REGIO Leiderdorp maakt ommezwaai voor Pluspunt 'Aardige jongens' runden moderne hennepkwekerij Tien jaar samenwerking en strijd Voetbalclub SJZ strijdt tegen 'uitzichtbedervende' gsm-mast RS [^elfs drie apbouwen penhouden moeilijk' 4 w4 'Monumentale juweeltjes zijn eigendom van een ander' Prestatieafspraken voor 'grote jongens' peterwoudse Wheker bekent terwoude - De Zoeter- udse apotheker, die op 10 tember werd gearresteerd, ft toegegeven dat hij de af- 1 ipen vier jaar diverse zorg- ufeekeraars voor een bedrag 600.000 euro heeft opge- t. Volgens het Haagse open- r ministerie heeft de man E bekentenis afgelegd. De Qtheker voor Zoeterwoude itompwijk declareerde bij trgverzekeraars meer voor iten dan waar hij recht op Dat deed hij door voorge len medicijnen uit één re- over verschillende recep- te verdelen. Het is nog niet md wanneer de apotheker de rechtbank moet ver- jnen. Zijn voorlopige hech- is inmiddels opgeheven. sinstremming vKor onderhoud |ien aan oen rijn - Aanko- ide zomer zal er 'enkele da ltot een week' geen treinver- f zijn tussen Alphen aan den ien Leiden. Spoorwegbe- jder ProRail gaat zeventien ketjes op het traject ver ten die nu nog een obstakel pen bij normale onder- iverkzaamheden. De fete bruggetjes liggen in de jer, maar zeker twee liggen ji de bebouwde kom van rswoude-Rijndijk. donderdag 23 oktober 2oo3 ir Silvan Schoonhoven >lg van voorpagina ieest - „De Regen- :erk heeft de ruimte, de fuskerk heeft de intimi- Met die woorden vat jer Boons, voorzitter van Algemene Kerkenraad, ^ylilemma van de Verenig- 1 Protestantse Kerk in ^jstgeest samen. :oVPGO heeft drie kerken: enPaulus-, Groene- en de "«fenboogkerk. Daarnaast de protestanten het ieentecentrum aan de "veg, het Taberna-ge- :pv en een kerkhof. Vijf "d deze zes gemeenteon- leien draaien met verlies, ypegraafplaats bracht ja- %ng veel geld binnen, r is bijna vol. Eigenlijk is In het Tabema-gebouw Ïkip met gouden eieren', Wim Visée namens het ge van beheer. „Zelfs gebouwen openhouden jog moeite kosten." de protestanten res- geen andere keus dan naar twee kerkge- ven te gaan. De achtste- Groene- of Willi- .||lkerk, bijna het symbool lübegstgeest, blijft buiten t. Lang leek het erop dat ^Regenboogkerk dicht Bt. De weerstand van de daartegen 1; echter groot. Uiteinde- s besloten het gebouw twee ton te gaan ver ren. meerderheid binnen de tente lijkt de keus te ien om de (oorspronke- (ïervormde) Pauluskerk stoten. De Nederlands formeerde Kerk (NGK) n van de kandidaten die pg op het pand heeft la- allen. De NGK huurt nu (emeentecentrum. ledereen is blij dat de in de etalage Evert Wie- 0 „We staan voor grote piële problemen. Als er f een derde dominee i moeten we nog een lie aankopen. De ver ing van de Regenboog twee ton kosten, maar [an alleen maar meer k. en. En kijk naar de Pau- [k: die heeft een ge- f/ergunning, en is op aar aanpassingen na laai klaar. Er zit een ac- jen hechte gemeente, UI\at straks waarschijnlijk (en. De bedoeling is dat orjminees gaan rouleren, dat gaat ook ten koste ie sfeer. Het besluit teial vast dat de Paulus- tieeft afgedaan. Ik zeg: Pile Regenboog af. Maar le s weinig kans op." Smeenk van de pro- Dep Kerk en Milieu ziet 1 bekomst in de Regen en Ier k. „Ik hoop dat de jnte ooit nog eens aan imuziek en toneel gaat amDaarvoor heb je ruim- lig, en die heb je niet in Ulus. De Regenboog is [looier, wel groter, en (dien in het bezit van iïïflntal bijzalen. Natuur- mt er ook veel emotie De Regenboog we met elkaar ge- Het is allemaal eufk en pijnlijk." 031 mi er ofen. 