft eindelijk de juiste balans gevonden vrijdag 24 oktober 2003 s Prijs Wang jerboek vond De Zweedse schrijf- Plika Thor heeft dit jaar ïrboekwinkelprijs ge- roor haar boek 'Op ter'. Dit boek is het laatste deel van een ;r de joodse zusjes Steffi De prijs, een initiatief amenwerkende kinder- kels in ons land, wordt Member uitgereikt in het pekenmuseum in Den kal over nroosje 1 (Juvel - De musical iOiosje is vanaf woensdag iber tot en met zondag iri te zien in het nieuwe leater (capaciteit ;kers) in Kaatsheuvel, ollen in de musical ipeeld door onder Ron Boszhard (vertel- ior), zijn dochter nge Doornroosje), ;e van Dam (Doorn- Peter Lusse (prins n|u Drees iksmuseum am - Het Rijksmuseum bureau van oud-pre- lem Drees van zijn er- egen. Het bureau is t met bureaulamp, I en andere accessoires tymbool voor de een- soberheid die Drees ten. Op 14 november eerste deel van de Drees op de ten- ïg in de aanwinsten- ïboden aan voormalig Tim Kok. Het boek is id van H. Daalder en i Maxi schakeld J Het theaterduo Mini loet zijn tournee enke len onderbreken om- ]de Jong (Maxi) getrof- r een dubbele nekher- orstellingen van het nma '30 jaar the- lot en met december jsrd. De Jong kan als n de vermoedelijke Rn arm niet goed bewe- Rn gaan bekijken of hij Itie of andere behan- let ondergaan. Ie Jonge. Foto: GPD k in en r Carré idam - Freek de Jonge voor Carré, dat volgend n maanden dichtgaat in d met een omvangrijke tie, een programma hij de hoogtepunten uit :hiedenis van het theater ie laat passeren. Hij be- in het programma op 20 ber aandacht aan de vele •n en disciplines die er te iveest en Koninklijk The- rré zijn eigen karakter Onder meer Snip en bon Hermans, Lou Ban- rlene Dietrich, Josephine Hans van Manen en peare zullen de revue in. Bovendien krijgen ers van Carré de kans ekdote met het theater in i« fdrol voor te dragen. enschede/gpd - Jan Cremer gaat zich nadrukkelijk bemoeien met de tot standkoming van een Cremermuse- um in Enschede. „Ik wil Jan wegla ten, het gaat om de Twentse familie naam Cremer", zegt hij zelf. De kunstenaar/schrijver was gisteren voor overleg in zijn geboortestad. Hij zegde toe dat al z'n werk beschikbaar komt voor een permanente expositie in het museum, dat hij meehelpt bij de verdere uitwerking van de ideeën en de architectonische vormgeving van het gebouw en dat hij wereldwijd relaties zal aanboren om het plan te financieren. Cremer pendelt tegenwoordig tussen z'n woon-/werkruimten in Amster dam, Zuid-Frankrijk en Toscane. „Als het plan doorgaat, zal ik wat vaker in Enschede zijn", stelt hij. Behalve een vaste tentoonstelling van Cremers eigen werk, wordt in het museum een grote ruimte ingericht voor wisselexposities van internatio naal vermaarde kunstenaars en komt er een uitgebreid documentatiecen trum. „Zodat iedereen in Enschede terecht kan en voor informatie niet meer naar het Letterkundig Museum hoeft", aldus de kunstenaar. Cremer verkiest Enschede boven Am sterdam, want hij ziet het museum als een eerbetoon aan z'n geboorte stad en de vrienden die hij er nog heeft. „In 1954 maakte ik hier m'n eerste werken. Hoe je het ook wendt of keert, hier liggen mijn wortels. In Enschede wordt de Jan Cremerprijs uitgereikt, in 1998 was het Cremerfes- tival en ik heb het een en ander ge daan na de vuurwerkramp. Dan is er maar één plaats voor een Cremermu- seum: Enschede!", aldus Cremer, die van de voormalige textielstad