LEIDEN REGIO ^Vernielingen en bedreiging rond Anna's Hoeve 'Sleutelvervalser wist niets van overval op postkantoor Breestraat' Alcohol- en drugsgebruik jeugd blijft gelijk RB Verhuizing van ouderen en welzijnsdiensten HOC 972 vrijdag 24 OKTOBER 2OO3 door Rody van der Pols leiden/den haag - Twee keer mislukte het, maar de derde keer slaagde de 45-jarige Rot terdammer er eindelijk in om de sleutel voor de dienstingang van het postkantoor aan de Breestraat in Leiden te kopië ren. Daarmee maakten twee overvallers op 2 april 2001 800.000 euro aan contanten en cheques buit. Voor zijn 'assis tentie' bij deze roof eiste de of ficier van justitie gisteren voor de rechtbank van Den Haag een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van twaalf maanden tegen de man. De sleutel was de Rotterdam mer enkele maanden voor de overval toegespeeld door een tussenpersoon, die hem weer had gekregen uit handen van de assistent-manager van het postkantoor. Die werd hiervoor al eerder tot anderhalf jaar cel veroordeeld. Behalve dat de Rotterdammer terechtstond voor het kopiëren van de sleutel werd hem ook heling van de buitgemaakte reischeques ten laste gelegd. Deze cheques werden de over vallers, met wie de Rotterdam mer alleen indirect te maken had, uiteindelijk fataal. Pas een jaar na de spraakmakende roof kwam de politie dit tweetal - dat vorig jaar celstraffen van twee maanden voorwaardelijk tot vijf jaar opgelegd kreeg - via een netwerk van helers op het spoor. Het merendeel van deze helers stond al eerder voor de rechtbank. Ook de Rotterdammer zou een van hen zijn. Zowel in Straats burg als in Parijs probeerde hij de cheques te verzilveren, zo bleek volgens de officier van justitie uit getuigenverklarin gen. Beide pogingen mislukten echter. In Parijs liep het stel he lers - waaronder de Rotterdam mer zich zou bevinden - tegen de lamp, doordat de beambte van het wisselkantoor ontdekte dat zij een vals paspoort ge bruikten. De criminelen kon den net op tijd ontkomen. Van heling wist de Rotterdam mer echter niets, zo verklaarde de advocaat namens de ver dachte. Deze beriep zich op zijn zwijgrecht. Net zomin als de Rotterdammer wist dat de ge kopieerde sleutel - die hij pas bij een derde poging met suc ces wist te dupliceren - gebruikt zou worden om een overval mee te plegen. Anders had hij zeker niet meegewerkt, aldus de advocaat. Hem was verteld dat de sleutel bestemd was voor iemand die het huis van zijn vriendin wilde binnendringen om afluisterap paratuur te plaatsen. Daarvoor wilde hij zijn handigheid met sleutels - 'noem het een hobby' - wel aanwenden, stelde de ad vocaat. „In relaties gebeuren gekke dingen." Daar kwam bij, zo betoogde de advocaat, dat de sleutel niet paste op het slot dat het post kantoor voor het onderzoek ter beschikking had gesteld, waar mee de bewijsvoering op losse schroeven komt te staan. De overvallers zouden op de be wuste maandagochtend om acht uur 's ochtends niet via de dienstingang het postkantoor zijn binnengedrongen, maar via de monumentale voordeur of via het rolluik dat diè nacht niet vergrendeld was, zo suggereer de de raadsman. Volgens de officier van justitie kon er bij de verdachte echter weinig onduidelijkheid bestaan over het doel van de sleutel. Niet voor niets werd er zo om zichtig en geheimzinnig gehan deld en kreeg de Rotterdammer een vorstelijke beloning voor het klusje. Van de tussenper soon - die weer in contact stond met de overvallers - kreeg hij een envelop met vijfduizend gulden toegestopt. Diezelfde tussenpersoon pleeg de ook een inbraak in Utrecht en stal bij die gelegenheid een auto. Ook daarbij zou de Rot terdammer een rol gespeeld hebben, zo bleek volgens de of ficier van justitie uit getuigen verklaringen en opgenomen mobiele telefoongesprekken. Volgens de advocaat staat dat echter helemaal niet vast. De getuigenverklaringen zijn vol gens hem niet goed geïnterpre teerd. Bovendien zijn de 'tele foontaps' naar zijn inzicht on volledig uitgewerkt. