Literaire rollercoasterrit zonder weerga BOEKEN LITTLE p-vsvv Driemiljoenste Bosatlas gevierd 'Vincent en Van Gogh': een intrigerend debuut Bij Brusselmans is nu poepen favoriet Giechelen om nonsens 'Vernon God Little' van DBC Pierre terechte winnaar Booker Prize VERNON GOD Een ode aan de boerderij fc HOC 144 VRIJDAG 24 OKTOBER 2003 A Achteraf heeft iedereen gelijk. Ei genlijk viel wel te voorspellen dat DBC Pierre voor zijn roman 'Vernon God Little' de Booker Pri ze zou winnen. Het waren eerder de indirecte omstandigheden die de uitverkiezing onzeker maak ten dan de verbijsterend hoge kwaliteit van het boek in kwes tie. roman recensie Theo Hakkert Vernon Cod Little" door DBC Pierre. Uitgeverij Faber Faber. Prijs: €17.50. De vertaling verschijnt op 6 november bij Uitgeverij Podium onder dezelfde titel. Niet omdat het een debuut is, want dat was de favoriet. Brick Lane van Monica Ali, ook. Wel omstandigheden als het feit dat Pierre niet van onbesproken ge drag is en zijn roman wel erg Amerikaans is met name. De Booker Prize is de litera tuurprijs voor het Engelse taal gebied minus juist de Verenig de Staten. Maar de jury was wij zer. DBC Pierre is het pseudo niem van de Australiër Peter Finlay. DBC wordt geschreven zonder puntjes. De letters staan voor Dirty But Clean. Vernon God Little speelt in Texas, om precies te zijn in Martirio, 'de barbecuesaus hoofdstad van de wereld'. Zo'n gat waar de naam Eminem nog niet is doorgedrongen en het woord gangsta-rap dus alleen de herinnering aan 'Bonnie fucken Clyde' wakker maakt. Daar is de 15-jarige Vemon Gregory Little ongewild getuige van de slachting die een klasge noot van hem op school aan richt: zestien doden. De klasge noot. Jesus Navarro, was een vreemde snuiter, maar wie is dat niet in Martirio? Net als in John Kennedy O'Toole's roman Een samenzwering van idioten komt er in Vernon God Little geen personage voor dat het predikaat 'normaal' zou verdie- roman recensie Nico de Boer 'De droogte' door Herman Brusselmans. Uitgeverij Prometheus. Prijs: €19,95. De liefhebber van het proza van Herman Brusselmans (1957) is nog maar nauwelijks bekomen van de hilarische verwikkelin gen van de volkse types in de roman Mank of van de Vlaamse schrijver is alweer een nieuw boek verschenen: De droogte. Zijn veertigste boek in ruim twintig jaar, maar het kan zijn dat we er een over het hoofd hebben gezien. Een 'Brusselmans' herken je in een oogopslag. Vanaf de eerste bladzijde is De droogte weer een feest van herkenning. In deze wereld van 'het klootjesvolk' is alles even banaal, plat, ordinair en vulgair. Bij Brusselmans doen mannen en vrouwen in schaamteloosheid en grofheid niet voor elkaar onder. Maar onderhuids schrijnt bij al die ogenschijnlijk oppervlakkige en grofgebekte romanfiguren een gevoel van leegte en eenzaam heid. Hoofdfiguur in De droogte is de dertiger Fazio, een typisch Brusselmans-karakter. Hij is een koele kikker, verveeld en onverstoorbaar. Hij is een ei genzinnige figuur, juist geschei den, bankroet, net ontslagen, een drinkebroer. Hij trekt bij zijn verzuurde moeder in, koopt een motorfiets, ook al is hij gedurende het hele boek voortdurend aan de wandel. Hierbij loopt hij telkens halve garen tegen het lijf en raakt hij in hilarische of bizarre situaties verzeild. Deze Fazio is op het oog een tragische figuur die echter niet bij de pakken neer gaat zitten. Zijn tijd komt nog. Hij houdt de moed erin: 'Het is eigenlijk om het even wat je doet, zolang je maar geld verdient en heel oud wordt. Dan heb je een lang, vruchtbaar leven gehad en kun je zonder veel spijt of schaamte kinderboek recensie Hanneke van den Berg 'Robin op het ijs' en 'Een muts voor de maan' door