'Een brandende autoband doet nog steeds wonderen' BUITENLAND 'resident Bolivia wacht een taaie klus 'Marokko moet afrekenen met machismo' Township Khayelitsha bij Kaapstad is met meer dan 500 moorden per jaar de gevaarlijkste stad in Zuid-Afrika HDC 356 donderdag 23 oktober 2003 i/ap - Wekenlange protes- I Baarbij meer dan zestig I vielen, leidden vrijdag in k uiteindelijk tot het aftre- •31 In president Gonzalo pz de Lozada, die ver geeft geprobeerd het tem- l de modernisering van Dd op te voeren. Maar I? Het antwoord op die is niet alleen van groot ivoor Bolivia, maar ook jjn buurlanden. Is sommige analisten iolivia met het aftreden Inchez de Lozada een in het duister gemaakt, [esident had een onmo- missie", zegt Norman jrecteur van het in het Banse Sao Paulo gevestig- nand Braudel Instituut fereldeconomie. „Zijn schept een slecht prece- por de regio. Instellingen continent die toch al taar zijn worden erdoor buurlanden en met na- ^Hzilië, de grootste econo- mjn Zuid-Amerika, is stabi- Wj ihet zeer arme Bolivia -J jot belang. Bolivia is de lamste leverancier van B aan Brazilië. Direct na Niet wit, betekent in de Kaap kleurling of zwart. „Ik heb geen spatje wit of gekleurd bloed in mijn aderen", zegt Fransina Mavuya met een schaterlach. Als meisje emigreerde zij veer tig jaar geleden naar de Cape Flats. Ze is, net als Nelson Man dela, een Xhosa, en is daar trots op. Vanochtend is Fransina in mi neur. Ze toont het ingeslagen raam van haar kleine huisje, verscholen in de tweede rij aan een straat waar druk wordt ge kokkereld, en waar uitgestalde schaapskoppen tonen dat echt alles van het beest wordt gege ten. „Vanochtend om vier uur zijn ze gekomen. De stereo en een mobile telefoon zijn weg. Is ge daan door mensen die de situa tie kenden." Ze zucht en kijkt haar zoon Phi- nius aan. Hij schudt het hoofd. „Nee, dit is te klein", zegt hij cryptisch. Moeder geeft dochter opdracht dan maar naar de po litie te gaan. „Voor de vorm", zegt ze. Corrupt Terwijl de bezittende, hoofdza kelijk blanke klasse elke dag klaagt over misdaad en zich verschuilt achter steeds hogere muren, vallen de echte klappen in de townships. Hier geen hoge muren, onder stroom staande draden of parti culiere veiligheidsdiensten die komen aansnellen zodra het alarm afgaat. Phinius vindt de politie bang, corrupt en incapa bel. „Tot voor kort hield ze zich alleen bezig met het bestrijden van zwart gevaar, en met die er varing win je het niet van kei harde gangsters." Zijn conclu sie is simpel: „We moeten het dus zelf doen". Hoewel zelffechtspraak en de zogenaamde Kangoeroe-hoven zijn verboden, blijkt het vigilan te-systeem nog altijd intact. „We hebben buurtcomités, die r onze correspondent o van der Linden 508 moorden in 2002, be- igde de bij Kaapstad gelegen iship Khayelitsha de crimi- hoofdstad van Zuid-Afrika jn. De overheid claimt met iwe initiatieven de trend te ben omgebogen, maar be iers zien dat anders. Zij zwe- bij het 'vigilante-systeem' lastpak met een brandende band om de nek naar de an- wereld helpen. fiLiTSHA - Het is altijd even ikken voor de toerist. Net it vliegtuig en opgewon- in de huurauto op weg het lustoord Kaapstad, en ae je vervolgens: eindeloze troosteloze golfplaten en :en plastic tot aan de snel- aede en overbevolking je in het gezicht. Geen aan, dit is het onge- visitekaartje voor later geniet van het ibenemend uitzicht over of van de weldadige op de zo pittoreske wijn twee miljoen mensen le de zanderige Cape Flats, ten