'We hebben goed geluisterd naar de gemeenteraad' door Janneke Dijke leiderdorp - Het Leiderdorpse college van burgemeester en wethouders gaat door de knieën voor de gemeenteraad. Hoewel B en W aanvankelijk geen extra geld beschikbaar stelden voor het ouderwerk van Pluspunt, hebben zij dat geld nu toch ge vonden. Dankzij deze omme zwaai, waarvan het college de gemeenteraad gisteren schrifte lijk op de hoogte bracht, kan de ouderenorganisatie volgend jaar extra personeel in de arm ne- Het besluit om Pluspunt ruim 26.000 euro extra te geven nam het college deze week. In totaal krijgt de welzijnsorganisatie, die zich inzet voor ouderen en mensen met een handicap, vol gend jaar zo'n 190.000 euro. Het college kon feitelijk niet an ders dan Pluspunt het geld toe kennen. In een commissiever gadering op 7 oktober veegden alle zes de politieke partijen de vloer aan met het voorstel van wéthouder MacGillavry (Groen links). Hij wilde slechts voor een deel tegerpoet komen aan de vraag van Pluspunt, omdat hij vond dat de welzijnsinstel- ling de aanvraag niet voldoende had onderbouwd. Pluspunt voorzitter Jan Pool was hier woedend over, zeker toen de wethouder hem een berisping gaf. Pool zei dat hij het belache lijk vindt dat de gedetailleerde subsidieaanvraag van Pluspunt eerst maanden in het gemeen tehuis had gelegen, waarna de organisatie pas vlak voor de be grotingsbehandeling hoorde dat de aanvraag niet aan de ei sen voldeed. Een felle woorden wisseling tussen MacGillavry en Pluspunt was toen het gevolg. Burgemeester en wethouders schrijven de gemeenteraad dat het hen 'deugd doet dat het welzijn van senioren breed leeft in de raad'. Omdat er zo'n breed draagvlak is voor een goed en afgewogen seniorenbe leid, zo schrijft het college, krijgt de instelling alsnog extra subsidie. „Het college heeft goed geluisterd naar de raad", zegt wethouder Don MacGilla vry. De draai van het college is meer dan het slaafs opvolgen van een opdracht, vindt hij. „Naar aanleiding van de in spraak van Pluspunt en van wat er in de commissievergadering is gezegd, is het inzicht veran derd." Het geld is uit een welzijnspot gehaald die er nog was, aldus de wethouder. Pluspunt kan daarmee volgend jaar het oude renwerk uitbreiden met een ac tiviteitencoördinator, een extra ouderenwerker en een admini stratieve kracht die meedraait in het telefonisch spreekuur. Pluspunt-directrice Marijke van Pemis is dolblij. „De manier waarop het de afgelopen weken is gegaan, was niet leuk. Maar dit betekent dat we over twee weken een advertentie de deur uit kunnen doen. Het zijn drie Boerderij Rijnsburger. Als het aan burgemeester Zonnevylle van Leiderdorp ligt binnenkort een gemeentelijk monument. Archieffoto: Mark Lamers Burgemeester belooft 'op den duur' monumentenbeleid in Leiderdorp door Janneke Dijke leiderdorp - Burgemeester Mi- chiel Zonnevylle zou liever van daag dan morgen een aantal huizen in Leiderdorp aanwijzen als gemeentelijk monument. Ook de oude boerderij Rijns burger bij de begraafplaats wil hij persoonlijk niet graag mis sen. „Het is mijn droom om daarvan bij wijze van spreken een ontvangstgebouw te ma ken." Zonnevylle reageert hiermee op het hartstochtelijke pleidooi van kunsthistorica Claudia Thunnissen, die vorige week in deze krant liet weten dat de ge meente snel moet zijn, omdat de authentieke panden in het dorp anders verdwenen zijn. „Ik sta achter het idee dat we er meer aan moeten doen", zegt de burgemeester. Daarom staat er in het collegeprogramma voor 2002 tot 2006 dat er een ei gen monumentenplan wordt gemaakt. Dit plan maakt deel uit van de welstandsnota, waar in de schoonheidseisen staan die de gemeente stelt aan het uiterlijk van gebouwen. Dit plan gaat in maart de inspraak in. Toch gaat het niet zo snel als Thunnissen van het Comité Doesbrug hoopt, zegt Zonnevy lle. „Besturen kost tijd. Ik ben het met haar eens, de Hoofd straat staat vol juweeltjes, maar je praat altijd over het eigen dom van een ander. Daarom moet je een uitgebreide discus sie voeren met de eigenaren en met