Donner wil verbod op drugsvluchten BINNENLAND 1 Drugsverslaving jongeren groeiend probleem in Europa Terreurdreiging houdt aan Onderzoek naar paspoortfraude hapert Petra Berger rt *Mes- Meeste minima gaan er toch op vooruit 'Desnoods landingsrechten intrekken' Victor niet meer alleen Bezoek Godett moet relatie verbeteren Als ]e met zelf op die verjmrdaj leunt zijvi. ruck met bier japt op vangrail blaken - Een met bier ge iden vrachtwagen die tegen de angrail was gebotst, heeft van- Dorgen een grote ravage ver- oizaakt op de Al bij Hoevela- en, De lading bestond uit fles- sen fusten bier. Door de bot- ing vloog een deel van de la- rR [ng over de vangrail en kwam 66 pde andere weghelft terecht 111 laar botsten vijf auto's en een 10 achtwagen op de lading. Vol- f' «us de politie raakte niemand nstig gewond. Wel ontston- s.' m er op de Al in beide rich- schelle woont u bij haar vader itterdam - Na bijna twee jaar m ridisch getouwtrek woont de ui jarige Rochelle Rikkers, het )rij isjevan de in 2001 vermoorde oe jwena ('het meisje van Nul- jK sinds enkele dagen defini- J fbij haar vader Martin Huis- ian en diens nieuwe vriendin vj esbeth. In het rustige Zeeland dt innen zij, samen met de 13- iai rige zoon van Martin, als een e! an beginnen aan de rest van m inleven. Rochelle wordt de rs! imende tijd nog wel begeleid ?a jor medewerkers van de kin- 5 ui r- en jeugdpsychiatrische kli- rjei ekRMPI in Barendrecht. wee verdachten - iak-Joos cel in isterdam - De twee verdach- de zaak-Joos die onlangs trden vrijgelaten, moeten hweer de cel in. Dat heeft raadkamer van de rechtbank iterdam besloten. Het ■est van de overige zeven :hten, onder wie een min- ige, is met dertig dagen igd. Anja Joos werd door >ep op straat doodge- ipt na een vermeende win- iefstal. >6 wil weer n kroningsfeest terdam - D66 in, het stads- Amsterdam Centrum wil bninginnedag 2005 een it kroningsfeest in Amster- Beatrix is dan 25 jaar ko- pn. De democraten willen het feest de 'onaangename Eregeldheden' tijdens de in 1980 goedmaken, zijn niet tegen het Konink- luis en de vernielingen en iregeldheden zoals die bij toning plaatsvonden, vin wij vreselijk", zegt fractie- Sritter Alkema. Toen Beatrix 180 de troon overnam van moeder veranderde Am- lam bij rellen tussen kra- en ME in een slagveld. rste strafeis in Miwenhandel donderdag 23 oktober 2003 Öl and islamitische igerij wasopzet den haag/gpd - De koopkracht van vrijwel alle minima gaat er volgend jaar op vooruit. Dat is het gevolg van het niet door gaan van de medicijnknaak en de afspraken die zijn gemaakt in het sociaal akkoord tussen werkgevers, werknemers en overheid. Modale en bovenmo- dale inkomens gaan er in koop kracht op achteruit. Dat blijkt uit de nieuwe koopkrachtcijfers van het ministerie van sociale zaken. Het niet invoeren van de medi cijnknaak pakt gunstig uit voor de minima. Voor modaal en bo- venmodaal heeft het geen ef fect. Die zijn over het algemeen particulier verzekerd en de me dicijnknaak geldt alleen voor ziekenfondsverzekerden. Ook bij het najaarsoverleg is een verbetering voor de mini ma uit de bus gekomen. Op nieuw dankzij een ingreep in het ziekenfonds. Besloten werd in ruil voor de loonmatiging de nominale ziekenfondspremie met ongeveer 25 euro te verla gen. De enige minima die er op achteruit gaan zijn alleenstaan de ouders met minimumloon. rhenen - Na een afwezigheid van twee jaar is ijsbeer Victor (links) weer terug in Ouwehands Dierenpark in Rhenen. Het mannetje was uitgeleend aan Artis om daar met het vrouwtje Kathrien voor