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. oekhuis, dat op de begane een garage heeft, is een laakwoning. Dat betekent olang het pand niet ge- of verkocht wordt, ie- het huis 'bewaakt' tegen Its. De gemeente Leiden lt als eigenaar de gas-, wa- lichtrekeningen. Ook de g ing van 22.000 euro die nu staat bij energiebedrijf komt in eerste instantie bureau van de gemeen- jennepkwekerij was een lopend bedrijfje. Elke I leverde ongeveer 60.000 jop. Vier tot zes keer per Ion de eigenaar dat bedrag sn. roner is bekend bij de maar was niet thuis. De plantjes werden bij toe- itdekt. Om half vier 's ;s kwam de huisbaas het mtroleren. Hij zag dat er onder de garagedeur iijpelde en rook een in- ide wietgeur. Hij waar- Ie de politie. Die moest igedeuren openbreken, de ingang gebarrica- was. Via een luik dat uit- )p een achterliggend bin- ïatsje moet de hennep- r elke keer in de garage komen. Marktsteeg, waar de in- an het woongedeelte zit, de hoofdkabel elektrici- jetapt. Naast vijf politie- namen gisteren ook mannen van Nuon de op. „We rekenen niet al- e eigenlijke elektriciteits maar ook andere kos- erklaart een medewerker 1 %et elektriciteitsbedrijf. het kapotmaken van on- en het feit dat wij ze tijd nog moeten op- bijvoorbeeld." edewerkers van een be- Rotterdam dat dagelijks vt ikwekerijen opruimt, ig, in de ruimte schoon. De o ren, lampen, isolatiema- regio - Een verhuizing van ou deren- en welzijnsdiensten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek staat op stapel. Be gin november vertrekken de ondersteunende diensten van Valent RDB wegens ruimtege brek uit het Kwadrant in Kat wijk. Zij betrekken het gereno veerde Heerenhuys, het oude hoofdgebouw van verpleeghuis De Wilbert in Katwijk aan den Rijn. Valent RDB is de grootste orga nisatie voor zorg, welzijn en wonen in de Duin- en Bollen streek en in Voorschoten, Oegstgeest, Warmond en Was senaar. Valent wil de uitvoeren de zorgorganisaties bij elkaar en zo dicht mogelijk bij de klant aanbieden. Uiteindelijk zou Va lent steunpunten in gemeenten en wijken willen realiseren, waar klanten voor zorg, welzijn en woonzaken voor ouderen te rechtkunnen. De ondersteu nende kantoortaken voor de re gio komen vanaf 3 november juist op één centrale plek, in het- Heerenhuys aan de Overrijn. Daar komen ook andere regio nale diensten, waar klanten wél contact mee hebben. Het Op- voedbureau, Steunpunt Man telzorg, Vrijwillige Thuishulp, Steunpunt Vrijwillige Hulp, Be drijfsmaatschappelijk werk en Gezondheid Service Meerzorg. Vanaf januari komen daar nog het team Chronisch Zieken en het team Gespecialiseerde Ver zorging bij. De directe telefoon nummers van al deze diensten verhuizen mee. Ze zijn boven dien bereikbaar op het Klanten Service Nummer 071-4093333. Bij het servicenummer kunnen klanten al hun vragen kwijt, legt woordvoerster Willemze van Valent RDB uit. „We hebben zo'n groot pakket aan produc ten dat het voor mensen ondui delijk is wat we hier allemaal doen. Met het klanten service centrum willen we voorkomen dat mensen van het kastje naar de muur worden gestuurd." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl •Zondag is er een bingo voor 55-plussers in buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valkenpad 5. Aanvang 14.00 uur, kosten drie euro. Prof. W.J. Ouweneel geeft vrij dag 31 oktober de tweede lezing in de serie met het thema 'Gods eeuwige heilsplan'. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gegeven in het schoolgebouw aan het Lammenschanspark in Leiden. Het onderwerp is 'Uit genade behouden', Efeze 2. Vanaf 19.45 uur is er samen zang. De toegang is gratis. Meer informatie: 5175383. Kinderen van 6 tot 11 jaar kunnen woensdag van 14.00 tot 16.00 uur met de I.V.N. Kindef- natuurclub in de Leidsè Hout van alles leren over de herfst. De activiteiten van de I.V.N. Kindematuurclub worden op de laatste woensdag van de maand gehouden in het Koets huis in de Leidse Hout. Per keer zijn de kosten één euro. Verde re inlichtingen bij Els Witte, 5213620 en Cobie van Rijn 5221111. De stichting Thuiszorg Groot Rijnland begint 6 november met de curus 'Leren Leven met een chronische ziekte'. De bij eenkomsten worden gehouden in Leiderdorp. Voor meer infor matie: 071-5161415. Op de landelijke Natuurwerk dag, op zaterdag 1 november, kunnen vrijwilligers aan de slag in de hakhoutbosjes bij het Val- kenburgsemeer. Daar wordt van 10.00 tot 16.00 uur gewerkt, voor eten en drinken wordt ge zorgd. Melden bij de boerderij van de familie Nell, 500 meter van Camping Maaldrift. Aan melden kan via tel 5144462. Postzegelvereniging Philatelia houdt zaterdag 1 november een grote ruilbeurs in de kantine van het Dr Visser-'t Hooftly- ceym aan de Kagerstraat. Niet- leden betalen een euro. De beurs is van 10.00 tot 16.00 uur. GGD Zuid-Holland Noord meet afname van roken s* ibbert Minkhorst Het Leidse college valt «jglals de gemeenteraad vol- en week nieuwe eisen stelt at t aantal parkeerplaatsen nog te bouwen Boom- ieferage. Juist die garage is jlitieke partijen nog een omstreden onderdelen y nj Aalmarktplan. Wethou- ibei Hillebrand gaf gister- ns(| in het eerste politieke ver het plan, aan dat de van PvdA, WD, Groen- erj11 D66 tot elkaar is ver- eft oordeeld. Als het aan Hillebrand en de rest van het college ligt, komt er in het op te knappen gebied een parkeergarage met 325 tot 375 parkeerplaatsen, waarvan 100 voor bewoners. Toen de wethouder tijdens de discussie merkte dat partijen willen 'mor relen' aan de aantallen, schotel de hij de consequenties voor: hij staat niet meer in voor de continuïteit van deze coalitie. Na afloop van de vergadering verduidelijkte hij: „Dit college verenigt twee uitersten in zich: Groenlinks en de WD. Zodra je aan getallen tornt, komt er een scheuring in de coalitie. Dan verlies je of GroenLinks of de WD." Hillebrand wees ook op het co alitieakkoord: daarin staat ex pliciet dat de Boommarktgara- ge zal worden gebouwd. De wethouder wil de collegepartij en aan die afspraak houden, en gaf na afloop ook toe dat het aantal parkeerplaatsen in die garage een broos compromis is. GroenLinks was jarenlang tegen een parkeergarage aan de Boommarkt. „Onze argumen ten om hem tegen te houden werden steeds dunner", ver klaarde fractieleider Gerard van Hees. Die uitspraak riep vragen op bij het CDA en de Christenunie. Volgens Filip van As (CU) speel den vooral coalitiebelangen een rol. „Deels wel", erkende Van Hees. „Maar ook bij de opposi tie kregen we niet altijd even veel steun. Wij nemen ons ver lies. Daar zijn we eerlijk en open in." De belangstelling voor de eerste van twee vergaderingen over de plannen met het gebied was ge ring, ook van de kant van de