graag 'het culturele hoogtepunt van ons land' wil maken. Burgemeester Jan Mans van Ensche de ziet de plannen helemaal zitten en gaat er vanuit dat het lukt. „Jan Cre mer maakt er echt werk van en is erg gemotiveerd." Begin volgend jaar is er volgens Mans duidelijkheid over de financiële haalbaarheid. Volgens de kunstenaar zelf is de kans „heel erg groot" dat het Cremermuseum er komt. De wethouders Goudt (CDA) en De Weger (Christenunie) stelden al eer der niet gelukkig te zijn met de komst van een Cremermuseum. Zij vinden hem te controversieel en te negatief over z'n geboortestad Enschede. Cre mer vindt dat dit soort kritiek onlos makelijk met zijn persoon verbonden is en is dan ook begripvol. 1 - De hoofdprijs van lijs Claus Prijzen 2003 gaat ii Chinese onderzoeker r hixiang (1914). Hij krijgt nning en 100.000 euro Ti n deskundig en vernieu- t nderzoek naar de am- n i van China. Eerder het fonds al bekend dat 5i ijvers van Arab Human mien t Report 2002, een over de situatie in de 1< he wereld, een van de ops Claus Laureaten zal wil verder Hellström ojic - De Zweed Anders it m (42) wordt waar- k de nieuwe artistiek Dfrn het Nederlands Dans (NDT). Hellström was rig danser bij het Ballett rt van William Forsythe. 9 tot 2002 was hij artis- er van het Gotenburg n allet. Volgens de NDT- Derder liep het publiek Ti t hem weg. door Maja Landeweer den haag - Een lange traditie in dans bestaat niet in Australië en Nieuw-Zeeland. Maar juist in die kleine gemeenschappen aan de andere kant van de wereld, zon der ballast van het verleden, lijkt ruimte te zijn voor de frisse blik. Volgens Holland Dance Festival deelnemer Garry Stewart, sinds 1999 leider van het Australian Dance Theatre, beleeft Australië op dit moment 'de spannendste tijd in de Australische dansge- schiedenis'. In buurland Nieuw- Zeeland richtte Neil leremia, ook op het Haagse festival, in 1996 de Black Grace Dance Company voor alleen mannelijke dansers op. „Nieuw-Zeeland is een macho- land", vertelt leremia. „Er wordt veel aan sport gedaan. Met name aan het ruige rugby. Dans is voor doetjes, vinden Nieuw-Zeelanders. Er is dan ook nauwelijks een danscul tuur. Vooral mannelijke dan sers waren tot voor kort zwaar onder vertegenwoordigd. Daar wilde ik iets aan doen. Boven dien bewegen mannen anders dan vrouwen en niemand in ons land had dat nog onder zocht." leremia en Stewart betraden nauwelijks ontgonnen terrein toen ze hun eerste choreografie maakten. „Het is logisch dat de danssector hier klein is, want dat is het bevolkingsaantal ook", aldus Stewart. „Boven dien hebben wij geen weldadig dansverleden zoals Europa. Er bestaat dan ook geen Australi sche dansstijl. Iedereen doet zijn eigen ding en op dit mo ment is er een enorme rijkdom aan ideeën. Australische dans wordt gekenmerkt door eclecti cisme en individualisme." De eigenheid van het werk van Stewart zit in de combinatie van moderne dans en klassiek ballet met andere bewegings disciplines zoals yoga en oos terse vechtsporten. Hij leert zijn dansers die technieken niet zelf aan, maar haalt voor elke af zonderlijke discipline experts naar zijn gezelschap toe. Het sterkst heeft de choreograaf Black Grace Dance Company. Foto: GPD die vermenging toegepast in 'Birdbrain', de bewerking van 'Het Zwanenmeer' die op het festival te zien is. In het hippe 'Birdbrain' doen de dansers aan breakdance, capoeira en tur nen. „In