oosten van Kaap- waar het apartheidsregi- niet-blanken dumpte. - Ons Nieuwe is met een half miljoen de grootste en ook township. in de jaren '80 als re en 'plakkerplaats' voor mn voegen barstende townships dichter bij om daarna snel in te groeien vanwege de uit voormalige thuis- Ciskei en Transkei, telt nog steeds in Zuid en Khayelitsha geldt als township'. Het township Khayeltisha is een van de gewelddadigste plekken in Zuid-Afrika. Woedende burgers spelen maar al te vaak voor eigen rechter. bijeenkomen als het te gek wordt", zegt Phinius. Dat ge beurde bijvoorbeeld vorig jaar, toen een drietal gangsters uit deze buurt de ene na de andere caféhouder vermoordden. „Hier kennen we elkaar alle maal en het was niet moeilijk hun schuld vast te stellen. De gemeenschap was ziedend." Paradoxaal en veelzeggend was dat het drietal al was gearres teerd door de politie. Een menigte trok naar het bu reau, waarna de verdachten werden 'teruggegeven'. „Nie mand die zich tegen dit soort woede durft te keren", zegt Phi nius met een grijns. De drie mannen stierven de meest verschrikkelijke dood: de 'necklace': het slachtoffer krijgt een met benzine gevulde auto band om de nek. die vervolgens in brand wordt gestoken. Een executie met een duidelijke waarschuwing. En die werkt. „Het is sindsdien redelijk rus tig" De politie ontkent natuurlijk medeplichtigheid en veroor deelt het gebeurde scherp. Commissaris Mzwandile Petros claimt dat dit jaar door een nieuwe strategie - meer man kracht, meer akties tegen she beens (cafés) en intensief over leg met buurtbewoners - het aantal moorden op de Cape Flats is gedaald van gemiddeld Foto: GPD/Eelco van der Linden 60 naar 10 per week. In een grauwe shebeen, niet ver van het huis van Fransina Ma vuya, heerst scepsis. Goedkope wijn uit een 'papzak' (plastic zak) vloeit rijkelijk. De eigenaar bromt dat de politie vooral jaagt op zijn drankvoorraad en en passant cash meeneemt. Zijn café is geen broedplaats van criminaliteit, meent hij. „Wij zijn zelf het slachtoffer. Phinius voegt er aan toe dat de buurt actie zal ondernemen, zodra de situatie weer uit de hand loopt. „Dit zal alleen veranderen wan neer moordenaars de politie meer vrezen dan een auto band." Yacine: „Vrouwen hebben geen waardig leven als ze door mannen worden onderdrukt." Foto: GPD Zes van de tien Bolivianen leven onder de armoedegrens door Sietske de Boer rabat - Hebben Marokkaanse vrouwen werkelijk recht op ge lijke rechten? „Ja, min of meer wel", zegt een man van middel bare leeftijd in een van de stra ten van Rabat. In de hoofdstad reageren mannen positief op de door koning Mohammed VI voorgestelde wijzigingen in het familierecht, maar vaak ook met enige aarzeling. Want hoe zo 'min of meer'? De man schudt zijn hoofd, hij kan het verder niet toelichten. Natuur lijk kan hij niet zeggen dat hij het oneens is met de koning. Het zal nog wennen worden: vrouwen die zelfstandig een echtscheiding kunnen regelen, en de voogdij over de kinderen houden ook als zij hertrouwen. En dat meisjes pas mogen trou wen als ze achttien zijn. Vol gens Nadia Yacine, dochter van sheikh Abdessalam Yacine en belangrijkste woordvoerder van diens islamistische beweging El-Adl wa el-Ihsan, Gerechtig heid en Spiritualiteit, is een wetswijziging alleen niet vol doende. „Er is een cultuurom slag nodig." De Marokkaanse huwelijkswetgeving is vreselijk macho, zegt Yacine, en dat ver andert nu een beetje. Maar nog lang niet genoeg. Sinds de dood van de profeet