projectgroep Nieuw Aalmarkt plan, waarmee het college na moeizame onderhandelingen een akkoord bereikte. Het Aalmarktplan krijgt dinsdag hoogstwaarschijnlijk wel de noodzakelijke meerderheid. Vrijwel alle partijen vinden dit compromis beter dan het vori ge plan van de gemeente. Weerstand bestaat vooral tegen het pleintje achter de Waag, de plannen met de Aalmarkt- school en de parkeergarage. Grote zorgen zijn er over de problemen van de Stadsge hoorzaal. Fracties vroegen aandacht voor de oproep van directeur Petra Unger van de Stadsgehoorzaal van afgelopen maandag. Vol gens haar kan de instelling niet wachten tot 2008 met de ver bouwing en uitbreiding. Wet houder Ruud Hessing (D66/cultuur) beloofde dat hij zou kijken of en hoe de plan nen met de Stadsgehoorzaal kunnen worden versneld. [Marieke de Kok In een pand van de ge- ite op de hoek van de Lam- ïarkt en de Marktsteeg is ren een hennepkwekerij ekt. De politie omschrijft de :erij als middelgroot maar ssioneel. Twee ruimtes wa- evuld met volgroeide wiet en. De illegale kwekerij had rofessioneel beluchtings- gatiesysteem. zijn iets meer gaan drinken, maar over de gehele linie komt het vaak en veel drinken min der voor. In de kleine gemeen ten rondom Alphen aan den Rijn en Leiden en in het noord oostelijk deel van de Duin- en Bollenstreek drinken jongeren het meest. In Leiden is het percentage drinkers gedaald, vooral onder mannen. De mening van ou ders over het alcoholgebruik van hun kinderen is niet veran derd: ruim tachtig procent staat er neutraal tot positief tegen over. Het cannabisgebruik onder 18- tot en met 26-jarigen is - met ongeveer tien procent - gelijk gebleven, behalve in de middel grote gemeenten rondom Lei den. In die plaatsen signaleert de GGD een toename. Onder de jongste groep ondervraag den is sprake van een lichte da ling van het cannabisgebruik. Deze daling is vooral gemeten in het noordoostelijk deel van de Duin- en Bollenstreek. Ou ders blijken vaker op de hoogte te zijn van het cannabisgebruik dan in 1983, toen ongeveer veertig procent daar geen weet van had. Nu weet ongeveer eenderde van de ouders niet dat hun kind hasj of wiet ge bruikt. Van de ouders die het wel weten keurt tweederde het gebruik af. Ook harddrugs zijn niet in po pulariteit gestegen. Zo'n drie procent van de jongeren in dit gebied gebruikt wel eens xtc, cocaïne, amfetamine of GHB. Het heroïnegebruik is vrijwel nihil. In 2003 rookt een kwart van de jongeren tot 26 jaar, in 1998 was dit 34 procent. Ook het aantal zware rokers (meer dan tien sigaretten per dag) is afge nomen. De afname geldt voor zowel mannen als vrouwen en is het grootst onder 12- tot 17- jarigen. De houding van ouders is negatiever dan in 1998, toen de helft roken afkeurde. Dat percentage is opgelopen naar 70. De peiling van de GGD Zuid- Holland Noord vormt een on derdeel van een groot onder zoek onder jongeren. De overi ge resultaten daarvan zijn nog niet bekendgemaakt. is door Erna Straatsma Twee ruimtes met volgroeide wietplanten werden gisteren aangetroffen in een pand aan de Lammer markt. Foto: Hielco Kuipers teriaal, tafels, elektriciteitsver- tuurlijk tientallen planten wor- avonds was de ontruiming delers, verlengsnoeren en na- den vernietigd. Om half tien 's klaar. leiden - Het gebruik van alco hol en drugs onder jongeren is de afgelopen vijfjaar niet toege nomen. Het roken van tabak is afgenomen. Dat blijkt uit een peiling van de GGD Zuid-Hol land Noord onder jongeren van 12 tot en met 26 jaar. Alleen het aantal meisjes dat op jonge leeftijd met alcohol