Sjoerd Kuyper. Uitgeverij Leopold. Prijs: €13,50. Hoe bepalend een illustrator voor een boek kan zijn, bewij zen twee net verschenen pren tenboeken van Sjoerd Kuyper. Bij Robin op het ijs, een nieuw deel in de populaire reeks over de kleuter Robin, verzorgde Sandra Klaassen de illustraties. Bij Een muts voor de maan viel de keuze op Jan Jutte. Beide houden peuters en kleu ters moeiteloos het hele verhaal lang in de ban. Maar waar kleintjes bij het luisteren naar Robin op het ijs lekker tegen je aankruipen en ademloos het verhaal volgen, liggen ze bij Een muts voor de maan voortdu rend in een deuk over die rare kip met die veel te grote muts. Uiteraard speelt de tekst van Kuyper een grote rol bij de re actie van kinderen, maar juist door deze twee boeken naast elkaar te leggen, is duidelijk te zien hoe sterk een tekening een tekst kan beïnvloeden. Sandra t i nen. Jesus Navarro die zich ont popte als aanhanger van Imma- nuel Kant (Manual Cunt), de huisvrouwen die het allemaal zonder echtgenoot moeten doen - vertrokken, vermist, ver moord. En ook Vernon is niet van smetten vrij, maar we moe ten het als lezer wel met hem doen. Want Vemon vertelt zijn eigen verhaal. Welkom in de geest van een 15-jarige die opgroeit in een sfeer van losbandige op pervlakkigheid. Omdat Jesus zelf ook het leven laat bij de actie, wordt Vemon steeds verdachter. Van getuige via kroongetuige tot uiteindelijk hoofdverdachte. Hij geeft steeds net de verkeerde ant woorden en zo trekt hij steeds meer de aandacht. Met de me dia als fatale katalysator gaat Vemon zelfs richting dodencel. Het is uitgerekend de oplichter Eulalio Ledesma, die zich als verslaggever van CNN voordoet en Vemons moeder verleidt, die de jongen daar doet belanden. Ledesma ontwikkelt vervolgens een bizarre variant op Big Bro ther. Wekelijks een executie live op televisie, waarbij terdood- veroordeelden genomineerd worden en de slachtofferkeuze wordt gemaakt door het pu bliek. 'U kunt nu sms-en', dat werk. Hoe Vernon, als het publiek hem na een aantal weken op de korrel neemt, op het moment suprème aan de dood weet te ontsnappen, mag hier uiteraard niet verraden worden. Ander zijds moet absoluut vermeld worden hoe briljant de schrijver Vemons roes van de eerste, nog niet dodelijk injectie aangrijpt om de jongen in een visioen duidelijk te maken hoe de zaak in elkaar zit. Het is het zoveelste briljante moment in een roman die geen zwaktes kent. Het kost hooguit een drietal herlezingen van de eerste twee bladzijden om in Vemons geest en vocabulaire door te dringen maar vanaf dat moment is de roman een lite raire rollercoasterrit zonder weerga. Als brisante satire op de invloed van de media dolko misch, aangrijpend op gedo seerde momenten, ingenieus van structuur en vooral stijl. Waar in het eerste deel Vemon in elke zin minstens eenmaal het adjectief 'fucken' - aldus ge speld - gebruikt, zoals een bre de categorie Amerikaanse jon geren nu eenmaal pleegt te doen, zo ontbreekt dat woord plots in een volgend deel. Later licht Vernon dat toe. Hij heeft zijn leven gebeterd, meldt hij trots. Het is de combinatie van Vem ons stem, stijl, blik en vertelta lent die dit boek zo bijzonder maakt. Wat zal het voor vertaler Dennis Keesmaat een helse taak zijn geweest dit mengsel van slang en Algemeen Be schaafd Texaans in een Neder lands equivalent over te zetten. 'Fucken?' 