'Mensen die ziek zijn heb je te REGIO Schapetafeltje VRIJDAG 24 OKTOBER 2OO3 NAVRAAG De inwoners van Wassenaar komen massaal in actie tegen de plan nen van de gemeente om vijftig, nu nog groene, plekken binnen de bebouwde 'Al je huizen bouwt, wordt komtebebou J wen. SUNE het nooit meer plantsoen wen. SUNE STOMPS is als boswachter van Staatsbosbeheer onder meer verantwoordelijk voor het gebied Hollands Duin - tussen het zuiden van de Wassenaarse slag en de provinciegrens met Noord-Holland - en de natuurgebieden Berkhei- de en Lentevreugd bij Wassenaar. Wat vindt hij van de protestacties van de Wassenaarders? m i— im u* y ?l!l Hoe erg is het eigen lijk als het plantsoen in de straat wordt be bouwd als je een enorme achtertuin hebt? „Nou, ik kan me wel iets voorstellen bij het protest van die men sen. Als je ergens hui zen neerzet, moet je daar heel goed over nadenken, want het is vreselijk definitief. Denk maar niet dat over dertig jaar iemand be sluit er weer mooie tuinen van te maken. Dat groen gaat waar schijnlijk voor altijd verloren. Aan de andere kant, moeten de in woners van Wassenaar ook in breder perspectief kijken: de be hoefte aan woningbouw blijft. Komt het niet op plek A, dan wel op plek B. En misschien in Katwijk. Je moet dus niet alleen aan het stukje groen bij jou in de buurt denken, maar aan wat de beste op lossing is." En de beste optie is? „Dat is niet zomaar te zeggen. Dat is een keuze die je maakt. Bouw je op die paar open plekken in het dorp of waaier je uit? Dat laatste kan op zich prima: bebouwing vermengd met groen kan, als je het netjes aanpakt, een heel prettige leefomgeving opleveren." En in het gebied waar u over gaat? Ruimte zat, zou je zeggen. „In ons natuurterrein? Poeh, dat is absoluut geen optie. De schade die je dan aanbrengt, is niet te overzien. Behalve over groen, heb je het dan ook over rust. Dat is niet meer terug te draaien als je daar huizen neerzet. Trouwens, daar is ook helemaal geen draagvlak voor. Dat merk ik dagelijks. Als wij per ongeluk iets doen zonder de mensen daar in te betrekken, worden we onmiddellijk op de vin gers getikt. Het duingebied is voor veel mensen een heel belangrijk stuk natuur, ook voor de Wassenaarders." En welke diertjes en plantjes gaan er i>oorgoed verloren als de plantsoenen van Wassenaar worden bebouwd? „Tja, er gaat wel iets verloren als je huizen bouwt, maar stel je daar binnen de bebouwde kom niet te veel bij voor. De schade zal aan zienlijk kleiner zijn dan wanneer je open groen of het duingebied gaat aanpakken. Kijk, als de gemeente ook landgoederen en lanen gaat volbouwen, wordt het een ander verhaal. Maar ik zie geen ge meente ertoe in staat dat te doen. Daarvoor is de ecologische en historische waarde van dat soort plekken te groot." tekst: Nienke Ledegang foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 24 October RIJNSBURG - In Nederland zijn bloemen veel meer dan elders ter we reld een 'eerste levensbehoefte' geworden. Ook in de armste woningen prijkt van tijd tot tijd een bosje veldbloemen, een schaaltje zelf tot bloei gebrachte hyacinthen. Rijnsburg is het centrum van de snijbloe menteelt in ons land. De bloementeelt is ontstaan uit armoede. Aan vankelijk was de vlasteelt de hoofdbron van bestaan, later werd meer en meer overgeschakeld op artikelen als aardappelen, wortelen en ui en. In het begin van de twintigste eeuw was de bloemkoolteelt een be langrijke bestaansbron geworden. Hoewel de zelfstandige boeren be langrijke verdiensten wisten te verwerven, bleef de massa van de dag gelders straatarm. De op bijverdiensten beluste landarbeiders gingen naar de Haarlemmermeer om op de het jaar tevoren met bollen beteel- de gronden bloeiende crocussen te zoeken, teneinde deze in beschei den hoeveelheden in Leiden of Den Haag aan de man te brengen. La ter werden daar hyacinthenkoppen aan toegevoegd. De vroegste veilin gen vonden plaats in een café: Uit deze ongeregelde 'binnenhuismark- ten' ontstond de veiling Flora. ANNO 1978, dinsdag 24 oktober LEIDEN - De gemeente Leiden loopt nog niet bepaald warm voor glascontainers. Op slechts drie plaatsen in Leiden, zoals hier bij Si mon de Wit aan de Kooilaan, staan op dit ogenblik dergelijke contai ners. Toch blijken zij wel degelijk in een grote behoefte te voorzien. