Chinese student gaat niet stappen GESPREK VAN DE DAG Leger des Heils in de mode DAGELIJKS LEVEN O hemeLK MENSEI Zanger ELTON JOHN gaat 75 shows verzorgen in het Colosseum van Ceasars Palace Casino in Las Vegas. De 56-jarige Brit tekende een con tract voor 25 CONCERTEN per jaar vanaf februari 2004. John zal vijf weken lang vijf keer per week optre den met zijn show The Red Piano. Hij zou daarmee 50 miljoen dollar verdienen. Kaarten gaan tussen de 100 en 250 dollar kosten. Gegokt wordt dat de kaartverkoop 61 mil joen dollar oplevert. Het Colosseum werd gebouwd voor de Canadese zangeres Celine Dion. Haar show, A New Day, moet het gebouw dat meer dan 4000 stoelen heeft, drie jaar lang vullen. De shows van Elton John staan gepland tijdens de va kanties van Dion. Ook Mariah Carey en Gloria Estefan traden er al op. Foto: AP In het Noord-Engelse Kettering heeft ambulancepersoneel gisteren tevergeefs geprobeerd een boer met een gebroken heup te hulp te ko men. Zijn VIER LAMA'S lieten hen niet in zijn buurt komen. Boer Gra ham Bailey was in een weiland in een konijnenhol gestapt en had zijn heup gebroken. Pogingen de man te hulp te komen mislukten, doordat de lama's rond de boer bleven lopen om hem tegen de indringers te BESCHERMEN. Pas toen een heli kopter was ingeschakeld om de die ren op de vlucht te jagen, kon de man naar een ziekenhuis worden ge bracht. Bailey houdt de Zuid-Ameri kaanse lama's als waakdieren, om zijn schapen te beschermen tegen vossen en honden. ,,Ze nemen hun werk erg serieus, daarom was ik niet verbaasd toen ze me kwamen be schermen", aldus de schapenboer. Voor de Japanse westkust zijn de laatste tijd duizenden REUZEN- KWALLEN verschenen. De zeedie ren, die voor de mens niet giftig zijn, hebben een doorsnee van ruim een meter en wegen rond de 100 ki lo. De kwallen, die voor het eerst werden aangetroffen in de Oost-Chi- nese Zee, verschijnen sinds 1920 zo nu en dan in de Japanse Zee. Vo rig jaar werden voor de Japanse westkust ook al duizenden reuzen- kwallen aangetroffen. Het is slechts twee keer eerder gebeurd dat de kwallen twee opeenvolgende jaren in de Japanse Zee opdoken. naam op het gebied van de bio technologie. En het was erg moei lijk om naar de Verenigde Staten te gaan." Dus werd het Nederland. Jacques van Vliet van de Nederlandse or ganisatie voor internationale sa menwerking in het hoger onder wijs (Nuffic): „Waar Chinese stu denten voorheen eerder voor Au stralië, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten kozen, gaan ze nu hierheen." Nuffic opende in 2001 een kantoor in Peking. In datzelfde jaar sprong het aantal studenten al naar 1107. Dat merkt ook Sanwen Huang, (33) de voorzitter van de Chinese Association of Students and Scho lars in Wageningen (CASSW). „Vijf miljoen Chinezen kunnen niet naar de universiteit omdat er voor hen geen plaats is. Steeds meer daarvan gaan naar het buiten land. Je ziet hier nu meer Chine zen dan een paar jaar geleden." In China kan maar één op de vijf potentiële studenten naar de uni versiteit, zegt Van Vliet. En om daar te komen, moeten ze zware examens afleggen. „Chinezen zijn goede, hard werkende studenten. Ze komen uit een competitieve Het aantal Chinezen dat in Neder land studeert is in driejaar tijd ver tienvoudigd. In de volksrepubliek China is geen plaats voor ze en hier staan universiteiten open voor de hoog opgeleide Chinezen. Het zijn hard werkende studenten, maar in tegreren gaat moeizaam. Hij kende Nederland uitsluitend uit de films over de Tweede We reldoorlog. „Daarin