'Manual Cunt?' Schier onmogelijk. Elke keuze is verlies, maar laten we wachten met oordelen tot 6 november als die vertaling uit komt. De vertaling van een van de beste boeken van het jaar. Van de terechte winnaar van de Booker Prize ook. Over de com petitie dit jaar werd gemopperd en geklaagd, maar hoe kun je nu stellen dat het een zwak Booker-jaar is als er zo'n su bliem debuut bij zit? het tijdelijke voor het langduri ge wisselen.' Ook voor deze nieuwe Brussel mans gaan de bezwaren op die van toepassing zijn op de mees te van zijn boeken. Hij is slor dig, hij herhaalt zich, de uitwei dingen zijn oeverloos. Hij is geen begaafd stilist, voor diepe of bijzondere gedachten of mooie zinnen ben je bij hem aan het verkeerde adres, en de volkse types die zijn boeken be volken zijn vaak eenvoudig in wisselbaar. Brusselmans schrijft altijd het zelfde boek. Toch valt er steeds weer veel te genieten bij de Vla ming. zoveel meer dan in de ge middelde roman van een Ne derlandstalig) schrijver. Je ver veelt je bij hem geen seconde. Het 'verhaal' doet er bij hem niet veel toe, het gaat om de manier waarop hij het vertelt. Brusselmans kracht schuilt in de toon en in de gortdroge hu mor. grappen, hoe grof en flauw en melig soms ook, die hij oeverloos kan uitmelken. Deze keer is het woord poepen favoriet, een woord dat in het Vlaams een andere betekenis heeft dan in het Nederlands. En verder varieert hij een boek lang door op pesterige grappen over de Vlaamse meester Hugo Claus. De droogte is geen hoogtepunt als De kus is de nacht of De man die werk vond, respectievelijk een dikke en een dunne Brus selmans. Het is evenmin een 'gewelddadig' boek als Pitface of een harde satire als Uitgever Guggenheimer waarmee de schrijver opzettelijk de grenzen opzocht en die volgens velen overschreed. Het is gewoon weer een 'ouderwets goede Brusselmans' - je vindt het prachtig of je haalt je neus er voor op - waarmee de Vlaamse volksschrijver de liefhebbers van zijn werk zeker niet zal te leurstellen. Hoewel De droogte niet meer is dan literair ver maak, verdient deze eigengerei de eenling in het literaire land schap het wel om gekoesterd te worden. Honderdnegentigduizend boerderijen telde Nederland in de jaren veertig. Nog niet de helft is daarvan een kleine zestig jaar later over. Het heeft er alle schijn van, schrijven de zes samenstellers van het prachtboek 'Binnen bij boeren' (Waanders, €34,90), dat Nederland binnen afzienbare tijd meer boerderettes (in quasi-originele stijl op getrokken moderne boerderijen) telt dan authentieke boerenbedrij ven. Eeuwig zonde, zo bewijst dit boek. In honderden foto's wordt Klaassen, een van de beste illu stratoren die ons land rijk is, heeft inmiddels al heel wat Ro- bin-boeken van tekeningen voorzien. Vanaf het begin heeft zij hierin precies de juiste toon gevonden. Haar tekeningen zorgen er mede voor dat de voorlezende ouder haast onge merkt een zucht slaakt na het lezen van de laatste zin. Zo'n jeugd zou je ieder kind wensen. De tekeningen van Jutte zijn niet dromerig. Ze zijn hoekig, krachtig, voorzien van duidelij ke, dikke, zwarte strepen. Ze zijn stoer, fel, maar ook onge looflijk grappig. Sjoerd Kuyper laat in dit verhaal zien dat hij boordevol humor zit en er lol in heeft om te spelen met taal. En bij die aanpak past niemand beter dan Jan Jutte. Er zullen niet veel voorlezende ouders zijn die een grijns kunnen on derdrukken bij het lezen van de tekst: 'Donker buiten, denkt Kip. Poes slaapt op de piano. 'Stille nacht', zegt Aap. 'Koude nacht', zegt Krokodil. 