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 °3° ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. De Duitsers zijn er heel sterk in. In het verduitsen van vreemde woorden, bedoel ik. Soms ook in voetballen, maar daar gaat het nu niet over. Een woord als televisie werd door hen onmiddellijk omgedoopt tot Femsehn en de telefoon werd in de letterlijke vertaling in het Duits de Fernsprecher. Het verhaal gaat dat de inwoners van het dorp Groesbeek, bij Nijmegen en dus vlak bij Duitsland, ook de gewoonte hadden om vreemde woorden in begrijpelijker taal om te zetten. Zo luidt bijvoor beeld het Groesbeekse woord voor de telefoon de luipijp. Maar de Groesbekers gingen nog verder. Ook gewone woorden werden niet ontzien en zonder par don vervangen door ei gen vindsels. Een mes gaat bij hen als snijijzer door het leven, een schaar is dan natuurlijk een knipijzer en de lepel moet het doen met de aanduiding vreetijzer. Maar de mooiste is toch wel de huilbezem (op z'n Groesbeeks heel fraai als huulbessem uitgespro ken) voor de stofzuiger. De Amsterdammers staan ook bekend om hun versimpeling van de taal: het eendje is daar een drijfsijsie en alle an dere vogels zijn vliegsijs- ies. Ook in Leiden is zo'n eigenzinnige eigenvor ming bekend: een verre kijker werd vroeger hier ook wel een toehaalder genoemd en als je het goed beschouwt, zit dit woord zeker zo duidelijk in elkaar als de verrekij ker, het is een instrument waarmee je de verte naar je toehaalt. Schapetafeltje. In dialec ten wemelt het vaak van de verbasteringen en daar moet je terdege re kening mee houden als je naar de etymologie van een woord op zoek bent. Zo bestaat er in het Leids de uitdrukking voorr 't schapetafeltje moete ko- me voor 'ter verantwoor ding geroepen worden'. Je vraagt je af wat dat precies met schapen en een tafeltje te schaften heeft. Gaat het om scha pen die naar de slacht bank gevoerd worden? Of heeft het iets te maken met een verbinding als het medelijdende arm schaapMet geen van beide. Schapentafeltje is waarschijnlijk de verbas tering van schepen tafeltje en dat is weer de variant van schepenstoel of sche penbank. Vroeger waren dat de rechtscolleges die door de schepenen wer den gevormd. En als je voor zo'n college moest verschijnen, dan had je wat op je kerfstok en dan had je heel wat uit te leg gen. Snotneus. Soms is de be tekenis van een woord volstrekt onbegrijpelijk. Neem nou het verouder de Leidse woord snot neus voor de 'lommerd' of de 'lommerdhouder'. Ik kan met de beste wil van de wereld niet inzien waarom 'een neus waar snot uit komt' of 'iemand met een neus waar snot uit komt' leidt tot de be tekenis 'lommerdhou- der'. Het woord komt in die betekenis mogelijk al in 1777 voor. In een prach tige tekst uit dat jaar wordt onder woorden gebracht wat de stem ming is van iemand die wakker wordt en zich realiseert dat hij de vori ge avond stevig gegokt heeft. 'Is men opgestaan, men herinnert zig of met chagrijn het geleden ver lies van 't spel, of men re- colligeert zig met blyd- schap, dat men een an der geruineert en tot zijn hembd toe uitgeschud heeft, of men heeft zig tot verdriet een snotne us op den hals gehaald'. Vrij vertaald: 'Je wordt 'wak ker, sjagrijnig omd.at je verloren hebt of zielsge- lukkig omdat je een an der tot de bedelsta f hebt gebracht, of zwaar aan geslagen omdat je je be zittingen naar de lom merd hebt moeten bren gen'. Gebruiken. Wout IBodrij vertelt in zijn 'Een stem uit de achterbuurt' over de verschillende gebrui ken en tradities die: in Leiden nog tot in d e ja ren vijftig gangbaa r wa ren. Onder andere over de rol die de brand lewijn speelde bij de geboorte van een kind. Direct na de geboorte werd het hoofdje van de boreling gewassen met brande wijn. Volgens het v olks- geloof zou het kind daar sterke hersenen van krij gen. Maar ook de Tn-oed- vrouw, de baakster en de vader werden van ia drank voorzien. Enci nigmaal kwam hetke) dat vader teveel vabu spul tot zich nam. 1 ging de dag na de g boorte het kind aar (dat werd niet voo j hooffie wasse