Wifi-internet gaat eindelijk de lucht in Ingrediënten: veel liefde en een grieperige koe uis op de Waard >rdt niet gesloopt Met oude kranten redt de speeltuin het niet REGIO Uitgekeken op uw collega's R1 Werkstraf en vrijspraak na inrijden op fietsers 5Leiden moet lezingen en debatcentrum krijgen' NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN lEFTm \MMifaUbi www.autoheemskerk.com REGIO - in - Een 23-jarige Leidse is rochtend in de Kenneweg- in het centrum van haar jmonnee, haar mobieltje ïar fiets beroofd. Ze liep kwart voor zeven met haar de hand door de steeg een man haar tegemoet- n. Hij bedreigde haar vol de politie met een slagwa- in graaide de telefoon en jrtemonnee uit haar tas. ïidse liet haar fiets vallen tte het op een lopen, op de man er met haar irandoor ging. ikelap heeft rijbewijs - Een 30-jarige automo- it Leiden is gisteravond :n uur bij het benzine- aan de Lammenschans- igehouden met een bor- :1 op. De Leidenaar iij de Garenmarkt tegen iterkant van een gepar- e auto aan en slingerde le weg. Op het pofitiebu- ileek dat hij geen rijbewijs taire en Böll iet Arabisch - Meesterwerken uit de se literatuur in het Ara- vertaald. Dat is het on- Sy rp van de nieuwe ten- elling "Wijsheid uit het in de Universiteitsbi- eek, Witte Singel 27. De ;rijkste schrijvers uit de J se literatuur zoals P rus, Shakespeare, Voltai- 11-; ethe en Böll zijn er in ver te zien. De tentoonstel- opt tot 23 november en is chtigen tijdens de ope- iren van de UB. Keurmeesters besnuffelen de ingeleverde kazen bij de jaarlijkse kaaskeuring. „We zijn echte liefhebbers!" Foto: Hielco Kuipers door Jeroen Overduin leioen - Niet Gouda heeft de meeste kaasboeren, maar het platteland rond Leiden. Daar om zitten er aan de rand van de stad 49 kaasboerenfamilies te borrelen, ongeveer één zevende deel van de totale Nederlandse kaasboerenpopulatie. Daarom ook liggen hun kazen opgesta peld over de hele lengte van de zaal en smaken ze alsof er een engeltje over je tong piest. En de 'gewone' kaas uit de super markt dan? „Laat ik het zo zeg gen", vertelt Peter Warmerdam, organisator van de bijeenkomst en zelf kaasboer: „Fabriekskaas is niette vreten." Gisteravond hielden de boeren hun jaarlijkse kaaswedstrijd in het clubhuis van wielervereni ging Swift. Acht specialisten proefden 106 kazen uit zeven categorieën, van kruidenkaas tot de typische Leidse kaas. Ze letten niet alleen op de smaak, maar ook op het uiterlijk, de structuur en de verdeling en grootte van de gaten. „Ogen, niet gaten", corrigeert keur meester Ben Weyers. Hij proef de meer dan 25 kazen. „Dat is te doen. We kunnen er meer dan dertig aan." Als de schaal rondgaat, pakt Weyers er dan ook graag nog eentje. Hij ver plettert het blokje tussen zijn vingers. „Dan voel ik de consti tutie (de structuur-red.). Dat doe ik automatisch." Anders dan bij wijn, wordt kaas bij het proeven niet uitgespuugd. „Stel jé voor", zegt Weyers „We zijn echte liefhebbers!" Ati en Theo Rotteveel uit Rijp- wetering ontvangen de hoofd bokaal. Ze verdienen namelijk het hoogste totale aantal pun ten in de twee categorieën grote kazen, de belegen en de jonge Goudse kaas. Ati Rotteveel: „We zijn verbaasd. We doen al jaren mee en zaten steeds in de mid denmoot. Kaas maken begint met het voeren en melken, en dat doen we altijd op dezelfde manier." Jonge 'Rotteveeler kaas' is zo zacht en romig dat het in de mond bijna smelt. En de volle smaak is niet in de ver ste verte te vergelijken met die van fabriekskaas. „Je moet ner gens op bezuinigen", zegt de maakster. „Alleen het beste is goed genoeg." Terwijl het kaasbedrijf bijna al tijd van vader op zoon gaat, heeft Jos van der Plas uit Sas- senheim het ambacht verwor ven door een cursus te volgen. En tóch in vier categorieën tus sen de beste vier eindigen, bij de babykaasjes als tweede en met zijn kruidenkaas als eerste. „Het geheim is onze koeien", zegt Van der Plas. Het bedrijf van hem en zijn broer kent na melijk één nadeel: er is geen stal aan het land, zodat de koei en buiten blijven staan. „Die lo pen dag en nacht in de wei en eten de hele tijd gras. Voor de