zijn vrouwen ge marginaliseerd, en de wetten zijn in de loop van de eeuwen anti-vrouw geworden. Terwijl volgens de bronnen van de is lam de vrouw altijd al gelijke rechten had. Yacine zit gekleed in een lange broek en met lange losse haren op de bank. Alleen voor de foto doet ze haar hoofddoek om. Allah wil dat wij, als we sterven, een waardig leven hebben ge had. En dat gaat niet als wij vrouwen ondergeschikt zijn aan mannen en door mannen ver nederd worden. Als hij je maar kan slaan, en je niet weg kunt uit de echtelijke woning, niet kunt scheiden." Maar het gaat niet alleen om de wetswijziging, vervolgt ze. „Be langrijker nog is dat er een mentaliteitsverandering komt, zodat vrouwen gezien en be handeld worden als waardige mensen. Daarnaast is het van het allergrootste belang dat zo wel meisjes als jongens opge leid worden. Niet alleen dat ze leren lezen en schrijven, maar dat ze gevormd worden tot waardige personen." Mohammed (30), bankbedien de, is het van harte eens met de wetswijzigingen. „Natuurlijk hebben vrouwen gelijke rech ten aan de man, en het is goed dat man en vrouw in het huwe lijk gelijkwaardig zijn." Mo hammed is zelf nog niet ge trouwd. „Er heerst hier een economische crisis. Ik vind het belangrijk eerst een goede baan te hebben, voordat ik aan een bruid kan denken. Dus, over een tijdje hoop ik zover te zijn, als ik genoeg gespaard heb." Mohammed is niet de enige in deze situatie. Om te trouwen heeft een man geld nodig, om het trouwfeest te geven, om de bruid een bruidsschat te beta len, en eenmaal getrouwd is hij verplicht haar te onderhouden. In de oude wet stond tegenover deze onderhoudsplicht de plicht tot gehoorzaamheid van de vrouw. In de praktijk bete kende dat, dat een vrouw niet of nauwelijks een echtscheiding kon vragen. Een echtscheiding was alleen mogelijk door mid del van verstoting door de man. Weigerde hij dat, dan kon zij hooguit bij de rechter een echt scheiding vragen door geld te betalen, zich letterlijk vrij te ko pen. In feite was de vrouw de gevangene van haar man. Ze was voor de wet dan ook min derjarig. Dat gaat dus nu veran deren, vrouwen zijn voortaan voor de Marokkaanse wet vol wassen mensen. Maar aan de plicht tot onderhoud door de man zal niets veranderen. „Dat staat in de Koran", zegt Nadia Yacine. „En de koning heeft zelf in zijn toespraak ge zegd, dat hij niet kan verande ren wat in de Koran staat. Moeten dan nu vrouwen ook een onderhoudsplicht hebben ten aanzien van hun echtge noot? Voor het evenwicht? Yaci ne: „In de bronnen van de is lam, de boeken over het leven van de profeet en alles wat hij gezegd en gedaan heeft, zijn zo veel aanwijzingen te vinden die duidelijk maken dat man en vrouw in het huwelijk elkaar aanvullen, elkaar helpen-en steunen, dus dan spreekt het vanzelf dat een vrouw haar man ook financieel steunt als dat nodig is." dat het Boliviaanse parlement het aftreden van Sanchez de Lozada had geaccepteerd bood Brazilië het land zijn diensten aan. Of dat aanbod serieus genomen moet worden kan binnenkort blijken bij onderhandelingen over de prijs van het Boliviaan se aardgas. Brazilië wil dat het aardgas goedkoper wordt. In april probeerde Sanchez de Lo zada Brazilië vergeefs te laten inzien dat de prijs niet omlaag kan. Ook slaagde hij er niet in het land ertoe te bewegen meer aardgas van Bolivia af te ne men. Tegen het persbureau As sociated Press (AP) zei hij des tijds dat hij zich in de hoek ge dreven voelde door de econo mische crisis