genol Soms had hij dan a veel alcohol verslof dat hij in zijn bene heid een naam opl al door een van zij] dere kinderen werj dragen. Kent u nog meer vi soort rituelen? Al ct- niet met drank! Met dank aan A w neveldt, Anneke Ja Wim Oostkamp en Zijlstra (Alphen a. j Rijn). Reacties en tips: Le Dialect, Postbus 54 AB Leiden, ofheesj mans@inl.nl Hans Heestermans Stichting Gezondheidszorg Illegalen Leiden bestaat tien jaar „Medische zorg verlenen aan illegalen is géén politieke keu ze." De Leidse huisarts Kea Fo- gelberg heeft geen enkele re serve bij hulp aan onverzeker de vreemdelingen. Haar colle ga's hebben soms wel twijfels. Dat blijkt uit de tienjarige ge schiedenis van de stichting Ge zondheidszorg Illegalen Leiden (GIL). De gezondheidszorg aan ille galen die in en om Leiden wo nen, is 'best goed', zegt Harry Westerink. Als medewerker van de Leidse stichting De Fa bel van de Illegaal heeft hij veel contacten met hulpzoe kenden. „Ook in vergelijking met andere steden gaat het nu best goed. We hebben een netwerk van artsen en tand artsen waar we met illegalen terechtkunnen." De Fabel van de Illegaal stond tien jaar geleden aan de wieg van GIL, die samen met de GGD Zuid-Holland Noord ad vies en informatie aan hulp verleners geeft over medische zorg aan illegalen. „Vaak ko men illegalen eerst bij ons, omdat wij dat netwerk heb ben. Als je als illegaal zelfstan dig op een arts afstapt, ben je vaak afhankelijk van zijn of haar welwillendheid." Sinds de Koppelingswet (1998) van kracht is, kunnen illegalen zich niet meer voor ziektekosten verzekeren. Ze zijn uitgesloten van alle hulp, maar voor de gezondheids zorg is een uitzondering ge maakt. Aanvankelijk werd al leen een uitzondering ge maakt voor behandelingen bij 'levensbedreigende situaties', later is het criterium opgerekt naar 'medisch noodzakelijk'. Fogelberg, die sinds de op richting van GIL in het be stuur zit: „Het criterium le vensbedreigend is voor hulp verleners niet werkbaar. Een tumor in de buik hoeft niet direct levensbedreigend te zijn, maar als je er niets aan doet kan-ie dat na drie maan den wel zijn." Dus nu komen 'medisch noodzakelijke' behandelingen De Fabel van de Illegaal bezet, In den. Archieffoto: Mark Lamers in aanmerking voor een ver goeding uit het Koppelings- fonds. In praktijk kan dit alles zijn, alleen geen IVF en sekse transformatie. De GGD is de door het GIL aangewezen in stelling die in deze regio uit voering geeft aan de regelin gen van het Koppelingsfonds. Illegalen worden dus gedoogd in de gezondheidszorg. En aan 'gedoogbeleid' heeft niet elke hulpverlener zin om mee te doen. „Mensen denken dat je een politieke keuze maakt door een ilegaal te helpen, maar dat is onzin. Je hebt je eed afgelegd en hoe je uitein delijk betaald krijgt voor een behandeling doet er niet toe. Mensen die ziek zijn heb je gewoon te helpen." Bij Fogelberg kunnen illegalen dus altijd terecht, al springt ze niet in de bres voor patiënten van buiten de Leidse regio. Die moeten in hun eigen woongebied maar een barm hartige hulpverlener opspo ren. „Ik wil geen illegalendok- ter zijn." Westerink vindt dat zowel weigerichtige hulpverleners als artsen van het type Fogel berg aan politiek doen.Als je illegalen niet anders dan an deren behandelt ga je toch te gen de uitsluiting van de Kop pelingswet in. Dat zou je ook politiek kunnen noemen. Het is roeien tegen de stroom in en het zal de komende tijd wel erger worden. Er is toch een aantal bedreigingen, zoals de aangekondigde legitimatie plicht in ziekenhuizen. Daar gaat voor illegalen toch een afschrikwekkende werking van uit." Ondanks een zorgplicht komt het voor dat artsen weiger achtig staan tegenover het helpen van illegalen. Weste rink: „Alle huisartsen in Lei den hebben zich in principe beschikbaar gesteld voor hulp aan illegalen, maar er zijn toch wel eens huisartsen die er geen zin in hebben. Of eerst geld willen hebben en dan pas wat willen doen." De medewerking van tandartsen verloopt soepel, aldus de Fa bel-medewerker. Bij acute kiespijn komt een illegaal via De Leidse huisarts Kea Fogelberg. Bij haar kunnen illegalen altijd terecht, al springt ze niet in de bre:s voor