werden Ne derlanders altijd afgebeeld als lan ge, vriendelijke mensen. Het land lag onder de zeespiegel en ieder een sprak er Engels. Verder wist ik niets." Inmiddels woont Tao Li (25) hier al een jaar en het bevalt hem goed. Over de natuur raakt hij niet uitgepraat. „En met de fiets ben ik overal." Tao Li is tweedejaars biotechnolo gie in Wageningen en één van de naar schatting drieduizend Chi nese studenten in Nederland, op een totaal van 28.000 buitenland se studenten. In 2000 waren er nog maar 282 Chinezen. „Ik droomde ervan om naar het bui tenland te gaan," zegt Tao Li. „Nederland heeft een uitstekende De Chinese studenten Tao Li, Xiang Yan Meng en Sanwen Huang bekijken kiemen in een laboratoriumkweekkas. Foto: GPD/Cees Zorn maatschappij en in Nederland doen ze niet zelden een studie waarvoor vier jaar staat, in drie jaar." Maar integreren lukt de Chinezen moeilijk. „Ze zijn erg op zichzelf en hebben weinig deelna me aan het sociale leven." Dat beeld wordt deels bevestigd door Sanwen Huang en Tao Li. Ze hebben vrienden uit verschillende landen en eten als ontbijt brood met kaas, maar ze gaan zelden stappen. Li: „We zijn onderzoe kers, en die hoeven niet uit te gaan. We moeten hard studen Bovendien is er het taalproblee Simon Vink, woordvoerder van raad van bestuur van de unive teit: „De klankstructuur in diet len is ook enorm verschillend. Veel Chinezen kunnen Engelsi goed verstaan, maar spreken h moeilijk. Sanwen Huang denl dat de helft van de studenten vloeiend Engels spreekt. De au re helft varieert van redelijk ge* tot slecht. Nederland is een prima land.v den de Chinese studenten. Saa wen Huang vindt in Wageninp een bijzonder groene oase van rust. Tao Li komt uit een noon lijke industriestad van 7 miljot inwoners, waar het veel koude dan in Nederland. „Dus zelfs l klimaat is prima." Alleen de explosieve stijging \q de verblijfsvergunningen zit dt Chinezen dwars. Sanwen Hua is drie jaar in Nederland. „Hel eerste jaar kostte mijn vergum 125 gulden. Nu moet een eers jaars student 560 euro betalen Dat is een stijging die je zelfs i China niet kunt verantwoorde Carel Grol De man met wie LIZA MINNELLI in scheiding ligt, eist een schadevergoeding van 10 miljoen dollar wegens MISHANDELING door de Amerikaanse zangeres. Minnelli (57) zou haar echtgenoot, muziekproducer David Gest (50), hebben aangevallen onder invloed van alcohol. Gest zegt dat hij er schade aan het ze nuwstelsel door op liep en dat hij er onder meer hoofd pijn, slapeloosheid en misselijkheid aan overhield. Vol gens zijn advocaat is Gest opgenomen in een kliniek in Honolulu en neemt hij dagelijks elf soorten medicijnen in. In de aanklacht geeft Gest aan dat Minnelli hem ver schillende keren in een dronken bui heeft aangevallen en beledigd. Ze zou met een lamp hebben gegooid en hem met haar vuisten op zijn gezicht hebben geslagen. De woedeaanvallen zouden al voor de bruiloft zijn begonnen. Ook toen hij voorstelde dat ze zich zou laten opnemen in een ontwenningskliniek sloegen de stoppen door, aldus Gest. Vol gens een woordvoerder is de zangeres nog niet op de hoogte van de aanklacht. Zij kan daarom niet reageren. Minnelli en Gest trouwden in maart 2002, maar gingen zestien maanden later uit elkaar. Op de bruiloft waren veel sterren aan wezig. Actrice Elizabeth Taylor was een van de getuigen. Foto: AFP Een Amerikaanse rechter heeft een klacht afgewezen van een man die zegt dat hij in een lied van de RAP PER EMINEM wordt beledigd. De rechter motiveerde haar uitspraak in de stijl