kaas is dat een voordeel. Het geeft net dat tikkie meer." Te vreden achterover leunen is er niet bij. „Je moet het met heel veel liefde doen. De aandacht mag niet verslappen, want dan is het morgen mis." Kampioen van de Leidse kazen is de vijfentwintigjarige Dick Kwakernaak uit Oud Ade, de benjamin onder de winnaars. Met zijn Leidse belegen sleept hij een tweede prijs in de wacht en met zijn jonge strijkt hij met de hoogste eer. Kwakernaak blijft er bescheiden onder. „We doen alles samen met het gezin. M'n moeder voegt de ingredi ënten toe, terwijl mijn vader en ik melken en voeren. Daarna neem ik het over." Verbaasd is hij niet. „Het werd nodig tijd dat we weer 'ns wonnen. We hadden er wel een goed gevoel over. We hadden afgelopen jaar een paar kleine dingetjes veran derd, want je blijft altijd bezig." Anders dan veel van zijn colle ga's, die hun kazen in de groot handel verkopen, zal zijn fami lie door de prijs direct de omzet zien stijgen. „Het is een mooie opsteker voor de winkel van mijn moeder." Boerenkaas, dat is kaas van 'rauwe melk', die zijn naam al leen mag dragen als hij op de boerderij gemaakt is. Peter Warmerdam zweert erbij. „Ik ben verwend. Boerenkaas heeft een natuurlijke smaak. Fabrie ken pasteuriseren de melk." In kaas zitten bacteriën - die er horen, geen ziektekiemen - die de kaas zijn smaak geven. Bij boerenkaas zitten de bacteriën er van nature in, bij kaas uit de fabriek zijn ze toegevoegd. In feite worden de bacteriën van de fabriekskaas dus eerst ge dood, en later in de gewenste en steevast dezelfde hoeveel heid toegevoegd. „De kwaliteit van fabriekskaas is constant. Bij boerenkaas kun je proeven of de koe grieperig was." van voorpagina Niet alleen door de van tweehonderd wonin- eft Portaal een streep ge- Dk verzorgingshuis Huis Waard aan de Kaarsen- sstraat wordt niet ge- De bedoeling was om en nieuwe zorgvoorzie- bouwen, maar die am- reiken nog te ver, werd n duidelijk op de pers- sntie over de plannen et gebied rond de Oran- it en Waardgracht. wonerscommissie uitte aar bezwaren met een oepeltent en borden met sten 'BC niet tevreden oop zonder reden' en ons niet kamperen, ga noveren'. Woordvoerder in Vissers: „Het gaat er- it de huidige bewoners rdbaar vinden, en niet Portaal aanvaardbaar ningcorporatie vindt het plan evenwichtiger en omdat het 'tegemoet - wat mensen in de illen', zei directeur De (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in Boer. Per woonblok is gekeken 'wat wel kan en wat niet'. Die scherpere analyse heeft Portaal overtuigd dat sloop inderdaad vaak niet nodig is, wat de bewo nerscommissie altijd al stelde. Straks staan er 95 woningen die groter zijn dan 90 vierkante me ter, nu zijn dat er 38. Portaal wil 136 woningen die geschikt zijn voor ouderen. Nu staan er 93. De huren gaan met zo'n 45 tot 100 euro per maand omhoog. Wethouder Hillebrands eerste indruk van de plannen was po sitief. Hij maakt zich zorgen over de hoeveelheid parkeer plaatsen en de toekomst van Huis op de Waard. De Boer zei op de kritiek van de bewonerscommissie over het achterstallig onderhoud dat Portaal de huizen altijd leefbaar heeft gehouden. Hillebrand be vestigde dat, toen mensen hem vroegen waarom de gemeente Portaal nooit op de vingers heeft getikt. „We hebben alleen ingegrepen bij Zuidhoven in Zuidwest, omdat de schimmel op de muren stond." Hoe diep het ongenoegen bij buurtbewo ners zit, bleek uit de reactie van Astrid Beumer. Met zangerige stem verklaarde zij: „We zijn al drie jaar bezig. Er is gewoon ge probeerd ons eruit te zetten. Mij is altijd duister gebleven waarom. Gaat het om winst, prestige; zijn er deals gesloten?" Juist nu Portaal de buurt tege moetkomt, voelen Beumer en anderen zich bekocht. Want waarom was dat drie jaar terug niet al bedacht, en was renova tie drie jaar lang onbespreek baar? Overigens herinnerde zij De Boer aan de belofte van Portaal dat zolang er niets gebeurde in de wijk, ook de huren niet om hoog zouden gaan. Toch zijn de huren gestegen. De Boer: „Ik ken die belofte niet. Ik zal het uitzoeken." Sam Petit (links) en Bram van der Zeeuw voor de