'Wanten nacht, dassennacht, mutsen- nacht'. Kip zegt ook iets. Je kunt alleen niet horen wat. Dat komt door de muts.' Het is zó leuk dit voor te lezen en daarna te gie chelen met je kind over zoveel hfüriijke nonsens. het verrassende interieur van tientallen originele boerenbedrijven blootgelegd. Ornamenten die in een Amsterdams grachtenpand niet zouden misstaan, jugendstil-ramen, voorraadzolders waar de tijd honderd jaar heeft stilgestaan enzovoort. Het huidige Jaar van de Boerderij had zich geen fraaier pleitbezorger kunnen wensen. Foto's uit besproken boek DE LEESTAFEL s K X K UVkM 1 1 1 r A -v.;: 'i West-Afrika in 1877, grotendeels onontgonnen gebied. Illustratie uit de jubileum-editie van de Bosatlas non-fictie recensie James McGonigal 'De Grote Bosatlas'. Prijs: €54,95 (inclusief cd-rom); 'De Wereld volgens de Bosatlas'. Prijs: €34.95. Uitgeverij: Wolters-Noordhoff. In november en december beide boeken samen voor €59.90. Sinds 1877 zijn van de Grote Bosatlas drie miljoen exempla ren gedrukt en verkocht. Uitge ver Wolters-Noordhoff spreekt ter gelegenheid van dit jubile um niet zonder gezond begrip van eigenwaarde van 'een na tionaal monument', een van de meest succesvolle Nederlandse boeken. Generaties Nederlandse school kinderen zijn opgegroeid met de visie op de zich ontwikkelen de wereld volgens de inzichten van de Groningse leraar Neder lands en aardrijkskunde Pieter Roelf Bos (1847-1902) en diens opvolgers. En, aldus de uitge ver, heel veel Nederlandse vol wassenen hebben hun uit de schooljaren stammende 'eigen Bos' nog in de boekenkast staan. Wolters-Noordhoff heeft uit 125 jaar Bosatlas een aantal kaarten geselecteerd en gebundeld in een aparte uitgave, waaruit maar weer eens in vogelvlucht blijkt hoe de (ons bekende) we reld voortdurend verandert. In 1877 was Afrika letterlijk on bekend gebied, op enkele kust plaatsen en -gebieden na. De plaats Lemberg-Lvov in Oost- Europa is tussen 1902 en vier keer van land verwis: het ligt nu in Oekraïne, n eerder in de Sovjet-Unie, P en Oostenrijk-Hongarije. Dat laatste land was tot de ste wereldoorlog dominan continentaal Europa, bol p tegen het Ottomaanse (Tui 5 Rijk. In de eeuw daarna i: deel van Europa in een r h oorlogen en andere confli n versplinterd - en nu komn een tegengestelde bewegin n gang met de voorgenomen breiding van de Europese U Behalve de 'gewone' öosty zijn er in de loop der jaren schillende bijzondere ec geweest: een beknopte, dqh nior en zelfs de Boskabo^u Daarnaast verschenen er u ven in Vlaanderen, Walli Frankrijk, Zwitserland, D marken, Zweden, Congo er nada. Alles bij elkaar tussen en zes miljoen exempli meldt de uitgever. Dat de atlas invloed had ti buiten deze landen, illusl Wolters-Noordhoff met aantal anekdotes. West land beklaagde zich in de f de Oorlog eens over de foi grens met Oost-Duitslani Zuid-Korea was het niet met de toewijzing van landje aan Japan. Een vei ringsmaatschappij moest bakzeil halen - was een auto met Europa-dekking Oeral nu gestrand in Euroi in Azië? Het oordeel van dactie van de grote Boi werd als gezaghebbend cepteerd. De vrachtautoj vond zich nog net in Euroj TOP 10 E FICTIE 1. (3) P.F. Thomese, Schaduwkind. Contact, 12,90 2. (-) J.M. Coetzee, In ongenade. Ambo/Anthos, 12,50 3. (4) Appie Baantjer, De Cock en geen excuus voor moord. Fontein, 9,98 4. (2) Arthur Japin, Een schitterend gebrek. Arbeiderspers, 17,95 5. (-) Virginia Andrews, Verdorven woud. Fontein, 19,98 Uitgeverij Ambo/Anthos brengt het vroegere werk van Nobel prijswinnaar Coetzee tegen een aantrekkelijke prijs uit. Echt nieuw: de ghostwriter van de reeds lang overleden Virginia Andrews publiceert het tweede deel van de razend spannende Willow-serie. Heieen van Roy- ens pleidooi voor vrouwelijke polygamie en de lofzang van David Endt op Ajax zagen we al lt( r k 6. (1) Nicci French, De verborgen glimlach. Ambo/Anthos, 18,90 rp| 7. (-) Heieen van Royen, oe Godin van de jacht. Vassallucci, 19,95 8. (6) Elizabeth George, l_, Zijn laatste wil. Bruna, 22,95 ju 9. (8) Isabel Allende, Herinneringen aan mijn 0u\ Wereldbibliotheek, 16,50K)J 10. (-) David Endt, ,b< Ajax-zielen. Contact, 10,00 veel vaker in de top tien„e