nage slacht te zorgen. Omdat Kathrien echter niet meer bijkwam uit nar cose na een operatie, bleef Victor alleen achter. Gisteren werd hij bij twee alleenstaande dames in Ouwehands gevoegd. De dames moes ten even wennen aan het jonge mannetje, maar Victor had zijn draai weer snel gevonden. Foto: ANP door Wierd Duk Berlijn - Justitie wil in samen werking met de douane en ma rechaussee verrassingscontroles op Schiphol uitvoeren op moge lijke drugsvluchten. Het gaat om zogenoemde 'honderd procent controles', waarbij alle passa giers en bagage doorzocht wor den. Op die manier wil justitie drugssmokkel van met name de Antillen en Suriname ontmoedi gen. In het uiterste geval wil mi nister Donner de landingsrech ten van de betrokken maat schappijen intrekken. ,Als er strafrechtelijke gronden zijn, moeten wij tot het uiterste willen gaan: een verbod", aldus Donner gisteren in Berlijn, na een gesprek met zijn Duitse collega van binnenlandse zaken Schily. De minister zei vooral vluchten uit de Antillen en Suri name van de KLM, Air Holland en Dutch Caribbean Airlines (DCA) in het vizier te hebben. Donner was in Berlijn om met Schily de grensoverschrijdende drugsproblemen te bespreken. Om te voorkomen dat dmgs uit Nederland naar buurlanden verdwijnen, overweegt Donner voor coffeeshops een verplicht lidmaatschap in te voeren. „Ik kan mij goed voorstellen dat al leen nog aan leden, die in Ne derland woonachtig zijn, mag worden verkocht", zei Donner. Schily had zich bij zijn Neder landse collega beklaagd over de vele drugstoeristen uit Duits land, die softdrugs inkopen bij Nederlandse coffeeshops. „Wij zijn tégen het bestaan van cof feeshops", benadrukte Schily. „Wij beschouwen die als een vorm van legalisering." KLM-woordvoerder Houben meent dat het de taak is van justitie om ervoor te zorgen dat er geen drugs aan boord zijn. „Wij zijn ook tegen drugsver- voer. Maar laat justitie dan be ter controleren bij de vertrek punten." De ministers kwamen overeen in de toekomst in de grensge bieden gezamenlijke politiepa trouilles in te stellen. Duitsland heeft, volgens Schily, wat dit betreft 'uitstekende ervaringen' met Frankrijk, Polen en Tsje chië. De Duitse bewindsman pleitte voor een intensievere uitwisseling van politie-infor- matie 'zoals vingerafdrukken en computergegevens', niet alleen met Nederland maar ook met de andere Beneluxlanden. den haag/gpd - Drugsverslaving van jongeren is een groeiend probleem in de Europese Unie en Noorwegen. Het drugsagentschap van de EU is vooral bezorgd over het stijgen de cocaïnegebruik en de steeds 'sterker' wor dende hasj en wiet. Dat blijkt uit het gisteren gepresenteerde jaarverslag over 2003. Het Europees Waarnemingscentrum voor drugs en drugsverslaving (EWDD) signaleert dat de meeste drugsdoden vallen onder men sen tussen de 20 en 30 jaar. Een sterke toena me vindt plaats onder gebruikers onder de 20 jaar: van 161 in 1990 naar 349 in 2000. Tussen 1990 en 2000 stierven 3103 Europese tieners aan de gevolgen van drugsgebruik. In totaal stierven in 2000 ongeveer 8756 mensen in de EU en Noorwegen aan drugsgebruik. Dat getal is een schatting, het agentschap geeft geen vergelijking met andere jaren. Bij vier op de vijf sterfgevallen zijn opiaten als heroïne in het spel, vaak in combinatie met alcohol. Opmerkelijk is het hoge aantal over doses onder gevangenen na hun vrijlating, al dus het agentschap. De helft van de gedeti neerden gebruikt drugs, een derde spuit he roïne. Het aantal drugsdoden door XTC valt relatief mee: twee procent van alle