dit ballet is er veel con tact tussen de dansers. Daar le nen die disciplines zich meer voor dan dans", aldus Stewart. Is de danstraditie in Australië beperkt, op Samoa, het geboor te-eiland van Neil leremia nabij Nieuw-Zeeland, bestond het beroep danser niet eens. „Waarom ga je niet gewoon bij een bank werken of word je monteur, kreeg ik te horen toen ik professioneel wilde gaan dansen", vertelt leremia. „Ie dereen danst op Samoa, maar dans als beroep bestaat daar niet." leremia zette door en bezit nu het enige gesubsidieerde dans gezelschap van Nieuw-Zeeland, dat een combinatie tussen wes terse moderne dans en traditio nele Maori-dansen brengt. Op het festival is een deel van 'Hu- man language' te zien. Daarin werkt leremia voor het eerst met vrouwelijke dansers: „Ik word gefascineerd door de on uitgesproken dingen tussen mannen en vrouwen. Zelfs als ze elkaar niet verstaan, kunnen ze toch communiceren. Dat is mooi, dat wilde ik laten zien. Het interesseert me wat men sen elkaar wel en niet zeggen. De Samoyaanse cultuur, waar ik uit kom, is een orale cultuur, alles wordt uitgesproken. Maar in Finland zijn ze bijvoorbeeld huiverig om dingen hardop te zeggen, omdat iemand daar door in de problemen kan ko men." Mooi aan vrouwelijke dansers vindt leremia de gratie waar mee ze bewegen. Bij zijn man nelijke dansers streeft hij naar dezelfde gratie. „Mijn dansers hebben heel verschillende ach tergronden. Sommigen hebben vroeger veel aan sport gedaan en hun lichamen zijn daardoor gevormd. Dan is het best een uitdaging toch gracieus te dan sen." Vandaar het woord 'grace' in de naam van de dansgroep, terwijl 'black' verwijst naar 'stoerheid': „Sommigen laten zich door dat woord op het verkeerde been zetten. Ze zijn verbaasd als ze witte dansers zien. Maar 'zwart', de nationale kleur van Nieuw-Zeeland, is bij ons dege ne die het meeste durft en het mooiste meisje mee uit vraagt. 'Man, you're black!' is het dan. Toen ik dit gezelschap opricht te, had ik een aantal namen be dacht. Niemand wilde deze naam. Dit moet hem worden, dacht ik." Australian Dance Theatre met 'Birdbrain', 24 en 25 oktober om 16.00 uur en op 26 oktober om 20.30 uur. Black Grace Dance Company met 'New Works', 'Surface' en 'Human language' op 29 en 30 oktober om 19.00 uur en op 31 oktober om 18.30 uur, in Theater aan het Spui, Den Haag. door Sandra Put Rotterdam - De Simple Minds komen weer naar Nederland. Niet omdat er een groot aantal nieuwe nummers is dat zan ger Jim Kerr wil laten horen, maar omdat hij en zijn groep gewoon zin hebben om op te treden. Was de Simple Minds in de jaren tachtig een populaire band die de ene na de andere hit ('Don't you forget about me', 'Belfast child', 'Alive and kic king', etc.) scoorde, anno 2003 beleven ze nog weinig hoogtijdagen. „Wat betreft hits, hè", benadrukt Kerr. „Persoonlijk vind ik dat ik het prima voor elkaar heb. Ik geniet van mijn leven en wanneer het volgens ons weer eens tijd wordt om wat te laten horen, treden we op." Jim Kerr lacht om de manier waarop zijn band functioneert. „Of het optre den in Nederland officieel nog onder deel uitmaakt van onze 'Cry'-tour waar mee we anderhalf jaar geleden zijn be gonnen, dat weten we eigenlijk niet. We zullen wel nummers van onze laatste cd brengen, maar met 'Cry* zijn we in prin cipe al in Nederland geweest. Ach, ik ge loof dat we inmiddels zo'n zeventien al bums hebben, dus er is genoeg om te laten horen. We zijn ook bezig met een nieuw album. Dat hebben we wel no dig. Anders wordt de Simple Minds zo'n catalogusact." De release is ergens volgend jaar, ver moedt hij, misschien in het najaar. „We zijn er nog druk mee bezig en het zal nog wel even duren, want we hebben tegen elkaar gezegd dat het dit keer een heel spectaculair album moet worden, beter dan 'Cry'. Het wordt een mix van stijlen en is meer beïnvloed door de vele optredens van de laatste tijd. 