de gemeenteraad, voordat je de panden benoemt tot ge meentelijk monument. Het is prachtig dat zij zo bevlogen is, maar het moet ook worden uit gevoerd en betaald." Volgens Thunnissen moet de gemeente durven kiezen voor een apart plan en het monu mentenbeleid niet opnemen in de welstandsnota. Ze is bang dat de oude panden er in deze nota bekaaid vanaf komen. Daarvoor hoeft ze niet bang te zijn, vindt de burgemeester. Ui terlijk in 2006 wil hij een aantal gemeentelijke monumenten hebben aangewezen, meldt hij. „Binnen deze collegetermijn moet er iets gebeuren. Ik zou het liefst in de Hoofdstraat een paar karakteristieke panden be schermen, en ook hier en daar een gevelwand." Bovendien moeten stukjes Leiderdorp 'be schermd dorpsgezicht' worden. Hoewel Zonnevylle in zijn hart 'alles wat oud en leuk is' wil be waren, wil hij de plannen niet in zijn eentje of met het college uitstippelen. „Ik vind dit ty pisch iets waarover we met mensen moeten praten." Daar om komt er volgend voorjaar een inspraakavond. Een volgende kwestie is of er geld gereserveerd moet worden voor gemeentelijke monumen ten. Die vraag wil de burge meester aan de gemeenteraad voorleggen, die moet beslissen wat belangrijk is. Zonnevylle wil zich hierover niet uitlaten. De burgemeester hoopt dat de politieke partijen tijdens de be grotingsbehandeling volgende week vrijdag hun mening geven over dit onderwerp. „Het Comi té Doesbrug heeft de aandacht voor het verleden terecht op de agenda gezet. Er gaat iets groei en in deze steenwoestijn." Zo is hij trots op de onlangs geres taureerde Munnikkenmolen en op het Meelfabriekje aan de Zijldijk, dat behouden blijft. Als de raad zegt dat het college moet opschieten met die mo numenten, dan doen we dat." banen erbij, in dienst van de ouderen in Leiderdorp. In to taal gaat het om een fulltime eenheid erbij. Nu kunnen we gaan werken met het mini mumpakket dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten voorschrijft." Wethouder MacGillavry weigert terug te blikken op de ruzie. Hoe voelt hij zich, nu hij na zul ke strubbelingen alsnog geld beschikbaar stelt voor het ou derenwerk? „Ik zou het preftig vinden als er met geen woord meer over gerept wordt. Vpor mij is het een afgesloten zaak/' Voor de extra subsidie die Pluspunt volgend jaar krijgt, hoeft de Leiderdorpse wel moet Pluspunt wel aan zulke eisen voldoen, evenals andere grote subsidietrekkers in Lei derdorp. Wethouder MacGilla vry is al bezig zulke afspraken met de Algemene Woning stichting Leiderdorp (AWL) te maken. Naast Pluspunt denkt hij aan het sociaal-cultureel werk en de bibliotheek. „Aan die grote jongens hebben wij volgend jaar onze handen voL Het zou best kunnen dat we de jaren daarna de andere organi saties meepakken." Pluspunt vindt het niet erg om zulke afspraken te maken, die worden gekoppeld aan een subsidiebedrag. Gisteren was er al een voorlichtingsbijeen komst in het gemeentehuis. „Het is een andere manier van werken, maar het schept wel duidelijkheid", aldus Plus punt-directrice Van Pernis. Progressief Oegstgeest viert jubileum door Judy Nihof oegstgeest - Drie politieke partijen onder één vlag. Kan dat goed gaan? Volgens Progressief Oegstgeest (PrO) wel. Het samenwerkingsver band van PvdA en GroenLinks bestaat immers al tien jaar. Sinds 2001 zit ook D66 erbij. Het jubile um werd gisteravond gevierd met een goed be zocht debat en een feest in Hotel Het Witte Huis. Gevoelens van trots over het tienjarig bestaan overheersen bij de leden van PrO. Toch is het verhaal van deze club niet louter een juichver- haal, vindt Reinier Feiner van de GroenLinks- 'poot'. Volgens hem kan het binnen PrO af en toe flink knetteren over de wijze waarop de partij zich moet profileren. „Er is wordt wel degelijk strijd gevoerd en dat is ook helemaal