afgekeurde draaimolen uit 1928. „Van onze dertig speelapparaten voldoen er elf niet aan de veiligheidseisen." Foto: Hielco Kuipers vervolg van voorpagina leiden - Speeltuinvereniging Noorderkwartier kan de 75.000 euro voor de noodzakelijke op knapbeurt nooit bij elkaar krij gen, denkt voorzitter Bram van der Zeeuw. „Deze speeltuin be staat nu 75 jaar", zegt hij. „Hij is opgericht en jarenlang in stand gehouden met het opha len van oude kranten. Tegen woordig halen we wat geld bin nen door af en toe een bingo te organiseren, het wijkgebouw te verhuren en de verkoop van snoep aan de kinderen die hier spelen. Maar met dat soort acti viteiten haal je geen duizenden euro's op." Van der Zeeuw zit met de stren ge eisen in zijn maag. In 1996 is na een extern onderzoek in op dracht van de Leidse Bond van Speeltuinen, de speeltuin aan de Anna van Saksenstraat aan gepast aan alle toen geldende veiligheidseisen. „Toestellen zijn verlaagd, weggehaald, ver vangen of van een rubberen ondergrond voorzien. Maar in 1997 heeft de overheid de vei ligheidseisen weer aange scherpt. Met als gevolg dat we weer niet voldoen." „Er is een landelijke koepelor- gansatie voor speeltuinen", weet Van der Zeeuw. „De Nuso. Die investeert veel geld in speeltuinen. Maar die organisa tie stelt wel een voorwaarde: de gemeente moet meebetalen. En dat gebeurt niet." „Wij betalen als gemeente het regulier onderhoud van alle speeltuinen", meldt E. Oort- wein van de dienst cultuur en educatie. „Dat onderhoud wordt gedaan door De Zijl Be drijven (DZB). De Nuso heeft inderdaad een deltaplan om speeltuinen op te knappen. Maar daar zouden wij als ge meente ook voor minstens 100.000 euro in moeten partici peren. En dat geld hebben we niet." Volgens schattingen van DZB kost het opknappen van alle speeltuinen in Leiden rond de 1,5 miljoen euro. Het delta plan van de Nuso gaat ervan uit dat er per speeltuin tussen de 75.000 en 160.000 euro nodig is, waarmee het totaalbedrag rond de twee miljoen euro zou lig gen. Oortwein stelt dat DZB de ap paraten verwijdert die echt on veilig zijn, maar Van der Zeeuw is er niet gerust op. „Kijk, deze draaimolen staat er al sinds 1928 en al die jaren doet 'ie het perfect. Nog nooit is er iemand gewond geraakt. Maar hij is nu wel afgekeurd." De portier van het Noorder kwartier, Sam Petit, voegt zich bij Van der Zeeuw. „Tijdens de burgemeesterscampagne kwam Lenferink hier", vertelt Petit. „Hij vond het geweldig dat Lei den zestien speeltuinverenigin gen heeft. En hij vond dan ook dat de gemeente haar best moest doen om dat zo te hou den. Maar dat waren natuurlijk mooie verkiezingspraatjes. En praatjes vullen geen gaatjes." LEIDEN 'buw bedreigd beroofd Wietkwekerij n Leids emeentepand 1 Geen disco e war grand café p Baanderij vrijdag 24 oktober 2003 door Silvan Schoonhoven leiden - Het Leidse wifi-netwerk, het eerste regionale gratis draadloos internet ter wereld, gaat dinsdag officieel de lucht in. De stichting Wireless Leiden, die het netwerk over de stad uit rolt, heeft alle technische proble men verholpen. Alle inwoners en organisaties in Leiden en omge ving kunnen nu gebruikmaken van een gratis draadloos breed bandinternet, zegt woordvoer der Huub Schuurmans. Wifi werkt via radiogolven. Klei ne zenders op hoge gebouwen zenden die uit. Computerge bruikers kunnen met een an tenne aan hun computer de ra diogolven opvangen. Al in janu ari kondigde Wireless Leiden aan dat het computernetwerk ook op internet zou worden aangesloten. De stichting sloot daartoe een contract af met in- ternetprovider Demon. Door technische problemen werkte de verbinding tot nu toe nog niet op volle kracht. „Na uitge breid testen zijn alle knelpun ten opgelost en is veiligheid op het netwerk gegarandeerd", al dus Schuurmans. „Voor de ge bruikers is er een nieuw aan- sluitkastje ontwikkeld dat bin nen enkele weken op de markt komt en aansluiten heel een voudig maakt." Hoewel er steeds meer zenders bijkomen, is nog niet overal in Leiden en omgeving bereik. De website van Wireless Leiden (wirelessleiden.nl) geeft een kaart met de ontvangst van het bereik in de