van de spraakmakende zan ger, namelijk rappend. De 32-jarige DeAngelo Bailey eiste een forse schadevergoeding wegens smaad. In het lied Brain Damage zingt Emi nem over schoolgenoot D'Angelo Bailey die hem op school met zijn hoofd tegen een urinoir sloeg. Voor de rechtbank stelde Bailey dat het onterecht was hem als bullebak af te schilderen. Hij was in 1982 op school 'per ongeluk' tegen Marshall Bruce Mathers III, nu beter bekend als Eminem, gebotst. Rechter Debo rah Servitto noemde de tekst van het lied uit 1999 een verhaal waar van niemand aanneemt dat het echt is gebeurd. De Brazilaanse stervoetballer RO- MARIO, momenteel spits van de Braziliaanse club Fluminense, ris keert gerechtelijke vervolging voor het MISHANDELEN van een sup porter die zes kippen op het trai ningsveld losliet. De inmiddels 37- jarige Romario en zijn fysiothera peut Fernando Lima vielen dinsdag Ricardo Gomes aan nadat hij de kip pen op het veld had losgelaten. Go- mes wierp Romario ook scheldwoor den toe en noemde hem een huur ling. Gomes liep enkele kneuzingen op en legde klacht neer. Romario en Lima moeten op het bureau ver schijnen om hun versie van de fei ten te geven. De voorzitter van Flu minense bekritiseerde Romario voor zijn gedrag. Hij noemde de houding van de speler betreurenswaardig maar straft hem niet omdat dat en kel de club zou schaden. Foto: GPD/Maartje Blijdenstijn Het Leger des Heils in Amsterdam presen teerde gisteravond een modecollectie, die is ontstaan uit ingezamelde kleding. De naam van deze kledinglijn is '50-50', spreek uit Fif- ty-Fifty, omdat de meeste stukken zijn sa mengesteld uit twee kledingstukken. Wat ooit in een donkere koude container lag, werd nieuw leven ingeblazen tijdens een modeshow op de Chill Out-afdeling van de Bijenkorf, waar alles vanaf november ook te koop is. Het idee is van reclamebureau Only. 'Ga je naar de modeshow?' vraagt een heilssoldate aan luitenant-kolonel Ine Voorham, die in strak blauw uniform in de lift van de Bijenkorf staat. 'Ja.'. 'Ze is een topmodel, dat zie je toch wel?' grapt een andere soldate. 'Nou, ik had nooit kunnen denken dat ie mand me nog ooit eens een topmodel zou noemen,' antwoordt de kolonel vrolijk en danstloopt even later de zaal in waar pal voor de catwalk een aantal pannen erwten- Een Blijdorp-verzorger toont de nieuwe aanwinst. Foto: ANP/Rob Doolaard In Diergaarde Blijdorp is voor het eerst een ko ningspinguïn geboren. Het dier kroop maandag uit het ei en maakt in middels deel uit van de pinguïnkolonie in het Oceanium. De Rotter damse dierentuin noemt de geboorte van het dier bijzonder. „Nog niet eerder in Nederland is het gelukt om met de ze grote en aantrekkelij ke pinguïnsoort te fok ken." Bezoekers kunnen het ongeveer dertien centi meter grote kuiken zien zwemmen tussen de poten en onder het verenpak van de ver moedelijke vader. Wie de ouders van het jong zijn, is niet met zeker- Foto: ANP/Robert Vos soep staat, dezelfde soep die de daklozen op koude avonden van het Leger krijgen. Een mannelijke soldaat haalt een minis- cuul telefoontje met camera erin uit zijn zak. Klaar om foto's te maken van de pre sentatie van 50-50, een modecollectie die is samengesteld uit ingezamelde kleding van het Leger. Maar hoe vlot en eigentijds ze ook bij het heilsleger zijn, het idee van de show is niet van hen. Dat is afkomstig van een reclame man. Harry Puts van het reclamebureau Only, die ook de koffiereclame voor Kanis en Gunnik bedacht. En van Bokma, waar een man getatoeëerd wordt met een madeliefje. Puts was eigen lijk helemaal niet van plan iets met kleding te doen, zegt hij. Maar het kwam door die container van het Leger des Heils waar hij zijn zak oude kleren in wilde mikken. Het lukte niet, het ding was veel te vol, en hij sloeg aan het denken. 