sterfgeval len in 2000. Het EWDD vindt het een positieve ontwikke ling dat steeds meer verslaafden drugsvervan gers als methadon krijgen. In de zestien EU- landen, waaronder Nederland, krijgen nu on geveer 400.000 mensen zo'n substitutiebe handeling, een toename van een derde in de afgelopen vijf jaar. Ook is er lof voor het groeiend aantal gebruiksruimten voor ver slaafden, onder meer in Nederland. Dergelijke positieve ontwikkelingen worden volgens het EWDD echter teniet gedaan door dat de regeringen van EU-landen onvoldoen de invloed hebben op een harde kern van probleemgebruikers. Het drugsagentschap spreekt van een 'zorgwekkend' groot aantal jonge mensen met ernstig, langdurig of regel matig drugsgebruik. In Nederland zijn dat er drie per duizend volwassenen. Van de probleemgebruikers spuit ongeveer zestig procent heroïne. Die categorie is voor een groot deel te vinden onder daklozen. In Nederland is tachtig procent van daklozen die in opvangcentra leven verslaafd. Bijna alle landen uiten hun bezorgdheid over het stijgend cokegebruik. Nederland behoort tot de stijgers: negen procent van de mensen tussen de 15 en 34 jaar heeft hier ooit coke gebruikt. Het aantal mensen dat aan cocaïne- verslaving wordt behandeld ligt in Nederland het hoogst van alle zestien landen. Ook cannabis vormt een steeds groter pro bleem, signaleert het EWDD. Na heroïne zijn marihuana (plantaardig geteelde cannabis)- en cannabishars (hasj) de meest gemelde ver dovende middelen in de EU en Noorwegen. De softdrug wordt steeds sterker. De werkza me stof in de drugs THC is gestegen van en kele procenten naar vijf tot tien procent. In sommige monsters zijn zelfs THC-waarden van meer dan dertig procent aangetroffen. „Dit baart zorgen voor de volksgezondheid", aldus het drugsagentschap. De drugsproblematiek binnen de EU zal ver ergeren met de toetreding van de nieuwe Midden- en Oost-Europese lidstaten, luidt de verwachting. Daar is het aantal jongeren dat heroïne en XTC gebruikt 'bijzonder groot'. Ïlar - De rechtbank in Alk- heeft gisteren een begin akt met de behandeling ïn rechtszaak tegen zes chten van vrouwenhan- Tegen een 50-jarige man )verbetuwe werd negen j inden cel geëist, waarvan voorwaardelijk. De groep, taande uit vijf mannen en vrouw, wordt ervan be- d zich te hebben bezig- J ouden met het ronselen van iwen voor de prostitutie. De uwen werden onder dwang jhet werk gezet in onder illa er Alkmaar, Utrecht, Am- dam en Antwerpen. STEVENHAGEN 1 da - De brand die zaterdag ptember een islamitische erij en twee bovenwonin- in Gouda verwoestte, is stoken. De politie heeft ,-ian aangehouden die n* tvan wordt verdacht. Justitie 1S erder niets over de zaak en erdachte kwijt. Aan de ld ging een forse explosie af. Auto's in de straat raak- leschadigd. De deur van de ikkaanse slagerij lag meters lerop. itser overleeft tsing met trein '1 - Een 14-jarige iet uit Bovenkarspel heeft idag een aanrijding met een 2 i in Grootebroek overleefd, fgi ongen heeft alleen een paar 1g{ Btvlakkige verwondingen in •in! gezicht en een pijnlijke rug het voorval overgehouden. dl ongeluk gebeurde toen de dor zonder op- of omkijken poorwegovergang overstak, ouders dood nd vastgezet ion d De politie heeft gis- n een 37-jarige vrouw en (je 32-jarige man, beiden uit elf nond, gearresteerd. Zij zijn ehouden na de niet-na- j hjke dood van hun doch- jje van drie maanden oud, jja dde de politie. Maandag rji 'het kind per ambulance w het ziekenhuis gebracht, de ankomst bleek het kind rijswuk/anp - De vier personen die sinds vrijdag vastzitten, zijn niet de eersten die op grond van vermeend terrorisme zijn opge pakt. Nederland is sinds de aan slagen in de VS een aantal keren geconfronteerd met terroristi sche dreigingen en organisaties. Hieronder een opsomming van de belangrijkste gebeurtenissen sinds 11 september 2001. 