in zijn land. Bolivia heeft te kampen met een werkloosheid van meer dan 10 procent en is een van de armste landen van Zuid-Ameri- ka. Zeker zes van de tien Bolivi anen leven onder de armoede grens en buiten de steden zijn dat er zelfs negen van de tien. Veel kinderen gaan voortijdig van school om geld te verdie nen als schoenpoetser of om roeper in bussen. „Mijn eerste termijn (van 1993 tot 1997, red.) was een para dijs"; zei Sanchez de Lozada te gen AP. „Ik kon programma's uitvoeren om de vooruitgang in bepaalde gebieden te stimule ren. Buitenlands kapitaal en in vesteringen waren beschikbaar en we maakten een groei door van 5 of 6 procent per jaar. Nu staan we vrijwel stiï." Deskundigen zijn het erover eens dat de economische om standigheden nog even slecht zijn en dat de economie de grootste uitdaging vormt voor Carlos Mesa, de vrijdagavond beëdigde opvolger van Sanchez de Lozada. „De machtswisseling kan er voor zorgen dat er een dialoog tussen de Boliviaanse leiders op gang komt, maar de achter grond blijft hetzelfde: een soci ale crisis die wordt verergerd door de armoede", zegt William Goncalves, hoogleraar aan de Universiteit van Rio de Janeiro. Gall noemt de drie grootste problemen waaronder Sanchez de Lozada volgens hem gebukt is gegaan sinds hij veertien maanden geleden voor de tweede keer president werd. „Hij werd gekozen met 22 pro cent van de stemmen, wat te genwoordig in Latijns-Amerika niet ongewoon is, erfde een be grotingstekort van 8,5 procent van het bruto nationaal pro duct, naar alle maatstaven een enorm percentage. En de gas- deal met Brazilië werkte niet: de voor twee miljard dollar aange legde pijpleiding werd niet vol ledig benut, doordat Brazilië slechts een derde kocht van de hoeveelheid die was overeenge komen", aldus Gall. Ironisch genoeg waren het San chez de Lozada's pogingen om nieuwe afnemers te vinden voor het aardgas die de vlam in de pan deden slaan. Doordat de deal met Brazilië door onenig heid over de prijs van het gas mislukte had Bolivia nieuwe klanten nodig en Sanchez de Lozada dacht in de Westkust van de Verenigde Staten een goede nieuwe klant te hebben gevonden. Het verleden zat echter in de weg. Het gas kon het goedkoopst via Chili worden vervoerd. Maar Chili en Bolivia zijn sinds 1879 vijanden. In dat jaar verloor Bo livia een oorlog van Chili, en daarmee ook de enige zeeha ven. Dat steekt de Bolivianen nog altijd. De mogelijkheid dat Het volk is dolblij met de nieuwe president Carlos Mesa. Maar ook hij zal - net als zijn voorganger - afnemers van het Boliviaanse aardgas moeten vinden. Foto: AP de president zou besluiten het aardgas via een Chileense ha ven te vervoeren leidde tot de protesten die Sanchez de Loza da dwongen af te treden. Maar volgens Gall vormde de kwestie rond het aardgas slechts een excuus. De onrust van de afgelopen weken bracht de raciale scheidslijn aan het licht die loopt tussen de bewo ners van de Andes, voorname lijk Aymara- en Quechua-india- nen, en de blanke en halfblanke minderheid van Spaanse af komst die het van oudsher voor het zeggen heeft in Bolivia. „Deze crisis heeft duidelijk ge maakt dat deze problemen er zijn. Op zijn minst dat er een meerderheid is die niet heeft geprofiteerd van de verschillen de perioden van betrekkelijke welvaart", aldus Goncalves. Het neoliberale beleid van San chez de Lozada heeft de onlust gevoelens van de inheemse be volking aangewakkerd, zegt hij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7