'Cry' be stond uit meer technologie, meer syn thesizers. Ook leuk, maar het volgende album wordt weer meer de Simple Minds als band en dat vind ik toch be ter." De inmiddels 45-jarige zanger vertelt dat het niet makkelijk is elke keer weer met iets verrassends te komen. „Het is ons ook niet altijd gelukt", weet hij. In de jaren negentig leek het gedaan met de populariteit van de Simple Minds. „Daarom is het belangrijk dat ons vol gende album vernieuwend is en tegelij kertijd toch als de Simple Minds klinkt. Maar ja, je doet het toch niet snel goed. Als je niet verandert, ben je dood en als je verandert, wordt er gezegd: 'Oh, het klinkt anders, ze zijn niet meer zo als vroeger'. We hebben het allemaal mee gemaakt." Toch probeert Jim Kerr zich niet al te veel meer aan te trekken van de buiten wereld. „We proberen er wel rekening mee te houden, maar het belangrijkste is of je zelf tevreden bent met de muziek die je maakt. En dan is het te hopen dat er ook andere mensen zijn die het leuk vinden wat je doet. Als ik eerlijk ben, dan hoef ik niet meer zo nodig een hit te scoren", zegt hij. „Ik zou een nieuwe hit zoals vroeger wel fantastisch vinden, maar ik weet ook dat het mijn leven zou veranderen. En ik ben juist zo blij dat ik nu de juiste ba lans heb gevonden. Ik kan een concert geven voor duizenden mensen en daar na zonder problemen de straat op gaan. In de jaren tachtig was dat wel anders. Ik kon er toen niet echt mee omgaan. Ik werd er zelf ook anders door, te zelfver zekerd, denk ik." Het leven zit voor Kerr nu stukken beter in elkaar. Hij treedt op wanneer hij en zijn band het willen, hij schrijft liedjes wanneer het uitkomt en houdt zeeën van tijd over voor andere dingen. „Ik heb net een huis in Sicilië gekocht", glimt hij. „Ik voel me beter op het vaste land van Europa", verklaart hij zijn aan koop. „Ik kan me niet echt identificeren met het Engelse koningshuis en heel het Britse gebeuren. Zelfs als je in mijn ge boorteland Schotland woont, heb je er te veel mee te maken. Sicilië is heerlijk. Ik ben er lange tijd geleden geweest, toen ik me nogal depressief voelde. Na drie dagen ging het stukken beter en als je je lekker voelt, werk je harder, eet je beter, gaat alles gewoon goed." Jim Kerr, die twee kinderen bij hun moeder in Londen heeft wonen, ver blijft niet in zijn eentje in het huis op Si cilië. Hij heeft een nieuwe vriendin op geduikeld, zo vertelt hij. Inderdaad, een Italiaanse. Jim Kerr zucht overdreven te vreden. „Ik heb nu de tijd om andere dingen te doen naast de muziek. Zonder te willen opscheppen: ik kom met de Simple Minds overal ter wereld en ik heb inmiddels genoeg geld verdiend om te kunnen zeggen dat ik voorlopig eens lekker niks ga doen. Ja, life is fucking great." Concert Simple Minds: maandag 3 no vember in Ahoy', Rotterdam. ii Jimm Kerr treedt tegenwoordig alleen op als hij zin heeft. Foto: AP muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Kees Wieringa. piano. Gehoord: 23/10, Oudshoornse kerk, Alphen aan den Rijn Pianist Kees Wieringa, oud-do cent van de Streekmuziek- school Alphen, opent dit sei zoen de concertserie van de Stichting Comelis de Vlaming. Hij doet dat met een program ma dat bol staat van kommer en kwel. Drama, daar is Wierin ga goed in. Vooral als hij Liszt, Chopin en Janégek speelt. Ook bij minder bekende grootheden als Rashid Kalimullin (1947) en Jacob ter Veldhuis (1951) weet hij de ge voelige snaar te raken. Je zou kunnen zeggen dat hij daar doelbewust op aanstuurt. Maar niet altijd met verfijnde midde len. In Mozarts Fantasie in e maakt Wieringa onmatig ge bruik van pedaal en dynamiek. Hier verlang ik nog naar een 'Brautigam'-pianoforte, die droger en transparanter klinkt. 'Morgen in Istanbul', geschre ven in 1993 door Rashid Kali mullin brengt ons beduidend meer in hogere sferen. Geboren in een grensstadje, staat Rashid met z'n ene been in het Wes ten, met het andere in Azië. Vijf noten, gebaseerd op de penta tonische ladder, die in Oosterse muziek veelvuldig voorkomt, zetten in een frêle melodietje de toon. Gaandeweg wordt dit the ma (westers) rumoerig. Dan ontstaat in de linkerhand die zelfde simpele melodie, lang zaam en licht dauwig; weelde rig omspeeld aan de discant. De stad komt overrompelend tot leven in een geweldige dy namische explosie, die even la ter weer abrupt uitdooft, sug gestief door Wieringa verbeeld. Zijn lievelingsstuk is 'La lugub- re Gondola' (1882) waarin Frans Liszt de dood van Wag ner 'voorspelt', die inderdaad een jaar later in Venetië wordt begraven. Met veel droefgeesti ge afdalingen druipt de tragiek ervan af. Verderop in het stuk gaan die lijnen met halve noten weer vertwijfeld vragend om hoog. Wieringa benadert dit werk bepaald fraai. In grote concentratie werkt hij naar een climax, geraffineerd timend. Chopin ligt hem eveneens na aan het hart. Hij toont deze componist als een politiek ge- engageerd mens, die zijn ge boortegrond Polen als geen an der mist wanneer hij uitgewe ken is naar Parijs. Wieringa speelt de Etude nr 3 en Scherzo nr 1 hartstochtelijk. Hij gooit zich als een terrier in akkoor den, kapt ze messcherp af. Zo maakt hij de weg vrij voor snel le, nerveuze omzwervingen. Een melancholiek volksliedje midden in het Scherzo naad loos door rechter- en linker hand aaneen gesmeed, verlamt alle uitslaande woede, laat Heimweh gevoelens de vrije loop. Dan ketsen weer die twee grimmige akkoorden waarop razendsnel passagewerk los barst. Na vier kleine expressief ge speelde sfeertekeningen van Leos Janégeks 'In the Mist' wacht nog een spetterende ver rassing. 'The Body of your Dreams' (2003) van Jacob ter Veldhuis is een werk voor piano en ghettoblaster. Uit dit appa raat komt een krankzinnig trai ningsprogramma. Aanhou dend, heftig ritmisch door el kaar kakelend, vertellen een da me en een heer hoe je het een of andere trainingsapparaat moet gebruiken om een oog verblindend resultaat te krijgen: het lijf van je dromen. In die verhitte beat van de reclame makers werkt Wieringa zich let terlijk in het zweet; peest syn chroon ritmisch op het ge schetter, of articuleert mee op woorden als 'incredible' en 'amazing'. Wanneer het ap plaus losbarst, toont hij zwe tend maar vol trots zijn eigen afgetrainde 'body of his dreams'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17