'Wat gebeurt er ei genlijk met al die kleding?' vroeg hij zich af. Hij ging eens kijken bij een opslagplaats en toen kwam Het Idee. 'Ik had wel al het mo debeeld van de straat in mijn hoofd, veel vintage, trash en patchwork-achtige kle ding. En ja, toen was één en één twee.' Het idee om al die kleding met elkaar te mixen ontstond vanzelf, zegt hij. Het Leger was al klant van hem, en toen hij het plan dat hij met hun kleding had aan vertegen woordigers van het Leger voorlegde waren ze direct enthousiast. Het moest verkocht worden bij de Chill Out-afdeling van de Bij enkorf, de afdeling voor jong en hip, en de opbrengst moest naar zwerfjongeren gaan, vonden ze unaniem. De Bijenkorf was er ook direct voor te por ren, maar wilde wel weten wat Puts nu pre cies wilde gaan maken, wat voor soort kle dingstukken hij in zijn hoofd had. 'Weet ik nog niet', antwoordde ik. 'Daar moesten ze wel om lachen. Dat het fifty-fifty moest gaan heten wist ik wel direct. Ik vond het ook mooi omdat het op het samen delen slaat, waar het Leger voor staat.' Puts betrok styliste en modeontwerpster Trudie Wijnen bij het project, en samen zijn ze gaan sorteren wat bij elkaar moest. Wijnen nam de productie voor haar reke ning, trok de kleding uit elkaar en stikte er geheel nieuwe kledingstukken van. Pu kroop zelf ook achter de naaimachine a de collectie op tijd af te hebben. „Ik wi niet dat dat zo leuk was." In zes weken hebben ze een collectie van 180 stuks briceerd, die prima in het huidige mod beeld past. Vier vrolijke tweelingen (ook fifty-fifty toonden gisteren op de Chili Out!-af<ie van de Amsterdamse Bijenkorf de colli die uitbundig genoemd kan worden. E uit dekens, truien met stukken sok erl sen, een T-shirt van legerstof met mol van beenwarmers, strakke colbertjes v gebloemde mouwen uit staken, je kun veel over zeggen, maar vrolijk stemt hl wel. Volgens Puts zal het zeker inslaar 'Mensen willen tegenwoordig uniekei gen dragen. Als je er bijzonder uit will trek je dit aan.' Een broek zal volgensI net zoveel kosten als een goeie jeans. geveer negentig euro. Het geld gaat na projecten voor zwerfjongeren in Amsü dam. Emile Escher be heid te zeggen. „Koningspinguïns zijn niet monogaam. Man netjes en vrouwtjes roe pen, baltsen en paren niet altijd met dezelfde partners. Bovendien worden de grote eieren ook wel eens onderling geruild, gegeven of ge pikt. Moedervogel Arte- mis heeft waarschijnlijk het ei gelegd. Vader kan Hermes zijn, die afgelo pen zomer helaas is doodgegaan. Maar ook kan niet worden uitge sloten dat huidige op voeder Shadow de vader is", meldde de dieren tuin. De koningspinguïns in Blijdorp komen oor spronkelijk uit dieren tuinen in Basel en de Verenigde Staten. 2,u hebben zich de afgi 'n pen twee jaar aangten aan het zomer-winl K ritme in het Oceant Voor de geboorte d on week legde de kolo en acht eieren, waarva P° zeven niet waren bi vrucht en een afsti Q Met het nu uitgeko ei nam Blijdorp gee IC sico. Het werd om wisseld voor een id 01 tiek houten èxemplr„e en vervolgens in dei broedmachine geit Om het natuurlijk drag van het jong 1 mogelijk te stimuli j,v' het dier teruggepla .7* in de groep. Daar li Z1' het ongeveer zes v. waarna het naar dt guïncrèche gaat.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2