niet erg. Maar ze moeten vanavond niet doen of het 'tien jaar triomf is geweest," zegt hij in de wandelgan gen. Samenwerking tussen politieke partijen is ook één van de thema's in het debat waarvoor PrO D66-minister Thom de Graaf, landelijk PvdA- voorzitter Ruud Koole en GroenLinks-wethouder Mohamed Rabbae heeft uitgenodigd. Zij betwij felen of een samenwerkingsverband als PrO ook in de landelijke politiek van de grond kan komen. „Zoiets lukt alleen maar met partijen die slechte electorale vooruitzichten hebben", aldus Koole. Een partij die op winst staat, zal wel gek zijn orii op te gaan in een andere partij. Rabbae meent bovendien dat fuseren een groot risico inhoudt. „De ideologieën van de verschillende partijen kunnen vervagen. Blijf je apart, dan houd je el kaar wakker." De drie sprekers krijgen ook de vraag voorgelegd of een gemeente als Oegstgeest niet beter af zou zijn met een fusie. De Graaff en Koole denken van niet. „Vrij breed is het besef doorgedrongen dat je zonder draagvlak in de gemeenschap wel heel overtuigende argumenten moet hebben voor een herindeling", aldus de D66-minister. Koole vindt dat alleen sprake kan zijn van een fu sie als je de voordelen van schaalvergroting kunt aantonen. Werken gemeentes op verschillende vlakken goed met elkaar samen, dan is een herindeling volgens de PvdA'er niet nodig. Het moet dan wel een keer afgelopen zijn met de vijandschap je gens een grote gemeente als Leiden, vindt Koole. „Gemeenten zouden elkaar met open vizier tege moet moeten treden." Daarmee is Rabbae het roerend eens. Als 'nieuwe Leidenaar' kijkt hij vreemd op van de 'fort-vorming' van kleinere ge meenten tegen Leiden. „Het verbaast mij dat mensen die in de omgeving van Leiden wonen en gebruik maken van Leidse voorzieningen, Lei den haten." door Judy Nihof zoeterwoude - Zesendertig me ter hoog is de gsm-mast die is gepland vlak bij het scorebord op het terrein van de Zoeter- woudse voetbalclub SJZ. Het clubbestuur is fel tegen de bouw van het gevaarte op deze prominente plek. „De plaats van de mast is voor ons onacceptabel", zegt SJZ- voorzitter Leo van der Geest. „Het is een gigantisch ding dat ons uitzicht bederft. Ik heb er laatst een compositiefoto van gezien en ik ben me rot ge schrokken." De gemeente houdt vast aan de beoogde plek. „Er zijn geen alternatie ven", aldus wethouder Ates. Alles is uitgebreid bekeken en besproken." Volgens de wethouder staat de gemeente voor het blok. „We zijn als gemeente verplicht om ruimte voor zo'n mast beschik baar te stellen. Het is een nood zakelijk kwaad, waarvan we overigens met zijn allen plezier hebben. Want zo is het natuur lijk ook. Met mobiele telefoon tjes heb je in dit gebied nu een slechte ontvangst De reikwijdte van de andere masten is onvol doende." Volgens Ates is ook gekeken naar andere plekken dan het voetbalterrein, zoals de omge ving van de rijksweg A4. Maar deze vielen om verschillende redenen af. Zo is de A4 te ver weg van het gebied dat gedekt moet worden. Ates: „Bij SJZ staan al hoge lichtmasten, hoe wel ze minder hoog zijn dan de gsm-mast. En het is een omge ving waar bomen staan. De mast staat er een beetje be schut. Bij SJZ is de pijn het minst groot" De vergelijking met de licht masten van SJZ gaat volgens Van der Geest mank. „De gsm- mast is twintig meter hoger!" Van het voetbalbestuur mag de mast overigens best op zijn ter rein komen, maar dan op een andere plek SJZ heeft twee sug gesties gedaan. Volgens de ge meente is de ene plek slecht be reikbaar zijn, op de andere zou de mast teveel in het oog sprin gen vanuit het landelijk gebied. SJZ-voorzitter Van der Geest vindt die argumenten niet steekhoudend. De gsm-mast is zo hoog dat je hem overal van uit het landelijk gebied ziet, waar hij ook bij SJZ komt te staan, zo redeneert