Noord-Korea martelt op grote schaal BUITENLAND Ijzervreter Donald Rumsfeld lijkt te twijfelen Nieuw eurorijbewijs: met 16 op de motor India verrast Pakistan met vredesvoorstellen Annan optimistisch over donorconferentie Irak Duizenden kinderen in kampen Weer winter vol rampspoed 'Paus en Reagan wilden opdeling van Joegoslavië Polio in Nigeria BBC toont hoe racistisch Britse politieagenten zijn Bush en schoothond Howard 'ft wilde Chavez (i kant zetten' as - De Amerikaanse in- igendienst CIA zou achter gingen zitten om de linkse rolaanse president Hugo >z af te zetten. Op een vi and die gisteren werd ge- aan de pers zou te zien oe CIA-agenten dissidente en politieofficieren in- ies geven. Parlementslid iro kreeg de opname naar zeggen van een polite- die zijn CLA-opleiding af- Volgens de Amerikaanse ssade gaat het op de video den van een privé-beveili- irma. „Het beleid van de igde Staten is het steunen jmocratie", aldus een ver- g van de ambassade. en: soepeler rtuswet hau - De regerende De- tisch Linkse Alliantie ilannen bekendgemaakt strenge Poolse antiabor- t te versoepelen en een streerd homo-partner- mogelijk te maken. Polen tijdens het communis- ewind een liberale abor- maar die verdween in nder druk van de katho- erk. Politieke waarne- enken dat het parlement netten zal maken met de ;llen. sa-arrestatie j, mbabwe - De Zimbabwaanse heeft gisteren honder- togers voor politieke her- J gen gearresteerd. Onder positieleider Lovemore ku. Zimbabwe balan- conomisch en politiek and van de afgrond. Pre- j Mugabe regeert als een Fr en onderdrukt elke %^n oppositie. om overlast te stoppen Tsjechië, Duitsland en :bben ingestemd met ittend plan tegen toe- ;e overstromingen. :n jaar geleden werden id en Tsjechië geteis- >r zeer grote waterover- it de Donau en de Elbe iun oevers waren getre- )r 2015 wordt de Elbe in id op vijftien plekken 1, honderden kilome- cen worden versterkt en en er enorme bassins overtollig water kan i opgevangen. donderdag 23 oktober 2003 !l Foto:EPA brzoek Wiesel I holocaust t - Schrijver, Nobel- r en overlevende ri-vemietigingskam- el gaat onderzoek 2 rol van Roemenië blocaust. Wiesel is ge- I Roemenië. Tijdens de i in Roemenië hon- enden joden ver- paar het onderwerp is »oe geweest. Deze zo- btond opschudding toe rig opnieuw ontkende |olocaust ooit in het het t plaatsgevonden. Het k tijdens de oorlog een noot van Duitsland. wen Rwanda |l in politiek lT Positieve averkrachter Amerikaanse minister van defensie bang dat oorlog tegen terreur is mislukt washington/anp - De doorgaans zo zelfverze kerde en standvastige Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld lijkt oprecht te twijfe len over de afloop van de met veel bombarie aan gekondigde oorlog tegen het terrorisme. Dat blijkt uit een gisteren uitgelekt intern memo van de ijzervreter Rumsfeld. „Winnen of verliezen we de wereldwijde oorlog tegen het terrorisme", vraagt de bewindsman zich openlijk af in de boodschap die hij onder meer stuurde naar de hoogste Amerikaanse militair, voorzitter Richard Myers van de chefs van staven. Het ontbreekt de VS volgens Rumsfeld aan meetgegevens om te bepalen of de strijd nou echt effectief is of niet. „Doden, vangen, ontmoedigen of schrikken we elke dag meer terroristen af dan de madrassen en radicale geestelijken elke dag recruteren, trainen en inzetten tegen ons?" Volgens Rumsfeld wor den er tegen het al-Qaeda-terreurnetwerk van Osama bin Laden gemengde resultaten geboekt. Ondanks de aanzienlijke druk blijven er veel op vrije voeten. De Amerikaanse regering heeft volgens de be windsman daarentegen redelijke vooruitgang ge boekt in het grijpen of doden van de 55 belang rijkste Irakezen. Tegen de Taliban is de voortgang minder en tegen de terreurorganisatie Ansar al- Islam zijn we net begonnen, aldus Rumsfeld. De minister die altijd een rotsvast vertrouwen toonde in zijn, zij het grote en logge, defensieap paraat, stelt nu sober vast; „het is niet mogelijk het ministerie