patiënten van buiten Leidse regio. „Ik wil geen illegalendokter zijn." Archieffoto: Taco van der Eb de spoeddienstregeling bij een tandarts. „Het komt heel weinig voor dat tandartsen niet willen helpen." Net als De Fabel heeft Fogel berg daarom een aantal vaste adressen waar ze illegalen voor medicijnen of specialisti sche hulp naar doorverwijst. „Ik zet onderaan het recept 'GIL' en ze weten precies wat ze moeten doen." Aan de an dere kant zijn er de minder leuke reacties: „We krijgen soms ook hele lullige brieven van specialisten van zieken huizen. Met daarin opmerkin gen in de trant van 'zorg kost geld. waarom moet ik een ille gaal gratis helpen?"' Ze noemt het 'onverstandig', zo'n houding. „Ook vanuit een hele rechtse maatschap pijvisie is het zinvol om illega len te helpen. Stel je voor dat iemand met een longontste king maar op straat blijft lo pen. Dan raken anderen mis schien ook besmet." De vergoedingsregelingen van de stichting Koppeling zijn niet eenvoudig en tijdrovend. Fogelberg: „Een bureaucra tisch monstrum." Ze leiden vaak tot misverstanden en dus moet GIL continu een vinger aan de pols houden. „We zijn tien jaar bezig, ieder een moet de procedure zo langzamerhand kennen, maar nog gaat het vaak mis. Neem zo'n identificatieplicht in zie kenhuizen. We leven in een zo overgeorganiseerde maat schappij; er zijn mensen die gewoon niet begrijpen dat il legalen gewoon niets heb ben." Ema Straatsma Schimmige groep c<nverzekerden november 2001, het atrium van het stadhuis als protest tegen het asielbeleid van de gemeente Lei- De drie ziekenhuizen in Leiden en Leiderdorp zier 11 de laatste jaren een toena me in het aantal onverze kerde patiënten. Illegalen maken deel uit van de groep, die verder bestaat uit zwervers, gestrande toeristen en personen die om financiële redenen geen verzekering hebben afgesloten. Een registratie van het aantal behandeld) illegalen hebben de zie kenhuizen geen van drie- en. Het Leids Universitair Me - disch Centrum zag de be grotingspost 'dubieuze debiteuren' de afgelopen vijf jaar verdubbelen, van 321.000 euro in 1999 tot, naar verwachting, ruim 700.000 euro in 2003. De bedragen zijn echter laag als je ze legt naast het to tale jaarbudget van het LUMC: 450 miljoen euro. In 2001 kende de post eern uitschieter, met 788.000 euro. „Dat komt door één bijzonder geval", zegt woordvoerder D. Ketting. De kwestie betrof geen be handeling van een ille gaal. „We deden een vrij uitvoerige ingreep en na enige tijd was de vogel ge vlogen." De groep niet-betalenden vormt volgens Ketting eem 'beetje amorfe groep'. „Alis je de situatie met andere ziekenhuizen in de Rand stad vergelijkt valt het hier nogal mee." Het Rijnland Ziekenhuis zegt 'incidenteel' illegalen te helpen. Cijfers heeft de directie niet, omdat deze groep niet wordt geregi streerd. De post 'dubieuze debiteuren' was in 2001 ruim 113.000 euro en steeg vorig jaar tot 160.000 euro. „Het best veel voor dat zekerden zich Dij ons m den, maar dat rijn ook vaak andere personen illegalen", zegt woord voerster J. Schrijnemae-ia, kers. Bij de behandeling van legalen kunnen zieken huizen specialistenhom t raria vergoed krijgen v^j) de stichting Koppeling, via GIL. Opnames van o»r< verzekerden komen no( gedwongen onder de pd~ dubieuze debiteuren. M zorgverzekeraars sluiteu ziekenhuizen overeen- jj komsten over de hoogu van deze posten. Het Diaconessenhuis siu naleert een toename val het aantal illegalen dat L het via GIL binnenkrijg^] Cijfers heeft het rieken-w huis niet. „Ik denk dat tt relatief meer illegalen n binnekrijgen dan ande^ai ziekenhuizen", zegt dirtl tiesecretaris S. Rutten.i Om de kosten zo laag n gelijk te houden, probeai het ziekenhuis bij ernsl ii ziektegevallen zelf een |v> verblijfsvergunning 'on v medische gronden' te rin gelen, „Vorig jaar heeft zich zoiets voorgedaan— vertelt Rutten. „Dat is toen gelukt en dat heel ons 122.000 euro aan ten gescheeld, omdat d persoon zich toen wel F verzekeren." De hoogte van de post «y, bieuze debiteuren wil 1 t Diaconessenhuis niet j prijsgeven. „Dat breng mensen maar op een idee." an— LEIDS DIALECT

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12