2001 13 september: De politie arres teert drie mannen die een ter roristische cel zouden hebben gevormd, die vanuit twee wo ningen in Rotterdam opereer de. De cel, die zou zijn gelieerd aan het al-Qaeda-netwerk zou aanslagen hebben voorbereid op de Amerikaanse ambassade in Parijs en een Amerikaanse le gerbasis in België. Later wordt een vierde aanhouding verricht. 18 september: Het kabinet stelt een stuurgroep in die zich moet bezighouden met de strijd te gen terrorisme, onder leiding van premier Kok. 26 september: De Libische re gering zegt dat vanuit een aan tal Europese landen waaronder Nederland 'gevaarlijke en zeer actieve terroristen' opereren. Het zou gaan om terroristen van de Libische Islamitische Gevechtsgroepen die banden met Osama Bin Laden hebben. 27 september: Onbekenden stellen in een brief dat ze op 27 september aanslagen zullen plegen op tunnels in Amster dam en Rotterdam. Politie en leger werpen blokkades op bij de Benelux- en Botlek, Coen- en Zeeburgertunnel. Er gebeurt niets. 2002 Januari: Twee Eindhovenaren van Marokkaanse afkomst, Khalid el Hassnauoi en Ahmed el Bakioui, worden door grens troepen in het Indiase deel van Kashmir doodgeschoten. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) gaat er van uit dat de twee zijn gerekruteerd voor de gewapende strijd. April: De politie arresteert vier Algerijnen in Eindhoven, Ber gen op Zoom en Groningen op verdenking van betrokkenheid (advertentie) De nieuwe CD van CONCERTDATA 25 OKTOBER Stadsgehoorzaal, Leiden 29 OKTOBER Muziekcentrum Frits Philips, Eindhoven 12 NOVEMBER Tamboer, Hoogeveen, met Noord Nederlands Orkest 13 NOVEMBER Oosterpoort Groningen, met Noord Nederlands Orkest 14 NOVEMBER De Muzcval Emmen, met Noord Nederlands Orkest bij islamitisch terrorisme. Ze zouden lid zijn van de Groupe Salafiste pour la Predication et le Combat (GSPC), een radicale organisatie die aanslagen pleegt binnen en buiten Algerije. Mei: De BVD concludeert in haar jaarverslag over 2001 dat moslimextremisten in de isla mitische gemeenschap in Ne derland jongeren werven voor de heilige oorlog (jihad). Augustus: Op verschillende plaatsen in Nederland worden zes mannen aangehouden die worden verdacht van het wer ven van strijders voor de heilige oorlog. Ze komen uit Libië, Mauretanië, Turkije, Irak, Alge rije en Egypte. November: De overheid laat defensieobjecten extra zwaar beveiligen. Dat gebeurt op grond van inlichtingen over po tentiële terroristische bedrei gingen. December: Na een bedreiging over aanslagen op tunnels in Nederland, komt het Nationaal Crisis Centrum bijeen. De be dreiging blijkt loos alarm. De rechtbank in Rotterdam spreekt de vièr vermeende terroristen, van wie er drie op 13 september 2001 werden aangehouden, vrij. 2003 April: Het OM vermoedt dat 150 moslims in Nederland een duikcursus hebben gevolgd. Minister Remkes (binnenlandse zaken) maakt schattingen van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst bekend waar uit blijkt dat in Nederland 100 tot 200 mensen actief zijn in is lamitische terroristische net werken. Het ministerie van bui tenlandse zaken bevriest de fi nanciële middelen van de stich ting al Aqsa. Juni: De rechtbank in Rotter dam spreekt tien van twaalf aangeklaagde