van defensie snel genoeg te veran deren om succesvol de wereldwijde oorlog tegen het terrorisme te voeren". Een nieuw in het leven te roepen instituut zou mogelijk daar wel toe in staat zijn, schreef Rumsfeld. Onduidelijk is vooralsnog wie het memo naar de buitenwereld heeft gelekt. Woordvoerders van het departement en van het Witte Huis probeer den de schade beperkt te houden. Onderminister Moore van Defensie verklaarde volgens The New York Times dat Rumsfeld alleen maar de vragen stelt die gesteld moeten worden en dat hij pro beert de mensen verder te laten kijken dan hun neus lang is. Volgens woordvoerder McClellan van het Witte Huis, op reis met Bush in het Verre Oosten, doet Rumsfeld slechts „precies wat een sterke en ca pabele minister van defensie" moet doen. Ondanks de schijnbaar sombere overpeinzingen over de strijd tegen het terrorisme ziet Rumsfeld de afloop in Afghanistan en Irak enigszins met vertrouwen tegemoet. „Het is duidelijk dat de co alitie in Afghanistan en Irak op een of andere manier kan winnen, maar het zal lang en hard zwoegen zijn", schrijft Rumsfeld. Over de lange termijn lijkt hij onzekerder te zijn. „De Verenigde Staten besteden relatief weinig aandacht aan een langetermijnplan, maar we be steden veel energie aan het tegenhouden van ter roristen. De kostenbatenratio is tegens ons! Het kost ons miljarden en de terroristen miljoenen", aldus de minister. Donald Rumsfeld Foto:AP brussel/gpd/ap - Een 16-jarige mag volgens voorstellen van de Europese Commissie binnen kort op een 125 cc-motorfiets rijden die maximaal 100 kilo meter per uur haalt. Hij moet dan wel een rijbewijs hebben. Het plan maakt deel uit van maatregelen om alle rijbewijzen in de Europese Unie (EU) te harmoniseren. Als volgend jaar nieuwe landen als Polen en Tsjechië bij de Unie komen, kent de EU 25 landen met 80 soorten rijbewijzen. In de meeste landen van de Unie mogen jongeren vanaf zestien jaar op lichte motoren rijden. Alleen in België, Oosten rijk, Denemarken en Nederland is het verboden. Verkeersveiligheidsorganisatie 3VO ziet de motor voor 16-jari- gen niet zitten. „Liever niet," zegt een woordvoerder. „Ik krijg de rillingen op de rug bij de gedachte aan roekeloze 16- jarige snelheidsduivels." De verlaging van de minimumleef tijd staat haaks op een voorstel van 3VO om de leeftijd voor bromfietsers te verhogen van 16 naar 18 jaar. De EU wil dat het rijbewijs elke tien jaar wordt verlengd; voor 65+'ers elke vijf jaar. Wanneer het wordt ingevoerd is niet dui delijk. De plannen moeten wor den goedgekeurd door de lid staten en het Europees Parle ment. Nederland hoeft overi gens niet alle voorstellen over te nemen. Het kan de eigen regels handhaven om de grens van 18 jaar aan te houden voor het be sturen van een motorfiets. De verkeersorganisaties verwach ten dat Nederland dat ook doet. Het ministerie van verkeer en waterstaat wilde nog niet reage ren. De Europese Commissie deed gisteren ook voorstellen om het aantal verkeersdoden in de EU (40.000 per jaar) terug te drin gen. Eurocommissaris voor ver keer Loyola de Palacio pleit voor strengere controles en straffen op dronken rijden en snelheidsovertredingen. madrid/anp-rtr-afp - VN-se- cretaris-generaal Annan is opti mistisch over de afloop van de donorconferentie voor Irak, die vanmorgen onder uiterst scher pe bewaking is begonnen. Annan zei dat gisteravond na een ontmoeting met premier Aznar van gastland Spanje. „Ik denk dat de conferentie goed begint. Ten eerste stemde de Veiligheidsraad vorige week unaniem in met een resolutie over Irak. Ik denk dat, kijkend naar de opkomst, er een hele brede en hoge vertegenwoordi ging zal zijn. En dat is op zich een goed teken", aldus Annan. Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell is optimistisch, al zal de beno digde 56 miljard dollar niet wordt binnengehaald. Dat is het bedrag dat volgens schat tingen van de Wereldbank en de Amerikaanse bezettings macht nodig is voor de komen de vier jaar. Powell noemt het 'een doel waar we naartoe moe ten werken', maar dat hoeft vol gens hem niet onmiddellijk te worden bereikt. Hij heeft goede hoop dat in Madrid de helft er iHet Rwandese parle- |t het hoogste percenta- jren ter wereld, 48,8 -jHet verslaat daarmee j met 45,3 procent I in het parlement. Dat Interparlementaire een in Genève ge- organisatie waarbij tal bmenten zijn aangëslo- ke invloed het toegeno- |tal vrouwelijke parle- len zal hebben op de politiek moet nog Idus de IPU. Neder - op de vijfde plaats iarken en Finland) procent vrouwen in tent. ime: |*j- De politie in Iran man gearresteerd die placht wordt in Zwe- ilige seks te hebben a !t tientallen vrouwen J wist dat hij HIV-be- 0^Zweden zoekt de in verband met ten rintig verkrachtingen, fou tussen 1993 en zeker 140 Zweedse 'seks hebben gehad. In ifoto van de 50-jarige e gepubliceerd met de kn vrouwen zich te lis ze met hem naar teweest. komt. Powell leidt de Ameri kaanse delegatie op de confe rentie. Tot nu toe zijn, naast de 20 mil jard van de VS, de grootste bij dragen toegezegd door Japan, Groot-Brittannië en Spanje. Koeweit heeft gisteren gezegd in Madrid te zullen onthullen 'hoe gul we aan Irak zullen ge ven'. Ondanks de VN-resolutie die een internationaal mandaat geeft aan het proces van weder opbouw, zijn veel landen niet bereid daaraan financieel bij te dragen. Daartoe behoren onder meer de tegenstanders van de oorlog Frankrijk en Duitsland, die niet meer bijdragen dan ze via de EU doen, en Rusland. Ook onder Arabische landen is weinig animo om mee te beta len. Het congrescentrum in de Spaanse hoofdstad is voor de tweedaagse conferentie veran derd in een vesting. Afgelopen weekeinde heeft Osama bin La den, de leider van het terroris tennetwerk al-Qaeda, via een geluidsband gewaarschuwd voor aanslagen in Spanje. washington/anp-afp - In Noord-Korea zijn tientallen straf kampen waar gevangenen wor den blootgesteld aan marteling, ondervoeding. Ook kinderen zit ten gevangen en sterven als vlie gen in de kampen. Dat blijkt u'rt een gisteren in Washington ge presenteerd rapport van het Amerikaanse Comité voor Men senrechten in Noord-Korea. Noord-Korea ontkent dat het politieke gevangenen heeft. Het rapport, 'De verborgen goelag - het onthullen van Noord-Kore- a's gevangenkampen', is geba seerd op gesprekken met ex-ge vangenen, bewakers en satel lietfoto's. Het is samengesteld door David Hawk, die eerder als VN-mensenrechtenonderzoe- ker de volkerenmoord van de Rode Khmer in Cambodja en de massamoorden in Rwanda onderzocht. In de Noord-Koreanse kampen, mijnen en industriële com plexen zitten volgens ooggetui genverslagen tussen de 150.000 en 200.000 mensen vast. Er ver blijven volgens het rapport zo wel politieke gevangen als ge wone criminelen, van wie velen slavenarbeid verrichten tot ze sterven. Meestal zitten ze vast om ver meende oppositie tegen de lei der Kim Jong-Il of zijn overle den vader, Kim II-Sung. Som migen moesten naar een kamp omdat ze inkt op een foto van de leiders hadden gesmeerd. Anderen omdat ze geen foto van de leiders in hun woning hadden hangen, wat verplicht is in Noord-Korea. Canberra - Australische demonstranten laten zien hoe zij over hun premier Howard denken: een hondje aan de leiband van de Amerikaanse president Bush. Tijdens een bliksembezoek aan Australië zei Bush vanmorgen dat premier Howard zich een 'uitzonderlijk moedig leider' heeft getoond door 2000 Australi sche militairen naar Irak te sturen ondanks de grootste anti-oorlogsdemonstraties sinds Vietnam. Bush kreeg verwijten over de behandeling van vermeende al-Oaeda-aanhangers op de Amerikaanse basis Cuantanamo Bay op Cuba. Bush noemde berichten over martelpraktijken op de basis 'belachelijk'. Ook het europarlement maakt zich zorgen, vooral over de 26 Europeanen die er vast zitten. Tegen geen van de verdachten is een aanklacht ingediend en de gedetineerden hebben geen toegang tot een advocaat. Over de twee gevangen