hij. Achter het tweede veld van SJZ springt de mast volgens hëjn minder in het oog. „Daarvqn wordt gezegd dat de plek slefcht bereikbaar is voor onderhouds- mensen. Maar dat is flauwekul. Ze zijn er met tractoren ge weest. En de ziekenauto köijnt er ook Als er een ongeval ge beurt, moet de ziekenwagen er toch bij kunnen?" Het steekt SJZ dat de gemeente de club heeft 'overvallen' met de mededeling over de bouw van de mast nabij het score bord. Wethouder Ates vindt dat verwijt niet terecht. „Toen SJZ met vragen en kritiek kwam, hebben we nog eens extra geke ken naar alternatieven." Voor een hekwerk om de mast heen is een ruimte nodig van tien bij tien meter. Daarvoor moet het scorebord wordjen verplaatst. Dat gebeurt op kos ten van de aanbieders van mo biele telefonie. De gemeente wil kijken of het hekwerk 'op zicht - niveau' met lage bomen kan worden afgeschermd. Ates v^r- wacht niet dat de toeschouwers zich dan nog storen aan de mast. „De mensen kijken n<jar de wedstrijd. Niet naar de lucht." Vanavond behandelt de ge meente de bezwaren van SJZ. Inval in pand op industrieterrein 't Heen katwijk - Het waren van die aardige jongens, de twéé Hage naars die gisterochtend in Kat wijk werden opgepakt door de politie. Als iemand van het naastliggend autobedrijf aan de Blokmakerstraat zijn auto voor de deur wilde zetten, was dat geen probleem. De monteur van de garage had geen enkel vermoeden dat er naast hem een professionele hennepkwe kerij operationeel was. Gister middag ging er voor vele tien duizenden euro's aan plantjes en apparatuur de vuilniscontai ner in om naar het afvalverwer kingsbedrijf Rijnmond te wor den afgevoerd. De ene buurman wist dus van niets, maar andere buren had den wel onraad geroken. Poli tieagent Bert van Eek schoot tij dens een onderzoek drie ande re mensen aan die hem vertel den dat het niet pluis was wat zich achter het rolluik afspeel de. „De politie stelt het op prijs als die mensen ons eerder had den getipt. Dan waren we hier veel eerder achter gekomen." De mannen kwamen zelden buiten. Ze kwamen aan met de auto, reden naar binnen en lie ten zich niet meer zien. Gisterochtend bleek waarom. Na een anonieme tip aan de criminele inlichtingen dienst werd besloten om een inval te doen in het pand op industrie terrein 't Heen. Simpel ging dat overigens niet. Om de gebarri cadeerde deur te kunnen ope nen werd een speciale eenheid van de ME opgetrommeld die met een kettingzaag binnen kwam. Achter die deur bleek een mo derne kwekerij te liggen in een pand waar voorheen banket bakkerij Van Tongeren was ge vestigd. Gistermiddag was teamchef Jaap van Duyvenbode nog verbaasd over de vangst. Het oprollen van een hennep kwekerij is routinewerk voor een politieman, maar deze was toch wel bijzonder. „Ik heb nog nooit zo'n professionele kweke rij gezien", zegt Van Duyvenbo de. De kwekerij bestond uit acht compartimenten. In elke 'kamer' was een afzuiging aan gebracht en boven de planten hing een serie lampen die op gezette uren automatisch gin gen branden, terwijl pompen voor de watervoorziening zorg den. De 'eigenaren' hadden een goed geoutilleerde elektrici teitscentrale aangelegd om de kwekerij draaiende te houden. Nuon moest er gistermiddag aan te pas komen om de cen trale af te sluiten en dat ging niet zonder slag of stoot. Bij het doorknippen van een leiding, volgde een luid 'geknetter'. Vol gens de politie was er vermoe delijk gerommeld met de ener giemeter, maar Nuon wilde daarover vanmorgen geen me dedelingen doen. Het energie bedrijf geeft geen informatie over klanten. Wie de eigenaar van het pand is, wilde de politie niet zeggen. Een speciale eenheid van de Mobiele Eenheid ontmantelt de hennepkwekerij in de Blokmakerstraat in Katwijk. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21