verschillende wij ken. De stichting adviseert compu tergebruikers die een aanslui ting overwegen om te controle ren of ze een van de zenders kunnen zien, want met een 'zichtverbinding' is de ont vangst het beste. Zekerheid is pas te krijgen door het signaal te meten, maar daarvoor is ap paratuur nodig. Sinds enige tijd beschikt de stichting over een meetploeg die bij mensen thuis kan komen om het signaal te meten. Wireless Leiden is een stichting zonder winstoogmerk die draait op vrijwilligers. Ze hebben al tijd volgehouden dat het net werk gratis toegankelijk moet zijn voor iedereen. leiden - Er was twee weken ge leden vier jaar cel tegen hen ge- eist, maar de straf bleek uitein delijk een stuk lager. Een 27-ja- rige Leidenaar werd gisteren door de Haagse rechtbank vrij gesproken en zijn broer (28) uit Waddinxveen kreeg een werk straf van 240 uur opgelegd. De twee werden verdacht van het inrijden op de Witte Singel op een groepje fietsers in de nacht van 30 op 31 maart vorig jaar en het doorrijden na de aanrijding. Bij de botsing raakte een vrouw uit Leiden (23) ernstig gewond aan haar been en liep een 35- jarige Leidenaar knieletsel op. De 28-jarige zat vermoedelijk achter het stuur. Hij kreeg de werkstraf en 12 maanden cel voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Zijn rijbewijs is voor een jaar ingetrokken, waarvan zes maanden voor waardelijk. Daarnaast moet hij de slachtoffers 1458 en 239 eu ro schadevergoeding betalen. door Wilfred Simons leiden - Leiden moet een lezin gen- en debatcentrum krijgen zoals de Amsterdamse Balie. Hier moeten gemeentelijke en universitaire bestuurders, amb tenaren, onderzoekers en bur gers met elkaar in discussie gaan over actuele maatschap pelijke kwesties en over de plaats en de rol van Leiden in de regio, het land en de wereld. Dit blijkt uit het rapport Leiden in de kennissamenleving, dat gisteren openbaar werd. Hierin staat de vraag centraal hoe de gemeente Leiden en de Univer siteit Leiden de stad gezamen lijk naar een hoger sociaal en economisch peil kunnen tillen. In het rapport, dat is opgesteld onder leiding van hoogleraar Theo Toonen, stellen de onder zoekers vast dat Leiden en de universiteit nog altijd langs el kaar heenleven. De wil om sa men te werken is er wel, maar de gemeentelijke en universitai re ambtenaren en -onderzoe kers kennen elkaar onvoldoen de. Een debatcentrum zien zij als een belangrijk middel om elkaar te leren kennen, te ont moeten en om te netwerken. Voor het onderzoek spraken de onderzoekers met dertig 'sleu telfiguren' uit de stad en de universiteit. Zij klaagden erover dat Leiden geen 'debatcultuur' heeft, wat zij 'raar vinden voor een universiteitsstad, met al die hoogleraren'. „Je ziet hen wel in Buitenhof of Nova, maar niet in de stad." Toonen pleit dan ook voor een 'fysieke plek' waar le zingen en debatten gehouden kunnen worden. Ook vindt hij dat het Studium Generale van de universiteit zijn intrek moet nemen in zo'n centrum. Hoe wel de lezingen bedoeld zijn voor een algemeen publiek, trekken zij nu vooral leden van de academische gemeenschap. Woordvoerster Marga de Rooij van De Leidse Hoed vindt de ideeën van de gemeente en de universiteit 'heel interessant'. Ze komen bovendien op een goed moment. „Er is een kente ring gaande" zegt ze. „De eer ste jaren dat De Leidse Hoed bestond, bleef de respons erg achter bij onze verwachting. Maar wij hebben volgehouden en dat begint te lonen. De toe loop wordt steeds groter. Men sen laten voor ons de televisie uit." De Rooij zegt dat De Leidse Hoed graag haar ervaring, ex pertise en mankracht wil delen met de gemeente en de univer siteit. Als de drie organisaties hun krachten bundelen, gelooft zij dat er een sterke lezingen en debatcultuur in Leiden kan ontstaan. (advertenties) Deuren van Lieftink komt u overal tegen. Terecht, betere deuren zijn nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus; topkwaliteit met KOMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A R K Leiden Roelofarendsveen L. (071) 531 08 11 R. (071) 331 28 66 Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11