Australiërs, David Hicks en Mamdouh Habib, zei de Amerikaanse president dat ze zijn 'opgepikt van een slagveld in de oorlog'. „Ze zullen worden behandeld conform onze regels." Foto: AP In Rusland loopt elk jaar alles spaak De Russische winters zijn bar. En hoewel de Russen dat al sinds men senheugenis weten, gaat het elk jaar weer mis met de voorbereidin gen op de kou. Archieffoto: EPA door onze corespondent Frank Hendrickx moskou - De winter verrast Rusland ieder jaar weer. Ook deze keer gaat het land slecht voorbereid de barre vrieskou in. Het Russische ministerie voor noodsituaties voorspelt ramp spoed van oudtestamentische omvang. In Omsk en omstre ken zijn ze gewaarschuwd. Als de Siberiërs niet worden weg gevaagd door ijzel of sneeuw stormen, dan komen ze wel om van de vrieskou. En als dat niet gebeurt, dan moeten ze reke ning houden met een grote brand in hun flat, met geknapte elektriciteitskabels of met kapot gevroren waterleidingen. Mochten de Omskers dat door staan, dan doet een catastrofe in een industrieel complex hen de das om. En als ze ook dat overleven, dan komen ze hope loos vast te zitten in het ver keer. Want ook de transportsec tor stort de komende winter in, meent het Russische ministerie voor noodsituaties (MTsjS), dat ieder jaar een rapport publi ceert over de 'winterparaatheid' van Rusland. Op een keurige landkaart heeft MTsjS deze week aangegeven welke rampen Rusland te wachten staan. Iedere ramp heeft zijn eigen symbooltje ge kregen. Zo staat een fabriekje met een bliksemschicht voor een industriële catastrofe, een afbeelding van een auto voor spelt ernstige mankementen in het transportwezen, en een zwart wolkje staat voor sneeuw stormen, extreme vorst, ijzel of wind. Ook deze winter dreigt het ge vaar van epidemieën (vooral griep), en branden (in de winter twee keer zoveel als normaal). Omsk komt bijzonder slecht te voorschijn uit het rapport. Bij na iedere ramp die te verzinnen valt, dreigt in Omsk ook plaats te vinden. Maar bijna geen en kele regio zal ontsnappen aan één of andere vorm van ramp spoed, zo leert een blik op de landkaart. Overal in Rusland is wel een wolkje, een autootje of een fabriekje met een bliksem schicht te vinden. Het zal niet lang meer duren voordat Sergej Sjoigoe, de po pulaire minister voor noodsitu aties, weer ergens een regio uit de brand moet helpen. Als van ouds zal hij de verantwoordelij ke gouverneurs en burgemees ters de wind van voren geven. Dat is traditie. Sjoigoe kan be ginnen op het schiereiland Kamtsjatka. In hoofdstad Petro- pavlovsk-Kamtsjatski heeft de verwarming het al begeven voordat de winter goed en wel begonnen is.Het dagblad Kom mersant relativeert het rapport van het ministerie. Maar de conclusie van de krant klinkt eerder dreigend dan geruststel lend. „De praktijk leert dat 60- 70 procent van de voorspellin gen uitkomt." Volgens een voormalig bewaker stierven in het kamp waar hij werkte per jaar 1500 tot 2000 mensen, voornamelijk kinde ren. Het aantal mensen dat stierf door mishandeling was zo groot dat bewakers op een ge geven moment te horen kregen dat ze minder gewelddadig moesten zijn. Het werk in de kampen is fysiek erg zwaar. Een overlevende zei dat hij tot zijn middel in ijskoud water stenen moest verzamelen om een elektriciteitscentrale te bouwen. Bij dit werk stierven tientallen mensen en verloren velen vingers en tenen. Naar China gevluchte Noord- Koreanen die zijn terugge stuurd zitten in aparte kampen. Zwangere vrouwen zouden hier worden gedwongen tot een abortus, of moeten toekijken hoe hun kind na de geboorte wordt gedood, omdat de kans bestaat dat de vader Chinees is. Een 66-jarige vrouw die vrou wen hielp bevallen, vertelde dat abortussen werden opgewekt en pasgeboren baby's werden gedood door verstikking of door ze met een tang in het hoofd te steken. Volgens een kamparts hoefde Noord-Korea kinderen van bui tenlandse vaders niet te voeden wegens het voedselgebrek in het land. Ruim 