moslims vrij van het werven van strijders voor de heilige oorlog. Onder de groep arrestanten bevinden zich Alge rijnse GSPC-verdachten die in april 2002 werden aangehou den en zes mannen die in au gustus 2002 werden opgepakt. Oktober: Osama bin Laden roept volgelingen op aanslagen te plegen tegen de VS en naties die dat land steunen in Irak. Nederland wordt daarbij met name genoemd. >us w Étf.He>Wiwwfc| PW AW opHEffEN 6N JE S/WlE WWHfclt? opBM- &AKW IS PAT 6£N ZINAPE iq_Ap voojLjE.e>kssPTiiiit»ifc|i INfomiNABCHIE.' door Daphne Groenendijk Willemstad - Op bezoek in Ne derland zal de Antilliaanse pre mier Godett een commissie in stalleren die de relatie tussen beide landen moet verbeteren. De commissie moet vooral de beeldvorming over de Antillen in Nederland gunstig beïnvloe den. Godett is vanaf vandaag in Nederland en zal premier Bal kenende een beleefdheidsbe zoek brengen. Belangrijke zaken op het gebied van financiën en justitie komen niet aan de orde. „Die zijn al besproken tijdens de bezoeken van de ministers Komproe (jus titie), De Lannooy (financiën) en Cova (economische zaken)", zegt adviseur Bottse van de re gerende partij op de Antillen, de Frente Obrero (FOL). Godett zou al in september naar Nederland komen, maar sloeg de uitnodiging van Balke nende in eerste instantie af, omdat ze 'te druk' was. Haar broer, de van fraude verdachte Anthony, kwam wel en ver klaarde zijn zus te hebben over gehaald dit jaar toch naar Den Haag te gaan, 'zodat ze het Ne: derlandse volk kan leren ken nen, en Nederland begrijpt dat wij geen ruzie willen'. hilversum/anp - De Koninklijke Marechaussee is niet in staat een analyse te maken van de ruim 3800 reisdocumenten die jaarlijks door deze organisatie in beslag worden genomen. Dat komt doordat er nauwelijks centrale registratie van deze pa pieren plaatsvindt. De mare chaussee kan de herkomst van de papieren, de manier waarop ze vervalst zijn of de wijze waarop ze zijn ontvreemd niet onderzoeken. Dat staat in het Rapport Identi teitsfraude en Documenten van de Koninklijke Mareachaussee, dat in het bezit is van actualitei tenrubriek NOVA—Uit het-rap - port, dat het programma gister avond behandelde, blijkt dat er veel rammelt bij de verstrekking van paspoorten bij gemeenten, omdat mensen die het docu ment zijn kwijtgeraakt zonder veel problemen een nieuw exemplaar krijgen. De marechaussee ontdekte dat de afgelopen jaren meer dan duizend mensen vier tot zes keer aangifte hebben gedaan omdat ze hun paspoort kwijt waren. Een persoon heeft zelfs dertien keer aangifte van dief stal van zijn paspoort gedaan. „De indruk bestaat dat de ge meenten weinig voorwaarden stellen aan de afgifte van een nieuw paspoort", zo staat in het rapport. „Ook de politie, waar aangifte wordt gedaan, reageert niet altijd even adequaat... De aangever wordt veelal niet na getrokken in de systemen." Ook de internationale samen werking op het gebied van frau debestrijding is bij lange na niet optimaal. Zo worden Marokka nen die met Nederlandse pa pieren illegaal via Spanje Euro pa in proberen te komen wel bestraft en teruggestuurd. Maar de mensen in Nederland die hen de documenten hebben geleverd, worden niet vervolgd. Ook zitten de diensten die zich bezighouden met het opsporen van paspoortfraude elkaar re gelmatig in de weg bij hun werkzaamheden. Het gaat om de politie, de marechaussee, de Immigratie- en Naturalisatie dienst (IND), douane en justi tie. (advertentie) BEL DE FLEUROP BLOEMEIULIJIM: 0900-1501

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3