nenkomen. De boekentoptien wordt \LQ lijks samengesteld op basiF verkoopcijfers van AthenL( Boekhandel en H. de Vries ken in Haarlem, Boekhf* Kooyker in Leiden, Plaf Boekhandel Harkema in I sum, Boekhandel Los inj| sum en Boekhandel De 1 Almere. door Jan Kuys In De Leestafel wordt wekelijks een ander boeken- genre besproken. Deze week recente uitgaven van stripboeken. De onbekende Joegoslaaf Gradimir Smudja speelt met zijn lezers. Hij schotelt ze in Vincent en Van Gogh (Silvester, 16,50) een verhaal voor, waarin de stripliefhebber voortdurend on deruit gekegeld wordt. Is Vincent en Van Gogh een parodie op het leven van de grote schilder? Is het een poging het geheim achter het leven van Van Gogh te doorgronden of is het een eer bewijs aan deze grootse vertegenwoordiger van het impressionisme? In elk geval is Smudja's de buut een meer dan intrigerend stripboek. Hij wordt wel de 'meester van de kunstparodie' genoemd, omdat hij continu de draak lijkt te steken met het werk van de schilders, die hij zo zeer bewondert: Toulouse-Lautrec, Gauguin, Velazquez en Van Gogh. Qua stijl van schilderen en tekenen komt hij dicht in de buurt van de door hem zo bewonderde meesters en daarom wordt zijn werk ook als een eerbewijs aan ge noemde schilders beschouwd. Maar in zijn ver haal regeert de gekkigheid. Geïnspireerd door het bizarre leven van Van Gogh gaat Smudja in dit verhaal op zoek naar de geheimen achter het kunstenaarsbestaan. Smudja neemt daarbij niet de werkelijkheid als uitgangspunt, Hij geeft een persoonlijke verta ling van hoe een 'talentloze' Van Gogh ernaar streeft om een echte kunstenaar te worden. De 'echte' kunstenaar is in dit boek een kat, die door Van Gogh uit een penibele situatie wordt gered, maar uiteindelijk een dief en gangster blijkt te zijn. De kat en de schilder raken verzeild in de meest absurde situaties, die elkaar in hoog tempo op volgen. Smudja duidt zo op zijn geheel eigen manier de grote tegenstelling tussen het geniale van van Gogh en zijn absolute wanhopigheid, tussen zijn eenvoud en zijn grootsheid. Om de zaken nog iets gecompliceerder te maken biedt Smudja, die gevlucht is voor de oorlog op de Balkan en tegenwoordig in Italië woont, een bij voegsel, waarin hij stelt een geheim dagboek van Theo van Gogh, de broer van Vincent, te hebben gevonden. Zijn persoonlijke interpretatie van het leven van de schilder zou daarop gebaseerd zijn. Een tweede debutant deze week is Jean-Louis Marco. Zijn De wilde bessen (uitgeverij Silves ter, 6,99) heeft in eigen land al meerdere prij zen in de wacht gesleept en is door de deskundi gen luid bezongen. Het is het eerste deel uit ver moedelijk een serie van drie over Rosco de Roode, een klassieke piratenkapitein. Dat wil zeggen: getooid met een lange puntsnor, dikbui kig, een lange baard en een houten poot. Het simpele verhaal gaat over een knullige tweestrijd tussen twee piratenkapiteins, die elkaar het le ven zuur maken. De hoofdrol is weggelegd voor scheepsmaat Spiering en een boot vol pinguin- eieren. De jonge Marco (1974) heeft veel tekentalent. Hij presenteert een klassieke piratenstrip met veel humor. Zijn indringende manier van tekenen en de idio te voorvallen maken De wilde bessen tot een meer dan onderhoudende strip. Tegenover al dit debuterende geweld is aan dacht voor wat ouder werk op zijn plaats. Met enige regelmaat brengt Sherpa/Oog Blik werk uit van grootmeester Edmond Baudoin. Zojuist zijn verschenen De huid van de hagedis (1983) en Abbé Pierre (1994, allebei 11,50). Baudoin tekent in zwart-wit en zijn realistische verhalen hebben veel sfeer. Vooral geschikt om te lezen bij een open haardvuur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16