be gint is fors gestegen. In 1998 dronk 16 procent van de 12- tot en met 14-jarigen alcohol, nu is dat 23 procent. De GGD wijt de toename aan de populariteit van zoete mixdrankjes, zoals breezers. Voor de hele regio is het alco holgebruik hetzelfde gebleven. Vrouwen van boven de achttien hij maandagmiddag met een mes bedreigd. „Liep er hier in eens een vent rond die zei dat- ie van de gemeente de kippen mocht slachten. Toen ik zei dat hij weg moest gaan, bedreigde hij me." De vernielingen op en rond de boerderij worden volgens Ra maker in het weekeinde aange richt door jeugd die zich op houdt in het aangrenzende park De Bult. „En de stalramen en paneeldeuren zijn gestolen door handelaars. Als oma dit zou zien, draaide zij zich drie keer om in haar graf, maar ook ik ben op mijn ziel getrapt." Met oma bedoelt Ramaker zijn in 1984 overleden tante Mientje Verdegaal met wie hij omging als was hij haar klein zoon. Zij zou vroeger, toen ze Anna's Hoeve aan de gemeente verkocht, voor hem hebben la ten vastleggen dat hij de boer derij en het land aan de Bes jeslaan 'om niet' mag gebrui ken. Dit bleek afgelopen zomer juridisch niet hard te maken. Toch blijft Ramaker elke dag naar de inmiddels door de ge meente dichtgetimmerde boer derij komen om de dieren te verzorgen en de grond er om heen te onderhouden. „Als ik het niet doe, doet niemand het." Wanneer hij definitief wegmoet, heeft hij nog steeds niet van de gemeente gehoord. Ramaker weet wel dat de stal grenzend aan de boerderij wordt gesloopt en weer opge bouwd en het woonhuis wordt gerestaureerd. De stal wordt infocentrum, maar wat er met het woonhuis gebeurt, weet Ramaker niet. „Daar zal wel een hoge ambtenaar komen te wonen", vermoedt hij. Zo ver is het echter nog niet. En Ramaker blijft tot zijn laat ste snik doorvechten voor het behoud van Anna's Hoeve. „Desnoods word ik door de ME afgevoerd." Tot die tijd hoopt Ramaker op een won der. „Misschien ontploft De Bult wei, dan is het hier groot feest. Op De Bult is door de ja ren heen zoveel gif gestort dat het er niet goed is voor ie mands gezondheid. Door maatregelen van de gemeente mag de uitstroom van dat gif naar Roomburg dan misschien zijn gestopt, maar nu stroomt al die vuiligheid richting Zoe- terwoude. Daarover Worden binnenkort in de gemeente raad van dat dorp vragen ge steld. En tijdens het slaan van de eerste paal van Roomburg eerder deze maand staat de wethouder van Zoeterwoude hier te borrelen. Begrijp jij dat nou?" Eric-Jan Berendsen Anna's Hoeve, de boerderij achter de in aanbouw zijnde woonwijk in Roomburg, wacht op een nieuwe toekomst. Foto: Hielco Kuipers De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 124 de Besjeslaan. Afgelopen zo mer kreeg hij echter van de rechter te horen dat hij weg moest. Immers, nu de huizen bouw in Roomburg is begon nen, wil Leiden van Anna's Hoeve een informatiecentrum maken. Ooit had Ramaker rond de boerderij zeven hectare land en een complete veestapel. Het land is door oprukkende bull dozers en graafmachines ge slonken tot twee hectare en er zijn nog maar een 50-tal kip pen en enkele konijnen over. Tot overmaat van ramp werd ubbele paneeldeuren Stolen, 7 antieke stalra- 100 euro weg, het dak is :n8 d, waardoor je van bin- naar de hemel kijkt. Om liet te praten over ge- e konijnen- en kippen- en een waterput die is met hout, stenen, id ijzer. Het mag jn, Anna's Hoeve is rat het geweest is. hoop van beheerder iker. Ramaker is al op de uit 1850 e boerderij in het einde van

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13