300.000 Noord- Koreanen rijn volgens mensen rechtengroepen naar China ge vlucht voor de honger en het strenge regime van het stalinis tische Noord-Korea. China be schouwt deze mensen niet als vluchtelingen en stuurt hen meestal terug. den haag/anp - De toenmalige Amerikaanse president Reagan en paus Johannes Paulus II hebben al begin jaren '80 de opdeling van het toen nog vreedzame Joegoslavië bespro ken. Dit verklaarde Dobrila Ga- jic-Glisic, een getuige van de aanklagers, gisteren tijdens het Milosevic-proces voor het Joe- goslavië-Tribunaal. Zij werkte in die tijd als journa list voor het dagblad Commu nist. Haar artikel werd door de Servische staatsveiligheids dienst tegengehouden. Ook mocht ze er met niemand over praten. De 'Reagan-paus-connection' is de zoveelste complottheorie die Milosevic oplepelt. Eerder repte hij van anti-Servische sa menzweringen, waarbij Vati- caan, VS, NAVO, Kroatië en de Franse geheime dienst betrok ken zouden zijn. genève/gpd - Een onverwachte uitbraak van polio in Nigeria verspreidt zich naar de buur landen en bedreigt 15 miljoen kinderen. De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) heeft 10 miljoen dollar uitgetrokken voor een massale vaccinatie campagne. De Nigeriaanse deelstaat Kano was officieel van de poliolijst afgevoerd, naar nu blijkt is de vaccinatiecampagne daar faliekant mislukt. new delhi/anp-afp - India heeft Pakistan voorstellen gedaan om de gespannen relatie te verbete ren. Bovendien wil New Delhi vredesbesprekingen beginnen over de slepende kwestie Kashmir met de belangrijke co alitie van separatistische groe pen, de All Party Hurriyat Con ference (APHC). De Indiase minister van buiten landse zaken Yashwant Sinha stelde onder meer voor de be langrijkste wegverbinding tus sen de hoofdsteden van het door India en Pakistan be stuurd Kashmir open te stellen. Deze is al sinds 1948 gesloten. Verder moet er een veerdienst komen tussen Bombay en Ka rachi en moeten de sportban- den tussen beide naties worden hersteld. Het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een eerste reactie laten weten de In diase vredesplannen positief te ontvangen. Het islamitische Kashmir is al decennia een splijtzwam in de toch al zeer gespannen relatie tussen de kernmachten India en Pakistan. Beide landen voerden al drie maal oorlog met elkaar, waar van tweemaal over Kashmir. londen/ap - De Britse politie is in grote verlegenheid ge bracht door een uitzending van de BBC waarin agenten en leerlingen van politiescho len zich racistisch uitlaten. Vier leerling-agenten en een agent rijn geschorst. Een aan tal anderen nam zelf ontslag na het zien van de uitzending, dinsdagavond. Mark Daly, een 28-jarige journalist van de BBC, bracht undercover maandenlang door op een opleidingsinstituut voor poli tieagenten, waar hij zich had aangemeld als rekruut. Met een verborgen camera filmde hij agenten en zijn medeleer lingen. Een agent verklaart voor de verborgen camera zo een Aziaat te 'begraven onder de treinrails' als hij er onge straft mee weg zou komen. Dezelfde man prijst de 'goede denkbeelden' van Adolf Hitler en is te zien met een zelfge maakte witte Ku Klux Klan- kap over z'n hoofd. Een in het geheim gefilmde leerling-agent verklaart tegen over Daly dat hij een Zuid- Aziaat zo maar zou aanhou den en ondervragen, enkel vanwege diens afkomst. Een andere leerling zegt van me ning te rijn dat de moorde naars van de zwarte tiener Stephen Lawrence onschend baarheid verdienen. Na die moord, ruim tien jaar geleden gepleegd door een groepje blanke jongeren van wie er nooit een is veroor deeld, concludeerde een on derzoekscommissie dat het Britse politieapparaat was doortrokken van 'institutio neel racisme'. Minister van binnenlandse zaken Blunkett zei dat de BBC duidelijk maakt dat de 'walgelijke' wantoestanden nog niet rijn verdwenen, ondanks verwoe de pogingen het racisme bij de politie uit te bannen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9